Leergeld zit weer in het zadel PZC Wir kommen gern in Wasschappel Hoedenplankwetje oogst weinig begrip Middelburgse raakt 864 euro kwijt na cruise-telefoontje Stichting kijkt terug op jaar vol veranderingen donderdag 21 juli 2005 ,11 I11SSINGEN - Na een moeilijk to zit de Stichting Leergeld Üissingen weer stevig in het za- fel,Leergeld heeft in 2004 min- ;êr kinderen financieel kunnen Jilpen dan het jaar daarvoor, foor 136 kinderen werd contri ve voor een sportvereniging deel schoolreisje, fiets of boe kengeld betaald. Een jaar eer ier hielp de stichting nog 190 'anderen uit 110 arme gezinnen. een roerig jaar heeft •^rgeld Vlissingen in 2004 ;rch69 gezinnen kunnen onder namen. Er werd een kleine ze sduizend euro uitgekeerd. De :hting heeft volgens voorzit- I.van Gelder-Leenheer een vol veranderingen en onze kerheden achter de rug. De he ilskracht werd vervangen U vrijwilligers en de stich- [ng moest op zoek naar een jieuw onderkomen. 'enhet begin van 2004 moest (slichting pas op de plaats ma in omdat de financiële situatie r niet erg gunstig uitzag. Leer- Id werd in 2001 opgericht, lartsubsidies waarvan de stich- ag de afgelopen jaren gebruik sfij gemaakt, liepen af. Geld ade gemeente krijgt de stich- niet. In de de loop van het ar lukte het via sponsors om «financiën weer op peil te krij- a. Een gevolg was wel dat er 2004 minder schoolreisjes iaden worden vergoed, omdat leal vroeg in het jaar worden ingevraagdVerder werd het mtract met de beroepskracht U uur) niet verlengd. Van iiders werd vorig jaar voor het jast een eigen bijdrage van 25 prent gevraagd. andalisme laatste drie maanden van het kampte de stichting met ivestingsproblemen. Leer- was al op zoek naar een aiw onderkomen, maar het trek werd bespoedigd door idalisme. Eind september rden van het kantoor aan de Idermansstraat de ruiten in- jooid en raakten computers agenda iTREEKACTIVITEITEN SUPSKERKE - Vereniginsgebouw ide Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- ipvoor 55+; IBDDELBURG - Wandelkerk, 13.30 üdelburgs kerkenpad, wandeling olv ogids langs diverse kerken; i onder de Lange Jan, 15.00 - !3uurminiconcert; nDeHoop, 18.30 - 19.15 uur: gra- mwieklessen voor kinderen; stak, 12.30 - 13.00 uur; pauzecon- lOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- Nsin 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve ïiitsilen; sszolihuis. Oranjeplein 41, 14.00 - onlmoetingsmiddag voor nabe- iKnden van kankerpatiënten; tOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch liiium, 19.15 - 20.45 uur: Korren en (schuimen; ~:N - Café De Concurrent, IWuur Temptation night met dj Car ol dj Brian; ruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; FOUWENPOLDER - 19.00 uur: Voor ging Circus Renz; WITELANDE - Catharinakerk, 20.30 f Zomeravondconcert op orgel en Bezorgklachten: CSOO-0231231 idpmaandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; gs tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 '330 EB MIDDELBURG iel: 0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Waurits Sep (chef) fadia Berkelder EMh Ramakers Miriam van den Broek Bahna Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes 'fl: (0113)315500 h*'(0113)315669 -mail; redactie@pzc.nl beschadigd. De stichting ver trok, omdat medewerkers zich onveilig voelden. Begin dit jaar werd een nieuw kantoor aan de Falckstraat betrokken. De moeilijke bereikbaarheid in het laatste kwartaal heeft vol gens Van Gelder- Leenheer ze ker een rol gespeeld in de terug loop van het aantal aanvragen. „Een briefje sturen naar een postbus is voor veel mensen een drempel." Inmiddels zit de stich ting weer in de lift. Er zijn hal verwege het nieuwe jaar al ze ventig gezinnen geholpen. Daar zitten volgens Van Gelder-Leen heer ook veel nieuwe gezinnen bij. Leergeld Vlissingen wil haar activiteiten uitbreiden tot heel Walcheren. In Veere is daar mee al een begin gemaakt. Mid delburg volgt na de zomervakan tie. De eigen bijdrage voor ouders blijft gehandhaafd. Vol gens Van Gelder-Leenheer is ge bleken dat het meebetalen men sen meer eigenwaarde geeft. De stichting zet vraagtekens bij de financiële regelingen van de gemeente voor minima-gezin nen in Vlissingen. Om in aan merking te komen voor een ver goeding van de contributie van een sportclub, moeten de kosten eerst zelf worden voorgescho ten. „Het lijkt misschien zo mak kelijk, maar als je niets hebt, heb je ook niets om voor te schie ten." Bovendien is het bedrag van de gemeente dikwijls niet toereikend, zegt de voorzitter. „De limiet bij de gemeente is 95 euro voor een kind tot twaalf jaar. De contributie van een voetbalclub is al hoger. Die be draagt zo'n 120 euro per jaar." Leergeld verwijst mensen wel al tijd eerst naar de gemeente. Van Gelder-Leenheer' heeft de afgelo pen jaren gemerkt dat de drem pel naar de Stichting Leergeld een stuk lager is. „Niet alle men sen met weinig geld stappen zo makkelijk naar de gemeente." Westkapellaar Adriaan Flipse fietst met zijn Duitse gasten Christel en Ruth (links) Schlüter door zijn straatje. door Wendy van den Hurk WESTKAPELLE - Veertig seizoenen koffie drinken bij het Kasteel van Bata via, veertig seizoenen de Westkappelse zeedijk beklimmen, veertig seizoenen gaaischieten kijken op de zomerkermis. Langweilig is dat niet, zeggen Christel en Ruth Schlüter. Sterker: ze kunnen niet wachten tot ze de vuurtoren zien. Elk zomerseizoen weer. Trouwe toeristen als moeder en dochter Schlüter zijn zeldzaam op Walcheren. Soms huurt een gezinnetje zijn slaap- huisje de volgende vakantie nog eens, soms wandelt een echtpaar al twee de cennia elke zomer over de boulevard. Vanaf 1965 westwaards, bestemming Westkapelle? Dat hoor je niet gauw. „Toch is het helemaal niet zo gek", vindt moeder Christel, wanneer ze haar vakantiehistorie nog eens overpeinst. „We komen hier in eerste instantie om tot rust te komen. Geen dagprogramma, maar gewoon uitslapen en ontspannen. Zondag ook; gelijk de dijk op. De zee lucht opsnuiven en zwemmen maar. Ook als het geen mooi weer is, hebben wij een fijne tijd. Dan gaan we lezen. Zolang we maar uit de drukte zijn." Daarom zul je moeder en dochter ook niet zo snel in Domburg of Vlissingen tegenkomen. Viel zu unruhig. „En veel te veel Duitsers", verzekert moeder Schlüter. Haar dochter lacht wat schichtig, maar zij is vastbesloten. „Het is niet leuk om je landgenoten op vakantie te zien. Overal hoor je Duits. Westkapelle is wat gemoedelijker, niet zo rommelig. Ook niet op het strand. Dat is goed overzichtelijk. Heel handig, toen Peter en Ruth nog klein waren." Ze heeft haar kinderen in die tijd zo'n beetje heel Walcheren laten zien. „Stapels fotoalbums hebben we liggen in Linnich, waar we vandaan komen. Alleen al twee van de zeedijk. Dan nog van Neeltje Jans, dat we vanaf de oor sprong hebben gevolgd. En van Veere, waar we zo graag komen. Niet te verge ten Middelburg, die mooie stad." Adriaan Flipse, in wiens achtertuin Schlüters 'tweede huis' te vinden is, durft stellig te beweren dat zijn Duitse gasten het Zeeuwse land beter kennen dan de gemiddelde Walchenaar. „Ze zijn zo ontzettend geïnteresseerd. Toen ze hier voor het eerst waren, vroe gen ze ons op het dorpsplein de oren van ons hoofd. Alles wilden ze weten van Westkapelle, alles wilden ze zien. Later gingen ze ook wat verder weg. Vertrokken ze 's ochtends naar Brugge, of naar Makkum, voor het aardewerk. Die dag gingen mijn vrouw en ik mee. Was het ineens laat in de middag! En Christel wilde nog zo veel bekijken, Nou, zei ik toen, dan blijven we toch. Hebben we gezellig met zijn vieren een hotelletje in Friesland geboekt." Gewend De kamerverhuurder is na veertig jaar aardig gewend geraakt aan 'dat vreem de volk' over de vloer. Het debuut van de Schlüters was een schot in de roos, en nooit meer raakte hij zo bevriend met zijn gasten als de Duitse dames. „Het waren onze eerste gasten en die boekten gelijk voor zes weken. Mijn vrouw en ik keken elkaar angstig aan. Toch gevaarlijk. Stel dat het niet klikt. foto Ruben Oreel Maar het beviel ons gelijk goed. Zeg maar gerust dat we goed bevriend zijn. Toen mijn dochters kinderen kregen, stonden ze gelijk op de stoep en wij zijn geregeld gaan logeren in Linnich." Joke en Ina kijken trots toe vanaf de achtertafel, als hun vader zijn gasten een boek over Westkapelle overhandigt. Ze zijn met de Duitsers opgegroeid. „Destijds vonden we het vooral handig voor onze Duitse taal. Zo konden we makkelijk vriendjes maken op het strand. Wij moesten dan onze kamers uit, de vliering op. Vervelend was dat niet. Grappig juist, omdat Ina nog wel eens wilde slaapwandelen en vervol gens een Duitser over zijn bol aaide." Vlotjes wandelen moeder en dochter op hun slippers de achtertuin in. Het huis je in, vijf weken per jaar hun domein. Hun eigen peper- en zoutvaatje staan op het aanrecht, alsof ze er altijd staan. Op de slaapkamerkast staan hun eigen Curver-box met spulletjes, die er zelfs buiten hun vakantie om mag blijven. „Sommige mensen vragen me: waarom koop je geen slaaphuisje aan de kust? Maar ik ben liever hier, bij meinherr Flipse. Die is altijd zo aardig voor ons. Al veertig jaar en hopelijk nog heel lang. Doe ons maar Wasschappel." door Mieke van der Jaqt GOES - Minister Peijs wil het vervoeren van losliggende spul len achterin de auto strafbaar maken. Ze oogst weinig bewon dering met dit soort daden drang. Bij de benzinepomp in Goes is helemaal niemand te vin den die het ook maar enigszins eens is met een dergelijk wette lijk verbod. Lisanne de Maayer uit Goes, die op haar hoedenplank een Jack Russeltje en een ingepakt ca deautje heeft liggen, vindt het 'ronduit bespottelijk'. „Kan zo'n minister zich niet met zinni ger dingen bezighouden? Er is toch genoeg ellende op de weg." Zelf legt ze geen zware spullen op de hoedenplank. „In het pak je zit een doosje met twee kleine flesjes parfum en eau-de-toilet- te. Dat zal heus je nek met bre ken. De hond wil nergens an ders zitten. Hij is heel klein en op de achterbank kan hij niets zien." „Laat Peijs een fatsoenlijke voorlichtingscampgane in el kaar zetten", vindt Peter van der Stee uit Heinkenszand, die zelf een lege hoedenplank heeft. „Je hoeft zoiets toch niet in een wet voor te schrijven om het vei liger te maken. Zoveel gezond verstand is er nog wel onder de mensen dat ze even nadenken. Volgens mij zit de politie hier ook niet op te wachten. Kunnen ze nog minder tijd besteden aan dingen die echt nodig zijn en waar de samenleving om schreeuwt. Als een agent ie mand aanhoudt, om te blazen bijvoorbeeld, kan hij altijd zeg gen: leg dat eens even ergens an ders." Maf Chervet Urman uit Goes (twee uit de kluiten gewassen losse boxen op de hoedenplank en schilderspullen op de achter bank) ziet het 'gewoon als de vol gende gekke stap van deze maf fe regering'. „Dat moet je toch zelf weten? Je mag op den duur niks meer in dit land." Zijn die boxen dan niet gevaar lijk als Chervet moet remmen? „Ach welnee. Die komen eerst tegen het randje van de achterbank en dan kukelen ze eroverheen. Ik ga die trouwens binnenkort vastmonteren. Deze auto hebben we nog maar pas, de boxen komen uit de oude." De broek van Willem de Bruijne uit Goes is, naar zijn zeggen, he lemaal afgezakt toen hij van Peijs' nieuwe plan hoorde. „Zo'n mens ziet ze toch rennen. Ze kan beter zorgen dat de HSL voor mekaar komt of de Betuwe lijn rendabel zien te maken. Wat mag er trouwens wel en Kamer ziet niets in plan Peijs DEN HAAG - De Tweede Ka mer ziet niets in het plan van minister Peijs van verkeer om losliggende spullen in auto's te verbieden. Peijs wil voorkomen dat inzit tenden bij een botsing of noodstop gewond raken door rondvliegende voorwerpen. De Kamer waagt zich af hoe Peijs het verbod wil handha ven. „Retour afzender met de groeten", zegt VVD-Kamerlid Hofstra over het voorstel. „Het is goed dat de minister de verkeersveiligheid wil be vorderen, maar dit is erg be tuttelend. Mag je straks geen blikje fris meer drinken in de auto? We willen juist minder regels, daar past dit niet in." CDA-verkeerswoordvoerder Van Hijum vraagt zich af hoe Peijs het verbod wil handha ven. „Moet elke auto aan de kant gezet worden?" Ook de PvdA is tegen omdat ze vreest dat de maatregel niet te hand haven is. GPD wat niet? Is een luciferdoosje strafbaar of gaat het pas bij een pakje sigaretten gevaarlijk wor den? Krijgt de politie een lijst mee van verboden losse spullen of gaan ze wegen en meten? De snelheid waarmee iets naar vo ren wordt geslingerd en de im pact die het heeft op de nek waartegen het tot stilstand komt, is afhankelijk van het soortelijk gewicht, nietwaar? Ik heb nog één of ander proefje ge leerd op -school om dat te bepa len. Met een bak water, geloof ik. Ik zie ze al bezig langs de snelweg." Voorlichten De Bruijne denkt dat dit de pro blemen zijn die de minister denkt aan te kunnen. Maar daar kan ze zich nog weieens in ver gissen. Laten we maar hopen dat de Kamer er een stokje voor steekt." Bij het wegrijden haalt De Bruijne snel zijn paraplu van de hoedenplank en gooit hem in de achterbak. Misschien is voorlichten toch voldoende. Pleidooi terreurcoördinatieteam MIDDELBURG - De statenfractie Partij voor Zeeland vindt dat de positieve uitkomsten van de Zeeuwse politie monitor geen aanleiding mogen zijn om achterover te leu nen. Het blijft van belang om alert te zijn, schrijft fractie voorzitter M. Stoffels. Hij pleit dan ook voor het spoedig instellen van een afzonderlijk en sterk terreurcoördinatie team, waarin alle hulpverleningsdisciplines zijn onderge bracht, inclusief die van het Zeeuwse bedrijfsleven. Een team, dat zeer professioneel en supersnel kan handelen, niet gehinderd door bureaucratische 'beren op de weg'. Als dat extra geld en mankracht vergt, is het volgens hem meer dan waard daarvoor zox'g te dragen. Slachtoffer van Goese kruiskwal GOES - De gemeente Goes gaat na of het noodzakelijk is een negatief zwemadvies te geven voor het Goese Meer. Afgelopen weekeinde moest een meisje uit Goes na con tact met een kruiskwal in het Oosterscheldeziekenhuis worden opgenomen. Ze is inmiddels weer thuis. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er- nog geen klachten binnengekomen van zwemmers met kruis- kwalbeten. Ook de GGD heeft nog niets gehoord. Drie jaar geleden was er een ware kruiskwallenplaag in het Goese Meer. De gemeente ontraadde het publiek er te. zwemmen, onder meer met grote borden rond plas. De kruiskwal gedijt snel in het meer en het havenkanaal als het warm en rustig weer is. De kwallen zijn klein, maar gemeen. Aanraking kan heftige allergische reacties vei'- oorzaken, van een brandende huid tot flinke koorts. Celstraf voor beramen overval MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft giste- ren 18 maanden cel opgelegd aan een 29-jarige Goese- naar. De man werd op 22 februari door de. politie betrapt met een wapen. Daarmee wilde hij een overval plegen, zo vei-klaarde hij bij de politie. Ook had de man zijn vrien din mishandeld en een diefstal gepleegd. In totaal moet de man een schadevex-goeding van 380 euro betalen. Om dat de Goesenaar binnen de proeftijd van een eerdere ver- oordelingzat, moet hij nog twee maanden extra uitzitten. Kampvuur op Banjaardstrand KAMPERLAND - Dertien jongeren zijn woensdag rond half vier 's nachts opgepakt op het Banjaardstx-and. De jongens en meisjes hadden met houten vlonders een kamp vuur gemaakt. De jongeren uit cle omgevingen van Utrecht en Rotterdam zijn in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. Na verhoor zijn ze allemaal vrijgelaten, enkelen wer den doorverwezen naar HALT. Fietsster zwaargewond STAVENISSE - Een 22-jarige Thoolse is gistermiddag zwaax-gewond geraakt bij een aaniijding op de Oudeland- se dijk in Stavenisse. Terwijl ze over de dijk fietste, werd de vrouw aangereden door een 24-jarige automobilist uit de gemeente Tholen die niet genoeg rechts hielcl. De vrouw belandde onclex-aan de dijk en werd met diverse fracturen, waaronder een gebroken nekwervel, per trau- mahelikopter afgevoerd naar het Erasmusziekenhuis in Rotterdam. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een Middel burgse boekte gisteren telefo nisch een reis naar Florida met aansluitende cruise. Pas na het doorgeven van haar creditcard nummer kreeg ze argwaan en blokkeerde haar rekening. Infor matie van de bank leerde echter dat er toen al 864 euro van haar rekening was afgeboekt. De vrouw deed gisteren aangifte bij de politie. Of het terecht is weet ze nog niet zeker, omdat bij het afgeboekte bedrag is op gegeven dat ze er een cruise in Flox-ida voor gaat maken. De Middelburgse twijfelt daar ech ter sterk aan, nadat ze de erva- ïïngen van anderen vernam via de regionale media. Na het opne men van de telefoon kregen hon- derden Zeeuwen de afgelopen dagen een ingeblikte vrouwen stem aan de lijn, die hen in het Engels blij probeerde te maken met een gratis droom cruise in de Caraïben. De meesten gooiden de hoom di rect op de haak, ook al omdat ze via de regionale kranten en Om roep Zeeland waren gewaai'- schuwd voor 'vermoedelijke op lichtingspraktij ken Mensen die eerst een negen in drukten, kregen vervolgens - na het intoetsen van hun eigen tele foonnummer - iemand aan de lijn die om hun creditcardgege vens vx'oeg. Deze vraag was voor velen ge noeg om de hoorn op de haak te gooien. De Middelburgse ging echter verder, vergat te vragen naar de 'gratis' criüse, maar liet zich een dx-oomreis voor 890 eu ro aansmeren. Direct na de transactie twijfelde ze toch of ze er goed aan had ge daan. Een geraadpleegd familie- Zakkenrollerij VLISSINGEN - Op dinsdag en woensdag zijn drie jongens op de Vlissingse kei-mis het slacht offer geworden van een zakken roller. Een 17-jarige Vllssinger en een 12-jarige uit Westei-voort raakten dinsdag hun telefoon kwijt. Een 14-jaiige jongen uit Vlissingen, was gistex-en het slachtoffer. De telefoon werd uit zijn broekzak gestolen. lid wees haar vervolgens op de waarschuwingen in de x-egionale media. Ook de Consumenten bond en telecomaanbieder KPN waarschuwen voor agi-essieve te lefonische verkoopmethodes met behulp van bandjes. Een zoektochtje op internet leverde daarnaast aanwijzingen op dat: zij zaken zou hebben gedaan met een 'onbetrouwbaar' be drijf. Dat de reisorganisator wel snel werkt, bleek vervolgens. De reis-- som - minus een onvei-klaarde; korting van 26 euro - was al van haar rekening afgeboekt. De Middelburgse deed daarna offi cieel aangifte bij de politie. Eer- dere meldingen en enkele aangif tes zijn door de politie tex-zij de gelegd, omdat het lukraak bel len van mensen met vreemde aanbiedingen niet strafbaar is en memand daadwerkelijk was gedupeei-d. Omdat van de rekening van de Middelburgse daadwerkelijk een bedrag is afgeschreven, kan er nu wel aanleiding voor een on derzoek zijn, meldde een woord voerster van de Zeeuwse politie gistex-en. „Het wekte natuurlijk al verbazing dat voor een in eer ste instantie gratis aangeboden cruise toch via een creditcard moet worden betaald. Maar als mensen akkoord gaan met de voorwaarden is dat een vrije keuze. Als de vrouw die nu aan gifte heeft gedaan binnen enke le dagen de reisbescheiden in huis heeft is er ook niets aan de: hand. Maar als de reis niet door gaat, terwijl ze wel heeft be- taald,-is er iets niet in de haak en zullen wij actie onderne men." Agenda ZRV MIDDELBURG - Vrijdag 22 juli: sjezenrijden in Aagtekerke aan het Dorpsplein van 18.00 tot 21.00 uur; Zaterdag 23 juli: x-ingrijden en sjezem-ijden tij dens jubileumwedstrijd afde ling Gapinge aan de Schotse Hoek, van 9.30 tot 16.30 uur; Ringrijden in de Langstraat in Zoutelande van 8.00 tot 17.30 uux-, in Domburg in kleder dracht op de Markt, van 16.00 tot 21.00 uur en sjezem-ijden in Grijpskerke aan de Kerkring van 15.30 tot 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11