Tijger wil niet ijsberen PZC woensdag 20 juli 2005 *26 Muziek Messiaen heeft iets dubbels Het zomerseizoen is orgelsei zoen. In tal van kerken klinken de 'speelse en vrolijke klanken van klassieke orgelwer ken', zoals een van de persbe richten het treffend omschrijft. De Franse organist Jean-Pierre Lecaudey, vrijdagavond te be luisteren in de Cuyperskerk in Sas van Gent, speelt echter voor namelijk hedendaagse composi ties. De Franse componist Olivier Messiaen speelde een absolute hoofdrol in de muziek van de vo rige eeuw. De man en zijn mu ziek hadden iets dubbels. Aan de ene kant was Messiaen een ui terst religieuze man die zijn ge loof vaak op een sobere, asceti sche manier op muziek zette. Zijn muziek kon echter ook jui chen, de grootsheid bezingend van de Amerikaanse canyons of het onnavolgbare gezang van vo geltjes benaderend. De dubbel heid zat ook in de muziek zelf. De componist ging door waar Arnold Schönberg met zijn twaalftoonsmuziek gestopt was en zette daarmee de deur wagen wijd open voor de aanstormen de, complexe avant-garde van de jaren vijftig. De componisten generatie van Boulez, Stockhau- sen en Xenakis lustte er wel pap van en hing dan ook aan zijn lip pen. Tegelijkertijd beïnvloedde Messiaen met zijn denken over harmonie en ritme de meer toe gankelijke Amerikaanse mini male muziek van Steve Reich en Philip Glass. Messiaen was organist en heeft veel voor het instrument ge schreven. Toch hoor je hem maar weinig in het zomersei zoen. Vrijdagavond brengt zijn landgenoot Lecaudey daar voor heel even verandering in. De in 1962 geboren Jean Pierre Lecaudey begon op jonge leef tijd met piano maar maakte op het conservatorium de switch naar orgel, een loopbaanveran dering die hem halverwege de ja ren tachtig een aantal Franse muziekprijzen opleverde. Tegen woordig is hij organist aan de Collegiale St. Martin te St. Remy. Naast het afsluitende Dieu parmi nous van Messiaen speelt Lecaudy vrijdagavond werken van Jannequin, Widor, Alain en Verkaeren. Douwe Eisenga De Franse organist Jean-Pierre Le caudey is vrijdagavond met voorna melijk hedendaagse composities te beluisteren in de Cuyperskerk in Sas van Gent. De aanvang is om 20.00 uur. Dompteur Job Lijfering van het Staatscircus Moskou-Holiday met een van zijn Bengaalse tijgers. e geur van zaagsel, het gegrom en gebrul van tijgers, schel geschetter en opzwepend tromgeroffel van het orkest, de ingrediënten van een traditioneel circus doen komende weken nostalgische gevoelens herleven. Na cir cus Renz Berlin, afgelopen week te zien in Zierikzee, slaat het Staatscircus van Moskou-Holiday zijn tenten de komende we- kén op in Zeeland. Aan het internationaal en klassiek pro gramma werken artiesten mee uit Rusland, Azerbeidzjan, Oekraïne, Georgië, Letland, Polen, Roemenië en Nederland. De kleurrijke circustent biedt plaats aan circa 1200 bezoekers. Het orkest staat on der leiding van Grzegorz Kami- nieczki uit Polen en het pro gramma wordt gepresenteerd door Natacha Lijfering. De Rus sische clowns Dennis en Vladi mir Stoliarov vormen de verbin dende schakel tussen de verschil lende acts met mimische, acroba tische en muzikale fratsen, waar bij ook het het publiek wordt be trokken. Olga en George Chomakhidze uit Georgië openen het program ma met een duet hogeschoolrij den op hun Friese paarden. De uit Rusland en Letland afkomsti ge Viazov's voeren salto's uit aan de vliegende trapeze, hoog boven de piste en zonder vang net. De Russische Galina Soula- gina brengt haar act met de hoe lahoep, draaiende hoepels die een rage waren in de jaren vijf tig, omdat ze goedkoop vermaak boden in die tijd. Op komische wijze etaleren The Lunatricks uit Roemenië atletische vaardig heden op paard en trampoline. Dat huiskatten ondanks hun ei genzinnig karakter wel degelijk kunnen worden afgericht, be wijst Nikolai Ivachtchenko uit de Oekraïne. Hij brengt een pro gramma waarin tien huiskatten als jongleurs en acrobaten optre den. De Roemeense Troupe I Bu- caresti brengt een klassiek reper toire met springplank en zoge noemde Russische Schommel. Eveneens uit Roemenië afkom stig is de Troupe Marchello. Bij de cross-pin-throw gooien de vier jongleurs elkaar de kegels in snel tempo toe. De piste wordt vervolgens vrijgemaakt voor de Russische Irina Viazoua en haar keeshonden die hun dar tele capriolen vertonen. De Azerbeidjaanse Irada Sto- liarova balanceert hoog in de nok van het circus op de trapeze en de groep San Miguel uit Geor gië voert acrobatische toeren uit op galopperende paarden. De Nederlandse dompteur Job Lijfering is te zien met Bengaal se tijgers. Over het optreden van wilde dieren in circussen be staan sterk tegengestelde opvat tingen. In België is het sinds vo rig jaar verboden. De circuslei ding beklemtoont dat Job Lijfe ring als een van de weinige dompteurs werkt volgens de zachte dressuurmethode, die ge baseerd is op geduld, wederzijds respect en vertrouwen. Dierenbescherming De Dierenbescherming stelt dat wilde dieren niet in het circus thuishoren. Tijgers zijn roofdie ren die willen rennen en klim men. In een circus kunnen ze dat niet. Ze treden een half urn1 op, soms twee keer per dag, maar het grootste deel van de dag zitten ze opgesloten in een krappe kooi. Ze mogen soms in een kleine buitenkooi lopen, maar na tien passen zijn ze aan de andere kant. Door deze om standigheden hebben de roofdie ren last van stress en verveling. Op den duur gaan ze volgens de Dierenbescherming gestoord ge drag vertonen, zoals voortdu rend heen en weren lopen (ofte wel ijsberen). Dat is ook te zien op de videobeelden die de Die renbescherming heeft gemaakt van de tijgers bij het Staatscir cus Moskou-Holiday. Circusen demonstreerden een maand geleden met dieren, clowns en acrobaten bij het Eu ropees Parlement in Brussel te gen de toenemende verboden in EU-landen op wilde dieren in circusprogramma's. De Duitse europarlementariër Doris Pack schrijft een rapport over het cir cus, waarin zij de acts met die ren zou steunen. Het parlement bespreekt naar verwachting nog deze maand het rapport over de nieuwe circusregels. HansTabbers Staatscircus Moskou-Holiday is van daag en morgen te zien in Burgh-Haamstede, vrijdag en zater dag in Hansweert, maandag 25 t/m zondag 31 juli in Cadzand-Bad, 2 en 3 augustus in Westkapelle, 4 en 5 au gustus in Renesse, 6 en 7 augustus in Bruinisse en 9 en 10 augustus in Kamperland. In het kader van het project Overzo- meren stellen de volgende kunste naars deze week hun ateliers open: Er- nest Joachim in Biervliet (vrij 19-21 uur, za 10-12 en 13-17 en zo 13-17 uur), Rijnhard Schregardus in Zierik zee (vrij 19-21 uur), Adrie Geelhoed in 's-Heer Hendrikskinderen (za 10-12 en 13-17 uur). Bourgondië en Oranje, 450 jaar Mar kizaat Vgere (1555-2005) is een expo sitie in Museum De Vierschaar in Veere, waarin de geschiedenis van het markizaat wordt belicht en de be tekenis die de Oranjes voor de stad hebben gehad. Te bezichtigen tot 1 november, ma t/m za 13-17 uur. Henk Vierveijzer exposeert t/m 31 au gustus schilderijen in galerie Pop in Domburg. Geopend: vrij en za van 9-17 uur, zo 10-17 uur. Frederique Repko toont gouaches en olieverven tijdens haar expositie in galerie 't Kunstuus in Heinkenszand. Te bezichtigen t/m 13 augustus; wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. Kleurrijke schilderijen van Michael Wittschier zijn t/m 14 augustus te zien in Galerie Kats in Kats. Het be treft stadsgezichten, landschappen, dieren en mensen, ondermeer op onge grond linnen of oude -landkaarten. Open: vrij t/m zo 13.00 - 17.30 uur. In G2A kunst Expo in Goes expose ren tot 21 augustus: Ineke Otte (siera den), Harry Hutjes (sieraden) Janne- ke Rottier (schilderijen), Danny van Rijt (beelden) en Coen Wieman (schil derijen). Te bezichtigen: vrij, za en zo 14-18 uur. Annette Neervoort-Zeylstra expo seert t/m 3 september schilderijen, uitgevoerd in acryl of gemengde tech niek (acryl met oliekrijt) in museum brasserie De Gecroonde Liefde in Vlissingen. Dagelijks van 10 - 18 uur. ANTWERPEN Antwerpen ZOO-Marmeren zaal: tot 7 augustus - Souvenirs Exotiques, schilderijen van Tom Liekem. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. MUHKA: tot 14 aug. - De Zomer van Middelburg, collectie Zomer 2005; tot 28 augustus - Ensemble!; tot 6 no vember - Honoré D'O - Blue Key. Hessenhuis: tot 28 augustus - Antwer pen lonkt: culturele en toeristische af fiches van 1940 tot nu uit de collectie van AMVC-Letterenhuis. Borgerhout Luchtschipbouw: tot 31 augustus - Vogelmarkt Panamarenko Archaeopterix Propslibelle, ofwel Vliegende Kippen. Diamantmuseum: tot 31 augustus- HRD Awards 2005: 2-jaarlijke inter nationale juwelenwedstrijd met 51 creaties van 48 artiesten, winnares de belgische Ceara Mcguire Passie voor Rood, creaties van studenten deelnemers. Zilvermuseum Sterckshof: tot 4 sep tember - Hans Christian Andersen: Ik lijk meer dood dan levend Andersen anders bekeken. KMSK: tot 11 september - De koning te rijk - Beughel en Co.; tot 2 oktober - De allermooiste Spilliaerts uit het museum van Oostende. Fotomuseum Antwerpen: tot 15 sept. - Belgische fotografen 1840 - 2005. Scheldekaai 14B: tot 15 september - Strantwerpen, concept van totaalde signer Karin Osmani Projectruimte Lange Nieuwstraat: tot 18 september - Extra City 2: Pab lo Pijnappel; Andrew en Felicita, solo- tententoonstelling met recent oeuvre. Middelheim Museum: tot 29 septem ber - Idyl/as to answer that picture, diverse kunstenaars. Mas I Nationaal Scheepvaartmu seum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. GENT Begijnhof Sint Elisabeth: tot 15 au gustus - Diafaan II: Hedendaagse glaskunst. Verzameld Werk: tot 28 augustus - Christiane Hoegner. Post Viadrina Slavisch Cultuurhuis: tot 31 augustus - Blik op Polen Re- gard sur La Pologne. Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. Caermersklooster: tot 4 september - Provinciale Prijs Vormgeving 2004. S.M.A.K.: tot 11 september - Barrio - Beuys; tot 18 september - Lois en Franzoska Weinberger - installaties, sculpturen, video, tekeningen, muur schilderingen en tijdelijke ingrepen. MIAT: tot 11 september - We are so happy: 50 geselecteerde foto's van de Internationale fotografie wedstrijd rond gelukkig zijn en Oeuillet Fla- mand, De verleiding van de Roos; tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, meesterkok uit Gent: de 19de eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 25 septem ber - Fantasy Design: kinderen en jon geren als ontwerper internationale reizende tentoonstelling. Museum voor Schone Kunsten: tot 25 september - Meesterwerken uit de verzameling van het MSK. ANTWERPEN Voorstellingen in Openluchttheater Rivierenhof: Kapitein Winoko's Wondershow, kin dershow, wo. 14.00 16.00 uur; Bossa- ball Wereldpremière, wo. 14.00 uur; Savana Station, concert door multi culturele reggaegroep, aansluitend film Respiro, vr. 20.30 uur; Navetan- go presenteert: A Gotan Project Dj Project Feat Philippe Cohen Solal, tangoconcert met mix van modem dance, Daniel Melingo en Juntacada- vers, tangofestival, za. 20.00 uur; Pret tig Klassiek Quinteto Astor, tango- groep brengt traditionele tango, zo. 11.00 uur; Concerten Sarah Bettens, pop, rock en folk Michelle Shockes, punk, folk singer-songwri ter. Support Canadese singer-song- writer Steve Reynolds, ma. 20.00 uur. Zomer van Antwerpen: De zonsondergang, dag. Zeeuwse Koornmarkt, achter Loodswezen ca. 22.00 uur; Kermismolen, dag. behal ve ma. Leopold De Waelplaats; Droomedaris-Rex, flui stertheater van Michael De Cock door floor, Oto en titus, wo. za. zo. ma. en di. Par kinghoven 17.00 en 19.00 uur; Zomer- bar en zo/zomers wild, wo. za. en zo. Scheldekaai 28 18.30 - 24.00 uur; Compagnie Kaiet! Met tour de force, theater van Geert Hautekiet, wo. do. zo. ma. en di. Elsenstraat 21.00 uur; Kumulus, een zonderlinge reis door Scène Nationale d'Annecy, wo. t/m za. en di. Hangar 4, 22.00 uur; Mu ziek in de Wijk, wo. Stuyvenberg- plein, do. Europark, vr. Alfons De Cockplein, za. Frans Hombeeckplein en zo. Krugerplein; Walpurgis en de Roovers i.s.m. het Spectra Ensemble met Les Noces/Svadebka/de Bruiloft: Russische bruiloft op tekstbasis van de Bruiloft van Tsjechov naar muziek Les Noces van Stravinsky, do. vr. za. ma. en di. Het Spoorwegemplace ment-Damplein 19.00 uur; Cirque Trotolla, do. vr. ma. en di. Schelde kaai 28, 20.00 uur; Royal de Luxe, openluchttoneel der Minnestrelen met Solden! Twee spektakels voor de prijs van één; De Vrek van Molière en Hamlet van Shakespeare, do. vr. za. en zo. Sint- Jansplein 19.00 uur, zo. 15.00 uur. Binnenstadrock: Concerten op de Grote Markt, 24 tot 28 juli 11.30 - 24.00 uur. Concerten met zo. het 9de Rythm'n Blues Festi val; ma. Puur Antwerps en di. Jamai can Roots Reggae, Ragga Band. Nevelfest 2005: Openlucht Metalfesti- val met 7 Belgische bands en één IJs landse groep. za. Jeugdhuis Bouckem- borg - Merksem 13.00 - 24.00 uur GENT De Paradijsvogels. Theaterstuk met een humoristische blik op het leven in Vlaanderen in regie van Jef De- metdts. wo. t/m za. Capitole 19.00 uur, zo. 15.00 uur. Baziel Jr en Sr. Humorvolle show door Guido Depraetere over simpele ziel Baziel, in kader van Gentse Fees ten. wo. t/m za. Capitole 15.00 uur. Orgelfestival aan de Lieve 2005. Or gelconcert door Dirk Blockeel en Ron- ny Plovie met werk van Bach, D'Hulst, Saint-Saëns, Alain, Roel- straete, Langlais en Blockeel. ma. Sint Stefanus-Augustijner kerk 20.00 uur. 10 Days Off. 11 Nachten van de mu ziek met internationale dj's, produ cers en live-bands op vier podia in de Vooruit en het I.C.C. Congrescentrum van 15 tot 25 juli. Blue Note Festival 2005. All That Jazz in de Bijloke: Briskey - Lizz Whright - Cassandra Wilsonb - Solomon Burke, wo. 16.30 - 00.30uur; Nouvelle Vaque - Laurie Vega and His Elements of Life - Tony Joe Whi te - Vaya Con Dioz, do. 16.30 - 0.30 uur; Young Blood Brass Band - Me- destic, Martin Wood - Erik Truffaz Ladyland Quartet - The Herbali- ser, vr. 16.30 - 0.30 uur; Amos Lee, za. 17.30 uur - Van Morrison, za. 20.30 uur; Les Banquets Nomades - Mariza - Think of One 'Chuva em Po' - Buena Vista Social Club presents Omara Portuondo, zo. 16.30-0.30 uur. Gentse Feesten van 16 tot 25 juli: zie www.gentsefeesten.be BRUGGE Orgelconcerten in de St. Salvatorska- thedraal: Orgelrecital door Ignace Michiels, vr. 20.30 uur; Orgelbespe ling door kathedraalorganist Ignace Michiels, za. 14.30 uur. Openluchtconcerten: East Riding Youth Orchestra (UK), za. Walplein 14.30 - 15.30 uur; Drents Jeugd Orkest (NI), zo. Markt 15.00- 17.00 uur; 20t/m26ju|i WOENSDAG lil Circus Staatscircus Moskou-Holiday heeft zijn tenten De piste biedt ruimte aan traditionele voorstellingen zoals hogeschoolrijden en andere paardendressuur, clowns,vlie gende trapeze, Bengaalse tijgers, gedresseerde huiskatten en honden, jongleurs en een hoelahoep-act. •Hogeweg, Burgh-Haamstede, 16.30 en 20.00 uur Jongenskoor Het jongenskoor Les Petits Chanteurs d'Aix en Provence is op tournee. Het Franse koor bestaat uit veertig zangers tussen de 7 en 23' I jaar en brengt religieuze en klassieke muziek, maar ook Frans en ander eigentijds werk. •Gasthuiskerk, Middelburg, 20.00 uur Orgelconcert Margreeth C. de Jong verzorgt een orgelconcert. Het programma vermeldt werken uit barok, rococo en ro mantiek, waaronder Preludium, Largo en Fuga in C en hel koraal Nun Danket alle Got van J.S. Bach. Verder brengt zij de Bijbelse Sonate van Kuhnau over het gevecht van David en Goliath en vijf stukken voor een Flötenuhr van Haydn Met haar echtgenoot Albert Clement speelt zij enkele wer ken vierhandig: Kwartet voor twee personen van Kellner en- kele stukken a Quatre Mains van Graaf en Fantastie in c van Hesse. •Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur Zomeravondconcert Christo Iliev verzorgt een Zomeravondconcert. De pianist opent het programma met Oktober in d klein uit De Jaargetijden, opus 37 bis 10 van P. Tsjaikofsky en ver- volgt met Thema met variaties in d klein van P. Hadjiev, de Sonate KV 330 c groot van W.A. Mozart, Scherzo opus4es klein van J. Brahms, Wanderer-Phantasie opus 15 c groot van F. Schubert, Arabesque nr 1 e groot van C. Debussy en Rhapsodie Vadar opus 16 e groot van P. Vladiguerov. •Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur DONDERDAG Miniconcert Heieen Bout (dwarsfluit) en Edu de Goffau (vleugel) geven een miniconcert. Op het programma staan werken van G. Ph. Telemann, A. Vi valdi, C. Saint-Saens, C.W. von Gluck, G. Fauré, F. Krom mer, G. Bizet en J. Massenet. Het optreden vindt plaatsin het kader van het Lange Jan Project 2005. •Nieuwe Kerk, Middelburg, 15.00 uur Circus Staatscircus Moskou-Holiday heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag •Hogeweg, Burgh-Haamstede, 16.30 uur Midzomerfeest Drie folkgroepen verzorgen een optreden. De Lamaketta's spelen volksmuziek uit Zeeuws-Vlaande ren. Het trio The Old Firm brengt Schots/Ierse folk-rock.De' ai Celtic Cowboys sluit de dag af met Iers/Schotse folk-rock, •Oude Landbouwhaven, Kamperland, 20.30 uur Zomera BRUGGE Tentoonstellingen Corpusfestival: Stadhuis Damme: tot 24 juli - Art in Progress - Hedendaagse kunst van 10 kunstenaars. De Bond: tot 31 juli - Body Stroke - Pursued; Beeldende kunst over bewe ging en bewegingsvrijheid. Stadshallen: tot 7 augustus - Tussen Huid Orgasme: Het alchemistisch lichaam in actuele beeldende kunst. Museum voor Volkskunde: tot 4 sep tember - Body Business: levenskwali teit vroeger en subjectieve wellness nu. Groeningemuseum: tot 4 september - Memling en het portret: Internatio naal tentoonstellingsproject rond Re- naissanceportretkunst. Stadsarchief: tot 4 september - Por tret Document - tentoonstelling van portretten met documenten. Conciërgerie Guido Gezellemuseum: tot 10 september - Verbeelde Poëzie III: Marcus Cumberlege en Hei-man Leys, dichters en Horst De Blaere, graficus. Museumshop Hof Arents: tot 11 sep tember - Kunstetalage: Naaktportret- ten en jong Kroatisch talent. KNOKKE/DUINBERGEN Lagunahal: tot 4 september. Interna tionaal Cartoonfestival Knok- ke-Heist. Shropshire Youth Brass Band (UK), di. Markt 15.00 - 16.00 uur; Music Festival. Concerten door diver se uitvoerders met werk van Bruch, Chausson, Villalobos en Schumann, zo. Orgelzaal Stedelijke Muziekcon servatorium 20.30 uur. 42ste Festival Van Vlaanderen Brug ge Corpus in Musica Antiqua: het mense lijk lichaam in de muziek van de mid deleeuwen tot vroegromantiek. Mid dag- en avondconcerten: Feestelijke opening van het festival: Concertgebouw, buiten, za. 19.30 KNOKKE Ein Abend in Wien. Concert met mu ziek van J. Strauss tot F. Lehar m.m.v. Willy Pulinx, Marco Bakker, Jürgen De Smet, Sylvie De Pauw, Pas cal Kooman, gepresenteerd door Eva Maria. wo. Casino 20.00 uur. Klassiek concert: Orchestre de Cham- bre de Wallonië o.l.v. J.Fr. Cham- berlan en G. Van Waas. vr. Dominica- nenkerk 20.30 uur. Organist Sander van Marion verzorgt een zomeravondcon- cert met fluitiste Marieke Lindeman. Het programma vermeldt werken van Handel, Seixas, Von Gluck, Schumann, Mendelssohn en Elgar. De organist zal daai-bij ook improviseren. •Hervormde Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur Temptation Night DJ Carlo en DJ Brian verlenen medewerking aan de Tempta- tion Night. Zij mixen soul, funk en latin muziek. •Café De Concurrent, Vlissingen, 23.00 uur VRIJDAG Circus Staatscircus Moskou-Holiday heeft zijn tenten opgeslagen, Zie woensdag •Gedempte Kanaalarm, Hansweert, 16.30 en 20.00 uur Pre-party Voorafgaand aan de danceparade wordt een pre-party gege ven. DJ Laidback Luke en andere nationaal bekende dj's verle nen medewerking. •Markt, Middelburg, 19.00 uur Orgelconcert Jean-Pierre Lecaudey verzorgt een orgelconcert. De Franse organist is de tweede musicus in deze serie van vier concerten. Het programma: Delen uit Symfonie V van Widor, Prélude funèbre en Introduction et allegro vanKo- partz, Apostrophes van de Belgische componist Philippe Ver kaeren, Variations sur un thème van Clément Jannequin en 1 Litanies van Jehan Alain en tenslotte van Olivier Messiaen Dieu parmi nous. •Cuyperskerk, Sas van Gent, 20.00 uur Orgelconcert Sander van Marion verzorgt een orgelconcert met medewer king van Herman Jeurissen op hoorn en alpenhoorn. Het programma omvat werken van Handel, Stanley, Men delssohn, Widor en Dubois. De organist zal daarbij ook ün- proviseren. •Hervormde kerk, Dreischor, 20.00 uur Midzomerfeest De Loco Loco Disco Show sluit het feest af. De show wordt verzorgd door de tweelingbroers Feniel, die ook op Pinkpop en Lowlands stonden. •Oude Landbouwhaven, Kamperland, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50