Mosselen heel jaar verkrijgbaar Je gaat alles met andere ogen zien België wil fregatten kopen van Nederland Een schilderij moet zinderen leeuws product wordt volgens sommige handelaren te grabbel gegooid woensdag 20 juli 2005 ID ,)orjtenéSchner jfljSEKE - De mosselhandel in faseke is verdeeld over de |jg of het hele jaar door mos- (|eI1 verkrijgbaar moeten zijn. Iftlis duidelijk dat niet het hele aar door Zeeuwse mosselen be- ikbaar zijn. Wie twaalf maan- ja, per jaar mosselen wil eten Q|zich van pakweg februari tot :ji moeten behelpen met im- iort mosselen. .(bedrijf Prins en Dingeman- ïlevert al het hele jaar door tosselen. Dat zijn in de winter landen mosselen uit Canada. Die zijn ook als zodanig op de pjpakking herkenbaar, jiet élke handelaar ziet dat zit- Verschillende bedrijven de mening toegedaan dat tiarmee de mossel als Zeeuws foduct te grabbel wordt ge- jcflid. C. de Koeijer van Triton indtdat bij een aanbod het he- fe jaar door, wel heel duidelijk Slaakt moet worden wanneer |e Zeeuwse mossel beschikbaar iomten wanneer dat stopt, het verleden was het stilleg- «nvan de handel tussen februa- 1 en juli geen probleem omdat 3inde overige maanden goed icdraaid werd. Doordat de mos- dsector beperkingen zijn opge ld in de hoeveelheid mossel- jad die opgevist mag worden, joekt de handel naar andere 'nonnen. Import van mosselen dl andere landen is al niets vreemds meer in Yerseke. E. Foudraine van Prins en Dinge- manse stelde vast dat afnemers gewoon het hele jaar door om mosselen vragen. Als handelaar ben je er om aan die vraag te vol doen. De supermarkten nemen een steeds groter aandeel ai'. Die willen zo lang mogelijk mosse len kunnen leveren. Hij tekende verder aan dat zoiets alleen maar kan bijdragen aan het ver sterken van de positie van Yerse ke als centrum voor verwerking en distributie van mosselen. De mosselhandel hield gisteren een bijeenkomst voor de pers, onder meer om aan te geven dat het seizoen voor de Zeeuwse mosselen weer begonnen is. Het begin van het seizoen wordt niet langer met een lange karavaan van mosselauto's aangekondigd. Dat plotselinge begin legde een te grote ruk op de handel. Ieder een wilde in die eerste week mos selen hebben. Dat kan de han del niet aan en het dreef de prijs op. Vandaar dat enkele jaren ge leden met die ludieke actie is ge stopt, Aanval Tijdens de bijeenkomst hief de voorzitter van de mosselhandel, R. Barbé, een waarschuwende vinger. Hij constateerde dat na de ondergang van de kokkelsec tor de overheid en natuurbe schermers nu de aanval hebben ingezet op de mosselsector. Om die aanval te kunnen weer- Tijdens de bijeenkomst ter promotie van de mossel werd gistermiddag ook op traditionele wijze gevist. staan heeft de mosselsector zich opnieuw georganiseerd. De han delaren en kwekers willen zich meer bezighouden met hun kern taken zoals een visplan voor de zaadvisserij en optimalisatie van de mosselpercelen. De han delaren zullen zich vooral rich ten op sanitaire aspecten, im port en internationaal overleg. Daarnaast is een stichting 'Vrienden van de mossel' opge richt die zich met de promotie van de mossel bezig zal houden. Een andere stichting, Odis ge naamd, heeft als doel onderzoek en innovatie te bevorderen. Barbé merkte op dat het van groot belang is dat Zeeland de leidende rol op het gebied van mosselverwerking en distributie vasthoudt. Er zijn volgens hem, steeds meer kapers op de kust. Tegenwoorig worden er al mos foto Willem Mieras selen op de Europese markt ge bracht uit Canada, Grieken land, Chili en zelfs China. In sommige gevallen gebeurt dat met overheidssubsidie terwijl de overheid in Nederland, aldus Barbé, de mosselsector tegen werkt. ■ioorWout Bareman ZEEBRUGGE - België neemt irnc M-fregatten over van de Xederlandse marine. Met de is naar schatting 250 mil- ctiro gemoeid. Dat zal pre- Verhofstadt vandaag, na lel laatste kabinetsberaad voor lel zomerreces, bekendmaken. juni al spraken Verhof- iadt, minister Flahaut van De en chef defensie generaal August Van Daele af binnenkort ^onderhandelingen met Neder- bad te openen. België wil de etiltipurpose fregatten Van Am- stel en Van Nes overnemen. Ze moeten de twee overgebleven Belgische oorlogsbodems West- diep en Wielingen vervangen. Die twee worden mogelijk over genomen door de Bulgaarse ma rine, die eerder al het Belgische fregat Wandelaar kochten voor 23 miljoen euro. De Van Amstel en Van Nes waren onderdeel van een serie van acht M-fregat ten, die de Koninklijkse Schelde in Vlissingen begin jaren negen tig afleverde. De gemiddelde kostprijs per stuk was toen (om gerekend) ruim 200 miljoen eu ro. De aanschaf van de twee fregat ten past in het Belgische Stuur- plan van Defensie dat een nau were samenwerking met de Ne derlandse marine voorstaat. De Nederlandse regering overweegt een aantal fregatten te vervan gen door lichtere (patrouille)bo- .ten, die gebouwd zouden kun nen worden bij Schelde Marine- bouw. Om de kosten te drukken dienen dan wel eerst enkele fregatten te worden verkocht. Dat de zuiderburen zaken wil len doen met Nederland houdt mogelijk verband met het slui merende geschil tussen België en De Schelde over de bouw van een groot strategisch transport schip. De Vlissingse werf sleep te die order in de wacht bij een openbare aanbesteding. Defen sieminister Flahaut wilde zo'n schip aanvankelijk bestellen in Frankrijk, maar werd terugge floten en besteedde de bouw noodgedwongen Europees aan. Toen in 2003 bleek dat de kost prijs inmiddels was opgelopen tot meer dan 240 miljoen euro werd de procedure voorlopig ge staakt. Sindsdien hangt Flahaut een schadeclaim van de Schelde bo ven het hoofd van ongeveer 80 miljoen euro. Met de aanschaf van de twee Ne derlandse M-fregatten zou dat gevaar kunnen worden afge wend door het onderhoud van de Van Amstel en Van Nes in handen te geven van Schelde Marinebouw. Dat stuit echter op fel verzet van het bedrijf Cle- maco in Zeebrugge, dat tot nu toe de Belgische fregatten onder houdt. Een woordvoerder van het bedrijf, dat werk biedt aan 140 mensen, pleitte gisteren voor een ruil: De Schelde de twee Belgische fregatten, maar Clemaco dan het onderhoud van Nederlandse mijnenjagers. De regering zou dat voorstel in de onderhandelingen mee moe ten nemen, oordeelt Clemaco. Inbraken in Rilland en Haamstede RILLAND - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken bij een bedrijf op bedrijventer rein De Poort in Rilland. Ze stalen een computer. Ook in een bedrijf aan de Slabbecoornweg in Tholen werd ingebroken. Daar vonden de dieven niets van hun gading. In een sportcentrum aan de Daleboutseweg in Burgh-Haamstede is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De toegang werd geforceerd. Er is, voor zo ver bekend, niets weggenomen. Illegaal kamperen bekeurd OUWERKERK - Op drie verschillende plaatsen zijn in de nacht van maandag op dinsdag illegale kampeerders aan getroffen en bekeurd. De slapers werden betrapt op de Baalpapenweg' in Ouwer- kerk, langs de Weg naar de Val in Zierikzee en het Nolle- bos in Vlissingen. Hulst valt over te groot geitenhok KUITAART - De gemeente Hulst heeft problemen met een te groot geitenhok in een tuin aan de Hulsterweg in Kuitaart. Alvorens de eigenaar een dwangsom wordt op- legd, krijgt hij een laatste kans het dierenverblijf aan te passen. Het hok moet voldoen aan de eisen die staan in het Be sluit bouwingsvrije en lichte bouwvergunningsplichtige bouwwerken (het BBLB). Als de eigenaar het geitenhok aanpast, ziet Hulst geen reden meer hem de dwangsom op te leggen. Vergunning voor illegaal zwembad SINT- JANSTEEN - Voor een illegaal aangelegd zwem bad in de Heerstraat in Sint- Jansteen verleent de gemeen te Hulst alsnog een vergunning. Hulst meent dat als de procedure door de eigenaar van het zwembad vanaf het begin netjes was doorlopen, hij ook een vergunning zou hebben gekregen. De provincie heeft inmiddels een verklaring van geen bezwaar afgege ven voor het zwembad. Fietsster gewond in Renesse RENESSE - Een zeventienjarige fietsster uit Eindhoven is gisterochtend in Renesse gewond geraakt toen ze door een auto werd aangereden. De auto reed op de de Hoogen- boomlaan vanaf de uitrit van een camping de weg op en reed tegen het meisje. Bij haar val liep ze schaafwonden op aan been, arm en heup en klaagde over nekpijn. Ze hoefde niet naar het ziekenhuis. De automobilist is direct na het ongeluk doorgereden zonder zich bekend te ma ken. Oprijplaten gestolen MIDDELBURG - Tussen maandagavond negen uur en gis- termorrgen half tien zijn van een bedrijfsterrein aan de Uijterschootweg in Middelburg twee oprijplaten weggeno men. De oprij platen lagen op een aanhanger die op het af gesloten terrein stond. De platen hebben volgens de poli tie een waarde van vele honderden euro's. Mvan Jeanny Golembiewski. reproductie Ruben Oreel hor Rolf Bosboom GISSINGEN - Haar werk was wrig jaar te zien bij TNO in Soesterberg en werd daar ge tókt tijdens een wetenschap- «dijke verhandeling. Het geeft Mr aan dat de schilderijen Jeanny Golembiewski kun- sn worden gezien als experi- wnten met kleur. Toch is de tóorie voor haar, uiteindelijk, tóaak. „Het gaat mij om het es- fctisch gevoel." jongste werk is momenteel <zien in deWillem3 in Vlissin- p: krachtige schilderijen met Etense, kleurrijke horizontale «n die soms subtiel worden onderbroken. De overgangen 3I" de ene keer scherp, maar Mstaj vloeiend. •tóht en trillingen houden me bezig", zegt Golembiewski Sittard, 1961). „Daartoe pro- ^rik me te beperken. Ik maak 1Jarom abstracte schilderijen, Warbij ik vooral kijk hoe de tóren ten opzichte van elkaar ^ken. In de overgangen ont- •!aM lichttrillingen. Ik wil dat Pschilderij zo zindert, dat het het ware van de muur af d,dat het je overweldigt." skiuen hebben voor haar een gevoelswaarde. Terugkijkend constateert ze dat in elke perio de een bepaalde kleur dominant is, dat de ene serie lichter van tint is dan de andere. Het vroege re werk op de expositie is don kerder, met meer blauw. Ook ge bruikte Golembiewski voorheen veel meer verticale banen. „Ik heb in het verleden weefsels ge daan. Dat gebruik ik nu als kap stok." Op de meest recente schilderijen in Vlissingen valt vooral het chroomgeel op. „Dat komt door dat ik vaker in Zeeland ben ge weest en heb gemerkt dat de kustlijn ook een bepaalde tril ling vertoont, alsof je deeltjes in de lucht ziet dansen. Dat zinde ren probeer in ik mijn schilde rijen te laten zien." Wekenlang Ze werkt wekenlang aan een doek. „Ik probeer van tevoren te bedenken hoe het eruit komt te zien. Ik maak wel een ontwerp op de computer, maar de digita le weergave is toch heel anders dan de werkelijkheid. Tijdens het werken ben ik voortdurend aan het heroverwegen. Het schil derij komt voor zichzelf op. Er ontstaat een soort dialoog. Om dat ik met olieverf werk, moet ik ook steeds een dag wachten voordat een laag droog is, an ders trek je de verf er met de af- plaktape af. Het vergt dus heel veel geduld om het goed te schil deren." De Limburgse kunstenares weet inmiddels veel van kleurentheo rieën. Zo geeft ze moeiteloos een uiteenzetting over equiluminan- tie: het verschijnsel dat bij naast elkaar gelegen kleuren die dezelfde helderheid hebben, in het overgangsgebied de sugges tie van beweging ontstaat, om dat de hersenen de kleuren niet gelijktijdig kunnen verwerken. Het is een wetenschap waar som mige kunstenaars dankbaar ge bruik van maken. „Ik wil dingen uitproberen, be studeer ook veel, maar in mijn werk probeer ik die kennis los te laten", zegt Golembiewski. „Ik kan er niet goed tegen als het alleen maar theorie wordt. Intuïtie speelt bij mij ook een be langrijke rol. Het voornaamste is dat het mooi wordt, een schil derij dat echt straalt. Ik hou nu eenmaal van mooie dingen." Expositie: Schilderijen van Jeanny Golembiewski, t/m 28 augustus in deWillem3, Oranjestraat 4, Vlissin gen. Geopend: ivo.-zo., 12-17 uur. door Anita Tournois CADZAND - In de maanden juli en augustus vormt het fraaie kerkje van Cadzand jaar lijks het decor voor het werk van verschillende kunstenaars, die meestal een band hebben met het dorp. Deze maand wordt er geëxposeerd door twee bevriende kunstenaressen. Lia Teijgeler uit Bilthoven stelt aquarellen en acrylschilderijen ten toon. Annemarie Créton uit Utrecht toont keramiek en bron- Créton blijkt deze keer de link1 te vormen met Cadzand. Teijge ler: „Annemarie heeft hier een huisje. Zij werd benaderd met de vraag of ze haar beelden niet eens wilde exposeren in het kerkje. En zo ja, of ze dan ook ie mand wist die schilderijen wil de exposeren. Wij kennen el kaar al geruime tijd, schilderen en boetseren veel samen en volg den samen cursussen. En dus staat mijn werk nu hier, samen met dat van haar." Teijgeler schildert hoofdzake lijk met aquarelverf in een na tuurlijke, spontane stijl. Haar werk is figuratief, maar vlot en verliest zich niet in details. Voor beelden zijn 'Swing' (fraai is de cirkelbeweging in het tafereel van een golfer in actie), 'In de vaart' (een werk met zeilboten) en 'Oneindig', waarbij een groep je mensen in de verte tuurt. Bloe men zoals tulpen, rozen, violen of een orchidee vormen, net als voor veel aquarellisten, een ge wild thema. Andere werken zoals 'Safari', 'Op de vlucht', 'Onderonsje' en diverse impressies van mediter rane taferelen zijn geïnspireerd door andere culturen of gemaak te reizen. „Wij reizen tamelijk veel, nu hoofdzakelijk als vrije tijdsbesteding, voorheen omdat mijn man veel moest reizen voor zijn werk. Dan ging ik mee", zegt Teijgeler. „Deze indrukken verwerk ik in mijn schilderijen. Schilderen geeft mij een goed, creatief gevoel. Je gaat alles met andere ogen zien: de lucht, het landschap en je omgeving, Het vormt elke keer opnieuw een uit daging." Enkele acrylschilde rijen tonen aan dat Teijgeler met dit materiaal meer de geab straheerde kant durft op te gaan. Keramische beelden en bronzen van Créton staan opgesteld in i-r' Oneindig, aquarel van Lia Teijgeler. glazen vitrines. Voornaamste in spiratiebron vormt de menselij ke figuur, karakters en emoties, maar ook dieren hebben haar be langstelling. „Ongeveer tien jaar geleden ben ik begonnen met het maken van beelden in klei en brons, onder leiding van gevestigde kunste naars. Ik werd gegrepen door het 'verbeelden' van mens- en dierfiguren. Ik word daarbij vooral geïnspireerd door de ve le, grappige, mooie en ontroeren de momenten die ik in het dage lijkse leven om mij heen zie. Het zijn momenten, die er gewoon om vragen uitgebeeld te wor den." De titels van haar figuratieve beelden, zoals 'Omhelzing', 'Sa men', 'Verdriet', 'Blijheid', 'In verwachting', 'Marie' en 'Zon- aanbidders', spreken voor zich, waarbij haar bronzen geken- Pianoconcert in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Christo Iliev geeft vanavond een zomeravond concert in de Dorpskerk in Oost kapelle. Iliev speelt uit De jaargetijden van Tsjaikovski en verder wer ken van Mozart Sonate KV 330, c groot), Bi'ahms Scherzo op. 4, es klein), Schubert Wande- rer-Phantasie op. 15, c groot), Debussy (Arabesque nr. 1, e groot) en Vladiguerov Rhapso- die Vardar, op. 16, e groot). Het concert begint om 20.00 uur. reproductie Peter Nicolai merkt worden door een klassie ke ondertoon. De dieren in kera miek of brons, met een zekere voorliefde voor gevogelte, varië ren van een kleine boomkikker tot ijsberen. Créton maakt te vens portretten van mensen, ook in opdracht, en zowel in kera miek als in brons. De expositie toont hiervan enkele voorbeel den. Expositie: aquarellen en schilde rijen van Lia Teijgeler en kera miek en bronzen van Annemarie Créton, t/m eind juli in de NH Kerk in Cadzand. Geopend: dage lijks 14-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45