PZC Zieke automobilisten moeten zich melden Vijftigplussers worden ongezonder Verzekeren boot wordt moeilijker (inister dreigt met rijverbod Peijs verbiedt losse voorwerpen in auto Ganzenmars op eerste dag Vierdaagse Apache met pech aan de grond Hof vermindert straf oud-PSV-directeur in zaak ontucht jongens woensdag 20 juli 2005 gPaul Bolwerk EN HAAG - Voor tienduizen- aautomobilisten en motorrij- rsis de verlenging van het rij- ffjjs vanaf 1 januari 2007 en automatisme meer. Ze moe- eerst een medische test on- [inister Peijs (Verkeer en Wa- staat) werkt aan êen reeks atregelen om de verkeersvei- «heid te vergroten. Een voor- jisom alle rijbewijsbezitters door ongeval of ziekte lijden r een aandoening die de rij- iardigheid beïnvloedt, in kaart brengen. ;t gaat onder anderen om men- met slechte ogen, hartklach- herseninfarct of suikerziek- Zonodig moet een medische s bepalen of ze nog zonder mrde weg op kunnen. In de i situatie is, aldus Ver- Waterstaat, weinig zicht de medische geschiktheid nn het gros van circa zeven mil- jp njbewijsbezitters. Alleen |jaanvraag van het eerste rijbe wijs wordt een 'eigen verkla ag'gevraagd. Daarin staat of rijbewijsbezitter lichamelij- ifgeestelijke gebreken heeft. ;e gegevens worden niet op felheid gecontroleerd, fis bij zeventig jaar volgt een jrijljaarlijks verplichte keuring. Len de eerste aanvraag en fel bereiken van de zeventigste fojaardag is geen meldings plicht over medische (on)ge- éiktheid. jfinister Peijs wil hierin veran- dfring brengen. Een wetswijzi- ïgisin de maak. De bewinds- iuw streeft ernaar met ingang 2007 een individuele mel dplicht door te voeren voor ijlewijsbezitters die niet vol- >a aan de eisen van medische ichiktheid. Ze overweegt een rijverbod in te voeren ïg niet aan de meldings- icht is voldaan. De 'eigen ver- Senaat tegen duplicaat van agentschap mensenrechten EN HAAG - De Eerste Kamer ilde oprichting van een Euro- ks Agentschap voor de grond- (cblen tegenhouden. Europese ministers moeten laiuem over de oprichting van «Agentschap beslissen. Als de lederlandse regering niet de «in heeft van het parlement niet akkoord gaan, zei bi woordvoerster van de Se at. \A nieuwe Europees Agent- hap gaat volgens de plannen ia de Europese Commissie de indhaving van de grondrech- in de gaten houden, aarmee overlapt het Agent- aap de werkzaamheden van van Europa. De Raad pa houdt zich voorna- slijk bezig met mensenrechten democratisering. De senatoren hebben geen be- tefte aan nog een mensenrech- norganisatie", aldus de woord- Rrster. teEU beslist na de zomer over i. GPD klaring' moet, aldus het ministe riële voorstel, voortaan ook wor den voorzien van een bevesti ging doof een huisarts. De Ge zondheidsraad heeft over de meldingsplicht al een positief advies ingediend bij de minis ter. Voordeel Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk ziet in de meldings plicht 'voordeel voor de auto mobilisten'. „Wie zich direct na het ontstaan van een aandoe ning meldt, kan door deskundi gen van het CBR worden bege leid. Zo kan worden voorkomen dat de betrokkene in een situa tie terechtkomt, waarin alleen nog intrekking van het rijbewijs mogelijk is", aldus een woord voerder van het CBR. Het bu reau neemt rijexamens af, maar is ook belast met de toetsing van de rijgeschiktheid van rijbe wijshouders met een ziekte of handicap. Het CBR heeft vorig jaar 442.026 aanvragen voor een ver klaring van (medische) geschikt heid behandeld. Het overgrote deel (95 procent) werd gehono reerd. In ruim 2800 gevallen is rijbewijs met een beperkte gel digheid verstrekt. Ruim 9200 maal is het rijbewijs ingetrok ken. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer wil een verbod op losliggende spullen in auto's, zo als paraplu's. Bij een botsing of noodstop blijken deze voorwer pen als een projectiel door de au to te vliegen, waardoor de kans op verwondingen wordt ver groot. Het voorstel is onderdeel van een pakket maatregelen om de veiligheid van autopassagiers te vergroten. De maatregelen gaan, na goedkeuring door cle Tweede Kamer, op 1 januari 2006 in. Vooral de regels voor het ver voer van kinderen worden aan gepast. Tot nu toe gold dat kin deren die kleiner zijn dan ander halve meter, verplicht in een zit je moeten worden vervoerd. De nieuwe regels verlagen die leng te tot 1,35 meter. De reden daar voor is dat steeds meer auto's met verstelbare gordels zijn uit gerust. Daardoor kunnen kleine re kinderen toch veilig in de au togordel zitten. Voor bijzondere situaties komt er een uitzondering op de zitjes- en gordelplicht voor kinderen. Het betreft incidentele ritjes, bij voorbeeld ouders die een voet balteam naar een uitwedstrijd rijden of mensen die een buur jongetje naar de dokter bren gen.Vanaf mei 2008 wordt het verboden meer passagiers in een auto te vervoeren dan er gordels zijn. GPD BEMMEL - Tussen de ruim 43.000 Vierdaagselopers stapte gisteren een gans een recorduitval. Vorig jaar stapten op de eerste dag 834 mensen uit de koers. De blaar- stukje mee in de buurt van Bemmel. De eerste menselijke wandelaars vertrokken gisterochtend in Nijmegen om vier uur voor een tocht van 30, 40 of 50 kilometer door de Betuwe. De snelsten kwamen al ruim voor het middaguur over de finish. Langs de kant van de weg stonden vele duizenden toeschouwers om de lopers aan te moedigen. Op deze 'Dag van Eist' haalden 1808 deelnemers de finish niet, een prikkers van het Rode Kruis moesten 761 maal in actie komen. Ook vielen opval lend veel wandelaars flauw. De organisatie denkt erover de limiet van 45.000 lo pers te verhogen, omdat een deel van de inschrijvers, 4002 mensen, zich niet aan de start meldde. Marsleider Wim Jansen: „Dat is teleurstellend, zeker omdat we eer der 53.000 gegadigden hebben moeten afwijzen." foto Robin Utrecht/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - De gezondheid van vijftigplussers holt achter uit. Ze lopen een 'verontrus tend' hoger risico op hart- en vaatziekten. Vergeleken met enkele jaren ge leden kampen deze mensen voor al met overgewicht, en dat zorgt voor een te hoge bloeddruk, te hoge bloedsuiker en een ver hoogd cholesterol. Dat blijkt uit de eerste onder zoeksresultaten van morgenge- zondweerop.nl, een landelijk on derzoek naar hart- en vaatziek ten onder vijftigplussers. Tien duizenden ouderen hebben in middels meegedaan aan het on derzoek, een initiatief van enke le onderzoeksgroepen van uni versiteiten en de Stichting Risi coanalyse Hart- en Vaatziekten. Twee op de drie mannen (65 pro cent) en één op de drie vrouwen (37 procent) heeft te veel vet op het lichaam, een belangrijke risi cofactor voor het krijgen van hart- of vaatziekten. Dat is een flinke toename vergeleken met midden jaren negentig. Twaalf procent van de mannen en zes tien procent van de vrouwen heeft last van ernstig overge wicht. Mede als gevolg daarvan kampt Een Apache van het 301-squa- dron heeft gistermiddag op nog maar vijf minuten vliegen van thuisbasis Gilze-Rijen een nood landing gemaakt in het dorpje De Moer, omdat het rode ver klikkerlichtje van het oliesys teem oplichtte. De twee vliegers namen geen risico en zochten een plek om te. landen. Pas vier uur later was het euvel - een ka potte drukschakelaar - verhol pen. van onze redactie binnenland DE MOER - De twee vliegers hebben zich gestrekt in het wei land. Roggesprietje in de mond. Wachtend op de technici. „We komen terug van een mis sie bij Deelen. Twee uur geoe fend met de landmacht. De voor schriften zijn helder: als een van de controlelampjes begint te branden, moeten we het toestel aan de grond zetten. Het was een kwestie van een goede plaats zoeken," aldus gezagvoer der Chute. Zijn werkelijke naam zegt hij Liever niet. Voor schriften. „Het is net Windows. Opnieuw opstarten en dan zal zij het wel weer doen." Maar dat viel tegen. Vier technicici morrelen ruim een uur aan het toestel („Het zal wel een kapot te sensor zijn.") overleggen met een technisch officier en krijgen toestemming proef te draaien. Na vijf minuten zet Chute de mo tor weer af. „We krijgen weer de zelfde foutmelding. We gaan het De piloten van de Apache zitten in een weiland op hulp le wachten. foto Marie Therese Kierkels/GPD nu ter plekke repareren. Als dan om kwart over zeven lukt het het probleem niet verholpen is, dan toch en kan Apache zijn gaan we morgen verder." Maar weg vervolgen. GPD ruim eenderde van de vijftig plussers met een verhoogd LDL cholesterol, in de volksmond 'slecht cholesterol'. Eén op de vier mannen heeft een tekort' aan 'goed cholesterol' (HDL). Het percentage vrouwen met een tekort aan goed cholesterol is sterk gestegen van vier pro cent naar ruim een kwart, aldus J. Kastelein, projectleider van het onderzoek. „Dat brengt ook suikerziekte dichterbij. Eén op de acht onderzochte personen heeft de eerste kenmerken van diabetes." Kastelein wil dat het ministerie van Volksgezondheid zich be raadt op maatregelen. „Wan neer er niets wordt gedaan, voor spel ik voor de toekomst een enorme hart- en vaatziekten-epi demie." Minder rokers De voorlopige resultaten bevat ten wel een lichtpuntje: vijftig plussers roken minder. Van de groep rookt nu nog maar tien procent, terwijl in 1999 nog een kwart van de ouderen regelma tig een sigaret opstak. GPD Nog twee jongens opgepakt voor spoorvandalisme HELMOND - De spoorwegpoli tie heeft gisteren in Helmond op nieuw enkele jongeren aange houden die worden verdacht van het bekogelen van treinen en bovenleidingen met stenen. Het gaat om twee jongens van 16 en 18 jaar. In dezelfde zaak hield de politie eerder al zes jon geren aan. Ze zouden voorwer pen als een winkelwagentje, een boomstam en een fiets op de rails hebben gelegd. De zes ver dachten die eerder werden aan gehouden zijn weer vrij. maar moeten zich nog verantwoorden voor de rechter. ANP Lichaam jongen uit Waal gehaald NIJMEGEN - De Waterpolitie heeft maandag het levenlo ze lichaam van een 9-jarige jongen uit de Waal bij Nijme gen geborgen. Het slachtoffer was zaterdag bij het zwem men in zijn woonplaats Rheinberg in Duitsland in het wa ter van de Rijn verdwenen. Het Korps Landelijke Politiediensten heeft dat gisteren laten weten. Het lichaam heeft ongeveer 100 kilometer af gelegd. Bij het ongeval kwam ook een 32-jarige man om het leven. Deze toevallige voorbijganger sprong de jongen zaterdag na en verdronk eveneens. ANP Vijzelgrachters willen gracht terug AMSTERDAM - Bewoners en ondernemers aan de Vijzel gracht in Amsterdam willen dat de gemeente de gracht in hun straat herstelt. Zij hebben zich verenigd in het comi té 'Vijzelgracht - Entree met kracht', dat studenten aan de TU Delft onderzoek heeft laten doen. „Uit die studie blijkt dat het technisch en financieel haalbaar is", zei voorzitter H. Tilanus van het comité gisteren. De Vijzel gracht is in 1934 gedempt en is nu een drukke verkeersa der naar het centrum van Amsterdam.. Vorig jaar stuitte een voorstel van stadsdeel Amster dam-Centrum om twee gedempte grachten in de Jordaan open te graven op veel weerstand van omwonenden en on dernemers. ANP Huisartsenstaking spaart geld uit DEN HAAG - De huisartsen hebben door de driedaagse staking in mei de zoi'gverzekeraars geld bespaard. Net als bij de huisartsenstaking in 2001, hebben de acties van dit jaar geleid tot minder uitgaven aan medicijnen. Dat stelt de Stichting Farmaceutische Kengetallen die gegevens van de openbare apothekers verzamelt. In mei 2Q01 leverde een driedaagse staking een besparing op van ruim 9 miljoen euro. Dit jaar is er in de week van de acties ongeveer 25 miljoen euro minder aan geneesmid delen uitgegeven. ANP Gevaarlijke melkmonsters gestolen DIESSEN - Inbrekers hebben tussen vrijdag 15- juli en maandag 18 juli uit een woning aan de Van den Elsen- straat in Diessen (bij Tilburg) 146 melkmonsters gestolen. De politie meldde eerder dat de monsters maandag meege nomen waren, maar nu blijkt dat het ook voor het week eind gebeurd kan zijn. De monsters zijn volgens de politie gevaarlijk voor de gezondheid omdat er chemicaliën aan zijn toegevoegd. In eerste instantie liet de politie ook weten dat cle buisjes bij een agrarisch bedrijf zouden zijn ontvreemd. Maar ze werden weggehaald uit een woning. ANP Luchtmacht wijzigt laagvliegregels GRONINGEN - De luchtmacht heeft de laagvliegroute van F16's aangepast, nadat de afgelopen week meer dan tweehonderd klachten over geluidsoverlast waren binnen gekomen. De vliegtuigen mogen in de zomermaanden juli en augustus niet lager vliegen dan 150 meter. De mini mumhoogte was 75 meter. Dat meldde luitenant-kolonel H. Faber, hoofd sectie ge luidshinder van de Luchtmachtstaf, gisteren. ANP is. Het OM had de onthulling van het Eindhovens Dagblad, en kele weken na zijn arrestatie in 2003, dat Spooren hiv-besmet is, niet mogen bevestigen. Dat dit uiteindelijk bij de behande ling van de zaak toch bekend was geworden, doet daar vol gens het hof niet aan af. Persrechter R. Feith noemt het 'betreurenswaardig' dat Spooren zich nooit heeft uitge sproken over de aanklacht van ontucht. Daardoor is volgens het hof onduidelijk gebleven of hij de 'ernst ervan inziet'. „Dat de verdachte de seks puur als een zakelijke transactie heeft willen zien, doet niets af aan de verantwoordelijkheid die hij tot de minderjarigen in acht had te nemen." Voorzitter J. Houtsma van de HTV Vereniging Nederland toon de zich gisteren tevreden en 'op gelucht' met de uitspraak over cle hiv-besmetting. „De morele verantwoordelijkheid ligt mis schien anders, maar het gaat hier óm strafzaken." GPD van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Oud-PSV-direc- teur Spooren (41) is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voor waardelijk, wegens het plegen van ontucht met minderjarige jongens in het Eindhovense An ne Frankplantsoen. Spooren werd vrijgesproken van poging tot zware mishandeling. Hoewel volgens het hof vast staat dat Spooren onveilige seks had terwijl hij hiv-besmet is, is dat volgens de rechters in zijn geval niet strafbaar. Hij had vol gens het hof niet 'het oogmerk' de jongens te besmetten. Ook was door de behandeling van de ziekte de kans op besmetting klein. De-straf is lager dan de 27 maanden cel, waarvan negen voorwaardelijk die de recht bank twee jaar geleden oplegde. Daarbij speelde onder meer mee dat de privacy van Spooren tij dens het onderzoek geschonden door Suzanne van der Velden UTRECHT - Verzekeraars stel len steeds strengere voorwaar den aan de beveiliging van ple zierboten tegen diefstal. Zo moe ten eigenaren sloten met een keurmerk hebben, de trailers met wielklemmen vastzetten en de boten met kettingen vastleg gen. Anders keren de meeste ver zekeraars niets uit. Scheepsassurantiekantoor DMW, een van de grootste verze keraars, keert al niet meer uit als de diefstal langs de openba re weg plaatsvindt. „De boten moeten in een jachthaven lig gen", zegt T. Majoor van DMW. Dieven hebben een voorkeur voor lichte vaartuigen zoals speedboten en rubberboten. Die zijn makkelijk aan wal te hij sen, op een trailer te laden en weg te rijden. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), worden botendieven steeds brutaler. Vermomd als recreant of visser kijken ze in de jachthaven op hun gemak welke boten slecht beveiligd zijn en komen 's avonds terug met een auto en een trailer. Veel jachthavens zijn moeilijk te beveiligen, om dat er voortdurend mensen in- en uitlopen. De ANWB werkt sinds 1 mei met aangescherpte polisvoor waarden. Coördinator Hendriks legt uit dat boten nog wel bui ten jachthavens mogen liggen, maar rubberboten moeten aan de ketting. Andere plezierboten moeten zijn beveiligd met goed gekeurde sloten Volgens het KLPD blijft een ple zierboot hoe dan ook een gewild diefstalobject. „De sociale con trole in een jachthaven is van groot belang. Laat mensen we ten dat jij de eigenaar van de boot bent." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3