Zeereservaat niet te dicht bij kust PZC PZC Kwalleballen in 't Ouweland Het gekift gaat altijd door Boer pleit voor biogasinstallatie in buurt van Axel Nieuwe stippen voor containers in Borsele Ondernemers richten stichting op om belangen te behartigen woensdag 20 juli 2005 b 13 ^|onni van de Schraaf jHNKENSZAND - Het opha- van huisvuil in de gemeente ,irse|e is aan het veranderen. «emcente past de aanbied- Jsen van afval aan. Rode Jppen geven aan waar bewo on; hun container aan de straat joden zetten. Een aantal aanbiedplaatsen in de kernen gaat verdwijnen, in het buitengebied komen juist stippen. De loopafstand binnen de bebouwde kom van een huis naar een stip is maximaal 75 me ter, in het buitengebied kan dit oplopen tot 125 meter. De vuil niswagens blijven dezelfde rou te rijden, maar stoppen minder, waardoor tijd gewonnen wordt. In totaal is de route een halve dag korter, waardoor deze nog steeds met twee wagens gereden kan worden. Nieuwe woningen en wijken in de gemeente heb ben ervoor gezorgd dat de rou tes van de huisvuildienst steeds langer zijn geworden. De ge meente stond voor de keuze: een nieuwe vuilniswagen aanschaf fen of het aanpassen van de aan biedplaatsen. De gemeenteraad koos voor de laatste optie, om dat die een stuk goedkoper is. Een nieuwe wagen kost bijna 30.000 euro, het veranderen van de stippen slechts 1000. De aan schaf van een nieuwe vuilniswa- gen zou ook een hogere belas ting betekenen.In de dorpen is begonnen met het aanpassen van de aanbiedplaatsen. Het bui tengebied, waar het afval nog bij de deur wordt opgehaald, krijgt vanaf september stippen. In totaal heeft Borsele 9000 huis houdens met containers. i^rülfilita Lanting UERIKZEE - Het toekomstige ^reservaat voor de kust van Schouwen-Duiveland moet mi- paal vijfhonderd meter uit de ld beginnen. Dat stelt het ge- jd'ntebestuur. Daarmee wor- jtnbeperkingen voor de recrea- fcector zoveel mogelijk voorko- 5eaanleg van een zeereservaat Mr de kust van Schouwen-Dui- iland is het directe gevolg van Laanleg van de Tweede Maas- |kte. Het verlies aan natuur [Rotterdam moet elders ge- iseerd worden. Hoe het servaat er precies gaat uit- nog niet bekend, maar r verwachting zal het reser- |t beginnen bij'de laagwater- zal beperkingen geven Icorbijvoorbeeld surfers", legt jflhouder R. van der Wekken it Rel gemeentebestuur maakt ch'ongerust, stelt hij. „Alle he rkende maatregelen zijn nog et bekend, maar de natuur ikt op. Als er straks een zee- ad op een plaat voor de kust t, wat gaan we dan doen? ördt het net zo'n situatie als jhet Oliegeultje en moet ieder- Quit de buurt blijven?" urgen Wekken maakt zich «ral zorgen over de gevolgen r de recreatieve sector. De is nu een sterk punt voor iouwen-Duiveland en als die zee niet of nauwelijks Eer gebruikt mag 'worden, tft dit gevolgen voor de sec- at is ook de grote zorg van de andsculpturen avonds te ezichtigen iEELTJE JANS - Vanwege de al polebelangstelling voor de ten- «stellingen van zandsculptu- 111 ra, is WaterLand Neeltje Jans «naantal woensdagen - uitslui- lad daarvoor - ook 's avonds ge le ftnd. '3 20 en 27 juli en' op 3, 10 en "augustus kan men van 18.30 Ét21.30 uur terecht. De zeven me en tientallen kleinere julpturen hebben allemaal Ne- ilennia en de Romeinse tijd als ba. Onder meer de bouw van pel en het brengen van fa passeren de revue. Zelfs k vondsten van tempel en al Sustenen bij het Zeeuwse Co- oplaat en Domburg komen Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- istot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 A GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) '"grid Huibers Miekevan der Jagt F'eek Janssen BobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf entrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes id: 10113)315500 fax: (0113)315669 Ni redactie@pzc.nl internet pVipzc.nl Nil: web@pzc.nl gezamenlijke ondernemers op Schouwen-Duiveland. Zij heb ben deze week een stichting op gericht om de belangen van de ondernemers beter te kunnen be hartigen. „Wij zijn er laat en onvoldoende_ bij, betrokken", zegt voorzitter A. Schouw. „Wij willen goed geïnformeerd worden." Om het tij te keren hebben verschillen de ondernemersverenigingen en brancheorganisaties een stich ting opgericht. „We hebben con tact gezocht met de gemeente, provincie en Kamer van Koop handel voor ondersteuning en af stemming van de activiteiten." Met het gemeentebestuur zijn hierover al eerder afspraken ge maakt. De ondernemers maken zich niet alleen zorgen over de aan leg van het zeereservaat, maar ook over de gevolgen van de Tweede Maasvlakte. „Hoe zit het met de horizonvervuiling? Krijgen we nu ook meer licht te zien in de nacht en neemt de luchtverontreiniging toe. We zijn ook bang dat voor extra ver keer over de dammenroute en wat gebeurt er als het zand die nodig is voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte uit zee wordt gehaald. Wat heeft dat voor gevolgen voor onze kust lijn." Het gemeentebestuur werkt niet alleen samen met de onderne mers, maar zoekt ook contact met de gemeente Goedereede, die net als Schouwen-Duive land zorgen heeft over de gevol gen van het zeereservaat. Sanne Zuijderduin en Jan Murre; „Hoeveel mensen er komen? We weten het gewoon niet." door Frank Balkenende OUD-SABBINGE - Je zult het nog bele ven. Files in Oud-Sabbinge. Het zou za terdag 6 augustus zomaar kunnen als de Ring, de Prins Bernhardstraat en de Bijsterweg - dus zo goed als het hele dorp - afgesloten zijn voor de viering van de Dag van 't Ouweland. Na jaren van met barbecuevlees door spekte onderonsjes is er weer een dag- vullend dorpsfeest in Oud-Sabbinge, een 229 zielend tellend dorp bewesten Wolphaartsdijk. Iedereen is welkom. Hoeveel mensen erop afkomen? Buurt vereniging 't Ouweland durft er geen slag naar te slaan. Bestuurslid Jan Mur re: „We weten het gewoon niet. We heb ben geen notie van aantallen. Dat is best lastig, zeker voor de catering." Bestuurslid Sanne Zuijderduin: „Straks moeten we nog drie weken lang been ham eten." Mocht het onverwacht storm lopen, dan hoeven de bezoekers hun auto niet ergens onderaan een pol derdijk te stallen. Aan de Bijsterweg wordt een wei - „die moet nog wel even worden gemaaid" - ingericht als par keerterrein. Er kunnen wel twintigdui zend auto's op, zegt Murre. Tegen de tijd dat de wei vol staat, is die beenham allang op. Dertien jaar terug staken er voor het laatst sjezenrijders ringen op de Ring. Die traditie keert terug tijdens de Dag van 't Ouweland, besloten de twee buurtverenigingen toen ze twee jaar te rug fuseerden. Het ringsteken vormt de ruggegraat van het dorpsfeest. Tegen half elf strij den zo'n tien combinaties om de eer. Een half uurtje daarvoor maken ze een rondrit door Oud-Sabbinge en Wol phaartsdijk. Ook burgemeester Dick van der Zaag sjeest mee. De rijtuigen krijgen gezelschap van dertien antieke tractoren van de oude Van Strien, een polderbewoner die zijn schuur vol met agrarische oldtimers heeft gestouwd. Hij toont een selectie op het veldje aan de Bijsterweg. De buurtvereniging wekt ook Eintje Vis ser (Hendrik de Visser) tot leven, de dor peling die van 1924 tot 1963 een bode dienst onderhield tussen Goes en 't Ouweland. Murre: „We mogen een ech te, tweewielige bodewagen gebruiken van de familie Van der Wekken uit Kerkwerve. Ook het paard komt daar vandaan." Paard en wagen vervoeren echter geen boodschappen, doch Rinus Sandee van klederdrachtgroep Ons Boex-egoed. Hij vertelt tien verhalen, bij voorbeeld over de teloorgegane kerk, de afgebrande molen en de onderaardse gang die er schijnt te lopen naar 't Hoge Huis, het landgoed aan de westrand van het dorp. Sandee zal steeds luid en dui delijk aankondigen wanneer en waar over hij van wal steekt. De Prins Bernhardstraat herbergt 6 au gustus allerlei marktkramen. Niet al leen van de bekende imkers en klompen makers die alle braderieën aflopen, maar ook van dorpelingen zelf, die ex- laten zien wat je al niet kunt fabx-iceren met nijvere huisvlijt en gedreven hobbyisme. Kinderen mogen ook spulle tjes verkopen. Aan de Bijsterweg kun nen oud-Hollandse spelletjes worden gespeeld. Verder komt er een kinder dansgroep naar Oud-Sabbinge en ver- zox-gt een reddingshondenbrigade de monstraties. Murre zet momenteel alle hendels in beweging om een Zeeuws trekpaard met haar veulen te contracte ren. „In Middelburg was dat een enor me trekker, ik hoop dat het lukt." Uit foto Willem Mieras de Achtex-hoek importeert de buiu'tver- eniging het kwalleballen, een soort boe- renrugby. Twee teams van vijf man pro beren in twee maal zeven minuten een vijf kilo zware zandzak in eikaars wa terbak te deponeren. Elke plons is één punt. „Maar die zandzak wordt door het water steeds zwaarder, dus is het echt een sport voor mensen met spier ballen." De Achterhoekers spelen hun boerenrugby op een veld dat half onder water is gezet, zodat de sport ontaardt in een slapstick-achtig modderballet. Om rxiet te veel te hoeven dweilen, houdt Oud-Sabbinge de wei aan de Bijs terweg droog. „Ik heb er geen benul van hoeveel teams meedoen. We hebben de campings benaderd om een team te leve ren, het dox-p doet natuurlijk mee en we hopen dat Wolphaartsdijk ook mee doet." 's Avonds kunnen de Ouwelan ders nog eens rustig tei'ugkijken hoe de dag is verlopen. Aan de Ring zijn repor tages uit het verleden, maar ook van het feest te zien. Wiert Omta van Cineac Oud-Sabbinge, die de hele dag filmt en monteert, projecteert met een beamer filrrxfragmenten op een boerenschuur. Sanne, levensgezellin van Wiert: „Als het dorpsfeest slaagt en een jaarlijks ge beuren wordt, proberen we van het film- deel een echte culturele happing te ma ken. We kunnen alleen maar gx-oeien." De politieke verhoudingen in Reimerswaal zijn behoor lijk verstoord. De coalitie partijen en de oppositie zijn het werkelijk nooit met el kaar eens en de persoonlij ke (rot)opmerkmgen vlie gen door de raadszaal. Het lijkt niet meer goed te ko men, althans niet in de hui dige raadsperiode. door Rob Paardekam KRUININGEN - Eigenlijk erge ren de oppositiepartijen zich al sinds de verkiezingen van 2002 aan het optreden van SGP en CDA. Die twee coalitiepartijen hebben samen een meerderheid en vormen dan ook een hecht blok. Eerst samen met de BBR, nu mag de PvdA hun partner zijn. De andere partijen hebben het gevoel dat ze helemaal niets meer in te brengen hebben. Als de begroting wox-dt behandeld, worden hun ideetjes achteloos weggewxxifd en dit keer is het probleem dan er niet met hen overlegd is over de ontstane si tuatie na het vertrek van wet houder John Jansen. Plet gevolg was dat de raadsver gadering van maandag, waarin de kersverse CDA-wethouder werd benoemd, weer een ouder wets stukje Reimerswaal variété werd. Leefbaar Reimerswaal, ChristenUnie en WD trokken fel van leer over het feit dat ze niet zijn betrokken bij de zoek tocht naar een nieuwe wethou der. CDA-raadslid Huib Evers- dijk wordt daar als ervaren rot niet warm of koud van. Kalm pjes legde hij uit dan het in Ne derland volstrekt normaal is dat de coalitiepartijen ondei'ling een opvolger zoeken. Dat wei'kt meestal als een rode lap op een stier en de oppositiepartijen gaan zich alleen nog maar meer ergeren. Zij vinden dat ze onfat soenlijk worden behandeld en hebben doorgaans het gevoel ex- voor spek en bonen bij te zitten. analyse Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal kan het daai'bij meestal ook niet laten om wat persoonlijk getinte opmerkin gen te maken. Zo suggex-eerde hij maandag dat het CDA voor een wethouder van buiten de fractie heeft gekozen om te voor komen dat Pieter Allewijn uit Krabbendijke in de raad zou ko men. Evei-sdijk vond die opmex-- king zo min dat hij er niets eens op reageerde. In plaats daarvan beaamde hij dat de verhoudin gen in de raad behoorlijk ver stoord zijn en stelde hij dat Weststrate maar eens moet na denken of hij daar ook niet een beetje schuldig aan is. Weststra te daarop: „U vindt dus gewoon dat het mijn schuld is?" Zo gaat dat in Reimerswaal. Er wordt heel wat af gekift, tijdens bijna elke vei'gadexing. Je zou de situatie kunnen verge lijken met de landelijke politiek van begin jaren negentig: het CDA zat sinds mensenheugenis op het regeringspluche en dat wekte ergernis. Vooral D66 vond het heerlijk - toen nog wel - om de christen-democraten in de oppositie te doen belanden. In Reimex-swaal wachten de op positiepartijen ongetwijfeld ook op een kans om SGP en CDA, die al tientallen jaren de dienst uitmaken, eens een toontje lager te laten'zingen. Tot het zover is - en dat merkte Eversdijk maan dag toch wel terecht op - moe ten ze gewoon accepteren dat de kiezers CDA en SGP een meer derheid hebben gegeven. Omstander houdt winkeldief aan GOES - Een 40-jaiige man uit Goes is gisteren rond vijf uur in een plantsoen aan de Westwal in Goes door een burger aangehouden wegens winkeldiefstal. De man had bij de Albert Heijn aan de Kolveniershof in Goes vitami nepillen en aanstekers weggenomen. Nadat hij de kassa gepasseerd was zette hij het op een lopen. Twee medewer kers van de Albert Heijn renden achter hem aan. Een 20-jarige man xiit de gemeente Kapelle zette tevens de achtervolging in en kon de man aan de Westwal inhalen en aanhouden. De winkeldief is in verzekering gesteld. Maatregelen tegen geluid uit kerk VEERE - De kans bestaat dat de Grote Kerk in Veere wordt aangepast, om voortaan geluidsovexdast te voorko men. De geineente denkt daarbij aan extx-a geluidsscher men of gox-dijnen. Alleen zit de eigenaar, Rijksgebouwen dienst, daar niet op te wachten. Buurtbewoners die klagen over geluidsovexdast hebben ge lijk, zegt de gemeente Veere. Tijdens optredens komt te veel geluid uit de Grote Kerk. Soms meer dan de toegesta ne 45 decibel en gezien de programmeidng van Muziekpo- dium Zeeland gebexxrt dat de komende tijd nog vaker. „Eex-st wax-en we cultureel betrokken bij de kerk, maar nu treden we op als handhavende instantie", legt A. Ie Cler- cq uit. Hij werkt voor de gemeente op de afdeling cultuur. „We nemen onze verantwoordelijkheid." Daarom gaat de gemeente praten met de Rijksgebouwen dienst, om te kijken wat er aan de Grote Kerk te doen valt. Vier gewonden bij ernstig ongeval SAS VAN GENT - Bij een ex-nstig ongeval bij Sas van Gent zijn gistei-middag vier personen gewond gex-aakt. Op de N252 kwamen twee wagens frontaal met elkaar in bot sing waarbij een derde voex-tuig mogelijk achterop reed. Een vrouw raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevx-ijd. Van Zandstraat tot na de plaats van het ongeval werd de weg in de richting van Sluiskil korte tijd afgezet, De ambulance die uit Terneuzen onderweg was naar de plaats van het ongeval kwam op de Guido Gezellelaan zelf in aanxijding met een Belgische automobilist. Daarbij raakte niemand gewond, de ambulance kon als nog doox-rijden. Geld voor kinderen Moskou MIDDELBURG - Dorcas heeft vorige week met een huis-aan-huis collecte in Middelburg 2021,50 euro opge haald. Samen met de opbrengst van een wandel- en fiets tocht komt de stichting uit op een bedrag van 7430 euro. Dat geld gaat naar Mission Impossible, een hulpproject voor straatkinderen in Moskou. Controle op boulevard VLISSINGEN - De politie heeft gisteren tussen vijf uur 's middags en negen uur 's avonds op Boulevai'd de Ruy- ter in Vlissingen een verkeerscontrole gehouden. Aanlei ding voor .de controle was de overlast van brommers op de boulevax-d. Bij de contx-ole zijn in totaal 22 bekeurin gen uitgeschreven. agenda I STREEKACTIVITEITEN BAARLAND - Camping Scheldeoord, 19.00 uur: Circus Bongo; BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Grote Markt' 19.30 uur: Vertrek Zomer Stadswandeling o.l.v. van een gids; BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Ambachtscentrum van De Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie oude ambachten: Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren: Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur; Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 'S HEER ABTSKERKE - Hervormde kerk, 13.00-16.00 uur: Open voor bezich tiging; KAMPERLAND - Veerweg, 12.00-21.00 uur: Zomermarkt; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Koersbal (gymzaal); Gemeentehuis, 9.00-16.00 uur, exposi tie kunstenaars Hemeldinge. KORTGENE - Gymzaal in de Bern hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14,00 uur Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHERPENISSE - Natuurgebied de Scherpenissepolder, 13.30 uur: Excur sie olv gids; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; WV kantoor, Kerkplein, 13.30 uur: Ver trek historische rondwandeling door Yerseke en naar de oestercultuur; Gymzaal, 19.00 uur: Start wandeltocht. Mochten die twee partijen hun meerderheid volgend jaar onver hoopt vei'liezen, dan hebben de oppositiepartijen, na al hun ge klaag, eigenlijk de verplichting om het samen eens te pi'obex-en. De PvdA, die nu als derde partij de coalitie aanvult, had toen ze nog in de oppositie zat ook de nodige kritiek op het CDA en de SGP en zal best met ze mee wil len doen. De verkiezingen van maart vol gend jaar gaan dus echt wel er gens om. Zijn de kiezers tevre den en krijgen SGP en CDA het fiat om opnieuw vier jaar door te gaan of mogen de huidige op positiepartijen eens een poging wagen? In dat laatste geval moe ten zij maar eens laten zien dat ze het beter kunnen. In het ande re geval hebben SGP en CDA al le recht om samen door te gaan en wordt het weer vier jaar kif ten. En toegegeven: dat is soms best vermakelijk. door René van Stee AXEL - Zelf groene stroom op wekken of leveren aan het elek triciteitsnet en een bijdrage leve ren aan de vermindering van het mestprobleem en de uitstoot van kooldioxide. Dat is wat J. en G. van Alphen met een biomassavergistingsin- stallatie, ofwel biogasinstalla tie, willen op hun melkveehoude- xïj in de Catharinapolder tussen Axel en Vogelwaarde. Volgend jaar wordt de nieuwe mestwetgeving aangescherpt. Dit betekent dat per hectare grond nog minder mest mag wor den uitgereden dan nu. De fami lie Van Alphen ging daarom op zoek naar alternatieven. De ver wachting is dat de opwekking van duurzame enei'gie interes sante mogelijkheden biedt voor het bedrijf. De honderd rrielk- koeien en de zestig stuks jong vee op de boerderij producex-en jaarlijks zo'n vierduizend ton mest. „Belangrijk is natuurlijk dat niet alleen het milieu, maar ook wijzelf er beter van worden. De voordelen zijn legio. Zo bespa ren we enorm op onze eigen exxergiekosten en is er een vaste vergoeding voor de levering van groene stroom. Daaxmaast is de mest die uit de biogasinstallatie komt beter van kwaliteit omdat er minder ammoniak in zit, nau welijks geurt en de voedingsstof fen die er in zitten gemakkelij ker worden opgenomen. Die mest is daardoor ook beter ver handelbaar", vertelt J. van Alp hen. In een biogasinstallatie wordt via een natuurlijk proces ener gie verkregen uit mest. Dankzij (bactexiële) vergisting wordt in een gesloten systeem biogas ge vormd. Dat biogas wordt omgezet in elektxische energie via een warmtekrachtkoppelingsinstal latie. In de biogasinstallatie van J. en G. van Alphen is het ook de be doeling organische restproduc- ten zoals maïs, bieten, groente en fruit te verwex-ken, co-vergis- ting genaamd, waardoor het ren dement hoger wordt. Volgens het echtpaar Van Alp hen zijn hun plannen voor Zeeuwse begrippen uniek, om dat nog geen enkele agrarisch bedrijf in de streek eën biogasin stallatie heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31