Aanvallen Pereiro Sio beloond Collega's herdenken renster PZC Het blijft wachten op Denis Mentsjov Oortjes maken de koers kapot 20 Verbruggen ziet rol voor Armstrong bij UCI Lance Armstrong beleeft rustig ritje over de Aubisque woensdag 20 juli 2005 door Peter van Leeuwen PAU - Als het aan Hein Verbrug gen ligt, bekleedt Lance Arm strong in de toekomst een func tie binnen de UCI. „Als Lance aangeeft iets te voelen voor een rol bij onze bond staan we daar natuurlijk voor open", zei de in oktober aftredend voorzitter van de internationale wielren- Verbruggen zal zondag niet aan wezig zijn in Parijs, waar Arm strong met vermoedelijk zijn ze vende Tourzege afscheid neemt van de wielersport. De voorzitter van de UCI ver blijft momenteel in China voor IOC-werkzaamheden en een be zoek aan de Ronde van het Qing- hai Meer. „Maar ik heb al een af spraak met Lance om na de Tour eens van gedachten te wis selen." Concrete plannen liggen er niet. „Lance heeft eerder al aangege ven dat hij de uitdrukkelijke wens heeft meer bij zijn kinde ren te zijn. Hij zal dus vooral in de Verenigde Staten verblij ven", meldde Verbruggen van uit China. Maar hij weet ook dat Armstrong nauw bij de Disco- very-ploeg betrokken blijft en zeker weer rond het peloton zal opduiken. „Vorig jaar heb ik hem er eens over gesproken. In dat gesprek gaf Lance aan wel iets te voelen voor een functie binnen de UCI. Het zou bijvoor beeld best kunnen dat de ren ners hem vragen hun belangen te behartigen." Een rol van Lance Armstrong als uithangbord om het wielren nen in de Verenigde Staten te promoten ligt volgens Verbrug gen niet meteen voor de hand. „Ik heb nooit de hoop gehad dat wielrennen in de VS groot zou worden. Zoals cricket in Neder land nooit een belangrijke sport zal worden. Dat heeft alles met de cultuur in een land te ma ken." ANP door Ad Pertijs PAU - De Aubisque is niet zo maar een col. Op de berg ten westen van Lourdes is Tourhis torie geschreven. Gisteren niet. „Het leek wel een rustdag van daag", keek leider Lance Arm strong terug op de laatste kalme Pyreneeëu-etappe, die hem in Pau de 78e gele trui in zijn car rière opleverde. Hij staat nu op gelijke hoogte met Bernard Hinault. Vandaag passeert hij de Fransman en dan heeft de Amerikaan alleen Eddy Merckx, die er ooit 98 droeg, nog voor zich. De etappe over de Aubisque startte in Mourenx bij het wie- Ierstadion dat de naam draagt van Merckx, die in 1969 een van zijn meest legendarische Tour successen boekte. De rit van gis teren zal de geschiedenisboeken niet halen. Alleen die van Phonak wellicht. De Zwitserse formatie, die de afgelopen jaren een ware lijdensweg achter de rug heeft, won met ras-aanval ler Oscar Pereiro Sio haar eerste Tourrit. Aanvallen gaat in deze ronde echter niet zomaar. Eerst moest Pereiro Sio een groep vijf minuten laten wegrijden over de Marie Blanque. „Omdat anders Rabobank me geen ruimte zou hebben gegeven in verband met het bergklassement." Hij liet de punten van de col keu rig aan de eerste vluchters en ging tenslotte in de achtervol ging, cq de aanval. Het draaide uit op een indrukwekkende ope ratie, die eindigde met de ritze- ge in Pau. Daar versloeg hij in de sprint zijn overgebleven vluchtmakkers Evans, Zandio en Mazzoleni. „Natuurlijk is het de revanche op de nederlaag van zondag tegen Hincapie. Niet dat ik persoonlijk iets te gen George heb, maar hij heeft daar geprofiteerd van mijn werk. Aan de andere kant, had ik om te winnen bij hem weg moeten rijden." Twee dagen later probeerde hij het nog eens en nu pakte hij de zaken goed aan. Tot groot geluk van zijn ploeg Phonak. De Zwit serse gehoortoestellenfabrikant probeert al jaren amechtig een plaats aan de top te veroveren. In het begin werd Phonak sim pelweg genegeerd door de Tour, die de ploeg weigerde een wild card te geven. Toen dat vorig jaar na het aantrekken van Ty ler Hamilton - eindelijk - wel het geval was, draaide de deelna me uit op een grote deceptie. Kopman Hamilton gaf op en la ter rolde de ploeg van het ene do- pingschandaal in het andere: Ha milton werd ontslagen vanwege bloeddoping en ook de Spaanse revelatie Santi Perez liep tegen de lamp. Phonak moest zelfs de al toegekende ProTour-licentie inleveren. Vergrootglas Met John Lelangue als nieuwe manager slaagde de ploeg er na een interne schoonmaakactie echter in alsnog een voor de UCI zuiver gezicht te krijgen. Sinds dien ligt de ploeg wel onder een vergrootglas. Met Pereiro ko men de Zwitsers eindelijk weer eens op een positieve manier in het nieuws. Discutabel was gisteren alleen het rijden van Cadêl Evans. De Australiër sloop mee in de eer ste grote ontsnapping in de hoop op het einde van de dag de toptien binnen te rijden. Dat lukte, maar het gejammer bij de anderen was niet van de lucht. Eerst zou Evans hebben beloofd zich te laten terugzakken als de groep - vanwege de dreiging van Evans voor de klassements renners - niet genoeg ruimte kreeg. Ook zou hij beloofd heb ben niet te demarreren op de Au- Evans wuifde alle beschuldigin gen van de hand. „Ik mag met mijn goede benen toch zeker wel de aanval zoeken. Dat ik aanviel op de Aubisque kwam omdat het niet hard genoeg ging en de grote groep dreigde terug te komen." GPD Meer over deTOUR op de PZC-si Phonak-renner Oscar Pereiro Sio is door het dolle heen als hij in Pau als winnaar over de finish komt. door Peter van Leeuwen PAU - Ook op de laatste Pyre- neeëncols van deze Ronde van Frankrijk was Denis Mentsjov gisteren niet tussen de betere klimmers te vinden. De Rus werd afgelopen winter voor veel geld gehaald door Rabobank, maar is een van de tegenvallers van deze Tour. Ze zijn er elk jaar, klassements renners die de verwachtingen geen moment waarmaken. Van de Spanjaarden Heras, Mayo en Beloki werd in de Tour van 2005 niets vernomen. De Rus Kar pets, vorig jaar nog de beste jon gere, vindt zichzelf na de zes tiende etappe terug op de 48e plaats. Mentsjovs positie is nog schrijnender: 83e op 2.15.02 van geletruidrager Armstrong. De 27-jarige Rus zei bij de ploegpre- sentatie in januari te mikken op een plaatsje in de topvijf. Binnen de Raboploeg lijkt spre ken over Mentsjov haast taboe. ,.Het gaat heel goed met onze ploeg, we gaan nu niet naar het negatieve kijken", zei ploeglei der Erik Breukink gisteren voor de start van de zestiende etap pe. De Rus bleek een dag eerder op de persinstuif in het hotel van Rabobank onvindbaar. „Hij zag het even niet zitten om met de pers te praten. Het is voor hem ook moeilijk om zich te uiten in het Engels. Neem maar van mij aan dat hij heel erg met de situa tie zit." Mentsjov werd in de eerste Al penrit naar Courchevel genade loos naar huis gereden. Geveld door een keelontsteking. „Ik vraag me af of een renner die topfit is ook zo snel ziek wordt", zei Breukink gisteren. Er waren in de Dauphiné Libéré al signa len geweest dat de Rus niet goed was. „Hij heeft erna ook aange geven dat hij moeilijk herstelde waardoor we zijn trainingspro gramma hebben moeten wijzi gen." Toch was er tevredenheid na de eerste Tourweek. Mentsjov was er zonder kleerscheuren door heen gekomen en had indruk ge maakt in de ploegentijdrit. „Maar op het vlakke, met vaak de wind mee, kun je veel verhul len", erkende Breukink. „Na Courchevel konden we een goed klassement voor Mentsjov verge ten. Gelukkig nam Rasmussen meteen zijn rol als klassements man over." Fysieke ongemakken leiden in de regel ook tot mentale proble men. Breukink: „De Tour werd voor Denis opeens een ander ver haal. Hij kwam in de bergen in groepen te rijden waarvan hij normaal gesproken nooit deel uitmaakt. Dat is heel frustre rend. Het is ook een teleurstel ling dat hij in de Pyreneeën er niet overheen is gekomen. Ik vind het van karakter getuigen dat hij toch wil doorgaan, dat hij toch iets wil betekenen voor de ploeg." Buitenbeentje De Rus zelf hield zich maandag op de rustdag afzijdig van zijn ploeggenoten en ging buurten bij zijn voormalige Spaanse col lega's van Illes Balears. Breu kink weersprak een dag latei- dat Mentsjov een buitenbeentje in de ploeg is, zoals dat eerder met klassementsrenners als de Oostenrijker Luttenberger en de Amerikaan Leipheimer het ge val was. „Hij is een heel ander persoon dan Luttenberger, ieder een in de ploeg loopt weg met Denis." Gisteren in Pau was het weer lang wachten op de Rus die als 153e binnenkwam, ditmaal op 21.33 van ritwinnaar Pereiro. Maar die marge deed er eigen lijk niet toe. Breukink had enige verbetering bespeurd. „Maar als het serieus bergop gaat, kan hij nog steeds niet volgen. Ik hoop nog steeds dat hij deze Tour nog een keer iets laat zien. Zoals bij voorbeeld de Spanjaard Merca- do dat vorig jaar deed. Die wil de opgeven en won een dag later een rit." ANP van onze sportredactie GERA - De deelneemsters aan de Ronde van Thüringen hebben gisteren hun overleden collega Amy Gillet herdacht. Op de plek van het noodlottige ongeval kwamen alle rensters en begeleiders bijeen en legden bloemen. De 29-jarige Gillet, lid van de Australi sche nationale vrouwenwielerploeg, kwam maandag bij een onge val nabij Auma in de Duitse deelstaat Thüringen om het leven. Zes Australische vrouwen waren bezig aan een trainingsrit als voorbereiding op de Ronde van Thüringen, toen ze werden aange reden door een personenauto die op hun weghelft was terechtge komen. De vijf anderen raakten gewond, van wie twee ernstig. De Australische wielerbond bevestigde gisteren dat Louise Yax ley en Alexis Rhodes op de intensive care worden behandeld. Hun toestand is nog steeds kritiek. Gillett was een voormalige toproeister, die in 1996 deelnam aan de Olympische Spelen van Atlanta. Ze maakte deel uit van de vrouwen acht die in de olympi sche finale als vijfde eindigde. In 2000 stapte ze over naar het wielrennen. „Amy was een unieke atlete die tot de wereldtop behoorde in twee sporten", zei John Coates, voorzitter van het Australisch olympisch comité. Ook de Australische premier John Howard be toonde gisteren zijn medeleven met de familie van Gillett en met de andere wielrensters. De eerste etappe van de Ronde van Thüringen, die gisteren op het programma stond, werd geschrapt. Het parket van Gera is in middels een onderzoek begonnen naar de toedracht van het drama. De bestuurster van de auto, een achttienjarige vrouw die pas enkele weken een rijbewijs bezit, is nog niet verhoord. ANP/RTR/SID foto Jan-Peter Kasper/EPA Klöden breekt handwortelbeentje PAU - De Duitse wielrenner Andreas Klöden vanT-Mobj le heeft gisteren bij een val in de zestiende etappe van d' Ronde van Frankrijk een breuk in een handwortelbeenti 1 opgelopen. De helper van Jan Ullrich, vorig jaar nog tWeg de in de Tour, beslist vandaag of hij nog verder gaat in dë zeventiende rit. Ploeggenoot Matthias Kessler was giste ren eveneens bij de valpartij betrokken. Hij liep een lich te hersenschudding op, evenals een gekwetste wervelko lom. Ook over de verdere deelname van Kessler wordt vandaag besloten. ANP/SID Verwonding Kasjetsjkin na klap PAU - Andrej Kasjetsjkin beleefde gisteren in dezestien- L de rit van de Ronde van Frankrijk een bizar moment De wielrenner was in de beklimming van de Col de Marie-1 Blanque mee met een ontsnapping, toen een toeschouwer hem met een lang voorwei'p een klap op zijn neus gaf oi' de tik met opzet werd uitgedeeld, was onduidelijk. De ge- - troffen renner hield direct de benen stil, draaide zelfs om en reed zo het peloton tegemoet. Kasjetsjkin liet zich af zakken naar cle Tour arts, die hem behandelde aan zijn neus. De coureur kon wel zijn weg vervolgen. ANP Weer controles in de Tour MOURENX - Dopingcontroleurs hebben gisteren voorde start van de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk opnieuw gezondheidscontroles verricht. Er werden 35 ren ners getest, maandag op de rustdag werden al bij 36 wiel renners bloedmonsters afgenomen. Alle tests waren nega tief. Het totaal aantal controles is in de huidige Tour op tweehonderd gekomen. Gisteren werden de renners van Bouygues Telecom, Cofidis, Frangaise des Jeux, Phonak en Saunier Duval gecontroleerd. ANP/AFP Sosenka verbetert werelduurrecord; MOSKOU - De Tsjechische baanwielrenner Ondrej Sosen-' ka heeft gisteren op de piste van Moskou het werelduurré-j cord verbeterd. Hij kwam tot een afstand van 49,700 kilo meter en reed daarmee het oude record van de Brit Chris Boardman uit de boeken. Boardman kwam in 2000 op de piste van Manchester tot een afstand van 49,441 kilome ter. De Tsjech nam vanaf de eerste kilometer een voor sprong op Boardman. Sosenka klokte de eerste kilometer in 1.15,01. De Engelse recordhouder had 1.17,891 nodig voor de eerste duizend meter. Na vijf kilometer liep zip, voorsprong op naar drie seconden; over 25 kilometer had hij zeven tellen minder nodig. ANP/AFP Tien senioren op EK mountainbike WOERDEN - Zes mannen en vier vrouwen cloen van 28 tot en met 31 juli namens Nederland in België mee ai Europese kampioenschappen mountainbike. In Kluisber- gen komen Bart Brentjens, Thijs Al, Bas Peters, Jelmer Pietersma en Maarten Tjallingii in actie in de reguliere wedstrijd. Rick Koekoek doet mee aan het onderdeel trials. Bij de vrouwen verschijnen Bernardine Boog werda, Saskia Elemans, Ariëlle van Meurs en Laura Tul pijn aan de start van de wedstrijd. Ruud Rentmeester uit Goes komt bij de espoii^eloften op het EK in actie. ANP foto Vincent Kessler/RTR De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 16, Chris de Jonge uit Bruinisse. door Rudy Booqert BRUINISSE - Een etappe be gint voor Chris de Jonge al vroeg op de Franse televisie. Vervolgens schakelt hij over naar België, tijdens het jour naal maakt hij een uitstapje naar Dijkstra Ducrot op de Nederlandse televisie, maar na het journaal zapt hij weer terug naar 'de Belg'. En na de finish neemt De Jonge voor wat inter views nog een kijkje op Duits land. „Ik volg de Tour van a tot z", zegt de gepensioneerde Brue- naar. „De wielersport is m'n lust en m'n leven; al 45 jaar lang. 's Ochtends ga ik zelf een kilometer of honderd fietsen, maar ik zorg altijd dat ik op tijd terug ben voor de Tour. Ik verzet er alles voor, want ik wil geen minuut missen. Ik wil alles zien, alle commentaren horen, alles lezen en alle inside infor mation weten." De Jonge is zelf al een jaar of tien uit het wielerpeloton, maar hij voelt zich er nog zeer nauw mee verbonden. Tussen 1989 en 1994 was hij assistent-ploeglei der bij de TVM-ploeg van Cees Priem. Hij maakte de Ronde van Italië mee, Parijs-Nice, de rondes van Zwitserland, Roman- dië, Denemarken, noem maar op. Eén Tour de France heeft hij op zijn cv staan: die van j 1989, toen Greg Lemond in de afsluitende tijdrit Laurent Fig- non acht tellen voorbleef. Mooie tijden waren dat, vindt j De Jonge. „We moesten een I keer met zes, zeven ploegen in een sportzaaltje van een school overnachten. De plaatsen voor de ploegen werden afgeschei den door een zeiltje! Dat is vol gens mij tegenwoordig beter ge regeld. Je moet niet vergeten: vroeger moest je betalen om aan de Tour te mogen meedoen, tegenwoordig word je uitgeno digd." Het wielrennen is zijn alles, maar over één ding kan De Jon ge zich opwinden. „Die ooitjes Ze maken de koers kapot. De wedstrijd wordt van achter het dashboard geregeld. Dat is een slechte zaak voor de sport. Alle initiatief van de renners wordt daarmee weggenomen. Als een renner bijvoorbeeld twintig me ter voor het peloton rijdt, krijgt hij al te horen: benen stilhou den." „Vroeger had je een renner als Jacky Durand. Die ging gewoon en zag wel waar het schip strandde. Oké, je hebt wel 's pech dat je vlak voor de streep wordt teruggepakt. Maar je kunt er - zoals Durand - ook de Ronde van Vlaanderen en Tour- etappes mee winnen. Zulke ren ners geven de Tour kleur. Wel ke geschiedenis maak je als je elke dag zonder aan te vallen als zestigste in het peloton aan komt?" Chris de Jonge foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20