Jacht op ondergrondse bank PZC Burgeroorlog herleeft aan dijk bij Griete iour.de france wee jaar schorsing ielrenner Lotz Droomcruise als lokker voor afstaan creditcardgegevens ijQaeda aarschuwt uropa onnexxion proeft itale bon Ministers bang voor doorgifte van terreurgeld Chinese vissers bereiden zich voor op tyfoon -fh crocfucro 15 jaiDe internationale ter- beweging Al Qaeda heeft fopese landen, waaronder Ne- land, gisteren gewaar- und hun militairen binnen maand uit Irak terug te trek- Anders volgen aanslagen Is in Londen. bericht op internet, waar de echtheid niet is vastge- i, is ondertekend door de Al ida-tak Brigades Abu Hafs Hasn. De beweging claimde ijuli.de aanslagen in Lon- i Eerder stelde de groep ver- [oordelijk te zijn voor de lagen in Madrid, ejongste verklaring worden jive Nederland, ook Dene ten, Italië, Groot-Brittan en Noorwegen genoemd, jwegen trok vorig jaar al troepen terug. Nederland [t nog slechts een kleine jp militairen in Irak die de ileveiligheidstroepen traint. llQaeda-groep presenteer baar boodschap als laatste jschuwing. „We willen jul- ten maand de tijd geven om soldaten uit het land van Opotamië (Irak) te halen", al- de tekst. „Dit zijn onze laat horden." erreurbeweging dreigt met bloedige oorlog in de dienst God' tegen de Europese lan- die geen gehoor geven aan proep. ANP pa 4 'igtweld Irak dreigt over te slaan igina 5 Blair eist actie van moslimleiders door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - In Nederland komen steeds meer onder grondse banken, die op ille gale wijze geld overmaken naar het buitenland. De re gering gaat deze instellin gen scherp in de gaten hou den, omdat zij vreest dat ook terroristische netwer ken op deze manier betalin gen verrichten. Uit onderzoek van de politie blijkt dat sommige banken spe ciaal zijn opgezet om criminelen ter wille te zijn. Volgens het In ternationaal Monetair Fonds wordt er via de ondergrondse banken wereldwijd jaarlijks voor 100 miljard dollar overge maakt. Hoeveel geld er in Neder land via zulke banken naar het buitenland doorgesluisd wordt, weet de overheid niet, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Financiën. Het is wel be kend dat buitenlandse werkne mers in Nederland per jaar onge veer 600 miljoen euro naar het buitenland overmaken, maar dat gaat uiteraard ook via lega le weg. De regering wil de ondergrond se geldstromen in Nederland de komende tijd in kaart brengen, schrijven ministers Zalm (Finan ciën) en Donner (Justitie) aan de Tweede Kamer. Zij willen zich in eerste instantie vooral rich ten op overboekingen van en naar Suriname, omdat daar veel ondergronds gebankierd wordt. Ook wil zij in overleg met de ge wone banken onderzoeken of zij migranten beter kunnen helpen op legale wijze geld naar hun ei gen land over te maken. Ondergrondse banken, met een Indiase term het Hawala-sys- teem genoemd, werken illegaal. Vooral migranten kloppen aan bij zo'n bank, of vaker een ban kier, om geld over te maken. Om dat niet geregistreerde instellin gen dat niet mogen doen, wer ken ondergrondse bankiers vaak vanuit huis, of via reisbu reaus, restaurants en belwin kels. Het systeem is gebaseerd op ver trouwen. De ondergrondse ban ken nemen het geld dat overge maakt moet worden contant aan en vragen niet naar identi teitspapieren. Dat maakt ze aan trekkelijk voor criminelen en il legalen. Degene die het geld af geeft krijgt een bewijsstuk, va riërend van een doormidden ge scheurde foto tot een code. De partij in het andere land, naar wie het geld moet worden over- RHAAG - Zwartrijders in en tram kunnen vanaf undag digitaal op de bon (tden geslingerd. Vervoerder lexxion start die dag een [ilmet een nieuw systeem. plaats van een bonnenboekje |n controleurs een hand- puler mee, waarmee ze ter ke de persoonsgegevens van zwartrijder invoeren. Dit ver- it volgens Connexxion de kans: omdat er efficiënter iworden bekeurd, kan er ook Kever worden gecontro- 1 proef begint met ongeveer atig digitale controleurs in uwegein, vooral in de snel- anaar Utrecht. De rest van routenet van Connexxion ülnog dit jaar. De onderne- Bgrijdt in de Randstad, Zee- Ij Overijssel en delen van otheen Gelderland. Irtrijders zullen niet langer handgeschreven bon - „De controleur over tuigt meteen een uitgeprinte pig", aldus Connex- iwoordvoerder Armand tceptgiro blijft bestaan, al- ligt die enkele dagen eerder fedeurmat. GPD PEKING - Vissersboten liggen stevig afgemeerd in een haven in de regio Cangnan in de provincie Zhejiang. De autoriteiten in de zuidoostelijke provincies hebben bijna een miljoen mensen geëvacueerd wegens de tyfoon Haitang. Volgens hel persbureau Xinhua heeft noodweer gisteren al in acht steden in Zhejiang de stroomvoorziening platgelegd. Duizenden agenten zijn ingezet voor vooral dijkbewaking, omdat er overstromingen door hevige regenval worden verwacht. Haitang hield maandag huis op Taiwan. Daar vielen vijf doden. foto RTR door Patricia de Ryck GRIETE - Passanten kijken raar op als ze het tentenkamp zien naast camping 't Hellegat aan de zeedijk nabij de Griete. Ouderwetse tenten, ouderwetse houtkachels en een dertigtal mensen die gekleed zijn in ouderwetse kleding. Wat is hier aan de hand? „De meeste mensen die voorbij rijden, kijken raar op. Ze staan stil en kijken naar wat er al lemaal gebeurd. Ze durven het kamp niet op. Ze denken dat dat niet mag, maar dat klopt niet. "Patrick Delait ÜERMAAS - De disciplinai- Mmmissie van de Belgische herbond (BWB) heeft de op flag betrapte Mare Lotz voor 8 seizoenen geschorst. Bij 'inval van de Belgische justi- 0z'in appartement in Smeer- "verd in mei epo gevonden. bekende meteen dat hij het Wen product zelf heeft ge- Na de bekendmaking vondst werd Lotz op We voet ontslagen door zijn (SQuiclp-Step, De Limbur- niet in beroep tegen ■Watting van de BWB «vorige week op nadrukke- verzoek van Lotz en zijn ad- W Johnny Maesschalck ach ter gesloten deuren gehouden. Lotz heeft naar eigen zeggen vre de met de uitspraak die conform het dopingreglement van de UCI is. De internationale wiel- renunie legt voor epo-gebruik een maximale straf van twee jaar op. Zijn schorsing gaat in op 1 juni 2005 en eindigt op 30 mei 2007. „Ik had in beroep kunnen gaan bij het internationaal sporttribu- naal in Lausanne, maar dat kost alleen maar geld. In het beste geval had ik drie maanden of zes maanden strafvermindering kunnen krijgen. Dat weegt voor mij niet op tegen de hoge kosten van een nieuwe procedure en het risico op een fikse boete. Nu hoef ik alleen maar 1000 euro aan gerechtskosten te betalen." GPD gemaakt, kan het bij de partner van de bankier op vertoon van het bewijsstuk of het noemen van het nummer ophalen. De transacties laten geen papie ren spoor na, wat ze ideaal maakt om geld wit te wassen of voor terroristische activiteiten over te maken. Het aantal onder grondse banken in Nederland is de laatste jaren gegroeid omdat er steeds meer migranten zijn ge komen uit de zogenoemde Hawa- la-landen Suriname, Somalië, Pakistan, India, China en Gha na. Daarnaast is het aantal ille galen fors toegenomen, wat de vraag gestimuleerd heeft, schrij ven de ministers. GPD 1Pereiro Sio (foto) 4.38.40 31.Boogerd I ALG. KLASSEMENT 1 I.Armstrong 66.52.03 j I j 2. Basso 2,46 3. Rasmussen 109 j i 23. Boogerd 28.47 zie pagina's 19 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7c.nl Verborgen lanen in De Manteling Zieke kan rijbewijs kwijtraken Minister Peijs wil inventariseren welke mensen een auto besturen, terwijl ze een ziekte hebben die de rijvaardig heid kan beïnvloeden. Zij moeten zich melden. In het ui terste geval bepaalt een medische keuring of zij nog zonder gevaar kunnen rijden. Bij een nega tieve uitslag wordt het rijbewijs niet verlengd. België koopt Nederlandse fregatten België wil twee M-fregatten overnemen van de Nederland se marine. De Belgische regering heeft 250 miljoen euro over voor de schepen. De verkoop van de fregatten aan België kan gevolgen hebben voor de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Zo zou België het onder houd aan KSG kunnen gunnen om een schade claim over een nieuwbouworder te voorkomen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 26 en 27. De vrouw verbrak vervolgens de verbinding. De politiewoordvoerster hoorde gisteren dat meer mensen in de provincie een telefoontje zou den hebben gehad. „De mensen die aangifte deden, hebben ech ter het gevoel beduveld te wor den. De vrouw die werd ge vraagd haar creditcardnummer te geven denkt dat onverlaten haar rekening op een of andere manier willen plunderen. Maar sommige andere mensen wezen dat een bende hun telefoonnum mer wil gebruiken om gratis te bellen." De bellers hebben waarschijn lijk nog geen slachtoffers ge maakt, denkt de politie. De poli tie heeft geen idee hoeveel Zeeuwen de afgelopen dagen zijn gebeld. Wie nog gebeld wordt geeft ze het advies om direct het gesprek te beëindigen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vijf Zeeuwen uit Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelanden hebben de afgelo pen dagen aangifte gedaan van 'vermoedelijke poging' tot op lichting. Zij werden gebeld en een vrou wenstem meldde in het Engels dat ze een cruise naar de Caraï ben hadden gewonnen. De mees te mensen gooiden meteen de hoorn op de haak. Slechts één van de gebelde mensen toetste desgevraagd het eigen telefoon nummer in. Die werd terugge beld door een Engelssprekende man die naar haar creditcard nummer woeg, aldus een politie woordvoerster. Toen de vrouw antwoordde dat ze geen credit card had, gaf de beller haar te verstaan dat 'iedereen tegen woordig een creditcard heeft'. (Advertentie) Iedereen mag het kamp op om rond te kijken of inlichtingen te vragen. We vertellen er graag over," vertelt 'Major Sixpack McCall', hij heeft de hoogste rang van zijn regiment, de 37th Texas Cavalary. Het ziet er een beetje vreemd uit. Volwassen mensen die de Amerikaanse burgeroorlog, die van 1861 tot 1865 plaatsvond, uitbeelden in Zeeuws-Vlaanderen. De deel nemers aan dit kamp zijn niets anders gewoon. Iedere maand wordt er zo'n weekend geor ganiseerd voor leden van verschillende countryverenigin- gen uit Oost- en West-Vlaande- ren. „Een keer per jaar staan we ergens negen a tien dagen, zoals hier. We zijn wijdag aangeko men en blijven hier tot zondag. Dat is voor ons echt vakantie. Ie dereen leeft hier naar toe." Iedereen die geïnteresseerd is, mag van Major Sixpack McCall langskomen. „We vertellen graag over deze periode uit de geschiedenis. Mensen kennen dit tijdperk toch vooral van de film North and South. Dat merk je ook als ze het kamp opkomen, ze herkennen dan allerlei dingen uit de film, maar er is nog zoveel meer. Daar willen we de mensen ook over vertellen." foto Camile Schelstraete I i IposObankrekeningnummer: abonnement, twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met aulomatische incasso 19,95). CD per kwartaal met automatische incasso 58.00). CD per |aar met automatische incasso 222,50). i JT/yJf op mw.prcMl/abonneren, bel gratis I om - 023123lol Sluur dam bon naar i P2C, aldeling lezersservice Antwoordnummer 713,1160 WB does "711688"555530 het alfabet van Zeeland OHi 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1