Mosselen heel jaar verkrijgbaar Je gaat alles met andere ogen zien België wil fregatten kopen van Nederland ïen schilderij moet zinderen 15 leeuws product wordt volgens sommige handelaren te grabbel gegooid woensdag 20 juli 2005 ar Wout Bareman EBRUGGE - België neemt te M-fregatten over van de idcrlaudse marine. Met de ip is naar schatting 250 mil- d euro gemoeid. Dat zal pre- Verhofstadt vandaag, na il laatste kabinetsberaad voor [zomerreces, bekendmaken. i juni al spraken Verhof- minister Flahaut van De- en chef defensie generaal igust Van Daele af binnenkort onderhandelingen met Neder- ;d te openen. België wil de Jlipurpose fregatten Van Am- stel en Van Nes overnemen. Ze moeten de twee overgebleven Belgische oorlogsbodems West- diep en Wielingen vervangen. Die twee worden mogelijk over genomen door de Bulgaarse ma rine, die eerder al het Belgische fregat Wandelaar kochten voor 23 miljoen euro. De Van Amstel en Van Nes waren onderdeel van een serie van acht M-fregat ten, die de Koninklijkse Schelde in Vlissingen begin jaren negen tig afleverde. De gemiddelde kostprijs per stuk was toen (om gerekend) ruim 200 miljoen eu ro. De aanschaf van de twee fregat ten past in het Belgische Stuur- plan van Defensie dat een nau were samenwerking met de Ne derlandse maxine voorstaat. De Nederlandse regering overweegt een aantal fregatten te vervan gen door lichtere (patrouille)bo- ten, die gebouwd zouden kun nen worden bij Schelde Marine- bouwf Om de kosten te drukken dienen dan wel eerst enkele fregatten te worden verkocht. t Dat de zuiderbur-en zaken wil len doen met Nederland houdt mogelijk verband met het slui merende geschil tussen België en De Schelde over de bouw van een groot strategisch transport schip. De Vlissingse werf sleep te die order in de wacht bij een openbare aanbesteding. Defen sieminister Flahaut wilde zo'n schip aanvankelijk bestellen in Frankrijk, maar werd terugge floten en besteedde de bouw noodgedwongen Europees aan. Toen in 2003 bleek dat de kost prijs inmiddels was opgelopen tot meer dan 240 miljoen euro werd de procedure voorlopig ge staakt. Sindsdien hangt Flahaut een schadeclaim van de Schelde bo ven het hoofd van ongeveer 80 miljoen euro. Met de aanschaf van de twee Ne derlandse M-fregatten zou dat gevaar kunnen worden afge wend door het onderhoud van de Van Amstel en Van Nes in handen te geven van Schelde Marinebouw. Dat stuit echter op fel verzet van het bedrijf Cle- maco in Zeebrugge, dat tot nu toe de Belgische fi'egatten onder houdt. Een woordvoerder van het bedrijf, dat werk biedt aan 140 mensen, pleitte gistei'en voor een ruil: De Schelde de twee Belgische fregatten, maar Clemaco dan het onderhoud van Nederlandse mijnenjagers. De regering zou dat voorstel in de onderhandelingen mee moe ten nemen, oordeelt Clemaco. RENESSE - Een zeventienjarige fietsster uit Eindhoven is gisterochtend in Renesse gewond geraakt toen ze door een auto wei'd aangereden. De auto i'eed op de de Hoogen- boomlaan vanaf de uitrit van een camping de weg op en reed tegen het meisje. Bij haar val liep ze schaafwonden op aan been, arm en heup en klaagde over nekpijn. Ze hoefde niet naar het ziekenhuis. De automobilist is direct na het ongeluk doorgereden zonder zich bekend te ma ken. Oprij platen gestolen MIDDELBURG - Tussen maandagavond negen uur en gis- termorrgen half tien zijn van een bedrijfsterrein aan de Uijterschootweg in Middelburg twee opxijplaten weggeno men. De oprijplaten lagen op een aanhanger die op het af gesloten tei-rein stond. De platen hebben volgens de poli tie een waarde van vele honderden euro's. Inbraken in Rilland en Haamstede RILLAND - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken bij een bedrijf op bedrijventer rein De Poort in Rilland. Ze stalen gen computer. Ook in een bedrijf aan de Slabbecoomweg in Tholen werd ingebx-oken. Daar vonden de dieven niets van hun gading. In een sportcentnxm aan de Daleboutseweg in Burgh-Haamstede is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De toegang werd geforceerd. Er is, voor zo ver bekend, niets weggenomen. Illegaal kamperen bekeurd OUWERKERK - Óp drie verschillende plaatsen zijn in de nacht van maandag op dinsdag illegale kampeerders aan getroffen en bekeurd. De slapers werden betrapt op de Baalpapenweg in Ouwer- kerk, langs de Weg naar de Val in Zierikzee en het Nolle- bos in Vlissingen. Hulst valt over te groot geitenhok KUITAART - De gemeente Hxxlst heeft problemen met een te groot geitenhok in een tuin aan de Hulstex-weg in Kuitaart. Alvorens de eigenaar een dwangsom wordt op- legd, krijgt hij een laatste kans het dierenverblijf aan te passen. Het hok moet voldoen aan de eisen die staan in het Be sluit bouwingsvx'ije en lichte bouwvergunningsplichtige bouwwerken (het BBLB). Als de eigenaar het geitenhojc aanpast, ziet Hulst geen i-eden meer hem de dwangsom op te leggen. Vergunning voor illegaal zwembad SINT- JANSTEEN - Voor een illegaal aangelegd zwem bad in de Heerstraat in Sint- Jansteen verleent de gemeen te Hulst alsnog een vergunning. Hulst meent dat als de procedure door de eigenaar van het zwembad vanaf het begin netjes was doorlopen, hij ook een vergunning zou hebben gekregen. De provincie heeft inmiddels een verklaring van geen bezwaar afgege ven voor het zwembad. Fietsster gewond in Renesse torRenê_Schrier fSSEKE - De mosselhandel in Le is verdeeld over de ujgof hel hele jaar door mos- Jfcjgbaar moeten zijn. |jsduidelijk dat niet het hele „door Zeeuwse mosselen be- ülibaar zijn. Wie twaalf maan- per jaar mosselen wil eten idch van pakweg februari tot S moeten behelpen met im- rt mosselen. {bedrijf Prins en Dingeman- levert al het hele jaar dooi den. Dat zijn in de wintex- jnden mosselen uit Canada. fZjjn ook als zodanig op de pakking herkenbaar. |>ielke handelaar ziet dat zit- Verschillende bedrijven de mening toegedaan dat [nnee de mossel als Zeeuws .duet te grabbel wordt ge- ci(j.C. de Koeijer van Triton dl dat bij een aanbod het he- jaar door, wel heel duidelijk maakt moet worden wanneer Zeeuwse mossel beschikbaar alen wanneer dat stopt, iet verléden was het stilleg- tvan de handel tussen februa- id juli geen probleem omdat jjn de overige maanden goed iiaaid werd. Doordat de inos itol'beperkingen zijn opge- ji ia de hoeveelheid mossel- id die opgevist mag worden, ifjit de handel naar andere rap.en. Import van mosselen landere landen is al niets vreemds meer in Yerseke. E, Foudraine van Prins en Dinge- manse stelde vast dat afnemers gewoon het hele jaar door om mosselen vragen. Als handelaar ben je er om aan die vraag te vol doen. De supermarkten nemen een steeds groter aandeel af. Die willen zo lang mogelijk mosse len kunnen leveren. Hij tekende verder aan dat zoiets alleen maar kan bijdragen aan het ver- stex'ken van de positie van Yerse ke als centrum voor verwerking en distributie van mosselen. De mosselhandel hield gisteren een bijeenkomst voor de pers, onder meer om aan te geven dat het seizoen voor de Zeeuwse mosselen weer begonnen is. Het begin van het seizoen wordt niet langer met een lange karavaan van mosselauto's aangekondigd. Dat plotselinge begin legde een te grote ruk op de handel. Ieder een wilde in die eerste week mos selen hebben. Dat kan de han del niet aan en het di'eef de prijs op. Vandaar dat enkele jaren ge leden met die ludieke actie is ge stopt. Aanval Tijdens de bijeenkomst hief de voorzitter van de mosselhandel, R. Barbé, een waarschuwende vinger. Hij constateerde dat na de ondergang van de kokkelsec tor de overheid en natuurbe- scheimers nu de aanval hebben ingezet op de mosselsector. Om die aanval te kunnen weer- Tijdens de bijeenkomst ter promotie van de mossel werd gistermiddag ook op traditionele wijze gevist. foto Willem Mieras staan heeft de mosselsector zich opnieuw geoi'ganiseei'd. De han delaren en kwekers willen zich meer bezighouden met hun kern taken zoals een visplan voor de zaadvisserij en optimalisatie van de mosselpercelen. De han delaren zullen zich vooi'al rich ten op sanitaire aspecten, im port en internationaal overleg. Daarnaast is een stichting 'Vrienden van de mossel' opge richt die zich met de promotie van de mossel bezig zal houden. Een andex'e stichting, Odis ge naamd, heeft als doel onderzoek en innovatie te bevorderen. Barbé merkte op dat het van groot belang is dat Zeeland de leidende rol op het gebied van mosselverwerking en distributie vasthoudt. Er zijn volgens hem, steeds meer kapers op de kust. Tegenwooi'ig worden er al mos selen op de Europese markt ge bracht uit Canada, Gxieken- land, Chili en zelfs China. In sommige gevallen gebeurt dat met ovex'heidssubsidie terwijl de overheid in Nederland, aldus Barbé, de mosselsector tegen werkt. Y->X*vy-. - ivan Jeanny Golembiewski reproductie Ruben Oreel wRolf Bosboom USSINGEN - aar weidt was wig jaar te zien bij TNO in «lerbcrg en werd daar ge- wkt tijdens een wetenschap- fijke verhandeling. Het geeft aan dat de schilderijen Jeanny Golembiewski kun- worden gezien als experi- KMen met kleur. Toch is de tóe voor haar, uiteindelijk, tók. „Het gaat mij om het es- Wisch gevoel." ^«jongste werk is momenteel ,apn in deWillem3 in Vlissin- krachtige schilderijen met kleurrijke horizontale apn die soms subtiel worden tóbroken. De overgangen He ene keer scherp, maar iptal vloeiend. alt en trillingen houden me - zig", zegt Golembiewski ®rd, 1961). „Daartoe pro- tók me te beperken. Ik maak Wróto abstracte schilderijen, tó)ij ik vooral kijk hoe de WWen ten opzichte van elkaar tó®. In de overgangen ont- tó lichttrillingen. Ik wil dat schilderij zo zindert, dat het kd ware van de muur al' ^tdathet je overweldigt." ^wen hebben voor haar een gevoelswaarde. Terugkijkend constateexl ze dat in elke perio de een bepaalde kleur dominant is, dat de ene seiie lichter van tint is dan de andere. Het vroege re werk op de expositie is don kerder, met meer blauw. Ook ge- bruikte Golembiewski voorheen veel meer verticale banen. „Ik heb in het verleden weefsels ge daan. Dat gebruik ik nu als kap stok." Op de meest recente schilderijen in Vlissingen valt vooral liet chroomgeel op. „Dat komt door dat ik vaker in Zeeland ben ge weest en heb gemerkt dat de kustlijn ook een bepaalde tril ling vertoont, alsof je deeltjes in de lucht ziet dansen. Dat zinde ren probeer in ik mijn schilde rijen te laten zien." Wekenlang Ze werkt wekenlang aan een doek. „Ik probeer van tevoren te bedenken hoe het eruit komt te zien. Ik maak wel een ontwerp op de computer, maar de digita le weergave is toch heel anders dan de werkelijkheid. Tijdens het werken ben ik voortdurend aan het heroverwegen. Het schil- derij komt voor zichzelf op. Er ontstaat een soort dialoog. Om dat ik met olievei-f werk, moet ik ook steeds een dag wachten voordat een laag droog is, an ders trek je de verf er met de af- plaktape af. Het vergt dus heel veel geduld om het goed te schil deren." De Limburgse kunstenares weet inmiddels veel van kleurentheo rieën Zo geeft ze moeiteloos een uiteenzetting over equiluminan- tie: het verschijnsel dat bij naast elkaar gelegen kleuren die dezelfde helderheid hebben, in het overgangsgebied de sugges tie van beweging ontstaat, om dat de hersenen de kleuren niet gelijktijdig kunnen verwerken. Het is een wetenschap waar som mige kunstenaars dankbaar ge bruik van maken. „Ik wil dingen uitproberen, be studeer ook veel, maar in mijn werk probeer ik die kennis los te laten", zegt Golembiewski. „Ik kan er niet goed tegen als het alleen maar theorie wordt. Intuïtie speelt bij mij ook een be langrijke rol. Het voornaamste is dat het mooi wordt, een schil derij dat echt straalt. Ik hou nu eenmaal van mooie dingen." Expositie: Schilderijen van Jeanny Golembiewski, t!m 28 augustus in deWillem3, Oranjestraat: 4, Vlissin gen. Geopend: wo.-zo., 12-17 uur door Anita Tournois CADZAND - In de maanden juli en augustus vormt het fraaie kerkje van Cadzand jaar lijks het decor voor het werk van verschillende kunstenaars, die meestal een band hebben met het dorp. Deze maand wordt er geëxposeerd door twee bevriende kunstenaressen. Lia Teijgeler uit Bilthoven stelt aquarellen en acrylschilderijen ten toon. Annêmarie Créton uit Utrecht toont keramiek en bron zen. Créton blijkt deze keer de link te vormen met Cadzand. Teijge ler: „Annemarie heeft hier een huisje. Zij werd benaderd met de vraag of ze haar beelden niet eens wilde exposeren in het kerkje. En zo ja, of ze dan ook ie mand wist die schilderijen wil de exposeren. Wij kennen el kaar al geruime tijd, schilderen en boetseren veel samen en volg den samen cursussen. En dus staat mijn werk nu hier, samen met dat van haar." Teijgeler schildert hoofdzake lijk met, aquarelverf in een na tuurlijke, spontane stijl. Haar werk is figuratief, maar vlot en verliest zich niet in details. Voor beelden zijn 'Swing' (fraai is de cirkelbeweging in het tafereel van een golfer in actie), 'In de vaart' (een werk met zeilboten) en 'Oneindig', waarbij een groep je mensen in de verte tuurt. Bloe men zoals tulpen, rozen, violen of een orchidee vormen, net als voor veel aquarellisten, een ge wild thema. Andere werken zoals 'Safari', 'Op de vlucht', 'Onderonsje' en diverse impressies van mediter rane taferelen zijn geïnspireerd door andere culturen of gemaak te reizen. „Wij reizen tamelijk veel, nu hoofdzakelijk als vrije tijdsbesteding, voorheen omdat mijn man veel moest reizen voor zijn werk. Dan ging ik mee", zegt Teijgeler. „Deze indrukken verwerk ik in mijn schilderijen. Schilderen geeft mij een goed, creatief gevoel. Je gaat alles met andere ogen zien: de lucht, het landschap en je omgeving. Het vonnt elke keer opnieuw een uit daging." Enkele acrylschilde- i'ijen tonen aan dat Teijgeler met dit materiaal meer de geab straheerde kant durft op te gaan. Kei'amische beelden en bronzen van Créton staan opgesteld in Oneindig, aquarel van Lia Teijgeler. glazen vitiines. Voornaamste in spiratiebron vormt de menselij ke figuur, karakters en emoties, maar ook dieren hebben haar be langstelling. „Ongeveer tien jaar geleden ben ik begonnen met het maken van beelden in klei en brons, onder leiding van gevestigde kunste naars. Ik werd gegrepen door het 'verbeelden' van mens- en dierfiguren. Ik woi'd daarbij vooral geïnspireerd door de ve le, grappige, mooie en ontroeren de momenten die ik in het dage lijkse leven om mij heen zie. Het zijn momenten, die er gewoon om vragen uitgebeeld te wor den." De titels van haar figuratieve beelden, zoals 'Omhelzing', 'Sa men', 'Verdriet', 'Blijheid', 'In verwachting', 'Marie' en 'Zon- aanbidders', spreken voor zich, waarbij haar bronzen geken- Pianoconcert in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Christo Iliev geeft vanavond een zomeravond concert in de Dorpskerk in Oost kapelle. Iliev speelt uit De jaargetijden van Tsjaikovski en verder wer ken van Mozart (Sonate KV 330, c groot), Brahms Scherzo op. 4, es klein), Schubert (Wande- rer-Phantasie op. 15, c groot), Debussy Arabesque nr. 1, e groot) en Vladiguerov (Rhapso- die Vardar, op. 16, e groot). Het concert begint om 20.00 uur. reproductie Peter Nicolai merkt worden door een klassie ke ondertoon. De dieren in kera miek of brons, met een zekere voorliefde voor gevogelte, varië ren van een kleine boomkikker tot ijsberen. Créton maakt te vens portretten van mensen, ook in opdracht, en zowel in kera miek als in brons. De expositie toont hiervan enkele voorbeel den. Expositie: aquarellen en schilde rijen van Lia Teijgeler en kera miek en bronzen van Annemarie Créton, t/m eind juli in de NH Kerk in Cadzand. Geopend: dage lijks 14-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15