Aannamebeleid verdeelt scholen PZC PZC Het dossier ligt niet bovenaan de stapel De Bruijn draagt haar eigen pensioenkosten Mosselfeest terug in Middelburg -13 apenbare scholen juichen sturen schoolkeuze toe, christelijk onderwijs twijfelt woensdag 20 juli 2005 «ELBURG - Het Mossel- «t tornt terug iu Middelburg. donderdag 28 juli tot en daterdag 30 juli kunnen op ■ïlasraarkt mosselen en ande- «vruchten «orden gegeten, (kelders in de stad spelen win- keiiers en restaurants in op het mosselfestival. Vorig jaar ging het evenement wegens gebrek aan subsidie niet door. Dit jaar is het festival nieuw leven ingeblazen. Er is een organisatiebureau ingescha keld om het mosselfeest in drie jaar te laten uitgroeien tot een evenement dat zich uitstrekt' over de hele binnenstad. Nu zijn de activiteiten nog vooral gecon centreerd op de Vlasmarkt. Be halve van mosselen, valt er ook te genieten van live-optredens. Die beginnen alle drie de avon den om half tien. Het is de bedoeling het festival volgend jaar uit te breiden met straattheater. In het derde jaar moeten daar nog meer entertain ment en culturele activiteiten bijkomen. Het culinaire feest wordt don derdag om vier uur geopend. Een uurtje later zijn er op de ter rassen van de Vlasmarkt diverse lekkernijen te proeven. MIDDELBURG - Een aanname- jflddop basisscholen roept wis sende reacties op bij de twee dólste schoolbesturen in Mid- (Ilurg. De openbare Archipel- fiolen juichen afspraken toe, ear(le Vereniging voor Chris- ijkOnderwijs heeft twijfels. elhouder A. van 't Westeinde door een aannamebeleid in ked uitoefenen op de school de van ouders. Scholen zou- a ze vol zitten, ouders oeten doorsturen naar een na- kelegen school waar nog wel ials is. Hij hoopt zo te voorko- aidat op de ene school ruimte- lek ontstaat, terwijl de ande lokalen overhoudt, ftuurslid C. Corstanje van de inbare Archipelscholen vindt een goede zaak om met ande schoolbesturen afspraken te aken. Hij vindt het wel belang- dat alle scholen meedoen een aannamebeleid. „We agenda Bezorgklachten: 100-0231231 "ppmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 1330 eb middelburg iel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 aa goes ;®l: (0113)315500 F«: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet jPw.pzc.nl Entail: web@pzc.nl moeten afspraken maken op stadsniveau." Bij de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs (VCO) bestaat echter twijfel. „Ik begrijp de wethouder wel, want ik ken de problemen. Ik zeg ook niet bij voorbaat nee", reageert voorzit ter J. de Visser. „Ik wil best mee werken aan een beleid om de leerlingenstromen te sturen. Maar als voorzitter van de VCO vind ik dat lastig. Ik vraag me af of het in de praktijk uitvoer baar is." De VCO wijst ouders die hun kind uit geloofsoverwegingen aanmelden, in geen geval af, stelt De Visser. „Die sturen we wel door naar een andere school van ons in een andere wijk. Ver wijzen naar een openbare school wordt een stuk lastiger." De Visser schat dat ongeveer cle helft van de aanmeldingen ko men van ouders die bewust voor christelijk onderwijs kiezen. De andere helft kiest voor een VCO-school omdat die dichtbij is, omdat daar al vriendjes zit ten of gewoon omdat het een goede school is, vermoedt hij. Bij een aannamebeleid hoort een opnamestop, vindt zowel Corstanje als De Visser. Dat be tekent dat wanneer een school geen plaats meer heeft, er ook geen kind geaccepteerd kan wor den. Dan ontstaat immers als nog ruimtegebrek en dan faalt het beleid. Dit raakt echter rechtstreeks aan de vrije school keuze die ouders hebben, besef fen zij. „Mijn eerste reactie op het verhaal van de wethouder was ook: 'Dat maken de ouders zelf wel uit"', zegt De Visser. Corstanje realiseert zich dat net zoals er mensen zijn die hun kind niet van een christelijke naar een openbare school laten sturen, het omgekeerde ook voorkomt. „Als je als ouder niet van een openbare naar een chris telijke school wilt, kun je ook nog kiezen voor een openbare school in een andere wijk." Daar is wethouder Van 't West einde echter niet voor. Hij vindt het geen goed idee dat kinderen de halve stad door moeten naar hun school. Hij hoopt daarom dat kinderen die in de Mortiere komen wonen, naar scholen gaan in Dauwendaele, de Magis- traatwijk of Nieuw- en Sint Joosland. Die hebben volgens hem voldoende plaatsen vrij. De ]JREEKACTIVITEITEN OOMBURG - Schuttershof, 19.00-20.00 r,Gym vanaf 50 jaar; IDDELBURG - Markt, 10.00-17.00 r Scheldebus met natuurschatten ■de Schelde; OSTKAPELLE Dorpskerk, 20.00 rZomeravondconcert; ig Ons buiten, 18.30-21.30 uur: igrijden; EERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15-10.15 cGym vanaf vijftig jaar; l Akkoord, Oudestraat, 13.30-16.00: ^ardensoos; USSINGEN - Kermis; Withal Baskensburg, 9.00 uur: Power i BOUWENPOLDER - 19.00 uur: voor ging Circus Renz; lieuwe stippen oor containers IEINKENSZAND - Het opha- van huisvuil in de gemeente lorsele is aan het veranderen, at Ie gemeente past de aanbied- iaatsen van afval aan. Rode lippen geven aan waar bewo- jjj sis hun container aan de straat melen zetten. He in aantal aanbiedplaatsen in kernen gaat verdwijnen, in '3 buitengebied komen juist lippen. De loopafstand binnen i: bebouwde kom van een huis sareen stip is maximaal 75 me- s,in het buitengebied kan dit oiopen tot 125 meter. De vull iswagens blijven dezelfde rou- üijden, maar stoppen minder, nardoor tijd gewonnen wordt, totaal is de route een halve hg korter, waardoor deze nog tedsmet twee wagens gereden sa worden. VLISSINGEN - Precies een jaar na de aanvaring tussen de Arnemuidse viskot- ter Geertruid-Adriana (ARM 20) en het Noorse zeiljacht Mohawk II is nog steeds niet duidelijk wie schuld had aan het ongeluk. Voor de Noren - de boot is eigendom van een groep scouts - is de beantwoording van de schuldvraag van belang. Tot die tijd keert de verzekering niet uit. „Het dossier ligt niet bovenaan de sta pel", zegt Martine Pilaar, woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg, „Dat komt omdat er geen verdachten vastzitten." Het OM kreeg het dossier twee maan den geleden van de waterpolitie, beves tigt voorlichter Ed Kraszewski. „Het heeft inderdaad lang geduurd voor het onderzoek was afgerond. Dat komt omdat er nogal wat specialistisch werk aan te pas is gekomen. Er moesten bijvoorbeeld radarbeelden worden be studeerd. Het onderzoek was intensief De specialisten die eraan hebben ge werkt, waren bovendien niet elk mo ment van de dag beschikbaar. Die had den ook nog ander werk te doen." Hendrik Marijs, eigenaar van de Arm 20, kan zich er niet over opwinden. „Het duurt meestal zo lang bij ongeval len tussen schepen. We wachten het maar rustig af." Niek Peters, de VHssin- ger die zich het lot van de Mohawk en haar bemanning heeft aangetrokken, zou graag zien dat het OM een beslis sing neemt. „Dat mag toch wel eens, na een jaar. De verzekering betaalt niet uit zolang niet bekend is wie de schuldige is. Ons probleem is, gelukkig, dat er geen gewonden zijn gevallen. Dan duurt zo'n zaak langer." Na de aanvaring, in de nacht van 18 op 19 juli vorig jaar, zonk de Mohawk naai de bodem van de Westerschelde. De Arm 20 voer door. De opvarenden van de Mohawk werden door een andere kot ter en door loodsboten aan wal ge bracht. Vanaf het begin zijn allebei de kapiteins als verdachte beschouwd. Vol gens de visser voeren de Noren aan de verkeerde kant van de vaargeul. De Noorse schipper verweet de visser in eens een manoeuvre te hebben ge maakt. „Ik denk dat ze allebei schuldig zijn", aldus Peters. „De kapitein van de Mohawk had zich niet gemeld, hij was in onbekend water. Maar de ARM 20 is ook niet helemaal vrij te pleiten. Die had beter moeten uitkijken. De Mo hawk kun je, met volle zeilen, moeilijk over het hoofd zien." Berging Rijkswaterstaat heeft ook baat bij snel le afhandeling van de zaak. De berging van de Mohawk, die 120.000 euro kost te, kwam voor rekening van de dienst. „We hebben geduld", zegt woordvoer der Jan van Gorp. „Dit is een kleine zaak. Normaal is een berging veel duur der. Dat kan in de miljoenen lopen." Rijkswaterstaat haalde de Mohawk een dag na de aanvaring uit de vaargeul om dat die het scheepvaartverkeer hinder de. Bij de berging van een schip wordt nor maal gesproken een borgstelling van een bank gevraagd. Van Gorp: „De eige naar krijgt de boot pas terug als er be taald is. Bedrijven zijn daar meestal goed voör verzekerd. Reders willen hun schip graag terug, ook omdat de lading geld waard is. Maar dé Mohawk was niets waard." Het schip is door Rijkswa terstaat vrijgegeven en naar Noorwegen getransporteerd. Daar wordt nu ge werkt aan de restauratie. Van Gorp begrijpt wel waarom het on derzoek lang duurt. „Op de weg is de toedracht van een ongeval altijd vrij duidelijk. Bovendien gaat het dan vaak om een Nederlander op een Nederlan der in Nederland. Het wox-dt lastig als je in het buitenland een aanrijding krijgt. Op vaarwegen is dat nog moeilij ker. Er staan natuurlijk geen strepen op de Westerschelde." „Wie de schuld heeft van een ongeval is op zee moeilijker vast te stellen dan op land", zegt ook Pilaar. „Bovendien zijn de belangen groot, de advocaten oefe nen druk uit. Die willen in het voorsta dium allerlei dingen uitgezocht hebben. Ik kan niet zeggen wanneer de vervol gingsbeslissing wordt genomen. Het zal nog wel enige tijd in beslag nemen." door Maurits Sep DOMBURG - Burgemeester A. de Bruijn van Veere heeft zelf gespaard voor haar pen sioen. Het geld dat zij na 1 okto ber ontvangt als ambteloos bur ger, krijgt zij van het pensioen fonds ABP. Daar komt nog wel een aanvullende uitkering op kosten van de gemeente bij, om dat haar pensioen lager is dan een werkloosheidsuitkering. Het burgemeesterspensioen van De Bruijn is vergelijkbaar met het normale pensioen. Hoeveel zij krijgt, is nog niet bekend. De aanvraag is net verstuurd naar het ABP. Zeker is wel dat haar pensioen lager is dan de werkloosheidsuit kering. Die bedraagt tachtig pro cent van het laatstverdiende loon. De Bx-uijn is als burgemees ter van een gemeente met 22.047 inwonei's ingeschaald in klasse vijf - gemeenten tussen 14.000 en 24.000 inwoners. Omdat zij het werk in Veere ruim acht jaar doet, zit zij in de hoogste trede. Daaruit volgt een inkomen van 6106,11 euro per maand. De burgemeester had ervoor kunnen kiezen vrijwillig ontslag te nemen. Zij zou dan, op basis van het rechtspositiebesluit voor burgemeesters, een werk loosheidsuitkering hebben ge kregen. Die had volledig dooi de gemeente betaald moeten worden. Omdat zij met pensioen gaat, is dat voordelig voor de ge meente. Voor De Bruijn zelf maakt het geen verschil. Geld Toch kost haar voortijdig ver trek Veere nog wel geld, Omdat haar pensioenuitkering lager is dan de ww-uitkering, moet de gemeente het verschil bijbeta len. Dat betekent dat Veere De Bruijns inkomen moet aanvul len tot tachtig procent van haar huidige inkomen. Dat komt neer op 4884,88 euro per maand. Hoe veel Veere per maand aan De Bruijn moet blijven betalen, hangt af van de exacte hoogte van haar pensioenuitkering. Een ww-uitkering bedraagt in het eerste jaar tachtig procent van het laatstverdiende loon, daarna zes maanden 75 procent en uiteindelijk 70 procent. Zo dra het pensioen gelijk is aan de ww, vervalt de extra bijdrage van de.gemeente. Indien er altijd een verschil blijft bestaan, moet Veere dat blijven aanvullen tot De Bruijn 65 jaar is. Controle op boulevard gemeente bouwt daarom geen nieuwe school in de Mortiere. VCO-voorzitter De Visser be strijdt dat overigens. Volgens hem is daar wel degelijk een nieuwe school nodig. „De scho len in Middelbux-g-Zuid zullen overspoeld worden door nieuwe leerlingen", voorspelt hij. „Maar onze twee christelijke ba sisscholen zitten helemaal vol. Wij hebben ook al gezegd tegen de wethouder dat er ruimte is voor een school in de Mortiere. Wat ons betreft kan het een com- binatieschool zijn van openbaar en christelijk onderwijs." VLISSINGEN - De politie heeft gisteren tussen vijf uur 's middags en negen uur 's avonds op Boulevard de Ruy- ter in Vlissingen een verkeerscontrole gehouden. Aanlei ding voor de controle was de overlast van bx-ommers op de boulevard. Bij de controle zijn in totaal 22 bekeurin gen uitgeschx-even. Zes brommerrijders kregen een bon omdat ze geen helm droegen, vijf hadden geen bromfiets certificaat bij zich en twee brommers bleken opgevoerd. Omstander houdt winkeldief aan GOES - Een 40-jarige man uit Goes is gisteren x-ond vijf uur in een plantsoen aan de Westwal in Goes door een burger aangehouden wegens winkeldiefstal. De man had bij de Albert Heijn aan de Kolveniershof in Goes vitaminepillen en aanstekers weggenomen. Nadat hij de kassa gepasseerd was zette hij het op een lopen. Twee medewerkers van de Albert Heijn renden achter hem aan. Een 20-jarige man uit de gemeente Kapelle zet te tevens de achtex'volging in en kon de man aan de West- wal inhalen en aanhouden. De winkeldief is in verzeke- xing gesteld. Aanrijding in Grijpskerke GRIJPSKERKE - Op de Schuitvlotstraat in Grijpskerke vond gisteochtend rond half elf een aanrijding plaats tus sen een fiets en een bromfiets. De 59-jarige fietser uit Ax- nemuiden x-eed over de Schuitvlotstraat uit de richting van Aagtekerke. Omdat hij niet voldoende rechts hield kwam hij in aanrijding met de hem op dezelfde weg tege moet komende 16-jarige bromfietsster uit Oost-Souburg: De fietser hield aan de aanrijding wat schrammen over. De bromfietsster is voor onderzoek per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Na onderzoek bleek dat ze niet gewond is geraakt. Boer pleit voor biogasinstallatie AXEL - Zelf groene stroom opwekken of leveren aan het elektriciteitsnet en een bijdrage leveren aan de verminde ring van het mestprobleem en de uitstoot van kooldioxide (C02). Dat is wat J. en G. van Alphen met een biomassa- vergistingsinstallatie, ofwel biogasinstallatie, willen op hun melkveehouderij in de Catharinapolder tussen Axel en Vogelwaarde. Volgend jaar wordt de nieuwe mestwetgeving aange scherpt. Dit betekent dat per hectare grond nog minder mest mag worden uitgereden dan nu. De familie Van Al phen ging daarom op zoek naar alternatieven. De ver wachting is dat de opwekking van duurzame energie inte- ressante mogelijkheden biedt voor het bedrijf. De honderd melkkoeien en de zestig stuks jongvee op de boerderij produceren jaarlijks zo'n vierduizend ton mest. „Belangrijk is natuurlijk dat niet alleen het milieu, maar ook wijzelf er beter van worden. De voordelen zijn legio. Zo besparen we enorm op onze eigen energiekosten en is er een vaste vergoeding voor de levering van groene stx-oom. Daarnaast is de mest die uit de biogasinstallat'ie komt beter van kwaliteit omdat er minder ammoniak in zit, nauwelijks geurt en de voedingsstoffen die erin zitten gemakkelijker worden opgenomen. Die mest is daardoor ook beter vex-handelbaar", vertelt J. van Alphen. In een biogasinstallatie wordt via een natuurlijk proces energie verkregen uit mest. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. geen bezwaar zijn, er wordt wel aan minder noodzakelijke za ken geld besteed. Na tien of vijf tien jaar al gaan ruimen ervaren de meeste mensen als veel te snel, ook al is dat dan een wetti ge termijn. Er is ook nog iets als een morele wet en het siert de overheid als daar naar gehan deld wordt. Natuurlijk wordt dit nu veel te laat aangekaart, maar misschien zijn er toch nog bestuurders die kiezen voor de aanpak: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Ineke Vervorst-van Loon Vlissingsestraat 145 Oost-Souburg Begraafplaats In de PZC van 16 juli gelezen: de gemeente Veere breidt be- graafplaatsen in dorpen uit. Al le lof, raad van Veere. Al weken lang houdt de aanstaande rui ming van de begraafplaats in Oost-Souburg me bezig. Het platform, waar ik achtex-eenvol gens secretaris en voorzitter van was, heeft destijds herhaalde malen geprobeerd de bevolking te mogen vertegenwoordigen over dit ondex-werp. Keer op keer werd ons dit door de ge meente verboden tot alles een voldongen feit was en de plan nen kant en klaar waren. Het zal zeker zo goed mogelijk wor den opgelost, maar ik heb toch zo maar het gevoel dat het beter was geweest als er voor uitbrei ding was gekozen. Ik denk ook dat het platform daarvoor gepleit zou hebben als het de kans had gekregen. Het is immers logisch dat in een groeiende kei'n van de gemeente meer ruimte voor begraven no dig is. Het argument plaatsge brek kan eigenlijk geen optie zijn wanneer het zo'n basisvoor ziening betreft. Waar een wil is, is een weg. Ook het geld mag Zandsculpturen 's avonds te bezichtigen NEELTJE JANS - Vanwege de grote belangstelling voor de ten toonstellingen van zandsculptu ren, is WaterLand Neeltje Jans een aantal woensdagen - uitslui tend daarvoor - ook 's avonds ge opend. Op de woensdagen 20 en 27 juli en op 3, 10 en 17 augustus kan men van 18.30 tot 21.30 uur te recht. De zeven grote en tiental len kleinere sculpturen hebben allemaal Nehalennia en de Ro meinse tijd als thema. Onder meer de bouw van een tempel en het brengen van offers passeren de revue. Zelfs de vondsten van tempel en altaarstenen bij het Zeeuwse Colijnsplaat en Dom burg komen aan bod. Blikvan ger is de beeltenis van Nehalen nia zelf, die met een lengte van circa negen meter als grootste zandsculptuur van Nederland geldt. Boekenmarkten in Zierikzee ZIERIKZEE - Geheel volgens traditie houdt de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer in Zierikzee drie keer een grote markt voor tweedehandsboe- ken. Het aanbod bestaat uit vele dui zenden boeken. Uiteenlopend van studieboeken en naslagwei-- ken tot romans en encyclopedie ën. De opbrengst wordt ge bruikt voor de aanschaf en het onderhoud van muziekinstru menten, de aanschaf van blad muziek en voor het dekken van de opleidingskosten van de jeugd. De boekenmarkten wor den gehouden op zaterdag 23 en 30 juli en 6 augustus in vereni gingsgebouw Dé Harmonie aan de Calandweg in Zierikzee. De markt duurt steeds van 9.00 tot 15.00 uur. Improvisatie op het orgel van de Oostkerk MIDDELBURG - Gerben Mou- rik uit Hendrik-Ido-Ambacht verzorgt morgen het middagpau zeconcert in de Oostkerk in Mid delburg. Mourik won vorige week vrij dag het internationaal orgelim- provisatieconcors in St. Albans (Engeland). De helft van het concert zal uit improvisaties bestaan. Het con cert is gratis en duurt van 12.30 tot 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13