PZC Rust keert terug in Scheldestraat De bergen en dalen zitten aan de indere kant van de pannenkoek SPMNTPHOTO Koersen door de klei KLEURENFOTO'S Schermen, gordijnen of de muziek zachter Navigatie \urgemeester Van Dok-Van Weele tevreden na toename surveillances Godin van de Weg duikt op uit de Aarde bij Willem III Onder de waterspiegel bij Dreischor ^£68:0113-315649 "Saclie@pzc.nl r 11 4460 AA Gc £,,4460 AA Goes ^'en Midden-Zeeland: 0113-315520: Is Vlaanderen: 0114-372770: *1:020-4562500. oensdag 20 juli 2005 Ontwikkelen en afdrukken op kingsize formaat 10 x 15 cm. Ook DiGlIFOTO'S vanaf 0,14 per afdruk. P®,1! MEER FOTO VOORDEEL OP rolletje www.sprintphoto.nl zeeuwse almanak De Goesenaar is maar wat in zijn nopjes met het navigatie systeem dat hij onlangs in zijn auto liet installeren, ze ker sinds de onzichtbare da me hem onlangs moeiteloos over onherbergzame buiten landse dreven dirigeerde. Zijn eega zag het schouwspel met gemengde gevoelens aan. „Hm", schamperde ze. „Naar haar luister je wel. Zes iveken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Vliegeraar gewond in Vlissingen VLISSINGEN - Op het strand tussen Dishoek en Vlissin gen is maandagavond een 21-jarige man uit Oosterhout gewond geraakt. Hij werd door een plotselinge windvlaag meegesleurd met zijn vlieger van veertien vierkante me ter. Hij kwam tegen een strandhuisje tot stilstand. De man raakte gewond aan zijn gezicht en heup. Hij is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Vaarverbod voor dronken schipper TERNEUZEN - De waterpolitie heeft gisternacht op het Kanaal van Terneuzen-Gent een schipper bekeurd omdat hij onder invloed voer. Bovendien mocht hij op dat mo ment gelet op de Vaartijdenwet niet varen. De waterpoli tie was in eerste instantie aan boord van de lege tanker ge gaan om de vaar- en rusttijden te controleren. Tijdens de controle ontdekte de politie dat de schipper gedronken had. Hij moest daarom een blaastest doen en die wees uit dat de schipper 1,8 promille alcohol in zijn bloed had, ruim boven de toegestane hoeveelheid van 0,8 promille. Nadat de schipper was aangehouden moest hij zijn schip in Terneuzen afmeren. Volgens de politie was de schipper zo dronken dat het hem op eigen houtje niet lukte om zijn schuit goed aan de kant te leggen en moesten de politie- boot en de boot van de havendienst van Terneuzen helpen met duwen. De schipper kreeg een vaarverbod van zeven uur opgelegd en bekeuringen voor het onder invloed va ren van zijn schip en het overtreden van het vaartijden.be- sluit. Dorcas zamelt 2021,50 euro™ MIDDELBURG - Dorcas heeft vorige week met een huis-aan-huis collecte in Middelburg 2021,50 euro opge haald. Samen met de opbrengst van een wandel- en fiets tocht komt de stichting uit op een bedrag van 7430 euro. Dat geld gaat naar Mission Impossible, een hulpproject voor straatkinderen in Moskou. Van 29 augustus tot 3 sep tember hoopt Dorcas nog meer geld te collecteren in Dom burg en Oostkapelle. Massale medewerking rioolplan POORTVLIET - Bewoners in de omgeving van de Philips de Goedestraat in Poortvliet doen tot vreugde van de ge meente Tholen massaal mee met het aansluiten van hun regenpijp op een schoonwaterriool. Slechts één van de 64 bewoners heeft geweigerd. Het schoonwaterriool is een apart riool dat uitsluitend hemelwater opvangt en afvoert naar een waterberging, in dit geval een sloot. Daarmee wordt het reguliere riool ontlast. De bewoners die mee werken krijgen als dank een 'waterpakket' ter waarde van honderd euro. door Wendy van den Hurk VEERE - De kans bestaat dat de Grote Kerk in Veere wordt aan gepast, om voortaan geluidsover last te voorkomen. De gemeente denkt daarbij aan extra geluids schermen of gordijnen. Alleen zit de eigenaar, Rijksgebouwen dienst, daar niet op te wachten. Buurtbewoners die klagen over geluidsoverlast hebben gelijk, zegt de gemeente Veere. Tijdens optredens komt te veel geluid uit. de Grote Kerk. Soms meer dan de toegestane 45 decibel en gezien de programmering van Muziekpodium Zeeland gebeurt dat de komende tijd nog vaker. „Eerst waren we cultureel be trokken bij de kerk, maar nu tre den we op als handhavende in stantie", legt A. Ie Clercq uit. Hij werkt voor de gemeente op de afdeling cultuur. „We nemen onze verantwoordelijkheid." Daarom gaat de gemeente pra ten met de Rijksgebouwen dienst, om te kijken wat er aan de Grote Kerk te doen valt. „Nu zijn er alleen achterzetra men, maar misschien kunnen we extra geluidsschermen plaat sen. Of gordijnen ophangen, om het geluid wat te dimmen. Wat precies, dat beslissen we in sep tember als we het met alle par tijen hebben besproken." Maar, zo zegt de Rijksgebouwen dienst, de gemeente heeft niets te beslissen. Woordvoerder J. Ei kelboom: „De kerk is ons eigen dom. Wij gedogen optredens van Muziekpodium Zeeland en als zij geluidsnormen overschrij den, moeten ze de volumeknop maar terugdraaien. Dat staat al lemaal in de gemeentelijke ver ordeningen. Van overleg weten wij niets en van fysieke aanpas singen is helemaal geen sprake. Bovendien zouden die dan voor onze rekening komen. Die muzi kanten hebben zich maar aan de wettelijke norm te houden." Dat wil Muziekpodium Zeeland best in overweging nemen, laat secretaresse G. Vierhout weten. „Het gaat de geluidsdienst om het gemiddelde. Een pianist pro duceert geen lawaai, maar een muziekcorps misschien wel. Het gemiddelde kan best omlaag." Vierhout zegt er wel bij dat het niet altijd het muziekpodium is, dat de geluidsnormen te boven gaat. „Er zijn ook optredens van partijen van buiten. Bovendien lekt het dak geluid. Maar we wil len best. meedenken. We hebben zelf al een glazen kooi-construc- tie voorgesteld en die gordijnen. Iedereen wil dat we doorgaan met onze muziek, we worden ge subsidieerd, dus doen we dat. Ook al gaat dat soms gepaard met een decibelletje te veel. Niet zelden gebruiken we ook een de cibelletje te weinig." Rolstoeltocht in Vlissingen VLISSINGEN - Stichting De Ra zende Rollers houdt zaterdag 20 augustus een rolstoeltocht door Vlissingen. De Piro-tour begint tussen 11.00 en 12.00 uur op Boulevard Bankert, voor Hotel Arion. De rolstoelers worden om 17.30 uur terug verwacht. Open-tent-dienst AAGTEKERKE - De protestant se gemeente Aagtekerke houdt zondag 31 juli vanaf 10.00 uur een open-tent-dienst op de hoek van de Pekelingseweg en de Aag- tekerkseweg. De dienst heeft als thema Wie uitdeelt heeft altijd genoeg'. Spreker is Douwe Vis ser uit Harderwijk. f1fWflnrly van den Hurk ySSlNGEN - Een maand na- ilde schijnwerpers werden ge klop de Scheldestraat in Vlis- jen, is het nu 'zeer rustig' in door omwonenden een ver arde straat werd genoemd. Irgemeester A. van Dok-Van «Iezegt tevreden te zijn. hoor ik minder vaak op straat mensen schreeuwen, hoewel het 's avonds natuurlijk ook aan de frisse kant is. Soms zie ik meer politie dan anders. Het lijkt alle maal wat rustiger te worden." Aan de overkant is dat toch nog niet het geval. D. Altena van de gelijknamige meubelzaak hoort en ziet ze nog steeds, de drugs verslaafden die boven zijn win kel bivakkeren. „De situatie is nog exact gelijk. Wel heeft de po litie laatst een invalletje gedaan voor een gestolen fiets. Ze zijn vrij alert, maar van intensiever surveilleren heb ik nog weinig gemerkt. Jammer, want het ge sprek met de burgemeester gaf me wel vertrouwen. Ik liep daar weg met het gevoel: ze weet wat er speelt. Misschien dat alles achter cle schermen gebeurt, dat zou best kunnen. Rustiger is het in elk geval niet." j j verontruste buurtbewoon- jzocht de aandacht voor het akelgebied. Zij, andere omwo elen en ook ondernemers zei- giZLch zorgen te maken om de iteldestraat. Die zou hard ach- -jiii gaan door drugsdeals in i openbaar, geluidsoverlast acende weggebruikers, fclijds beloofde burgemeester a Dok-Van Weele de straat bepakken. De politie zou va raan surveilleren, de - Wel ti illegale - bewoning zou ;rden bekeken en het Homme- iïam werd opgetrommeld. 5 succes, zegt de burgemees- jbJ „Gisteren nog heb ik met i politie gesproken over de aeldestraat. Die noemde cle si- eiie'zeer rustig'. We onderzoe- onu de bewoning van de pan- iNa de zomer bespreken we Uwe precies gaan doen." «is de politie er vaker te vin- n, „Ze controleert vaker en op «lere tijden. Meer 's avonds in feats van overdag. Het is goed «est dat de straat in de aan- Kt kwam en dat we onmid- dijkhebben ingegrepen." lier politie ;t straatbeeld oogt inderdaad idiger dan een tijd terug, zegt i.Fabre van Meijer's Frituur. üaarof dat komt door de ingre- 3, of gewoon omdat het zomer durf ik niet te zeggen. Zo DISHOEK - Linden, essen, eiken en esdoorns komen er. Meidoorns, rozen, hazelaar. En aaibare dieren. Waar fietsers nu nog door een kale kleivlakte trappen, ligt over enige tijd een natuurgebied met bos en weide. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goés'is verantwoor delijk voor de aanleg van het natuurgebied bij Dishoek. Het fietspad tussen de Galgeweg en de Strandweg is net klaar. Ook wandelaars en ruiters kunnen er straks op nieuwe paden genieten van de omgeving. „Het bos wordt in het najaar aangeplant", zegt Bert Paul de Kam die bij de DLG werkt aan de landinrichting van Walche ren. In dit project worden tien nieuwe natuurgebiedjes aangelegd, onder meer bij Dishoek, Biggekerke, Westka- pelle, Oostkapelle en Veere. In totaal ruim 200 hectare, waarvan 42 hectare bij Dishoek. Voor de beplanting van het natuurgebied bij Dishoek is gekozen voor in heemse soorten. Bij de Galgeweg komen dieren vrij rond te lopen. Welke soorten, weet De Kam nog niet. Wel dat ze aaibaar zullen zijn. Hij durft de voorspelling aan: „Het wordt een leuk gebiedje." foto Lex de Meester De Snoek bij de meestoot' in Noordgouwe. foto Marijke Folkertsma De lak is een beetje mat ge worden en ook het chroom blinkt minder dan gebruikelijk, maar verder is er niks mis met de Citroën DS van Hans Kik. Al leen dan dat de Snoek het zon der motor en versnellingsbak moet doen. Maar dat is beter voor het milieu! Zeven jaar heeft hij met veel ple zier in de bordeaux-rode wagen rondgereden. Het genot was te groot om de oude dame zomaar naar de sloop te doen, toen ze écht versleten was, vertelt de impressario. „Dus dacht ik, ik graaf een gat in de tuin en zet daar de auto in, als een soort kunstobject. Want dat is het ook, Samen met de Jaguar is de Snoek nog steeds de mooiste au to die ooit is gemaakt. De Go din van de Weg." Het is ook niet zomaar een gat, waarin Kik de auto in 1991 haai' ver diende rustplaats gunde. „Ik heb de wielen iets gedraaid en ook de ene kant iets dieper inge graven, alsof ze met een sierlij ke bocht zo uit de Aarde komt." Dat gevoel wordt versterkt dooi de oprit met het gietijzeren hek, waar de oldtimer uit de Franse fabriek op schijnt aan te koer sen. Maai' met goed 600.000 kilo meter op de teller lijkt de Snoek het aan het eind van de klim voor gezien te houden. Het dichtbegroeide pad met wilde bloemen in de achtertuin van de meestoof Willem III, doet ver moeden dat die route lang gele den voor het laatst is genomen. Kik koestert zijn Snoek: „De on derkant is ingepakt met land bouwplastic, wat het verweer vertraagt. In het begin zette ik de auto ook nog iedere zomer in de boenwas en poetste ik het chroom op. Dat is er de laatste tijd een beetje bij ingeschoten." Marcel Modde Ijjlenteren langs de vloedlijn, Jmijmeren aan de dijkvoet, teren op en spetteren in itzilte water. Badgasten koes- itn liet verkwikkende effect dalen al het moois dat de Kiuvse plassen te bieden heb- Mp zich inwerken. Die ioonheid stopt niet bij de wa- tyiegel. Onder het oppervlak Ic wereld er nog fascineren- ïuit,maar dat geheime land- lap is slechts weggelegd voor nklein aantal gelukkigen. inalle mogelijke duikstekken Oosterse helde en Grevelin- üstaan er 52 officieel geregis- wl Wie daar in alle rust op ®nning wil gaan, doet er be lande vakanties en weekein- de mijden. Eén van die plek- ais Dreischor. In de achter aan het groenste dorp van -'opa (2001) wordt doorge- wdaan een Hof van Eeden. Ir«ten 'ongerept', met impo- kreeften, garnalen, zwar- pondels en dikkopjes als Mbewöners en weelderig be- 'ddmet sponzen, zeeanjelie- zakpijpen en sponzen. I&dijkovergang aan de Angeweg rolt op een door- ïfêkse avond de ene na de an- Auto de parkeerplaats op. averse drol met een paar vei ls verwaaid papier in de Aant, doet vermoeden dat het veel eerder die dag al ^bezoekers zijn geweest, «mannen en vrouwen die zich ^verzamelen, zijn van de «nacht. Allen hebben ze al gedoken, maar voor de -An is dat weer een paar ^geleden en bovendien in Aheldere, tropische wate- Aar je op dertig meter diep- fkon nog kimt zien schij- £fitwordt dus wel even an- fybereidt hun baas en duik- Snicteur Cor van der Gaag Aep voor. "«en beetje geluk is het zicht deze tijd van het jaar bij Dreischor zo'n zes meter. Verba zing alom! En over de watertem peratuur mogen de introducees ook niet klagen: 22 graden Cel sius aan de oppervlakte. Wout van Haasteren toont zijn log boek. In augustus 2003 was hij hier ook al eens. Toen kwam zijn thermometer niet verder dan 12 graden, maar dat was een tiental meters dieper. Na een uitgebreide briefing wor den de luchtmachtmensen ge koppeld aan ervaren duikers van de Schouwse onderwatei'- sportvereniging' Scaldis en sjou wen ze de dijk over. Voor gezelschappen onbekend in dat gebiedsdeel van het ei land, slaat even voorbij de vijf metergrens doorgaans de ver wondering toe. Duikers dalen er als astronauten af naar een terrein dat nog het meest weg heeft van een rijkelijk begroeid maanlandschap. De futuris tische aanblik wordt versterkt door een groep bollen, die daar in 2002 door de Stichting Kunst rif Zeeland zijn geplaatst. Lam pen springen aan en onthullen wat zich achter de zwarte gaten in het gietbeton schuilhoudt. Twee lange voelsprieten steken omhoog. Het schijnsel valt ver volgens op twee indrukwek kende rode scharen, die even een dreigende houding aanne men, maar vrijwel gelijktijdig schuifelt de kreeft achterwaarts de lichtbundel uit en zoekt een veilig heenkomen. Een stukje dieper graven arm dikke palingen zich verder in het zand en trekken slakjes een lang spoor van smalle geultjes. In de verte doemen zowaar de contouren op van een sterk aan gegroeide fiets. Hij staat op slot! „Er duiken hier ook Duit sers", grapt één van de autoch tonen steevast bij een rondlei ding voor nieuwkomers. De te rugtocht is niet minder indruk wekkend en laat zien dat dijken onder water vele malen mooier zijn dan de groene kruin die bo ven het maaiveld uitsteekt. De enorme hoeveelheden afgezon ken stortsteen vormen een muur van leven, een torenflat voor kreeften en grondels. Scherpe Japanse oesters verklei nen de verleiding om dit harde substraat vast te pakken. Zee land is niet plat, concludeert 'de luchtmacht'. De bergen en dalen zitten gewoon aan de an dere kant van de pannekoek. Marcel Modde Het surrealistische landschap op de waterbodem bij Dreischor. foto Ron Offermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11