Het onderricht van Radwan al I, PZC Eenzijdigheid van Sharons terugtrekkingsplan wreekt zich PZC Spanje zint op strenge regelgeving tegen bosbranden Thaise regering worstelt met islam Syrische leermeester van Hofstadnetwerk laakt wetgeving door parlement 19 juli 1955 dinsdag 19 juli 2005 De voortvluchtige Syriër Rad- wan al I. (46) is volgens justitie de geestelijk leider van het terro ristische Hofstadnetwerk. On der zijn invloed zijn jonge radi cale moslims, zoals Theo van Goghs moordenaar Mohammed B., geradicaliseerd tot gevaarlij ke fanatici. Dal gebeurde tij dens vele huiskamerbijeenkom sten. Van één daarvan beslaat een verslag, dat is toegevoegd aan het strafdossier. door Ferdi Schrooten Radwan al I.: „Het probleem is dat, zelfs in de islamiti sche landen, men 20 tot 150 keer per dag zegt: 'Er is geen God, behalve Allah'. Maar men weet niet wat dat betekent. Zij zeggen wel 'Er is geen God, be halve Allah', maar zij verbre ken met hun daden juist die woorden. Bij ons in de koran be staat een woord dat betekent zo veel als 'de rijken'. Die rijken zijn altijd tegen de profeten." „Het zijn ook mensen met veel macht en geld. De rijke mensen en de machthebbers strijden al tijd tegen de profeten. Waarom? Omdat de profeten, de bood schappers van Allah, komen om de stoel van de machthebbers weg te nemen, om te bewerkstel ligen dat wij allemaal gelijk zijn bij Allah. Wij hebben één wet en dat is dat wij allemaal gelijk zijn, volgens die wet - de moslims dan, natuurlijk." „De profeten hebben verboden dat de één zichzelf heer en mees ter maakt over de anderen. Wat betekent dat: dat jij heer en meester bent over mij? Dat wil zeggen dat jij regels voor me maakt. Of een groep van men sen, bijvoorbeeld in het parle ment, maakt regels voor ande ren. Waarom? Jullie, (de parle mentariërs, red.), hebben ons niet geschapen. Waarom gaan jullie regels voor ons maken? Bij ons heeft alleen Allah, de meest verhevene, het recht om regels voor mensen te maken. Jullie mogen dat niet doen. Wij geven ons niet over aan jullie. Wij ge ven ons alleen over aan Allah." „Sommige mensen zeggen dat Europa de kerk en de Staat ge scheiden houdt, en dat wij als is lamitische landen ook de religie en de politiek gescheiden moe ten houden. Maar dat kan niet in de islam. Wat betekent poli tiek? Dat betekent een systeem maken om te leven. Voor men sen, want zonder wetten, zonder systeem, gaan de mensen met el kaar om zoals in het wilde, zoals de barbaren: iedereen pakt wat. Geen regels, geen politie. De po litiek controleert dat, en maakt een systeem voor de mensen. Dat is politiek. Heeft Allah dan geen systeem voor ons? Natuur lijk heeft Allah een systeem voor ons. Dat betekent dat wij de islam niet kunnen scheiden van de politiek. Bij de christe nen staan er in de bijbel geen re gels, omdat de mensen ermee hebben gespeeld en ze hebben veranderd. Maar als je naar het Oude Testament kijkt, zijn daar wel vele regels te vinden. Bij de joden heb je veel regels. Maar zij doen er niets mee." „Honderd of tweehonderd jaar geleden hebben de islamitische landen allemaal een islamitisch systeem gehad. Maar Frankrijk kwam naar Marokko, Groot-Brittannié en Frankrijk kwamen naar islamitische lan den en hebben die landen aange pakt, want zij waren tegen het islamitisch kalifaat; kalifaat be tekent een islamitische presi dent in de islamitische landen. Zij hebben allereerst de recht banken afgeschaft. Er waren vroeger islamitische rechtban ken, op basis van de sjana Zij hebben die afgeschaft en heb ben een universiteit gebouwd om mensen te leren studeren." „Deze mensen hebben hun re gels direct op de mensen toege past. Als nu die rechtbanken niets doen met wat Allah en de profeet zeggen, wat blijft er dan van de islam over? Dan blijven er geen islam en geen regels. Waarheid „Naar waarheid zoeken is een lange weg. Een ware gelovige vindt die weg, vroeg of laat. Maar als iemand twijfelt, kan hij door Allah gestraft worden met de straf dat hij de waarheid nooit zal begrijpen, wat hij ook doet." „Ik ken een broeder, die uit Joegoslavië afkomstig is. Al le andere broeders kennen hem, denk ik. Hij dacht vroeger dat hij moslim was. Hij heeft nooit iets aan religie gedaan. Nooit aan gebed gedaan. Allah heeft zijn hart geopend voor de islam. Ik heb nog nooit iemand gezien zoals deze persoon. Wat hij ge leerd heeft, gaat hij direct prak tiseren, 100 procent. Ik was een keertje met hem. Hij stak een si garet aan. Hij vroeg me of roken mag. Ik had gezegd 'nee'. Dat is verboden door God. Vanaf dat tijdstip is hij gestopt met roken. Hij is teruggegaan naar Joego slavië. En het laatste dat wij over hem hebben gehoord, is dat hij daar 12 personen tot taw- heed-aanhangers heeft ge maakt. Allemaal christenen." „Ik was tien dagen geleden in Amersfoort. Er was een discus sie. Ik heb gezegd dat een mos lim die in tawheed gelooft en die een keer alcohol drinkt, seks doet en naar de disco gaat, maar blijft bidden, die blijft moslim. Die mensen keken me raar aan en riepen: „Hoe kan deze man zoiets zeggen. Hij weet er niets van." Die mensen weten het niet. Disco is niet ongelovig heid, maar het is een zonde. Je blijft moslim." „Vroeger was er iemand in mijn kamp (waarschijnlijk wordt hiei' 'asielzoekerscentrum' be doeld - red.). Als ik naar zijn ge zicht keek, kon ik zien dat hij al tijd dacht hoeveel geld hij kon maken. Dat was voor de islam en de tawheed. Maar later, na de islam en de tawheed was zijn gezicht helemaal veranderd. Zijn vrouw was vroeger zelfs te gen de islam. Maar nu is zijn vrouw tawheed. Dus die weet wat bidden en geloofsbelijdenis is. Haar familie was streng te gen islam. Zij waren communis ten. Die man heeft een negatie ve beschikking gekregen voor een asielaanvraag. Hier in Ne derland moet zo iemand een be zwaarschrift sturen naar de rechtbank, tegen het ministerie. Want de rechtbank en het minis terie zijn helemaal verschillend. Wij weten dat dat niet mag. Recht halen bij de rechter, dus bij de despotische heerser mo gen wij niet doen." GPD door Henk van den Boom Behalve tienduizenden hec taren natuur hebben de bosbranden in Spanje in vijf tien jaar meer dan honderd mensenlevens geëist. De elf doden afgelopen weekeinde in Guadalajara vormen daar bij een triest record. De slachtoffers zijn allemaal brandweerlieden of vrijwilli gers die bezig waren met blus sen. De elf van zondag werkten bij een particulier bedrijf dat was belast met preventie en bestrijding van bosbranden in deze zone. Volgens een overlevende van het team wer den ze door de vlammen ver rast toen de wind plotseling van richting veranderde. De onvoorspelbaarheid en de snelheid van het vuur is bij veel van dit soort ongelukken de ooi-zaak. Maar in 1994 vie len er ook vijf doden te betreu ren toen een blusvliegtuig bij een brand in Alicante tegen een berg vloog. Het drama in Guadalajara heeft de Spanjaarden diep ge schokt. Vooral de oorzaak van deze brand roept op nieuw de vraag op of er ge noeg gebeurt aan preventie. Er zou veel strenger moeten worden opgetreden tegen mensen die de regels van de brandveiligheid overtreden. Deze bosbrand is veroorzaakt door een groep dagtoeristen uit Madrid die aan het barbe cuen waren op een plaats waar dat was verboden. Ze zijn nog gewaarschuwd door een plaatselijke gids. De iden titeit van de daders is be kend. Ze worden verhoord door de politie. Hen hangt een maxi male gevangenisstraf van twintig jaar boven het hoofd. De lichamen van de omgeko men brandweerlieden zijn gis termorgen met een helikopter uit het geblakerde gebied ge haald. De Spaanse regering kwam gistermiddag in crisisberaad bijeen. Justitie heeft 0p. dracht gekregen om overtre ders harder aan te pakken Het leger is ingeschakeld om de nog steeds woedende brand te helpen bestrijden. Buurland Frankrijk heeft twee blusvliegtuigen ge stuurd. Intussen is er al zeker 12.000 hectare bos verloren gegaan. De regering wil ook bekijken in hoeverre het preventieplan dat een paar maanden gele den is afgekondigd, nu al moet worden bijgesteld. Bij dat plan waren dertien minis teries betrokken. De bewoners van het getrof fen gebied hebben zware kn- tiek op het beleid van de over heden, Volgens hen zijn de bluswerkzaamheden veel te laat op gang gekomen en wa ren er veel te weinig midde len. Vooral het blussen vanuit de lucht, de enige effectiew blusmogelijkheid in dit onher bergzame gebied, is veel te laat begonnen. De burgemeester van Selas, een van de getroffen dorpen waarvan de bewoners moes ten worden geëvacueerd, ver klaarde dat dit niet had hoe ven te gebeuren, als er vanaf het begin groter materiea was ingezet. Andere streken Ook in andere streken van Spanje woeden nog steeds I nieuwe bosbranden. In Zamo- ra, grenzend aan Portugal, zijn 1600 hectare natuurge-1 bied verloren gegaan. Daarbij raakten 36 mensen gewond. In de meeste gevallen ging het om adenhalingsproble-1 men en lichtere brandwon- den. Een andere brand was bij Te- ruel in de provincie Aragon. GPD door Simon Montlake Het wordt al donker als uit de moskee de oproep tot gebed klinkt. In zijn woon kamer knielt Abdullah neer. Tijdens zijn gebed hoort hij vreemde geluiden. Als hij klaar is, gaat hij kijken wat er aan de hand is. Wanneer hij bij de bungalow van zijn buren naar binnen gluurt, valt hij flauw. In de bungalow liggen dx-ie jonge moslims met kogels dooi-- zeefd op de betonnen vloer. Ze zijn tijdens het gebed doodgeschoten. Dit is een van de laatste inci denten in een steeds geweld dadiger conflict waarbij sinds begin 2004 zo'n achthon derd mensen het leven verlo ren in het door moslims gedo mineerde Zuid-Thailand. Maar de moord op deze drie -mannen, van wie er een door de politie werd gezocht we gens vermeende deelname aan terrorismetraining, heeft argwaan gewekt onder de fa milieleden van de slachtof fers en de lokale bevolking. Zij denken dat de moorde naars behoren tot de nationa le veiligheidstroepen. De diïe zuidelijkste provin cies werden totdat ze in 1902 met Thailand werden gean nexeerd bestuurd als een Ma- leis-spi'ekend sultanaat. De -bevolking klaagt sindsdien over culturele en religieuze discriminatie. Tot het begin van de jaren tachtig lieten be wapende separatische rebel len regelmatig van zich horen maar ook daai'na heerste ef nog steeds een cultuur van wetteloosheid, In het zuiden van Thailand zijn duizenden militairen ge stationeerd, terwijl de rege ring juist verzoening predikt en steun beloofd heeft aan de arme regio's. Maar omdat het -geweld zich verspreidt buiten de drie zuidelijke provincies en er een aantal gruwelijke onthoofdingen onder de boed dhistische minderheid heb ben plaatsgevonden, staat de regering onder druk de islami tische separatisten die voor de aanslagen verantwoorde lijk gehouden worden hard aan te pakken. Sommige ana listen denken dat de haviken binnen het leger de rebellen willen tonen dat het nu me nens is. „Men heeft de afgelo pen achttien maanden van al les geprobeerd, maar niets heeft geholpen. Nu probeert men een informatienetwerk op te bouwen, maar dat kost veel tijd. En de mensen willen snelle resultaten", zegt veilig heidsconsultant Paul Quag- lia. Een woordvoerder van de regering ontkent dat de veilig heidsdienst verdachte perso nen executeert. Nieuwe generatie De laatste jaren is er een gene ratie seperatisten opgestaan die het conflict nieuw leven ingeblazen hebben. Eerst wa ren hun acties vooi-al gericht tegen regeringsmedewerkers en de politie, maar tegenwoor dig behoort ook de boed dhistische minderheid tot hun doelwit. „Het is een nieu we beweging. De oude separa tisten verbleven in de jungle en daar vonden de gevechten plaats. Het dagelijks leven van boeddhisten en moslims werd er niet door beïnvloed", vertelt kolonel Songwit Noon- packdee. Islamitische onderwijzers, us- tadz, vervullen een controver siële positie. Volgens de rege ring spelen zij een cruciale rol bij de werving, training en bewapening van de extremis ten. De moslimgemeenschap ontkent dit ten stelligste. Ana listen waarschuwen dat we derrechtelijk geweld door het leger de spanningen op laat lo pen, waardoor het beleid van de regering de gematigde mos lims voor zich te winnen, ge doemd is te mislukken. Velen weten zich het brute neei- slaan van een anti-politiede- monstratie verleden jaar okto ber nog goed te heirnneren. Meer dan tachtig islamitische mannen overleden tijdens hun voorarrest. „Onrechtvaardige acties be- lemmeren elk vredesproces in het zuiden", zegt Sunai Pas- uk van Human Rights Watch. „Hoe hard de regering ook haar best doet, ze zal nooit de harten van de moslimgemeen schap winnen zolang deze cul tuur van straffeloosheid blijft heersen." CSM/ GPD door Ad Bloemendaal Toen de Israëlische premier Ariel Sharon ruim ander half jaar geleden aankondigde dat hij het leger en de kolonis ten uit de Gazastrook zou terug halen. sprak hij van een 'unila terale stap'. Een eenzijdige maatregel dus, onafhankelijk van Palestijnse medewerking. Het risico van die aanpak be gint nu pijnlijk duidelijk te wor den. Vier weken voor de evacua tie moet beginnen, regent het mortiergranaten en Kas- saam-raketten op de te ontrui men nederzettingen en op dor pen net over de grens in Israël. In reactie daarop heeft Israël met veel vertoon een flinke troe- penmacht aan de gi'ens met de Gazastrook samengetrokken. Of die in actie zal komen, is nog de vraag, maar de spanning stijgt met de dag. Bij het ontvouwen van zijn plan, in december 2003, be schouwde Sharon eenzijdigheid als zijn enige optie. De toenama- lige Palestijnse president Jasser Arafat was immers 'geen part ner voor vrede'. Arafats dood en de verkiezing van Machmoud Abbas als zijn opvolger schie pen een kans op coördinatie. Maar Sharon vond het gevaai- lijk zaken te doen met de in het westen populaii'e Palestijnse president. Een goed gecoördineei-dë terug trekking zou gemakkelijk kun nen leiden tot diplomatieke on derhandelingen volgens de richt lijnen van de Routekaart, het in ternationale vredesplan, en Sharon moet daar niets van heb ben, Bijgevolg speelden de door de Amei'ikanen afgedwongen Israë- lisch-Palestijnse contacten over de terugtrekking zich af op laag niveau en een onderhoud tussen Sharon en Abbas, vorige maand, eindigde in een fiasco. „Maak eerst een eind aan de ter reur", is het advies van Sharon. Maar alle politieke wapens waarmee de Palestijnse presi- dent zijn interne oppositie zou kunnen bestrijden - zoals open grenzen met Egypte, heropening van de luchthaven, aanleg van een zeehaven, een verbinding met de Westoever en vrijlating van meer gevangenen - worden hem onthouden. Israëlische troepen worstelen met joodse kolonisten die zich keren tegen premier Sharons eenzijdige terugtrekkingsplan uit de Gazastrook. foto Ronen Zvulun/RTR De verzwakking van Machmoud Abbas is gepaard gegaan met een versterking van de islamiti sche verzetsbeweging Harnas, zoals duidelijk bleek bij ï'ecente gemeenteraadsvei'kiezingen. In de Gazastrook beschouwt men Harnas als de macht die Israël heeft gedwongen met de staart tussen de benen af te di-uipen. Want wat Sharon ook beweert, niemand kan volhouden dat Is raël zou hebben besloten zijn mi litairen en kolonisten weg te ha len als er in de Gazastrook abso lute rust had geheerst. De bood schap die de Palestijnen hebben ontvangen is duidelijk: Israël verstaat alleen de taal van het geweld, niet die van de diploma tie. Tahidia De zegeviei'ende Harnas wil op zijn minst delen in de overwin ning. In februari haalde Abbas de beweging over tot het in acht nemen van een 'tahidia', een een zijdig en dus informeel staakt-het-vuren met Israël. Op zijn beurt beloofde hij parle mentsverkiezingen in juli, zodat Harnas zich politiek zou kunnen bewijzen. Nu die op de lange baan zijn geschoven, uit angst voor een slecht resultaat voor de regei'ende Fatah-beweging, is Harnas begrijpelijk kwaad. De penibele toestand waarin Abbas zich bevindt, is dus niet alleen de schuld van Israël, maar ook een blunder van eigen makelij. Geen van de partijen heeft acuut belang bij het uitbreken van een derde intifada. Daarom is de huidige crisis met enige goede wil nog net een vorm van 'beheerst geweld' te noemen. Ha rnas zegt dat de 'tahidia' nog van kracht is en dat ze met de ra ketten en mortiergranaten al leen heeft willen antwoorden op 'Israëlische provocaties'. Maar het geweld is vooral een waarschuwing aan het adres van Abbas. De Palestijnse presi dent kan nog zo vaak herhalen dat rust tijdens de evacuatie van de Israëlische kolonisten in het belang is van de Palestijnen zelf, uiteindelijk is het Harnas dat beslist of de terugtrekking 'onder vuur' zal verlopen of niet. De islamisten willen poli tieke invloed en een deel van de 'buit', dat wil zeggen de deidig procent van de Gazastrook waar nu nog nederzettingen en militaire bases liggen. Krijgen ze die niet, dan kunnen ze het Abbas en Israël heel moei lijk maken, ook na de teiugtrek- king. Palestijns vuur En wat Israël betreft: Sharon verklaart keer op keer dat er geen evacuatie zal worden uitge voerd onder Palestijns vuur. Daarmee bedoelt hij niet dat de operatie in zo'n geval wordt uit gesteld, maar wel dat het leger ervoor zal zorgen dat het vuur de nederzettingen niet bereikt. Met andere woorden: als het vu- ren doorgaat zal een gi-ote leger macht de Gazasti'ook binnen trekken en bi'ede bufferzones scheppen. Premier Sharon staat niet te springen om zo'n actie uit te voeren, ai was het alleen maar omdat er tienduizenden militairen nodig zijn voor het verwijderen van de kolonisten en het op afstand houden van rechtse activisten. GPD MOLEN - De open standerd molen van Retranchement is volledig gerestaureerd. Het be hoort tot de oudste van Zee land. In 1890 waren er nog 33 open standerdmolens in de pro vincie in 1927 was dit aantal teruggelopen tot negen en nu zijn er nog maar twee. OESTERBROEDVAL - De af gelopen dagen zijn naar schat ting twee en een half miljoen stuks pannen te water ge bracht ter verzameling van het oesterbroed. In de komende dagen zullen nog honderdduizenden pan nen volgen. Het weer is de laat ste dagen bijzonder gunstigge-' weest voor broedval. ATOOMENERGIE - In Was hington is een overeenkomsi getekend inzake samenwer-j king bij het onderzoek naar atoomenergie. Het gaat das bij om vreedzaam gebruik. BOULEVARD - Het Vlissingse college stelt voor een winkel in het boulevard-gebied toe le staan, in het zomerseizoen op zondag en op werkdagen na I? uur geopend te zijn. Ook mag er op werkdagen na 19 uur straathandel worden uitgeoefend. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@p2c.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: Iezersredacteur@p2c.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@[ ,nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17.00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bozorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per |aar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorhet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoera overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (01131315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgo« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 t BV is een onderdoel van het Wegener «rncem. De d»" ij opgenomen m oen bestand dat wordt gebruikt w» - te (laten) informeren over voor u relevante diensten^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9^.5?^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: F zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4