Cadeau bij keuze voor techniek Boete voor baas, dood voor hond PZC Kamer eist verlaging torenhoge rente bij kopen op krediet Afscheid in stijl SF V erpleegkundigen onschuldig aan dood van asielzoekster Minister lokt scholieren Carnegie Stichting eert Mandela Hoek van Holland wil af van prof-reddingsbrigade dinsdag 19 juli 2005 ^rjgroen Hoorn PEN HAAG - Gratis beltegoed ilcen mp3-speler om scholieren naar activiteiten rond weten den techniek te lokken. Op iie manier hoopt minister Van ja Hoeven (Onderwijs) meer ietflingen uit havo en vwo rtnn te maken voor een techni- jd,; vervolgopleiding. Dat sArijft de minister aan de Twee- Ie Kamer. Scholieren krijgen punten voor ^oorbeeld deelname aan een mtwerpwedstrijd of het bezoek lade open dag van een techni- yheuniversiteit. Wie voldoende •jten heeft verzameld, krijgt cadeautje. Bovendien ontvangen deelne- -?nde scholieren gratis een Cul- srcel Jongeren Paspoort, nor- gal 12,50 euro, waarmee ze Jortuig krijgen bij bioscopen, 2Usea. theaters en enkele win kelketens. Koningin naar ierdenking van capitulatie Japan DEN HAAG - Koningin Beatrix 15 augustus de herden- 'ü52 bij van de capitulatie van Japan. De vorstin is aanwezig omdat te! zestig jaar geleden is dat net de Japanse overgave de E-aeede Wereldoorlog eindigde jNederlands-Indië. Dat heeft de Rijksvoorlichtings- Hnstgisteren meegedeeld. Beatrix legt de eerste krans bij bs Indisch Monument in Den jen opent vervolgens het de- filé langs het monument. Na de plechtigheid spreken de konin- pn en premier Balkenende met trtegenwoordigers van de Indi- jie gemeenschap in Neder- aa.ANP De activiteiten waarmee spaar punten te verdienen zijn, be staan vaak al. Zo kunnen scho lieren meedoen aan een interna tionaal lego-bouwtoernooi en aan de Efteling Experience: scholieren krijgen tijdens een be zoek aan het pretpark zicht op de techniek achter de attracties. Ook is er Top4Tech, een wed strijd waarbij groepjes scholie ren technische oplossingen moe ten verzinnen, zoals een onder- water-headset waarmee zwem mers met hun coach kunnen communiceren. Doel van het spaarsysteem is 'het stimuleren van de oriënta tie van leerlingen op weten schap en techniek', aldus Van der Hoeven. Zij verwacht dat dat daardoor meer scholieren zullen kiezen voor een bèta- of techniekopleiding. Het bedrijfsleven en het onder wijs zijn sceptisch, meldt het bu reau dat in opdracht van Van der Hoeven de mogelijkheden heeft onderzocht. Toch begint de minister op 1 januari een proefproject in Eindhoven en omgeving voor scholieren in de bovenbouw van havo en vwo. GPD door Marijn van der Pas DEN HAAG - Een meerder heid in de Tweede Kamer wil paal en perk stellen aan de zeer hoge rentes van sommige kredietverstrekkers. Op dit moment mogen zij maximaal 20,9 procent rente berekenen over aankopen op krediet. Vol gens het CDA en de PvdA moet dat percentage drastisch omlaag. Met de maatregel willen de partijen voorkomen dat mensen in financiële proble men raken. Vooral klan tenkaarten van grote winkel ketens rekenen hoge rentes voor op krediet gekochte spul len. „Ik wil dat er veel minder kre diet verstrekt wordt. We moe ten mensen tegen zichzelf be schermen", zei CD A-Kamerlid Koomen gisteren. Het CDA wil dat de krediet verstrekkers maximaal 4 tot 5 procentpunt meer rente mo gen rekenen dan de basisrente die de financiële markten han teren. De PvdA wil een abso-' luut maximum stellen. De par tij pleit voor 7 a 8 procent. Ook de SP wil strengere re gels. Door een lagere rente zullen mensen die weinig te besteden hebben, minder snel een lening krijgen, zegt Koomen. Kredietverstrekkers moeten dan namelijk strenger se lecteren aan wie ze een lening verstrekken omdat ze de ver liezen door wanbetalers niet langer kunnen compenseren door de hoge rente-inkom sten. Het Kamerlid wil het renteplafond in oktober rege len. Noodklok Vorige week luidden de ge meentelijke volkskredietban ken de noodklok over het groeiende aantal mensen dat onder schulden bezwijkt. In 2004 klopten 39.000 mensen aan bij een gemeentelijke kredietbank om een schulden regeling te treffen. Dat was ruim 13 procent meer dan in 2003. Ook in de jaren daarvoor steeg hun aantal sterk. ANP Ombudsman: OM fout bij zaak ramp Faro MAASSLUIS - De Nationa le Ombudsman heeft een vernietigend oordeel ge veld over de rol van justitie bij de afwikkeling van de vliegtuigramp in het Portu- geseFaro in 1992. Het Openbaar Ministerie heeft een echtpaar uit Maassluis, dat hun 14-jari- ge dochter bij het ongeluk verloor, niet gewezen op de mogelijkheid de piloot aan ie klagen. De officier van justitie heeft bovendien 'on- 1 aanvaardbaar traag' op de kwestie gereageerd, waar- i hoorde zaak is verjaard, al dus de ombudsman. Het rapport van de ombuds man heeft geen juridisch ge wicht, zegt een woordvoer der. „Het is een puur ge voelsmatige kwestie dat het echtpaar nu gelijk heeft gekregen." GPD MONNICKENDAM - Monnickendam nam gisteren op indrukwekkende wijze af scheid van Thea Jonker, die vorige week onverwacht overleed. Op verzoek van haar man waren honderden begrafenisgangers in middeleeuwse kledij. Geen vreemd verzoek: Thea en Cees Jonker hebben een handel in gordijnstoffen, die de toneelvereniging gebruikt voor het maken van kostuums. Een goede vriendin daar over: „Thea heeft, denk ik, elk stukje stof van de middeleeuwse kostuums in haar handen gehad." Voorafgegaan door een omfloerste trom trok de begrafenisstoet van de kerk naar de oude katholieke begraafplaats. foto Ella Tilgenkamp/GPD Het onderscheid tussen een Ame rikaanse Staffordshire terriër en een 'pitbull-achtige' hond lijkt klein, maar is in de rechtszaal cruciaal. Op de eerste speciale hondendag van de Rotterdamse rechtbank kregen 25 pitbulls de 'doodstraf'. Hun eigenaren kwa men er vanaf met geldboetes. door Marloes de Koning ROTTERDAM - „Ik kan hem niet aanlijnen, hij heeft z'n riem XlT JE- Uou opgegeten", roept de eigenaar van een pitbull-achtige terwijl zijn hond achter een fietser aan zit. De belaagde kan er niet om la chen en belt de politie. Dat was in december vorig jaar. Ruim ze ven maanden later moet het baasje voorkomen bij de Rotter damse politierechter op de eer ste speciale dag voor pitbull-be zitters. Net als de meeste andere ver dachten laat deze hondeneige naar verstek gaan. Fijntjes ci teert de rechter wat de man de agenten toeriep die zijn vecht- hond in beslag namen. „Als jul lie haar meenemen koop ik er één die echt gevaarlijk is." Boe te: 750 euro, waarvan 350 voor waardelijk. De hond wordt 'ont trokken aan het verkeer', ofte wel afgemaakt. Ook de overige 24 honden die de revue passeren rest alleen nog een spuitje. Pitbulls zijn in Nederland sinds 1993 verboden, maar duiken de laatste jaren steeds vaker op. De honden zijn verboden, omdat ze met hun sterke kaken en grillige karakter regelmatig 'bijtinciden- ten' veroorzaken. Volgens de wet is een hond die aan de ken merken van een pitbull-achtige voldoet een pitbull, ténzij het baasje kan aantonen dat het dier van het wél legale Ameri can Staffordshire terriër-ras is. Maar dat konden de eigenaren die in Rotterdam voor de rech ter kwamen niet. De 21-jarige Schiedammer met pitbull-teefje en negen puppies geeft de rechter een papier met indrukwekkende letters van de 'European Club.Canin'. Het zou een Belgische stamboom zijn van de moeder van de jonkies. „De nep druipt er vanaf", zegt de rechter. „Hebt u geen na vraag gedaan?" De hobby-fok ker moet het antwoord schuldig blijven. „Ik dacht: 650 euro voor een hond, zoveel vraag je niet als je hem zonder stamboom wilt verkopen." Hij bezweert de rechter dat dit de eerste keer is dat het misgaat. De papieren van zijn andere nestjes Staf- fordshires zijn volgens hem dik in orde. Af en toe loopt hij zelfs shows met de beesten. De rech ter ziet dat nog een andere zaak open staat. „Hennepkwekerij tje?" De jongen knikt. Hij komt er vanaf met vijfhonderd euro voorwaardelijke boete. Geen idee De meeste eigenaren beweren dat ze geen idee hadden van de regels waaraan hun hond moet voldoen. Dat het nummer in de stamboom moet corresponderen DEN HAAG - De ambassadeur van Zuid-Afrika Priscilla Jana. de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie Brigitte Mabandla, en de kleindochter van Nelson Mandela Tukwini Mandela (v.l.n.r.) onthullen een borstbeeld van Nelson Mandela. De voormalige Zuid-Afrikaanse president kreeg giste ren, op zijn 87e verjaardag, een beeld in het Vre despaleis in Den Haag, waar het Internationale Gerechtshof zetelt. Nelson Mandela wordt geëerd als icoon van vrede, rechtvaardigheid en verzoe ning. Hij kon niet zelf bij de ceremonie aanwezig zijn. omdat in eigen land zijn verjaardag ook met festiviteiten wordt gevierd. Mandela is de eerste Afrikaan die op deze manier wordt geëerd door de Carnegie Stichting, de eigenaar van het Vre despaleis. foto Olaf Kraak/ANP Helft kinderen gamet iedere dag AMSTERDAM - Meer dan de helft van de kinderen tot 15 jaar speelt dagelijks computerspelletjes. Van de jongens en meisjes zit 61 procent iedere dag te gamen, een kwart daarvan zit meer dan twee uur achter de computer. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek onder vier duizend kinderen door JuniorSenior Research. De meeste van de respondenten sparen zelf voor het com puterspel (39 procent). De speelgoedwinkel is nog steeds de favoriete plaats om het spel te kopen, maar dé game- speciaalzaak rukt ook op in populariteit. ANP Antibiotica te vaak voorgeschreven DIEMEN - Huisartsen schrijven vaker antibiotica voor bij mensen met luchtweginfecties dan strikt noodzakelijk is. Ongeveer de helft van de recepten voor luchtwegklach ten is niet volgens de richtlijnen voorgeschreven. Dat leidt tot hogere kosten omdat vaak een relatief duur mid del wordt voorgeschreven en tot een groter risico op bacte riën die zich niets meer van antibiotica aantrekken, ofte wel resistentie. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek door het Julius Centrum voor Gezondheidswetenschappen en Eerstelijns Geneeskunde van het UMC Utrecht in op dracht van het College voor Zorgverzekeringen. ANP Noorden zoekt mooiste woord GRONINGEN - Dieverdoatsie (vertier), trabant (sterk), smorkie (kleuter) of toch fiebelekwinten (fratsen). Het Dagblad van het Noorden gaat de komende maanden op zoek naar de mooiste noordelijke woorden. Experts en le zers van de krant kunnen suggesties aanleveren. In sep tember worden het mooiste Groningse en Drentse wóorcl bekendgemaakt. In Zeeland is al een dergelijke verkiezing gehouden; hier won 'platte zeuge', een borstel in de vorm van een pisse bed, met ruime meerderheid. ANP Hoogbejaarde vraagt weg op AIO AMSTERDAM - Een 90-jarige automobilist heeft voor een levensgevaarlijke verkeerssituatie gezorgd op de ring weg Al 0 bij Amsterdam. De man stond plotseling vol op de remmen omdat hij even de weg wilde vragen aan agen ten in een politieauto die op de vluchtstrook stond. De ac tie van de hoogbejaarde was reden genoeg om zijn rijbe wijs in te vorden, meldde de politie gisteren. De agenten zagen het vrijdagavond voor hun neus gebeu ren. Een achteropkomende motorrijder, vrachtauto en en kele personenauto's wisten met veel moeite en stuurman schap de stoppende man te ontwijken. ANP Gewonden ongeval nog in hospitaal RIJSWIJK - Drie Nederlanders die gewond raakten tij dens het busongeval van 9 juli in Zuid-Frankrijk liggen nog in het ziekenhuis. Dat liet een woordvoerster van de alarmcentrale Mondial Assistance gisteren weten. Een van de gewonden mag naar verwachting eind van de ze week naar huis. De andere twee zijn er nog zo ernstig aan toe dat zij waarschijnlijk pas volgende week naar Ne derland kunnen. De twee verkeren overigens niet in le vensgevaar, aldus de woordvoerster. ANP met een tatoeage op de hond of een chip in zijn lijf. Dat een dierenpaspoort met gegevens over inentingen niet hetzelfde is als een stamboom. En dat ook de chip die een dierenarts in de hond stopt om hem terug te kunnen vinden als hij wegloopt, van een pitbull nog geen of ficiële Staffordshire maakt. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Vier verpleeg kundigen die in 2001 werkzaam waren in het asielzoekerscen trum in Appelscha zijn niet nala tig geweest bij het verlenen van medische hulp aan de 42-jarige asielzoekster F. Mousavi. Dat bleek gisteren uit de uitspraak van het Regionaal Medisch Tuchtcollege in Groningen. De Iraanse vluchtelinge over leed in november 2002 aan de ge volgen van borstkanker. Vol gens de echtgenoot, die de zaak voor het tuchtcollege bracht, zijn de verpleegkundigen inder tijd nalatig geweest. De vrouw kampte vanaf oktober 2001 met pijnklachten in haar borst, maar die werden volgens hem niet serieus genomen. De ziekte werd hierdoor pas in een laat stadium geconstateerd. Volgens het tuchtcollege is ech ter op geen enkele wijze vast ko men te staan dat Mousavi van wege nalatigheid van de ver pleegkundigen is overleden. Advocaat S. de Lang van Mousavi is teleurgesteld in de uitspraak. Volgens de raadsman constateert het college welis waar dat de medische zorg in het asielzoekerscentrum niet op peil was, maar kunnen indivi duele verpleegkundigen deson danks niet aangesproken wor den. „Dat betékent dat de ver pleegkundigen zich kunnen ver schuilen achter een falend zorg systeem." De Lang meent dat de verpleegkundigen tijdens de ge sprekken die ze met Mousavi hadden in ieder geval een tolk hadden moeten gebruiken. „Nu is volstaan met het inschakelen van een buurman uit het asiel zoekerscentrum. Dat is vol strekt onvoldoende om medi sche zaken correct over te bren gen." Huisartsen De echtgenoot heeft ook vier huisartsen aangeklaagd. De Lang sluit niet uit dat de uit spraak in hun zaak anders uit pakt. „Huisartsen staan toch ho ger in de medische rangorde." Zijn cliënt beslist pas na de uit spraak in deze zaak over het eventueel aantekenen van be roep. De uitspraak staat gepland op 15 augustus. ANP Coördinator D. van Oosten van de Hoekse strandwacht ziet wel de toegevoegde waarde van be taalde strandwachten. Hij is er van overtuigd dat vrijwilligers nooit hetzelfde kwaliteitsniveau kunnen bieden. „Overal hoor je dat het steeds moeilijker wordt om onbetaalde mankracht te krijgen." Ook onderhouden prof redders het materieel beter, al dus Van Oosten. Coördinator A. Quak van de vrij willige brigade in het nabijgele gen Rockanje bevestigt dat het steeds moeilijker wordt nieuwe onbetaalde strandwachten te re- cruteren. Quak: „Nu kunnen vrijwilligers van aangrenzende stranden bijspringen. Bij de Maasvlakte hebben ze mensen genoeg". Professionele strandwachten zijn behalve in Hoek van Hol land, nog te vinden op Wadde neilanden en bij Cadzand. ANP van onze redactie binnenland HOEK VAN HOLLAND - De strandwacht in Hoek van Hol land is de laatste professionele reddingsbrigade van de Zuid-Hollandse kust. Maar als het aan het deelge- meentebestuur van de bij Rotter dam horende plaats ligt, gaan in de toekomst ook hier vrijwilli gers de badgasten in de gaten houden. Een professioneel korps is het dorp te duur. Op andere stranden lukt het vol gens plaatsvervangend deelraad voorzitter B. Varekamp van Hoek van Holland ook met vrij willigers. Een belangrijke eis is volgens hem wel dat de veilig heid even goed blijft. „We moe ten nog onderzoeken of dat mo gelijk is met vrijwilligers of met een combinatie van vrijwilligers en profs."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3