Tour van 2006 staat al centraal De dood van Casartelli was en is met niets te vergelijken Raboploeg in de ban van de bergtrui PLC 18 Basso is volgens Riis én Bruyneel in staat om volgend jaar te winnen Ook Erik Tissink is besmet met het wielervirus dinsdag 19 juli 2005 door Ad Pertijs PAU - Rustdag in Pau. De strijd is beslist. „Al blijft iedere dag een gevaarlijke", zegt Johan Bruyneel, de ploegleider van ge- le-truidrager Lance Armstrong op zijn persconferentie in het luxueuze hotel Villa Navarra. Enkele kilometers verderop in het broeierige Novotel laat CSC's teambaas Bjarne Riis me de namens nummer twee Ivan Basso weten dat zij niet zonder meer uitgaan van een gelopen koers. „De race is niet beslist voor we in Parijs zijn." Het is niet zo maar een gemeen plaats van Riis. „Ik blijf er in ge loven tot het echt niet meer kan. Het is onze filosofie. Altijd posi tief denken. Ervan uitgaan dat iets mogelijk is. Anders kunnen we net zo goed nu stoppen." Het is een mooie instelling, maar het kon gisteren bij zowel Discovery Channel als CSC niet voorkomen dat er amper nog over de (niet mis te verstane) af gelopen twee Pyreneeënritten werd gesproken. In beide kam pen werd voornamelijk vooruit gekeken. Naar de dag en het jaar dat Lance Armstrong niet meer op de fiets zit. Het is duidelijk dat CSC alvast een kleine voorsprong heeft ge nomen. De leiding van sponsor CSC liet weten dat het contract met de wielerploeg wordt ver lengd met nog eens drie jaar. „De filosofie van ons bedrijf sluit perfect aan op die van de wielerploeg", zei een vertegen woordiger van de firma. Kenne lijk heeft Riis de sponsor de afge lopen weken weten te overtui gen dat het mogelijk is met Bas so de Tour te winnen. Omdat ook Basso gelooft in Riis, maak ten beiden tevens bekend dat ze ook voor de periode 2007-2009 een verbintenis met elkaar zijn aangegaan. Verwachtingsniveau In Villa Navarra was dat even slikken. Bruyneel ziet in Basso immers iemand met wie hij na Armstrong de Tour kan winnen. Die man moet hij nu ergens an- De ploeggenoten George Hincapie (links) en Lance Armstrong zitten er ontspannen bij op de rustdag. Armstrong is tamelijk zeker van zijn zevende Touroverwinning. Interes santer is de vraag wie hem volgend jaar wint. foto Eric Gaillard/RTR ders zoeken. „Om te beginnen gaan we er vanuit dat Lance niet te vervangen is. Het moet ook duidelijk zijn dat het ver wachtingsniveau een stuk lager zal moeten zijn." Bruyneel zegt in eerste instantie te gaan bekijken wat met zijn huidige ploeg de beste aanpak is. Renners aantrekken is voorlo pig niet aan de orde. Het is geen geheim dat de ploeg met Popo- vitsj in de toekomst de Tour hoopt te winnen. „Volgend jaar nog niet. Dan is hij er nog niet klaar voor. Vergelijk hem nu met de Basso van drie jaar gele den. Die won toen het jongeren- klassement. Vorig jaar maakte hij de stap naar het podium en pas volgend jaar gaat hij voor de eindzege." Hincapie is ook geen optie. „Niet als het aankomt op het winnen van de Tour. Als we be sluiten dat een van onze doelstel lingen de topvijf van de Tour is, kunnen we dat weer wel met George doen." Bij CSC zijn ze - voor volgend jaar - al veel ver der. Ze hebben met Basso een van de topfavorieten in huis. „We hebben ook een ploeg die de koers kan controleren, zoals Discovery Channel dat nu doet", stelt Riis. De ploeg, daar draait het bij hem te allen tijde om. „Als Lance een persconfe rentie geeft, zit alleen hij achter de tafel. Of Bruyneel. Bij ons is altijd "het hele team aanwezig. Maarzo werken wij. Lance doet het op zijn manier." Ivan Basso is inmiddels onder zijn leiding uitgegroeid tot een zelfbewuste en steeds completere ronderen ner, die ook gisteren weer hele maal zichzelf was. Riis en Basso vormen de twee-eenheid die Armstrong en Bruyneel na ze ven jaar ook zijn. Vragen over of het verstandig was de Giro en Tour achter elkaar te rijden en wat hij volgend jaar gaat doen, brengt hij terug tot een Riis-ach- tige essentie. „Na de Tour neem ik rust. Dan ga ik denken en evalueren. We nemen de ervaring van deze Tour mee en bekijken dan of het een goed idee om het zo weer te doen. Nu kan ik dat nog niet we ten. Wat ik volgend jaar doe, kan ik nu ook al onmogelijk zeg gen." Eerder al liet Basso echter we ten dat hoe graag hij als Italiaan ook de Giro rijdt, de Tour altijd de koers van zijn hart is. „Die gaat altijd voor." GPD door Peter van Leeuwen PAU - Michael Rasmussen nam gisteren op de tweede rustdag in de Ronde van Frankrijk zijn ploeggenoten mee op verken ning. De Rabo's trainden twee uur, voor een deel over het tra ject van vandaag. „Het is altijd goed de laatste kilometers van een etappe nog even te ver kennen. Niet 'zozeer voor mij, het is waarschijnlijker dat een van de andere jongens er iets aan heeft", zei de drager van de bergtrui. De Rabo's bliezen gistei-en uit na een pittig weekeinde in de Py reneeën. De bankploeg had zich met name zondag prominent la ten zien, met Boogerd die lang meedeed voor de ritzege. Ras mussen was zaterdag naar eigen zeggen niet 100 procent, maar herstelde zich zondag en keek te vreden terug. „Ik sta nog steeds derde in het klassement, we zul len zien of mijn voorsprong op Ullrich groot genoeg is." De 31-jarige Deen was in elk ge- Bielle I Arlhez- 82km s(i) d'Asson Oy 140km IchêreSOfllt^ 1 «J. ah,™ Mane-Blanque 108km 70km Laruns 89km hoogteverschil en moeilijkheidsgraad l Mane Blanque Aubisque 1035m I 1709m anp bron: A S.O De renners hebben de inspannin gen van zondag enigszins kunnen verwerken op de rustdag. Vandaag moeten ze voor het laatst klim men. Aan Pau bewaart Raboploeg- leider Erik Breükink goede herin neringen. Achttien jaar geleden be haalde hij daar zijn eerste van in totaal vier ritzeges. De huidige cou reurs krijgen tussen Mourenx en Pau de laatste klimkilometers te verstouwen. Na 108,5 kilometer be reiken ze de top van de hoogste berg van de dag, de Col d'Aubis que. De laatste zestig kilometers zijn vrijwel alleen bergafwaarts. val zeer te spreken over het werk dat zijn ploeggenoten le verden. Het blijft echter spijtig dat de Rus Mentsjov er maar niet in slaagt een aanvaardbaar niveau te halen. „Hij had een grote steun kunnen betekenen, maar de andere jongens doen het goed", meer wilde Rasmus sen er niet over kwijt. Hij had zondag vooral veel aan de debutanten Weening en Pos- thuma. „Tot aan de voet van de Peyresourde zaten ze bij me en dat deden ze goed. Het team le vert gewoon goed werk." Voorin reden bovendien Boogerd, Dek ker en Kroon mee in de kop groep. Niet alleen met het oog op een mogelijke ritzege, ook om de bergtrui van Rasmussen te beschermen. „Het was in eer ste instantie belangrijk dat Mo- reau of Botero niet zouden mee gaan in een ontsnapping", ver telde Kroon. „Maar het was ook belangrijk ervoor te zorgen dat er niet een renner in de kop groep was die steeds als eerste boven zou komen. Dat zou een bedreiging kunnen worden. Wij hebben samen heel wat punten gepakt." En zo gebeurde het dat Dekker als eerste boven was op de Col de Menté en Kroon op de Col du Portilion. „Een hele vreemde dag", keek Dekker terug. „Op een col doorkomen als de num mers een, twee en drie is heel bij zonder voor ons. Nee, in een ber grit had ik nog nooit zo lang vooruit gereden." Dekker moest lossen uit de groep van veertien op de Col du Portilion en werd op de Peyresourde door 33 ren ners voorbij gereden. „Het gek ke is dat ik daarna, in de laatste twee beklimmingen, niemand meer heb gezien. Er zat een enorm gat tussen de groep die mij voorbijkwam en de rest. Ik werd gewoon 47e." Grappig vonden Kroon en Dek ker het wel, een dagje voorop ri j den in de bergen. „De inspan ning is hetzelfde", dacht Kroon, „maar de beleving volstrekt an ders." Dekker vond het ook wel eens fijn zonder tijdsdruk te fiet sen. „Achterin is het veel meer een gevecht." Het kan goed zijn dat ze vandaag nog een. keer aan de bak moeten. Op de Col de Ma- rie-Blanque en de Aubisque zijn nog veel punten te halen voor het bergklassement. Het verdedi gen van die trui is een van de hoofddoelen voor Rabo in de laatste Tourweek. ANP Marco (rechts), de tienjarige zoon van de tien jaar geleden overleden Fabio Casartelli, symboliseert volgens Tourdirecteur Jean Marie Leblanc het leven dat verder gaat. Samen met zijn moeder Annalisa (midden) woonde hij de herdenkingsdienst voor zijn vader bij. foto Wouter Borre/GPD door Edward Swier PAU - Hennie Kuiper en Ber nard Hinault hadden, op weg naar de Portet d'Aspet, aanvan kelijk nog geanimeerd met el kaar gekletst. Maar naarmate de eindbestemming naderbij kwam, waren de twee stiller en stiller geworden. Tot er alleen nog maar gezwegen werd. In gedachten gingen de twee, net als Annalisa en de nu tienjari ge Marco, terug naar 18 juli 1995. De dag dat Fabio Casar telli verongelukte in de afda ling van de Pyreneeëncol. Het motregent, tien jaar later, wat op de Portet d'Aspet. De stilte wordt slechts doorbro ken door enkele tsjilpende vo gels, een kabbelend beekje. Als de Tour hier voorbij raast, hoor je het niet. Nooit. Het do zijn genodigden, enkele came rateams en fotografen, aar zelen de vredige rust te ver breken. Jean-Marie Leblanc spreekt enkele woorden. Er worden bloemen gelegd bij het monument dat voor de toen 24-jarige pechvogel werd opge richt. De jonge Marco, een geel shirt van de fanclub van Panta- ni om de schouders en overdui delijk een zoon van Fabio, sym boliseert volgens de Tourdirec teur het leven, het leven dat verder gaat. Zonder het verle den te vergeten. Als het selecte gezelschap, met Fabio's vader Sergio en moe der Rosa, per helikopter terug keert in Pau volgt nog een spe ciale herdenkingsmis. Op de ongemakkelijke, rieten stoel tjes nemen enkele tientallen Tourvolgers plaats. Verder wat nieuwsgierigen, frequente be zoekers van de Église Saint-Martin, bekend met de psalmen en gebeden. Bijna drie kwartier duimt de dienst. Zonder al te grote emoties, al is het leven na tien jaar nog al tijd zichtbaar loodzwaar voor Annalisa. Marco, moe van alle belangstel ling, hangt tegen mama aan. Hem zal het, voor de toekomst, aan niets ontbreken. Het is een geruststelling voor Hennie Kui per, tien jaar geleden ploeglei der van de Motorola-ploeg. Jim Ochowicz, toentertijd teammanager, richtte een stich ting op. „Dat jong kan studeren wat hij wil", zegt Kuiper. Marco doet het heel goed op school, weet Kuiper. De Twent heeft de dag van van daag met enige vrees tegemoet gezien. Het is, nog altijd, niet makkelijk. „Het is het aller-, al lergrootste dieptepunt uit mijn wielerleven. Het was, het is, met niks te vergelijken." Maar toch. Alle mooie woor den ten spijt, woorden van de Tourdirectie, van Lance Arm strong enkele dagen eerder, van de pastoor die de kerk dienst opdraagt, was Fabio Casartelli gisteren toch ook een beetje alleen. In de Église Saint-Martin bleven vele, vele stoeltjes onbezet. Armstrong heeft de weduwe en haar zoon de avond tevoren be zocht. Maar deze rustdag, tien jaar later, is hij er niet. Zelfs oud-ploeggenoten die nu in an dere hoedanigheid de Tour volgen, zoals tv-verslaggever Frankie Andreu, ontbreken. De Tour gaat verder, iedere dag weer. Hoe wrang ook, op niemand wordt gewacht. GPD Gezondheidscontroles 36 renners PAU - Dopingcontroleurs hebben gisteren op de tweed rustdag in de Ronde van Frankrijk bij 36 renners testsi gevoerd. De zogenoemde gezondheidscontroles wen uitgevoerd bij coureurs van de vijf ploegen AG2R,DaJi" mon-Lotto, Euskaltel, Fassa Bortolo en Illes Bale'ars Alle onderzochte renners mogen de Tour vervolgen In<| ze Ronde van Frankrijk zijn bij vier gelegenheden in (0 taal 165 gezondheidscontroles uitgevoerd. ANP/AFP Hondo in beroep tegen schorsing LAUSANNE - Danilo Hondo heeft bij het sporttribunaal (CAS) in Lausanne beroep aangetekend tegen zijn sclior sing van een jaar wegens dopegebruik. De Duitse wietó ner werd begin juni geschorst nadat hij in maart was be trapt op doping. De Zwitserse bond sprak de schorsing uit. Hondo, die inmiddels is ontslagen door zijn ploeg rolsteiner, rijdt met een Zwitserse licentie. Ook de mier- nationale wielerunie UCI en het antidopingagentschan Wada hebben het CAS om een uitspraak gevraagd zii willen echter geen vrijspraak, juist een zwaardere straf Hondo betoogt dat de hoeveelheid van het bij hem aai®, troffen verboden middel carphedon zo gering was, dji een stimulerende werking uitgesloten is. De UCI en Wadi willen dat CAS de schorsing met een jaar verlengt, con. form de antidopingreglementen. ANP/AFP Kemna stopt aan einde seizoen NIJVERDAL - Wielrenner Rudie Kemna neemt na he; huidige seizoen afscheid van het profpeloton. De 37-jaij. ge coureur vindt het een mooi moment om een punt ai ter zijn loopbaan te zetten. Kemna was in 2003 nationaal kampioen op de weg. Kemna stapte in 1999 naar de profs over. De sprinterree! tot eind 2004 voor BankGiroLoterij, tot die ploeg ophiel! te bestaan. Dit seizoen maakt hij deel uit van deformatie Shimano Memory Corp. In totaal behaalde hij ruim dertig profzeges. De belangrijkste' naast de nationale titel"— een etappe in de Ronde van Nederland (1999), dei., van Polen (2001), de Ster Elektrotoer (2001 en 2002)enè Ronde van Rhodos (2003). ANP Operatie Löwik volgende week AMERSFOORT - Gerben Löwik kan pas volgende wed donderdag worden geopereerd aan de ontsteking aan he zitvlak. De renner van Rabobank, die zaterdag de Ronc van Frankrijk verliet, kreeg dat gisteren van orthope disch chirurg Luuk de Vries te horen. Löwik was niet blij met die mededeling. „Het bete dat het herstel nog langer zal duren. Ik baal hier schrikkelijk van." De zogenoemde derde bal, een typische wielerkwaal, moet eerst slinken. Löwik reed dagenlang in de Tour rond met een pijnlijks vlak. „Het was vreselijk afzien maar in de Tour kun jend iets meer verdragen. Ik. kreeg echter ook last van aUeiii andere kwaaltjes omdat ik verkeerd op de fiets gingai ten. Het ging echt niet meer." Löwik, die in het vootjaa ook al even uit competitie was met bekkenklachten, ma zo lang hij niet geopereerd is niet op een zadel zitten..! probeer nu met fitness mijn conditie op peil te houdt Ook na de operatie zal ik anderhalve week niet kunne fietsen. Het zit gewoon niet mee dit jaar. Dit is weeret enorme tegenvaller." ANP De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 15 Erik Tissink uit Zaamslag. door Barry van der Hooft ZAAMSLAG - Bij de aankomst in Gerardmer bekroop hem een apart gevoel. „Die enorme druk te, je kon de sfeer gewoon ruiken, geweldig!" Erik Tissink bracht ruim een week geleden met een groep vrienden een be zoek aan twee etappes in de Tour de France. Om te genieten van het wielercircus en om de Rabobankploeg aan te moedi gen. Met de zeges van Pieter Weening en Michael Rasmussen werden de inwoners van Zaam slag op hun wenken bediend. Tijdens de Tour is de assis tent-accountant iedere werkdag om half acht 's ochtends op kan toor. Tissink: „Want dan kan ik om vier uur stoppen, zodat ik nog net het slot van de etappe kan zien. En in het weekeinde blijf ik er echt voor thuis, dan zit ik een hele middag voor de televisie. Sommige mensen zien Lance Armstrong liever niet winnen, maar ik ben een fan van hem. Ik heb zijn boeken ge lezen en heb echt bewondering gekregen voor die man." Als Erik Tissink vertelt over de twee etappes die hij heeft bij ge woond, is het enthousiasme hoorbaar in zijn stem. „Ik volg de het wielrennen altijd wel, maar drie jaar geleden ben ik met een vriend van me voor hel eerst naar l'Alpe d'Huezgegaa Het was echt fantastisch en daarna ben ik het wielrennen steeds intensiever gaan v( Het is toch een beetje een virus waar je mee besmet wordt. De eerste keer gingen we nog mei z'n tweeën, maar de laatste tffi jaar zijn we steeds met e of vijf. En ieder jaar is het wee: prachtig. Ik zou de Tour we) drie weken lang willen volgen, zo mooi vind ik het." De keuze viel dit jaar op etappe acht en negen. „Op zaterdag stonden we aan de finish in Ger ardmer en zagen we Pieter Wee ning voor onze neus winnen.Ei een dag later stonden we halve; wege de laatste berg, de Ballon d'Alsace. En daar kwam Mi chael Rasmussen dus als eerste voorbij en hij won uiteindelijk ook. Het was dus een fantas- 1 tisch weekeinde." De vriendengroep van Tissink speelt ook samen in het zaalvoeti balteam van café De Griete, dat in de polders tussen Terneuzen en Zaamslag ligt. „Bij de etappi op zondag hadden we nog hel één en ander op de weggeschre ven. Omdat de Tour de France volgend jaar waarschijnlijk j naar Terneuzen komt, hadden we 'Tourstart 2006: café De Griete' op de weg gekalkt. Toen Rasmussen erover heen reed was die tekst op televisie vol in beeld. We hebben de sponsor dus even blij gemaakt entoen we maandag terugkwamen heb ben we een hele middag Trap-1 pist kunnen drinken." CHl foto Camile Schelstraeté

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36