Massaal suikerprotest in Brussel Brons, glas en doek verenigd Coloriet Corneille knalt van de muren faterkanon en dranghekken met prikkeldraad voor demonstranten Pleidooi voor vervolg op de Actie Energiewinst mÊmlmmmmm dinsdag 19 juli 2005 ^orfienéSchrier [HUSSEL - Ongeveer zevenhon- tad Nederlandse boeren, onder ne een kleine honderd uit Zee- U, hebben gisteren in Brussel „protesteerd tegen de suiker- «prstellen van de Europese Commissie. De bietentelers wa- [tonaar Brussel getogen omdat jar ook de Europese ministers „n landbouw voor een vergade- ring waren. Sees de Koning uit Kamperland s een van cle protesterende ïen. nvas niet ontevreden over de ^erlandse opkomst, die duide- te herkennen was aan de rranjepetjes die van tevoren wa- |gi uitgedeeld. el is wel indrukwekkend. We i' in groepen per land inge- ld en zo zijn we door Brussel •dopen. Er waren trouwens at alleen agrariërs, maar ook jgiegenwoordigers van vakbon- gn, loonwerkers en de suikerfa brieken, De vraag is natuurlijk plhet wat helpt. Ik hoop van sel." Toespraken Nadat de landbouwvoormannen ils met de ministers van hun had hadden gesproken hielden g toespraken voor de boeren uit hun land. In totaal kwamen gduizend boeren naar Brussel sü21 landen. ,10-voorman A. Maarsingh be- :0fde de Nederlandse boeren fit dit protest pas het begin is. lot november, wanneer de mi- joorRené Schrier MIDDELBURG - Een actie als Energiewinst zou eigenlijk een ïtrvolg moeten krijgen. En in [file moet zo'n actie niet alleen tioerd worden bij mensen die jat minder draagkrachtig zijn. zou wel eens goed zijn om ji actie ook te voeren bij men- ifn die niet op een cent hoeven «kijken. lat waren enkele geluiden die aandagmiddag te horen waren nisters volgens schema een be sluit over het suikerbeleid zul len nemen, zal de sector de druk erop moeten houden, stelde hij. De Zeeuws-Vlaamse bietenteler Lou Verhagen uit Zaamslag is gisteren naar Brussel gekomen om de vergaderende ministers wakker te maken. Hij is niet van plan zich bij de voorstellen van Fischer Boel neer te leggen. „Als dit niet helpt, komen we volgende week terug met trekkers", zegt hij strijdvaardig. Zijn Belgische col lega's hadden daar niet op ge wacht. Enkele tientallen tracto ren blokkeerden een weg in het Brusselse centrum. Politiemacht Om de protesterende boeren in het gareel te houden, was een flinke politiemacht met mobiele eenheid uitgerukt. Op het Schu- manplein wachtten een waterka non en dranghekken met prik keldraad de demonstranten op. Een Duitse suikerboer, die over de afrastering wilde klimmen, werd hardhandig teruggeduwd door de ordebewakers. Hij kwam er vanaf met slechts een flinke scheur in zijn broek. Fischer Boel (Landbouw) wil de vaste suikerprijs 39 procent ver lagen en de vaste teelthoeveel- heid met eenderde verminderen. De boeren vrezen voor hun toe komst en willen dat de Europe se landbouwministers deze plan nen aanpassen. Die staan weer onder druk van de Wereld Handelsorganisatie WTO, die toegang op de Europe se markt eist voor suiker uit an dere werelddelen zoals Austra lië en Zuid-Amerika. De Nederlandse akkerbouwvak- bond heeft al de suggestie ge daan om in Zuid-Europa min der suiker te telen en in plaats daarvan olie- en eiwithoudende zaden. Als Zuid-Europa over schakelt kan het bietenquotum in de rest van Europa op peil blijven. bij de feestelijke afsluiting van Actie Energiewinst. In dit pro ject ging het er om dat mensen, die van een minimumuitkering of -loon rond moeten komen, te helpen met energiebesparing. Ze kregen voorlichting over een zuinig gebruik van energie en over energiezuinige apparatuur. Met het project werden verschil lende doelstellingen gehaald. Zo konden de deelnemers ongeveer 133 euro op jaarbasis aan ener gie uitsparen. Het milieu werd ermee gediend, omdat die bespa ringen een reductie van duizen den tonnen C02 met zich mee brachten. En de energieadvi seurs waren afkomstig van Lété en Dethon. Deze mensen kon den dankzij de actie werkerva ring ogdoen-en zo wellicht weer gemakkelijker een baan in het reguliere bedrijfsleven vinden. De provincie Zeeland en alle Zeeuwse gemeenten steunden de actie. Zeeland is de enige pro vincie in het land waar alle ge meenten mee hebben gedaan. Gedeputeerde J. Suurmond noemde de actie met vijfduizend deelnemende gezinnen een groot succes. Het past volgens hem ook goed in het duurzame beleid dat de provincie na streeft. In dat kader werkt de provincie ook aan een duurzame mini-camping en aan een duur zame jachthaven. Verder wordt er 9 november een waterstofcon ferentie gehouden. J. Verschelling van het bedrijf Ecofys, dat de actie begeleidde, maakte van de gelegenheid ge bruik om te pleiten voor de bouw van milieuvriendelijke wo ningen. Als de woningen al van zichzelf energiezuinig zijn, helpt dat de bewoners in hun streven zo weinig mogelijk ener gie te gebruiken, gaf hij aan. R. de Jonge van Lété pleitte voor herhaling van de actie. Hij tekende daarbij aan dat er dan meer doelgroepen benaderd kun nen worden, zoals mensen met een AOW- en WAO-uitkering. Die zijn nu buiten beschouwing gebleven. Tulpkeukens maakt doorstart GOES - Het vorige week failliet verklaarde Tulp keukens maakt een doorstart. De vestiging in Goes blijft open, maar heeft wel personeel moeten inleveren. Consumenten merken niets van alle problemen, zegt J. de Looff van Tulp keukens in Goes. „In de fabriek wordt el ke dag 14 uur gewerkt om alle bestelde keukens op tijd te produceren. Er is dus geen vertraging in de levering. Ook de mensen die of een cleel, of alles al hebben betaald, krij gen zoals afgesproken de keuken geleverd." De doorstart heeft voor het bedrijf wel degelijk gevolgen, want het gaat in afgeslankte vorm verder. Zo zijn twee van de drie mensen van de vestiging in Goes ontslagen. Ook zijn de vestigingen in Boxtel en Barneveld gesloten. Tulp Keukens heeft grootse plannen. Zo gaat het zich weer presenteren op woonbeurzen en presenteert het nieu we keukens. Ook komt er een nieuwe keukenlijn (Holland Keukens). Ze worden in vijf nog dit jaar daarvoor te ope nen winkels verkocht. Wielen van auto gestolen KOUDEKERKE - Van een auto die in de Koksweg in Kou- dekerke stond, zijn in de nacht van zondag op maandag alle vier de wielen met de lichtmetalen velgen gestolen. De auto is op stenen gezet. De wielen kosten enkele hon derden euro's per stuk. Autoradio gestolen in Kapelle KAPELLE - Aan de Oude Veiling in Kapelle is in de nacht van zondag op maandag een personenauto openge broken. Uit de auto werd een radio/cd-speler gestolen. De autora dio is enkele honderden euro's waard. Strandje Yerseke weer schoon YERSEKE - De fractie van de ChristenUnie in Reimers- waal wordt op haar wenken bediend. Afgelopen weekend stelde ze schriftelijke vragen over het vervuilde strandje in Yerseke en gisterochtend om zes uur werd het al opgeT ruimd. Tóch hebben de twee zaken niets met elkaar te maken. A. Meeuwse van de gemeente spreekt van 'puur toeval'. Volgens hem wordt het strandje in principe twee keer per week schoongemaakt. Aan het eind van de vorige week is er nog gecontroleerd, toen was het schoon. Kennelijk is er daarna weer veel wier aan land gekomen. „Dat heeft na tuurlijk heel erg sterk met de weersomstandigheden te maken", aldus Meeuwse. „Soms spoelt er dagen geen troep aan, dan plots weer heel veel. We proberen daar zo veel mogelijk op te anticiperen." Brandje in Ovezande OVEZANDE - In een woning aan de Plataanweg in Ove zande heeft gistermiddag korte tijd brand gewoed. De brandweerkorpsen van Ovezande en 's-Gravenpolder had den het vuur snel onder controle. Ze hadden daarna nog wel even werk, omdat veel houten planken van de buiten muur moesten worden gehaald, om te kijken of zich daar onder geen nieuwe brandhaarden bevonden. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet duidelijk. De schade leek gisteren mee te vallen. Boeiende zomerexpositie Bellas Artes door Ali Pankow 'Verstrengelde zwanen' van Dorine Beusmans in de tuin van Bellas Artes. foto Mechteld Jansen met elkaar verbonden zijn. Ner gens ligt het conflict op de loer, terwijl dat in sommige gevallen wellicht extra spaning in haar werk zou kunnen opleveren. Naast haar talrijke figuratieve beelden, presenteert Beusmans in de tuin bij Bellas Artes haar thema ook in abstracte vormen. „De laatste tijd gaat daar duide lijk meer mijn voorkeur naar uit", zegt de kunstenares. Hermine van der Does expo seert glasobjecten, waarin zij vaak felle kleurencombinaties verwerkt. Haar voorkeur voor glas ontsproot opmerkelijker- wijs bij het woord 'glazenier'. De werkelijke kennismaking met het materiaal en de tech niek tijdens haar opleiding in Duitsland sterkte haar in de juistheid van haar keuze. Een blik op de wereld van bovenaf inspireert haar onder meer tot variaries op het thema 'hemel en aarde'. Een opmerkelijke uit zondering op de objecten met sprankelende kleuren is het glas kunstwerk 'De Ark'. Daarin prijkt een beschermende ron ding met mooie grijs- en wittin- ten. „De laatste tijd heb ik me vooral toegelegd op het op ver schillende manier-en creëren van een labyrint waarin de weg uit eindelijk voert naar een middel punt en weer terug. Wellicht heeft dat te maken met het feit dat ik 40 geworden ben en dus een belangrijk deel van mijn le vensweg heb afgelegd", zegt de kunstenares. De zomerexpositie is tot en met 28 augustus bij Bellas Artes te zien op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur KERKWERVE - Een vrolijk vo- gelquintet en een kleurrijk laby rint in de tuin, robuuste vormen die de troost van intermenselijk contact verbeelden in het wagen huis en een glazen verbintenis tussen hemel en aarde in de koeienstal. Het is slechts een be scheiden greep uit de boeiende zomertentoonstelling bij galerie Bellas Artes in Kerkwerve. Galeriehouders Alex en Susan- ne den Hoed tekenen voor een opmerkelijke presentatie van de objecten van glaskunstenares Hermine van der Does, de bron zen beelden van Dorine Beus mans en de schilderijen van Ton van de Groep, alias Antonio Poioumen. Met uitzondering van de merendeels figuratieve beelden van Beusmans, moet de beschouwer bereid zijn wat moeite te doen om werkelijk tot de collectie door te dringen. Geen hapklare brokken dus bij deze zomerexpositie, Hoe divers het werk van deze ex posanten ook blijkt te zijn, voor alle drie gelden de menselijke emoties als belangrijke inspira tiebron. Van de Gi'oep gebruikt zijn pseu doniem als eerbetoon aan de Stichting Poioumen. Een door hemzelf gevormde organisatie die ouderen in de derde wereld helpt bij de opzet, van een eigen bedrijfje om in eigen onderhoud te voorzien. „We hebben in enke le jaren tijd al 87 projecten kun nen opstarten", zegt de kunste naar. De verkoop van zijn werk geldt als belangrijkste bron van inkomsten voor deze stichting. Antonio maakt abstract werk met gemengde technieken. Zijn liefde voor geschreven woorden komt onder meer tot uiting in 'Healing Letter' en 'Bookstore'. Zijn schilderijen visualiseren als het ware een gemoedstoe stand of sfeer waar de bezoeker een eigen herkenning in kan vin den. Samen zijn, relaties, verstrenge ling en verbondenheid zijn ken merken voor Dorine Beusmans. Zij, maakt bronzen beelden van mensen en dieren die het vooral goqd hebben samen: giraffen met hun nekken liefdevol ver strengeld, vogels samen zwe vend hoog in de lucht, maar ook de man en vrouw die eikaars keerzijde vormen en toch hecht teAnitaToumois MS - Het werk van Corneille &urt opnieuw voor enige tijd ifRaadskelder in Sluis. Precies jaar geleden was er ook nu expositie van zijn werk. De ll keer wordt zijn grafisch '»k, waaronder originele lit- uit de jaren zestig, kera- en houten beelden tentoon- Nd. Het specifieke coloriet "ndemeester knalt van de mu- voert de zomer naar de ®lc kelder. ®ieille is een meester in het !:'°riet. Zijn zonnige taferelen toden door de jaren heen be- K-kidoorvrouwen, vogels, kat- ffl zonnen. I-Iet uitbundige Prgebruik en de la-acht. van pomposities - felle vormen, &®al zwart omlijnd - zijn uit «Kenden herkenbaar. Door de 3&a is zijn werk gekend van ^commercialiseerde voor- ,aP® als flessen, bordjes, ®°pdassen en tal van andere aken. «veelzijdigheid van deze kun- blijkt groot en niet ge bonden aan één bepaald materi aal. Dat wordt ook duidelijk in deze expositie, die een periode beslaat van de jaren zestig tot nu. In de raadskelder hangen de ze keer enkele bijzonder fraai in gelijste, door hem zelf geselec teerde litho's. Zij dragen het kenmerk E.A. hetgeen épreuve d'artiste betekent en zoveel bete kent als: geniet de voorkeur van of is goedgekeurd door de kun stenaar zelf. De litho's dateren uit de begin periode (1962-1968) van een nieuwe figuratie: het ontstaan van vogels, katten, zonnen en vrouwen als hoofdonderwerpen en symbolen. Het wordt de per soonlijke voorkeur van de, mees ter, om nooit meer te verdwij nen, al zijn de gebruikte tinten wel wat dieper en donkerder dan in zijn latere werk. Het zijn verleidelijke vrouwen, die bijna keer op keer aanwezig zijn, het zij als onderdeel van, maar even zo vaak solo. De naakten - Aïcha spant de kroon, qua aan tal - zet hij met slechts enkele trefzekere lijnen neer in verschil lende poses, uitgevoerd in ge mengde technieken op handge schept papier. Sporadische kle dingstukken als een frivole kous, een badpak of pikant bo venstuk vormen soms een bijko mend spannend detail. Verder kleuren vooral de meer bekende zeefdrukken met leven dige en zomerse expressies, zo als 'Précense de l'Afrique' of 'Musique de l'été', de kelder. In de geëxposeerde aquagravures, met vooral vogels, blijven de kleuren beperkt tot een fel blauw, wit en zwart. Het grafisch werk gaat verge zeld van verschillende houten en keramische objecten. Zoals het 'Rêves des Isles', een beeld in steengoed, een beschilderd keramisch ei en enkele flinke va zen, waarvan de rode vrij plat ovalen vaas met liggende vrouw aan de voorkant en een vogel aan de achterkant het laatste werk is dat hij tot nu heeft ver vaardigd. De kleurig beschilder de houten objecten, soms van ge polychromeerd hout, zijn opge bouwd uit lagen, van divers for maat, naargelang de belangrijk heid van het detail. Het is boeiend werk van een kleurrijke man, die begin deze maand 83 jaar is geworden. Cor neille, zoon van Nederlandse ouders, geboren in Luik in 1922, volgde een opleiding tekenen en grafiek aan de Academie voor Beeldende Kunst in Amster dam, maar besloot als autodi dact te gaan schilderen. Hij was een van de grondleggers van Co bra en maakte talrijke reizen, waarbij de stad Parijs zijn vaste tussenstop vormde. Hij verpand de zijn hart aan Afrika, hetgeen zeer waarschijnlijk het intense kleurgebruik verklaart, samen met het mediterrane van zijn la tere woon- en leefgebied, Italië. Zon, zomer, warmte: het zijn constanten, die men proeft in al le toonaarden van zijn spontane werk. Corneille, kunstenaar die reeds een stukje paradijs op aar de schept. Voor wie dit wil erva ren, vormt deze expositie een uitgelezen kans. Expositie: Werlc van Corneille, t/m 28 augustus in de Raadskelder van het Belfort in Sluis. Geopend: da gelijks behalve do. en vr., 14-17 Victoria', naakt op handgeschept papier. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33