Stichting wil meer defibrilatoren Oosterland verder op de schop Ons kent ons in Renesser horeca MRSA-besmetting in ziekenhuis Vlissingen hernieuwing riolering naar volgende fast d« SCHELD ESTREAT 't Cafeetje in Renesse is in de zomer dé verzamelplaats voor mensen die in de horeca werken. foto Mechteld Jansen De kroeg. Elk dorp, hoe Iclem ook, heeft er minstens één. Hier gaan de laatste nieuivtjes en roddels over tafel. En zo wat iedereen heeft zijn ivoordje klaar over ivat er op dat moment in het nieuios is. door Andrea Bolle RENESSE - Terwijl vakantievierend Nederland en Duitsland door de Renes ser straten sjokt, stelt een ander gezel schap alles in het werk om het de toeris ten naar de zin te maken. Het horeca- beest in Renesse werkt moeiteloos zes tig uur per week. Hun centrale ontmoe tingsplaats is 't Cafeetje. Het is eigenlijk borreluur, maar in dit café vindt meer een wisseldienst plaats. Een biertje wordt besteld door degenen die net klaar zijn met werk en een cola voor de mensen die nog aan de slag moe ten. Er wordt veel gepraat, weinig ge zegd en iedereen heeft een bijnaam. Het is een apart wereldje, want als het uit gaanspubliek eindelijk op één oor ligt, zijn deze horecamensen aan het schoon maken of praten nog wat na. Eigenaar Dick Hart heeft voor zowel zijn café als snackbar mensen van binnen en buiten Schouwen-Duiveland aan het werk. „Als ze hier niet vandaan komen, sla pen ze op een nabijgelegen camping. Nou ja, slapen. Je moet eens een keer gaan kijken. Om half vijf komt iedereen elkaar tegen na het werk en drinken ze nog een biertje." Marieke ('maar iedereen noemt me Mark') werkt in De Stulp en komt uit Ouddorp. Zij heeft gehoord dat het niet makkelijk is om lokaal personeel te vin den. „Je moet goed kunnen functione ren en in een team passen, en het ook niet erg vinden om zes, zeven dagen in de week te werken." Dan komt Steven binnen, iemand die voldoet aan de zo juist gegeven beschrijving. Hij komt uit Enschede en werkt nu voor het vierde seizoen in de Snackcorner. Iedereen be groet hem luidkeels met „Hé Schoen", want bijna niemand kent zijn echte naam. Het is zijn laatste werkdag en hij is druk aan het telefoneren. We willen vanavond in verband met de Tour de France in wielrennersbroek gaan wer ken, compleet met bolletjestrui en al les", lacht hij. Travestie Uitzonderlijk is deze actie niet, want al eerder is het personeel als travestiet ver kleed geweest en hebben ze bij dertig graden een winterparty gehouden in wollen trui. Zijn werk in Renesse duurt dit keer maar een paar weken, omdat hij al snel weer tentamens heeft. „Maar het is een ideale baan. Ik werk zestig uur per week en ben dan één avond vrij. In vier jaar tijd ben ik gek geworden op Renesse en ik ken nu bijna iedereen in het dorp." Mimoune, beter bekend als 'Mo', rondt zijn potje biljart af en voegt zich bij Ma rieke. Al jaren staat hij achter de bar bij de CountryClub en 't Cafeetje is de plek om zijn collega's te zien. Samen be spreken ze het uitgaanspubliek dat ze beiden het liefst zien. Ze zijn het erover eens dat je beter oudere groepen Tuk kers en Brabanders kunt hebben, want die sparen hun geld op voor de vakan tie. „En dan het liefst Tukkei's, want dat is een makkelijk volkje. Zij hebben de instelling niet klagen, maar zuipen", lacht Mo. Steven heeft ondertussen zijn kop kof fie op en gaat aan het werk, voor de laat ste keer dit seizoen in Renesse. Dat 'Schoen' volgend jaar weer terug komt, weet zijn baas al bijna zeker. Net zoals hij dat ook weet van de rest van zijn buiten-eilandelijke werknemers. „Hoe graag ik het ook zou willen, ze zijn niet weg te slaan", lacht Hart en geeft hem een dikke knipoog. dinsdag 19 juli 2005 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bij een patiënt in het Ziekenhuis Walcheren is de MRSA-bacterie aangetrof fen. Bij iedere nieuwe patiënt op de intensive care wordt be slist of die in Vlissingen behan deld kan worden of dat die moet worden doorgestuurd naar het ziekenhuis in Goes. De MRSA-bacterie, Multiresis- tente Stafylococcus Aureus, kan moeilijk met antibiotica worden bestreden. „Voor gezonde men sen is de bacterie geen pro bleem", zegt J. van den Blink, lid van de raad van bestuur van het ziekenhuis. „Maar als men sen verzwakt zijn, kunnen ze bij voorbeeld een longontsteking of een blaasontsteking' krijgen. Dan ontstaan de problemen om dat die ontsteking moeilijk te be handelen is. De bacterie is bijna niet dood te krijgen." Eind deze week moet bekend zijn of meer mensen besmet zijn met de bacterie. In het zieken huis zijn bij tientallen medewer kers en patiënten inmiddels kwe ken afgenomen. Als een mede werker besmet is, zal die ander werk moeten doen. Besmette pa tiënten worden geïsoleerd ver pleegd. De besmette patiënt ligt inmid dels geïsoleerd op de intensive care. Volgens Van den Blink was de patiënt een week eerder al getest op de aanwezigheid van de bacterie. Toen was de uit slag negatief. Besmetting met de bacterie is nauwelijks te voorko men, zegt Van den Blink. „Er kan iemand rondlopen die zon der dat hij het weet zo'n bacte rie bij zich heeft." Het is ondoen lijk om iedereen te testen. „Pre ventie is de enige mogelijkheid, handen wassen met alcohol bij voorbeeld." Risico's Bij iedere nieuwe opname op de intensive care wordt bekeken of iemand in Vlissingen kan blij ven, of moet worden doorge stuurd naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. „Als iemand acuut moet worden opgenomen, dan doen we dat. Maar we wil len onnodige risico's vermij den." MRSA-besmettingen komen re gelmatig voor in ziekenhuizen. Vorig najaar dook de bacterie voor het eerst in vijf jaar op in het ziekenhuis in Vlissingen. Het ziekenhuis in Goes heeft de afgelopen jaren regelmatig te kampen gehad met de bacterie. In Belgische ziekenhuizen komt de besmetting op grote schaal voor. Snuffel- en rommelmarkt BURGH-HAAMSTEDE - De Hervormde Kerk Haamstede houdt zaterdag de jaarlijkse snuffel- en rommelmarkt aan de zuidzijde van de Hervormde Kerk. Naast een grote hoeveelheid goe deren voor de verkoop zijn er pannenkoeken, koffie, thee en frisdranken verkrijgbaar. Ook zal het rad van avontuur met re gelmaat draaien. De markt be gint om 8.30 uur en duurt tot cir ca 15.30 uur. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het pas gerestaureerde kerkgebouw. Oldtimers in Vlissingen VLISSINGEN - Bezitters van oude bromfietsen komen zater dag bijeen in Vlissingen voor een oldtimer evenement. Vanaf het bunkerterrein aan Langeleenweg begint een rond rit. Op dat terrein worden van 12.00 tot 17.00 uur diverse acti viteiten gehouden door de Brom fiets Oldtimer Liefhebbers Uit Zeeland (Boluz). Vanaf 17.00 uur houdt de Puch en Tomos Club Zeeland daar een ontmoe tingsavond voor bezitters van deze bromfietsen. (Advertentie) Ombudsman geeft Goes standje GOES - De gemeente Goes heeft een burger onvolledig geïnformeerd over de aanschaf van een paspoort, dat no dig is voor de identificatieplicht. Volgens de Zeeuwse Om budsman heeft de gemeente geen onjuiste informatie gege ven, maar had die in eerste instantie wel vollediger kun nen zijn. Overigens heeft ze dat voor een belangrijk deel vrij snel rechtgezet. Een inwoner werd in oktober vorig jaar erop geattendeerd dat zijn paspoort eind dat jaar zou verlopen. Die schreef terug dat een paspoort niet per se noodzakelijk is om zich te kunnen identificeren. Het kan ook met een rijbewijs. De klachtencoördinator van de gemeente lichtte de inwo ner vervolgens voor over de identificatieplicht, maar de laatste vond het antwoord onvoldoende en diende een klacht in. Zonder dat de inwoner en de behandelend amb tenaar werden gehoord, verklaarde de klachtencommissie het bezwaar deels niet-ontvankelijk en deels ongegrond. Burgemeester en wethouders nemen dat advies over. Goes heeft in de procedure wel erkend dat de inwoner niet volledig is geïnformeerd over de identificatieplicht en heeft dat rechtgezet in een nieuwe brief. De Zeeuwse Ombudsman deelt niet de mening van de ldager dat Goes hem aanzet om een (duur) paspoort aan te schaffen. Aanpak huurschulden Vlissingen VLISSINGEN - Woningcorporatie l'Escaut, de gemeente Vlissingen en de Kredietbank Walcheren gaan samenwer ken om mensen met huurschulden te helpen hun pro bleem op te lossen. Zij willen daarmee voox-komen dat mensen die een huur- scfiuld hebben, maar bereid zijn de problemen op te los sen, uit hun huis wox'den gezet. Mensen met een gx-ote huui-schuld die passende schuldhulpverlening aanvaar den, kx-ijgen van l'Escaut drie maanden uitstel. In die pe riode wordt een begin gemaakt met het saneringsplan dat door de Kredietbank is opgesteld. De Kredietbank werkt sinds 2000 op dezelfde manier sa men met de gemeente Middelbux'g en Woongoed Middel burg. In die jax-en is het aantal huisuitzettingen vanwege huux-schulden teruggebracht van 25 naar 15. Op dit mo ment worden in Vlissingen per jaar 40 woningen ont ruimd omdat de huurder een schuld heeft. De Kredietbank Walcheren verwacht dat aantal te kun nen halveren. Taakstraf voor plegen ontucht |p beide dagen is er van 14.00 1 22.00 uur mai'kt. Er staat ja kermis en feesttent, waai-in Lderdag om 20.30 uur de eer- keband optreedt, de Lamxnaket- Jb. Old Firm is om 22.00 uur jui zet en de Iers/Schotse fol k-band Celtic Cowboy's sluit ||eerste dag af. Loco Loco Dis- jShow gaat vrijdagavond ver- rin de feesttent vanaf 21.00 j stonden eerder op Pinkpop Lowlands. Vrijdag kan er perdag worden rondgevaren op SVeerse Meer met een luxe ïht en is het ook mogelijk om thet meer te waterskiën. MIDDELBURG - Hij is een echte kindervriend die het niet in zijn hoofd zo.u halen een mindex-jarige te misbxui- ken. Toch logen de verklax-ingen er niet om. Daarom werd de 61-jarige man uit Vlissingen door de Middelbux-gse po litierechter veroordeeld voor het plegen van ontucht. De rechter legde de man een taakstraf op van 150 uur en ze wees het slachtoffer een schadevergoeding toe van 500 eu ro. ,,Wat mij betreft staat vast dat u fout bent geweest", reageerde rechter F. van Hemert-Meeuwis. Dat conclu- deerde ze aan de hand van de verklax-ingen van het slacht offer en haar familie. In 1998 had de man het toen 12-jari- ge meisje meegenomen naar een verlaten clubgebouw in Vlissingen, waar hij haar op schoot had genomen en had betast. Hij had het meisje opgedragen niets tegen haar va der te vex-tellen. Thuisgekomen had het slachtoffer het toch verteld. De i-echter las tijdens de zitting de slachtof ferverklaring voor. De verdachte ontkende dat hij het meisje had betast. Raadsman E. Smit vx-oeg vx-ijspraak. mEKACTIVITEITEN IIRGH - Pastorietuin Kerkstraat 20, SOuur: Verhalen rond de vuurkorf; SERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur: liwit Frans jongenskoor. lomerhitlijst op e omroepen ÊRIKZEE - Evenals vorig jrzendt Radio Schouwen-Dui- land de Zomerse 50 uit. Luis- raars van lokale oxnroepen irtot maandag 1 augustus Stmen op hun vijf favoriete merplaten. tehele lijst wordt in de maand gustus door 108 lokale radio- ilions uitgezonden. Bij Radio thouwen-Duiveland is de Zo- erse 50 van maandag 15 tot en [vrijdag. 19 augustus tussen "I en 18.00 uur te beluiste- 1, Stemmen kan op www.zo- Ke50.nl I Bezorgklachten: 11)800-0231231 |opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; pterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND iGrachtweg 23a ZIERIKZEE lel;0111-454647 Fax; 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Sialionspark 28 Fosibus 31 A GOES [d; 10113)315500 f« (0113)315669 Ismail; redactie@pzc.nl INTERNET ^vw,pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Midzoi idzomerfeest in Kamperland jUIPERLAND - Aan de oude todbouwhaven van Kamper- bid wordt donderdag 21 en vrij- J»22 juli het midzomerfeest ge- liuden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De oprichting van de stichting Hart voor Schouwen-Duiveland is een feit. Het doel van deze organisa tie is op verschillende locaties op Schouwen-Duiveland defibri latoren, oftewel automatische hartreanimatie-apparatuur (kortweg AED) geplaatst te krij gen. Het initiatief hiertoe komt van de regionale Junior Kamer. „De oprichting heeft wat langer geduurd dan gepland, maar we hebben het afgelopen jaar be slist niet stilgezeten", zegt S. Marteijn, woox-dvoex-der van de Junior Kamer én eerste voox-zit- ter van de gloednieuwe stich ting. De Junior Kamer vex-bindt zich, als serviceclub die fondsen voor goede doelen werft, voor drie jaar aan de stichting Hart voor Schouwen-Duiveland. Daarna treden de initiatiefne mers tex-ug, maar daarbij wel zorgend voor goede opvolgex-s. „Het gaat ons in dit geval om meer dan alleen geld bijeen te krijgen voor deze hartappara- tuur. We willen ook een vlieg wielfunctie vex-vullen om het be lang van beschikbaax-heid van defibrilatoren te benadrukken en samenwerking tussen ver schillende groeperingen te sti- Schouwen-Duiveland. De appa- ratuur die wox-dt aanbevolen, wordt verkocht inclusief trai ning en drie jaar onderhoud. Toerbeurt Marteijn vexwacht tijdens de Zierikzeese Havendag, op 27 au gustus, de eerste defibxilator na mens de Junior Kamer te kun nen aanbieden aan de stichting. Volgens hem is het de bedoeling dat de regionale EHBO- en Ro de-Kruisverenigingen, maar ook reddingsbrigade en andere hulpverleners er bij toerbeurt ge bruik van maken. Dit initiatief van de Junior Ka mer is vooral ingegeven door het afkalvende zorgaanbod in deze regio, ingezet door de ont manteling van het ziekenhuis in Zierikzee. Naast deze serace- club werkt ook de afdeling Duy- velant van het Rode Kruis in Bruinisse en Duiveland aan een project voor aanschaf van reani- matie-apparatuur. „We moeten vooral ook mensen hebben die het apparaat kunnen bedienen", benadrukt voorzitter W. Jume- let van de afdeling Duyvelant. Zodra er genoeg cursisten zijn, wil zijn afdeling vijf defibrilato ren aanschaffen en stationeren op een centrale plek in Bruinis se, Sirjansland, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. muieren", 'zegt Marteijn. Vol gens hem heeft de oprichting van de stichtiixg al tot resultaat dat Rode Kruis- en EHBO-vere nigingen op Schouwen-Duive land en andere hulpdiensten met elkaar aan tafel zitten. Door de gesprekken komen er initiatieven op gang voor cursus sen om de defibrilatoren te be dienen. Inventarisatie bij de be trokken groepen leerde dat er veel verschillende soorten reani- matie-apparatuur op de mai-kt komen. De stichting streeft, in samenwerking met de Regionale Ambulancevoorziening (RAVZ), naar één type defibrillator op Door het geven van demonstraties wil het Rode Kruis aandacht vragen voor een reanimatiecursus. foto Mechteld Jansen ^Andrea Bolle jOSTERLAND - De entree van Oosterland is weer toegankelijk lWirverkeer. De riolering is ver duwd en het wegdek op de Mo- tareg geasfalteerd. Na de jjdiwak worden nog drie plek- tainhet dorp aangepakt. Lwerkzaamheden, die dit jaar L meerdere plaatsen in het L hebben plaatsgevonden, i het gevolg van een onder- ik naar de riolering in het fop.Uit de Optimalisatie Afval ler Studie (OAS), in opdracht iade gemeente Schouwen-Dui- énd en het Waterschap pvse Eilanden uitgevoerd, jgebleken dat een aantal plaat- p verbetering vergden. Dit al ls om overvloedige neerslag jailer weg te laten vloeien, («der het sportveld aan de tóstraat en in de Wilgen- paat zijn dit jaar al aanpassin- jaaan het riool gedaan. Nu is jijde Molenweg een extra riool- Laai aangelegd en het verou- Le stelsel vervangen door gro- [kbuizen. Mede door de vraag van bewoners is de entree tot de Van den Abeelestraat geasfal teerd. „De bestrating is al jaren in zeer matige staat", aldus J. Scheele van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Nu is het straatbeeld niet alleen ver fraaid, maar heb je ook een goe de fundatie voor het passerende vrachtverkeer en de lijnbus sen." Daarnaast zorgt asfalt voor min der geluidsovei'last en zichtbaar minder onkruid. Doxpsbewo- ners zijn zeker blij met de ver fraaiing van de .doxpsingang, weet Marjanne Steenpoorte. Als medewerker van de naastgele gen snackbar krijgt zij als eerste de reacties te horen. „Iedereen vindt dat het 'goed opgeknapt is, maar men zegt ook dat asfalt aanzet tot hard rijden. Mensen zijn toch een beetje bang dat er nu harder op het gaspedaal ge trapt wordt." Om hef rioleringstelsel in Oos terland helemaal te optimalise ren gaat straks de laatste fase van het px'oject in. Na de bouw vak, half augustus, gaat de Steengrachtstraat op de schop en drie weken later het begin van de Leeuwenburg. Aansluiting In de Steengrachtstraat worden alleen grotere buizen neerge legd, maar in de Leeuwenburg wordt het onafhankelijke riool stelsel aan de rest van het dorp aangesloten. „Omdat het een nieuwe wijk is waar veel meer capaciteit is om water op te slaan, gaan we daar de rest van het dorp van laten profiteren", aldus Scheele. Het verkeer kan tijdens de werkzaamheden wel gewoon de wijk in- en uitx-ijden, alleen de aangrenzende Leuven straat en Dr. Schuttersstraat worden vanaf die kant tijdelijk afgesloten. Het laatste stuk riolering dat on derhoud vergt, ligt in de Sandströmstraat, Dat zal eind dit jaar aangepakt worden en ook daar wordt waarschijnlijk een stuk weg geasfalteerd. Ge ruchten dat de hele busroute door Oosterland wordt geasfal teerd kan Scheele bevestigen noch ontkennen. „Of de route doox-getrokken wordt, weet ik nog niet. Het zox-gt natuuiiijk wel voor minder geluidsoverlast en trilling. Maar ik kan me voor stellen dat een asfaltweg door het doxp niet echt een fraai ge zicht is." winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31