pzc Archeologisch onderzoek klaar Mannen van de waterkant raken die band echt nooit meer kwijt 18 Wethouder Van der Wekken voorstander van nadere verfijning Zierikzeeënaren gepakt voor inbraken en beroving Voor haaientanden is het gewoon wat dieper graven Deelnemer vierdaagse moet actie voor goede doel laten varen Birkenstock Actie markt 23-7-2005 Vakantie Langs de Scheldeboulevard 19 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 i op rustdag al centraal —g-EBBSI'l'lVMiM'll'lllliM pIKZEE - Twee 18-jarige Sfrikzeeënarcn zijn aangehou den in bewaring gesteld. Zij juiden verdacht van het plegen an drie woninginbraken en een jjrovjugin hun woonplaats. wirEsme Soesman PÖtZEE - Met een informa- Sebijeenkomst voor grondeige- ü(eJi is het onderzoek naar de ideologische waarde van 23 lerreinen op Schouwen-Duive- !nd afgerond. Acht van de on- ierzochte locaties blijken geen ideologische betekenis te heb- len. Dat illustreert de noodzaak 0 archeologische kaarten na- jii te verfijnen, vindt wethou- ,|!r R. van der Wekken. Op vier [likken in de regio zijn wel bij tere ontdekkingen gedaan. Deze plaatsen hebben in het ka- fevan de archeologische monu- satenkaart (AMK) het etiketje sge archeologische waarde' op bakt gekregen. Elf locaties Éjn als 'terrein met archeologi- kewaarde' omschreven. In bei- ra, als zij willen gaan bouwen, der archeologisch onderzoek Ka, schetst archeologe N. van è-de Visser. Dat was voor de- iwaardebepaling, toen slechts was dat er mogelijk ar- jfologische waarde op de rond zou kunnen rusten, echter tok het geval. Op acht locaties jgl die verplichting nu niet ger. Archief- en bodemonder- jek geeft namelijk aan dat er ip deze plekken niets is te vin- in Dat geeft wel aan hoe be- het is om archeologi- Onderzoek naar de drie inbra ken zette de politie Zeeland op het spoor van een Zierikzeese woning waar gestolen goederen werden aangetroffen die van de ze inbraken afkomstig waren. De twee bewoners verklaarden de goederen gekocht te hebben van de twee 18-jarigen. Het duo werd 6 juli aangehouden. Ook in hun woningen werden gesto len goederen aangetroffen. Daar naast trof de politie een mobiele telefoon aan die afkomstig was van een beroving. Op 27 maart van dit jaar werd een 21-jarige vrouw uit Zierikzee beroofd van haar handtas. De woninginbra ken vonden begin juni en juli plaats. De verdachten zitten nog altijd vast, in afwachting van het verdere onderzoek. De twee bewoners van de woning die het eerst onderzocht is, zijn niet aan gehouden. Zij worden niet met de inbraken en beroving in ver band gebracht. Wel worden zij verdacht van heling. sche kaarten nader te verfijnen, geeft Van der Wekken aan. Daarmee verwijst hij tevens naar de Indicatieve Kaart van Archeologische Waarden (IKAW), die als aanvulling op de AMK inzicht geeft in de tref kans van resten. Daarmee kan worden voorkomen dat grondei genaren onnodig belemmerd worden in hun doen en laten, geeft de wethouder aan. Archeologe Van Jole geeft met het nu door de provincie in gang gezette onderzoek wat zicht op de 'schatten' in de bodem. In Onder water bij het strandje Borrendammeliggen de resten van kasteel Weldamme; onzichtbaar voor wie er van de zomer geniet. foto Mechteld Jansen heel Zeeland onderzoekt zij 80 terreinen, waarbij het in de helft van de gevallen om vlied bergen gaat. Op Schouwen gaat het om 19 afgegraven vliedber gen, twee verhoogde woonplaat sen, een oude kerkheuvel en een kasteelterrein. In vier gevallen deed ze in deze regio bijzondere ontdekkingen. Borrendamme Zo blijkt het kasteelterrein Wel damme bij het strandje Borren damme in omvang groter te zijn dan altijd is aangenomen. Een andere ontdekking is dat de Vierbannenpolder vermoedelijk ouder is dan altijd gedacht is. Dat leidt ze af uit 19e eeuws aar dewerk dat gevonden is bij een afgegraven vliedberg langs de Stoofweg in Nieuwerkerk. Bij de Duivendijkseweg is één van de twee afgegraven vliedbergen opgewaardeerd als gebied met hoge archeologische waarde. Het blijkt, zo hebben botresten uitgewezen, om een vliedberg met kemheuvel te gaan. Het vin den van resten van zowel opper- hof (vliedberg) als neerhof (ne derzettingenterrein) van een voormalig kasteelterrein aan de Dapperweg in Burgh-Haamste- de is ook bijzonder genoeg om aan dezelfde categorie toege voegd te worden. Doorgaans treffen onderzoekers alleen res ten van de vliedberg aan. Het 'haaientandenmonument' bij hotel Noordzee, foto Peter Nicolai Is West-Zeeuws-Vlaanderen één van z'n belangrijkste toe ristische attracties kwijt? Vori ge week, tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van de af ronding van de zoveelste zand- opspuiting op de kust, spraken verschillende exploitanten uit de toeristische sector die vrees uit. Het zand werd ditmaal aange voerd vanaf de Radsbanken. En net als bij eerdere zandsupple- ties vanaf de Steenbanken le vert dat slechts een enkele ver dwaalde fossiele haaientand op. Nee, dan het zand dat ooit van de Sluische Hompels werd aan gevoerd. Dat wemelde van de tanden en tandjes. Eigenaar Piet Faas van hotel Noordzee in Cadzand-Bad mag" een kenner heten. Tussen 1947 en 1957 was hij bijna dagelijks óp het strand te vinden, op zoek naar schel pen uit een donkergrijs verle den. In de jaren vijftig trof hij plotseling veel tertiaire schel pen en haaientanden uit dezelf de fossiele lagen aan. Dat was dus ver voor de zandopspuitin- gen. Pa Faas is met vakantie. Zoon Peter: „Het is waar dat er nu veel minder tanden gevon den worden. Natuurlijk houdt dat verband met die zandopspui- tingen. Maar ik heb hier in het hotel een aantal fanatieke speur ders en die weten ze wél te vin den. Je moet gewoon door die op gespoten zandlaag heen graven en dan kom je ze wel degelijk te gen. Maar zo voor het oprapen liggen ze momenteel niet meer. Dat klopt." Overigens is Faas blij met de zandopspuitingén. „Want an ders hadden we straks zelfs geen strand meer. Dat. zou pas een ramp zijn." En ach, sinds vijf jaar staat voor het hotel een manshoge haaientand, in brons. Die kan zo tot monument wor den gebombardeerd. Wout Bareman CDA bezorgd over veiligheid MIDDELBURG - Het CDA is bezorgd over de veiligheid in Zeeland. Weliswaar heeft een onderzoek van de politie uitgewezen dat de Zeeuwen zich veiliger voelen, maar hoe het echt staat met de veiligheid is volgens Statenlid J. Bergen van het college van Gedeputeerde Staten niet dui delijk. Wil het college duidelijk maken wat het grote ver schil is tussen het gevoel van burgers over veiligheid (so ciale veiligheid) en de feitelijke situatie in Zeeland (fysie ke veiligheid), vraagt hij. In zijn vragen wijst hij er op dat commissaris van de koningin W. van Gelder aangegeven heeft dat de risicokaart een grote bijdrage levert aan de veiligheid van de Zeeuwse burger, maar boe gaat het col lege van GS dan om met het feit dat minister Remkes die risicokaart nu van het internet wil halen, wil hij weten. Bermpalen en boom vernield RENESSE - Drie jongeren zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden op de Roelandsweg in Renesse na dat. zij vijf bermpalen uit de grond hadden getrokken en een boom hadden vernield. Tevens rukten zij twee recla meborden van een lantaarnpaal af. Het gaat om een 18-ja- rige inwoner van Veen en twee inwoners van 17 en 18 jaar van Wijk en Aalburg. De daders kregen 300 euro boete. Drankrijder pleit voor rijbewijs MIDDELBURG - Laconiek zat een 59-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland tegenover cle politierech ter. Op 19 maart van dit jaar was hij tijdens een drankrit in Scharendijke van de weg geraakt. Hij kwam er zonder schrammen vanaf, maar volgens de rechter had het ook anders kunnen lopen. „Daar zou ik me rot van schrik ken", reageerde de rechter, doelend op het ongeluk. De man beaamde dat hij geluk had gehad, maar echt onder de indruk leek hij niet. De officier van justitie eiste een rij ontzegging van zes maanden en een boete van 1500 euro. Op het moment dat de verdachte de eis van de officier hoorde, liet hij zijn laconieke houding varen. „Als u mij kapot wilt maken, dan vecht ik terug", zei hij met inge houden woede. Desondanks wist hij de rechter te overtui gen van de noodzaak om zijn rijbewijs te behouden. De rechter veroordeelde hem tot een hogere boete van 2000 euro, maar legde hem een rijontzegging op van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Auto opengebroken in Bruinisse BRUINISSE - Een autoradio, een navigatiesysteem en en4 kele tientallen euro's vormden de buit bij diefstal uit een personenauto in de nacht van zondag op maandag in Brui nisse, De auto die geparkeerd stond op de Hageweg werd opengebroken. door Esme Soesman NIJMEGEN - Het streven om met zijn inspanning een goed doel te ondersteunen, heeft John Hogerheijde uit Burgh-Haamste- de los moeten laten. Maar lopen én de finish halen zit er hoe dan ook dik in. Vanmorgen is mare chaussee Hogerheijde, met tien duizenden anderen, aan de start verschenen van de 89e editie van de Nijmeegse Vierdaagse. Zijn bedoeling was die fysieke prestatie te koppelen aan een sponsoractie voor de Stichting Mama Lanka. Een organisatie waarvan de medewerkers zich inzetten voor de bouw en exploi tatie van weeshuizen in Galle op Sri Lanka, één van de door de tsunami getroffen gebieden. Een oproep eerder dit jaar om sponsors te vinden, leverde geen enkele reactie op. Dat heeft mis schien te maken met het feit dat mensen net al via andere kana len geld gedoneerd hadden aan de slachtoffers van die ramp, vermoedt Hogerheijde. De inwoner van Burgh-Haam- stede gelooft echter sterk in het zórgen voor continuïteit in de hulpverlening. Hij hoopt met zijn sponsoractie dan ook blij vende aandacht voor de mensen in het rampgebied te bewerkstel ligen. Wellicht, blikt hij vooruit, kan hij volgend jaar al wat vroe ger aandacht voor zijn actie vra gen. Want zijn steun aan de Stichting Mama Lanka gaat on verminderd door. En sponsors of niet: deelname van Hogerheijde aan de Nij meegse Vierdaagse heeft niet ter discussie gestaan. De tocht geldt zeker ook als persoonlijke prestatie. De marechaussee, ge legerd op de Navo-basis in het Belgische Mons, loopt in comple te uitrusting met bepakking. On danks een slechte rug. Hogerheijde heeft lang niet zo veel getraind als hij van plan was, maar heeft het volste ver trouwen in de vier keer veertig kilometer. „Alles zit tot nu toe mee. Het is niet zo warm en ik ben goed gemotiveerd. Ik heb er zin in", geeft Hogerheijde aan. Meer informatie over zijn steun aan de Stichting Mama Lanka kan via emailadres john.hoger- heijde @planet.nl worden opge vraagd. (Advertentie) winkelcentrum Dauwendaele Middelburg zeeuwse almanak Voor het eerst sinds jaren was die Vlissinger in Frankrijk, voor een korte vakantie. Hij wilde niets cultureels, niets actiefs en niets culinairs doen. Hij verlangde, kortom, gewoon naar een paar dagen lekker liggen, languit op het zandstrand van de Cöte d'Azur met een boek op schoot en een terrasje binnen loopafstand. Vlakbij Cannes troffen hij en zijn partner wel een leuk strandtentje aan. De bedjes waren voorzien van een schuimrubberen matras en de drankjes werden gebracht. Opgetogen stapte hij op het bedienend personeel af. Of hij een bedje kon huren voor een middagje? Zeker meneer, da's dan tivaalf euro per bedje, zei de ober zonder met z'n ogen te knipperen. De Vlissinger reageerde met een. „Ik vroeg huren, niet ko pen. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. e keten Dieleman, Van de Wege, Gazan en De Bree. Vannen op leeftijd, die bijna da- iilijks te vinden zijn op de Scheldeboulevard in Terneuzen. kladden allemaal wel iets met ifl water, in kun arbeidzame le un. En één ding is zeker: eens sa man van de waterkant, al leen man van de waterkant, lekomt er nooit meer los van. baakten het allemaal van tchtbij mee. Hoe Terneuzen in Èjaren zestig en zeventig ver- derde. De statige Scheldeka- iverdween achter een dijk op üdtahoogte, die na jaren zeu- ®een jaar of tien geleden toe- tstvriendelijk werd aange- fed, maar nog lang niet af is. Mangs besloot een meerder- ëdvan de gemeenteraad zo- Rarwat extra geld voor die opzij te zetten. Daarvan jahet tweede deel van de dseldedijk worden verfraaid, songeveer vanaf het stadhuis feaan het voormalige verpleeg- ®Ter Schorre, dat binnen in overigens weer gewoon in fébruik wordt genomen als... srpleeghuis. «mannen van de waterkant presseert het niet of nauwe- v®. Ze houden zich toch voor blijk op ter hoogte van de jmnnalige Veerhaven, in de ffiurt vaftpaviljoen Westkant, wis het meeste te beleven. f vier moeten een beetje la- tem de dames en heren poli- rj'Wantwees nu eerlijk, eerst tel ze alles af, halen ze de jtepvaart weg uit de stad en •tjilpen ze kanaalarmen om ver ens hartstochtelijk te plei- f'oor herstel van de band 51 de stad met het water, ten en geldverspilling, wui- ^zealdie verhalen uit het •teuis weg. Want hoe was het W-In de jaren zestig maakten Pluggen, de schutkolken en de vestingwallen plaats voor het nieuwe sluizencomplex en de rondweg over de Scheldeboule vard. Ruim tien jaar later ver dween ook de provinciale boot. Maar weer tien jaar later werd wel paviljoen Westkant ge bouwd. Bovenop de dijk, op een toplocatie, trekt de horecavesti- ging vooral in de weekends hon derden bezoekers, vooral Bel gen. Logisch, want de container schepen varen bij wijze van spre ken op een steenworp afstand van je kopje koffie voorbij. De bouw van het paviljoen was een eerste stapje in de richting van een hernieuwde relatie, met de Westerschelde. Met andere woorden: Terneuzen leefde niet langer met de rug naar het wa ter, maar kroop de Deltadijk weer op. Twee jaar geleden hield een ex tern adviesbureau een vurig plei dooi voor herinrichting van de gedempte Oostelijke Kanaalarm bij het Schuttershof. Het water moest er terugkeren en een jachthaven zou er niet misstaan. Een ophaalbrug? Prachtig toch? Tja, niet ver daar vandaan werd ooit de Axelsebrug afgebroken, maar dat foutje kon toch wel worden hersteld? Onlangs presenteerde het stads bestuur haar Toeristische Visie. Eén van de opmerkelijke conclu sies: de Scheldeboulevard vormt een obstakel, mede door het drukke verkeer... De oude Veerhaven verdient een grondige opknapbeurt; de jacht havenfaciliteiten kunnen moge lijk verder worden uitgebreid. En, o ja, de legendarische kapi tein Willem van der Decken (de Vliegende Hollander) moet meer dan ooit worden uitgebuit. Dieleman, Van de Wege, Gazan en De Bree verlaten hun vaste stek op de boulevard. Het wordt tijd voor het middagmaal. Van de Wege, voor hij op de fiets stapt: „Tot eind jaren zestig was de scheepvaart met alles eromheen nog heel dichtbij. De zeeschepen in de oude Westsluis en de binnen schepen via de Oost- en de West- kolk. Parlevinkers, bootman nen, tijmannen en sluiswachters zorgden voor leven in de brou werij. En de binnenschippers verzamelden zich, als ze moes ten schutten, even in de cafés voor een glas bier. Je kunt veel willen, maar dat krijg je nooit meer terug. Terwijl dat nu juist de romantiek van het water was." Wout Bareman Verfraaiing van de boulevard moet de band met het water herstellen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29