Dorpshart wordt voor de rijken daar ook mobieltjes PZC Ze hebben Briljanten cadeautjesoma en melkslijter Dorpsraad Kortgene krijgt geld voor aanleg wandelroute Kinderen op reis in Marokko louw goedkope woningen op inbreidingslocaties is onbetaalbaar Chava Bulthuis (1) en Xander Tieman mochten als enige Nederlandse kinderen mee met het zomerkamp van de Hassan Il-stichting in Marokko. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De elfjarige Xander Tieman en de veertienjarige Chava Bult huis uit Vlissingen zijn naar het zomer kamp van-de Hassan Il-stichting in Ma rokko gegaan. Deze vakantie wordt elk jaar georganiseerd om kinderen van Ma rokkaanse afkomst kennis te laten ma ken met de cultuur van hun ouders. Bij hoge uitzondering mochten dit jaar ook twee kinderen van Nederlandse af komst mee, om de vierhonderdjarige band tussen Nederland en Marokko te vieren. Via kennissen hoorden de ouders van Xander en Chava over het bestaan van het kamp en de mogelijkheid om dit jaar Nederlandse kinderen mee te laten gaan. „Dat vonden wij zo uniek en zo goed voor hun ontwikkeling, dat we ze hebben opgegeven", vertelt de moeder van Chava. Het Marokkaanse consulaat in Rotterdam heeft ze uiteindelijk gese lecteerd. „Ik wist van tevoren al wel iets van Ma rokko", vertelt Chava die net als Xan der zaterdag is teruggekomen van de reis. „Ik wist waar het lag en wat de hoofdstad was, maar nu weet ik ook hoe het land eruit ziet. Waar wij sloten hebben, hebben zij palmbomen. En langs de kust bij Rabat zijn er veel gro te rotsen. En ik weet nu hoe couscous smaakt." De kinderen verbleven op een vakantie complex tussen Rabat en Casablanca. Zij waren daar met tweehonderd ande re kinderen in de leeftijd van negen tot en met veertien jaar. Dertig kinderen kwamen uit Nederland, de rest kwam uit landen als Italië, Duitsland en Frankrijk. Allemaal hadden ze gemeen dat ze een Marokkaanse vader of moe der hadden. Behalve Xander en Chava dus.' „In het begin vroegen ze wel of wij een Marokkaanse vader of moeder hadden. We hebben toen uitgelegd waarom wij er waren. Daarna hebben wij het er niet meer over gehad." Hoewel de twee geen Marokkaans of Frans spreken en slechts een enkele be geleider een beetje Nederlands sprak, vormdg de taal nauwelijks een pro bleem. „Er waren genoeg andere Neder landse kinderen die voor ons vertaal den. En inmiddels heb ik ook wat Ma rokkaanse woordjes geleerd." Ze brachten een bezoek aan de indruk wekkende Hassan II moskee, aan de tui nen van het koninklijk paleis en aan een klein dorpje bij Rabat. Ook zijn ze gaan karten, zwemmen en paardrijden en bezochten ze een pretpark. Of ze opmerkelijke cultuurverschillen hebben gezien? Xander veert gelijk op. „Ja ik weet er wel één. De toiletten", zegt hij. „Daar hebben ze dus geen wc-papier. Alleen water en je hand. De volgende keer moet mijn moeder meer lotiondoekjes meegeven", zegt hij. Chava moet wat langer over de vraag nadenken. „We aten vier keer per dag, in plaats van drie keer. En in het restau rant zaten de jongens apart van de meis jes. Volwassenen hoefden dat niet." En o ja, ze zag ook nog een meisje dat met een hoofddoek op ging zwemmen, maar dat was het eigenlijk wel. Echt geen andere verschillen? Chava kijkt een beetje onbegrijpend en zegt dan: „Daar wonen net zo goed moderne mensen hoor! Ze hebben daar ook mo bieltjes." dinsdag 19 juli 2005 door Rob Paardekam KORTGENE - De dorpsraad van Kortgene krijgt van de ge meente Noord-Beveland vijfdui zend euro om een wandelroute langs bijzondere plekken in het dorp aan te leggen. „Ik woon nu tien jaar in Kortge ne en vind dat het historisch be sef, voor een dorp met zoveel his torie, niet erg groot is", vertelt J. Koedam, die namens de dorps raad nauw bij het project be trokken is. „Daar komt nog eens bij dat hier op toeristisch gebied bar weinig te doen is. Je hebt de Paardekreek, maar daarmee houdt het een heel eind op." De door de dorpsraad gewenste wandelroute pakt beide proble men aan. Er is straks weer een nieuwe attractie, die bovendien informatie verschaft over de his torie van Kortgene. De wandelroute leidt straks langs onder meer De Koren beurs, de Graaf van Buren, de molen, de haven en de Galgen- dijk, waar vroeger echte galgen stonden. „Daar waar nu hoveniersbedrijf Boot zit, hadden de geallieerden vroeger een vliegveldje, van waar ze verkenningsvluchten uitvoerden", zegt Koedam. „Dat weten veel dorpsbewoners ge woon niet." De tocht is dus niet alleen leuk voor toeristen, maar ook voor in woners van Kortgene. Langs de route staan straks informatiepa nelen met daarop tekst en uitleg over de bezienswaardigheden. Op- veel borden komen boven dien oude foto's, om te laten zien hoe het vroeger was. Van zo'n vliegveldje valt nu immers niets meer te zien. Met de subsidie van de gemeen te is de komst van de route een stuk dichterbij te komen. Ook de ondernemersvereniging van Kortgene heeft al een financiële bijdrage toegezegd. De dorpsraad hoopt dat de pane len nog dit jaar neergezet kun nen worden. De gemeente heeft laten doorschemeren dat ze hoopt op meer van deze routes. Als ook in andere dorpen initia tieven komen voor infoimatiepa- nelen in combinatie met een dorpswandeling, wil ze die graag ondersteunen. Vier dagen fietsen door de Bevelanden GOES - Vier dagen lang elke dag 25, 40 of 60 kilometer fiet sen door de Bevelanden. Dat staat de deelnemers aan de fiets vierdaagse, van dinsdag 26 tot vrijdag 29 juli, te wachten. Het is de zeventiende keer dat de Zeeuwse Rijwiel- en Toervier- daagse de fietstochten houdt. Ook dit jaar worden weer zo'n duizend deelnemers verwacht. Dinsdag 26 juli wordt de Noord-Bevelandroute gereden. Woensdag komen de fietsers langs Oud-Sabbinge met de 'Over dijken door Zeeuws land- schap'-route. Donderdag staat de Dorpen- en dijkentocht op het programma, een route langs Kattendijke en Wemeldinge. De laatste dag, vrijdag, fietsen deel nemers de Weelroute door De Zak. In alle routes zijn controle posten opgenomen, waar een pauze ingelast kan worden. Start eh finish zijn bij Sport- punt Zeeland. Tussen 9.00 uur en 13.00 uur kan gestart wor den, de eindcontrole is tussen 13.00 uur en 17.00 uur. Deelne mers kunnen zich per dag of voor vier dagen inschrijven. Deelnemers voor vier dagen moeten zich inschrijven bij Sportpunt Zeeland op 25 juli van 14.00 uur tot 16.30 uur of op dinsdagmorgen. Inschrijven voor één dag kan dagelijks bij de start. Advertentie Drenkelingsysteem zwembad VLISSINGEN - Het Vrijburgbacl in Vlissingen heeft een systeem om drenkelingen tijdig te kunnen ontdekken. Wanneer een zwemmer een tijdje niet beweegt, worden de badmeesters gealarmeerd. In Nederland verdrinken elk jaar zes tot tien mensen in openbare zwembaden. Het Vrij- burgbad is één van de zwembaden die vijftigduizend euro subsidie kreeg om het systeem te installeren. In augustus wordt het officieel in gebruik genomen. Onder en boven water registreren camera's de bewegingen van zwem mers. Wanneer iemand langer dan vijftien seconden niet beweegt, worden de medewerkers van het zwembad ge waarschuwd. Het systeem moet een aanvulling zijn op het normale toezicht door het personeel. Spookrijder van de weg gehaald OOSTDIJK - Aan de Oude Rijksweg in Oostdijk is gister middag rond 16.45 uur een spookrijder van de weg ge haald. Een 31-jarige automobilist uit Roosendaal was van af de afslag van de Rijksweg A58 meteen linksaf de Oude Rijksweg opgereden waardoor hij op de verkeerde weg helft terechtkwam. Een motoragent, die hem toevallig te gen kwam, kon de man meteen aan de kant zetten. De spookrijder kreeg een bekeuring. Aanrijding op Rijksweg A58 KRABBENDIJKE - Op de Rijksweg A58 bij Ki'abbendij- ke vond gistermiddag rond kwart voor twee een aanrij ding plaats waarbij vier voertuigen waren betrokken. Een 26-jarige automobilist uit de gemeente Borsele reed weg vanaf het BP-tankstation (Vliete) komende uit de richting van Kruiningen. Toen hij remde, kon een 19-jax-i- ge automobilist uit Arnemuiden, die achter hem reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. Door de aanrijding schoot de auto van de 19-jarige man de rijbaan van de A58 op. Een 29-jarige bestuurder van een truck met opleg ger uit Roemenië die over deze rijbaan reed, moest, om een aanrijding met de auto te voorkomen, hard remmen en uitwijken. Een 40-jarige bestuurder van een trekker met oplegger uit Kamerik, die daarachter reed, kon de uit wijkende en remmende vrachtauto voor hem niet meer ontwijken waardoor ook tussen hen een aanrijding ont stond. Er was alleen materiële schade. Aanpak huurschulden Vlissingen VLISSINGEN - Woningcorporatie l'escaut, de gemeente Vlissingen en de Kredietbank Walcheren gaan samenwer ken om mensen met huurschulden te helpen hun pro bleem op te lossen. Zij willen daarmee voorkomen dat mensen die een huur schuld hebben maar bereid zijn de problemen op te los sen, uit hun huis worden gezet. Mensen met een grote huurschuld die passende schuldhulpverlening aanvaar den, krijgen van l'escaut drie maanden uitstel. In die pe riode wordt een begin gemaakt met het saneringsplan dat door de Kredietbank is opgesteld. De Kredietbank werkt sinds 2000 op dezelfde manier sa men met de gemeente Middelburg en Woongoed Middel burg. In die jaren is het aantal huisuitzettingen vanwege huurschulden teruggebracht van 25 naar 15. Op dit mo ment worden in Vlissingen per jaar 40 woningen ont ruimd omdat de huurder een schuld heeft. De Krediet bank Walcheren verwacht dat aantal te kunnen halveren. lidzomerfeest i Kamperland iMPERLAND - Aan de oude ndbouwhaven van Kamper- sdis donderdag en vrijdag het idzomerfeest. ibeide dagen is er van 14.00 1 22,00 uur markt. Er staat «kermis en feesttent, waarin «derdag om 20.30 uur de eer- sband optreedt, de Lammaket- Old Firm is om 22.00 uur in zet en de Iers/Schotse fol- Ek-band Celtic Cowboys sluit ieerste volle dag van het mid- nerfeest af. Loco Loco Disco dw gaat vrijdagavond verder maf 21.00 uur. De tweeling- rartjes Feniel zijn Loco Loco sco Show. Zij stonden eerder i Pinkpop en Lowlands. Vrij- igkan worden rondgevaren op t Veeree Meer met een luxe kt en kan men waterskiën. lude brommers ISSINGEN - Bezitters van de bromfietsen komen zater- gbijeen in Vlissingen. Op het ikerterrein aan Langeleen- gzijnervan 12 tot 17 uur ac- liteiten van de Bromfiets Old- sr Liefhebbers Uit Zeeland fa). Vanaf 17 uur houdt de ichenTomos Club Zeeland er ïontmoetingsavond. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- dfaaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeimatholeim Stationspark 28 I Poslbus31 «60 AA goes lid: 0113-315670 [Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) hgrid Huibers Uiekevan der Jagt beekJanssen Bob Paardekam Boende Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 jE-mail: redactie@pzc.nl internet Pw.pzc.nl i E-mail; web@pzc.nl j^prank Balkenende jrjKKENSZAND - Mensen l een laag inkomen komen «eds moeilijker aan een huis kleine kernen. Nieuwbouw- jojectcn binnen de bebouwde tazijn vaak zo duur om te ont velen dat de bouw van huur- Ln of koopwoningen voor ariërs onbetaalbaar is. L omgevingsplan van de pro- werkt soms als een knel- [gband. De provincie verlangt gemeenten de helft van het yj,tal nieuwe woningen in plat- binnen de be- U-de kom bouwen, zogehe- fcinbreidingslocaties. Dat be ient dat gemeenten op zoek |elen naar open plekken, te Len panden moeten aanko- L, en bedrijven moeten ver- Msen naar een bedrijventer- L Dat zijn meestal dure en ^opende operaties. De finan cing is vaak de achillespees, jat het rijksbudget voor iV en dorpsvernieuwing de ilsté jaren is gehalveerd. [ld bij moet altijd geld bij", zegt iwethouder M. Vermue-Ver- (CDA, ruimtelijke orde- ig) van Borsele, een gemeente 'vijftien dorpen. „De burger jeft het misschien niet, maar grondprijs op inbreidingslo- lies is te hoog om er huurwo- sgen te bouwen. Vaak zijn die «wplaatsen ook te klein om een mix van koop- en huur- izen te maken. Het zijn meest- buizen voor mensen met een aig inkomen." Itdorpshart wordt dus voor de rijken. Jongeren of alleen staanden in kleine dorpen als Baarland, of Driewegen die graag een eigen (huur)huis in hun dorp willen en een beschei den inkomen hebben, moeten en gelengeduld hebben. Ver- mue-Vermue steekt daarbij ook de in hand in eigen boezem, Ge meenten maken elk jaar plannin gen van het aantal te bouwen woningen in de komende jaren. In de praktijk wordt slechts de helft van dat aantal opgeleverd. „Ik moet toegeven dat ook Bor sele zijn bouwvolume niet haalt." Appartementen Creativiteit is het credo om ook lagere inkomens te bedienen. Zo onderzoekt de gemeente samen met de woningcorporatie R&B Wonen of er in Nisse apparte menten voor jongeren kunnen worden gebouwd. Volgens Ver- mue-Vermue is Nisse, een dorp waar de meeste bewoners goed in de slappe was zitten, ook in trek bij jongeren. „We hebben nog geen locatie, maar denken bijvoorbeeld aan een boerderij, waarin je appartementen maakt." Vermue-Vermue vindt dat, gelet op de forse huizenprijzen, ook de bouwwereld met vernieuwen de ideeën moet komen, om te voorkomen dat jongeren platte landsgemeenten ontvluchten. Met belangstelling volgt de wet houder een project van het Ter- neuzense bouwbedrijf Van der Poel. Die onderneming heeft een woning ontwikkeld voor 140.000 euro. In serie gaan die huizen gebouwd worden, in twee maanden tijd. In Axel moet het eerste plan verrijzen. Hoewel de provinciale richtlij nen (helft inbreiding, helft uit breiding) voor bouwen op het platteland strenger zijn dan die van minister Dekker van VROM (40 procent inbreiden, 60 pro cent uitbreiden), is het wel een pleister op de wonde dat deze verdeling geldt voor het hele grondgebied. Vermue-Vermue, die zich altijd heeft verzet tegen strenge richtlijnen van de pro vincie: „In 's-Gravenpolder ma ken we met het Masterplan een flinke klapper op het gebied van inbreiding, waardoor je andere dorpen weer kan uitbreiden." Dat gebeurt onder meer in Lewe- dorp, waar 68 woningen verrij zen. Zeven daarvan zijn bedoeld voor starters. door Leoni van de Schraaf GOES - Normaal geeft 'cadeau tjesoma' Francina Hollestel- le-Minnaard (84) presentjes, gis teren ontving ze die juist. Zij en haar man Adriaan (88) stonden in het middelpunt van de belang stelling, omdat hun bruiloft pre cies 65 jaar geleden was. „Mijn achterkleinkinderen noe men me de cadeautjesoma, om dat ik ze vaak iets geef", legt Francina haar bijnaam uit. Om die naam eer aan te doen, had ze ook gisteren voor alle achter- kleinldnderen een cadeautje ge kocht. Het was gistermiddag gezellig druk in het Gasthuis in Goes. Kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen kwamen Fran cina en Adriaan feliciteren. Vooral het cadeau van A. Loker- se - een foto van het paar in bruidskleding, tijdens een spe ciale modeshow, vijf jaar gele den - bracht veel herinneringen boven. „Dat was onze tweede bruiloft", herinnert Adriaan zich. De eerste was in 1940. Francina, geboren in 's-IIeer Abtskerke, en Adriaan, uit Kloe- tinge, leerden elkaar kennen op een oranjefeest. Op Adriaans twintigste verjaardag, in janua ri 1937, gingen ze voor het eerst samen uit. „Uitgaan deed je toen eigenlijk nog niet, omdat daar geen geld voor was. We gin gen samen een stukje fietsen", deren, zeven kleinkinderen en heeft inmiddels tien achterklein kinderen. Francina: „Gelukkig hebben we een gezonde familie. Maar de achterkleinkinderen, die vind ik toch het leukst." agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Beklimming Peperbus; Markiezenhof, 13.00-16.30 uur: Roofvo gelshow; GOES - Grote kerk, 12.30 uur: Orgelcon cert door Geert Oldenbeuving; VVV. Singelstraat 14.00 en 15.00 uur: Stadswandeling olv gids; Sportpunt Zeeland, 13.30-16.00 uur: Sport- en speldag voor kinderen; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen; Ambachtscentrum Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie ambach- Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAMPERLAND - Muziektent in tuin Emelisse, 19.00 uur: Zomerfeest; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; Gemeentehuis, 9.00-13.00 uur, ex positie kunstenaars Hemeldinge. KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. weet Francina nog. Het kersver se echtpaar ging in 's-Graven polder wonen, in 1942 verhuis den ze naar Goes. Francina: „Mijn man is toen melkslijter ge worden. We hadden een winkel tje aan de 's-IIeer Hendrikskin- derendijk." „Dat was toen de drukste winkelstraat van Goes, een soort Hoofdstraat", vult Adriaan zijn vrouw aan. De rollen waren duidelijk ver deeld: Francina zorgde voor de kinderen en het winkeltje, Adriaan bracht de melk rond. In 1955 lieten ze een nieuw pand bouwen aan de MD de Groot straat en breidden ze hun win kel uit. Francina: „Tegenwoor dig zit er een cafetaria in het pand geloof ik, maar wij hebben dat laten bouwen." Francina stopte in 1963 met de winkel, om gezondheidsrede nen. Adriaan bleef melkslijter tot 1972, daarna werkte hij in de bouw. Het stel kreeg drie kin- Adriaan Hollestelle en Francina Minnaard leerden elkaar 68 jaar geleden kennen. Francina: „Uitgaan deed je toen eigenlijk nog niet, omdat daar geen geld voor was. We gingen samen een stukje fietsen." foto Willem Mieras winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25