PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Misdaad in Zeeland neemt af PZC giiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiig Israëlische betogers negeren verbod A Suikerplan stuit op veel verzet in Europa Vrouwelijke militair ook bepakt in Vierdaagse Flinke stijging van diefstal kleine boten {Heen drugsbestrijding geeft Zeeuwse politie steeds meer werk 19 20° Jl5° W 5 Veelal droog •jin toe zon en vrijwel overal droog. Ksxima rond 20 graden. Matige tot vrij jachtige zuidwestelijke wind. 247e jaargang no. 168 jinsdag 19 iuli 2005 „ummer €1,25 PZC Ollander moet inburgeren internet: www.pzc.nl Advertentie Ipüstlbank'ekeningnummer Handtekening' PZC bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens In de colofon leest u er meer over Kijk op uwwpxnl'abortneren. bel gratis osctu 0231231 of sruur deze bon naar. PZC. a'deling le&rssen rce Antwoordnummer 713. 4460 W8 Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig loestemming voor automatische incasso van dil bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand mei automatische incasso l€ 19.95] CD per kwanaai met automatische incasso 58.001 CD per jaar me! automatische incasso 222.501. si'rmssi'ssssso11 het alfabet van Zeeland door Kees Bos en Famke van Loon BRUSSEL - De suikerplannen van de Europees Commissie stui ten op veel verzet. Onder de EU-lidstaten tekent zich zelfs een minderheid af die de plan nen kan blokkeren, zo bleek gis teren bij de vergadering van Eu ropese Landbouwministers. Vooral de scherpe daling van de vaste suikerprijs van 39 procent is voor veel landen moeilijk te verteren. Eurocommissaris Fi scher Boel (Landbouw) maakt zich niet te veel zorgen over de gerezen tegenstand. Ze gaat pra ten met de dwarsliggende minis ters. Het verzet leeft vooral bij lidstaten aan de rand van de Eu ropese Unie. Landen als Italië, Ierland, Span je, Finland en Portugal kanten zich tegen de huidige plannen omdat de prijsdaling hun bieten teelt onrendabel maakt. Voor Nederlandse suikerboeren zijn de Brusselse plannen ook 'best ruig' weet topambtenaar A. Oostra die in Brussel minis ter Veerman wegens vakantie vervangt. Nederland steunt de suikervoorstellen in grote lij nen, maar pleit wel voor een be tere vergoeding voor de bietente lers. Oostra denkt daarbij aan '5 tot 10 procent' meer inkomens compensatie dan de 60 procent uit het commissievoorstel. Fi scher Boel hoopt ondanks de te genstand op vele fronten in no vember met de ministers een ak koord te bereiken over het nieu we suikerbeleid. Dat akkoord heeft de EU hard nodig bij de WTO-onderhandelingen in de cember. Het is immers de we reldhandelsorganisatie die de EU tot de ingrijpende liberalise ring van de Europese suiker markt dwong na klachten van rietsuikerproducenten Brazilië, Australië en Thailand. ANP pagina 13 massaal suikerprotest in Brussel jwHenk Postma MIDDELBURG - De hoog dagen van de misdaad lij- ita voorbij. Althans vol- pns de cijfers van de poli te. Die registreerde afgelo- jeo jaar in het gehele land jjer procent minder crimi- aliteit. In Zeeland nam het tantal geregistreerde mis- liijven zelfs af met 7,5 pro- jent, De daling doet zich oor op vrijwel alle fronten. landelijk nog wel sprake smeer geweldsmisdrijven. In stand is de stijging daarvan ii stilstand gekomen. Daar impt de politie alleen met een arlijks toenemende last van in- identen waarbij drugs in het el zijn. it blijkt uit cijfers die het Straal Bureau voor de Sta- stek gisteren vrijgaf, en uit (jaarverslag van de Politie fènd. Landelijk vertoont het atal geregistreerde misdaden uitwee jaar een dalende lijn. [Zeeland was voor het eerst crake van een daling: 1700 ader misdrijven, waarmee t totaal terugliep tot bijna Éame «ral het aantal inbraken en cdere vermogensdelicten eemt af. Landelijk is het deel daarvan nu al zes jaar u het dalen: van 69 naar 63 went Daarentegen neemt het deel van de geweldsmis- ijïeo (zoals mishandeling en bedreiging) nog steeds toe: vorig jaar van zes naar negen procent. Zeeland vertoont wat dat betreft een wat afwijkend beeld. Het aantal geweldsmisdrijven bleef er tot 2002 fors stijgen. Sindsdien is sprake van sta bilisatie: 2700 aangiften per jaar. Daarentegen registreert de Zeeuwse politie steeds minder zedendelicten: van 254 in 2000 naar 178 vorig jaar. In Zeeland is het vooral de bestrijding van drugsoverlast die de politie elk jaar weer meer werk bezorgt. Het aantal in cidenten in die sfeer verdubbel de de afgelopen vier jaar bijna: van 551 in 2000 tot 916 vorig jaar. Landelijk boekte de politie afge lopen jaar wat meer succes bij het ophelderen van misdrijven. Het aantal opgeloste zaken steeg van 20 naar 21,1 procent. De Zeeuwse politie was iets min der succesvol dan in het voor gaande jaar. maar presteerde nog steeds aanmerkelijk beter dan landelijk: bijna 37 procent van de misdrijven werd opgehel derd. Dat bezorgde justitie aanzien lijk meer werk: vierhonderd ver dachten extra. Versatel komt in Zweedse handen Versatel-topman Raithatha (foto) en Jamheimer van te- lecombedrijf Tele2 gaven gisteren uitleg over overna me van Versatel door Te- le2. Voor de aankoop van het Amsterdamse telecom- en kabelbedrijf betalen de Zweden in to taal 1,34 mil- jard euro. Camera's bewaken Gentse Feesten Een intelligent netwerk van camera's helpt de poli tie tijdens de Gentse Fees ten. Zo slaat het systeem bijvoorbeeld alarm als de bezoekersstroom vastloopt. Agenten op de fiets worden naar die plek gestuurd om in O te grijpen. Doornbos aast op stoeltje Formule 1 Voor Robert Doornbos breekt een spannende tijd aan. Zeer binnenkort hoort de Rotterdammer of hij zijn de buut mag maken in de Formule 1. Dat zou dan bij Minar di zijn, de ploeg waar Christijan Albers al voor rijdt. Het tweede stoeltje in die renstal komt namelijk vrij. Doornbos is een belangrijke kandidaat om die plek in te nemen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20 en 21. Mededeling Door een computerstoring hebben de PZC-abonnees op Walcheren en de Beve- landen gisteren de editie khouwen-Duiveiand ont- langen. In Zeeuws- Vlaan deren en op Schouwen-Dui- veland kon wel de juiste editie worden bezorgd. In de krant van vandaag is - voor zover mogelijk - als nog de belangrijkste infor matie verwerkt. Excuses voor het ongemak. Hoofdredactie PZC Vrijwilligers van het Rode Kruis oefenen in het prikken van blaren en het verzorgen van ander voetletsel. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Tijdens de Nij meegse Vierdaagse moeten voor het eerst ook vrouwelijke mili tairen tien kilo bepakking mee dragen. Dat meldde Defensie gis teren aan de vooravond van het grote wandelevenement. In totaal gaan vandaag circa 45.000 wandelaars van start. Het startveld van de 89e Vier daagse telt 59 nationaliteiten. Vanmorgen om vier uur gingen de eersten op pad voor hun tocht van 30, 40 of 50 kilometer. Het wandellegioen trekt van daag door de Betuwe. Aan de Vierdaagse doen 5000 militairen uit binnen- en buiten land mee. Voorheen konden vrouwelijke soldaten van het Ne derlandse leger hun bepakking thuis laten, waar hun mannelij ke collega's elke dag tien kilo moesten meetorsen. Onderzoek door Defensie wijst echter uit dat de bepakking ook voor vrou wen haalbaar is. Op de finishlocatie in Nijmegen oefenden de 365 vrijwilligers van het Rode Kruis gistermid dag voor de laatste keer het prik ken van blaren. „De weersvoor uitzichten zijn vrij gunstig. We hopen dus dat het aantal blaren dit jaar meevalt", aldus een woordvoerster. Het Rode Kruis heeft in Nijme gen een noodhospitaal ingericht met 72 bedden. ANP pagina 7 Vierdaagse wordt media-event lonzeredactie buitenland taVOT - In het Zuid-Israëli- Netivot is gisteravond een tmonstratie begonnen tegen de 'ande Israëlische terugtrek- !uit de Gazastrook. Volgens politie verzamelden zich MO betogers, volgens de orga nisatoren kwamen 50.000 men sen opdagen. De demonstratie geldt als uiter ste poging de ontruiming van de joodse nederzettingen in de Ga zastrook tegen te houden. De or ganisatie had op 100.000 beto gers gehoopt. De autoriteiten zetten 20.000 politieagenten en militairen in om te voorkomen dat de beto gers naar de Gazastrook optrek ken. Eerder gisteren namen agenten rijbewijzen in van onge veer honderd buschauffeurs die demonstranten naar Netivot brachten. ttodoxe joden in Netivot bidden voor aanvang van de protestmars tegen ontruiming van de Ga- Jtook.De demonstranten hulden zich in oranje, de kleur van het verzet tegen dit plan van de Israëli- Preraier Sharon. foto Oleg Popov/RTR De mars is georganiseerd door de Yesha-raad, de overkoepelen de organisatie van de kolonis ten. De raad wil vanuit Netivot een protestmars beginnen naar de circa vijftien kilometer ver derop gelegen Gazastrook. On danks het verbod van de autori teiten liep de menigte gister avond naar het vijf kilometer van Netivot gelegen Kfar Main- om, waar een kamp voor de nacht werd opgeslagen. Volgens de plannen van de Israë lische premier Sharon moeten de joodse kolonisten in de Ga zastrook vanaf 17 augustus ver trekken. In het gebied wonen naar schatting 5000 joodse kolo nisten, die er 40 procent van het landoppervlak innemen, tussen 1,3 miljoen Palestijnen. Het Israëlische leger heeft in de Gazastrook een 15-jarige Pale stijnse jongen doodgeschoten die zou hebben staan wachten bij een legerpost bij de joodse nederzetting Gush Katif, meldden Palestijnse bronnen. Gush Katif is het uiteindelijke doel van de mars. ANP/RTR/AFP/GPD pagina 4 eenzijdigheid plan Sharon wreekt zich (Advertentie) wizaM^fenr- in Veere RUIMT OP Zie advertentie pagina 22 van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - De diefstal van langzame boten, trailers en kleine buitenboordmotoren stijgt flink, zo blijkt uit cijfers van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) in Drieber gen. Niet meer dan 10 procent van de diefstallen wordt opgelost. Dat percentage is zo laag omdat geen verplichte of eenduidige re gistratie bestaat, aldus de KLPD. Het CDA in de Tweede Kamer pleit voor zo'n eenduidige regis tratie, het Watersportverbond ziet daarin echter niet de oplos sing, zo meldden de partijen gis teren. Recreatievaartuigen die niet Vergeetpas voor dementerenden BREDA - 'Ik heb af en toe ge- heugenproblcmen. Als ik ver ward ben, wilt u dan contact op nemen metEn dan volgen zo geheten alarmadressen. Een dergelijke tekst moet op het vergeetpaspoort komen te staan dat is ontwikkeld door het Pa tiënten- en Consumentenplat form West-Brabant en de Alzhei- merstichting. De pas is een docu mentje dat bedoeld is voor men sen bij wie de diagnose demen tie nog niet is vastgesteld, maar die wel vergeetachtig zijn. Het gratis paspoort is eind dit jaar verkrijgbaar bij apotheken, bi bliotheken en huisartsen in West-Brabant. GPD sneller dan twintig kilometer per uur kunnen varen, hoeven niet te worden aangemeld bij de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW). De diefstal van deze ongeregis treerde boten is sinds 2001 geste gen van 940 tot 1112 vorig jaar en dit jaar zou het aantal op 1200 uitkomen. De diefstal van kleine buitenboordmotoren steeg de laatste vier jaar met 550 tot 1650 en het aantal gesto len trailers van 127 naar 251. CDA-parlementariër Van Hijum heeft minister Peijs (Ver keer) gevraagd de watersporters om de tafel te roepen om een eenduidig registratiesysteem op te zetten. Mocht de sector dat niet willen, dan moet de over heid het verplicht stellen. Het Watersportverbond, met 115.000 leden de grootste water- sportclub, ziet daar niets in. „Watersporters willen hier graag zelf over beslissen. Als je percentueel kijkt is het aantal diefstallen in de watersport te verwaarlozen, en dus wegen de kosten van registratie niet op te gen de baten", aldus directeur J. Kossen.„En de meeste boten verdwijnen binnen een paar uur na diefstal naar het buitenland. Die vind je niet terug, ook niet met een kenteken." ANP Leven in de berm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1