Zo'n berm bruist van het leven PZC Ook een vleermuis kan weieens de weg kwijt zijn weerwoord namen Ecologisch beheer is goed voor de natuur .nl SsV, 4460 AA Goes retentie-exploitatie: _7,n Midden-Zeeland: 0113-315520; rws-Vlaanderen: 0114-372770; Seal: 020-4562500. jnsdag 19 juli 2005 Ecologisch beheer van wegbermen is duurder dan natuuronvriendelijk klepelen. Maar het levert z'n geld dubbel en dwars op. Het aantal planten en in secten is vele malen groter dan in de traditioneel be heerde bermen. Anton Baaijens onderzocht ecologi sche wegbermen van provin cie en waterschap Zeeuwse Eilanden. Zijn conclusie: ze leveren een zeer waardevol le bijdrage aan de Zeeuwse natuur. Als de eerste peer komt te Sint-Margriet, dan men overal de oogst beginnen ziet Sint-Margriet is op 20 juli) 2uttei Omstreeks eind juli/begin au gustus, als de pastinaak gaat bloeien, zijn de bermen op hun mooist, zegt Anton Baaijens van het gelijknamige insectenon derzoeksbureau in Groot-Abee- le. De klimatologische omstan digheden hebben altijd grote in vloed op cle ontwikkeling van de planten en dieren in de wegber men, geeft hij aan. Regen en zon zijn van belang. „Sommige plan ten bloeien het ene jaar uitbun diger dan het andere. Het is vaak een combinatie van facto- Voor de provincie onderzocht Baaijens elf bermtrajecten in Midden-Zeeland. Hij bemonster de ze tussen mei en september tweemaal per maand op de aan wezigheid van insecten. Op Schouwen-Duiveland is hij daar voor het tweede jaar mee bezig, ten behoeve van water schap Zeeuwse Eilanden. Waarom zo gericht op insecten? Baaijens legt uit dat die een steeds belangrijker rol spelen in het natuurbeheer, omdat zij snel reageren op veranderingen. In secten zijn een goede graadme ter voor de kwaliteit van een ge bied. Verstikt Voor veel Zeeuwse wegbermen geldt dat vegetatie met een niets ontziende machine wordt neer geslagen (klepelen)., Het maaisel blijft liggen, gaat rotten en ver stikt de onderliggende kruiden. Alleen grassen komen er weer doorheen. Het is een vrij goedko pe en snelle methode, maar voor een gezonde ontwikkeling van natuurwaarden niet best. Rijks waterstaat geeft langs rijksweg A58 een prima voorbeeld hoe het anders kan. Daar worden de bermen ecologisch beheerd en dus ook verantwoord gemaaid. De provincie beheert vrij veel bermen ecologisch. Waterschap Schoenmakers was veel te vroeg. Via internet hadden ze elkaar gevonden en ruim een jaar hadden ze gemaild. Dit was hun eer ste ontmoeting. In restau rant De Eenhoorn. De Zutter heette ze, Suze de Zutter. Van die naam had hij wel eens gehoord, maar dan met een S, De Sutter. Och, een s of een z - wat maakt het uit? De familieatlas geeft nog geen tien families De Zut ter in Zeeland, uitsluitend in West-Zeeuws-Vlaande ren en Vlissingen. Via het telefoonboek komen er twaalf tevoorschijn in de regio Oostburg en Sluis. Meer dan 1300 De Zutters leven er daarentegen in Vlaanderen. Ook zo'n tien families De Sutter moeten er in dit gewest zijn, ook vooral in West-Zeeuws- Vlaandèren. Maar bijna 3000 De Slitters in Vlaande ren. Je hoeft niet te vragen waar Suze de Zutter d'r fa milie vandaan komt. Suze was ook te vroeg. Daarom was ze in Du Com merce gaan zitten, in de ser re. Kon ze aan de overkant De Eenhoorn in de gaten houden. Af en toe ging er iemand naar binnen, deze en gene kwam weer naar buiten. Nog even dan zou ze gaan. De familienaam De Zutter of De Sutter komt van een beroepsnaam: een sutter is een naaier, van kleren, maar vooral van schoenen. Het komt van het Latijnse sutor, dat dezelfde beteke nis heeft. In een kroniek uit de 14e eeuw staat dat 'een scoesuttere' in de stad kwam. Ook komt in de Mid deleeuwen het woord coeyensutter voor. Dat is iemand die schoenen maakt van kalfsleer. Voor Suze de Zutter was het nu tijd om over te gaan. Toen Frans Schoenmakers haar zag binnenkomen, wist hij het onmiddellijk. Lo van Driel POLDERPEIL Natuurtekenaar Adri Kar man woont in Colijnsplaat, op Noord-Beveland. Voor Buitengebied trekt hij er elke week op uit. In deze rubriek vertelt hij in woord en beeld over de natuur in de polder. We maken het in ons kik kerlandje niet zo vaak mee dat je 's avonds tot het duis ter valt buiten kunt vertoeven. Het is op zo'n zeldzame, wind stille zomeravond dat we op het terrasje achterin de tuin zitten. De stilte is bijna hoorbaar. Vanuit de polder dringt het ge luid van een kikkerkoor tot ons door. De groene kikkers, ook wel boerennachtegalen ge noemd, 'zingen' tegen elkaar op. Gelukkig zitten ze ver weg; vlakbij huis kan zo'n vocaal en semble behoorlijk irriterend zijn. Nu verhoogt ze alleen de sfeer van de zomeravond en wordt de stilte er nog eens door geaccentueerd. Een familie gierzwaluwen is hoog in de lucht op insecten- jacht. Tót de zwaluwen opeens van gedachten lijken te zijn ver anderd. Vielen ze eerder, hoog in het zwerk, niet zo op, een vol gend ogenblik scheren de vogels luid krijsend met een tiental te zamen laag boven de bebou wing. Op enkele meters van ons vandaan schieten ze tussen de struiken en bomen door. Opval lend is dat ze daarbij steeds een zelfde route schijnen te volgen. Ontelbare malen komen ze langs en kunnen we ze volgen. Een moment zijn ze verdwenen achter de omliggende bebou wing om enkele tellen latei- weer te verschijnen en opnieuw langs te scheren. Wat de gier zwaluwen beweegt om over te gaan van foerageren op insec ten naar de lage spectaculaire vluchten in familieverband is ons niet duidelijk. Boeiend is het wel. Meestal is de show ech ter van korte duur. Als het duis ter valt, duurt het niet lang illustratie Adri Karman meer of er is geen gierzwaluw meer te bekennen. Waar zijn ze plotseling gebleven? Onder de dakpannen, in de kieren tussen muren en overstekken? Volgens onderzoekers slapen deze won derlijke vogels - uitgezonderd de broedende vrouwtjes - op grote hoogte in hun vlucht. Als de zwaluwen verdwenen zijn en ook het kikkerkoor is verstomd, is er alleen nog de stil te van de komende nacht. We weten echter dat het nu de beurt is aan de vleermuizen. Op avonden als deze kun je er op wachten. In fladderende vlucht zijn de dieren op hun beurt op voedseljacht. En, opmerkelijk, evenals de zwaluwen schijnen ze herhaaldelijk eenzelfde route te volgen. Minder snel dan de vogels maar toch nog wonder lijk vlug, komen ook zij steeds dicht in onze buurt. Hun aantal kan het niet halen bij dat van de zwaluwen, maar ook hun aanwezigheid is spectaculair en boeiend. Afbraak van oude panden en schuren en het kwistig gebruik in het verleden van insectenbe- strijdende middelen en de daar mee gepaard gaande verminde ring van prooidieren hebben de vleermuizenstand geen goed ge daan. Maar gelukkig: ze zijn er nog en mogelijk dat met het be wuster omgaan met insectenver delgers, het evenals voor vele vogelsoorten voorzien van on derkomens in de vorm van spe ciale vleermuiskasten en de komst van meer belangstelling voor de siertuin waardoor insec ten meer kansen krijgen, de toe komst van de vleermuizen wat rooskleuriger wordt. De meest algemene en ook de soort die het vaakst in de mense lijke omgeving verblijft, is de dwergvleermuis. Vier centime ter lang is het diertje slechts, maar de vleugelspanning be draagt ongeveer twintig centi meter, waardoor het in de vlucht toch nog een behoorlijk formaat heeft. Zijn voedsel, over het algemeen kleine insec ten en mugjes, wordt in de vlucht verorberd. Voor het con sumeren van grotere prooien, zoals nachtvlinders, houdt het dier er echter een vaste diner plaats op na. Over het algemeen weten vleermuizen zich met hun natuurlijke sonoruitrusting uitstekend te oriënteren, maar een enkele keer komt het voor dat ze de weg kwijt zijn. Wan neer je dan je slaapkamerraam hebt openstaan, is het mogelijk dat je de slaap niet kunt vatten vanwege een ritselend geluid. Althans, zo luidt het verhaal van een echtpaar dat na onder zoek de slaapkamer met een vleermuis bleek te delen. Waar schijnlijk kon die ook de slaap niet vatten. Adri Karman Berm bij Nieuwdorp. zicht vrij te houden. Baaijens signaleert dat veel bermen zon der aangepast maaibeheer vol met (Engels) raaigras zitten, een mogelijk ooit uitgezaaid produc tiegras. Dat verstikt de kruiden. Ecologisch beheer is vooral hooi- landbeheer: een- of tweemaal per jaar maaien, in de voorzo mer en in augustus/september, en het maaisel afvoeren. Zo ontstaat een schrale, voedsel- arme in plaats van voedselrijke situatie en - al klinkt het wat te genstrijdig - dat is goed voor een ruime verscheidenheid aan plantensoorten. Zeker kruiden hebben graag wat schrale grond. Rijkdom aan planten is weer een uitstekende basis voor de aanwezigheid van insecten als vlinders, sprinkhanen, bijen en wespen (en trouwens ook voor kleine zoogdieren als mui zen - niet voor niets zijn vaak boven een berm fladderende roofvogels te zien). Baaijens heeft gemerkt dat, net als op de bloemdijken, de war mere en beschutte plekken op de wegbermen meer soorten planten en dieren opleveren. Ook de aanwezigheid van hout wallen of struiken zorgt voor meer soorten (daarentegen zijn bomen letterlijk een sta in de weg). „Het verrast me dat het verschil ten opzichte van een ka le berm zo groot is." Dat het eco logisch beheer meer natuur ople vert, is voor hem onomstreden. „Je kunt het verschil goed zien. Traditioneel beheerde bermen zijn heel veel minder, zowel voor planten als dieren." Zeldzame vlinder Ook nationaal gezien is in Zeeuws-Vlaamse bermen een zeer zeldzame vlinder aangetrof fen: de vijfvlek-sint-jansvlin- der. Rolklaver is de enige voed selplant van de rups en voor die plant is hooilandbeheer ideaal. „Wat beesten in de bermen be treft is de vijfvlek-sint-jansvlin der het bijzonderste insect wat we hebben", stelt Baaijens. Hij noemt de bermen een leefge bied op zich. „Er zitten beesten die elders niet zoveel voorko men. Ze zijn ook een netwerk foto's Dirk-Jan Gjeltema van verbindingen. Beesten ver plaatsen zich zo. En als je elk jaar hetzelfde ecologische be heer voert, ontstaat er ook even wicht, een rustgebied." Nergens in de provincie heeft Baaijens de greppelsprinkhaan zo talrijk aangetroffen als in en kele provinciale bermen. Lande lijk is het een zeldzaam insect. De bruine dagvlinder was tot nu toe alleen in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Be veland waargenomen. Baaijens trof ze onder meer in bermen bij 's-Gravenpolder en Ritthem aan. „Hele populaties, geen zwervertjes." Ook ontdekte hij veel grashommels, een bedreig de soort die op de Rode Lijst staat. Op enkele plaatsen met katten- doorn vloog de lathyrusbij. Van de 29 in Zeeland voorkomende dagvlindersoorten, blijken er zo'n 22 in de bermen te zitten (de niet-ontdekte soorten leven in duinen en bos). Rinus Antonisse Zeeuwse Eilanden heeft onge veer dertig kilometer bermen uitgekozen voor natuurvriende lijk beheer. Overigens geldt voor alle bennen dat vooral op kruispunten de verkeersveilig heid voorrang krijgt; daar wordt gewoon geklepeld, om het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19