Filmhuis zoekt ander onderkomen Dorpshart wordt plek voor rijken I2C ÏZC Ze hebben daar ook mobieltjes Taakstraf voor plegen ontucht SCHELDESTRfffïT Drenkelingendetectie in Vrij bur gbad -11 Brandweer rukt drie keer uit voor Lange Jan [inema hecht niet aan plaats in A-theater, wel aan huisvesting in binnenstad (jjDELBURG - De Lange Jan de kerken in het Abdijcom- L in Middelburg zijn weer be- ^rpd tegen brand. Een kapot- Slerinstallatie, die er- zorgde dat de brandweer telopen weekeinde drie keer ^loos moest uitrukken, is gis- dinsdag 19 juli 2005 teren gerepareerd. De eerste melding van een brandalarm in de Abdij, kwam zaterdagmid dag om drie uur binnen. De tweede volgde om acht uur 's avonds, de derde kwam om half vier 's nachts. Het bleek al le keren loos alarm. Een lekken de sprinklerinstallatie veroor zaakte de brandmeldingen. Na die derde keer besloot de brand weer de sprinklerinstallatie uit te schakelen. Pogingen om de computer van het systeem op nieuw in te stellen, bleken vruchteloos. Bovendien werkte de sprinklerinstallatie door de storing toch al niet meer. De brandweer wilde ook niet het ri sico lopen nog vaker uit te moe ten rukken zonder. „We moeten ons personeel wel gemotiveerd houden", verklaarde officier van dienst D. te Paske. Toeval lig stond voor maandag toch al een controle van de sprinklerin stallatie gepland. De brandweer zou met de installateur van de sprinkler het systeem onderzoe ken. Zo is ontdekt dat de lucht- compressor in de installatie ka pot was. Die is meteen vervan gen. De sprinkler doet het nu weer. Daarom is het complex van de Lange Jan. de Nieuwe Kerk, de Koorkerk en de Wan- delkerk ook weer aangesloten op het brandmeldsysteem. 0DELBURG - Stichting Ci- Middelburg zoekt naar an- gebouwen voor een nieuw c« Mheater. Door de problemen I aide bouw van het A-theater, tide gemeente bezuinigen op project of mogelijk uitwij- rdnaar een andere locatie bui lt het centrum. Het filmhuis, hl twee zalen zou krijgen in d A-theater, wil echter in de menstad blijven en zoekt irnaar alternatieven. latter W. de Pagter van de Cinema Middelburg CM) houdt vast aan de eis dat Iwee nieuwe filmzalen komen het centrum van Middelburg, i hoeven niet per se in het ï«e A-theater te komen, zo- officieel nog wel de bedoe- is. Maar verhuizing naar de ad van de stad is voor de stich- igniet aanvaardbaar, tagter: „Wij hebben natuur- met zo heel veel te eisen, ut wij hangen aan een zijden jadje. gezien de subsidie die nodig hebben. En hoe het uit zweet ik niet, maar er moet ifilmtheater blijven in Mid- lourg Kijk ook naar de Roose- 1 Academy, die veel nieuwe Énten naar Middelburg engt. Wij hangen echter meer neen positie binnen de stads- 2 dan aan een positie binnen theater." (gens De Pagter wordt hier- r met de gemeente gespro- l „Het is niet aan ons om de flemen met het theater op te isen Wat moet gebeuren is we de eisenpakketten naast jgen: wat is er nodig twee filmzalen, welke ge wen zijn er die al geschikt orren langs Irand bij lostkapelle STKAPELLE - Het Zeeuws •logisch Museum in Oostka- Ue trekt donderdag met een met langs het strand. visnet wordt vanaf het and door het water getrokken Wn beeld te geven welke die- op de grens van zee en land tam staat onder leiding van 'ds. Mensen die mee wil- moeten laarzen en een hand- k meenemen. De anderhalf durende tocht begint om 15 uur en gaat door als zich minste tien mensen hebben gemeld bij het museum. Dat op telefoonnummer 1-5826 20. De strandwande- gkost twee euro per persoon. [Bezorgklachten: WW231231 imaandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur redactie Walcheren Nenruststraat 18 rfstbus 8070 S30EB MIDDELBURG 1st 0118-493000 :a: 0118-493009 ■mail: redwalch pzc.nl tourits Sep (chef) "sdia Berkelder sfoh Ramakers Uriamvanden Broek Sslma Osman fady van den Hurk de Vries (sport) tfNTRALE REDACTIE Nonspark 28 '«bus 31 AA GOES Non 3)315500 (0113)315669 -•mail: redactie@pzc.nl •rernet K.pzc.nl web@pzc.nl zijn of die verbouwd kunnen worden, en wat kost dat." De zoektocht is niet eenvoudig, stelt De Pagter vast. „Het arse naal aan panden is niet groot. Alles vereist verbouwing." Bo vendien is het de bedoeling om twee filmzalen te vinden die van uit één centrale projectieruimte worden bediend. Een tweede projectieruimte is te duur. Daar mee valt een gebouw als de Klo veniersdoelen, waar de filmza len boven elkaar zouden liggen, eigenlijk al af. Naar Vlissingen, waar Cinecity nieuwe filmzalen wil bouwen voor culturele films, wil de SCM niet. „Het filmtheater hoort in Mid delburg thuis. Het is zo gezellig in Middelburg. Ik zou het zo jammer vinden voor Middel burg als we hier niet kunnen blijven." Overigens is er volgens de voor zitter genoeg ruimte in de markt voor culturele films om zowel in Vlissingen als in Middelburg twee filmzalen voor dit genre te bouwen. „Hier komen zalen voor 100 en voor 60 mensen. Als ze in Vlissingen hetzelfde doen, is het nog niet veel. Resultaat De Pagter weet niet wanneer de besprekingen met de gemeente over andere huisvesting voor het filmtheater tot resultaat lei den. Er wordt nu overlegd en ge zocht. Hij vermoedt dat pas rond de raadsvergadering van 5 septem ber over het A-theater meer dui delijk is over de toekomst van het filmtheater. Een langer ver blijf in het huidige Schuttershof theater acht hij 'niet reëel'. „Dat is te oud en te klein." Chava Bulthuis (1) en Xander Tieman namen een houten slang als souvenir mee van het zomerkamp van de Hassan Il-stichting in Marokko. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De elfjarige Xander Tieman en de veertienjarige Chava Bult huis uit Vlissingen zijn naar het zomer kamp van de Hassan Il-stichting in Ma rokko gegaan. Deze vakantie wordt elk jaar georganiseerd om kinderen van Ma rokkaanse afkomst kennis te laten ma ken met de cultuur van hun ouders. Bij hoge uitzondering mochten dit jaar ook twee kinderen van Nederlandse af komst mee, om de vierhonderdjarige band tussen Nederland en Marokko te Via kennissen hoorden de ouders van Xander en Chava over het bestaan van het kamp en de mogelijkheid om dit jaar Nederlandse kinderen mee te laten gaan. „Dat vonden wij zo uniek en zo goed voor hun ontwikkeling, dat we ze hebben opgegeven", vertelt de moeder van Chava. Het Marokkaanse consulaat in Rotterdam heeft ze uiteindelijk gese lecteerd. „Ik wist van tevoren al wel iets van Ma rokko", vertelt Chava die net als Xan der zaterdag is teruggekomen van de reis. „Ik wist waar het lag en wat de hoofdstad was, maar nu weet ik ook hoe het land eruit ziet. Waar wij sloten hebben, hebben zij palmbomen. En langs de kust bij Rabat zijn er veel gro te rotsen. En ik weet nu hoe couscous smaakt." De kinderen verbleven op een vakantie complex tussen Rabat en Casablanca. Zij waren daar met tweehonderd ande re kinderen in de leeftijd van negen tot en met veertien jaar. Dertig kinderen kwamen uit Nederland, de rest kwam uit landen als Italië. Duitsland en Frankrijk. Allemaal hadden ze gemeen dat ze een Marokkaanse vader of moe der hadden. Behalve Xander en Chava dus. „In het begin vroegen ze wel of wij een Marokkaanse vader of moeder hadden. We hebben toen uitgelegd waarom wij er waren. Daarna hebben wij het er niet meer overgehad." Hoewel de twee geen Marokkaans of Frans spreken en slechts een enkele be geleider een beetje Nederlands sprak, vormde de taal nauwelijks een pro bleem. „Er waren genoeg andere Neder landse kinderen die voor ons vertaal den. En inmiddels heb ik ook wat Ma rokkaanse woordjes geleerd." Ze brachten een bezoek aan de indruk wekkende Hassan II moskee, aan de tui nen van het koninklijk paleis en aan een klein dorpje bij Rabat. Ook zijn ze gaan karten, zwemmen en paardrijden en bezochten ze een pretpark. Of ze opmerkelijke cultuurverschillen hebben gezien? Xander veert gelijk op. „Ja ik weet er wel één. De toiletten", zegt hij. „Daar hebben ze dus geen wc-papier. Alleen water en je hand. De volgende keer moet mijn moeder meer lotiondoekjes meegeven", zegt hij. Chava moet wat langer over de vraag nadenken. „We aten vier keer per dag, in plaats van drie keer. En in het restau rant zaten de jongens apart van de meis jes. Volwassenen hoefden dat niet." En o ja, ze zag ook nog een meisje dat met een hoofddoek op ging zwemmen, maar dat was het eigenlijk wel. Echt geen andere verschillen? Chava kijkt een beetje onbegrijpend en zegt dan: „Daar wonen net zo goed moderne mensen hoor! Ze hebben daar ook mo bieltjes." door Frank Balkenende HEINKENSZAND - Mensen met een laag inkomen konien steeds moeilijker aan een huis in kleine kernen. Nieuwbouw projecten binnen de bebouwde kom zijn vaak zo duur om te ont wikkelen dat de bouw van huur huizen of koopwoningen voor starters onbetaalbaar is. Het omgevingsplan van de pro vincie werkt soms als een knel- verband. De provincie verlangt dat gemeenten de helft van het aantal nieuwe woningen in plat telandskernen binnen de be bouwde kom bouwen, zogehe ten inbreidingslocaties. Dat be tekent dat gemeenten op zoek moeten naar open plekken, te slopen panden moeten aanko pen en bedrijven moeten ver plaatsen naar een bedrijventer rein. Dat zijn meestal dure en langlopende operaties. De finan ciering is vaak de achillespees, omdat het rijksbudget voor stads- en dorpsvernieuwing de laatste jaren is gehalveerd. „Er moet altijd geld bij", zegt de wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, ruimtelijke orde ning) van Borsele, een gemeente met vijftien dorpen. „De burger beseft het misschien niet, maai de grondprijs op inbreidingslo caties is te hoog om er huurwo ningen te bouwen. Vaak zijn die bouwplaatsen ook te klein om er een mix van koop- en huur huizen te maken. Het zijn meest al huizen voor mensen met een stevig inkomen." Het dorpshart wordt dus voor de rijken. Jongeren of alleen staanden in kleine dorpen als Baarland of Driewegen die graag een eigen (huur)huis in hun dorp willen en een beschei den inkomen hebben, moeten en gelengeduld hebben. Ver- mue-Vermue steekt daarbij ook de in hand in eigen boezem. Ge meenten maken elk jaar plannin gen van het aantal te bouwen woningen in de komende jaren. In de praktijk wordt slechts de helft van dat aantal opgeleverd. „Ik moet toegeven dat ook Bor sele zijn bouwvolume niet haalt." Appartementen Creativiteit is het credo om ook lagere inkomens te bedienen. Zo onderzoekt de gemeente samen met de woningcorporatie R&B Wonen of er in Nisse apparte menten voor jongeren kunnen worden gebouwd. Volgens Ver- mue-Vermue is Nisse, een dorp waar de meeste bewoners goed in de slappe was zitten, ook in trek bij jongeren. „We hebben nog geen locatie, maar denken bijvoorbeeld aan een boerderij, waarin je appartementen maakt." Vermue-Vermue vindt dat, gelet op de forse huizenprijzen, ook de bouwwereld met vernieuwen de ideeën moet komen, om te voorkomen dat jongeren platte landsgemeenten ontvluchten. Met belangstelling volgt de wet houder een project van het Ter- neuzense bouwbedrijf Van der- Poel. Die onderneming heeft een wo ning ontwikkeld voor 140.000 euro. In serie gaan die huizen ge bouwd worden, in twee maan den tijd. In Axel moet het eerste plan verrijzen. Ombudsman geeft Goes standje GOES - De gemeente Goes heeft een burger onvolledig geïnformeerd over de aanschaf van een paspoort, dat no dig is voor de identificatieplicht. Volgens de Zeeuwse Om budsman heeft de gemeente geen onjuiste informatie gege ven, maar had die in eerste instantie wel vollediger kun nen zijn. Overigens heeft ze dat voor een belangrijk deel vrij snel rechtgezet. Een inwoner werd in oktober vorig jaar erop geattendeerd dat zijn paspoort eind dat jaar zou verlopen. Die schreef terug dat een paspoort niet per se noodzakelijk is om zich te kunnen identificeren. Het kan ook met een rijbewijs. De klachtencoórdinator van de ge meente licht de inwoner vervolgens voor over de identifi catieplicht, maar de laatste vindt het antwoord onvol doende een dient een klacht in. Zonder dat de inwoner en de behandelend ambtenaar wordt gehoord verklaart de klachtencommissie het bezwaar deels niet-ontvankelijk en deels ongegrond. Burgemeester en wethouders nemen dat advies over. Goes heeft in de procedure wel erkend dat de inwoner niet volledig is geïnformeerd over de iden tificatieplicht en heeft dat rechtgezet in een nieuwe brief. De Zeeuwse Ombudsman deelt niet de mening van de kla ger dat Goes hem aanzet om een (duur) paspoort aan te schaffen. Vernieling aan auto in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Tussen vrijdagmiddag vijf uur en zon dagavond acht uur hebben onbekenden er vernielingen aangericht aan een auto die geparkeerd stond aan de Mui- denweg in Arnemuiden. De auto is aan de linker achterzij de bekrast. Het totale schadebedrag is nog onbekend. Bermpalen en boom vernield RENESSE - Drie jongeren werden in de nacht van zon dag op maandag rond drie uur aangehouden op de Roe- landsweg in Renesse nadat zij vijf bermpalen uit de grond hadden getrokken en een boom hadden vernield. Tevens rukten zij twee reclameborden van een lantaarnpaal af. Het betreft een 18-jarige inwoner van Veen en twee inwo ners van 17 en 18 jaar van Wijk en Aalburg. De daders kregen ieder een bekeuring van 300 euro. Drankrijder pleit voor rijbewijs MIDDELBURG - Laconiek zat de 59-jarige man uit ge meente Schouwen-Duiveland tegenover de Middelburgse politierechter. Op 19 maart van dit jaar was hij tijdens een drankrit in Scharendijke van de weg geraakt. Hij kwam er zonder schrammen vanaf, maar volgens de rechter had het ook anders kunnen lopen. „Daar zou ik me rot van schrikken", reageerde de rechter, doelend op het ongeluk. Officier van justitie G. van der Burg eiste een rijontzegging van zes maanden en een boete van 1500 euro. Op het moment dat de verdachte de eis van de officier hoorde, liet hij zijn laconieke houding varen. „Als u mij kapot wilt maken, dan vecht ik terug", zei hij met inge houden woede. Desondanks wist hij de rechter te overtui gen van de noodzaak om zijn rijbewijs te behouden. De rechter veroordeelde hem tot een hogere boete van 2000 euro, maar legde hem een rijontzegging op van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Omdat de man zijn rijbewijs drie maanden geleden al in had gele verd, mag hij het vandaag weer ophalen. door Anita Janse MIDDELBURG - Hij is een ech te kindervriend die het niet in zijn hoofd zou halen een minder jarige te misbruiken. Toch logen de verklaringen er niet om. Daarom werd de 61-jarige man uit Vlissingen door de Middel burgse politierechter veroor deeld voor het plegen van on tucht. De rechter legde de man een taakstraf op van 150 uur en ze wees het slachtoffer een scha devergoeding toe van 500 euro. „Wat mij betreft staat vast dat u fout bent geweest", reageerde rechter F. van Hemert-Meeu- wis. Dat concludeerde ze aan de hand van de verklaringen van het slachtoffer en haar familie. In 1998 had de man het toen 12-jarige meisje meegenomen naar een verlaten clubgebouw in Vlissingen, waar hij haar op schoot had genomen en had be tast. Hij had het meisje opgedra gen niets tegen haai* vader te ver tellen. Thuisgekomen had het slachtoffer het toch verteld, maar haar ouders konden in eer ste instantie niet geloven dat er iets was gebeurd. De verdachte was tenslotte een goede kennis van de familie. Toen de problemen zich opsta pelden bij het slachtoffer, werd het voorval alsnog serieus geno men. De rechter las tijdens de zitting de slachtofferverklaring voor. Daarin beschreef het meis je, inmiddels een jonge vrouw, hoe ze nog altijd te kampen heeft met angst voor de man. De rechter benadrukte wel, dat het meisje meerdere slechte ervarin gen heeft gehad. „Een grensover schrijding is voor zulke jonge meisjes heel ingrijpend. Zeker voor dit kind, want ze had zo haar problemen."De verdachte ontkende dat hij het meisje had betast. Raadsman E. Smit vroeg vrijspraak. agenda STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Fort Rammekens, 19.30 uur: rondleiding met IVN gids: Sportzaal Korfbalvereniging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga: Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdanslessen. Hoewel de provinciale richtlij nen (helft inbreiding, helft uit breiding) voor bouwen op het platteland strenger zijn dan die van minister Dekker van VROM (40 procent inbreiden, 60 pro cent uitbreiden), is het wel een pleister op de wonde dat deze verdeling geldt voor het hele grondgebied. Klapper Vermue-Vermue, die zich altijd heeft verzet tegen strenge richt lijnen van de provincie: „In 's-Gravenpolder maken we met het Masterplan een flinke klap per op het gebied van inbrei ding, waardoor je andere dor pen weer kan uitbreiden." Dat gebeurt onder meer in Lewe- dorp, waar 68 woningen verrij zen. Zeven daarvan zijn bedoeld voor starters. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het Vrijburg- bad in Vlissingen heeft een sys teem om drenkelingen tijdig te kunnen ontdekken. Wanneer een zwemmer een tijdje niet be weegt, worden de badmeesters gealarmeerd. In Nederland verdrinken elk jaar zes tot tien mensen in open bare zwembaden. Het Vrijburg- bad is één van de zwembaden die vijftigduizend euro subsidie kreeg om het systeem te installe ren. In augustus wordt het offici eel in gebruik genomen. Onder en boven water registre ren camera's de bewegingen van zwemmers. Wanneer iemand langer dan vijftien seconden niet beweegt, worden de mede werkers van het zwembad ge waarschuwd. Het systeem moet een aanvul ling zijn op het normale toezicht door het personeel. (Advertentie) winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11