pzc Terroristen mogelijk bedrogen akarta steunt ikkoord Atjeh Jt-L=J*. Ik heb meer plezier sinds ik internetbankier Israël plant grote actie in Gaza Regenval China eist honderden levens [ondense politie: daders bomaanslagen dachten te overleven maandag 18 juli 2005 pfwinTuN UgHAI - De zware tegen- Jj, China sinds weken teis- „I heefl tot nu Uk aan 764 (fasen assen het leven gekost, 191 worden nog vermist. De «nnl begon dit jaar al enke- fltken voor het jaarlijkse astromingsseizoen van juli tot september. Het meest drama tisch was de dood van naar schatting 200 schoolkinderen in het dorp Shalan in de provincie Heilongjiang door een modder en watergolf. Meer dan 3,7 miljoen Chinezen zijn geëvacueerd, aldus de partij- krant, het Volksdagblad. Het staatspersbureau Xinhua meldt dat zeven miljoen hectare land onder water staat en 700.000 huizen zijn ingestort. Negentig miljoen mensen zijn getroffen door de overstromingen van de Yangtze, de Liaohe, delen van de Gele Rivier en de Haiheri- vier. Het Rampenbestrijdings- centrum verwacht nog meer overstromingen. De meeste overstromingen zijn te wijten aan de regenval, maar ingenieurs waarschuwen voor ergere rampen als stuwdammen het begeven. Bij een inspectie in Zuid-China is gebleken dat veel stuwdammen ernstig achterstal lig onderhoud hebben. De zuidkust van China bereidt zich intussen voor op de komst van de volgende natuur ramp. De zware orkaan Haitang met windsnelheden tot 234 kilometer per uur nadert het eiland Taiwan en verwacht wordt dat deze vandaag of morgen China zal bereiken. GPD ^redactie buitenland IflNDEN - De vier jongeman- Kiidie op 7 juli de bomaansla- pleegden in de Londcnse me- L„in de dubbeldeksbus zijn gelijk voor de gek gehouden het meesterbrein achter de Itnturdaad. De daders waren liKid dc bom te plaatsen, maar p»en er wellicht vanuit onge bonden weg te kunnen wande- Ei, De Londense politie onder tót deze mogelijkheid. Profes- L Hans Michels, al 42 jaar Lrkzaam in Londen als explo- Lenexpert, onderschrijft deze heb het idee dat de jongens imisleid", aldus Michels, die jbonden is aan het Imperial allege in Londen. „De bereid- idjeeigen leven te beëindigen st vele malen verder dan het aatsen van een bom. Het is td mogelijk dat dit viertal ft gezegd: 'We willen best bom plaatsen, maar we zijn Szogek als die jongens in het idden-Oosten'. Het brein ach- de terreurdaad kan ze heb- i voorgelogen dat op elke e een tijdklok zat terwijl dat. ;zowas." itourtickets I het onderzoek naar de aan- gen blijkt dat de jongeman- iparkeergeld betaalden voor auto's die ze in Luton par- erden, alvorens op de trein ar Londen te stappen. Ook tóten ze een retourticket, wat suggestie wekt dat ze van n waren huiswaarts te keren de bommen te hebben ge- ipt. Het feit dat ze de explo ten niet op hun lichaam droe- maar in een rugzak, ver st dat idee. Volgens Michels dit verklaren waarom een de bommen op het boven- van een dubbeldek bus af rij. ,De ervaring in Israël it dat een terrorist juist bene- zitten, omdat de im- Op deze door de Londcnse politie vrijgegeven foto arriveren de vier vermoedelijke daders van de aanslagen van donderdag 7 juli op het station in Luton. foto EPA pact van dê aanslag dan groter is. De aanslagpleger was wel licht van plan er bij de volgende halte uit te stappen en had de ontsteker vast ingedrukt in de veronderstelling dat een timer ging lopen en de bom pas later zou afgaan. Hij had dan bij het uitstappen de bom onderaan de trap kunnen achterlaten." De Britse inlichtingendienst MI5 heeft vorig jaar een van de vermoedelijke daders van de aanslagen van vorige week on derzocht, maar oordeelde dat de man geen gevaar vormde voor de nationale veiligheid. Dat heeft een hoge regeringsfunctio naris gezegd tegen de Britse krant The Sunday Times. De inlichtingendienst plaatste Mohammed Sidique Khan niet onder surveillance. De klasse-as sistent uit Dewsbury blies zich zelf vorige week op in een me- trotrein in Londen en sleepte daarmee zes mensen met zich mee in de dood. Khans naam dook in 2004 op tijdens een MI5-onderzoek naar een mogelijk plan voor een aanslag op een doel in Londen, vermoedelijk een drukke nachtclub in het uitgaansgebied Soho. Khan had alleen een 'indirecte band' met de verdach ten van die geplande bomaan slag, waarop de inlichtingen dienst zijn interesse in hem ver loor. De anonieme regeringsfunctio naris verdedigt in de krant de beslissing van de dienst. „MI5 is nu wild waarop gejaagd mag worden, maar we hebben maar beperkte middelen. Je kunt je middelen alleen concentreren op die mensen die een direct ge vaar voor de nationale veilig heid vormen." GPD/ANP (Advertentie) nonze redactie buitenland iLSINKI - De Indonesische re- ig heeft gisteren het groene gegeven voor het sluiten een vredesakkoord met de ellen van de Beweging Vrij ieli (GAM). De opstandelin- raogcn van Jakarta in ruil )r vrede meedoen aan lokale Bezingen in de opstandige nvincie in het noorden van Su- iderhandelaars van de GAM de Indonesische regering Idden gisteren in een verkla pt ze hun paraaf onder het wrpakkoord hebben gezet, officiële ondertekening volgt 15 augustus in Helsinki. Bei- partijen hebben afgesproken daarin 'geen wezenlijke ver tóngen' meer worden aange- ïcht de Finse hoofdstad zijn de af- open dagen de onderhande die een einde ®en maken aan het geweld 'aldertig jaar de provincie in 'greep houdt. Door de strijd oren tussen de 12.000 en MD mensen het leven, belangrijkste obstakel tij- de onderhandelingen was dsvan de rebellen om een ei- politieke partij te vormen. Indonesische regering lijkt ïna veel getouwtrek op het 'de moment toch mee te heb- ,We zullen ntonov met S inzittenden ttrgestort 1LAB0 - Een Antonov-vlieg- »met 55 inzittenden is neer- P in Equatoriaal-Guinea. bestel was zaterdagoch- "it Malabo vertrokken Mn binnenlandse vlucht ^verdween kort na de start Jderadar. Volgens de autori- _ên beeft niemand van de 49 kapers en zes bemannings- j o het ongeluk met het toe- I '^luchtvaartmaatschappij patair overleefd. ANP/AFP ex-GAM-leden helpen die een politieke partij willen oprichten op basis van nationale criteria, maar met een basis in Atjeh zelf", zei de Indonesische vi ce-president Yusuf Kalla vanuit Jakarta. Zijn uitspraken lijken erop te wijzen dat in Helsinki is afgesproken dat het hoofdkwar tier van een nieuwe Atjehse par tij niet in Jakarta gevestigd hoeft te worden. Volgens de Indonesische wet mo gen partijen in principe alleen meedoen aan verkiezingen als ze een hoofdkwartier in Jakarta hebben en partijafdelingen heb ben in meer dan helft van de 33 Indonesische provincies. Eerder op de dag had de Indonesische president Susilo Bambang Yud- hoyono nog gezegd dat hij tegen de oprichting van nieuwe par tijen in Atjeh is. Regeringsonderhandelaars wa ren eerder met het idee op de proppen gekomen om leden van de GAM onder de vlag van ande re partijen aan verkiezingen te laten meedoen. De rebellen we zen dat plan echter resoluut van de hand. Een ander belangrijk obstakel, de uitvoeiing van de demilitari sering van de provincie, werd uit de weg geruimd. Het Indone sische leger en de politie zijn met circa 50.000 man aanwezig in Atjeh en de GAM beschikt over ongeveer 5000 strijders. In de overeenkomst staat dat de re bellen drie maanden de tijd krij gen om te ontwapenen. Daarna zal het leger een begin maken met de terugtrekking uit Atjeh. Tsunami De Indonesische regering en de GAM sloten in december 2002 ook al een vredesakkoord, maar dat mislukte toen het Indonesi sche leger in mei van het jaar daarop een grootscheeps offen sief in Atjeh begon. Na de tsunami van eind vorig jaar besloten de twee partijen opnieuw plaats te nemen aan dë onderhandelingstafel. Een ak koord werd mogelijk nadat de rebellen hun streven naar een ei gen onafhankelijke staat had den laten varen. ANP/RTR Bankieren^ zonder 3H Papieren fOMti» postbank, nlj B ïL± (gratis met Mijn Postbank.nl) Zonder papieren je papieren doen, gooi die oude schoenendoos nu maar weg. Want met Mijn Postbank.nl kun je gemakkelijk en overzichtelijk je bankzaken regelen. Je hebt meteen inzage in je actuele saldo en je laatste bij- en afschrijvingen. En je kunt er mee betalen, overschrijven, sparen én beleggen. Met Mijn Postbank.nl kun je veilig internetbankieren. Met je eigen toegangscode kun je eenvoudig in één keer inloggen en je hebt altijd en overal inzicht in je financiële situatie. 24 uur per dag, 7 dagen per week, waar en wanneer je maar wilt. Direct gratis aanvragen via postbank.nl of bel 0900 0933 5 cent p/m) onderdeel van INGfiö Dat is de kracht van de Postbank Nasa bracht bacterie naar Mars CAPE CANAVERAL - De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie heeft niet alleen twee ruimtevoertuigen naar de planeet Mars gebracht, maar vermoedelijk ook een bacte rie. De bacterie bacillis safensis is volgens de Britse krant The Sunday Times gevonden in de kamer waar de ruimte voertuigen Spirit en Opportunity zijn getest. Waarschijn lijk zijn de microben vervolgens meegereisd de ruimte in. De aanwezigheid van de bacterie op de rode planeet brengt Nasa in verlegenheid. De Verenigde Naties hebben in een verdrag afgesproken dat andere planeten niet door de Aarde mogen worden vervuild. ANP Brand op tanker eist zes levens TOKIO - De brand aan boord van een Japanse tanker die vrijdag na een aanvaring ontstond heeft zeker zes mensen- levens geëist. De Japanse kustwacht maakte zondag be kend de stoffelijke resten van vijf vermiste zeelieden' te hebben gevonden. Vrijdag konden reddingswerkers een eerste slachtoffer bergen. De kustwacht wist gisteren, twee dagen na de aanvaring, het vuur aan boord van de Nikkomaru te doven, aldus het Japanse persbureau Kyodo. ANP Navo laat zoon van Karadzic vrij SARAJEVO - De Navo heeft de zoon van de gewezen Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic na tien da gen weer op vrije voeten gesteld. „Aleksandar Karadazic is deze morgen vrijgelaten door Navo-troepen in Pale", maakte een zegsman van de alliantie in Sarajevo bekend. De Navo beschuldigt Karadzic junior ervan gezochte oor logsmisdadigers te helpen en over informatie te beschik- ken die kan leiden tot hun arrestatie. Radovan Karadzic wordt gezocht door het Joegoslavië-Tribunaal. ANP/AFP Olifant vaker zonder slagtand PEKING - Chinese olifanten veranderen langzaam in een soort zonder slagtanden, omdat stropers de genetische sa menstelling van de sooi-t aantasten. Volgens de Chinese krant China Daily heeft 5 tot 10 procent van de Aziati sche olifanten in China nu een gen dat voorkomt dat de dikhuid slagtanden krijgt. Dat percentage lag eerst tussen de 2 en 5, meldde de krant gisteren uit onderzoek van de universiteit in Pe king. „Hoe groter de slagtanden van een stier zijn, hoe groter de kans dat stropers hem neerschieten", legde on derzoeker Zhang Li in de krant uit. „Daardoor overleven de dikhuiden zonder slagtanden en blijft de slagtandenlo- ze gen in de soort behouden." ANP/RTR Iran en Irak halen banden aan TEHRAN - Irak en Iran hebben gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran een vriendschapsverdrag gesloten. De buurlanden willen de banden aanhalen om daarvan voor al in economisch opzicht te kunnen profiteren. De Iraakse premier Ibrahim Jafaari arriveerde zaterdag in Iran.Het is voor het eerst in ruim twintig jaar dat een Iraakse regeringsleider Iran bezoekt. Iran en Irak waren in de jaren tachtig in oorlog met elkaar, waarbij aan bei de zijden honderdduizenden doden vielen. GPD/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een grootscheep se Israëlische operatie tegen Pa lestijnse milities in de Ga- zastrook lijkt nog slechts een kwestie van tijd. Binnen de ko mende uren en dagen nemen we een besluit, aldus Israëls minis ter van Defensie Shaul Mofaz gisteren. Mofaz erkende dat de Palestijn se politie is begonnen op te tre den tegen de gewapende vleu gels van Harnas en Islamitische Jihad, maar 'het is lang niet ge noeg'. De crisis is gisteren verder ver scherpt toen bij een mortierbe schieting van de nederzetting Neve Dekalim vier kolonisten gewond raakten. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. De islami tische Harnas heeft het afgelo pen weekeinde meer dan hon derd mortiergranaten verscho ten op Gush Katif, het nederzet - tingenblok in de Gazastrook. Bo vendien landden vijf Kas- saam-raketten bij dorpen bin nen Israël, zonder schade aan te richten. In reactie op de Palestijnse be schietingen heeft Israël een flin ke legermacht aan de grens met Gaza samengetrokken. Dat ging gepaard met veel publiciteit als waarschuwing aan de Palestijn se president, Machmoud Abbas, om krachtig op te treden tegen de milities. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Condoleez- za Rice, heeft premier Ariel Sharon beloofd dat ze naar Is raël komt om te proberen de cri sis te bezweren, maar ze wordt pas zaterdag verwacht. De Israë lische regering wil militaire ac tie uitstellen tot duiclelijk is wat haar inspanningen opleveren als de ontwikkelingen aan het front dat toelaten. Angst President Abbas heeft het af gelopen weekeinde in een tele visietoespraak de milities ge waarschuwd dat hij geen ver dere escalatie van het geweld zal toestaan, maar dat lijkt te vergeefs. Bij vuurgevechten tussen leden van zijn veiligheid stroepen en leden van Izadin al Kassaam, de gewapende vleugel van Harnas, zijn de afgelopen paar dagen twee doden ge vallen. Dertig mensen raakten gewond. Maar het aantal Palestijnse politiemensen dat actief optreedt tegen de mili tanten is klein en velen durven alleen gemaskerd in actie te komen, uit angst voor represail les. GPD Linkse alliantie Duitsland krijgt steeds meer gestalte van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse ex-com- munistische partij PDS (Partij van het Democratische Socialis me) heeft zijn naam veranderd in de Linkspartij. Een grote meerderheid van de partijleden ging daarmee gisteren akkoord op een partijcongres in Berlijn. Voor de naamsverandering was een tweederde meerdei'heid ver eist. Bijna driekwart van de 417 gedelegeerden stemde voor. De vroegere partijleider van de PDS, Gregor Gisy, noemde de beslissing 'een enorm belangrij ke stap voor de partij'. De weg is nu vrij voor samen werking met de nieuw opgerich te partij WASG (Wahlalternati- ve für Arbeit und soziale Ge- rechtigkeit). Die wilde alleen sa menwerken als de PDS zijn naam zou veranderen. De WASG is vorig jaar opgericht door vakbondsleden en vroegere leden van de SPD uit onvrede met de in hun ogen te rechtse koers van de regering-Schröder. De oud-communisten van de PDS genieten vooral in het oos ten van Duitsland steun. De verwachting is dat de Links partij bij de vervroegde verkie zingen dit najaar veel stemmen zal weghalen bij de SPD. In de peilingen staat de partij op 12 procent. De alliantie betekent waar schijnlijk ook de terugkeer van Oskar Lafontaine op het politie ke toneel. Het voormalige SPD-kopstuk, die eerder dit jaar uit de partij stapte, heeft aangekondigd bij de Bondsdag verkiezingen te willen aantre den als kandidaat voor het nieu we linkse blok. Ook de populai re Gisy zal een grote rol in de campagne spelen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5