PZC Meer informatie over terreur Prinses Amalia kijkt verwonderd naar pers Overheid overweegt grootschalige publiekscampagne PvdA wil helderheid ver veiligheid ationale luchtvaart Teckels op weg naar de finish? Eerste fans hebben zesde Potter al uit maandag 18 juli 2005 Meisjes in Rotterdam verkracht door groep van „pTorfirtactie binnenland ROTTERDAM - Zeven jon gmannen van tussen de 17 19 jaar hebben in 2004 verscheidene keren minder jarige meisjes verkracht in Rotterdam-West. Het jongste slachtoffer was destijds 11 jaar oud, de oudste net 16. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Rot- Oezeven jongemannen, af komstig uit Rotterdam en omgeving, zitten sinds het begin van dit jaar vast. !Naar aanleiding van de aangifte van een van de meisjes kwam de zaak aan het rollen, en werd uitein delijk de hele groep opge pakt. Zes meisjes hebben inmiddels aangifte gedaan. Zij zouden allemaal meer dere keren zijn misbruikt, soms door twee of drie jon gens tegelijk. Het OM spreekt van een geval waar bij vier jongens betrokken waren. Twee verdachten, van 17 en 19 jaar, zijn eer der dit jaar veroordeeld voor hun aandeel in de zaak. De minderjarige jon nen kreeg twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaar- De 19-jarige verdachte kreeg achttien maanden cel, waarvan ook zes voorwaardelijk. Drie andere verdachten komen 25 juli voor de rechter. De laatste twee moeten in sep tember terechtstaan. Botterdam werd eerder op geschrikt door groepsver krachtingen van minderja- nge meisjes door jonge mannen. De woordvoerder van het OM benadrukt dat deze zaak afwijkt van de eerdere omvangrijke groepsverkrachtingszaken en dat ook de verdachten met in verband staan met die eerdere zaken. ANP door Taco van der Mark en Peter Vogels DEN HAAG - De Nederlandse burger wordt beter voorbereid op mogelijke terreuraanslagen. Binnen twee maanden presen teert de rijksoverheid een websi te over terreurbestrijding. Een versneld onderzoek moet bin nen enkele weken uitwijzen of een grootschalige publiekscam pagne nodig is. Dat meldt de woordvoerder van de Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding (NCTb). „Vorig jaar is er een onderzoek gehou den waaruit naar voren kwam dat burgers niet zitten te wach ten op (te) algemene informatie. De situatie is veranderd. Theo van Gogh is vermoord en net zijn er aanslagen gepleegd in Londen." Deze gebeurtenissen zijn reden om versneld een nieuw onderzoek te houden. De overheid is tot nu toe terughou dend geweest met informatiever strekking over de mogelijkhe den die burgers hebben om ter roristische aanslagen te voorko men. Anders dan bijvoorbeeld in het Verenigd Koninkrijk - waar vorig jaar huis-aan-huis een antiterreurfolder is ver spreid - blijft een grootschalige publiekscampagne in Neder land uit. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat ook in Nederland het publiek beter wordt voorbereid. Intussen wordt een website opgezet van de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding. Deze site (http://www.nctb.nl) is nog niet on-line, maar zal binnen twee maanden operatio neel zijn. Belangstellenden kunnen er informatie vinden over terrorismebestrijding. De NCTb-woordvoerder: „Het is van belang de rust te bewaren en niet onmiddellijk allerlei campagnes uit de kast te trek ken." Noodzakelijk Crisisdeskundige Sander Dek ker van het Leidse Crisis Re search Center van de Universi teit Leiden noemt extra informa- loór Peter Vogels OEN'HAAG - Het kabinet moet snel aangeven of de veiligheid ian passagiers en bemanning in vliegtuig gegarandeerd is. P\dA-Kamerlid Adri Duiveste- wil dat staatssecretaris Schultz van Verkeer binnen drie leken reageert op een onder- i»k waarin geconcludeerd sordt dat de veiligheidsmaatre gel) juist een averechts effect kliben. K-r-b verscheen een rapport m de Veiligheidsadviescommis- ie Schiphol waarin geconclu- ieerd wordt dat de maatregelen ivliegtuigen te beschermen te- n terrorisme juist de veilig- sd verkleinen. Het vliegtuig- toneel raakt in de stress van lie maatregelen en komt tijd te hi voor de gebruikelijke veilig- adscontroles van het vlieg- aigj Bovendien is de communi- tie voor de burger hard nodig. „Je wilt toch weten wat je moet doen als er in de Beneluxtunnel of in de Schipholtunnel een bom ontploft?" Dekker benadrukt dat de over heid niet te veel haar oren moet laten hangen naar de wensen van de burgers. „De overheid moet zelf het initiatief nemen en de bevolking informeren. Of de mensen in het land het nu wil len of niet." In Nederland zijn tussen de tien en twintig terroristische groe pen actief. Het gaat daarbij om enkele honderden mensen. Dat verklaarde zaterdag minister Remkes van Binnenlandse Za ken. Sommige netwerken zijn lokaal, andere hebben internationale vertakkingen. De precieze sa menstelling is onduidelijk, om dat er mensen bijkomen en af vallen. „Niet iedereen die bij zo'n club komt wordt een radi caal die bereid is aanslagen te plegen. De exacte omvang is daarom moeilijk aan te geven", zei een woordvoerster van de mi nister. Remkes wijst er op dat terroris me vooral een nationaal pro bleem is. Net als in Londen waar de aanslagen gepleegd wer den door Britse moslims zijn de radicale moslims ook mensen die in Nederland wonen en er vaak ook geboren zijn. GPD ROTTERDAM - Ongeveer honderd teckels en hun baasjes uit onder andere Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland hebben in Rot terdam zaterdag meegedaan aan de eerste landelijke teckelrace. Teckels zijn naast trouwe huisdieren ook echte jachthonden. Al eeu wenlang worden teckels gefokt op de jachteigenschappen als doorzettingsvermogen, slimheid en snelheid. Echte racehonden zijn ze door hun anatomische bouw niet, maar dat vinden de deelnemende baasjes nu juist leuk. Het komt nogal eens voor dat een teckel onderweg afgeleid raakt, afzwenkt en de race helemaal vergeet, aldus organisator Piet Hein Slot. foto Ed Oudenaarden/ANP catie tussen piloten en cabine personeel erg moeizaam omdat de cockpitdeuren uit veiligheids overwegingen gesloten blijven. Het ministerie van Verkeer liet weten dat Schultz pas na de zo mer zal reageren. Voor Duive- steijn is dat onaanvaardbaar. „Ik wil dat de staatssecretaris ons zo snel mogelijk laat weten of er een probleem is met de vei ligheid of niet. Ik ga schriftelij ke vragen stellen, zodat ze bin nen een paar weken moet ant woorden. Dit is te belangrijk om tot na de zomer te wachten." CD A-Kamerlid Maarten Haver kamp wil ook snel duidelijk heid. „De adviescommissie is een serieuze club, dus het rap port moet ter harte genomen worden. Als er iets niet in de haak is verwacht ik dat er snel maatregelen genomen worden. Ik ga er van uit dat iedereen doordrongen is van het belang van goede veiligheid." GPD H£T IS WE-L Ê.R.G7 ONCÏE&.E.PT ,5UZy door Hans Jacobs WASSENAAR - Eén klein meis je tegenover 74 fotografen, came ramannen en verslaggevers. Prinses Amalia keek gistermid dag op het terras en in de tuin van haar ouderlijk huis haar ogen uit. Eerst heel verlegen, zich vast klampend aan de benen van Wil lem-Alexander en Maxima, daarna met meer zelfvertrou wen en tenslotte' vond ze haar speelgoed interessanter dan de mediahorde. „Ze is heel open", gaf moeder Maxima als verkla ring voor de onbevangenheid van haar oudste dochter. „Maar met zoveel mensen erbij is het moeilijk om jezelf te zijn en spontaan te blijven", vulde Wil- lem-Alexander uit eigen erva ring aan. Het prinselijk paar wil de ko mende weken tijdens de vakan tie, onder andere bij grootmoe der Beatrix in het Italiaanse Ta- vernelle, met rust worden gela ten. Geen fotografen in de bo men en struiken rond het ko ninklijke landgoed, geen onver wachte ontmoetingen met jour nalisten en camaraploegen in de straten van het dorpje. Maar Willem-Alexander en Maxima weten dat die rust ook een prijs heeft, vandaar de ontmoeting in de tuin van de Eikenhorst. Uit heel Europa was belangstelling, de Rijksvoorlichtingsdienst moest zeven busjes inzetten voor het vervoer van en naar de prinselijke woning in de bossen van Wassenaar. Bedankje Royalty-foto's zijn tegenwoor dig 'big business'. „Ik kan me nog herinneren dat wij als kinde ren in Porte Ercole bij het fo to-uurtje misschien zeven, hoog uit acht fotografen troffen. Dan is er ook meer mogelijk, dan kun je op verschillende plekken poseren, maar met zoveel men sen kan dat niet. Nog een geluk dat het mooi weer is, want bin nen is geen ruimte", aldus Wil lem-Alexander. Hij greep het persbezoek aan om 'alle mensen te bedanken die vorige maand na de geboorte van Alexia geluk wensen en cadeaus hebben ge stuurd'. De drukte in het anders zo rusti- Prinses Maxima knuffelt prinses Alexia terwijl prinses Amalia naar de fotografen wijst in de tuin van Villa Eikenhorst, de woning van het gezin in Wassenaar. foto Marcel Antonisse/ANP ge park, waar Amalia volgens haar ouders naar hartelust speelt en geniet van de vogels en dieren, bracht het twintig maan den oude prinsesje niet van haar stuk. Ze wees naar de bezoe kers, toonde haar voetbalkun sten, en speelde ongedwongen met haar plastic schildpad. Over een paar jaar, wanneer ze zich bewust is van de belangstel ling, is dat wellicht anders. Haar vader beviel het poseren destijds ook niet. 'Nederlandse pers oprotten' is een nog steeds vaak aangehaald citaat uit de jeugd van de Prins van Oranje. „Ze heeft nog geen idee dat ze een prinsesje is en dat jullie voor haar komen", zei Wil lem-Alexander. Baby Alexia doorstond haar tweede vuurproef in haar drie weken 'lange' leven uitstekend, al begon ze aan het einde van de bijeenkomst wel te huilen. Amalia was er echter snel bij om te troosten. Maxima vertelde dat Amalia 'erg lief' is voor haar zusje, maar dat ze nog moeite heeft met de naam. „Ze zegt soms baby, en Alitia, of zoiets. Ze probeert haar plek weer te vinden, maar ze is nog wel ja loers dat ze niet meer alle aan dacht krijgt." Maxima zelf pakt pas in oktober het werk weer op, ondertussen moet ze 'er aan wennen dat het een stuk druk ker is en dat de aandacht over twee kinderen moet worden ver deeld'. GPD (Advertentie) De laatste Staatsloten. Koop ze nu! Shell verhoogt brandstofprijzen DEN HAAG - Marktleider Shell heeft zaterdag zijn adviesprijzen voor autobrandstoffen opgetrokken. Euro ongelood en super worden 0,4 cent duurder en komen daarmee op respectievelijk 1,399 euro en 1,453 euro per li ter. Diesel stijgt met 0,6 cent naar 1,055 euro per liter. De bijstelling volgt na twee opeenvolgende prijsverlagin gen in voorgaande dagen. Die verlagingen werden doorge voerd nadat de autobrandstofprijzen een week geleden op het hoogste niveau sinds jaren waren gekomen. ANP VWA waarschuwt voor salmonella DEN HAAG - De Voedsel' en Waren Autoriteit (VWA) heeft zaterdag gewaarschuwd voor een partijtje zachte rauwmelkse franse geitenkazen, waarin de salmonellabac terie kan zitten. Het eten van de kazen kan voedselinfec- tie veroorzaken. Het gaat om Le petit fiance des Pyrenees chevre fermier van 350 gram met een houdbaarheidsdatum tot en met 15 augustus en Le eabri ariegeois chevre fermier des Pyre nees (400 gram, houdbaar tot en met 14 augustus). De be treffende kazen waren vooral te koop in delicatessenza ken. Ze zijn intussen uit voorzorg uit de winkels geno men. ANP Fortis blokkeert bankrekeningen UTRECHT - Fortis Bank blokkeert 150.000 Belgische bankrekeningen, omdat zij te weinig weet over de identi teit van de rekeninghouder. Een woordvoerder van de Bel gisch-Nederlandse bank heeft dat zaterdag bevestigd. De maatregel volgt op strengere wetten tegen zwart geld. Mogelijk volgen dit najaar nog 150.000 rekeningen. De bank heeft van de houders wel gegevens, maar geen kopie van hun identiteitskaart. De bank stelt dat 94 procent van haar rekeninghouders prima in orde is. De meeste andere banken wachten tot eind dit jaar of begin 2006 om massaal Belgische rekenin gen te blokkeren. ANP/Belga Vierdaagse militairen Afghanistan DEN HAAG - Omdat ze niet in Nijmegen aanwezig kon den zijn, houden ze zelf maar een alternatieve vierdaagse. Ruim dertig Nederlandse militairen, die gelegerd zijn in het Afghaanse Pol e Khomri, lopen vier dagen rondjes op de compound. Omdat de omstandigheden in Afghanistan nogal verschil len van die in Nijmegen, is de vierdaagse iets aangepast. „Vanwege de hitte en de werkzaamheden starten de lo pers om 05.00 uur 's ochtends", zei een woordvoerder van Defensie. De eerste loopdagen waren afgelopen zaterdag en zondag. Ook het komend weekeinde wordt er gewan deld. ANP Vloot trekt 225.000 bezoekers DEN HELDER - De Nationale Vlootdagen van de Konink lijke Marine trokken dit jaar 225.000 belangstellenden naar Den Helder. Dat meldde een woordvoerder van de marine zondag na afloop van de derde en laatste dag. Het totale aantal bezoekers steeg dit jaar daarmee met 12,5 procent ten opzichte van vorig jaar, toen 200.000 mensen de Vlootdagen bezochten. ANP Zomerloterij door Mariek de Witte DEN HAAG - Op internet be gonnen dit weekeinde al de eer ste reacties binnen te stromen van de fans die het zesde deel van Harry Potter uit hebben of er een eind in zijn. Het boek ging in de nacht van vrijdag op zaterdag om 01.00 uur in Neder land in de verkoop. Liefhebbers die niet het hele weekeinde lezend hebben door gebracht, wordt aangeraden niet in de buurt van de compu ter te komen voordat het boek uit is, tenzij ze voortijdig al het einde willen weten. Een veel te lezen reactie op www.han-ypotterforum.nl is dat het erg vlot is geschreven, maar dat er ook schokkende dingen gebeuren in Harry Potter and the Half-Blood Prince. Evil- duck, een van de aanwezigen op het forum, heeft de hele nacht na aanschaf van het boek door gelezen en noemt het 'fantas tisch'. „Al moest ik in het begin wennen omdat het boek toch een beetje zwaar was. Ik kan nu zeggen: het beste boek van de se rie!" Ook op www.dreuzels.com hebben de eersten zich al ge meld die het boek uit hebben. „Ik vond het boek in een woord onverwachts", zegt Josien. Er ge beuren veel dingen die ze niet heeft zien aankomen. In de boekenwinkels liep het za terdag storm. De American Book Center in Den Haag werd om de haverklap gebeld of er nog boeken lagen. „We hebben flink ingekocht, dus bij ons lig gen de tafels nog redelijk vol", zei een woordvoerster aan het eind van de ochtend. Volgens haar overtreft het. aantal inge kochte Harry Potter-boeken al le andere titels. „We hebben wel vaker boeken die goed lopen, maar niets haalt het hierbij." Reserveringen De winkel had 350 reserverin gen. Bij de American Book Cen ter in Amsterdam waren ruim achthonderd reserveringen. Ook daar overtrof de vex-koop de toch al hoge verwachtingen. „We denken dat dit weekeinde alles uit te vei-kopen", zei een woordvoerder. Bij het vorige deel waren alle boeken binnen vier uur verkocht. „Deze keer hebben we er fors meer inge kocht." „Waanzinnig", noemt een Woordvoerder van boeken winkel Kooyker in Leiden de verkoop. „We gaan zeker van daag uitverkopen." Harry Pot ter and the Half-Blood Prince is het zesde en een na laatste deel van de enorm populaire reeks. Voorlopig is het boek alleen nog in het Engels verkrijgbaar, de NedeiTandse vertaling komt in november. ANP Cactus als monument voor Van Gogh AMSTERDAM - Een cactus met flink veel stekels en het liefst nog in de plaats van het monu ment op de Dam in Amsterdam lijkt veel lezers van Het Parool een uitstekend gedenkteken voor Theo van Gogh. De krant had opgeroepen ideeën aan te dragen voor een monument. Veel lezers willen een monu ment 'waar je niet om heen kan' op de plek van de moord, in de Linneausstraat. Gedacht wordt aan een oplichtende verkeers drempel, een blauw verkeers bord met een rokende sigaret en de omtrekken van het lichaam van de filmmaker getekend op zijn sterfplek, De cactus is favo riet. Van Gogh gaf zijn gasten in het tv-pi'ogramma Een prettig gesprek als afscheidscadeau een cactus mee. Naast suggesties waar een fiets of een varken in voorkomt, vinden veel lezers dat een monument voor Van Gogh een monument voor de vrijheid van meningsuiting moet zijn. Een microfoon op de Dam, een muur in het Oosteipark waarop iedereen mag schrijven wat hij wil en een echoput waar mensen hun mening kunnen schreeuwen staan daar gelijk aan. De discussie over een gedenkte ken laaide vorige week op. De moeder van Van Gogh sprak tij dens de rechtszaak tegen de ver- dachte van de moord, Moham med B., haar verbazing uit dat het Amsterdamse stadsdeel Oost-Watergraafsmeer moeite had met het idee van een gedenk teken. Het zou zich volgens haar ongerust maken over de provoce rende uitwerking van een monu ment. Het stadsdeelbestuur zegt dat het nog in bespreking is over het plaatsen van een her denkingsteken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3