PZC Zijlaards versteld van Zeeuwen Sponzen en zemen in huisvrouwenrace ■j Topclubs komen langzaam op stoom Dennis Raadtgever wint dernykoers in 's-Heer Arendskerke Veel hetzelfde tijdens tweede ID-titelstrijd door Antal Crielaard KERKRADE - De Nederlandse topclubs komen in hun voorbe reiding op het nieuwe voetbalsei zoen langzaam maar zeker op stoom. PSV en Feyenoord, die om commercieel interessante re denen in het verre oosten verblij ven. voetbalden beide tegen ster ke tegenstanders. PSV speelde in Zuid-Korea, in het toernooi om de Peace Cup doelpuntloos gelijk tegen het Co lombiaanse Once Caldas. Feye noord won in China met 2-1 van Espanyol (Spa). Ajax speelt een stuk dichter bij huis en oefende zaterdag in Rijnsburg tegen Rijnsburgse Boys. De Amsterdammers wa ren veel te sterk voor de ama teurs en wonnen met liefst 12-0. De nieuwe aanvaller Rosenberg maakte zijn naam als slimme goaltjesdief waar; hij maakte drie goals. Trainer Blind bleef rustig: „Het zegt mij niks of we vier, zes, acht of twaalf goals maken. Dat het er twaalf zijn is prettig, maar meer ook niet. Deze week had één doel: fit worden om te kunnen voetballen op de manier die ik voorsta. Dat is gelukt." Snikheet In het snikhete China speelde Feyenoord vooral in het eerste half uur zeer behoorlijk. Binnen een kwartier maakte Dirk Kuijt, die de nieuwe aanvoerder van Feyenoord is, de twee Rotter damse goals. Nog voor rust kwam Espanyol terug tot 2-1: de stand die ook aan het einde van het duel op het scorebord stond. PSV kwam in de Peace Cup niet tot scoren en heeft in het laatste groepsduel de kans om de finale te bereiken. De Eindhovenaren spelen daarin tegen Olympique Lyon. Bij winst haalt de ploeg van Guus Hiddink de eindstrijd, waarin een prijzengeld van twee miljoen dollar op het spel staat. Ook AZ, de nummer drie van de vorige competitie, speelde dit weekeinde tegen amateurs. Te gen hoofdklasser Excelsior Maassluis werd het 5-0. Stijn Schaars viel uit met een enkel blessure, maar die kwetsuur bleek na afloop mee te vallen. Roda JC speelde de enige offi ciële wedstrijd. De Limburgers willen zich via de Intertoto plaatsen voor Europees voetbal. In het eerste duel, in Kerkrade, speelde het elftal van HuubSlf vens met 0-0 gelijk tegen Sloff Liberec. In de return, komec weekeinde, moet de erediviü nist zich plaatsen voor de d gende ronde. Vorig seizoen \w Roda uitgeschakeld door de Ta chen. ANP Mark Wotte doet beroep op Kalou NANJING - Technisch dir«-| teur Mark Wotte van Feyenoord heeft Salomon Kalou dringendj verzocht zich vanaf heden al-1 leen nog op Feyenoord te rich ten. De jonge aanvaller staat indé belangstelling van PSV en flirt te de afgelopen dagen openlira met de Brabantse club. Hij Feyenoord zo snel mogelijk ta willen verlaten voor een plaats je in de selectie van de lands; kampioen. Wotte sprak Kalou gisterenvW na de wedstrijd tegen Espan.™ (2-1 winst) in het Chinese XsflH ing: „Ik vind zijn houding md? eerste plaats niet getuigen wil respect voor de club Feyenoord. Daarnaast zorgt het vooronnra j in de groep, waardoor de voort*- reiding op het nieuwe seizoen j wordt verstoord." Wotte deed ook nog een bertf? op PSV: „Ik verwacht van j dat ze de spelregels rond het be naderen van spelers kennen en j daar naar zullen handelen. ANP maandag 18 juli 2005 Tomasson naar VfB Stuttgart STUTTGART - Jon Dahl Tomasson speelt de kom^ vier jaar bij VfB Stuttgart. De Duitse club maaktezafe» dag bekend dat ze de ex-Feyenoorder heeft overgenont 'I van AC Milan. Over de hoogte van de transfersom is ni!i?'l bekendgemaakt.AATP/DPA Benfica legt Leo vast LISSABON - Benfica heeft zich wederom geroerd oodi spelersmarkt en de Braziliaanse international teo'aJ kocht. De 30-jarige verdediger heeft een driejarig contract gete kend bij de landskampioen van Portugal, waar Ronald Koeman de nieuwe trainer is. Leo, afkomstig van het Br»' zilaanse Santos, is de vierde aankoop voor het nieuwesei zoen. Eerder legde Benfica de Braziliaanse middenvel" ders Anderson en Beto en de Russische aanvaller Kanji vast. ANP :v] Beasley succesvol voor VS WASHINGTON - DaMarcus Beasley heeft de Verenigde Staten met twee doelpunten in de halve finale van J Gold Cup gebracht. De PSV'er schoot vlak voorrustenia de slotfase raak tegen Jamaica. De VS won de wedslrn uiteindelijk met 3-1ANP Chelsea wil Wright-Phillips LONDEN - Chelsea heeft een akkoord bereikt met Mar.. Chester City over de overname van Shaun Wright-Phi lips. De Londense club moet nu nog persoonlijk rontl ko. men met de aanvaller. ANP Genua en Venezia in opspraak ROME - De Italiaanse voetbalclubs Genua en Venai worden verdacht van sportieve fraude. Spelers en best® ders van cle twee Serie B-verenigingen zouden zichschii dig hebben gemaakt aan het vergrijp. Dat heeft deltaü aanse voetbalbond (FICG) gisteren bekendgemaakt. De affaire spitst zich toe op de promotiewedstrijd tussej de twee clubs. Genua won de dubbele ontmoeting na 2-2 gelijkspel en een overwinning met 3-2. waarna club promoveerde naar de Serie A. De voorzitters vans clubs en enkele spelers staan onder verdenking van fai de. Volgens Italiaanse media is het bewijsmateriaal vergaaij aan de hand van telefoontaps tussen spelers en cluboff- cials. De clubs moeten zich binnenkort verantwoordend het sporttribunaal. Als Genua en Venezia schuldig wor den bevonden, dreigt terugzetting naar een lagere klas ANP/RTR Hercales trekt Hofstede aan ALMELO - Heracles Almelo heeft zich versterkt met Bet nard Hofstede van VW-Venlo. Heracles, dat afgelopa seizoen naar de ei-edivisie promoveerde, was al een tijd) rond met de aanvaller, maar kon geen akkoord bëreiül met diens club. Een uitspraak van de arbïtragezaa bracht helderheid in de zaak. Hofstede tekent in Alms een contract voor twee seizoenen. ANP door Euqène de Kok 's-HEER ARENDSKERKE - Dernyrijder Joop Zijlaard lijkt niet een man die snel onder de indruk raakt. Met zijn onver schrokken uiterlijk, tientallen jaren ervaring als gangmaker en meer dan 1500 overwinningen op zijn naam. heeft de Rotter dammer alles wel gezien. „Toch", zei hij zaterdagavond voor de dernykoers van het wie lerweekend in 's-Heer Arends kerke. „sta ik hier altijd ver steld van de coureurs. Het enige dat ik hoor, is: riej'n! riej'n!" Dennis Raadtgever reed zater dag het hardst achter de der- i ny's. De renner uit Kapelle, eer der al winnaar in 2002, won de spectaculaire finale (vijftien mi nuten plus één ronde) met over macht Mare Blok (Heinkens- zand). die in 2003 zegevierde, werd tweede. Johnny van der Klooster (Lewédorp) finishte weer kort achter Blok. Raadtgevers gangmaker Mi chael Zijlaard - zoon van Joop -• Zijlaard en echtgenoot van Leontien van Moorsel - was on- i der de indruk. „Ik heb zelf ook vaak achter de derny gereden", zei de tweevoudig Nederlands kampioen achter de derny. j „Maar wat Dennis hier liet zien, was fantastisch." Verbaasd Voor aanvang van de eindstrijd liet Zijlaard, die zijn eerste wed- strijd dit jaar reed als gangma- ker, zijn bewondering al blij- l ken. „Göh, ze houden er hier 1 wel van om achter de derny's te I rijden", klonk hij verbaasd over het tempo waarin de zes series j waren afgewerkt. „Voor ons is dat ook het leukst. Het is natuur lijk een fantastisch rondje: lan- ge rechte stukken en maar één bocht. Op die echte criterium- rondjes, met scherpe bochtjes en I keitjes, ga je bijna harder zon- S der dan met een derny." f Zijlaard was één van de jongere dernyrijders in het tien man tel lende team dat zaterdag aan de start verscheen. Onder de derny rijders waren veel nieuwe ge s-HEER ARENDSKERKE - Hij stond er vorig jaar nog in de stromende regen, maar zaterdag nam ID-renner Geert-Jan Ha mers zijn gouden plak in ont vangst onder een stralend zonne tje. De Tilburger werd voor de tweede opeenvolgende keer Ne derlands kampioen bij de ID-renners dat werd verreden in 's-Heer Arendskerke. Het weer was zo ongeveer het enige verschil met de eerste edi tie van het ID-kampioenschap. Net als vorig jaar was de Tilbur ger Geert-Jan Hamers verreweg het sterkst in de titelstrijd voor renners met een verstandelijke beperking. De renners die hem aan weerszijden flankeerden op het podium waren ook dezelfde twee als vorig jaar. Tweede werd Tonme Hoogstrate uit Ter- neuzen. Brons was er voor Edwin Maas uit Terneuzen. De derde overeenkomst met de eer ste editie was dat het leeuwen deel van de deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen en Putte kwam. zichten te ontdekken. „Het is goed dat er jonge jongens bij ko men. Je hebt natuurlijk oude co ryfeeën zoals mijn vader, die het op zijn beurt weer heeft geleerd van mensen als Maurice de Boe- vere en Noppie Koch. Zulke gangmakers moeten weer op staan. Mensen die het vak ver staan", zei de grote man achter de Rotterdamse Zesdaagse. „Wij hebben gekozen voor de toekomst", zei de Belgische der- nycrack Walter Huybrechts voordat hij zijn glimmende, fel gekleurde derny beklom. „Jonge gangmakers moeten de kans krij gen. Het Zesdaagsencircuit groeit, maar als we niet verjon gen is er binnen drie, vier jaar niemand meer die voor het spek takel kan zorgen. Kijk", wees hij naar collega-demyrijder Peter Steyn, „vorig jaar was er een wedstrijd in zijn eigen dorp. maar door de eigengereidheid van een bepaalde, oude garde kreeg hij niet de kans daar te rij den. Wij geven hem wel die kans. Vijf jaar geleden gaf Joop (Zijlaard) mij de mogelijkheid. Ik wil voortzetten wat Joop in gang heeft gezet. We mogen geen woestijn achterlaten." Huybrechts kreeg bijval van nes tor Joop Zijlaard, achter wiens derny de Belg talloze malen reed tijdens zijn carrière als baanrenner. „Wat heb je nou aan gangmakers van 67, 68 jaar?", vroeg Zijlaard zich af. Bruno Walraeve bijvoorbeeld. Hij wil nog wel rijden, maar valt bijna om. Tijdens de Zes daagse in Rotterdam ging hij in de lift knock-out... Je zult maar een renner achter je hebben. Zo zul je mij nooit bezig zien. Ik ben nu 61 en stop op mijn 65ste. Je moet die jonge gasten een kans geven", verwees hij onder meer naar zijn zoon, Ronald Rol Dennis Raadtgever en zijn gangmaker Michael Zijlaard passeren de combinatie Rein-Jan Elenbaas/Joop Zijlaard. en Ron Sluimer. „In 's-Heer Arendskerke kan dat. Het is een redelijk gemakkelijk parkoers waar ze kunnen laten zien wat ze kunnen." Luisteren Een goede dernyrijder ben je niet zomaar, liet Zijlaard zater dag nog eens weten. „Veel men sen willen het, maar als je het niet snel in de vingers hebt, leer je het nooit. Je moet goed naar de renner luisteren. Het is geen wedstrijd van gangmakers. Ook moet je goed kunnen sturen. En, de lichaamsbouw is van belang. Bij de één vangt de coureur meer wind dan bij de ander. En het is de wind die een renner breekt", aldus Zijlaard die zelf gezegend is met een grote buik, een nog grotere rug en een kaal geschoren hoofd waarvan zijn karakteristieke, grote snor is verdwenen. „Ik heb twaalf jaar met De Kneet gereden. Hij zei al tijd: 'Achter jou is het alsof ik achter een vrachtwagen i-ij." De deelnemers die zaterdag ach ter Joop Zijlaard reden, leken daarvan te profiteren. Achter eenvolgens Rein-Jan Elenbaas (Goes), Johnny van der Klooster en Mare Blok wonnen hun serie, mede dankzij de expertise en de brede rug van de Rotterdam mer. In de finale blies Elenbaas zich twee rondes voor het einde foto Willem Mieras op achter Zijlaard. Raadtgever pakte het achter Michael Zijl aard slimmer aan. Hij plaatste pas laat zijn beslissende jump, trok hard door en won met tien tallen meters voorsprong. „Het ging erg goed", zei Raadtgever. „Ik trof het vandaag ook met de dernyrijders. Als de dernyrijder strakke lijnen aanhoudt en niet telkens een bocht op een andere manier aansnijdt, weet je wat je moet doen." door Euqène de Kok De Dolle Mina's zouden, als ze nog hadden bestaan, de wenkbrau wen wel even gefronst hebben bij het zien van de allereerste huisvrouwenra ce die zaterdag werd verreden tijdens het Rabo wielerweekend in 's-Heer Arendskerke. De koers telde veertien tevreden huisvrouwen, die niet bang waren wat stereotypen te bevestigen. De ene deelneemster had haar schort voorgebonden en al haar poetsgerei in de fietstassen gepropt. De ander, ook met schort, had een pop in haar kin derstoeltje gezet en weer een andere huisvrouw had spons en zeem om haar polsen gebonden- Alles wat de organisatoren verlangden van de deel neemsters aan de huisvrouwenrace was, dat ze op hun gewone fiets aan de start verschenen: met bagagedra ger en eventueel een fietsmandje. Veel vrouwen gaven zaterdag echter ge hoor aan de stilzwijgende oproep van de toeschouwers en lieten zien dat ze ook daadwerkelijk huisvrou wen zijn. Enthousiast Speaker Kees Korstanje kon een lach niet onderdrukken bij het zien van al le uitdossingen. „Schitterend, toch?", riep hij enthousiast. Het idee voor de race was van de Goese wielerstalmees- ter afkomstig. „Vorig jaar stonden er tijdens de dikkebandenrace een paar moeders langs de kant te roepen te gen hun kinderen: sneller, sneller! Toen stelde ik voor dat, als zij het zo RUGNUMMER George Hincapie was giste ren de achtste Amerikaan se wielrenner die een etappe won in Tour de France. Hij trad in de voetsporen van zijn kopman Lance Armstrong (21 zeges), Greg Lemond (5), Davis Phinney (2), Jeff Pierce (1), An dy Hampsten (1), Tyler Ha milton (1) en David Zabriskie (1). Vette bonus De Australiër Craig Alexander heeft de hoogst gedoteerde triat lon ter wereld gewonnen. Hij won gisteren de wedstrijd in Min neapolis over de olympische afstand in een tijd van 1 uur, 59 minuten en 22 seconden en verdiende met de zege 250.000 dollar (ongeveer 207.000 eu ro). Alexander was de eerste man die deze wedstrijd won. Tot nog toe wisten altijd vrouwen, die ruim 9.5 minuten eerder beginnen aan de race, de mannen voor te blijven op de 1,5 kilometer zwemmen, 40 kilome ter fietsen en 10 kilometer hardlopen. De ene huisvrouw reed de wielerwedstrijd met schoonmaakspullen in de zijtassen, de ander had een pop in haar kinder stoeltje gezet. De huisvrouwen waren niet bang wat stereotypen te bevestigen. foto Willem Mieras De kampioensreceptie van het drie bandenteam van Delta/ Ocken- burgh stond op het punt van begin nen. Het wachten was op een paar no tabelen, De feestvarkens stelden zich al op om zich door een grote schare aanhangers te laten fêteren. Plotse ling ontsnapte een verschrikte kreet de keel van burgemeester Van der Zaag van Goes. „Verdorie, ik ben de cadeaus voor de jongens van Ocken- burgh vergeten. Die liggen nog thuis." David Luteijn, die juist in gesprek Vergeten was met Van der Zaag, kalmeerde de burgervader. „Geen paniek, dan ga je er gewoon even om. Je bent toch zo op en neer met de fiets? Daarbij komt dat Paul (Frantzen) er ook nog niet is (wil de de afloop van het Britse Open Golf- kampioenschap op de BBC zien). Dus dat kan nog mooi." Als een speer vertrok Van der Zaag (die de eerste spreker in het gezel schap zou zijn) naar huis en keerde enige tijd later, hijgend maar met een brede grijns op het gezicht terug in Brasserie Ockenburgh. Kort daarna overhandigde hij met trots het ge schenk van de Gemeente Goes (een zil veren gans) aan de spelers. Teamleider Raymond Nicodem ont ving uit zijn handen het gesigneerde exemplaar van het stripboek 600 jaar Goes. De opluchting dat het toch nog goed was afgelopen, leek bijna even groot als de vreugde over het behalen van de titel door zijn stadgenoten. goed wisten, maar eens moesten laten zien hoe het moest." Zo gezegd, zo gedaan in 's-Heer Arendskerke. De lijfspreuk van het comité is niet voor niets: 'Als er.een wielerwedstrijd van te maken is, kan het starten in 's-Heer Arendskerke'. Korstanje vond het experiment voor herhaling vatbaar. „Ik hoop dat hier volgend jaar een kampioenschap van te maken valt", zei hij zaterdag. Antislipmatjes De drie kilometerlange huisvrouwen race werd gewonnen door Magda van Koeveringhe uit Kapelle: uitgerekend de enige vrouw die zich een wielerout- fit had aangemeten. Van Koeveringhe won de grote prijs Piet van de Meer, genoemd naar een marktkoopman uit Eindewege die, volgens de speaker, gespecialiseerd is in tafelkleedjes en antislipmatjes. Tweede werd de Vlissingse Natasja Meijer, vrouw van amateur A Kees Meijer (vrijdag nog dertiende in het TMZ-criterium). De derde plaats was voor Ineke van de Klooster uit 's-Heer Arendskerke. Zij ondervond blijkbaar weinig hinder van haar schort en de schoonmaakspullen in haar fietstassen. „Het idee om alles aan te doen en mee te nemen, kwam vannacht in me op", zei Van de Kloos ter, die ook nog een boerenzakdoek om haar hoofd had gebonden. Het idee om deel te nemen, was pas vrijdagavond ontstaan. Onder het ge not van een borreltje in de feesttent. „Het was dat. we pas om vijf uur in ons strandhuisje in Dishoek konden. Anders had ik niet meegedaan. Het viel wel mee", keek ze terug op de lu dieke wedstrijd. „Maar op een gege ven moment gingen mijn benen toch verzuren." Salomon Kalou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34