PZC Zorgen over locatie ambulances Met meer mensen strandjutten vergroot de zoekcapaciteit 11 Cliëntenraad Zorgsaam pleit voor paraatheid in heel Zeeuws-Vlaanderen Bonte stoet opent Gentse Feesten Jk JF Jpit :s|i! Langs de vloedlijn Opjaagstation komt vooral 's zomers goed van pas Wethouder Hulst optimistisch over begroting 2006 Boontje niette 01JM16849 ,1'JA"] pZC.fll Snail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: f d. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Mjws-Vlaanderen: 0114-372770; I Snaai: 020-4562500. maandag 18 juli 2005 Trekpaard weer even in middelpunt I llll I itnnrJean-Lou de Gucht IERNEüZEN - De Cliënten raad van Stichting Zorgsaam maakt zich zorgen over de pa raatheid van de ambulance dienst tijdens nachtelijke uren a Oost- en West-Zeeuws-Vlaan deren. De cliëntenraad van Zorgsaam, de koepel van instellingen in de feuws-Vlaamse gezondheids zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoort, is jet er niet mee eens dat er nu een concentratie van middelen plaatsvindt in Terneuzen. .Dat is niet in overeenstemming met de patiëntenstroom", zegt voorzitter A. Schouten van de ,De veiligheid van de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen is voor ons van het grootste belang. Daarom dient de ambulance ook op de flanken, dat wil zeggen het oostelijkste en weste lijkste deel van Zeeuws- Vlaan deren, binnen de daarvoor gel dende tijd aanwezig te zijn. Daarbij komt dat er nu in de va kantieperiode nog eens heel veel toeristen aan de kust zitten. Ook die mogen geen risico lo pen." Waar de cliëntenraad zich in net onlangs verschenen jaarver slag over 2004 vooral zorgen overmaakt is het werken in pi ketdienst in Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen. Slaapdiensten Chauffeur en verpleegkundige slapen thuis en spreken bij een spoedgeval onderweg ergens sa men af. Schouten: „Wij zijn het er niet mee eens dat er is gekozen voor slaapdiensten in Terneuzen en niet in Hulst of Oostburg. Dit heeft te maken met een behoor lijk tekort aan financiële middelen. Dan zeggen wij op on ze beurt: ga dan eens op zoek naar extra geld om een regiona le dekking voor heel Zeeuws-Vlaanderen te bereiken. Als dat niet gebeurt lo pen mensen op de flanken risi- co." Meer aandacht In het jaarverslag van de cliën tenraad vraagt de raad ook meer aandacht voor verbetering van de kwaliteitszorg in het zie kenhuis, die nog in de kinder schoenen staat. De raad wijst er op dat het leve ren van kwaliteit van wezenlijk belang is voor de cliënten. Schouten: „We zijn daar al een paar jaar mee bezig. Wat ons op valt is dat ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen pas actie onderneemt als de Inspectie voor de Gezondheidszorg er aan te pas komt. Wij zouden liever zien dat dit allemaal wat sneller gaat." Wachtlijsten Wat het ziekenhuis volgens de cliëntenraad wel goed heeft opgepakt, is het bestrijden van de wachtlijsten in de poliklinie ken. Schouten: „Patiënten hoeven niet langer dan twintig minuten te wachten. Dat is de norm die door het ziekenhids is vastge steld. In de praktijk kwam het bij een polikliniek voor dat de wachttijden structureel boven die twintig minuten lagen. Op o.ns advies is de leiding van het ziekenhuis daar tegen opgetre den." Veel meer bezoekers dan vorig jaar zagen de parade waarmee de Gentse Feesten officieel worden geopend zaterdag aan zich voorbijtrek ken. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman GENT - Zaterdagmiddag trok een bonte stoet door de binnen stad van Gent. De belangstel ling voor de parade, waarmee traditioneel de Gentse Feesten wordt geopend, was enorm. Volgens'de politie werd de stoet bekeken:door ruim 35.000 men sen. En 'dat was veel meer dan de laatste jaren. Tijdens de parade stellen de deelnemers aan de Gentse Fees ten zich voor aan het grote pu bliek en aan de hoogwaardig heidsbekleders zoals burgemees ter Frank Beke, feestenburge meester en havenschepen Da niël Termont, premier Guy Ver- hofstadt, provinciegouverneur Andre Denys en de oudgedien den Willy Declercq en Willy Claes. In de stoet kreeg vooral het Theaterplatform Gent, dat dit jaar een hommage brengt aan de Gentse acteur Romain Deco- ninck, veel bijval. De Feestenparade werd vooraf gegaan door een publiciteitska- ravaan met als belangrijkste trekpleister de acteurs van het toneelstuk 'De Paradijsvogels', een productie gebaseerd op de gelijknamige televisieserie uit de jaren zeventig. Vooral feesteninspirator-kunste naar-troubadour Walter De Buck kreeg veel applaus. En de reus Tjenne De Strop, die al ■- w* m Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Hoe langer je jut, hoe moeilij ker het is om er weer mee op te houden. Vooropgesteld dat je vrat vindt natuurlijk. Want pas na de eerste 'schat', krijg ik desmaak te pakken. Zee, vogels enblauwe lucht verliezen lang- zaamhun bekoring. Ik zie al leen nog maar zand en schelpen en,„watblikkert daar? Een haaientand? jHelaas, het blijkt een stukje van («nmosselschelp te zijn. Hele 'geniepige schelpen trouwens, 'diemosselschelpen. Ze weten, verleidelijk glinsterend, zo veel [begeerte op te wekken, dat ik [Seeds weer buk. En elke keer i wet ik het zeker; nu heb ik iets jbijzonders. Maar nee, toch weer 'woon een afgetrapt stuk mos- iselschelp. En daar liggen er veel ren op De Kaloot, het stukje strand naast de EPZ in Borssele dat ik voor mijn strandjutexpe ditie heb uitgekozen. Hot motto: 'Hoe meer zielen, aoemeer vreugd', blijkt voor strandjutten zeker op te gaan. Met zijn vieren - ik heb twee vrouwen (50 en 9) en één man (bijna 4) versterking meegeno men- heb je vier keer zo veel zoekcapaciteit en dat komt de Onder aanvoering van de expedi- tieleider ('bijna vijftig jaar erva- tttg'i klauteren we ergens tus- jj® de kerncentrale en Hoechst dijk over. Het is laag water, dus er ligt een flink stuk strand bloot. .^doorgewinterde jutter toont '«gezelschap hoe een haaien- taiideruit ziet, op welke manier fossiel in het zand steekt en spreekt in lyrische bewoordin- over de speciale glans. We doen ons best, maar missen toch avaring, doorzettingsvermogen ''talent. Wie zal het zeggen. e'tblijft dat wij meer oog blij ken te hebben voor lege bierfles sen en grote stukken ijzer. De jongsten onder ons beleven ook een hoop lol aan een aange spoelde vrachtwagenband, die fantastisch als draaimolen dienst blijkt te kunnen doen. Maar dan vind ik een interessan te, bruine potscherf. Op slag ver andert mijn ietwat lacherige houding. Toch wel geweldig ei genlijk, als je echt iets vindt. Nog leuker wordt het, wanneer de aanvoerder van het gelegen heidsteam vertelt over het in 1532 verdronken dorp Monster. Het zou dus best eens een heel oude potscherf kunnen zijn. Mijn nieuwsgierigheid is ge wekt en ook mijn jachtinstinct komt boven. Met hernieuwde in zet buig ik me over het zand. Ook de mini-jutters worden nu enthousiast èn lopen af en aan met lege flessen, schelpen, ron de kleikiezels en wrakhout. On ze uitstalling groeit. Van een verdronken boerderij tje uit de vorige eeuw vinden we stukken metselwerk en brokjes graniet. Ook ligger er 'kloos termoppen', rode bakstenen uit een lang vervlogen tijd en van een formaat dat al lang niet meer gebakken wordt. De kleintjes komen aanlopen met een doorzichtig, plastic bui deltje. Is dat zand wat erin zit, of misschien een kilootje gele li- banon dat een paar jaar in de zee gedobberd heeft? Nu krijgt het strandjutten in eens iets magisch en maakt het niets meer uit of ik ooit echt te weten kom, of het zakje vol zand, 'of bedorven drugs zit. Dat bepaal ik trouwens zelf wel. Tijdens het jutten komt vanzelf mijn fantasie op gang. Ik zie bij voorbeeld een boerenwuufje over een granieten aanrechtblad gebogen staan en bedenk er met een een stel grote, witte, aan een lijn wapperende onderbroeken bij. Ook zie ik smokkelaars in het bleke maanlicht hun ijzeren sloepen het strand op trekken en hoor ik in gedachten het woeste brullen van wind en wa ter. Bij een lege fles 'ketjap asin' hoort de zwijgzame bemanning van een groot containerschip, die zich op de wekelijkse 'blau we hap' stort. En een smalle reep, verroest en met schelpen overdekt stuk ijzer, doet mij den ken aan een houten vat vol ster ke drank, dat met zwaar weer van een scheepsdek rolt. En de kleinste van de club? Die is in zijn nopjes met een plastic fles waar nog 'echt water' in zit. Ingrid Huibers Een sierlijk huisje zorgt voor drinkwater foto Willem Mieras Het is verbazingwekkend wat je in een uurtje bij elkaar jut foto Willem Mieras Het opvallend vormgegeven opjaagstation aan de Prin- sendijk in Kortgene is vorige zo mer in ere hersteld. Een pompin- stallatie in het gebouwtje zorgt voor voldoende druk op het wa terleidingnet. Dat komt vooral 's zomers goed van pas. Dan wordt het rond de zevenduizend zielen tellende ei land overspoeld door zo'n dertig duizend toeristen, waardoor de waterbehoefte enorm toeneemt. De 'opjager' met de ronde ven sters en het opvallende siermet- selwerk werd in 1955 gebouwd. Zoet water kwam uit de - bijna veertig jaar eerder opgetrokken - stalen watertoren in Goes. De pompinstallatie in Kortgene zorgde ervoor dat het water alle uithoeken van Noord-Beveland bereikte. Zeeuwen waren voor hun drink water tot ver in de negentiende eeuw aangewezen op welputten, regenbakken of water dat uit de Tunnelbuis enkele uren dicht TERNEUZEN - Het verkeer via de oostbuis van de Wes- terscheldetunnel (vanuit Terneuzen richting Beveland) was zaterdagmiddag gedurende een uur gestremd. De oorzaak was een gekantelde paardentrailer. De trailer kantelde even na twee uur aan het begin van de buis. Hulpdiensten en een dierenarts waren snel ter plaatse. De aanhanger was gaan slingeren omdat een van de twee paarden die erin zaten aan het schuren was tegen de wand. De trailer raakte los van de auto en viel om. Om tien over drie werd de oostbuis weer vrijgegeven. Twee gewonden bij aanrijding GROEDE - Een 62-jarige snorfietsster uit Bergen op Zoom is zaterdagmiddag even voor half twee bij een aan rijding op de Provincialeweg in Groede gewond geraakt bij een aanrijding met een 17-jarige bromfietser uit Bi'es- kens. De vrouw reed over het fietspad in de richting van Nieuwvliet. Zij haalde twee voor haar rijdende mensen in en ging daarna weer naar rechts. Om onbekende reden ging zij vervolgens weer naar links en botste frontaal op de tegemoetkomende bromfietser. De vrouw is met letsel aan hoofd en benen naar het zie kenhuis gebracht. Voor zover bekend liep de bromfietser wel letsel op, maar hoefde hij niet naar het ziekenhuis. De snor- en de brom fiets raakten beschadigd. Rijverbod voor drankrijder SAS VAN GENT - De politie heeft een 39-jarige automo bilist uit het Belgische Wachtebeke gister-ochtend rond een uur op het Bolwerk in Sas van Gent betrapt op rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van vier uur omdat hij bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken had. Een 46-jarige automobilist uit Brede- ne (B) kreeg gistermiddag even na half vijf op de Kanaal- weg in Retranchement een rijverbod van een uur omdat ook hij meer alcohol gedronken had dan de toegestane hoeveelheid. voor de tiende maal aan de stoet deelnam, oogstte vooral veel be kijks. De Gentse Feesten duren nog tot en met maandag 25 juli en worden dan symbolisch afgeslo ten met de Dag van de Lege Por temonnees. In de programme ring zijn vier internationale fes tivals opgenomen: Blue Note Jazz Festival, International Pup- petbuskersfestival, Straatthea terfestival en het dancefestival 10 Days Off. Vechtpartij in Hulst HULST - Twee inwoners van Pluist raakten zaterdaga vond tussen half tien en kwart voor tien in hun woon plaats verwikkeld in een vechtpartij. Er werd over en weer geslagen en de twee werden door andere bewoners uit elkaar gehaald. Toen even later de motor van de 42-ja- rige op de grond lag, ging hij opnieuw naar buiten en werd door andere bewoners vastgepakt en nogmaals ge slagen en geschopt, De twee mannen hebben elk aangifte gedaan van mishandeling. De oorzaak ligt in problemen in het verleden. grond werd opgepompt. Het pro bleem van grondwaterverzil- ting, of erger: ziektekiemen, lag echter altijd op de loer. Maar pas na de cholera-epide- mie van 1866 werd er haast ge maakt met de aanleg van water leidingen. Vanaf 1883 werd er op grote schaal duinwater gewonnen en via pompstations, watertorens (de eerste verrees in 1891 in Mid delburg) en een uitgebreid lei- el in gennet werk door de provin cie verspreid. Hoewel grote de len van Zeeland begin twintig ste eeuw op de waterleiding wa ren aangesloten, duurde het op Noord-Beveland tot 1954 voor dat er een leidingennetwerk werd aangelegd. Het opjaagsta tion werd in 1995 overbodig door de komst van moderne ma chines elders. Maar in 2004 kreeg het station weer een func tie tijdens de zomerpiek. Ingrid Huibers door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst krijgt de begroting voor volgend jaar sluitend. Dat is de stellige overtuiging van wethouder P. Weemaes van financiën na de werkvergadering van de gemeen teraad vorige week. Een sluitende begroting presen teren aan de provincie is voor de gemeente Hulst bittere nood zaak. De provincie eist van Hulst behalve voor 2006 ook voor 2007 en 2008 een gezonde financiële huishouding. Anders dreigt de gemeente Hulst onder financieel toezicht van de pro vincie te worden gesteld. De doelstelling - volgend jaar een tekort van 1,3 miljoen euro weg te werken op de begroting - is niet helemaal gehaald, maar dat is volgens Weemaes geen enkel probleem. Het college van burge meester en wethouders had zes tien maatregelen op een rijtje ge zet om kosten te besparen of meer geld in kas te krijgen. In to taal ging het om een bedrag van 1,6 miljoen euro. Volgens Weemaes is er een meer derheid in de raad te vinden voor een bedrag van 1,1 miljoen euro. Resteert een bedrag van 200.000 euro, dat uit de zoge noemde meicirculaire komt, een bijdrage van het Rijk aan de ge meentelijke schatkist. Hoewel Weemaes zeker niet on tevreden is over het bereikte re sultaat, is het volgens hem niet het moment om achterover te leunen. „Het betekent wel dat we de komende tijd geen geld hebben om in Hulst nieuwe din gen te doen. En dat is natuurlijk geen goede zaak. Er is in Hulst nog een hoop werk te doen." Tevreden is Weemaes over de ontmanteling van het gemeente kantoor in Kloosterzande. „We kunnen straks toeh een publieks loket openhouden in Klooster zande en de kosten op jaarbasis terugbrengen van 200.000 euro naar 100.000 euro. We moeten meegaan in de trend die de ge meente Terneuzen heeft gezet. Zij gaan met een publieksloket in een bank zitten." Gemeentebalies De gemeente Terneuzen be schikt nog steeds over een voor malig gemeentekantoor in Sas van Gent. Maar omstreeks 1 ok tober kunnen Sassenaren voor bijvoorbeeld een geboorte aan te geven of een rijbewijs te ver lengen, naar de Rabobank aan de Westkade. In het Sasse bank kantoor worden twee gemeente balies ingericht. Positief is volgens Weemaes ook het feit dat er 100.000 euro wordt bezuinigd op de eigen be drijfsvoering. Of dat betekent dat de gemeente een vacatures top zal instellen, weet de wet houder nog niet. „Er zijn drie va catures. De bezuiniging wil nog niet zeggen dat een van de drie niet door kan gaan." Na de zomervakantie moet de gemeenteraad volgens Weemaes direct aan de slag gaan. „Het is zaak om alle bezuinigingen per 1 januari 2006 te laten ingaan. Dat betekent dat we geen tijd te verliezen hebben." zeeuwse almanak 'Soort zoekt soort' luidt het gezegde en deze waarheid als een koe wordt eens in de zo veel tijd weer door een prak tijkvoorbeeld bevestigd. Zoals onlangs op dat Noord-Bevelandse strand, waar een man zich nogal irri tant gedroeg. Hij was luid ruchtig, schudde zijn hand doek temidden van andere badgasten uit en liet zijn hond over het zand rennen alsof zij de enige aanwezigen waren. Toen de man ging zwemmen was de opluchting dan ook hoorbaar. Helaas kwam hij al snel weer terug. Gebeten. Door een kwal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27