Branden teisteren droog Spanje Extreem bloedig weekeinde Irak (iL B jQucdefrance Nederlands dagje in de Pyreneeën Nieuwe diersoorten in Oosterschelde [w i 19 Overheid kondigt hitte-alarm af voor grote delen van het land r#X Bietentelers protesteren in Brussel lezen we zeeuws 24° 115° ZW 4 Zomers warm flink wat zon en droog. Vanmiddag temperaturen rond 24 graden. 1 Tiger Woods houdt huis op St. Andrews rjÉd ?47e jaargang no. 167 maandag 18 juli 2005 osnummer 1,25 pnrHenk van den Boom BARCELONA - In Spanje jn gistermiddag minstens eerlien mensen om het le- n gekomen bij een bos- ind in Guadalajara, de re- j ten oosten van Madrid, en persoon is zwaarge- ond. Het aantal doden ian nog stijgen omdat er pensen worden vermist, jet merendeel van de slachtoffers zijn jongeren iehielpen bij het blussen. Jlebrand ontstond zaterdagmid- igdoor een barbecue. Door de pormé droogte en de hoge tem- aaturen kunnen de brandweer- oipsen het vuur niet onder con- hie krijgen. In totaal is al 6000 toiare bos in vlammen opge- an. De lichamen van de slacht ers zijn gisteravond aange zien op de plaats waar het uur was begonnen, in Cueva de sCasares. Bijna duizend men ie uit de drie dorpen in dat ge- ied moesten worden geëvacu- •td, De inwoners van twee dor enkonden gisteravond terugke- a, Ook elders in Spanje wordt jeslreden tegen bosbranden, die jak zijn veroorzaakt door on- wrzichtigheid. Ook de brand iGuardalajara is te wijten aan tóeloos gedrag, aldus de auto- leiten. ihara i grote delen van het land is nds het weekeinde de hoogste lamifase van kracht in ver- lader aanslag iusadasi nog liet bekend [USADASI - De aanslag in de urkse badplaats Kusadasi op is niet het werk ge- sst van een zelfmoordcom- mndo. Wie verantwoordelijk is (or de explosie in de minibus taarbij vijf mensen om het le- 1 kwamen, is echter nog niet tócnd. De autoriteiten zouden Koerdische afscheidingsbe- Kging PKK ervan verdenken iïbomte hebben geplaatst. rantenin Turkije meldden gis- ren dat nadat alle slachtoffers sren geïdentificeerd er geen rdenkingen meer zijn dat het 2 zelfmoordaanslag betrof. doden zijn drie Turken, een en een Ierse. Dertien men- raakten gewond, onder wie ij! Britten. eBritse ambassadeur in Tur- ije zei gisteren tegen de BBC de Turkse autoriteiten er iijwel zeker van zijn' dat de achter de aanslag zit. sar de PKK zelf heeft tegenge- roken verantwoordelijk te jn,meldde het pro-Koerdische «bureau MHA. i zegt de PKK niet betrok- s te zijn bij de bomaanslag is vorige week in de badplaats ®e. Daar vielen twintig ge- anden. De extremistische groe- hng Valken van de Vrijheid dedeaanslag op. Deze bewe- onderhoudt volgens de ®kse politie banden met de gturkse premier Tayyip Erdo- «heeft de aanslag in Kusada- dat populair is bij vooral Brit- :maar ook bij Nederlandse va- gangers, scherp veroor- Hij bood zijn condolean- aan aan de families van «slachtoffers van wat hij terroristische aanslag' ':®de. ANP/DPA/AFP f^ina 2 'toerist begint Turkije te mijden death overleden ?®EN - De Britse oud-pre- er Edward Heath is gisteren «en ziekbed van enkele we- ®°P 89-jarige leeftijd overle eft was premier voor de Con- Hvatieven van 1970 tot 1974 'Kruim vijftig jaar Lager- :E0K'«ij l°°^ste zij" land de ^nnen, de voorloper van ANP/AFP band met de hitte. De alarmfase betekent dat er extra voorlich ting wordt gegeven over de risi co's van oververhitting en uit droging. Medische teams hou den bejaarden en chronisch zie ken in de gaten. In de zomer van 2003 stierven ruim zesduizend Spanjaarden ten gevolge van de hitte. De extreme temperaturen van de afgelopen dagen worden veroorzaakt door een hetelucht- stroom vanuit de Sahara. Niet alleen in het binnenland was de temperatuur bijna ondraaglijk, ook aan de kust werd het op veel plaatsen meer dan 35 gra den. Spanje en Portugal beleven een van de heetste en droogste zomers van de afgelopen eeuw. Het gebrek aan water begint op veel plaatsen nijpend te worden. Overal worden maatregelen ge nomen om het waterverbruik naar beneden te krijgen. Tot nu toe bleven de toeristengebieden gespaard, maar in Premia de Mar aan de Costa Brava heeft de gemeente onlangs de douches op het strand dichtgedraaid. Na felle protesten waren ze afgelo pen weekeind weer geopend. Op andere stranden worden de douches 's nachts afgesloten. In Badalona, een buurgemeente van Barcelona is de bevolking van een volkswijk in opstand ge komen omdat de gemeente het water in het zwembad voor 'noodzakelijker doeleinden' wil gebruiken. In de wijk worden va- kantiespelen gehouden, waarbij het zwembad onmisbaar is. Va ders posten 's nachts bij het zwembad om de plannen van de gemeente te verijdelen. Steeds meer dorpen krijgen pro blemen met de drinkwatervoor ziening. Alleen al in de deelre- gio Catalonië hebben 23 gemeen tes de hulp ingeroepen van de landelijke overheid. De boeren lijden grote schade. De opbrengst van amandelen en hazelnoten is zeventig procent minder. Ook de graanoogsten zijn voor een groot deel mislukt. De bisschop van Lerida heeft zijn priesters opgeroepen om processies en gebedsstondes te houden om regen af te smeken. Maar Spaanse meteorologen hebben een lange en hete zomer voorspeld, en het ziet er naar uit dat ze gelijk krijgen. GPD Mensen kijken naar het verbrande gebied rondom de stad Santa Maria del Espino in de provincie Guadalajara in het midden van Spanje. foto Victor Fraile/RTR van onze redactie buitenland MUSAYYIB - Bij een golf van aanslagen in Irak zijn in het af gelopen weekeinde minstens 98 mensen om het leven gekomen en raakten honderden gewond. Gisteren zijn in de Iraakse hoofdstad Bagdad acht mensen gedood, onder wie vier agenten. Zaterdag kwamen negentig men sen om en raakten 156 mensen gewond bij een zelfmoordaan slag in Musayyib, een stad ten zuiden van Bagdad. De dader van de zelfmoordaan slag op zaterdag blies zich op naast een tankwagen met vloei baar gas, in de buurt van een moskee en een druk bezochte markt. De kracht van de explo sie was groot. Volgens de politie werden mensen, fietsen en voer tuigen door de klap meters weg geslingerd. Twee woningen, en kele winkels en een café werden volledig verwoest. Zo'n 75 men sen zijn opgenomen in het zie kenhuis, Negentien mensen ver keren in kritieke toestand. Vier bomaanslagen leidden gis teren tot nog meer chaos. De eer ste autobom explodeerde in het zuiden van Bagdad. Daarbij kwamen twee agenten om het le ven en een burger. Dertien men sen raakten gewond. Een twee de autobom ging af in het wes ten van de stad. Daarbij kwam een agent om het leven en raak ten drie burgers gewond. Elders in de stad ontploften nog twee bommen. Vier agenten vonden daarbij de dood. De terreurorganisatie Al Qaeda heeft in een verklaring op het internet de vex-an two orde lijkheid opgeëist voor het bloed bad in Bagdad. Ook waarschuw de zij voor meer aanslagen in Irak. Saddam Door de nieuwe golf van aansla gen komt het Iraakse parlement steeds meer onder druk te staan. Gisteren gingen in Musayyib tientallen burgers de straat op om te protesteren tegen de onvei ligheid in het land. Het parle- SAINT-LARY-SOULAN - De Tour de France kreeg gisteren in de koninginnerit een Neder lands dagje. Michael Boogerd, Erik Dekker en Karsten Kroon waren de gangmakers van een vroege kopgroep. Voor de ritzege kwamen de drie Rabobankers tekort. Michael Boogerd ging lang mee, maar brak in het zicht van de finish. George Hincapie, de boezem vriend van Lance Armstrong, won de rit op Pla d'Adet. Zater dag won een Oostenrijkse outsi der: Georg Totschnig. De grote winnaar van de eerste twee Pyreneeënetappes heette weer gewoon Lance Armstrong. De Texaan weerstond op zater dag de aanvallen van T-Mobile en joeg' iedereen terug in zijn hok. Ook Michael Rasmussen. Samen met Ivan Basso, Jan Ull rich, Francisco Mancebo en Le vi Leipheimer gaat de Deense kopman van Rabobank de laat ste week strijden om de plaat sen op het podium. Armstrong zelf zal nog ergens een ritzege wilen pakken. Die heeft hij nog niet op zak, al won zijn ploeg wel de ploegentijdrit. Plincapie, de winnaar van giste ren in een etappe met zes be klimmingen, is de enige helper die alle Tourzeges van Arm strong van nabij heeft meege maakt. Dat hij als gemaakte klimmer de zwaarste rit won, on derstreept nogmaals de kracht van de ploeg van de geletruidra ger. Vandaag genieten de ren ners van een verdiende rustdag. Vernacht wordt dat de rest van het klassement zaterdag in de tijdrit in Saint Etienne op zijn plaats wordt gezet. De strijd om de eindzege is dit weekeinde al beslist. Michael Boogerd gaf de tweede dag in de Pyreneeën een oranje glans mee. Hij reed samen met Erik Dekker en Karsten Kroon in de kopgroep naar Pla d'Adet, maar kwam in de finale tekort. De vlucht had te veel van zijn krachten gekost. foto Wouter Borre/GPD 11. Totschnig 5.43.43 2. Armstrong 0.56 3. Basso 0.58 21.Boogerd 6.21 15e ETAPPE 1. Hincapie (foto) 6.06.38 2. Pereiro Sio 0.06 3. Caucchioli 0.38 4. Boogerd 0.57 ALG. KLASSEMENT I.Armstrong 62.09.59 2. Basso 2.46 3. Rasmussen 3.09 23. Boogerd 28.47 Meer over de TOUR op zie pagina's 15, 16 en 17 Fans hebben Potter 6 alweer uit Nadat Harry Potter deel zes in de nacht van vrijdag op zaterdag om 01.00 uur in de verkoop ging, liep het storm in de boekwinkels. Echte fans lazen de hele nacht door; de eerste recen sies verschenen zaterdag op in- temet. w Arjan Smit superieur in Axel Arjan Smit heeft zaterdag de landelijke skeelerwedstrijd in Axel op zijn naam geschreven. De rijder uit Nijeveen was, zoals vrijwel het hele seizoen al, ongenaakbaar. In de aanloop naar het Europees kampioenschap was de winst voor Smit een bevestiging van zijn topvorm. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 19, 20,21 en 22. ment kwam bijeen om zich te be raden op verbetering van de vei ligheid. Er zijn plannen om het leger in te zetten bij politie werk. Gisteren maakte onder zoeksrechter Raed Jouhi van het speciale Iraakse tribunaal be kend dat het proces tegen Sad dam Hoessein binnenkort be gint. Het Iraakse parlement hoopt dat een snelle berechting van de dictator stabiliteit zal brengen in het land. GPD/RTR pagina 3 meer informatie over terreur pagina 5 daders aanslagen Londen mogelijk misleid BRUSSEL - Telers van suiker bieten gaan vanochtend mas saal in Brussel demonstreren. Organisatoren rekenen op bijna zesduizend boeren uit 21 landen van de Europese Unie. Uit Nederland worden ongeveer vijfhonderd betogers verwacht. De bietentelers wezen voor hun toekomst, wegens ingrijpende plannen van de Europese Com missie. Brussel wil hun vaste sui kerprijs 39 procent verlagen en de vaste teelthoeveelheid met eenderde. Landbouwministers bespreken het voorstel vandaag voor het eerst. Waarschijnlijk komt er protest van ministers uit landen waar de teelt onrendabel wordt, zoals Italië en Finland. Boeren uit ontwikkelingslanden sluiten zich aan bij het protest. Deze boeren zouden hun gunstige ex portvoorwaarden verliezen door het plan. ANP door Ab van der Sluis GOES - Sportduikers hebben in de monding van de Oosterschel de minstens vijf en mogelijk zes nieuwe diersoorten gevonden. Het gaat om een zeester, een ne- teldier, een zakpijp en twee soor ten sponzen die nooit eerder in de Nederlandse zeeën zijn ge zien. De vondst werd gisteren bekend gemaakt door de Stichting Ane moon in het Vara-radioprogram- ma Vroege Vogels. Zowel biologen als sportduikers vinden elk jaar nieuwe diersoor ten, maar nog nooit was de oogst zo groot als nu. De vijf ko men wel voor in de Noordzee en aan de Noord-Europese Atlan tische kust, maar op de Neder landse kust waren ze nog niet eerder aangetroffen. Van een vermoedelijke derde nieuwe sponssoort staat nog niet defini tief vast om welke variant het Volgens de Stichting Anemoon is het opmerkelijk dat er in zo'n korte tijd zoveel nieuwe soorten aan de faunalijst van de Neder landse kust zijn toegevoegd. Ook is het uitzonderlijk dat al deze soorten in de monding van de Oosterschelde zijn aangetrof fen. De stichting, die zich bezig houdt met marien oecologisch onderzoek, vermoedt dat de nieuwe soorten op eigen gelegen heid vanaf de Atlantische kust of via de Noordzee naar de kust zijn verhuisd. Verstekelingen Mogelijke oorzaken zouden de nieuwe omstandigheden van de Zeeuwse kust door de Deltawer ken kunnen zijn, of het gestegen aantal waarnemingen door de populariteit van de duiksport in de Oosterschelde. Ook is niet uit gesloten dat de 'verstekelingen' zijn meegereisd door de import van oesters en mosselen vanaf de Atlantische kust. (Advertentie) telefoon: (postlbanhckcningnummi O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming vooi automatische incasso van dit bediag van ondeistaand rekeningnummer. - Ik heb de laatste zes maanden geen pioelabonnement gehad vj Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische Incasso 19.95). CD per kwartaal met automatische incasso 58,00). per |aar met automatische incasso 222,50). 8"711688»555530' im met persoonsgegevens. Kijk op \v.vw.pKnl/abonneten, bel gratis 0S00 - 0231231 of stuur dele bon naar. PZC, afdeling leietsseivice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland K mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1