Privatisering wordt concreter PZC Van stil Serooskerke naar druk Renesse K f Inspecteurs Grevelingen laten zich zien Kunsthuis aan dorpsstraat Kats De Schor'aes winnaar hardzeildag Veerse Meer )loop en nieuwbouw bij tennisvereniging Brouwershaven Struinen door de Prunje 3 maandag 18 juli 2005 1 1 irERE - En daar komt de Zwar- „Zwaan over de finish; de lem- lraak van Gert van Zwieten. oud-gedeputeerde", ver ia,lijkt de speaker. „Die is „rui het land, terug van va- of nee, hij is op vakan- tie, want hij woont in Frank rijk." De Zwarte Zwaan is een van de 34 schepen die zaterdag deelnamen aan de Hendrik van Loon Hardzeildag op het Veerse Meer, georganiseerd door de Stichting Behoud Hoogaars. De Zwarte Zwaan dus, herkenbaar aan, jawel, de zwarte zwaan ach terop het schip. Niet te verwar ren met de Swaene, die iets eer der over de finish kwam. „Ha, die kent de weg hè", verklapt de speaker, Gaston Timmermans. „De Swaene komt uit Veere, dus dit is een thuiskomertje." Timmermans' commentaar is nuttig voor het publiek, dat de zeilrace vanaf de wal bij de Campveerse Toren moet volgen. „Een mooie demonstratie, da mes en heren. Al had ik het fok iets langer vastgehouden, maar ja, de beste stuurlui staan aan wal hè." De zilveren jetty, de be langrijkste prijs (snelste hengst of hoogaars voor genieten sche pen 11a gecorrigeerde tijd), ging naar de Schor'aes van L. Kloet uit Rilland. Het houten schip met de snelst gezeilde tijd was de Windroos van R. Platschorre uit Kortgene. ^li Pankow jKOUWERSHAVEN - Na heel lS| overleg over de privatise ring van de sportaccommoda- l|(s binnen de gemeente Schou- pOOSKERKE - Onder het 'Struinen door de Prunje' I Staatsbosbeheer in de aaanden juli, augustus en sep- Imilier elke woensdagmiddag ecursies door Plan Tureluur, «0 grootschalig natuurontwik- Idingsplan langs de zuidkusten Mi Schouwen en Tholen. Ce Prunje is een onderdeel van 'Jan Tureluur. Inmiddels heb- kb veel soorten kustbroedvo- 5é het nieuwe natuurgebied atdekt. Op dit moment worden er opvallend veel soorten kust- hoedvogels zoals visdiefjes, klu it!) en plevieren gesignaleerd, ïerderzijn er ook veel kempha an, lepelaars en grutto's. Lang- Bam verdwijnen hier de cul- jbi'gewassen en komen er meer ituurlijke planten als moeras, «bloem, zeegerst en zee lvoorin de plaats. Ejdens de excursie, die onge ler twee uur duurt, vertelt een gids van Staatsbosbeheer we- jiswaardigheden over het na- lurgebied. Deelnemers wordt aangeraden hoge laarzen aan te tóen en een verrekijker mee memen. Belangstellenden die- jen zich vooraf aan te melden tij de VW Haamstede. De tocht Kgintom 13.30 uur aan het ein- ivan de Prunjeweg in Seroos- erke [VHeerenhoekse eckels pakken wereldtitels HEERENHOEK - Roel en An- lelique Boekholt-De Kunder uit Heerenkoek hebben gisteren net drie teckels titels binnenge- uald tijdens de wereldshow in Buenos Aires. e van de Stoofhoeve orthaar kaninchen) werd ugdwereldkampieen en trésor sa de Stoofhoeve (korthaar ka- nchen] wereldkampioen bij de nioren. Die prijs pakte ook La ie van de Stoofhoeve, maar ianin de categorie ruwhaar ka- Échen, In totaal dongen er lim drieduizend honden naar ïschoonheidprijzen mee. Daar aren 123 teckels bij. Angeli- ie Boekholt-De Kunder heeft 1de hondjes zelf gefokt. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 -■mail; redzzee pzc. n I Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 Smail: redactie@pzc.nl INTERNET "Ww.pzc.nl 6-mail: web@pzc.nl wen-Duiveland begint dit be leid bij de tennisvereniging in Brouwershaven concrete vor men aan te nemen. Het huidige clubhuis wordt binnenkort ge sloopt om plaats te maken voor een nieuwe accommodatie. Dat gebeurt voor rekening van de tennisvereniging met een tege- moeting van 19.500 euro van de gemeente. Het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland wil op termijn een deel van de gemeentelijke sportaccommodaties afstoten ten behoeve van de financiële voordelen. De raad acht de be heerslasten en investeringen voor de sportaccommodaties tot een onaanvaardbaar hoog ni veau gestegen. Om te voorko men dat die kosten in de toe komst helemaal de pan uit rij zen, is besloten het traject van privatisering in te zetten. Een belangrijk punt in de onder handelingen die hierover wor den gevoerd met de verschillen de sportverenigingen is de hoog te van de 'bruidsschat' die de ge meente de club meegeeft bij overname ter compensatie van bijvoorbeeld achterstallig onder houd. In Brouwershaven is de gemeente tot overeenstemming gekomen met de tennisvereni ging betreffende de privatise ring en renovatie van twee ten nisbanen. In totaal is de vereni ging een bedrag van 55.000 euro toegezegd. De beide tennisba nen zijn inmiddels opgeknapt. De bouwvergunning voor een nieuwe clubhuis is ook afgege ven. Het huidige clubhuis dat ge sloopt moet worden, is nu nog ei gendom van de gemeente. Voor de bouw van het nieuwe clubhuis is circa 45.000 euro no dig. Het gemeentebestuur heeft toegezegd daarin 19.500 euro te zullen bijdragen. De tennisvere niging zal maximaal 25.000 eu ro bij de bank lenen, maar kan die lening alleen aangaan met een gemeentelijke borgstelling. Ook die is inmiddels toegezegd. Wethouder A. Croné onder scheidt twee fasen in dit privati seringstraject voor de tennisac- commodatie in Brouwershaven. In een brief aan de gemeente raad benadrukt hij dat het verle nen van genoemde bijdrage past in het vastgestelde beleid voor het afstoten van gemeentelijk ei gendom. Bovendien geldt de bij drage als handreiking om de ver eniging op termijn op eigen be nen te laten staan. „De bijdrage wordt gedekt uit het budget pri vatisering sportcomplexen", al dus de toelichting van de wet houder. P. de Rijke-Geleijnse heeft net haar intrek genomen in De Vronenburg. door Ali Pankow RENESSE - De eerste bewoners hebben hun intrek genomen in het gloednieuwe seniorenwooncomplex 'De Vronenburg' aan de Lindelaan/Oude Moolweg in Re- nesse. Eén van hen is de 81-jarige me vrouw P. de Rijke-Geleijnse. Zij heeft 24 jaar, waarvan 11 jaar nog samen met haar man, in het stille Serooskerke ge woond, maar maakt nu met veel reali teitszin de overstap naar het levendige Renesse. Een verhuizing middenin de zomerse piekperiode lijkt de verandering extra groot te maken. „Ach, dat valt wel mee denk ik. Mijn appartement ligt hele maal achteraan bij de Lindelaan. Daar heb ik wel wat kinderen zien skaten, maar ik geloof niet dat daar discogan gers komen", zegt De Rijke-Geleijnse aan de vooravond van haar definitieve vertrek uit de comfortabele huurwo ning aan de Dijkweg in Serooskerke. Dat huis heeft een riant uitzicht op wei land, verkeersweg en een stukje Schelp- hoek en is bovendien volledig aange past voor rolstoelgebruik. Waarom gaat ze er eigenlijk weg? Als het een beetje meezit, lijkt ze er nog jarenlang zelfstan dig te kunnen blijven wonen. „Er zijn hier helemaal geen winkels meer. Alleen de SRV-wagen'komt hier nog langs. Het huis wordt me te groot en de tuin bijhouden zoals ik vroeger deed, vergt ook te veel inspanning", luidt de motivatie. Zeven jaar geleden al toonde ze belangstelling voor een aan leunwoning bij zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Daar kreeg ze geen enkele reactie op. „Ik denk dat ze me nog te goed vonden om geïndiceerd te worden", geeft ze zelf als verklaring. Zodra De Rijke-Geleijnse hoorde van de plannen voor het wooncomplex in Re- nesse heèft ze zich aangemeld. De ruim veertig appartementen zijn toegewezen aan bewoners met verschillend inko mensniveau en verschil in zorgbehoef ten. Die diversiteit is van belang. „Ook met huursubsidie krijg ik de kans me hier te vestigen. Van de zorg maak ik nog geen gebruik. Ik kook graag en maak ook zelf de boel schoon." Met hulp van dochters, schoonzoon en kleinzoons verhuisde De Rijke-Geleijn se zaterdag naar De Vronenburg. Ze had er voorafgaand 'een hoofd vol zor gen en een buik vol zenuwen' over, maar dankzij alle hulp verloopt het vlot jes. Het zal wel even wennen zijn, be seft ze. Geen sleutel, maar een rond 'klik-appa- raatje' om de deuren te openen en elek trisch koken in plaats van op gas bij voorbeeld. „Dat zal nog wel gaan, maar dat knopje indrukken al je thuiskomt en weggaat, is wat moeilijker. Daar zal ik goed aan moeten denken." Ze doelt op het zogeheten xanura-systeem dat de aan- en afwezigheid van de bewo ners registreert, maar dat ook de appa ratuur in de appartementen in werking stelt. „Bij het naar bed gaan moet ik ook een knopje indrukken voor het alarmerings systeem en dan worden via zo'n sensor ook de bewegingen in de ruimte nog in de gaten gehouden." De nieuwe bewoon- foto Mechteld Jansen ster bedoelt maar dat ze in De Vronen burg niet zomaar aan haar lot wordt overgelaten. Dat is een geruststellend idee, hoe fit ze nu dan ook nog is. Zij komt hier in het gloednieuwe woon complex straks haar buurvrouw uit Serooskerke overigens ook weer tegen, evenals enkele bekenden van vroeger. De Rijke-Geleijnse ziet de toekomst in Renesse met vertrouwen tegemoet. De band met Serooskerke knipt ze overi gens niet helemaal door. „Op dinsdag ga ik er naar de bejaarden- gym en aansluitend naar de koersbal en één keer in de veertien dagen op woens dag naar de soos van de ANBO. De be heerster van het dorpshuis woont in Haamstede en haalt mij dan gelijk even op. En als dat een keer niet kan, neem ik de teletaxi'. Ik blijf maar bij die groep jes in Serooskerke. Die zijn al zo klein en die moeten toch ook in stand gehou den worden." Het klinkt allemaal zo rationeel uit de mond van deze 81-jarige wouw. Er komt toch ook wat melancholie te pas aan zo'n verhuizing? „Nu nog niet. Dat houd ik voor mezelf als ik straks eens alleen zit hier en terugdenk aan Seroos kerke." door Ali Pankow OUDDORP - Veel recreanten aan de Brouwersdam letten nog steeds op de rode autootjes met wit dak van de firma Van Leeu wen, het bedrijf dat tot voor kort in opdracht van het Greve- lingenschap optrad tegen alles wat niet mag binnen dit natuur- en recreatiegebied. Een groot deel van die taak is echter overgenomen door de in specteurs van Groenservice Zuid-Holland (GZH), de nieuwe dienst waaraan het volledig be heer van de Grevelingen is uitbe steed. „We willen nadrukkelijk laten zien dat we er zijn. Vandaag is het dus een soort publiekspre- sentatie", zegt inspecteur Leo Bronder zondagochtend vooraf gaand aan de inspectiedag in Be zoekerscentrum De Punt bij Ouddorp. Samen met zijn colle ga Antoinette Puts struint hij de verdere dag de Grevelingendam af. Het andere duo William Alt muller en Robbert Paling inspec teert deze dag op de Brouwers- dam. De ene in de auto, de an der rijdt heen en weer op de mo tor. „Dan kun je ook makkelij ker de kleine paadjes even in schieten", zegt Paling. „Mocht je straks nog een laat ontwakende wildkampeerder te genkomen, zeg dan even dat het niet mag, overnachten langs de kusten", verzoekt Trudy Leer- schoon de inspecteurs van GZH. Zij is voorlichtster van het Gre- velingenschap en tevens beheers ter van het Bezoekerscentrum. „Mensen vragen het weieens of ze nou niet één nachtje met hun tentje mogen blijven staan, maar als je dat zou toestaan, ko men er direct meer. Bovendien, er zijn toch goed ingerichte kam peerterreinen in de nabije omge ving", zegt Leerschoon. Zorgen Wat haar meer zorgen baart, zijn de illegale races met auto's of motoren binnen het stiltege- bied langs de Brouwersdam. „Dan komen er 's nachts groe pen jongeren hier naartoe, ruk ken een paar palen uit de grond en gaan racen in het natuurge bied. Je weet echter nooit pre cies wanneer en dus is het moei lijk ze op het juiste moment te kunnen betrappen." Andere zaken die volgens haai de aandacht van de inspecteurs verdienen is afval dat wordt weggegooid naast de containers, die ervoor zijn bestemd of het lukraak parkeren van de auto. Toezicht op de parkeermeters behoort voorlopig nog niet tot het werk van de GZH-inspec- teurs, maar wordt nog door de firma Van Leeuwen verricht. Deze zondag gaat het dus vooral om kennismaking met de recre anten langs de borders van de Grevelingen. Het besef dat er in specteurs rondrijden werkt pre ventief, ervaart Bronder. Mocht het echter de spuigaten uitlopen met een overtreding dan schroomt hij niet een bon uit te schrijven. Voor het recreatief ge bruik van een natuurgebied als de Grevelingen moeten eenmaal regels gelden. Kitesurfers bij voorbeeld mogen hier hun hob by niet uitoefenen en de inspec teurs zien er zeker op toe dat het ook niet gebeurt. Dit past in het belangrijkste beleidsuit gangspunt bij het beheer van de Grevelingen: streven naar een goede balans tussen natuur en recreatie. Overigens worden de mensen van GZH door de mees te recreanten niet als 'boeman nen' beschouwd. Ze fungeren vaak ook als vraagbaak of hulp verlener. „We plakken bijvoor beeld ook heel wat pleisters. We hebben ook allemaal een EH- BO-diploma. Dat is een vereis te", zegt Bronder. Druk weekeinde politie in Renesse RENESSE - De politie heeft afgelopen weekeinde in Re nesse diverse personen bekeurd en aangehouden Er wer den vier personen bekeurd voor het urineren op de open bare weg. Eén van hen kreeg nog een extra bekeuring om dat hij zijn ID-kaart niet kon tonen. Twee personen werden bekeurd voor baldadigheid en een persoon kreeg een bekeuring voor het beledigen van de po litie. Zaterdagmiddag werden op de Ramp weg twee auto's opengebroken. Uit de ene auto werden een autoradio en een tas met kleding gestolen. De waarde van de gestolen goederen is niet bekend. Uit de andere auto verdwenen persoonlijke papieren, een gsm en enkele tientallen eu ro's. Zaterdagavond werd op de Zoom de gsm van een man uit Vlaardingen gestolen. De telefoon die aan zijn broekriem was bevestigd, werd in een onbewaakt ogen blik weggenomen. De waarde bedraagt enkele honderden euro's. Op de Zeeanemoonweg wex-d zaterdagavond rond kwart over elf een achttienjarige inwoner van Krimpen aan den IJssel aangehouden. Hij had tegen het rolluik van een win kelpand aan de Zoom getrapt. Het rolluik was daarbij be schadigd. De schade aan het rolluik zal vergoed worden. Op de Zeeanemoonweg werd gisternacht om drie uur een twintigjarige inwoner van Elim (gemeente Hoogeveen) aangehouden. Hij stond tegen een taxi te trappen waar door de auto schade opliep. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde begon op het politiebureau te schelden en probeerde een van de agenten te trappen. Hij is overgebracht naar Torentij d. Reanimatie op strand Domburg DOMBURG - Op het strand bij Domburg is zaterdaga vond om acht uur uur een achttienjarige man uit Rosrath (D) gereanimeerd. Voor zover bekend was de jongen met anderen in het wa ter een spel aan het spelen, kopje onder gegaan en niet meer boven water gekomen. Hij werd door omstanders aan wal gebracht en met succes door de reddingsbrigade gereanimeerd. Het ambulancepersoneel nam de verdere verzorging over en bracht de Duitser naar het ziekenhuis in Vlissingen en vandaar later naar een ziekenhuis in Rot- tex-dam. Over de oorzaak en de toestand van de 18-jarige is niets bekend. Zomertour op pad tegen kanker DISHOEK - De landelijke zomertour van KWF Kanker bestrijding om strandgasten te wijzen op de gevaren van de zon is gisteren begonnen op het strand van Dishoek. In samenwerking met Nivea en RTL FM waai'schuwt KWF Kankerbestrijding ouders en kinderen ervoor dat te veel zon niet goed is voor het lichaam. Wie vaak verbi'andt, heeft later een grotere kans op huid kanker. Uit onderzoek is gebleken dat veertig procent van de kinderen één of meer keer per jaar in de zon ver brandt. De campagne richt zich daarom vooral op de jeugd. Na Dishoek trok de zomextour naar het strand bij Dom burg. Ook op zondag 24 en zaterdag 30 juli gaat KWF Kankerbestrijding de Nederlandse stranden op om men sen te adviseren hoe ze verstandig van de zon kunnen ge meten. door Inqrid Huibers KATS - Stichting Kunstspoor Noord-Beveland wil van een onbewoonbaar verklaard pand aan de Dorpsstraat in Kats een kunsthuis maken. Het huis zou onder meer plek moeten bieden aan gastkunstenaars, zodat die een tijdje in het dorp zouden kunnen wonen en werken. In het pand zou ook een plekje gereserveerd moeten worden voor een kleine bibliotheek. „Het kan een soort ontmoetings plek worden waar mensen een kop koffie kunnen krijgen en een boek kunnen lenen", zegt Kunstspooxbestuurder G. van der Wal. „Verder zou er ruimte moeten zijn voor exposities en zou het leuk zijn als je af en toe een kunstenaar kunt uitnodi gen, om een tijdje in Kats te wo nen en wex'ken." Of een dergelijk kunsthuis er ooit komt, kan Van der Wal nog niet zeggen. „We zijn net bij de gemeente geweest voor een eer ste verkennend gesprek", geeft hij aan. „Kijk, wij willen zo'n kunstcentrum met vrijwilligers gaan runnen, maar er zal geld bij moeten om een goede voorzie ning neer te zetten." Het pand aan de Dorpsstraat nummer 20, is jaren geleden al onbewoonbaar verklaard. Sinds dien is het eigendom van de ge meente. Tot voor kort werd de woning verhuurd aan een schil dersbedrijf, dat er materiaal in opsloeg. Nu het bedrijf de huur heeft opgezegd, wil de gemeente het verwallen pand volgens wet houder C. Schippers, het liefst verkopen. Toch heeft hij het plan van Kunstspoor nog niet meteen afgeserveerd. „De buren aan weerszijden van het pand hebben hun interesse kenbaar gemaakt en ook de Stichting Kunstspoor heeft ons benaderd", zegt Schippers. „In eerste instantie gaat onze voor keur ernaar uit om de woning per opbod te verkopen." Dan lioudt het voor Kunstspoor snel op. „Er ligt nu een taxa- tierappox-t op tafel waarin een bedrag van veertigduizend euro wordt genoemd", zegt Van der Wal. „Een dergelijk bedrag heeft de stichting niet. Maar wethouder Schippers heeft ons beloofd om na de zomervakan tie met ons door te praten, dus wie weet wat daar nog uit komt." Voor Van der Wal telt vooral het leefbaarheidsargum ent zwaar. „In Kats is alleen een dorpshuis en verder helemaal niets", zegt hij. „Een kunsthuis zou een hele mooie vooi'ziening voor het dox-p zijn." Maar voor het zo ver komt, moet er veel gebeuren. Van der Wal: „Ik ben geschrokken van de staat van het pand. Het is klein er is helemaal geen sanitair meer en het staat feitelijk op in storten. Je zou het moeten slo pen en er iets nieuws voor in de plek moeten zetten." Behalve met het kunsthuis in Kunstspoor ook dnxk bezig met de voorbereiding van de jaar lijkse atelierweekeinden (de laatste twee weekeinden van augustus) op het eiland. In Gale rie Kats zal dan een over zichtstentoonstelling van de. schilder Adri Duvekot te zien zijn. Duvekot was zijn leven lang bevriend met schrijver Hans Warren en figureerde in diens dagboeken als Willem. De weduwe van Duvekot stelt een vex-zameling schilderijen be schikbaar. Kantoorunit in fabriekshal Goes uitgebrand GOES - In een fabriekshal op het voormalige AKF-terrein aan de Houtkade in Goes, is zondag ochtend een kantoorunit uitge brand. De brand woedde in een loods aan de achterzijde van het ter rein. In het oude AKF-complex zijn tegenwoordig verschillende bedrijfjes gevestigd. De brandweer, voorbereid op een grote brand, x-ukte met groot materieel uit. Uiteindelijk was de brand vrij snel geblust. De portacabin in de loods brand de helemaal uit. Over de oorzaak van de brand was gisteravond nog niets be kend. agenda STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Ger. kerk, 20.00 a menzang religieuze liederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11