Worstelen met het jampotdeksel T-shirts verfrissen de vermoeide geest Iruggeman plaatst oerkracht arens centraal in Bewaerschole »zc 17 zaterdag 16 juli 2005 ^nrWnut Bareman Opgezette tijden duiken ze op, de resultaten van onderzoek naar ge bruiksvriendelijke verpakkingsmidde len, Meestal uitgevoerd met de enthou siastemedewerking van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen |Anbo), die de uitkomst over het alge meen blindelings voorspelt. Want de irritaties zijn al jaren erg groot. En helaas blijken de fabrikanten hard leers, Ondanks veelvuldig herhaalde seaarschuwingen houden ze nog deeds veel te weinig rekening met vooral de oudere klanten. Pat blijkt overduidelijk uit de meest Kcente consumententest, die nu eens met door het NIPO werd uitgevoerd jaar door de ouderenorganisatie zelf. Vooral de potten met groenten van Hak moeten het ontgelden. Volgens an Anbo-woordvoerder is er in veel pallen oerkracht voor nodig om die te openen. Tweede op de lijst zijn de blikjes met [lipjes en ringetjes. Bij het openen daar- p speelt de verminderende oos-handcoördinatie de ouderen par- Verpakkingen ten. En verder wordt steen en been ge slaagd over jampotten, verpakkingen ran vleeswaren en kaas met niet te vin den openingslipjes, moeilijk afdraaiba- redoppen van frisdranken, doordruk- strips met medicijnen, lipjes van kof fiekopjes, verpakte koekjes bij de kof fie in een restaurant, de cellofaanver- pakkingen van pakjes thee en andere grutterswaren en niet te vergeten de takken vacuümverpakte koffie, die moeilijk zonder morsen zijn te ope nen. Trouwens, melkpakken zijn ook Jeencrime. En de dop van de fl.es bleek- rateris dan wel erg veilig als je kinde ren in huis hebt rondlopen, maar dat duwen en draaien zint ouderen aller minst. Het wordt allemaal bevestigd door ouderen in verzorgingshuis Bach- Veel ouderen worstelen dagelijks met de schroefdop van de jampot en de folieverpakking van de vleeswaren en de kaas. Het is hen een gruwel. foto Peter Nicolai ten Dieke in Terneuzen en een mi ni-enquête in een flatgebouw voor ouderen aan de rand van de Temeu- zense binnenstad. Die negentigjarige dame uit het verzorgingshuis bijvoor- beeld worstelt regelmatig met het dek sel van jampotten en de vacuümver pakte kaas en vleeswaren, die vriende lijke verzorgsters haar bij de brood maaltijd onder de neus schuiven. Haar buurvrouw had het met een pot je zure mosselen. Ze kreeg het met geen mogelijkheid open. Een sterke, toevallig passerende jongeheer zag daar - inderdaad met oerkracht - wél kans toe. - -Een greep uit de reacties van andere Terneuzense senioren. Een vierentach- tigjarige man: „Ik gebruik vaak de ge vaarlijkste gereedschappen om die ver pakkingen te lijf te gaan. Een stanley- mes bijvoorbeeld of een waterpomp tang. Een schroevendraaier heb ik ook wel eens in m'n handen gehad. Levens bedreigend materiaal is het!" Een vrouw op dezelfde etage van de oude- renflat ('nee, niet m'n naam; ze zullen wel denken dat ik dom ben'): „Die doosjes met theezakjes. Ik zie nooit een begin aan dat cellofaan en dus pak ik een schaar." Moeite En een andere wouw op leeftijd: „Pak ken frisdrank, waarvan je de plastic sluiting naar binnen moet drukken of zo'n klepje juist naar boven moet ombuigen. Ik heb er altijd moeite mee." Een opgeschoten lummel, die toevallig passeert en het hoort, zegt ongewaagd: „Als je dat al niet meer kunt, moet je de Thuiszorg bellen." Zijn ouderen zeuren? Nee, vinden ergo nomen. Als fabrikanten willen luiste ren en verpakkingsontwerpers een beetje meedenken, zou het allemaal veel beter uitpakken. Trouwens, voor al de oudere consument schikt zich meestal al snel in z'n lot. Het Nederlands Verpakkingscentrum kijkt wel naar de uitkomst van al die onderzoeken, maar onhandige verpak kingen - zoals die veiligheidsdoppen op de flessen bleekwater - zijn nu een maal voorschrift en dus niet te vermij den. Elektronica En dan hebben we het nog helemaal niet gehad over dat andere leed waar ouderen mee worden geconfronteerd: de gebruiksaanwijzing voor de bedie ning van de video, de mobiele telefoon en bijvoorbeeld de magnetron. On danks alle beloften van de fabrikan ten blijven ouderen daarmee worste len. In april nog riepen de ouderenbon den hun leden op hun ergernissen over al die moderne elektronica kenbaar te maken. Er was maar één conclusie mo gelijk: een wasmachine bedienen gaat nog (lekker weinig knoppen), maar de rest... ho maar! Dus moet gestreefd worden naar eenvoud en functionali teit. De bonden overwegen nu een gebrui kersgroep van ouderen in het leven te roepen, die kan adviseren bij het ont wikkelen van gebruiksvriendelijke producten en vooral ook bij het opstel len van heldere gebruiksaanwij zingen. De oudere als kritische consu ment dus. Het moet voorkomen wat de schrijver Maarten 't Hart overkwam, toen hij na de aanschaf van een nieuwe video recorder ontdekte dat de afstandsbe diening niet minder dan 104 knopjes telde. Toen hij niet lang daarna in het ziekenhuis belandde, besprak hij het probleem met zijn vierenzeventigjari- ge buurman, die bij toeval ook pas een recorder had aangeschaft. Die gaf hem de raad iedere dag de werking van één knop te doorgronden. En dat beviel prima. Al had hij nog niet ach terhaald hoe je nu precies een pro gramma opnam. Man mishandeld in Scherpenisse SCHERPENISSE - Een 50-jarige man uit Rumst is don derdagavond mishandeld op de Gorishoeksedijk in Scher penisse. Dat gebeurde nadat hij een onbekende man, die op zijn brommer over de dijk heen en weer croste, had aangesproken vanwege de geluidsoverlast die hij veroor zaakte. Die was daar niet van gediend en duwde het slachtoffer omver om hem daarna enkele malen tegen het hoofd te trappen. De man liep daarbij verwondingen op aan zijn wenkbrauw, oog, neus en wang. Hij is behandeld in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Bibliotheek op zaterdag open MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is bereid te bekijken of het mogelijk is in de wintermaan den op zaterdagmiddag open te gaan. Maar dat mag" geen extra geld kosten. Dat staat in de begroting van de biblio theek voor 2006. Voordat de bibliotheek echter een onderzoek instelt naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van zaterdagopen stelling moeten eerst de discussies over de financiën van de bibliotheek zijn uitgewoed, zo wordt er in het jaarver- slag aan toegevoegd. Meer leerlingen naar Hogeschool VLISSINGEN - Tegen de landelijke trend in neemt het aantal inschrijvingen bij de Hogeschool Zeeland toe. Het aantal aanmeldingen van eerstejaarsstudenten is op dit moment 960. Dit is circa twee procent hoger dan vorig jaar. Er is nog een andex*e landelijke trend die door HZ niet wordt gevolgd: waar zowat overal de belangstelling voor de opleiding leraar basisonderwijs (de Pabo's) fors daalt, blijft die in Zeeland gewoon even hoog als de voorbije ja ren (momenteel 187 aanmeldingen). En waar landelijk het aantal nieuwe studenten verpleeg kunde licht toeneemt, constateer! HZ een toename met maar liefst 28 procent (namelijk tot 118 aanmeldingen tot op heden). Woningcorporaties rendabel GOES - De woningcorporaties in Zeeland behoren tot de rendabelste van het land. Uit een onderzoek van het Cen traal Fonds Volkshuisvesting (CFV) blijkt dat corporaties een steeds groter aandeel van hun huuropbrengsten beste den aan de eigen bedrijfsvoering. Steeds meer geld gaat zitten in zaken als personeel, onderhoudskosten en ande re bedrijfslasten. De corporaties in de randstad zijn het duurst. In Rotter dam zijn die lasten het hoogst (1295 euro per woning). In Zeeland ligt dat bedrag op 1013 euro per woning. Alleen Noord-Brabant (1011 euro) en Utrecht (990 euro) zitten daar nog onder. Gelderland zit op hetzelfde bedrag als Zeeland. De bedrijfskosten van de corporaties stijgen snel. Als ge keken wordt naar de kostenstijgingen van 2000 tot 2003 dan is die met 47,3 procent in Overijssel het hoogst en in Zeeland met 16,8 procent het laagst. Het effect van de stij gende lasten is dat de corporaties 7,8 miljard euro minder vrij te besteden hebben. In 1998 besteedden de corpora ties in Nederland 44 procent van de huren aan bedrijfslas ten. The Shop als anarchistisch kunstwerk van Philippe José Tonnard MkBruggeman te midden van zijn Botanica Hybridis in De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsma jwAli Pankow JRGH-HAAMSTEDE - Zijn 'de voor wat groeit en bloeit 'dook al op de kleuterschool a hij als uitverkoren jochie ^plantjes water mocht geven, lok Bruggeman uit Rotter- ®heeft als kunstenaar de be ding van de tuinman, de bota- it en de vormgever in zich ver- ijjd. Zijn expositie 'Botanica Mis' is tot begin september nen in De Bewaerschole in "gh-Haamstede. c oerkracht van varens staat centraal. Verder komt ft voorkeur voor vetplanten er """lijk in tot uiting. Brugge- 011 registreert graag zijn per uke waarnemingen in de '"k Zij vormen de leidraad de gevarieerde opstelling 'deBewaerschole, maar geven s tentoonstelling tevens enig ^lg buiten de expositieruim te prijken er in de tuin nu Wjesbij de verschillende on- "tdsoorten die Bruggeman heeft aangetroffen. Weinig ^skers van De Bewaerschole eerder ooit beseft hebben ?e achteloos langs bijvoor den akkermelkdistel lie- vertoeft tijdens :flu"r van zijn expositie met regelmaat zelf in de Westhoek. Zijn fietstochtjes door de omge ving leveren nieuwe natuurregis- traties op. Hij is van plan zijn waarnemingen te bundelen in een fietsroute die hij binnenkort in De Bewaerschole zal aanbie den. Bruggeman registreert zonder waardeoordeel. „Het inventari seren is in de loop der tijd be langrijker geworden dan de schoonheid, hoewel dat nu weer wat verschuift", zegt de kunste naar. Hij voelt zich vooral ver want met de traditionele bota nist die met een trommeltje op zijn buik langs de dreven trok. Toch ontwerpt hij ook bloemar- rangementen voor het bekende haute couture-duo Viktor Rolf. Het bruidsboeket van Ma- bel Wisse Smit bijvoorbeeld. De daarin verwverkte Eucharis is nu in gedroogde vorm te zien in het botanisch archief in De Bewaer schole. Groeilicht Er straalt sprankelend groei licht vanuit deze specifieke ex positieruimte naar buiten toe. Binnen heerst een opmerkelijk sfeertje met een mengeling van warme zonneschijn en kil be- drijfslicht. Bruggeman heeft hier een boeiende ontmoeting ge arrangeerd tussen de hypermo derne varenkwekerij van het in Renesse gevestigde bedrijf Vi- troPlus en varens in hun oer vorm. Prenten aan de wand to nen de oorspronkelijke habitat van dit soort planten. Kweekmethode „Ik sta wat ambivalent tegen over Vitro Plus", erkent de kun stenaar als hem naar zijn me ning wordt gevraagd over deze ver doorgevoerde vorm van culti vering. Massaliteit is niet zijn ding, maar desalniettemin fasci neert de geavanceerde kweekme thode van dit bedrijf hem wel. Bruggeman visualiseert in De Bewaerschole met een zelf ge creëerde kweekvijver hetzelfde groeiproces. Parallel aan deze expositie neemt hij deze maanden ook deel aan de tentoonstelling 'Pro ject Rotterdam' in Museum Boij- mans Van Beuningen. Daar brengt hij in de van oorsprong kale, stenen buitenruimte groen tot leven, zoals hij dat in zijn ei gen containertuin aan de Waal haven ook heeft gedaan. Botanica Hybridis in De Bewaer schole is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De expositie wordt za terdag 3 september afgerond met gastpresentaties door botanist Geer Pouls en door een functiona ris van het bedrijf Vitro Plus. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Gentse kun stenaar Philippe José Tonnard (1959) loopt hoofdschuddend rond in de Willem3. Hij kan het zelf nauwelijks geloven waar zijn artistieke ontwikkeling hem nu toe heeft gebracht. „Een winkel! Het is bizar." Wie in het Vlissingse kunstcen trum rondloopt, waant zich ook werkelijk in een winkel. Alles klopt, of lijkt in elk geval te kloppen. De nering bestaat uit T-shirts, verkrijgbaar in diverse maten en kleuren en verpakt in chique dozen die een exclusief tintje aan de kleding geven. Eta lagepoppen tonen de shirts, met als voornaamste tekst Brainpro- tection guaranteedbreinbe scherming verzekerd. Posters en een reclamewand be vatten wervende teksten: This T-shirt provides good vibes for the weary brain. Wear it and feel the difference! ('Dit T-shirt verfrist de vermoeide geest. Draag het en voel het verschil'). De aanschaf kan worden afgere kend aan een tafel, waar een ty pische middenstandsrekenma chine klaarligt. Muziek klinkt uit de 'boomradio' bij het raam, een wonderlijk stukje techniek dat volledig op zonne-energie werkt. The Shop, zoals zijn presentatie heet, is Tonnards reactie op de huidige stand van zaken in de kunstwereld. „Ambtenaren en curatoren hebben een nieuw li beraal gesel over de kunst ge bracht", zegt hij. „Een kunste naar wordt onder druk gezet, moet wel commercieel bezig zijn, anders is het irrelevant en moet hij een baantje erbij ne men als taxichauffeur. Overal waar ik kom, wordt mijn be staan in twijfel getrokken. Maar als kunstenaar heb je een reflec terende taak. Je bent autonoom en laat zien waar het volgens jou fout dreigt te gaan." Het besef van zijn positie bracht hem op het idee dat als uitgangs punt te nemen voor zijn werk. „Ik wilde op een anarchistische manier ingaan op dat verwach tingspatroon, op de vraag hoe we ons moeten gedragen in dit klimaat." Tonnard vatte zijn taak serieus op, begon T-shirts te ontwikke len en liet ze zelfs, dankzij een vriend in China, vervaardigen in een lagelonenland. „Ik weet nu wat het is: zaken doen, inter nationaal communiceren en al die andere dingen die komen kij ken bij een winkel. Dat was op zich aangenaam. Er is weinig misgegaan, al was het geen pro bleem geweest als dat wel zou zijn gebeurd. Ook dat hoort er bij." Walnoot De T-shirts bevatten als logo het binnenste van een walnoot. „Dat lijkt een beetje op herse nen", verklaart Tonnard. „Eerst wilde ik echte hersenen afbeel den, maar dacht: dat gaat slecht verkopen." De kledingstukken vermelden ook de naam José Sol Soledad, het harlekijnachtige al ter ego van Tonnard, dat de zui delijke kant van zijn persoonlijk heid vertegenwoordigt. De slogan op de shirts is de kern van zijn boodschap. „De men sen kunnen wel wat brainprotec- tion gebruiken, ook in Neder land. Het wordt vaak als het bes te land gezien, maar ook hier zijn kunstenaars hard nodig, om dat er een grote behoefte is aan duidelijkheid. Het land wordt al maar rechtser, met meer blauw op straat en de roep om sterke leiders." „Ik wil als kunstenaar dat het in dividu ook echt een individu kan blijven. We leven momen teel in een hyperindividualis- tische maatschappij, maar de mensen hebben wel merkkle ding nodig om ergens bij te ho ren. Er is iets aan het gebeuren dat niet zo fris is. In de Tour de France had je vroeger Joop Zoe temelk, nu alleen maar de Rabo- banken. Het is ook cultuur, die koopcultuur, maar ik zou het liefst in een archaïsch wereldje willen leven waar geen geld is. Dat kan niet, dat weet ik. Daar om betrek ik de wereld in mijn kunst." Metamorfose De T-shirts zijn verwaardigd in een oplage van 450 stuks. „Het zijn voor mij multipels, net zo als je een zeefdruk of een ets hebt. Je kunt het aantrekken, maar het blijft een kunstwerk. Ik heb nog nooit zoiets anarchis tisch gedaan. Het is bizar dat ik me genoodzaakt voel zoiets te doen, maar ik wil nu eenmaal de wereld snappen." Tonnard exposeert in de Wil- lem3 ook 'Ruimtewerk 3', een kubus van doorschijnend plas tic dat afwisselend wordt opge blazen en leegloopt, als symbool voor de continue metamorfose van het leven. De mens veran dert voortdurend, terwijl de we reld waarin hij leeft ongewij zigd blijft. „Er is een absolute ruimte en in die ruimte is een relatieve ruim te. Dat zijn wij", legt Tonnard uit. „Wij moeten flexibel zijn, maar dat principe is niet in die andere ruimte toegepast. Daar door leven we voortdurend in twee werelden. Het ruimtewerk appelleert daarom aan ons gees telijk bestaan, de T-shirts aan ons comsumptiegedrag." Expositie: 'The Shop' van Philippe José Tonnard, t/m 28 augustus in de Willem3, Oranjestraat 4, Vlis- singen. Geopend: wo.-zo., 12-17 uur. The Shop wordt morgen om 15.00 uur officieel geopend, tege lijk met een tentoonstelling van Jeanny Golembiewski (schilde ren). Philippe José Tonnard richt The Shop in. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65