fe weinig kennis over Schelde Resultaat Vlaamse havens loopt uiteen 15 Raad van State akkoord met uitzaaien Ierse mosselen in watersysteem en natuur na nieuwe verdieping is beperkt FNV kondigt acties aan voor behoud verdrag De jonkheer op zoek naar zijn wortels BEZOEK EEN VAN EUROPA'S MOOISTE DIERENTUINEN NIEUW in 2005 zaterdag 16 juli 2005 - De Raad van Sta- opnieuw het licht op „ezet voor het uitzaaien nieuwe Ierse en k mosselen in de Ooster- KI1 sprak het rechtscollege in dertig zaken uit dat de heven van het bezwaar en het be roep dat Faunabescherming in stelde tegen de verleende ver gunningen. Dat betekent dat de vissers meteen aan de slag kun nen. In vier zaken was opheffing van de schorsende werking niet no dig. Tegen de vergunningen die minister Veerman van LNV ver leende aan Verspoor BV, De Ronde, Mosselkweekbedrijf Bru 43 en Roem van Yerseke BV had de Faunabescherming te laat een bezwaarschrift ingediend. Deze vier vergunningen waren daardoor eigenlijk al van kracht op 3 juni toen de termijn voor het indienen van een bezwaar schrift was verlopen. De vier be drijven, die vorige week bij de Raad van State desondanks om opheffing van schorsing verzoch ten, hadden dat dus niet hoeven doen omdat ze al bijna vijf we ken over een geldige vergunning beschikten. Volgens de Raad van State heb ben dertig vissers, waaronder Jan Prins Zeeuwse Banier, don derdagavond beroep ingesteld tegen hun eigen vergunningen. Ze zouden het niet eens zijn met een bepaalde vergunningsvoor waarde. Dat is een opmerkelijke stap van de vissers omdat hun vergunningen daardoor weer zijn opgeschort. Maar hun advocaat U. Hoekstra heeft tegelijkertijd een verzoek ingediend om de schorsende wer king van het beroep op te hef fen, zodat de vissers tijdens het hoger beroep gewoon kunnen werken. Overigens is het volgens Hoeks tra op dit moment toch te warm om te vissen. jpimis Antonisse GEN OP ZOOM - Over de van een nieuwe van de Westerschel- grote onzekerheid. op belangrijke on to aan voldoende kennis. mogelijkheden om te wat er kan gebeu- ontoereikend. aatscircus oskou toert lor Zeeland UI-HAAMSTEDE - Het irirciis Moskou-Holiday te zomer voorstellingen IZeeland. 140 minuten durende streden onder meer paar- roofdieren en artiesten uit ind, Oekraïne en Roemenië taisdag 20 en donderdag iworden voorstellingen ge- 'ïBurgh-Haamstede, vrij en zaterdag 23 juli in teert en maandag 25 tot mdag 31 juli in Cad- In West-Kapelle kan Jnsdag 2 en woensdag SLrtus naar het circus, de ide twee dagen worden in voorstellingen gegeven zaterdag 6 en zondag 7 au- iisBruinisse aan de beurt, imertoer eindigt op dins- en woensdag 10 augustus mperland. Kaarten zijn te len bij de plaatselijke ;antoren of aan de circus- Dit blijkt uit een rapport van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). In de Ontwikke- lingsschets 2010 voor het Schel- debekken is aangegeven dat een nieuwe verruiming van de vaar geul zonder natuurschade moge lijk is, dankzij een slimme aan pak van de baggerstort. Uit het rapport van het RIKZ valt ech ter af te leiden dat er over de in vloed van de derde verdieping op het natuurlijk systeem van de Westerschelde meer niet dan wel bekend en voorspelbaar is. In een op te stellen milieueffect rapport zal daar toch meer hel derheid over verschaft moeten worden, voordat in 2007 met het baggeren kan worden begon nen. Daarbij zijn met name de regels van de Europese Vogel-, Habitat- en Waterrichtlijnen van belang. In het mondingsgebied wordt de Vlakte van de Raan aangewezen als zeereservaat. Overwogen wordt in de monding ook bag ger te storten. Het RIKZ beveelt aan de ecologi sche waarden in de monding te onderzoeken, evenals de effec ten van baggerstort op onder meer vis (de Raan is paaiplaats voor tong, de Westerschelde op- groeigebied). Zand Onduidelijk is welke effecten verdieping heeft op onder meer (recreatieve) strandjes langs de dijken, garnalenvisserij en ar cheologische vindplaatsen. Als 'belangrijke kennisleemtes' wor den gesignaleerd: hoe stabiel is het meergeulenstelsel in de ri vier en hoe ontstaan zogenoem de kortsluitgeulen (geul tussen hoofd- en nevengeul); waarom verdwijnt er nu meer zand uit de Westerschelde dan er binnen komt (vroeger was het juist an dersom). „Kortom, het inzicht in het sys teem is op wezenlijke punten be perkt", aldus de opstellers van het rapport. Ze doen een aantal aanbevelingen om de tekortko mingen op het gebied van ken nis en voorspellingen te vermin deren. Zo is meer inzicht nodig in de verandering van de omvang van het intergetijdengebied (dat bij eb droogvalt en belangrijke foe- rageerplaats voor vogels is). Ook moeten de effecten van vori ge verdiepingen op de ontwikke ling van de waterstanden in de rivier op een rij gezet worden. Dat is niet gebeurd en derhalve zijn er evenmin heldere conclu sies over getrokken. Dat dient 'op zeer korte termijn' te gebeu ren. In de morfologische modellen wordt tot nu toe opmerkelijk ge noeg geen onderscheid gemaakt tussen slikken en (zand)platen. De natuurfunctie en -waarde verschillen nochtans erg sterk. Aanbevolen wordt in het ver- volg wel verschil te maken tus sen slik en plaat. Een verplaat sing van de zoutgrens in de Wes terschelde is moeilijk te voor spellen. Dat moet nader uitge zocht worden. Ook ten aanzien van schorren, kinderkamerfunctie, larven- transport en steltlopers is verbe tering van onderzoekmodellen gewenst. De opstellers van het rapport beklemtonen dat er voortdurend een koppeling ge wenst is tussen de modellen die gehanteerd worden voor het wa tersysteem en de ecologie. Die sluiten nu niet op elkaar aan. Zinvol is het ook om, veel meer dan nu gebeurt, aan deskundi gen een beoordeling te vragen (second opinion) van bepaalde verwachtingen en ontwikkelin gen. Straf en boete voor doorrijden MIDDELBURG - Dat was een woeste rit, stelde politie rechter J. Gaakeer gistei'en vast tijdens het verhoor van een 25-jarige inwoners van Sluiskil. De man had eind april in de gemeente, met wel erg veel alcohol in zijn bloed, zijn onverzekerde auto laten botsen tegen een gara ge en was vervolgens doorgeladen. Volgens de man was hij destijds in paniek gei'aakt en daarom niet gestopt om de schade te regelen. Officier van justitie M. Overmeer was dat doorrijden wel erg vreemd, vooral omdat er flink wat getuigen waren. „Gelukkig viel de schade erg mee." Desondanks eiste ze een werkstraf van 28 uur en een boe te van in totaal 650 euro. De Middelburgse politierechter vonniste conform. Mishandeling in Renesse RENESSE - Een zeventienjarige jongen uit Nootdorp is in de nacht van donderdag op vi'ijdag tussen kwart voor en kwart, over drie aan de Vroonweg in Renesse mishan deld. Na een avondje stappen fietste de jongen samen met een vi'iend over de Vroonweg in de richting van Burgh-Haamstede. Onderweg werd hij door een onbe kend gebleven Duitse jongen zonder enige aanleiding van zijn fiets geschopt. Toen hij op de grond lag werd hij door de jongen die hem van de fiets had geschopt en een ande re Duitse jongen geschopt. De zeventienjarige jongen moest gisterochtend in het ziekenhuis een wond bij zijn wenkbrauw laten hechten. Verder liep hij schaafwonden op. De negentienjai'ige vi'iend uit Nootdorp, waar hij mee naar Burgh-Haamstede fietste, werd een eindje verder door een groepje Duitse jongeren vastgehouden. Hij werd niet mishandeld. Boete voor rijden tijdens rijverbod MIDDELBURG - Een inwoner (48) van Koxtgene had het klokje van zijn auto eind vorig jaar niet op wintertijd ge zet en startte als gevolg daarvan een uur te vroeg zijn wa gen. Hij had die avond in Goes een rijverbod gekregen we gens rijden onder invloed. Kort na het stai'ten van de auto werd hij opnieuw aangehouden en wederom was het alco holgehalte in het bloed te hoog. Politierechter J. Gaakeer veroordeelde hem gisteren tot een boete van in totaal 750 euro en een werkstraf van 24 uur. Discussie aanbesteding riolering CLINGE - Hoewel de Hulster raadsleden tevreden zijn dat er geen wadi's in Clinge komen om wateroverlast te gen te gaan, zijn ze niet zo blij met de 150.000 euro extra wat het alternatief gaat kosten. Ze hameren er dan ook bij wethouder E. de Deckere op dat hij de werkzaamhe den zoi'gvuldig uitbesteedt. „Zo kunnen we die anderhal ve ton misschien naar beneden krijgen", zegt fi'actievoor- zitter W. Broekhoven van Groot Hontenisse. Hij kreeg tij dens de ïraadsvergadering bijval van de PvdA. „Met een goed aanbestedingsbeleid valt geld te verdienen, en niet zo'n beetje ook", zegt R. van Domburg. Het CDA wilde toch wel wat meer uitleg van De Deckei'e. „Hoe weet je nou precies dat het anderhalve ton meer gaat kosten? Het lijkt me ook niet verstandig het bedrag te melden, want dat kan onze onderhandelingspositie in gevaar brengen", zegt A. Totté. Volgens De Deckei'e is die 150.000 euro een inschatting. „Ik hoop dat de aanbesteding binnen de per ken blijft." dungel met ed voordeel inkrijder IELBURG - Het bloed be- een fikse hoeveelheid alco- laar voor de Middelburgse ïrechter J. Gaakeer staat nomstotelijk vast dat het echt afgenomen is van een rige man uit Venlo. Daar- ilde ze hem gisteren niet voor rijden met een ld promillage alcohol in oed. eddat wel voor rijden on- ivloed, Want de man had (e«en dat hij vorig jaar feu paar glazen wijn en en- êertjes had gedronken, a was op 1 april in Retran- alvoor wat werkzaamhe- de tuin van zijn vakantie- Daama dronk hij wat ireed naar Cadzand-Bad en pizza. Op de weg terug ij in een sloot en raakte zo ad dat hij naar het diuis in Knokke werd ge- I-Daar nam een arts bloed Iwerd opgestuurd naar de rechtbank in Brugge. Uit- ijli belandde een busje bed weer op het politiebu- ranKnokke waar het vele, ien later werd opgehaald door René Schrier van justitie M. Over- pf gisteren toe dat justitie at in actie was gekomen hloed op te sporen. Des- s stelde ze dat er niets met het bloed en het on- ''"ffl dat de man dus ver- I moet worden tot een Bn 700 euro en een ïïjver- zeven maanden, waar- *r voorwaardelijk. ®ter vond dat ook. Wel vast, aan de hand van waring van de man, dat sjijds onder invloed was bj per auto Cadzand-Bad Ze veroordeelde hem tot «tevan 550 euro en hield y strafmaat rekening met Mat de man flink wat na- M "eeft ondervonden van ógeval. OUD-SABBINGE - Hij was op de dijk van Rilland-Bath op zoek naar zijn wortels, de 95-ja- rige Beelaerts van Blokland. Zijn familie heeft ooit nog bezit tingen gehad in het eeuwen gele den ondergelopen Rilland dat nu in de Westerschelde ligt. Daar stond onder meer een oude boerderij van de familie. En van die boerderij wilde jonk heer Jan Beelaerts van Blokland enkele bakstenen als herinne- ring. Maar het getij heeft zijn werk gedaan. Het schor waarop de boerderij gestaan moet heb ben, is begroeid en van de ste nen ontbreekt elk spoor. Jan Jacob Gerard Beelaerts van Blokland is een markant man. Zijn familie stamt af van de Vi kingen en dat wil hij weten ook. Niet zonder trots verwijst hij naar het familiewapen waarop een hand met een arendsbeen te zien is. Diezelfde afbeelding is in Engeland teruggevonden op plekken waar de Vikingen ge weest zijn. De hoogbejaarde Beelaerts van- Blokland heeft een bewogen le ven achter de rug. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog oorlog kaapte hij met nog twee mannen een watervliegtuig en vloog er mee naar Engeland. Daar sloot hij zich aan bij het Nederlandse leger en maakte met de Prinses Irenebrigade de landing in Normandië mee. Hij baalt nog steeds dat de Neder landers in de operatie Market Garden, de slag om Arnhem, achter de Engelsen waren gesta tioneerd. „Die gingen op hun kont zitten nadat ze Valkenswaard hadden ingenomen. Daardoor heeft de oorlog ruim een half jaar langer geduurd." Hij werd stafmajoor van Prins Bernhard die op dat moment zijn positie in Nederland moest bevechten met aan de ene kant de regering en aan de andere kant de Binnenlandse Strijd krachten. De prins stuurde naar iedere stad die bevrijd werd, een van zijn agenten voor een rapportage. Oesters Zo werd Beelaerts van Blokland naar het juist bevrijde Middel burg gezonden. Hij kreeg nog wel een boodschap van Bern- hard mee: „Als je toch die kant opgaat, kom je langs Yerseke. Neem oesters mee terug." Beelaerts schrok van de ravage die hij in Middelburg aantrof. Hij spoedde zich terug naar de prins met de boodschap: De Ca- sembroot heeft de situatie stevig in handen, maar het is gewenst dat U zelf snel die kant opgaat. Reactie van de prins: waar zijn de oesters? Die was Beelaerts van Blokland in de consternatie vergeten. Beelaerts van Blokland, die on dertussen ook nog militair atta ché in Bnxssel is geweest, woi'dt ook bij de Nederlandse cavala- rie op handen gedragen. Hij wordt gezien als de heroprichter van de na-oorlogse cavalarie. Het Bravo Eskadron 43-ste tank bataljon heeft nog een tank naar hem genoemd. Beelaerts van Blokland heeft al sinds de jaren zestig een landar beidershuisje als zomei'woning buiten Oud-Sabbinge. Daar had een neef van hem, toen burge meester yan Wolphaartsdijk, hem op gewezen. En de familie heeft een boot liggen in de jacht haven van Wolphaartsdijk. Hij is graag in Oud-Sabbinge: „De lucht is er frisser en het is er helderder dan in Oosterbeek waar ik woon. Ik kom trouwens al heel mijn leven in Zeeland. Dat begon al in de oorlog van '14-'18. Toen konden we niet naar het buitenland en heb ik met mijn ouders twee jaar in Domburg doorgebracht bij de fa milie Quarles van Uffort." Oud-brigade-generaal Beelaerts van Blokland heeft ook een boek over prins Maurits op zijn naam staan onder de titelMau- rits: Prins van Oranje, Graaf van Nassau: redder van de Repu bliek' Andere boeken die hij schreef zijn: 'Van harte Prins Bernhard' en Tussen paard en pantser; de cavalerie, het verzet en de Piin- ses Irene Brigade'. Gent wijt terugloop overslag aan verouderde zeesluis in Terneuzen door Wout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse haven heeft in de eerste zes maanden van het jaar meer dan 79,4 miljoen ton goederen behan deld. Dat is een stijging met 5,1 procent in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. Het containervervoer groeide tij dens de eerste jaarhelft met 6,1 procent. In Gent daalde de over slag met 3,3 procent. Tot en met juni wei'd meer dan 36,7 miljoen ton goederen in con tainers aan- en doorgevoerd. In juni werd een record gebroken. Voor het eerst in de geschiede nis van de haven werden 550.000 standaardcontainers in één maand behandeld. Het ro-ro-verkeer daarentegen vertoonde de afgelopen zes maanden een lichte daling met 2,9 procent. Het aantal overge slagen auto's, trucks en trailers viel terug naar 388.298 voertui gen. De daling van de expoii met 20 procent wijt het havenbe drijf aan het afsluiten van de Ira kese markt en de strengere im- portregels in West-Afrika. Voor Afrika wordt import uit het Ver re Oosten bovendien aantrekke lijker door de dure euro, aldus de haven. De daling van de aan voer van Japanse auto's werd ge compenseerd door extra aan voer uit Zuid-Korea. De verwerking van conventio neel stukgoed steeg met 5,9 pro centen naar bijna 9,3 miljoen ton. Dat is het gevolg van een sterk stijgende aanvoer van staalproducten, die meer dan de helft uitmaken van de conventio nele stukgoedtrafiek. De behan deling van bulkgoed nam toe met 4,1 procent tot 31,6 miljoen ton. Dat was vooral te danken aan de aanvoer van vloeibare bulkgoederen, met name aardo liederivaten en chemicaliën. Van januari tot juni liepen 7547 zeeschepen de Antwerpse haven aan. Dat aantal blijft dalen (min 2,4 procent), maar de bruto ton- nenmaat van de schepen steeg evenredig (plus 2,4 procent). Gent De Gentse haven behandelde het eerste halfjaar 20,1 miljoen ton aan goederen, 3,3 procent minder dan in dezelfde periode van 2004. Dat was vooral te wij ten aan een daling van de staal- productie bij Sidmar (kolen/ ert sen) en van de overslag van dro ge agrobulk (tarwe en maïs). De aanvoer van tapioca viel volle dig stil. Vooral de overslag in zeesche pen daalde sterk. Tot en met juni was de binnenvaart goed voor de overslag van 8.407.633 ton (min 1,2 procent) en de over slag in zeeschepen met 11.035.640 ton (min 4,8 pro cent). Het havenbedrijf noemt het opvallend dat er bij Sidmar in vei'gelijking met 2004 meer kolen werden aangevoerd per binnenschip dan per zeeschip. De aanvoer per binnenschip steeg van 586.378 ton naar 921.806 ton en daalde bij de zee- door Jeffrey Kutterink GOES - Vakbond FNV Bondge noten dreigt met acties in de ha vens van Rotterdam, Amster dam en Zeeland. De bond heeft zestig bedrijven een boze brief gestuurd en waarschuwt voor werkonderbrekingen en 24- uurs-stakingen. De bond is furieus op de haven werkgevers. Die weigeren het in ternationaal verdrag (ILO-ver- drag 137) te redden. Dat regelt dat wei'kloze havenwerkers voorrang hebben op andere werkzoekenden. Tot gi'ote woe de van de vakbonden zijn haven bedrijven enkele jaren geleden gestopt met de zogeheten pasjes regeling. Die was gebaseei'd op een door Nederland onderte kend verdrag uit 1975 van de in ternationale arbeidsorganisatie ILO. Minister De Geus van So ciale Zaken wil het verdrag op- zeggen omdat het de werkgevers en vakbonden niet lukt hun con flict over de regeling op te los- 1 sen. Bovendien vindt hij het niet meer van deze tijd om een speci fieke groep werknemers voor te trekken. FNV Bondgenoten eist van havenbedi'ijven dat zij bij De Geus voor behoud van het verdrag pleiten. In Zeeland zijn in elk geval Verbrug'ge Terneu zen, Verbrug'ge Vlissingen en Ovet aangeschreven, zegt FNV- bestuurder N. Stam. „We heb ben 15,17,18 en 22 augustus ge reserveerd voor werkonderbre kingen. Op 30 augustus is de Tweede Kamer terug van reces. Dan melden we ons, want de Ka mer moet voorkomen dat het verdrag wordt opgezegd." (Advertentie) vaart van 1.839.980 naar 1.621.074 ton. Het onderstreept, volgens de havenbestuurders, de noodzaak van een nieuwe zee sluis in Teimeuzen. „Gent ziet door de handicap van de huidi ge sluis Panamax-ladingen ver vangen worden door duwbakla dingen, die worden overgesla gen uit capesize-schepen in Rot terdam. De haven van Gent heeft een grotere zeesluis abso luut nodig." Het ï'oro-vei'keer plus 9,2 pro cent) en de containeroverslag (plus 6,0 procent) vertoonden op nieuw een stijgende lijn en ook de overslag van vloeibare buik producten steeg plus 35,2 pro cent) vooral dankzij de nieuwe goederenstroom van visolie en de petroleumproducten. Tijgerkreek en spannende Oewanja Kinderjungle (speeltuin) Blijdorplaan 8, Rabobank D,nr.g,a.*2nn «°«erdam. BLIJ DORP Tel.: (OIO) 44314 95 ter dam zoo www.diergaardeblijdorp.nl foto Thom van Amsterdam Jonkheer Jan Beelaerts van Blokland met zijn privé-begeleidster Gudde Rhee op de dijk van Rilland-Bath. FWlRtiSTEN UIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63