Vlucht in het magische spel AIRCOCONTROLE Q PZC Historische trip of varen over Westerschelde SEES LEVEN GEROOKT? Hulstenaar Rob d'Hondt probeert gokverslavingen te voorkonen zaterdag 16 juli 2005 zj4' Ook uw autoairco moet regelmatig in onderhoud om zo lang mogelijk goed te blijven functioneren. Lente, zomer, herfst en winter; moment. Voor onze klanten heben wij een Basisonderhoudspakket samengesteld. Wij controleren graag voor u: dichtheid van het systeem uitblaastemperatuur in de auto de V-snaarspanning van de compressoraandrijving de uiterlijke conditie van de hoofdcomponenten Compleet voor slechts Bosch Car Service Daar kom je graag terug Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 KAPELLE, Garage Hoogesteger Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 KOUDEKERKE. Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Herculesweg 12a, Telefoon 0118 - 62 76 80 Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 n :MiiV] di j.i i .id:*y.uiu.7!mr Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 1 www.boschcarservice.nl Astma Het Fonds Leven DOE DE TEST OP WWW.HEBlKCOPD.ML JA, IK HELP HET KIND VANDEREKEilHG! Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. door Wout Bareman TERNEUZEN - Een aantal Zeeuws-Vlaamse toeristische or ganisaties en bedrijven in die sector schotelt de toerist, maar ook de eigen bevolking de ko mende maanden een keur aan excursies met een historisch en maritiem karakter voor. Daar voor hebben het Visserijmu seum in Breskens, het Gidsen- team Zeeuwsch-Vlaanderen, Re derij Denick, taxibedrijf De Zwart, Bruisend Breskens en de VW Zeeuws-Vlaanderen de handen ineen geslagen. Het aanbod varieert van histori sche excursies naar de steden Gent en Brugge tot vaartochten op de Westerschelde. De exur- sies worden begeleid door leden van het Gidsenteam. De vaartochten op woensdaga vond, zaterdag- en zondagmid dag voeren langs natuurgebied de Hooge Platen, waar met regel maat zeehonden worden gespot. De tochten worden gecombi neerd met een bezoek aan het Visserijmuseum. De afvaarten (woensdagavond om 19.30 uur, zaterdagmiddag om 15.30 uur en zondagmiddag om 12.30 uur) vinden plaats tot en met zondag 28 augustus. Op de zaterdagavonden 16, 23, 30 juli en 6, 13, 20 en 27 augus tus wordt bovendien een zoge noemde Moonlightcruise gehou den, met live muziek aan boord. De rondvaartboot vertrekt stee vast om 19.30 uur vanuit Bres kens. Streekexcursie Iedere woensdag wordt een uit gebreide streekexcursie per bus en boot gehouden. Zowel de bus als de boot vertrekken iedere keer om 10.00 uur vanuit Bres kens richting Terneuzen. Bij aankomst is er tijd om de haven stad te bekijken, over de Schel- deboulevard te wandelen en een bezoek te brengen aan de week markt. De boot en bus brengen de deelnemers ook weer terug naar Breskens. De streekexcursies worden ge houden tot en met 8 septenü® Plaatsen moeten vooraf wordeai gereserveerd bij een van 3 VW-kantoren. Er is speciaal arrangement voor fiel sers. Elke dinsdag staan historische excursies naar Gent op het pn. gramma en iedere donderde: naar Brugge. De excursies wor den begeleid door gidsen. 3 Extraatje Als extraatje voor de deelne mers aan excursies en rondvaar' ten bieden de horeca-gelegenhe- den, die zijn aangesloten bij Bruisend Breskens, op vertoon' van een ticket tien procent kor- ting op de rekening. Kaart® voor alle tochten zijn verkrijg.' baar bij de VW-kantoren k Breskens, Cadzand, Sluis, Aar denburg, Terneuzen en Hulst Op de dag zelf zijn de tickets voor de vaartochten ook ay bqord te koop.i Muziek en markl bij Kamperlands midzomerfeest KAMPERLAND - Bij de oudt landbouwhaven van Kamper-' land is het donderdag 21 en vrij.1 dag 22 juli een drukke bod' Daar worden de midzomerfes- ten gehouden. Donderdag kunnen belangstel lenden van 14 tot 22 uur snuffe len op de middag/avondmaiij of een rondje lopen overdekej mis. Ook is er een feestten; waar om 20.30 uur de Lamms ketta's een concert geven. Om 22.00 uur is het de beuk aan Old Firm, die Iers/Schots folk rock spelen. De middag/avond- markt is e ook vrijdag. Daarnaast kan bi publiek een rondvaart make over het Veerse Meer t waterskieën. Vanaf 21 uur staat de Loco Loc Disco Show in de feesttent. I BOSCH I Service Niet als het aan Jantje Beton ligt. Want wij helpen kinderen vóórde het mis gaat. Met speel voorzieningen en speci Ie kinderprojecten. Met een gezellig dagje uite een weekje vakantie kamp. Want door sami te spelen, leren zesann te leven. Heel belsngrc voor later. Het vocrkcit dat kwetsbare kirden in de verdrukkingkoren en op hetverkeerie pd raken. Of datze cihn- delbaar worden n vin kwaad tot erger vrvdlen. Cathy en Redouan wonen in een achterstands- Al deze projecten kosten veel geld. D;rom wijk. Zonder speeltuin of voetbalveldje. Wel is er veel criminaliteit. En een gevaarlijk pleintje vol gebruikte drugsspuiten. Worden Cathy en Redouan door deze omgeving straks het kind van de rekening? vragen we u alstublieft om een bijdra: Want alleen dan worden kinderen alsathy en Redouan niet het kind van de rekening. Kijk voor meer informatie: www.jantjebeton.nl Q Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Naam: Ik machtig u om per Q maand Q kwartaal halfjaar O jaar af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast (minimaal €25,-per jaar). Ik help met een gift en machtig u om af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast. Ik betaal mijn donatie of gift na ontvangst van acceptgiro. Giro 1247 A.U.B. invullen en aankruisen wal van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: lantje ton, Antwoordnummer 8489,3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! 60 NIERSTICHTING door Harold de Puysseleijr HULST - Zijn bijbaantje als barkeeper in de plaatselijke kroeg bracht Hulstenaar Rob d'Hondt (35) via de nodige om wegen bij zijn huidige beroep. D'Hondt reist de hele wereld over als partner van ACE, een bedrijf dat de brug slaat tussen de aanbieders van gokspelen en de gebruikers daarvan. Holland Casino is is sinds jaar en dag de enige legale aanbieder van casino's in Nederland en een van de klanten van ACE (As- sissa Consultancy Europe). Het bedrijf van d'Hondt, die van ori gine maatschappelijk werker is, stippelde voor het casinobedrijf het preventiebeleid uit. Ook is hij betrokken bij de ontwikke ling van een systeem om verant woord spelen mogelijk te maken via de internetsite, waarvoor Holland Casino onlangs van de regering een tijdelijke vergun ning kreeg. Die site moet 1 ja nuari 2007 op het web staan. Net terug van een congres in Zweden over alle facetten van het gokken, is d'Hondt een week thuis, om vervolgens alweer op het vliegtuig naar Zuid-Afrika te stappen. Daar gaf hij training aan het management van 55 in- ternetcasino's. De Hulstenaar bracht hen bij hoe de bedrijven verantwoord spelen konden im plementeren in hun bedrijfsvoe ring. Zelf raakte hij vele jaren terug gefascineerd door het verschijn sel gokken, toen hij als barman in een Hulster café werkte. „Daar kwam vrijwel dagelijks een vrouw met een klein kind over de vloer. Ze ging volledig op in het spel aan de gokau tomaat en liet haar kind volle dig aan zijn lot over. Dat kind liep daar maar wat rond in de kroeg en kwam regelmatig bij mij om suikerklontjes vragen. Dat was een indrukwekkende er varing." Alcoholist Na zijn opleiding tot maatschap pelijk werker ging de Hulste naar eind 1994 in die richting aan de slag bij het Centrum voor Dienstverlening in Rotter dam. Daar kwam hij erachter, dat gokverslaving nog helemaal niet als zodanig door de over heid werd erkend. „Ze kregen daar geen subsidie voor. Een gokverslaafde werd daarom in geschreven als ajcoholist." Via een project in Rotterdam dat zich wél volledig op de gok verslaafde richtte, kwam d'Hondt terecht bij Jellinek Con sultancy, de commerciële poot van het Amsterdamse bureau voor alcohol- en drugsversla ving, de Jellinek Kliniek. Na uit stapjes als manager van een uit zendbureau in Breda, en op de afdeling Personeelszaken van Dow Benelux in Terneuzen, kwam d'Hondt uiteindelijk toch weer uit op het terrein waar zijn grootste interesse lag, en waar een gat in de markt bleek te lig gen. „Ik zag de combinatie in het be lang van de aanbieders van gok spelen zoals casino's en loterij en, en de bescherming van de spelers tegen het gevaar van ver slaving. Voor aanbieders is het niet goed dat hun spelen een ver slavende werking hebben. Je kunt ervoor kiezen om iemand in korte tijd helemaal leeg te spe len. Dat is korte-termijndenken, want uiteindelijk ben je daar als aanbieder niet bij gebaat. Stel dat het aantal gokverslaafden verdubbelt. Dan krijg je daar maatschappelijke onrust over, met alle negatieve gevolgen voor je bedrijf vandien. Aanbie ders van gokspelen doen er daar om goed aan oog te hebben voor verantwoord spelen, zodat ze mensen langere tijd als klant vast kunnen houden." Waarborgen De bedrijfsvoering van ACE is op dat principe gebouwd. Op het eerste gezicht lijkt het onmo gelijk een spel dusdanig in te richten, dat er geen verslavende werking van uitgaat, maar vol gens d'Hondt is het heel goed mogelijk toch waarborgen in te bouwen. „Gokspelen zijn onder te verdelen in twee varianten. Spelen met een korte tijd tussen Volgens Rob d'Hondt zijn gokspelen, ook op internet, zo in te richten datminder verslavingsgevoelig zijn. Ook aanbieders van de spelen hebben daar baat bij. foto Camile Schelstraete de inzet en de uitbetaling zoals spelautomaten, krasloten en de tafelspelen in casino's werken verslavender dan spelen waar bij die tijd langer is. In dat laat ste geval moet je denken aan de Staatsloterij. Je koopt een lot en het duurt een paar weken voor dat je weet of je prijs hebt." Gokverslaving ontstaat niet al leen uit een niet aflatende zucht naar geld, legt hij uit. „Vaak gaat er een sociale problematiek achter schuil, net als bij een al coholist. Het kent een soort tun neleffect. Degene die achter de automaat of de speltafel zit, lijkt helemaal in het spel te ver dwijnen. Dat is ook zo. Het is een vlucht in de magische we reld van het spel. Mensen verdo ven er hun emoties mee en hoe ven niet na te denken over hun problemen. Preventie is daarom van groot belang. Bedrijven als Holland Casino zien dat ook in, en waarschuwen daarom voor de gevaren van het spel." Begeleiding d'Hondt houdt zich ook bezig met de begeleiding van bedrij ven die hun geld verdienen met het aanbieden van gokspelen via internet, de zogenaamde on line casino's. Een van de groot- staanbieders op dat wereldwij- depeelveld behoort tot de klan- tecring van ACE. „Dat is wer- ktjk een fantastisch verhaal", lant hij. „Het bedrijf is zes jaar geden opgezet door drie Zeedse beroepspokeraars, die oeen bepaald moment geen en- li casino in Europa meer bin- m mochten. De reden daar- ior laat zich raden. Ze zeiden gen elkaar: 'we beginnen zelf el iets', namen een computer- •chnicus in de arm en startten jet pokerroom.com. Dat bedrijf i in enkele jaren tijd van drie of ier medewerkers gegroeid tot :en onderneming met 210 perso neelsleden. Ze hebben 3,6 mil joen deelnemers en een omzet van dertig miljoen euro per dag. Wij beheren voor dat bedrijf de databank die bestaat uit men sen die er zelf voor kiezen zich te laten blokkeren als gokker. Een ingenieus systeem verge lijkt gegevens van creditcard, naam- en adresgegevens en nicknames om ervoor te zorgen dat ze zich niet opnieuw kunnen aanmelden. Want zoals bij elke verslaving vervallen mensen, die eigenlijk wel beseffen dat ze verkeerd bezig zijn, vroeg of laat weer in hun oude gewoon te." NIERDONOR JA/NEE weet uhetalva nel kaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 62