Clubs Houtenkwartier in tijdnood PZC Het verhaal van verschansing Cadsandria PZC Seniorenraad Terneizen plaatst kanttekeningen bij ouderenbeleid Exotische groepen op folkloiefestival Sas Algemeen Belang blijft tegen goedkope grond voor Curamus Rechter gelooft niet in 'kletsverhaal' A3 herenigingen moeten voor 1 september verhuisd zijn zaterdag 16 juli 2005 j^Rpné Hoonhorst 5^ VAN GENT - Jacques Sol heeft van tevoren nog geen favo riete dansgroep voor het 31e In ternationaal Folklorefestival Zeeland. jfet volksdans- en muziekgroe pen uit Togo (Talhoungan), Cos- ja Rica (Tierra e Cosecha) en Singapore (Sri Warisan perfor- yng arts group) wordt Zeeuws-Vlaanderen de komen- de week in elk geval getrakteerd op (sub)tropische verrassingen. Het folklorefestival begint van avond (zaterdag) in thuishaven Sas van Gent met een voorstel lingenreeks bij horecagelegenhe den in het centrum. Van 19.00 tot 23.30 uur zijn verschillende groepen op diverse plaatsen in de binnenstad te vinden. De voormalige openingsvoorstel ling in Be Vlaanderen is verval len, omdat de organisatie vanaf dit jaar kiest voor een zeer laag drempelig festival voor de hele regio, „We blijven daarom in Zeeuws-Vlaanderen en gaan niet meer naar de overkant of België. Daarnaast zijn allë voor stellingen gratis toegakelijk", verklaart Sol. Naast de drie groepen t even zoveel andere wereldden dra ven ook Mladost Monta (Bul garije), Kiek Ogulin (ioatië), Gelmel uit het Vlaamse choten en de 'eigen' Grutmoolop. In Sas van Gent zijn alle roepen donderdagavond 21 julie zien op het Keizer Karelplein. Het grote plein is hét middelpunt van het festival. Ook de drie da gen daarna treden de meeste groepen op dat plein op. Verder zijn groepen op verschil lende dagen te zien in Hulst (morgen), Breskens ('dolle woensdag' 20 juli), het Temeu- zense winkelcentrum Zuidpol der en de Baeckermat in Westdorpe (beiden zaterdag 23 juli). In Hulst zijn morgenmiddag tus sen 14.30 en 17.00 uur de volks dansers, mimespelers en muzi kanten uit Singapore, Bulgarije en Kroatië te zien bij de basiliek en op de Vismarkt. De prachtige, kleurrijke gewa den - de Singaporezen doen er drie uur over om zich aan te kle den - zijn een attractie op zich, belooft Sol. yrHarold de Puysseleijr HULST - Drie clubs die er ge- 1[Uikvan maken stribbelen nog nt tegen, maar er is echt geen weg meer terug: het Houten- kwartier in Hulst wordt per 1 september leeg opgeleverd aan jeWoonstichting Hulst. )at besluit is donderdagavond lij hamerslag genomen door de meentera ad. Dit ondanks be- orgde brieven van de besturen het Houtenkwartier, toneel- eniging De Transfiguratie, jeugdcircus Reinardi en de Han- dyclub. „Het vertrouwen dat al lés goed geregeld is, is nu toch ,eenbeetje weg", merkte gemeen teraadslid A. Totté (CDA) op tij- dens de vergadering van de ge meenteraad naar aanleiding van de brieven. Ook R. de Kort (Pv dA) en F. Dobbelaer (Algemeen vroegen om ophelde- De Transfiguratie laat weten datverhuzien voor 1 september voor hen niet haalbaar is. „Aan gezien de vakantieperiode be gint, kunnen we onmogelijk iver voldoende mensen beschik ken", stelt het bestuur. De to- leelclub zit bovendien nog met mbeantwoorde vragen over za len als de huurprijs van het meuwe onderkomen in Den Dul- laerten de verhuiskosten. OokdeHandyclub maakt in een brief gewag van tijdnood. „Wij denken dat het verstandig is om uitstel van verhuizen te vragen, allerlei zaken rustig en Men een normale tijdsspanne ninnen worden uitgevoerd." De ransen vast voor bezit drugs !S - Een 21-jarige man en 23-jarige man, beiden uit Frankrijk, zijn donderdagvond om kwart voor zeven op de A58 bij Goes aangehouden wegens bet bezit van softdrugs. Surveillerende agenten zagen de auto met de twee inzittenden rond half zeven rijden op de rijksweg. Toen de politie hen een stopte ken gaf om ze te controleren, gooide een van hen terwijl de au- lo nog reed, snel een tas uit het raam in de berm. In de tas bleek ruim een kilo te zitten (hasj en is in verzekering ge ledrugs zijn in beslag genomen ninmiddels vernietigd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 «60 AB hulst Tel: (0114)372776 fax:(0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl I Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA GOES Tel: (0113)315500 fa* (0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl i internet www.pzc.nl J Email; web@pzc.nl Handyclub krijgt onderdak in het ROC-gebouw (de voormali ge Regenboogschool) aan de Ta bakstraat. Ook jeugdcircus Rei nardi is ontevreden over de gang van zaken. Het is de bedoe ling het circus onder te brengen in een nieuw onderkomen, dat aangebouwd wordt aan de Prak tijkschool Hulst. Aanvankelijk zou dat nog voor de zomervakan tie geregeld zijn, maar de bouw is vertraagd en begint pas na dë bouwvak. Reinardi moet nu tij delijk uitwijken naar de gym zaal in Sint Jansteen, maar is daar volgens bestuurslid J. Blommaert helemaal niet blij mee.. „Er zitten wel haken en ogen aan. We krijgen van de ge meente een container om de ma terialen in op te slaan, maar we moeten elke keer met dit nteri- aal slepen en dë situatie afpas sen aan een gymzaal." H be stuur van het jeugddrci be treurt het ook dat het niet oge- lijk is de gymzaal te gehaken op woensdagmiddag. „Dat on ze vaste trainingmiddag va- de meer dan 35 jeugdige artiien. We gaan dus op een laterijd- stip trainen, maar dat is vocon- ze jeugdige leden niet zo veilig. De meeste kinderen fietsten naar het Houtenkwartier, maar ik weet niet of de ouders het leuk vinden om hun kind in het donker door het fietstunneltje naar Sint Jansteen te laten rij den." Wethouder F. van Dries- sche erkent dat het voor'de vere nigingen niet prettig is om zo snel al te moeten verkassen naar een andere locatie. „Maar het is nu eenmaal niet anders. Het Houtenkwartier heeft achterstal lig onderhoud, de veiligheid is in het geding en de Woonstich- ting wil per 1 september kunnen beschikken over het gebouw. Ge lukkig hebben we met de vereni ging inmiddels afspraken kun nen maken over de verhuizing. Die vindt half augustus plaats." De waUen van Retranchement, met daarachter de Nederlandse Hervormde kerk. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Historische wal len en forten zijn op verschillende plaat sen in zowel West- als Oost-Zeeuws - Vlaanderen te vinden. Ze zijn de stille getuigen van een strijd op leven en dood. Ook in Retranchement. De wallen dateren vanaf het ontstaan van het ves tingdorp in 1604. Midden in de Tachtig jarige Oorlog maakte Prins Maurits een begin met de aanleg van Retranche ment op het eiland Cadsandria. De naam van het grensdorpje is het Franse woord voor 'versterking'of 'ver schansing' en verwijst naar de strategi sche ligging aan het water. Langs de oevers van het Zwin verrees een com pleet complex van aarden wallen. De aarden omwalling met bastions werd in 1621 uitgebreid met twee forten. In het zuiden ontstond Fort Nassau en in het noorden verrees het Fort Oranje. Tus sen beide forten werden drie bastions, grachten en wallen opgetrokken. Het ge heel was aan de noordoostelijke kant omringd door een brede gracht en aan de andere zijde door het Zwin. Juist de ze grenzen hebben gezorgd voor een on begrensd verleden. Aan de landzijde werden twee uitgangen voorzien: de Zandweg met de Zandpoort en de Slijk- weg met de Slijkpoort. Van beide poor ten is niets meer terug te vinden. Het dorp Tmzement heeft iets bijzon ders. Het heeft een uitzonderlijke naam en het ligt op een bijzondere plaats. Daarnaast heeft het dorp een allesbehal ve doorsnee geschiedenis, die tot uiting komt in het boek 'Onbegrensd verleden - Retranchement Terhofstede'. Sa menstellers J. Hennekey, M. de Moor, M. van de Sluis en J. Vercouteren van de documentatiegroep hebben vierhon derd jaar geschiedds van hun dorp vastgelegd. „Het vechijnen van ons boek houdt in de eete plaats verband met het feit dat onzgemeente Retran chement vierhonder jaar bestaat. An ders gezegd: dat de ^ns van Prins Maurits om op deze .aats tot vesting bouw over te gaan iirervulling ging. De militaire beteken van de vesting verminderde in de Iod der jaren meer en meer. Binnen de vGlen ontstond be bouwing die uitgroei» tot het dorp Re tranchement Cadsancie. Een gemeen te, die door de liggingen de zee, strand en duinen en ht oude vaarwater 't Zwin afwijkt van ddijging en op bouw van andere dorpri', meent de groep. Een tweede rednvoor de docu mentatiegroep was de mes voor moge lijk verlies van losse pibicaties. foto Wim Kooyman Maurits drong er in augustus 1604 tij dens zijn tocht op aan enkele forten aan te leggen om gevrijwaard te blijven van aanvallen van de vijand. Door middel van een brief walde Maurits informeren of de Staten-Generaal akkoord gingen met zijn plannen, en erop wijzen dat uit voering hiervan erg wenselijk zou zijn. De Raad van State besloot de vraag van Maurits te honoreren en financiële mid delen werden beschikbaar gesteld. Hier door werd een start gemaakt met de werken. De loop van de historie wordt in het boek beschreven aan de hand van verhalen, getuigenissen, oude kaarten en foto's. De smokkelverhalen van het grensdorp, gevolgen van de oorlog en bijzondere plekjes met gebouwen zoals de molen, kerk en d'Ouwe Schoole wor den uitgebreid voorgesteld en beschre ven. Het boek 'Onbegrensd Verleden' werd gisteren gepresenteerd in de Neder lands Hervormde kerk van Retranche ment. Boekje over markizaat Veere VEERE - Wie waren de markie zen van Veere en welke Oranjes hadden een sterke band met het stadje? In de expositie 'Bourgondië en Oranje, 450 jaar markizaat Veere' dat tot eind oktober te zien is in stadhuismuseum de Vierschaar worden deze vragen beantwoord. „Het waren niet al tijd de bekendste mensen die een sterke band met Veere had den. Daarom laten wij de Oran jes in de juiste proporties zien", vertelt Tiny Polderman. Archi varis Peter Blom en kunstenaar Ramon de Nennie hebben de ten toonstelling gemaakt. Over de expositie hebben Polderman en Blom ook een brochure ge maakt. In chronologische volgor de wordt daarin helder verteld wie de erflaters van het marki zaat waren, met wie ze ge trouwd zijn, wie hun kinderen waren en wat ze voor Veere bete kenden. Het boekje is te koop bij het museum en de VW. Automobilist mishandeld in Hulst HULST - Een dertigjarige automobilist uit Sint Niklaas (B) is gisteravond op de Koolstraat in Hulst mishandeld door een onbekend gebleven automobilist. Even na half acht werd de Belg op de Koolstraat klemgereden, naar aanleiding van een verkeerssituatie. Nadat beide automo bilisten waren uitgestapt, ontstond een woordenwisse ling, die uit de hand liep. De onbekende automobilist gooi de de Belg op de moterkap van zijn auto. Bij de worste ling die volgde liep de man uit België schaafwonden en pijnlijke plekken op. Boulevard moet gezelliger VLISSINGEN - Een gezelliger boulevard is de belangrijk ste voorwaarde om meer toeristen naar Vlissingen te trek ken. Daarnaast moeten ondernemers en de gemeente be ter samenwerken. Dat is de conclusie van een onderzoek dat studenten van de Hogeschool Zeeland hebben gedaan naar het toerisme in de stad. Ze deden dat in opdracht van de Lokale Partij Vlissingen (LPV). De partij heeft het rapport gisteren aangeboden aan wethouder P. van der Maden van toerisme. Toeristen vinden de boulevard te saai, signaleren de studenten. De mensen die in het kader van het onderzoek zijn ondervraagd, gaven aan dat er te weinig horeca is en dat ze terrassen missen aan de zeezij de van de boulevard. Een aantal mensen gaf te kennen dat ze de moderne architectuur niet waarderen. Boven dien missen ze beplanting en vindt een deel van de onder vraagden dat de auto's van de boulevard af moeten. Werkstraf voor hennepkweker MIDDELBURG - De Goese hennepkwekerij draaide koud drie dagen of de politie stond al voor deur. Niet vreemd, want een vriendin van de 25-jarige Goese beheer der had de politie getipt. De agenten troffen op zijn zol der een professionele kwekerij aan met 1759 stekjes. Daar naast vonden ze tijdens de huiszoeking tachtig xtc-pillen. Die pillen waren voor eigen gebruik, bezwoer de man gis teren. Omdat hij op feestjes geen troep wil slikken, had hij een fikse voorraad 'goed spul' gekocht, zei hij. Politie rechter J. Gaakeer keek verbaasd. Over de hennepkweke rij bleef de verdachte vaag. Officier van justitie M. Over- meer geloofde niet veel van het verweer. Ze wees erop dat de Goesenaar binnenkort voor de Zutphense rechtbank moet verschijnen wegens betrokkenheid bij een andere hennepplantage. Overmeer eiste een maximale werkstraf van 240 uur en drie maanden voorwaardelijke celstraf. De politierechter vonniste conform de eis. Rolstoelen kunnen strand op SCHARENDIJKE - Met je rolstoel het strand op. Sinds gisteren kan dat op Schouwen-Duiveland, waar een nieu we bus in gebruik is genomen: de Strand Express. De Strand Express is een vierwielaangedreven personenbus- je, met een op afstand bediendbare rijplaats voor rolstoe len. De rolstoeler rijdt de plaat op, waarna deze elektro nisch omhoog beweegt en de rolstoeler zo de bus in kan rijden. Door stoelen zijdelings weg te klappen kan ruimte gecreeërd worden voor meerdere rolstoelen. De Strand Express (ontwikkeld door Taxi Centrale Renesse, waarbij de gemeente voor de randvoorwaarden zorgde) rijdt van het Renesser transferium naar diverse strandovergangen. Er zijn speciale strandrolstoelen (jutters) beschikbaar. door René van Stee TERNEUZEN - De Senioren raad Terneuzen is het eens met de manier waarop het ouderen werk in de fusiegemeente Ter- neuzen op één lijn wordt ge bracht. In een advies aan het col lege van B en w plaatst de raad wel enige kanttekeningen. Met name het geformuleerde doel van het flankerend ouderen beleid, waarin diverse welzijns- stichtingen voor ouderen een rol spelen in activiteiten zoals maal tijdvoorziening, personenalar- mering, telefooncirkels en de be middeling bij hulp door vrijwilli gers, vindt de seniorenraad te beperkt. De steun voor kwetsba re ouderen wordt onderschre ven, maar dergelijk beleid zou zich op alle ouderen moeten richt n. Kwetsbare ouderen, in het algemeen 75-plussers die nog zelfstandig wonen, moeten daarbij volgens de seniorenraad wel voorrang krijgen. Bij-het ge lijktrekken van subsidies voor ouderenstichtingen in de voor malige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent vindt de seniorenraad dat het college van B en W niet vooruit moet lopen op de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Op basis van deze wet moeten gemeenten er voor zorgen dat mensen zich thuis kunnen redden en dat ze mee kunnen doen in de samenleving. Maar hoe ze dat regelen kan en mag per gemeente verschillen, zolang de gemeente maar zorgt voor 'deugdelijke garanties voor mensen die echt hulp nodig heb ben'. „Toch wordt in conceptno ta verwezen naar de WMO. Ter- wille van de 3enduidigheid stel len wijoor hiermee geen rela tie te legen", aldus de senioren raad inijn advies aan B en W. De senrenraad steunt verder het voeiemen om te komen tot één iitelling Welzijn voor Oudere in Terneuzen. Bestaan de wzijnsstichtingen voor oudere moeien hierin worden ondergracht. Gelet op de uit- breidin van het takenpakket en heteit dat er slechts een schattig is gemaakt van de te behalecfficiencywinst, plaatst de raatechter vraagtekens bij de uitbiding van de nieuwe or- ganisat. met anderhalve ar- beidsplits. De subsidiëring van vrijilligersorganisaties, en de hanmisatie van de subsi dies vr personenalarmering en maajdvoorziening moet vol gens d seniorenraad via de nieuwenstelling Welzijn voor Ouderdopen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Algemeen Belang is als enige Hulster raadsfractie te gen de verkoop van gemeente grond aan Stichting Curamus voor vijf euro per vierkante me ter. De partij vindt de grond prijs te laag. Van de andere Hulster partijen had de gemeente de grond bij wijze van spreken gratis mogen weggeven. Curamus (waaronder zorgcen trum De Blaauwe Hoeve valt) heeft de hectare nodig voor de aanleg van een parkeerterrein. Omdat Curamus de aanleg zelf voor haar rekening neemt, vindt Hulst de prijs van vijf euro per vierkante meter reëel. Als Hulst zelf de aanleg had moeten bekos tigen, had dit de gemeente veel geld gekost. Volgens het dagelijks bestuur van Hulst zou Curamus de ex ploitatie van het zorgcentrum niet meer kunnen opbrengen als een gebruikelijke grondprijs wordt gevraagd. In eerste instantie was een meer derheid van de Hulster fracties tegen de door het college voorge stelde vraagprijs, maar alle par tijen, met uitzondering van Alge meen Belang en Groot Hontenis- se, namen genoegen met de uit leg van wethouder B. Pauwels. In de gemeenteraadsvergade ring kwam het er op aan. Alge meen Belang hield de poot stijf en stemde tegen het voorstel. De andere partijen vinden dit onbe grijpelijk. „Als je ziet wat Cura mus allemaal van plan is, dan had de gemeente die grond wat ons betreft ook gratis kunnen weggeven", zegt CDA' er A. Tot té. Namens Algemeen Belang voer de A. Dobbelaer aan dat zijn partij heus niet het onderste uit de kan wil halen. „Wij hoeven niet het volle pond voor die grond, maar je moet het niet weggeven voor vijf euro." De PvdA wilde wel weten of de gemeente een anti-speculatiebe- ding in het koopcontract had op genomen. Dit blijkt niet zo te zijn. „Als Curamus later andere plannen heeft met de grond, moeten ze daarvoor toch eerst bij ons aankloppen", aldus wet houder E. de Deckere. De gemeenteraad van Terneu zen is tot dusver ontevreden over de voortgang in de harmo nisatie van het ouderenbeleid. Ruim tweeënhalf jaar na de sa mensmelting van de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent bestaan er nog steeds gro te verschillen in de subsidiëring en de diverse organisaties. In ja nuari trok wethouder S. de Mol-Marcusse (welzijn) tijdens de vergadering van de raadscom missie Samenleving het boete kleed aan. Zij erkende dat de klus is onderschat. Gelet op de complexiteit van de materie liet vice-voorzitter J. van Aerts van de KBO afdeling Axel indertijd weten dat die trage voortgang hem niet verwonderde. Deson danks had het harmonisatiepro ces volgens hem sneller kunnen verlopen als gemeente zich voor af beter had georiënteerd. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer was zeer duidelijk tegen de man (53) uit de gemeente Tholen. Ze geloof de niets van zijn beweringen. „Ik hoor het ene na het andere kletsverhaal", merkte ze giste ren op nadat de Middelburgse politierechter J. Gaakeer hem had verhoord over het voorval dat 1 mei plaatsvond. Hij was toen met veel te veel alcohol in zijn bloed thuis aangehouden, terwijl zijn auto even verderop in de sloot lag. Volgens de man had zijn vriendin destijds gere den. Toen ze dat tijdens een ge tuigenverhoor ontkende, kwam hij op de proppen met een naam loze campinggast die hem die dag naar huis had gereden. De officier had maar één kwali ficatie voor dat laatste verhaal: „Volstrekt leugenachtig." Ze hield de man voor dat hij een be kende is van politie en justitie en reeds een aantal malen ver oordeeld is voor rijden onder in vloed. Ze eiste een werkstraf van 36 uur en een rijontzegging van vijftien maanden. De man schrok duidelijk van die eis. Hij stelde dat hij in het verleden zijn lesje had geleerd en sinds die tijd nimmer dron ken achter het stuur kruipt. „Ik heb niet gereden, echt niet. Ik lieg niet." Ook liet hij weten dat zijn baan op de tocht staat als hij zijn rijbewijs niet terug krijgt. Gaakeer confronteerde hem met de tegenstrijdigheden in zijn ver haal. Ook zij vond de verhalen van de man niet geloofwaardig en veroordeelde hem conform de eisen van de officier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61