Harnas dreigt met nieuw geweld Irakezen kiezen steeds vaker voor martelaarschap Tanker in brand na aanvaring Rebellenbeweging Atjeh zou politieke partij mogen vormen Europese Commissie legt uitstoot van auto's aan banden Israëlische wraakactie zet kwaad bloed bij Palestijnen Drukpers Plantin Moretus komt op lijst werelderfgoed tjj,nn7e redactie buitenland GAZA Israël zal 'hard en slrong'optreden tegen Palestijn- (,lcrrenr. ,.We zullen alle nood- ökelijke stappen tegen de isla mitische jihad nemen, zonder füjge limiet", aldus de Israëli- schepremier Sharon. De eerste minister betrok stel- [ing nadat de Israëlische lucht macht op"de Gazastrook zeven Hamasstrijders, onder wie drie lokale leiders, had gedood. Dat gebeurde uit wraak voor een Pa lestijnse raketaanval. De Israëlische reactie maakt een e!nde aan een periode van vijf maanden van relatieve rust saarbij het afzag van acties te gen gewapende Palestijnse mili tanten. Harnas liet meteen we- len de 'de deuren naar de hel' Verbod op vangst zandspiering BRUSSEL - Vissers mogen bin nenkort geen zandspiering meer vangen tot het einde van dit jaar. Dat heeft de Europese Commissie gisteren besloten. In de Noordzee en het Skagerak, een zeestraat tussen het Deense schiereiland Jutland en Noorwe gen, zwemt nog te weinig van de- lespicringsoort rond. Eind vorig jaar hebben de Euro pese Landbouwministers be paald dat tenminste driehon derd miljard zandspieringen no dig zijn om de soort via normale voortplanting in stand te hou den. Inmiddels is dat aantal in de Noordzee en het Skagerak on der die drempel terechtgeko men. Zandspiering wordt veel gevan gen door de Deense vismeelin- dnstrie. Ze gaan onder andere naar zalmkwekerijen, aldus het centrum Ecomare op Texel. De vangst was tot 1998 niet aan re gels gebonden, maar sinds 2001 is er een vangstquotum. AJVP Bse-maatregelen j Europese Unie worden mogelijk i minder streng BRUSSEL - Brussel denkt er aan enkele bse-maatregelen te rug te draaien. Reden is dat de it 'gekkekoeienziekte' in Europa de laatste jaren sterk is terugge ef drongen. a Europees Commissaris Kyprian- j ou (Volksgezondheid en bieren - welzijn) heeft dat gisteren be- ii kendgemaakt. Hij zal zijn voor men bespreken met de EU-lid- staten en het Europees Parle ment. Denkbaar is volgens Brussel dat de EU het importverbod van Brits vlees opheft. Dat verbod was in 1996 ingesteld wegens de bse-crisis. Mogelijk mag vee- roer ook weer bepaalde koeien- organen bevatten. Ook zouden slachters bepaalde organen van iets oudere runderen weer mo gen gebruiken: de leeftijdsgrens zou van een naar twee jaar kun nen gaan. Nu moeten slachters de risico-organen van de meeste runderen vernietigen, om over dracht van bse te voorkomen. Mensen die besmette delen eten, kunnen de fatale hersenziekte Creutzfeldt-Jakob oplopen. «Het allerbelangrijkste blijft echter om bse uit te roeien en de EU-burgers te beschermen", al dus Kyprianou, „Dat stond al- lijd voorop en dat zal zo blij ven Bse dook begin jaren negentig roor het eerst op. In 1992 telde de Europese Unie nog 37.301 toe-koeien. In 2004 was dat ge daald tot 865 stuks. In de eerste Manden van dit jaar is het aan- '•al verder afgenomen. ANP Üüonze redactie buitenland HELSINKI - Rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) en Je Indonesische regering heb- ton gisteren overeenstemming [fikt over het vormen van een Nitieke partij door de GAM. at maakte een voorman van de opstandelingen bekend in de "Be hoofdstad Helsinki. «Jet volk van Atjeh zal het 'ooht krijgen binnen een jaar ■'eea politieke partij op te rich- weer open stonden. De bewe ging is zelf van plan het staakt het vuren dat men eerder in acht nam, op te geven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Condoleez- za Rice, zal eind volgende week naar het Midden-Oosten afrei zen. Zij wil gezien het oplaaien de geweld tussen Israël en de Pa lestijnen, nagaan of Israël nog wel doorgaat met het plan alle nederzettingen in de Ga zastrook te ontmantelen. Daar mee zou medio augustus een be gin moeten worden gemaakt. „Het vertrek kan niet beginnen ten", zei Malik Mahmoocl. Door het akkoord is een belangrijk ob stakel voor een vredesakkoord voor Atjeh uit de weg geruimd. De GAM eiste mee te mogen doen met lokale verkiezingen, maar Jakarta hield dat tegen, Voorafgaand aan de onderhan delingen zei de regering nog dat het vormen van een politieke partij door de GAM wettelijk on haalbaar zou zijn. Gisteren kwam de regering met het idee om leden van de GAM onder de vlag van andere par- terwijl we onder vuur liggen", dreigde premier Sharon giste ren. Het geweld begon eerder deze week nadat bij twee zelfmoord aanslagen vijf Israëlische bur gers omkwamen. Sharon heeft al laten weten dat de groep die achter deze daden zat keihard aangepakt zal worden. Raket Gisteren was een Palestijnse ra ket die een Israëlische vrouw bij haar huis raakte en doodde, de aanleiding. De gebeurtenis leid de ook tot een botsing tussen Pa- tijen aan verkiezingen te laten meedoen. De rebellen wezen dat plan echter af. Jakarta heeft vol gens Mahmood daarna water bij de wijn gedaan. De Indonesische onderhande laars hadden gisteren nog niet gereageerd op de uitlatingen van Mahmood. Minister van In formatie Sofyan Djalil had eer der echter wel gezegd er „voor 99 procent" zeker van te zijn dat er overeenstemming kon worden bereikt over een blauw druk voor vrede. ANP/RTR lestijnse militanten die de raket hadden afgeschoten, en de Pales tijnse politie. Deze laatste pro beerde de militanten ervan te overtuigen hun acties te staken. Behalve de Israëlische vrouw kwamen ook twee Palestijnen in de strijd om. Er vielen 26 gewon den. De Palestijnse autoriteit, het Pa lestijns bestuur, heeft inmiddels de noodtoestand afgekondigd. President Abbas heeft zijn poli tiemacht opgedragen voor rust en orde te zorgen, ongeacht eventuele Israëlische maatrege len. Israël voerde gisteren twee ac ties door de lucht uit. In de vroe ge ochtend werden Hamas-doe- len bestookt. Daarbij werd nie mand gewond of gedood. Uren later kwamen bij een tweede luchtmachtinzet wel zeven Ha- masleden om. Er werden twee doelen vanuit helikopters onder vuur genomen. Daaronder was een auto met drie lokale leiders van de gewapende tak van Ha mas, Ezzeclin al Qassam. Israël was al twee jaar naar hen op zoek. Israël heeft aangekondigd alle nederzettingen in de Ga zastrook te zullen ontruimen. In verband daarmee moeten onge veer 8500 kolonisten het veld ruimen. Dat zou moeten leiden tot nieuwe vredesregeling met de Palestijnen die het dan alleen voor het zeggen krijgen in de strook. Verjaagd Er wonen 1,3 miljoen Pales tijnen in de Gazastrook. De Ha- rnas-beweging probeert de in druk te wekken dat de Israëli sche kolonisten worden ver jaagd en niet op eigen gelegen heid vertrekken. GPD door Kees Bos BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, wil de uit stoot van schadelijke stoffen door nieuwe dieselauto's flink beperken. Dal blijkt uit een ont werpvoorstel, dat gisteren in Brussel is gepubliceerd. Uitstoot van gassen en kleine stofdeeltjes is schadelijk voor de gezondheid en het milieu. In Ne derland zijn al meerdere bouw projecten vertraagd of afgelast wegens de vuile lucht, met name door diesels. Volgens het Brusselse voorstel mogen nieuwe modellen diesel auto's vanaf halverwege 2008 hooguit vijf milligram fijnstof per kilometer uitstoten. Dat is 80 procent minder dan de norm die sinds januari als limiet geldt voor nieuwe modellen dieselau to's. Gevolg is dat de wagens een roetfilter moeten bevatten. Diesels mogen verder 20 pro cent minder stikstofoxiden (NOx) uitstoten en benzine-au- to's 25 procent minder dan de huidige regels. Nieuw is ook dat de normen ook gaan gelden voor zogeheten SUV's, ofwel aso-bak- ken. De maatregelen zijn eisen aan de zogenoemde Euro 5-mötoren, de schoonste die er rond 2008 van onze redactie buitenland ANTWERPEN - De cultuurorga nisatie van de Verenigde Naties Unesco heeft de oudste druk pers ter wereld in het Antwerp se Plantin Moretushuis toege voegd aan de lijst van het we- reldcultuurerfgoed. Vier jaar ge leden zijn de archieven van Plan tin Moretus al op de lijst gezet. Het 16e eeuwse Plantin Moretus huis staat in het centrum Ant werpen. In 1548 vestigde de drukker Christopher Plantin zich er. Later deed hij de zaak over aan zijn schoonzoon Jan Moretus. Overigens komt het he le Plantin Moretushuis op de Unesco-lijsl. moeten zijn. „Onze ideeën zijn ambitieus, maar realistisch", zei Europees Commissaris Verheu gen (Industrie). „Dit is, goed voor de gezondheid en het mi lieu. De industrie krijgt voldoen de tijd om zich voor te berei den." De Europese Commissie gaat nu reacties verzamelen op het ontwerpvoorstel. Vanaf de cember kunnen de EU-landen en het Europees Parlement zich dan buigen over een definitief voorstel. De norm van 5 milligram roet per kilometer is vervuilender dan verscheidene organisaties hadden bepleit. De ANWB had eerder gevraagd om 2,5 mili- gram. „Maar wellicht kan een bepaald type roetfilter toch hel pen. We gaan het voorstel eens goed bestuderen", zegt EU-ex- pert Dick Kooman van de ANWB. „Op zichzelf is het wel goed dat het ontwerp-voorstel er ligt. Invoering kan niet snel genoeg gaan." Europarlementariër Corbey (PvdA), die donderdag nog een advies over 'groenere' auto's pre senteerde, reageert teleurge steld. „Het zou zonde zijn als nieuwe diesels op de norm van 5 milligram blijven hangen", zegt ze. „Juist het kleinste stof is het schadelijkst voor de gezond heid. Wat mij betreft gaat het omlaag." ANP Ook het Duitse gedeelte van de Romeinse grensbevestiging Li- mes, tussen de Rijn en de Do- nau, is gisteren op de lijst ge plaatst. Met bijna 550 kilometer lengte geldt het als grootste ar cheologische monument van Eu ropa. De Limes vormde vanaf het ein de van de eerste eeuw van onze jaartelling de voormalige noord grens van het Romeinse rijk. Een groot gedeelte van de Limes bestond uit een stenen muur, el ders moesten grachten en palis saden de Romeinen beschermen tegen vijanden. Langs de grensli- nie stonden negenhonderd wachttorens. Bovendien waren er ongeveer honderd forten voor soldaten en burgers. ANP zaterdag 16 juli 2005 Tweede Chinese ruimte vlucht Palestijnse jongeren kijken naar een smeulend politievoertuig, dat in brand is gevlogen tijdens de schermutselingen tussen Hamas-leden en de Palestijnse politie. foto Ahmed Jadallah/RTR door Inge Dekker DEN HAAG - De Iraakse hoofd stad Bagdad was gisteren weder om het toneel van een serie bom aanslagen. Binnen enkele uren gingen op acht verschillende plaatsen bommen af. Daarbij kwamen zeker vijfentwintig mensen om het leven. Volgens de Iraakse politie ging het in minstens vijf gevallen om een zelfmoordaanslag. Sinds het aantreden van de ge kozen regering, in april, wordt Irak minimaal eens per dag op geschrikt door een zelfmoord aanslag. Aanslagen waarbij de dader zichzelf opblaast nemen een steeds belangrijker plaats in onder het totaal aantal aansla gen, dat afgelopen week alleen al dertig bedroeg. Wat de Iraakse autoriteiten en het Amerikaanse leger in Irak verontrust is dat de daders van zelfmoordaanslagen steeds va ker Irakezen blijken te zijn. Tot voor kort leefde de overtuiging dat het vooral soennitische Ara bieren uit Saoedie-Arabië, Egyp te en Jemen waren die zichzelf opbliezen als onderdeel van de strijd die groeperingen als Al Qaeda voeren tegen de Ameri kaanse aanwezigheid en de Iraakse regering. Of, zoals de hoogste Amerikaan se militaire woordvoerder in Irak, generaal Donald Alston, het onlangs zei: „Ik kan niet lan ger zeggen dat 100 procent van hen (de aanslagplegers, red.) bui tenlandse strijders zijn." Voor de inwoners van Irak is het een gevoelig onderwerp. Velen van hen zijn ervan overtuigd dat alleen extremistische buiten landers wreed genoeg zijn soms wel honderd mensen mee te ne men in hun zelfverkozen dood. Maar er zijn in Irak wel degelijk gevallen bekend van landgeno ten die zich aangesproken voe len door het martelaarschap, dat extremistische bewegingen hun aanhang in het vooruitzicht stellen. Chocolaatjes Jasser Jumaili ramde drie we ken geleden een auto volgeladen met explosieven in een Ameri kaanse legerpost bij Fallujah. Volgens familieleden had hij zijn ouders van te voren ge vraagd om chocolaatjes uit te de len om zijn 'martelaarsdood' te vieren. Drie Iraakse militanten erken den onlangs in een vraagge sprek dat de 'extreme' denkbeel den van Al Qaeda hen tot voor kort weliswaar tegenstonden, maar dat zij nu bereid panen zieh aan te sluiten bij de bewe ging met als enige doel de Ameri kaanse militaire bezetting van hun land te beëindigen. „Ik ben nu bereid om mezelf op te bla zen omdat de Amerikanen mijn broer hebben gedood", vertelt Abdullah (25). Een 50-jarige man, die zegt een groep militan ten te leiden, bevestigt dat steeds meer Iraakse mannen tus sen de 18 en 25 jaar positief rea geren op de oproepen van Al Qaeda om deel te nemen in de ji had, de heilige oorlog. „We zul len nu alles doen wat zij willen om een einde te maken aan de bezetting." GPD Roemenen sloten kroost op in stal BOEKAREST - Vijf Roemeense kinderen hebben twee jaar lang in een zwijnenstal geleefd. De broertjes en zusjes, tussen de twee en zeven jaar oud, zijn gis teren gered in het Oost-Roe meense stadje Murgeni. De ouders trokken naar het bui tenland om te bedelen en ver trouwden hun kroost toe aan een kennis. Die liet hen tussen de zwijnen wonen in een stal zonder ramen. De varkens zijn er beter aan toe dan de ondervoede kinderen, al dus de Roemeense kinderbe scherming. ANP /DP A PEKING - China wil in oktober zijn tweede bemande vlucht de ruimte insturen. De twee astronauten gaan vijf of zes dagen de ruimte in, meldde de Chinese krant China Daily gisteren. De missie komt twee jaar nadat de eerste Chinees een vlucht maakte. China is het derde land ter wereld dat een mens de ruimte instuurde. De Verenigde Staten en de voormaMge Sovjetunie gingen het land voor. ANP/RTR Rebellen gedood in Afghanistan MIRANSHAH - Met een luchtaanval hebben de Ameri kaanse strijdkrachten in het Afghaans-Pakistaanse grens gebied 24 radicaal-islamitische Taliban-rebellen gedood. Pakistaanse veiligheidstroepen troffen de lichamen aan bij de grens met Afghanistan. Het Pakistaanse leger meldde gisteren dat het nog ondui delijk is of de Amerikanen het Pakistaanse luchtruim schonden. De extremisten waren in een konvooi op weg van Afghanistan naar Pakistan. Het leger zei tevoren door de buitenlandse coalitiemacht in Afghanistan te zijn geïnformeerd over een operatie te gen opstandelingen in het gebied. Na hevige vuurgevech ten troffen de Pakistanen de lijken aan. ANP/AFP/DPA Meer macht voor Thaise premier BANGKOK - De Thaise premier Thaksin Shinawatra krijgt dankzij een speciale noodwet veel macht om in te grijpen bij plaatselijke onrust. Het Thaise kabinet ging gisteren akkoord met een decreet waarmee de premier in zelf te bepalen zones de noodtoestand kan uitroepen, waarmee hij feitelijk de normale rechtsgang opzij zet. De noodwet is een gevolg van toenemende gewelddadighe den in het uiterste zuiclen van het Aziatische land, waar in anderhalf jaar meer dan achthonderd mensen zijn ge dood. Radicale moslims plegen er gewelddaden in het grensgebied met Maleisië. ANP/AFP Doden door vogelpest in Indonesië JAKARTA - In Indonesië zijn drie mensen uit één gezin overleden aan vogelpest. Dat zei minister Siti Fadillah Su- pari van Gezondheid gisteren. Het betreft een vader en zijn twee jonge dochters in Tangerang, bij Jakarta. De autoriteiten in Indonesië vrezen nu dat het virus van mens op mens kan worden overgedragen, omdat er geen aanwijzingen zijn dat het gezin in contact is geweest met pluimvee. In Vietnam zijn in de afgelopen twee jaar veertig mensen overleden aan vogelpest, in Thailand twaalf en in Cam bodja vier. GPD/ RTR Peking en Tokio ruzieën over gas PEKING - China heeft gisteren fel geprotesteerd tegen de 'aantasting van zijn soevereinitiet en nationale belangen' door Japan. Tokio verleende dondei'dag toestemming aan een Japanse oliemaatschappij om naar gas te boren in de Oost-Chine- se Zee. Dat zou in een zone gebeuren die Japan tot zijn economische invloedssfeer rekent. China bestrijdt de om vang van die zone stelt dat de gasvelden in de Chinese in vloedssfeer liggen. ANP/AFP TOKIO - Een Japanse tanker is gisteren in brand gevlogen nadat het schip voor de kust in dichte mist in aanvaring was gekomen met een ander vrachtschip. Een bemanningslid van de tanker is omgekomen en vijf anderen worden vermist, zo berichtte de Japanse kustwacht volgens het persbureau Kyodo. In de omgeving veroorzaakte de mist aan de zuidoostkust van Japan nog twee andere aanvaringen van vrachtschepen, maar daarbij vielen geen slachtoffers en kwam geen lading in zee terecht. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5