PZC Zorgen Din doden in verkeer ZONDAG GEOPEND (etranchement laat stokoude Irieling niet uit elkaar halen Brugman VERSCHOORE )erde slachtoffer in juli Nostalgie met Theo Middelkamp en de Piste "We wachten op antwoord" Aanhouding in Renesse De trots van Retranchement Makelaar goochelt met getallen bovenop de schuur Op de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... jtUK 0113-315649 AA Goes en Midden-Zeeland: 0113-315520; KSflaanderen: 0114-372770; 0204562500. iterdag 16 juli 2005 «Ralph van Wolffelaar IU1S - Zorgwekkend, zo (öntM.Huysse van het Regio- ui Orgaan Verkeersveiligheid sland de derde verkeersdode Zeeuws-Vlaanderen in twaalf igen. Gisteren overleed een (.jarige vrouw bij een eenzij- gongeval bij Sluis. rderdeze maand overleed een i-jarige Temeuzenaar na een mijdig ongeval op de Reuzen- tkseweg bij Terneuzen (op 3 en kwam een 46-jarige in uit de gemeente Sluis om jeen frontale botsing in IJzen- te(op 8 juli). ilbrengt het totale aantal ver- asdoden in Zeeuws-Vlaande- i voor 2005 op vier. „Daar- ezitten we voor heel Zeeland op bijna tweemaal zoveel do- Üjke slachtoffers als vorig trrond deze tijd", zegt Huys- eEr zijn in 2005 in heel de ovincie al veertien slachtof- s Ie betreuren geweest, waar lervorig jaar zes of zeven wa- LÜat is zorgwekkend, ook al it het aantal ziekenhuisgewon- n naar aanleiding van ver- üsongevallen vooralsnog een lende lijn zien." Igens Huysse laat de zomer rmaal geen duidelijke toena- van het aantal verkeers- ehtoffers zien, hoewel zich n meer verkeer op de Zeeuws-Vlaamse wegen be vindt. Vorig jaar kwamen 23 mensen om in het Zeeuwse ver keer, waarbij het zwaartepunt lag aan het eind van het jaar. Wel zijn meer jongeren betrok ken bij ongevallen die net na de zomervakantie plaatsvinden. Het ongeluk van gisteren gebeur de op de dag dat het ROVZ voor het tweede achtereenvolgende jaar een campagne startte om meer aandacht te vragen voor verkeersgedrag in de grens streek. Onder de noemer 'Spre ken we dezelfde taal in het ver keer?' worden Belgische bestuur ders in Nederland en Nederland se bestuurders in België aange spoord extra alert te zijn in het verkeer. Huysse: „De verkeersre gels aan weerszijden van de grens verschillen niet zoveel, maar er zijn situaties waarbij je net wat meer aandacht nodig hebt. Kleine verschillen kunnen resulteren in grote misverstan den." In de maanden juli en au gustus zijn billboards met Mar cel Vanthilt en Anita Witzier, presentatoren van het televisie programma 'Tien voor taal', te zien langs de kant van de weg. Verder hangen in diverse open bare gelegenheden posters, lig gen er op diverse plaatsen fol ders en is op www.grensver- keer.nl een overzicht te vinden van de verschillen in verkeersre gels in België en Nederland. De Piste op een foto uit Ons Zeeland van 1930. foto archief Gerard Oosterling door Jeanette Vergouwen KLOOSTERZANDE - Nu de Tour de Franee volop leeft, is in de bibliotheek van Kloosterzan- de een minitentoonstelling te zien over de geschiedenis van het wielrennen en over de Piste in Kapellebrug. De Piste heette eerst wielerbaan de Grensstrijders, naar de voet balploeg in Kapellebrug die het initiatief nam om een wieler baan aan te leggen. Jarenlang zijn er wedstrijden gereden. Met man en macht werd in de winter van 1923 een baan aange- (Advertentie) legd. Spade, kruiwagen en bo venmenselijke kracht waren no dig om deze klus te klaren, 's Nachts werden de vrijwillige werkers verlicht door stallan taarns. In april 1924 was de baan klaar. Enkele resten van de Piste zijn nog te vinden achter in de tuin van de familie Maas uit Kapel lebrug. Zij hielden vorig jaar een ten toonstelling over de Velodroom (Piste). Er was historisch materi aal en een video met een vraag gesprek met Theo Middelkamp te zien. Inmiddels is Theo Mid delkamp, die als eerste Neder lander in 1936 een touretappe heeft gewonnen, overleden. In de bibliotheek van Kloosterzan- de is een grote foto van de wie- lerheld te zien en verder artike len uit de collectie van de fami lie Maas. De mini-tentoonstelling is tot 23 juli te bezichtigen tijdens de openingsuren. Varen onder invloed VEERE - De waterpolitie heeft gistermiddag even voor half vijf een 42-jarige man uit Vlissingen op het Veerse Meer aangehouden wegens varen onder invloed. Op het politiebureau bleek dat de man in elk geval meer dan vijl' maal zoveel had gedronken als toegestaan. Omdat cle blaasproef niet goed is voltooid, werd bloed afgenomen om te bepalen hoeveel te veel de man px^ecies had gedron ken. De man kreeg een proces-verbaal en een vaax-verbod van dertien uur. Op de fiets over de snelweg KAPELLE - Een 41-jarige fietser uit Polen is gistermid- dag rond kwart voor vier door de politie van de A58 bij Kapelle gehaald. De man reed op de vluchtstrook van de zuidbaan. Uit ademanalyse bleek dat de man ruim 3,4 maal zoveel had gedronken als toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van negen uur. Drietal vernielt auto Duitser NOORDWELLE - Aan de Stoofweg in Noordwelle zijn gisternacht deuken geslagen in een personenauto. Een 18-jarige automobilist uit Bochum (D) reed (met twee in zittenden) vanuit Renesse over de Stoofweg richting Serooskerke. Rond kwart voor drie werd hij bij Noord welle ingehaald door een personenauto die voor hem stop te. Uit de auto stapten drie onbekende mannen die begon nen te schreeuwen en tegen de auto van de Duitse man sloegen. De Duitser reed hierop weg. Later zag hij deuk- schade aan zijn auto. Het totale schadebedrag is nog onbe kend, evenals de aanleiding voor de vernieling. Aanrijding na te ruime bocht SLUIS - Op de kruising Sint Bavodijk/Mosseldijk in Sluis raakten gistermiddag twee' personenauto's betrok ken bij een aanrijding. Een 61-jarige bestuurder uit Bruhl (D) i'eed over de Sint Bavodijk, komende uit de i'ichting van de Provinciale weg. Toen hij rechtsaf de Mosseldijk op wilde rijden, nam hij de bocht te ruim waardoor hij te gen een tegemoetkomende 34-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis botste. Er was alleen materiële schade. Mobiele telefoon gestolen TERNEUZEN - Een 18-jarige man uit de gemeente Sluis is donderdagochtend in een fastfoodx-estaux-ant in Tercxeu- zen bestolen van zijn mobiele telefoon. De man had zijn jas, met in de jaszak de telefoon, over zijn stoel gehangen. Toen hij zijn jas weer aantrok ontdekte hij dat de telefoon (waarde enkele honderden euro's) was weggenomen. van 12.00 tot 18.00 uur "uitsluitend keukenshowroom. De drie grenspalen op een rijtje, gezien vanuit Retranchement. foto Peter Nicolai DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ECHT GEREGELD. zeeuwse almanak Wakker Het was een waar drinkgelag geworden, die avond in Am- hem. Onze Zeeuw zag aan het eind van de avond, evenals zijn beide metgezellen, de za ken vrolijk, doch niet al te hel der meer. En toen één van de vrienden wegens wildplassen naar het politiebureau werd vervoerd, ontstond er een acuut probleem: nu de Arn hemse vriend er niet meer was, waar moest er geslapen worden? Eerst maar eens even de vrien din van de onverlaat bellen om haar te laten weten dat haar geliefde die nacht niet meer thuis verwacht moest worden. Vervolgens werd een hotel opgezocht. „Maar waarom hebben jullie me niet gevraagd om jullie meteen binnen te laten?", wil de de vriendin een dag later weten. Het inmiddels ontnuchterde tweetal liet weten: „Het was al zo laat, we wilden je niet ivakker maken. BRUINISSE - In de late nacht van donderdag op vrijdag is een 18-jarige inwoner van de ge meente Schouwen-Duiveland aangehouden in Bruinisse. Hij maakte deel uit van een groepje personen dat zich luid ruchtig ophield voor een huis in de Oudestraat. Nadat de bewo ner had gevraagd of het wat rus tiger kon, werd er met een balk van een marktkraam tegen de gevel, ramen en het rolluik gesla gen. Daarna liep de gi'oep rich ting Kerkstx-aat. Eén van hen werd later aangehouden. De ei genaar van de kraam waarvan de balk werd weggenomen heeft aangifte gedaan van vernieling. De politie Jxeeft de zaak in on derzoek. Advertentie Een drieling van 136 jaar loud. In het West- fUffs-Vlaamse dorpje Retran- tment hebben ze er één. En ze icrtrots op. De drie grenspa- want dat zijn het - staan oen symbool voor de twee mnerken die als een rode üddoor de historie van dit ulsje lopen: de Neder- ds-Belgische grens en de ftnn'tZwin. fflBelgië zich in 1830 los- aite van Nederland, moest er egrens worden bepaald. Dat sttenogal wat tijd en gekib- iNa dertien jaar waren de slanden het eens, en lieten precies op papier zetten hoe Srens moest gaan lopen. Om Kookin het landschap zicht te maken, besloten ze op tknik een paal neer te zet- i Nummer één kwam op het ffindenpunt bij Vaals en de siste op het strand van Retran- ®ent, waar de landsgrens de ordxee raakte. Een stukje ten ■dendaarvan, bij het dorpje west paal 364 komen. 'Iwas echter een beetje lastig, rtellH.Vercouteren. Hij is lid 11 de plaatselijke documenta- ï^P. die veel onderzoek «naar de geschiedenis van 'dorp „Vlak langs Retranche- de zeearm 't Zwin. ebestond hier uit twee geu- reet daartussen een zand- In 1843 bepaalde men de middenin de diepste geul, de zeeschepen doorheen Hen. Dat was economisch ge fret eerlijkst." ®el rezen er echter proble- geeft Vercouteren aan. •looP van 't Zwin begon te ^derden. Bovendien ver- *zev°°r een groot deel. i vond men het daarom lelijk om de loop van de ®aan te passen." ^arrn was nu nauwelijks ,vaarbaar. Het economi- sche belang ervan daalde tot een nulpunt. Daarom werd de nieuwe grens gewoon in het mid den van de zeearm geduid: op de zandbank dus. Die liep nauwe lijks nog onder water, maar voor alle duidelijkheid kwamen er ook grenspalen op beide oevers: de drieling was geboren. Vier jaar na de plaatsing van de palen werd 't Zwin ingepolderd. De paal aan de Nederlandse kant stond en staat op de zee dijk, die Retranchement be schermde tegen overstromingen van 't Zwin. De andere twee pa len staan, elk met een tussen ruimte van 135 meter, in het ak kerland in de Willem-Leopold- polder. De middelste is de juis te. De andere twee staan er ei genlijk voor spek en bonen. Ze worden verklikkers genoemd, of stille wachters. Dat de inwoners van Retranchement trots zijn op hun drieling, is niet zo gek. Het dörp ligt praktisch op de lands grens. Daarnaast heeft de zeearm 't Zwin altijd een enor me betekenis voor het plaatsje gehad. Die beide kenmerken ko men samen in de geschiedenis van de dx-ieling. Niet voor niets informeerde de dorpsraad van Retranchement twee jaar gele den eens ongerust bij deze en ge ne. Paal 364a, die aan de Bel gische kant, was verdwenen. Al thans, dat leek zo vanaf de zee dijk, vanwaar je alledrie de pa len normaal gesproken mooi op een rijtje kan zien liggen. De waarheid was minder erg. J. Basting, landbouwer en eige naar van het land rond de paal, had deze met een machine per ongeluk omver gereden. Hij bleek in de tarwe te liggen, en werd door de boer korte tijd la ter weer i'echtgezet. Met Basting noemen we waar schijnlijk meteen de enige inwo ner van Retranchement die niet blij is met het bestaan van de drieling. „De Belgische paal staat in de weg bij mijn werk zaamheden", geeft hij aan. „Bo vendien zorgt hij soms voor on genode gasten op mijn land. Laatst wilde iemand in een jeep per se over de landsgrens rijden. Reed hij zo mijn gewassen ka pot." Basting heeft al eens ge probeerd de paal weg te krijgen, maar de bxxrgemeester stak daar toen persooixlijk een stokje voor. Die dacht waarschijnlijk hetzelf de als de inwoners van Retran chement: een drieling van 136 jaar oud haal je rxiet uit elkaar. Marlijn de Koning (Advertentie) De makelaar zegt dat acht meer is dan duizend, foto Willem Mieras Een keertje omhoog kijken kan aardige verassingen op leveren. Doe je dit op een boer derij, dan heb je een goede kans dat je bovenop de nok van de schuur, soms bijna onzichtbaar vanaf de grond, een makelaar ziet. Zo ook op het erf van hoeve Acht is meer dan Duizend. De bewoners van de boerderij tussen 's-Heerenhoek en Ovezan- de zijn sinds enkele jaren bezig deze in de oude staat terug te brengen. Het gevolg mag er zijn: het erf ziet er prachtig uit. Pronkstuk is de zwartgeteerde schuur. Op de nok van het dak staan twee houten spitsen: bo venop de beide kopgevels één. Die heten makelaars. Ze hebben vaak een symbolische vorm, be doeld om de boer en zijn gezin voorspoed te brengen. In het geval van deze boerderij verwijzen de inet de hand ge maakte, ruim anderhalve meter lange spitsen naar de naam van de hoeve. Een beetje in geheim taal, dat wel. Bovenin de make laar is het Romeinse symbool voor het cijfer acht getekend. Er een flink stuk onder, om aan te geven dat het echt een stuk min der is, herkennen we een M. En die staat in datzelfde schrift voor duizend. Acht is dus niet alleen in het gezegde, maar ook op de makelaars duidelijk meer dan duizend. Martijn de Koning Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 01 14-320080 KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59