Forse meevaller rioolonderzoek PZC Prikken, spuiten én spelen tijdens kamp De nieuwe kleren van Keizer Croné Vijf Maritieme Dagen in Zierikzee Oud buizenstelsel Minderbroederstraat blijkt nog goed bruikbaar Spektakel bij dinnershows Waterland's Delta Plaza [foorAHPankow TjEBlKZEE - Het rioolonder- jj. dat de afgelopen week is gevoerd in de Minderbroeder- m\ in Zierikzee blijkt de ge- 0ale een forse meevaller op le leveren. Het oude gemeente nooi in de noordelijke achtertui- i blijkt nog in redelijke toe- siund. Iii plaats van dure maat delen om dit riool geheel bui- ip bedrijf te stellen, kan wor- jja, volstaan met renovatie van oude riool. zaterdag 16 juli 2005 il3 ietstochten i Schouwse i en akkers JLLEMEET - De Vereniging m Kampeerboeren (VeKaBo) tazorgt samen met Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) drietal fietstochten. Maan dag 18 juli is de eerste in een reeks van drie. He! accent ligt bij de door VeKa- ïoenASD georganiseere fiets- lochten op het landelijk gebied Schouwen-Duiveland. Deel- emers maken kennis met na- 'nir, landbouw, landbouwbe- rijven, mini-campings en niet ■vergeten de bloeiende akker- anden van project Zonnestraal, letocht van 18 juli start vanaf el terrein van de familie Mas- abroek aan de Oudelandse- reg66 in Ouddorp. Deelnemers lenen zich om 18.30 uur te ver delen op het ronde parkeer- iiein aan de Brouwersdam anwaar het per auto richting gaat. Maandag 1 au- estus start de fietstocht om 3,00 uur bij de boerderij van de jnilie Geluk, Lage Maireweg 'Öosterland. Onder meer een zoek aan een Anjerkwékerij laat op hetprogrammaDe der sfietstocht staat gepland voor ■augustus. Start om 19.00 uur de familie Leeuwe, Zuidwel- 2, Noordwelle. De route loopf via het graszodenbedrijf van J Boot in Burgh-Haamste- Kamperland viert zomerfeest [AMPERLAND - Bij de oude mdbouwhaven van Kamper- and is het donderdag 21 en vrij dag 22 juli een drukke boel. laar worden de midzomerfees- aigehouden. lontedag kunnen belangstel- sndenvan 14 tot 22 uur snuffe- de middag/avondmarkt if een rondje lopen over de ker mis Ook is er een feesttent, raar om 20.30 uur de Lamma- ïita's een concert geven. Om 2 uur is het de beurt aan Old irm, die Iers/Schotse folk rock spelen De middag/avondmarkt ser ook vrijdag. Daarnaast kan publiek een rondvaar! ma la over het Veerse Meer of saterskieën. Vanaf 21 uur staat «Loco Loco Disco Show in de Bezorgklachten: '080110231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: r. Marcel Modde (chef) helKleemans AlilParikow EsmeSoesman Melhalanting Rudy Boogert (sport) cemrale redactie Stationspark 28 IPostbus 31 4460 aa goes kt (0113)315500 Fax:(0113)315669 Fmiail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^w.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl „Het verschil in kosten is min stens enkele tonnen in het voor deel van de gemeente", zegt woordvoerder J. Scheele van de afdeling Openbare Werken. Het oude gemeenteriool dat door de noordelijke achtertuinen in de Minderbroederstraat loopt, is nu goed in kaart .gebracht. Het betreft een ronde buis die nog in redelijke staat verkeert. Toenemende Machten over stank, verzakkingen, verstoppin gen en ongedierte deden aanvan kelijk vermoeden dat de riole ring hier volledig vervangen diende te worden door nieuwe aansluitingen op de riolering die aan de voorzijde door de Minderbroederstraat loopt. De gemeente hield al rekening met het treffen van «dure maatrege len, zoals .aansluitingen .onder vrijverval onder de woningen door naar .de voorkant toe. Een andere methode zou zijn het af valwater .door middel van <een zuig- of .pompsysteem .«ander 4e woningen naar voren te voeren. Kous Dit soort 'drastische ingrepen blijkt nu'echter niet nodig. Volgens Scheele kan worden vol staan met het .creëren van een nieuwe binnenkant in <de be staande oude rioolbuis. Dit houdt in dat een kunststof kous ■door middel van warm water in de buis wordt gebracht. „Na het uitharden ontstaat dan een kunststof riool in de bestaande betonbuis zonder dat daarvoor uitgebreid in particuliere tuinen gegraven moet worden", aldus de 'gemeentewoordvoerder. Hij (heeft «er vertrouwen in dat het tra ject van de gemeentelijke rio lering 'in 'dit gebied daarmee vol ledig.op orde zal zi jn. „Mocht daarna alsnog een rat zich een weg weten te banen vanuit de riolering dan betreft dat een gat in één van de parti culiere aansluitingen", aldus Scheele. De situatie in de Minderbroeder straat is overigens niet uniek in Zierikzee. Een groot deel van de woningen in het historisch cen trum is nog aangesloten op een oud stelsel aan de achterkant van de panden. Omdat grote stukken daarvan voor de rioolin spectie moeilijk toegankelijk zijn voor de robotcamera, is on bekend hoe die constructies pre cies lopen en hoe ze erbij liggen. De gemeente wil in de nabije toe komst zoveel mogelijk adressen stap voor stap aansluiten op de hoofdriolering in de straten. Een groot voordeel daarvan is dat het stelsel dan toegankelijk is en dat particulieren niet las tig gevallen hoeven te worden bij inspecties voor onderhoud. Bij de renovatie van het oude riool hier zal de buis enkele me ters worden verlengd tot aan het parkeerterrein bij de Zeven- getijstraat, zodat het oude stel sel toch volledig toegankelijk wordt voor inspectie. De riolering aan de voorzijde van de Minderbroederstraat is overigens ook toe aan groot on derhoud. Tevens zal daarbij de fundering van de weg worden verbeterd. Kinderen met diabetes leren.spëlenderwLjs prikken.en spuiten iin het vakantiekamp door Esme Soesman NIEUW-HAAMSTEDE - Met behulp van verf en schelpen worden.er lijstjes voor degroepsfoto gefabriceerd. Wijfen veertig kinderen op kampeerboerderij de Schouwsche Boer in Nieuw-Haam- stede doen al het leuks dat.op kamp nu eenmaal gedaan wordt. Tussen de be drijven door draait het echter om prik ken, spuiten of de pomp. Het is :net het echte leven; in ieder geval voor kinde ren met diabetes. Want dat hebben ze stuk-voor-stuk. I'm running on insulin luidtdeIhip-klinken- de tekst die op vele T-shirts .prijkt. Het is één van de weinige aanwijzingen dat er iets aan de hand is met de kinderen - allen in de leeftijd 10 tohen met 12 jaar - die zich vermaken in de tuin van het complex. Zo'n dertig procent van.de kinderen draagt, aan broekriem<öf 'intrendy zak je, („Dat is Diddle"wijstWillemijn naar de populaire muis.die.de Stof van haar etui siert) een rnsulinepomp. Voor niet-ingewijden makkelijk tewerwarren met mdbiële tteletfoon'of .een anderdlek- teonische gadget. 'Ook niet te zien.op dat moment is dat de rest van de .groep meerdere .malen - vaak vier ikeer - per dag insuline inspuit. „Ze kunnen nooit een dag zonder. Bij alles wat ze-eten en bij alles wat ze doen moeten ze met hun diabetes reke ning houden", zegt .coördinator zomer kampen Marja den Boer van de Diabe tesvereniging Nederland (DVN)'Er.zijn kinderen met spuitangst en veel jonge ren worstelen met acceptatiepröble- imen, somt zepp. De zestienjarige Charles Mensah uit Botterdam (sinds twee jaar kampleider in opleiding) \weetdaar.alles van. Am per tien maanden oud werd zijnicbroni- •sche ziékte. al. ontdekt, maar dat hiëlp hem niet bij het .accepterenervan. .„ik vond het heel vervelend dat ilk diet mocht .eten wat ik wilde®n ik weid (ge pest. Het was toennogrniet zobekend Anderen zagen het bijvoorbeeld als aan stellerij." Bond.zijn elfde kwam het keerpunt; .toenheeft hij zijn diabetes pas voluit ge accepteerd. En ja, daar speelden de kampen van DWM een belangrijke rol in. „M'n moeder dacht ook: ach, dat is gewoon een kamp, maar het heeft me écht geholpen. Het belangrijkste was dat ik leerde dat ik niet de enige was." Het is precies één van de doelen die met de diabeteskampen voor kinderen wordt nagestreefd, schetst Den Boer. „Kinderen het gevoel geven dat ze hier in niet alleen zijn." Daarnaast leren ze structuur te geven aan hun leven met .diabetes en geldt het kamp bovendien als voorbereiding op schoolkampen en andere uitstapjes die hen in de toe komst te wachten staan. De begeleiding bestaat onder meer uit twee kinderart sen (onderwie E. Sulkers van het Zie kenhuis Walcheren), vier diabetesver- foto Marijke Folkertsma pleegkundigen, een psycholoog, een dië tist en wat mensen uit het onderwijs. Sa men proberen zij de kampgangers zo veel mogelijk te leren over onder meer voeding, beweging, de gevolgen van warmte en kou en praktisch te onderwij zen in het prikken. „En ze zo gewoon mogelijk kind te la ten zijn", lacht Den Boer tussen het 'straffen' van twee ruziemakende jo chies door. Ook wat dat laatste betreft lijkt het kamp in Nieuw-Haamstede te slagen. „Het is leuk hier", oordeelt de 12-jarige Jesse de Voogd van der Straaten uit Sint-Annaland. Hij spuit nog maar sinds half oktober en lijkt daar ogen schijnlijk weinig moeite mee te hebben. Okay, het zelf spuiten vond hij in het be gin best wel eng. „Maar ik deed het toch, want des te sneller mocht ik het ziekenhuis uit. Inmiddels banjer! hij tussen leeftijdsge nootjes met dezelfde ziekte rond. Voor hem is die herkenning niet dé reden om naar de Schouwsche Boer af te reizen. „Want ik geef er niet zo veel om. Maar dit kamp is gewoon lekker gezellig." Het onderzoek naar de om vang van de gemeentelijke organisatie is klaar en ligt nu op tafel voor discussie. Wat bij voorbaat al werd verwacht, is ook uitgèko- men: Schouwen-Duiveland zit met dik honderd amibte- naren meer dan gemiddeld, ruim in haar jasje. Hoog tijd dus voor een modem maatkostuum van eigen snit, vinden de bestuurders. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gaat over glo bale indrukken en 'verbaasmo- menten'. Een groepsfoto van de ambtelijke organisatie, .over de volle breedte genomen. Wan neer dat plaatje naast de .al bums van tien gemeenten met een vergelijkbaar inwonertal wordt gelegd, valt opdat Schou wen-Duiveland met 355 mede werkers fors door de kantlijn •sdhiet. Maar daar zit hem net het .grote verschil, zo kunnen burgemeester ..en wethouders niet genoeg benadrukken. ©e :ei- ilandelijke. gemeente is dooi- .zijn uitzonderlijk .grote «oppervlakte .aan .groen .en water .én de druk van bet toerisme ;anders (dan ..ge middeld. MetidiespecifiekeomStandighe- den wordt iin ihet onderzoek van 'het bureau Berenschot .niet .tot .nauwelijks rekening gehouden, .geeft M. van Rutten toe. Heel jammer, zo vindt de -raadsfrac tie Alert, want 'het zou wel eens aardig zijn de B en W-argumen tatie van meer personeel in rela tie tot.de omvang al dan niet .ge staafd te zien met harde -cijfers. Woordvoerder J. Söhoneman is 'er .namelijk van overtuigd dat .niet op alle afdelingen even (effi ciënt wordt .gewerkt. Met 'een beetje andere inzet van mensen en middelen kunnen volgens hem heel wat meer bergen wor den verzet. Het zijn ditsoortop merkingen die binnen de ambte narij meestal niet goed vallen. Want iedereen doet immers ge woon z'nbeSt! Todh.sdhuilt daarin de kern van de pröblematiék. De samenvoe- analyse ging van zes gemeenten tot één bestuurlijk en .organisatorisch geheél, in L99F7.. heeft tot dusver allerminst -een takenverlichting opgeleverd. lEeitelijk wordt nu alleen centraal aangestuurd van wat de Meine gemeenten tot die tijd bik afzonderlijk ook al de den. Dus heb je daarvoor ook het .zëlide aantal ambtenaren no dig '.en valt iSchouwen-Duive- land zo .uit de itoon. Dat werkge- bouw gaat nu definitief om, als bet aan wethouder A. Croné ligt. Hijj 'leidt de inventarisatie naar de gemeentelijke kernta ken, waarbij wordt uitgegaan van de vraag wat een gemeente als'Schouwen-Duiveland nu al lemaal per se wel of niet zelf moet (blijven) doen. Uitgangs punt is dat het beter en goedko per kan dan volgens de huidige aanpak. Daarbij draait het alle maal, aldus het stokpaardje van wethouder G. Houtekamer (per soneel en organisatie), om het publiek belang. Croné en Houtekamer hebben samen een nieuwe visie bedacht, met het onderzoek van Beren schot als 'onderlegger' voor de gemeentelijke kerntakendiscus sie. Hun slimmigheidje zit in de manier waarop ze de problema tiek benaderen. Croné spreekt niet van afbraak maar liever van een extreme make-over van de gemeentelijke organisatie. Met een aantal wettelijke basis taken (zoals burgerzaken) als stevig fundament voor alles wat de raad straks nog meer tot kern taak bestempelt. Houtekamer zet daarnaast in op een hogere productiviteit van het personeel. Binnen dat plaat je krijgt de raad straks de keus: Boulevard moet gezelliger VLISSINGEN - Een gezelliger boulevard is de belangrijk ste voorwaarde om meer toeristen naar Vlissingen te trek ken. Daarnaast moeten ondernemers en de gemeente be ter samenwerken. Dat is de conclusie van een onderzoek dat studenten van de Hogeschool Zeeland hebben gedaan naar het toerisme in de stad. Ze deden dat in opdracht van de Lokale Partij Vlissingen (LPV). De partij heeft het rapport gisteren aangeboden aan wethouder P. van dei- Maden van toerisme. Toeristen vinden de boulevard te saai, signaleren de studenten. De mensen die in het kader van het onderzoek zijn ondervraagd, gaven aan dat er te weinig horeca is en dat ze terrassen missen aan de zeezij de van de boulevard. Een aantal mensen gaf te kennen dat ze de moderne architectuur niet waarderen. Boven dien missen ze beplanting en vindt een deel van de onder vraagden dat de auto's van de boulevard af moeten. Vol gens Van der Maden is de roep om meer horeca niet een voudig te beantwoorden. „Daarvoor moet je de bestem ming van de panden veranderen. Ik verwacht dat met na me de bewoners daar bezwaar tegen maken." Uitbreiding kerkhof Kamperland KAMPERLAND - De begraafplaats van Kamperland be gint stilaan vol te geraken en wordt daarom uitgebreid met 450 nieuwe plaatsen. Daarmee moet hij nog zeker 25 jaar dienst kunnen doen. Het nieuwe deel komt iets hoger te liggen dan de bestaande begraafplaats om problemen met de ontwatering te voorkomen. Daarvoor is al grond van het Wissenkerkse bedrijventerrein Cruijckelcreke naar het kerkhof gebracht. Er wordt ook een uitgebreid drainagesysteem aangelegd. Aan de buitenkanten komt een groengordel van ongeveer vijf meter breed. De be graafplaats wordt meteen compleet ingericht. Er komen veel struiken en bomen tussen de diverse graven. Het hoofdpad krijgt een laag asfalt, terwijl de kleine pa den worden verhard met grind. De gemeente stelt voor om - als er tenminste wat geld overblijft - ook het hoofd pad van het bestaande deel te voorzien van asfalt. Aanhouding in Bruinisse BRUINISSE - In de late nacht van donderdag op vrijdag is een 18-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Dui veland aangehouden. Hij maakte deel uit van een groepje personen dat zich luidruchtig ophield voor een huis in de Oudestraat. Nadat de bewoner had gevraagd of het wat rustiger kon, werd er met een balk van een marktkraam tegen de gevel, ramen en het rolluik geslagen, daarna liep de groep richting Kerkstraat en één van hen werd latei- aangehouden. De eigenaar van de kraam waarvan de balk werd weggenomen heeft aangifte gedaan van vernieling. De politie heeft de zaak in onderzoek. Varen onder invloed VEERE - De waterpolitie heeft gistermiddag even voor half vijf een 42-jarige man uit Vlissingen op het Veerse Meer aangehouden wegens varen onder invloed. Op het politiebureau bleek dat de man in elk geval meer dan vijf maal zoveel had gedronken als toegestaan. Omdat de blaasproef niet goed is voltooid, werd bloed afgenomen om te bepalen hoeveel te veel de man precies had gedron ken. De man kreeg een proces-verbaal en een vaarverbod van dertien uur. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Een luchta crobaat boven je bord. En mu ziek van Pazjanka Orchestra uit Amsterdam. Dat kan vrijdag 9 en zaterdag 10 september in de Brasserie in Themapark Water- Land's Delta Plaza op Neelt Jans. Elders in den lande is het eerder vertoond, maar voor Zeeland is het volgens Waterland-direc teur A. van de Hoef nieuw: de dinnershow. Vermaak tijdens de maaltijd, tussen de gangen door wel te verstaan. Van de Hoef maakte er in Rotter dam zelf kennis mee en dat be viel hem zo goed dat hij naar mo gelijkheden zocht om op Water land ook iets dergelijke op po ten te zettne. Die speurtocht deed hem uitein delijk belanden bij Bencha Thea ter. Het gezelschap biedt Thea traal Acrobatisch Dansspekta- kel, maar heeft ook een Tissu Act op het programma staan waarbij de artiesten al zwevend een kleurige choreografie met doeken uitvoeren. Bencha Thea ter bestaat uit een vierkopig team van enthousiaste talenten die volgens oprichters Rachel Melief en Dimiter Simeonov 'to tale lichamelijke controle en mu ziek samenbrengen binnen ee'n visueel prikkelend decor'. De le den van Bencha Theater laten zich begeleiden door eigen muzi kanten Mirella Pirskanen (zang en viool) en Marieke van der Heyden (cello). De laatste be speelt ook theremin, glasharmo nica en zingende zaag. Tijdens de dinnershows in de Brasserie in Delta Plaza zorgt Pazjanka Orchestra uit Amster dam voor muziek. De gasten - Van de Hoef heeft het beperkt tot 200 per avond - worden tij dens de dinnershows in Delta Plaza ontvangen met champag ne. Aansluitend wordt in de Brasserie in Delta Plaza een drie-gangenmenu geserveerd, in clusief vier consumpties per per soon. Reserveren kan via 0111-655672 of e-maü l.schrier@neeltjejans.nl. met minder ambtenaren preste ren volgens het huidige niveau óf de bestaande sterkte handha ven en samen méér aanpakken. In het laatstgenoemde geval wordt er dus niet tot nauwelijks een bezuiniging op de loonkos ten bereikt, maar is de gedachte dat burger en bedrijven wel meer waar voor hun geld krij gen bij de gemeente Schou wen-Duiveland. Saillant detail is dat Houtekamer er als porte feuillehouder veel aan gelegen is de rust onder het personeel te bewaren en weigert zonder par don een streep door een aantal functies te zetten. Dat gebeurt alleen, verzekert hij, wanneer duidelijk is aangetoond dat het betreffende werk elders beter en goedkoper kan worden uitge voerd. De kerntakendiscussie begint volgende maand binnen een raadsbrede werkgroep. Voor 2007, zo is het streven, moet de facelift klaar zijn en de wonden genezen. ZIERIKZEE - Onder de noe mer 'Maritieme Dagen' pre senteert Zierikzee zich tij dens vijf dinsdagen vanaf dinsdag 19 juli tot en met 16 augustus als toeristenstad met een gevarieerd program ma met braderie, demonstra ties en muziek-, dans- en thea teroptredens. Vaste onderdelen van de Mari tieme Dagen zijn een brade rie, hobby- en creamarkt en een kinderrommelmarkt. Ver der is er elke dinsdag een wis selend aanbod in optredens van straatartiesten, dweil bands, poppentheater, steltlo pers en dansgroepen. Eén van de hoogtepunten belooft de houtakkersshow op dinsdag 26 juli te worden. Rommelmarkt De kinderrommelmarkt op de Balie behoort inmiddels tot de tradities. Deze activiteit is specifiek bedoeld voor kinde ren van 6 tot 12 jaar en is niet toegankelijk voor handel aren. De De ondernemersvere niging ZZ Neptunus wil de kinderen hiermee de gelegen heid bieden als ambulante handelaren in de dop een aar dig zakcentje te verdienen. Be langstellenden kunnen zich voor deelname inschrijven bij de speelgoedwinkels Inter- toys aan de Mol en de Top 1 Toys aan de Appelmarkt. De jaarlijkse kermis van za terdag 6 tot en met donder dag 11 augustus vormt ook on derdeel van de Maritieme Da gen. De Zierikzee ondernemersver eniging houdt in de zomerpe riode verder ook koopzonda gen op 7 augustus en 5 sep tember. Verder worden vrijdag 26 en zaterdag 27 augustus de Zie- rikzeese Havendagen gehou den met onder meer een culi naire boulevard langs de En gelse Kade, een vlootschouw met mosselkotters en de in tocht van Neptunus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55