Platteland vereist beleid op maat niet uit elkaar halen Retranchement laat stokoude drieling Strand Express in gebruik genomen Zorgen over aantal doden in verkeer Schouwen-Duiveland levert bouwstenen voor Verrassende Ruimte "We wachten op antwoord" lilt Wakker De trots van Retranchement Makelaar goochelt met getallen bovenop de schuur editie Schouwen-Duiveland tortentie-exploitatie: K Midden-Zeeland: 0113-315520; Slaanderen: 0114-372770; Jaal: 020-4562500. 16 juli 2005 Man gepakt voor wildplassen RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse is in de nacht van donderdag op vrijdag een negentienjarige inwoner van Burgh-Haamstede aangehouden. Hij maakte zich schuldig aan wildplassen en toen de poli tie de man wilde bekeuren nam hij de benen. Even later werd hij staande gehouden, maar hij weigerde zijn identiteitspapieren aan de politie te laten zien toen die daarom vroeg. De Burgh-Haamstedenaar werd daarop aangehouden en kreeg een proces-verbaal mee naar huis. Drietal vernielt auto Duitser NOORD WELLE - Aan de Stoofweg in Noordwelle gistei*- nacht tussen 02.40 uur en 02.55 vernielingen gepleegd aan een personenauto. Een 18-jarige automobilist uit Bochum (D) reed (met twee inzittenden) vanuit Renesse over de Stoofweg rich ting Serooskerke. Bij Noordwelle werd hij ingehaald door een personenauto die voor hem stopte. Uit de auto stapten drie onbekende mannen die begonnen te schreeuwen en tegen de auto van de Duitse man te slaan. De Duitse man reed hierop weg. Later zag hij deukschade aan zijn auto. Het totale schadebedrag is onbekend, evenals de aanlei ding voor de vernieling. Remkes houdt zijn woord niet KAPELLE - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken houdt zich niet aan belofte dat afschaffing van het gebrui kersdeel van de onroerendzaakbelasting (02lB) voor geen enkele gemeente nadelig uitpakt. Het kabinetsvoorstel kost veel Zeeuwse gemeenten ge woon geld. In sommige gevallen loopt het in de tonnen. De Kapelse wethouder J. Herselman (WD, financiën): „Remkes mag dan mijn partijgenoot zijn, op dit punt houdt hij zijn woord niet. Er ligt al een protestbrief klaar." Veel, toch al door bezuinigingen geplaagde, Zeeuwse ge meenten vechten het kabinetsvoorstel aan. Weliswaar compenseert het Rijk de ozb-inkomsten die ge meenten na afschaffing mislopen, maar die vergoedingen blijken in lang niet alle gevallen toereikend. Daarnaast wordt de compensatieregeling over drie jaar getrapt afgebouwd, zodat de afschaffing van de ozb voor gebruikers (hoofdzakelijk huurders) op termijn gaten in begrotingen slaat. Het scheelt een gemeente als Goes 1,2 miljoen euro aan in komsten, Borsele bijna een half miljoen euro, Tholen vier ton, Reimerswaal een ton, Kapelle 25.000 euro en Noord-Beveland loopt enkele duizenden euro's mis door het kabinetsvoorstel. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 rtAli Pankow EBKZEE - Veel rijksbeleid (Htdl geënt op de maat van de mleslad en vervolgens ook toe last op de schaal van het plat ed. Dat wringt nogal eens in „gebied als Schouwen-Duive- i De ervaringen in deze re- )Zijii, evenals die in Oost-Gro- Ijjgen. Noordoost-Twente en Mand, gebruikt als bron voor ld opstellen van de Agenda Vi lei Platteland (AVP)met als ti- l'Vcrrassende Ruimte'. ie AVP betreft een publicatie ia het Nederlands Instituut or Zorg en Welzijn (NIZW). [cel is een oplossing te bieden het gebrek aan maatwerk anenhet overheidsbeleid, i ervaringen op Schou- a-Duiveland worden evenals èandere drie plattelandsge- eden kort samengevat. Ge- adsgencht samenwerken, zo- igebeurt bij de herinrichtings- ojecten Schouwen-Oost en louwen-West, wordt als voor- dd van maatwerk aange- d. Vooral particuliere onder- aers ondervinden daarbij éch- rveel problemen. „Als je;een auve schuur wilt bouwen om arm een proeflokaal te ma rt, dan ben je zo vijf jaar ver- r tanweg'e het bestemmings- an.Het duurt allemaal zo alle- lachtig lang. Als ondernemer ak je dan af." Deze harte ns! van K. J. van de Velde, (erinDreischor die tevens een jnhoeve en een mini-camping teert, wordt als voorbeeld Dgevoerd van het algemeen send ongenoegen over voor- hriften en regels van over- Éinstanties. rikte regels over stank en ge luidsnormen blijken op Schou- wën-Duiveland sommige ont wikkelingen te belemmeren. Ver der wordt gedeputeerde Poppel aars in deze publicatie opge voerd als pleitbezorger voor ruimte voor experimenten op het gebied van plattelandswo ningen. Ook uit burgemeester Asselbergs hierin zijn ongenoe gen over uitholling van het open baar vervoer en minder geld van het Rijk voor stedelijke vernieu wing. Maatwerk is in Den Haag niet te realiseren, volgens het NIZW. Dat zal vanuit de regio's zelf moeten komen in de vorm van gebiedsgericht werken over de grenzen van gemeenten en over de schotten tussen beleidsterrei nen heen. In het advies van het NIZW wordt de provincie een belangrijke regierol toebedeeld. „Er liggen voldoende plannen en analyses. Het is cruciaal dat de provincies verbindingen leg gen met en ruimte geven aan ini tiatieven van gemeenten, water schappen, maatschappelijke or ganisaties en burgers", conclu deert het NIZW. Verder vindt het instituut dat de provincie moet waken voor 'gepolder' en het uitstellen van pijnlijke keu- zes.Het Rijk kan wel een bijdra ge leveren aan het vereiste maat werk voor het platteland door het schrappen van overbodige wet- en regelgeving. Verder wordt uitwisseling van kennis en informatie als belangrijke voorwaarde genoemd. Volgens het NIZW hoeven er niet weer nieuwe nota's geformuleerd te worden voor een economische en sociale agenda voor het plat teland, maar gaat het er nu voor al om dat goede ideeën worden omgezet in goede praktijken. Dankzij de Strand Express kunnen ook rolstoelers op het strand van het mooie gewer genieten. foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Met je rolstoel het strand op. Sinds gisteren kan dat op Schouwen-Duiveland. Loco-burgemeester A. Croné zorgde voor de officiële ingebruik name van een nieuwe bus: de Strand Ex press. Langzaam maar zeker, constateerde Croné, gaat het de goede kant op voor wat betreft de voorzieningen voor mensen met een fuc- tiebeperking. De Strand Express is ontwik keld door Taxi Centrale Renesse (TCR), waarbij de gemeente voor de randvoorwaar den zorgde. Croné: „De totstandkoming van de Strand Express is een perfect voorbeeld van hoe samenwerking tussen de gemeente en het bedrijfsleven móet zijn. De Strand Express is een vierwielaangedre- ven personenbusje. Het busje is uitgerust met een op afstand bediendbare rijplaats voor rolstoelen. De rolstoeler rijdt de plaat op waarna deze elektronisch omhoog be weegt en de rolstoeler zo de bus in kan rij den. Door stoelen zijdelings weg te klappen kan ruimte gecreeërd worden voor meerde re rolstoelen. TCR-clirecteur C. Hage spreekt van een Nederlandse primeur. Voor zitter van het Platform voor Mensen met een Bepering (PmmB) PI. Thijsse fungeerde als eerste passagier van de Strand Express en stapte uit als tevreden mens. „Ik ben hier zeker blij mee. Dit verdient navolging." De Strand Express rijdt van het Renesser trans ferium naar diverse bestemmingen waaron der strandovergang Jan van Renesseweg (Strandpaviljoen Blasa Bloesa), strandover gang Rampweg (strandpaviljoen Zomerzon) en strandovergang Brouwersdam (Strandpa viljoen Beachclub Perry's). Er zijn speciale strandrolstoelen (jutters) beschikbaar. DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA DELTA H.V. zeeuwse almanak Het was een waar drinkgelag geworden, die avond in Arn hem. Onze Zeeuw zag aan het eind van de avond, evenals zijn beide metgezellen, de za ken vrolijk, doch niet al te hel der meer. En toen één van de vrienden wegens wildplassen naar het politiebureau werd vervoerd, ontstond er een acuut probleem: nu de Arn hemse vriend er niet meer was, waar moest er geslapen worden? Eerst maar eens even de vrien din van de onverlaat bellen om haar te laten weten dat haar geliefde die nacht niet meer thuis verwacht moest worden. Vervolgens werd een hotel opgezocht. „Maar ivaarom hebben jullie J me niet gevraagd om jullie meteen binnen te laten?", wil de de vriendin een dag later j roeten. Het inmiddels ontnuchterde j tweetal liet weten: „Het was j al zo laat, we wilden je niet wakker maken. ding van verkeersongevallen vooralsnog een dalende lijn zien." Het ongeluk van gisteren gebeur de op de dag dat het ROVZ een campagne startte om meer aan dacht te vragen voor verkeersge drag in de grensstreek. Huysse: „De verkeersregels aan weerszij den van de grens verschillen niet zoveel, maar er zijn situa ties waarbij je net wat meer aan dacht nodig hebt. Kleine ver schillen kunnen resulteren in grote misverstanden." In juli en augustus staan bill boards langs de kant van de weg. Verder hangen in diverse openbare gelegenheden posters, liggen er op diverse plaatsen fol ders. Advertentie sche belang ervan daalde tot een nulpunt. Daarom werd de nieuwe grens gewoon in het mid den van de zeearm geduid: op de zandbank dus. Die liep nauwe lijks nog onder water, maar voor alle duidelijkheid kwamen er ook grenspalen op beide oevers: de drieling was geboren. Vier jaar na de plaatsing van de palen werd 't Zwin ingepolderd. De paal aan de Nederlandse kant stond en staat op de zee dijk, die Retrarichement be schermde tegen overstromingen van 't Zwin. De andere twee pa len staan, elk met een tussen ruimte van 135 meter, in het ak kerland in de Willem-Leopold- polder. De middelste is de juis te. De andere twee staan er ei genlijk voor spek en bonen. Ze worden verklikkers genoemd, of stille wachters. Dat de inwoners van Retranchement trots zijn op hun drieling, is niet zo gek. Het dorp ligt praktisch op de lands grens. Daarnaast heeft de zeearm 't Zwin altijd een enor me betekenis voor het plaatsje gehad. Die beide kenmerken ko men samen in de geschiedenis van de drieling. Niet voor niets informeerde de dorpsraad van Retranchement twee jaar gele den eens ongerust bij deze en ge ne. Paal 364a, die aan de Bel gische kant, was verdwenen. Al thans, dat leek zo vanaf de zee dijk, vanwaar je alledrie de pa len normaal gesproken mooi op een rijtje kan zien liggen. De waarheid was minder erg. J. Basting, landbouwer en eige naar van het land rond de paal, had deze met een machine per ongeluk omver gereden. Hij bleek in de tarwe te liggen, en werd door de boer korte tijd la ter weer rechtgezet. Met Basting noemen we waar schijnlijk meteen de enige inwo ner van Retranchement die niet blij is met het bestaan van de drieling. „De Belgische paal staat in de weg bij mijn werk zaamheden", geeft hij aan. „Bo vendien zorgt hij soms voor on genode gasten op mijn land. Laatst wilde iemand in een jeep per se over de landsgrens rijden. Reed hij zo mijn gewassen ka pot." Basting heeft al eens ge probeerd de paal weg te krijgen, maar de burgemeester stak daar toen persoonlijk een stokje voor. Die dacht waarschijnlijk hetzelf de als de inwoners van Retran chement: een drieling van 136 jaar oud haal je niet uit elkaar. Martijn de Koning door Ralph van Wolffelaar SLUIS - Zorgwekkend, zo noemt M. Huysse van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland de derde verkeersdode in Zeeuws-Vlaanderen in twaalf dagen. Gisteren overleed een 69-jarige vrouw bij een eenzij dig ongeval bij Sluis. 'Een drieling van 136 jaar Youd.Inhet West- ïims-Vlaamse dorpje Retran- enient hebben ze er één. En ze jner trots op. De drie grenspa- Hvant dat zijn het - staan men symbool voor de twee Merken die als een rode aaddoor de historie van dit aalsje lopen: de Neder- nds-Belgische grens en de arm 't Zwin. België zich in 1830 los- aakte van Nederland, moest er agrens worden bepaald. Dat sllenogal wat tijd en gekib- -1 Na dertien jaar waren de ree landen het eens, en lieten precies op papier zetten hoe grens moest gaan lopen. Om Kook in het landschap zicht te maken, besloten ze op ie knik een paal neer te zet- a. Nummer één kwam op het ®ielandenpunt bij Vaals en de itste op het strand van Retran smit, waar de landsgrens cle tórdzeeraakte. Een stukje ten ■«daarvan, bij het dorpje j Smoest paal 364 komen. !'was echter een beetje lastig, ^IIH.Vercouteren. Hij is lid 'T-de plaatselijke documenta- kpep, die veel onderzoek ■Snaar de geschiedenis van Efep. „Vlak langs Retranche- skliep cle zeearm 't Zwin. bestond hier uit twee geu- a3et daartussen een zand- In 1843 bepaalde men de middenin de diepste geul, de zeeschepen doorheen ®1l Dat was economisch ge- rezen er echter proble- geeft Vercouteren aan. ^'oopvan 't Zwin begon te onderden. Bovendien er- inde ze voor een groot deel. «vondmen het daarom Zakelijk om de loop van de ^aan te passen." ^earmwas nu nauwelijks evaarbaar. Het economi- (Advertentie) De drie grenspalen op een rijtje, gezien vanuit Retranchement. foto Peter Nicolai Eerder deze maand overleed een 35-jarige Terneuzenaar na een eenzijdig ongeval op de Reuzen- hoekseweg bij Terneuzen en kwam een 46-jarige man uit de gemeente Sluis om bij een fron tale botsing in IJzendijke. Dat brengt het totale aantal ver keersdoden in Zeeuws-Vlaande ren voor 2005 op vier. „Daar mee zitten we voor heel Zeeland al op bijna tweemaal zoveel do delijke slachtoffers als vorig jaar rond deze tijd", zegt Huys se. „Er zijn in 2005 in heel de provincie al veertien slachtof fers, waar dat er vorig jaar zes of zeven waren. Dat is zorgwek kend, ook al laat het aantal zie kenhuisgewonden naar aanlei- De makelaar zegt dat acht meer is dan duizend, foto Willem Mieras Een keertje omhoog kijken kan aardige verassingen op leveren. Doe je dit op een boer derij, dan heb je een goede kans dat je bovenop de nok van de schuur, soms bijna onzichtbaar vanaf de grond, een makelaar ziet. Zo ook op het erf van hoeve Acht is meer dan Duizend. De bewoners van de boerderij tussen 's-Heerenhoek en Ovezan- de zijn sinds enkele jaren bezig deze in de oude staat terug te brengen. Het gevolg mag er zijn: het erf ziet er prachtig uit. Pronkstuk is de zwartgeteerde schuur. Op de nok van het dak staan twee houten spitsen: bo venop de beide kopgevels één. Die heten makelaars. Ze hebben vaak een symbolische vorm, be doeld om de boer en zijn gezin voorspoed te brengen. In het geval van deze boerderij verwijzen de met de hand ge maakte, ruim anderhalve meter lange spitsen naar de naam van de hoeve. Een beetje in geheim taal, dat wel. Bovenin de make laar is het Romeinse symbool voor het cijfer acht getekend. Er een flink stuk onder, om aan te geven dat het echt een stuk min der is, herkennen we een M. En die staat in datzelfde schrift voor duizend. Acht is dus niet alleen in het gezegde, maar ook op de makelaars duidelijk meer dan duizend. Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53