houdt zijn woord niet (etranchement laat stokoude irieling niet uit elkaar halen Beelden Manhuis krijgen verfje Zorgen over aantal doden in verkeer [fschaffing gebruikersdeel ozb kost veel Zeeuwse gemeenten een hoop geld "We wachten op antwoord" IIII Wakker Makelaar goochelt met getallen bovenop de schuur De trots van Retranchement gjsclie: 0113-315649 Ba'ctieSpzc"1 E31l 4460 AA Goes wrtentie-exp'°'tat,e: Sm Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; JSat 020-4562500. Sterdag 16 juli 2005 editie Bevelanden-Tholen MpELLE - Minister Remkes Binnenlandse Zaken houdt aan belofte dat afschaf van het gebruikersdeel van owoerendzaakbelasting DZB) voor geen enkele gemeen- uitpakt. Het kabinets- host veel Zeeuwse ge- gewoon geld. In sommi- loopt het in de ton- r kapelse wethouder J. Hersel- L(WD, financiën): „Remkes sjdan mijn partijgenoot zijn, ditpunt houdt hij zijn woord I, Er ligt al een protestbrief jsr" Veel, toch al door bezui den geplaagde, Zeeuwse ge iten vechten het kabinets- orstel aan. Weliswaar compen- it het Rijk de ozb-inkomsten i gemeenten na afschaffing islopen, maar die vergoedin- a blijken in lang niet alle ge ilen toereikend. grnaast wordt de compensa ting over drie jaar ge- apt afgebouwd, zodat de af- bffing van de ozb voor ge- Éers (hoofdzakelijk huur kop termijn gaten in begro ten slaat. Het scheelt een ge- eente als Goes 1,2 miljoen eu- saan inkomsten, Borsele bijna s half miljoen euro, Tholen iton, Eeimerswaal een ton, ipelle 25.000 euro en W-Beveland enkele duizen- iD euro's. Borselse wethouder M. Ver- K-Vermue vindt het nog kwa der dat de vergoedingsrege- g een 'sigaar uit eigen doos' „De compensatie verloopt via a hogere algemene uitkering s het Rijk, die elke gemeente grond van zijn grondgebied, inwonertal en andere criteria ontvangt. Vorig jaar kregen we in september te horen dat we op vier ton extra algemene uitke ring konden rekenen. Wij blij, want het is bezuinigen wat de klok slaat tegenwoordig. Een half jaar later zegt het Rijk plot seling dat dat plusje van septem ber de compensatie voor afschaf fing van de ozb voor gebruikers is. Tja, op dat moment is dat extra geld allang in meerjaren begrotingen verwerkt. Ik zit nu dus met forse begrotingsgaten voor 2008 en 2009. In dat laatste jaar komen we een half miljoen euro tekort." Vermue-Vermue spreekt van een maatregel waar mee het Rijk goede sier maakt, maar die door gemeenten wordt betaald. Ook burgers zijn er vol gens haar uiteindelijk niet mee gebaat. „We hebben de afgelo pen jaren al fors bezuinigd. Ge lukkig hebben we ons voorzie ningenniveau in de kernen op peil kunnen houden en het ozb-tarief niet hoeven te verho gen. Dit soort rijksmaatregelen kan ertoe leiden dat we straks de belastingen wel moeten op schroeven of dat we ons kleine kernenbeleid moeten versobe ren. Dat is wel het laatste wat je wil." Borsele is overigens wel voor af schaffing van de ozb. „Maar dan de hele ozb", zegt Ver mue-Vermue, „want dat ben je ook van alle kosten rond taxa ties en administratie af." De Ka- pelse wethouder Herselman, die ook in de financiële commissie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) zit, roept Zeeuwse gemeenten die dat nog niet hebben gedaan, een protestbrief te sturen naar Rem- door Inqrid Huibers GOES - De beelden boven de in gang van het Manhuis in Goes krijgen een verfje. Eerder al wa ren de figuurtjes boven de toe gang tot het naastgelegen Wees huis aan de beurt. De gevelwand langs de Zuster straat wordt daarmee flink opge kalefaterd. Nu het Historische Museum de Bevelanden, het vroegere Weeshuis, een ware me tamorfose heeft ondergaan, vond de gemeente Goes het lo gisch om ook de gevel van het Manhuis (daar huist nu het ROC) op te knappen. Het oudemannenhuis werd in 1628 gebouwd en bood meer dan drie eeuwen lang plek aan bejaarden, zieken, ongehuwde moeders, zwervers, of soms hele gezinnen. Op de gevelsteen wordt overigens het jaartal 1655 genoemd. In dat jaar werden het Manhuis en het Weeshuis officieel ge splitst. Uit 1655 stamt ook de ge velspreuk: Tot hulp en troost van man en vrouw/Is opghe- recht dit nieu ghebouw/ In ruste ider hier syn tyt/En t eijnde van syn leve slyt. Maar zo rustig en lieflijk als de spreuk klinkt, ging het er in het overbevolkte Manhuis niet aan toe. Het armbestuur dat toe zicht hield op het huis, had al vanaf de oprichting te kampen met onhygiënische toestanden en ruzies en vechtpartijen tus sen de bewoners. In 1875 be sloot het bestuur daarom dat al leen nog mensen van boven de zestig met een goede reputatie werden toegelaten. Maar nog verhalen de archieven van dron ken weduwen, vechtpartijen en in dronkenschap omgestoten pis potten. Pas na de Tweede We reldoorlog kreeg het armbe stuur het makkelijker. Ondanks de kleine kamertjes woonden de ouderen er - getuige een enquê te uit 1955 - zeer naar hun zin. In 1962 droeg het bestuur de ver antwoordelijkheid over aan de gemeente, foto Willem Mieras VVD wil wel samenwerken KRUININGEN - De WD in Reimerswaal vindt dat de ge meente een kans laat liggen door niet deel te nemen aan het Bevelands/Thoolse samenwerkingsverband op het ge bied van de gemeentelijke belastingen. Goes, Borsele, Tholen en Kapelle gaan daar binnenkort wel mee van start. Alles wat te maken heeft met het innen van gemeentelijke belastingen wordt straks door een nieu we organisatie gedaan. Het college van Reimerswaal zegt te twijfelen of dat wel daadwerkelijk financieel voordeel oplevert en staat liever geen ambtenaren af aan de nieuwe organisatie, omdat de eigen afdeling financiën dan te klein, en dus te kwets baar, zou worden. De WD betwist die argumenten en vraagt zich af of dat wel de echte redenen zijn. De partij heeft schriftelijke vragen aan het college gesteld en wil weten of de ondernemingsraad of de betrokken perso neelsleden misschien tegen waren. Het stelt de liberalen verder teleur dat het college namens de raad spreekt door min of meer te stellen dat die ook tegen zal zijn, terwijl het onderwerp nooit in een raadsvergadering is behan deld. De WD is voor deelname en hoopt dat burgemeester en wethouders hun standpunt willen heroverwegen. Drietal vernielt auto Duitser NOORD WELLE - Aan de Stoof weg in Noordwelle gister nacht tussen .02.40 uur en 02.55 vernielingen gepleegd aan een personenauto. Een 18-jarige automobilist uit Bochum (D) reed (met twee inzittenden) vanuit Renesse over de Stoofweg rich ting Serooskerke. Bij Noordwelle werd hij ingehaald door een personenauto die voor hem stopte. Uit cle auto stap ten drie onbekende mannen die begonnen te schreeuwen en tegen de auto van de Duitse man te slaan. De Duitse man reed hierop weg. Later zag hij deukschade aan zijn auto. Het totale schadebedrag is nog onbekend, evenals de aan leiding voor de vernieling. Aangehouden voor bezit softdrugs GOES - Een 21-jarige man en een 23-jarige man, beiden uit Frankrijk, zijn donderdagvond om kwart voor zeven op de A58 bij Goes, aangehouden, wegens het in bezit heb ben van softdrugs. Rond kwart over zes uur zagen surveillerende agenten een auto, met het tweetal als inzittenden, over de rijks weg. Toen de politie hen een stopteken gaf om ze te con troleren gooide een van hen (voordat ze stopten) een tas uit het raam iri de berm. In de tas bleek ruim een kilo soft drugs te zitten (hasj en weed). Het tweetal is in verzekering gesteld. De drugs zijn in be slag genomen en vernietigd. DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ECHT GEREGELD. DELTA zeeuwse almanak Het was een waar drinkgelag geworden, die avond in Am- hem. Onze Zeeuw zag aan het eind van de avond, evenals zijn beide metgezellen, de za ken vrolijk, doch niet- al te hel der meer. En toen één van de vrienden ivegens wildplassen naar het politiebureau werd vervoerd, ontstond er een acuut probleem: nu de Arn hemse vriend er niet meer was, waar moest er geslapen worden? Eerst maar eens even de vrien din van de onverlaat bellen om haar te laten weten dat haar geliefde die nacht niet meer thuis verwacht moest worden. Vervolgens werd een hotel opgezocht. „Maar waarom hebben jullie me niet gevraagd om jullie meteen binnen te laten?", wil de de vriendin een dag later weten. Het inmiddels ontnuchterde tweetal liet weten: „Het was al zo laat, we wilden je niet wakker maken. De makelaar zegt dat acht meer is dan duizend, foto Willem Mieras door Ralph van Wolffelaar SLUIS - Zorgwekkend, zo noemt M. Huysse van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland de derde verkeersdode in Zeeuws-Vlaanderen in twaalf dagen. Gisteren overleed een 69-jarige vrouw bij een eenzij dig ongeval bij Sluis. Eerder deze maand overleed een 35-jarige Terneuzenaar na een eenzijdig ongeval op de Reuzen- hoekseweg bij Terneuzen en kwam een 46-jarige man uit de gemeente Sluis om bij een fron tale botsing in IJzendijke. Dat brengt het totale aantal ver keersdoden in Zeeuws-Vlaande ren voor 2005 op vier. „Daar mee zitten we voor heel Zeeland al op bijna tweemaal zoveel do delijke slachtoffers als vorig jaar rond deze tijd", zegt Huys se. „Er zijn in 2005 in heel de provincie al veertien slachtof fers, waar dat er vorig jaar zes of zeven waren. Dat is zorgwek kend, ook al laat het aantal zie kenhuisgewonden naar aanlei ding van verkeersongevallen vooralsnog een dalende lijn zien." Het ongeluk van gisteren gebeur de op cle dag dat het ROVZ een campagne startte om meer aan dacht te vragen voor verkeersge drag in de grensstreek'. Huysse: „De verkeersregels aan weerszij den van de grens verschillen niet zoveel, maar er zijn situa ties waarbij je net wat meer aan dacht nodig hebt. Kleine ver- schillen kunnen resulteren in grote misverstanden." ,In juli en augustus staan bill boards langs de kant van de weg. Verder hangen in diverse openbare gelegenheden posters, liggen er op divex-se plaatsen fol ders. Advertentie (Advertentie) Een keertje omhoog kijken kan aardige verassingen op leveren. Doe je dit op een boer derij, dan heb je een goede kans dat je bovenop de nok van de schuur, soms bijna onzichtbaar vanaf de grond, een makelaar ziet. Zo ook op het erf van hoeve Acht is meer dan Duizend. De bewoners van de boerderij tussen 's-Heerenhoek en Ovezan- de zijn sinds enkele jaren bezig deze in de oude staat terug te brengen. Het gevolg mag er zijn: het erf ziet er prachtig uit. Pronkstuk is cle zwartgeteerde schuur. Op de nok van het dak staan twee houten spitsen: bo venop de beide kopgevels één. Die heten makelaars. Ze hebben vaak een symbolische vorm, be doeld om de boer en zijn gezin voorspoed te brengen. In het geval van deze boerderij verwijzen de met de hand ge maakte, ruim anderhalve meter lange spitsen naar de naam van de hoeve. Een beetje in geheim taal, dat wel. Bovenin de make laar is het Romeinse symbool voor het cijfer acht getekend. Er een flink stuk onder, om aan te geven dat het echt een stuk min der is, herkennen we een M. En die staat in datzelfde schrift voor duizend. Acht is dus niet alleen in het gezegde, maar ook op de makelaars duidelijk meer dan duizend. Martij n de Koning M Een drieling van 136 jaar woud. In het West- aiws-Vlaam'se dorpje Retran- ment hebben ze er één. En ze fier trots op. De drie grenspa n-want dat zijn het - staan wn symbool voor de twee merken die als een rode saddoor de historie van dit oatsje lopen: de Neder- ods-Belgische grens en de 't Zwin. a België zich in 1830 los- aktevan Nederland, moest er igrens worden bepaald. Dat «tenogal wat tijd en gekib- f-Na dertien jaar waren de «landen het eens, en lieten precies op papier zetten hoe frensmoest gaan lopen, Om «ook inhet landschap zicht- t'te maken, besloten ze op eknik een paal neer te zet- ■Npmer één kwam op het ielandenpunt bij Vaals en de ®e;öp het strand van Retran smit, waar de landsgrens de oordzee raakte. Een stukje ten «daarvan, bij het dorpje I moest paal 364 komen, "rasechter.een beetje lastig, tellH.Vercouteren. Hij is lid 'de plaatselijke documenta- Sroep, die veel ondqrzoek «naar de geschiedenis van ,D0IP „Vlak langs Retranche- SBep.de zeearm 't Zwin. ebestond hier uit twee geu- a.met daartussen een zand- Nn 1843 bepaalde men de middenin de diepste geul, Ne zeeschepen doorheen Dat was economisch ge- pet. eerlijkst." rezen er echter proble- geeft Vercouteren aan. P-°op van 't Zwin begon te mierden. Bovendien ver- voor een ëroot deel. 9 vond men het daarom gelijk °m de loop van de Nan té passen." «rm was nu nauwelijks o^vaarbaar. Het economi sche belang ervan daalde tot een nulpunt. Daarom werd de nieuwe grens gewoon in het mid den van de zeearm geduid: op de zandbank dus. Die liep nauwe lijks nog onder water, maar voor alle duidelijkheid kwamen er ook grenspalen op beide oevers: de drieling was geboren. Vier jaar na de plaatsing van de palen werd 't Zwin ingepolderd. De paal aan de Nederlandse kant stond en staat op de zee dijk, die Retranchement be schermde tegen overstromingen van 't Zwin. De andere twee pa len staan, elk met een tussen ruimte van 135 meter, in het ak kerland in de Willem-Leopold- polder. De middelste is de juis te. De andere twee staan er ei genlijk voor spek en bonen. Ze worden verklikkers genoemd, of stille wachters. Dat cle inwoners van Retranchement trots zijn op hun drieling, is niet zo gek. Het dorp ligt praktisch op de lands grens. Daarnaast heeft de zeearm 't Zwin altijd een enor me betekenis voor het plaatsje gehad. Die beide kenmerken ko men samen in de geschiedenis van cle drieling. Niet voor niets informeerde de dorpsraad van Retranchement twee jaar gele den eens ongerust bij deze en ge ne. Paal 364a, die aan de Bel gische kant, was verdwenen. Al thans, dat leek zo vanaf de zee dijk, vanwaar je alledrie de pa len normaal gesproken mooi op een rijtje kan zien liggen. De waarheid was minder erg. J. Basting, landbouwer en eige naar van het land rond de paal, had deze met een machine per ongeluk omver gereden. Hij bleek in de tarwe te liggen, en werd door de boer korte tijd la ter weer rechtgezet. Met Basting noemen we waar schijnlijk meteen de enige inwo ner van Retranchement die niet blij is met het bestaan van de drieling. „De Belgische paal staat in de weg bij mijn werk zaamheden", geeft hij aan. „Bo vendien zorgt hij soms voor on genode gasten op mijn land. Laatst wilde iemand in een jeep per se over de landsgrens rijden. Reed hij zo mijn gewassen ka pot." Basting heeft al eens ge probeerd de paal weg te krijgen, maar cle burgemeester stak daar toen persoonlijk een stokje voor. Die dacht waarschijnlijk hetzelf de als de inwoners van Retran chement: een drieling van 136 jaar oud haal je niet uit elkaar. Martijn de Koning De drie grenspalen op een rijtje, gezien vanuit Retranchement. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47