Grenzen over met de kids PZC Spaans sausje over Bobbejaanland W13 Reis in 5 clicks Grensprobleempje zaterdag 16 juli 2005 Jaarlijks trekt Bobbejaanland in België zo wat 850.000 bezoekers, waarvan ruim een derde uit Nederland. Dat moeten er dank zij de aangepaste formule straks één mil joen worden. Dit jaar wordt Bobbejaanland voor het eerst gerund door de Spaanse groep Par ses Reunidos. Maar in de 'saloon' hangen nog steeds foto's van Bobbejaan Schoepen, wannabee-cowboy en countryzanger. Ook zijn witte Cadillac met enorm stierenge wei op de motorkap blijft een van de at tracties van Bobbejaanland, een pretpark, een halfuurtje over de Belgische grens bij Turnhout. Alleen is Bobbejaan er niet lan ger de baas. Dit jaar zwaait het Spaanse Parques Reunidos de scepter. Bobbejaanland, tussen Lichtaart en Olen, heeft een unieke geschiedenis. Zowat 45 jaar geleden gebouwd door zanger Bobbe jaan Schoepen, die in eerste instantie zich zelf een podium wilde verschaffen. Schoe pen maakte in die tijd naam als de Vlaam se Roy Rogers, de zingende Amerikaanse cowboy waar hij groot fan van was. Tot voor enkele jaren geleden klom hij gere geld op het podium in zijn eigen pretpark om het publiek op zijn smartlappen te Directeur Rasschaert. trakteren. De voorbije jaren ging het min der goed met Bobbejaan. Vader en zoon Schoepen waren het niet eens over de ma nier waarop het pretpark geleid moest worden. Zoon Jacky verliet eind vorig jaar met slaande deuren het ouderlijk huis en Bobbejaanland ging in de verkoop. Tegenwoordig wonen Bobbejaan (79) en zijn vrouw in een bungalow aan de rand van het park. 'Hij rijdt nog af en toe in een golfkarretje over het terrein', zegt de nieu we directeur, Rudi Rasschaert. Maar offici eel heeft de oprichter van Bobbejaanland niks meer met het park te maken. Zijn dochter werkt er nog wel. Haar stem schalt op gezette tijden door de luidspre kers. Het pretpark is na de overname door de Spaanse groep niet ingrijpend veranderd. 'Bobbejaanland blijft gewoon Bobbejaan land', verzekert Rasschaert. Al moet Bob bejaanland als het aan hem ligt wel een wat modernere uitstraling krijgen. Het park doet namelijk wat ouderwets aan, vindt hij. 'De attracties zijn goed, veelal re center dan wat veel andere in parken in de wijde omgeving te bieden hebben', zegt Rasschaert. Het imago moet echter een beetje worden opgepoetst. Zo heeft Ras schaert 'mascotte Bobby' geïntroduceerd. Een cowboy. En ook de vele eetkraampjes en winkeltjes zijn onder handen genomen en worden niet langer door particulieren uitgebaat maar zijn onderdeel van het park. Ook is er geïnvesteerd in nieuwe at tracties zoals de Typhoon: een hypermo- De air-race is een van de snellere attracties. deme achtbaan die vorig jaar in wereldpre mière ging, met loopings van 97 graden waardoor de bezoeker voor zijn of haar ge voel in een vrije val omlaag dendert. Aan de kleintjes is eveneens gedacht. Zij kun nen in de mini-achtbaan Oki Doki, al voor kinderen van 95 centimeter hoog. Vader, moeder, opa en oma kunnen terecht in de saloon, waar naar Belgische gewoonte Foto's GPD meer dan zestig speciaalbiertjes worden geschonken. Bobbejaanland is geopend van 9.00-19.30 uur, entree volwassenen 25,50 euro, kinderen 19,50 euro. Meer informatie: tel. 0032-14 55 78 11, www.bobbeiaanland.be PASCALE THEWISSEN Kleine pretparken In Nederland stikt het van de pretparken. Het ene trekt jaarlijks ruim een miljoen be zoekers, het andere is niet meer dan een uit gebreide kermis. Op een drukke zomerdag kan een klein pretpark een verademing zijn. Vaak zijn ze zeker voor kleine kinderen erg geschikt. Van zwembadjes tot doolhoven, de kleintjes vermaken zich prima. De kleine at tractieparken onderscheiden zich in thema's en attracties, bijvoorbeeld met een maïslaby- rint of een Zeeuws miniatuurpark. In het Drouwenerzand bij Emmen kun je all inclusi ve een dagje uit. Wat wil een kind nog meer dan onbeperkt ranja, frites, softijs, kroketten en frikadellen? De kleine pretparken üggen in de buurt van populaire Nederlandse vakan- tiegebieden en soms is ook een overnachting op het park mogelijk. Bij Emmen: www.drouwenerzand.nl; bij Mid delburg: www.miniatuurwalcheren.nl; bij Val kenburg: www.pretpark-de-valkenier.nl; bij Tegelen: www.skz.nlf/WEBVERWIJZ: over zicht: www.attracties.paqina.nl. Door GERDA DOUMA T TT "Tij beginnen het weekend 1 V op vrijdagmiddag in Kids 1 City in Bome, een restau- V V rant met een groot over dekt speelparadijs in piratenstijl. Een combinatie waarbinnen zwetende kin deren het altijd prima naar de zin heb ben maar waarbij volwassenen, stee vast behoorlijk moeten inboeten aan eet- en conversatiekwaliteit. Zo niet bier. Het buffet biedt een prima maal tijd en pa en ma kunnen elkaar goed verstaan. Het is even zoeken, maar uit eindelijk weten we de kinderen uit de ballenbak te plukken. Op naar de cam ping. Op camping de Molenhof in Weerselo staan kinderen centraal. Ze kunnen plassen in een 'hooiberg', douchen onder een kip en naar het theater. Met 34 speeltuintjes, een wa terspeelplaats, een zwembad, midget golf en nog veel meer heb je nog maar één probleem met de kinderen: hoe krijg je ze in bed? Gelukkig is het op een bepaald moment te donker om nog buiten te kunnen spelen. De volgende ochtend rijden we naar het oudste natuurhistorisch museum van Nederland. Natura Docet in Dene kamp. Een sfeervol museum, waar veel te zien en te doen is. Kinderen mogen overal aankomen, zelfs aan het di- nosaurusbot. Dat laten ze zich geen twee keer zeggen. We houden het tem po erin door verder te reizen naar het belevingspark Zoo Labyrinth Boekelo', voormalig Labyrinth der Zinnen, vlak bij Enschede. Dit park is onderverdeeld in verschillende labyrinten en in elk doolhof spelen zintuigen de hoofdrol. Ruiken aan de kruiden, raden wat je met je handen voelt in verschillende kokers, zien waar je loopt, of juist niet. Sinds juni zijn er onder meer ooie vaars, jufferkraanvogels, ringstaartma- ki's en wallabies gehuisvest. Terwijl de kinderen van doolhof naar vlot en dan weer naar waterval hollen, kuieren de ouders er genietend achteraan. We gaan onze grenzen verleggen en rei zen naar het Duitse Bad Bentheim, na bij Oldenzaal. Het klauteren en klim men op de muren van het slot Bent heim is voor de kinderen interessanter dan het museum. Het zal ze een zorg zijn dat daar het bed te zien is waarop koningin Emma heeft geslapen tijdens een van haar vele logeerpartijen op het slot. Dat is saaie kost die alleen voor ouders interessant is. Om zes uur gaan de kasteelhekken dicht en is het tijd om een nieuwe over nachtingplaats op te zoeken. Een waar we wat de kinderen betreft wel weken mogen blijven: Camping- und Freizeitgelande Alfsee, ten noorden van Osnabrück. Een enorme camping, waar een recreatieteam er voor zorgt dat je je kind de hele vakantie nauwe lijks ziet. Biedt de camping al vertier voor weken, buiten het terrein is ook van alles te doen. De ark Alfsee, een ecologisch georiënteerde boerderij, herbergt talloze huisdierrassen als ezels, pony's en geiten. Er is een kart- baan en twee enorme meren zorgen voor waterplezier als waterskiën, kano ën, zwemmen. Topper voor onze kinderen is het in door speel- en vrijetijdsparadijs Buller- meck. Een enorme speelschuur, op loopafstand van de camping, met veel licht en ruimte. Trampolinespringen, een klautermuur, een vierdelige glij baan, de onvermijdelijke ballenbak en nog veel meer houdt ze wel even zoet. We gaan nog door naar Ibbenbüren. Daar bevinden zich een sprookjeshof, te vergelijken met dat in Zuidlaren, en een rodelbaan, een groot woord voor een houten slee waarmee je na beta ling van vijftig cent de heuvel via de rail mag afroetsjen. De afdeling sprook jes is 'vet saai' volgens onze elfjarige zoon. Het is inderdaad meer geschikt voor kinderen tot zes jaar. De sleetocht is kort maar krachtig en 'wel leuk'. En nog een stuk 'cooler' volgens mijn ne genjarige dochter wanneer de kilo's van moeder de slee aanmerkelijk snel ler doen gaan. Het is zondagmiddag, we moeten weer naar huis. Allemaal hebben we het idee dat we al een week weg zijn. In de auto rit terug wordt het weekend kort maar krachtig geëvalueerd: 'Het was vet cool!' Naar de plage in Paris Tussen 21 juli en 22 augustus kunnen de handdoeken weer uitgevouwen worden langs de Seine: dan is voor de vierde keer de Paris Plage ingericht. Deze zomer is het the ma vamhet stadstrand Brazilië, dus krijgen de Parijse 'stranden' klinkende namen als Ipanema, Copacabana en Maracana. Op het menu staan uiteraard veel exotische cock tails, het typische Braziliaanse beach-voetbal, sambalessen of gewoon een lekkere ligstoel. Meer informatie: www.parisinfo.com. Eten op de tast Blind proeven moetje in Bazel letterlijk ne men. In navolging van soortgelijke restau rants, onder meer in Parijs en Zürich, is on langs in de Zwitserse hoofdstad het restau rant Blindekuh geopend. Het bedienend per soneel is blind of slechtziend, en gasten eten er in het donker. Het initiatief voor Blinde kuh gaat uit van de stichting Blind-Liecht, die hiermee het contact tussen zienden en niet- of slechtzienden wil stimuleren en hen een gastronomisch avontuur wil doen bele ven. Meer informatie: tel. 0041-613 36 33 00, www.blindekuh.ch. Restauratie brug Willemstad In verband met restauratie ligt de bekende Koningin Emmabrug (foto) op Curasao vanaf half augustus ongeveer acht maanden lang niet de vertrouwde plek. De voetgangers brug, bestaan de uit zestien x J pontons, wordt t iY voor de werk zaamheden tij delijk verT plaatst naar het nabijgele gen Parera. Gedurende de herstelwerkzaam heden is er geen voetgangersverbinding tus sen de wijken Punda en Otrobanda (Willem stad) en moet gebruik gemaakt worden van extra veerboten en een bus over de Juliana- brug. De Koningin Emmabrug ging in 1939 open en was tot de jaren zeventig de enige verbinding tussen Punda en Otrobanda. Sinds de bouw van de Julianabrug is de Ko ningin Emmabrug alleen nog voor voetgan gers. Zie ook www.curacaoinfo.nl. Bouw je eigen kajak Van 25 juli tot en met 2 augustus bestaat in Zweden de mogelijkheid om je eigen kajak te bouwen. Daartoe wordt een cursus gege ven nabij het bergstation van Valadalen. De kajaks worden gebouwd volgens oude Groen- landse traditie. De deelnemers gaan uit van hun eigen lichaamsgrootte en bouwen ieder een kajakskelet van hout. Vervolgens wor den de hout skeletten met huiden bekleed en waterdicht gemaakt. Meer informatie: www.hemsloid.orq/iamtland. Veel te beleven voor de kinderen, veel te genieten voor de ouders in Zoo Labyrinth Boekelo. Foto G PD/PR Ook voor thuisblijvers zijn er deze zomer volop mogelijkheden voor leuke uitstapjes in eigen land of bij de buren. Wat te denken van een paar dagen hoppen met het hele gezin over de Nederlands-Duitse grens? De Duitse en Ne derlandse re gio's Osnabrücker Land, Munsterland, Grafschaft Bent heim, Gelder land en Overijs sel bieden sa men grensover schrijdende ge zinsuitstapjes aan. Op de in ternetsite www.kinder-vakanties.nl voeren stripfiguren Lilli en Luuk kinderen van vijf tot en met twaalf jaar door de site en de Euregio. Informatie over al le attracties in de Euregio: www.vakantie4kids.nl Kids City, tel. 074-267 11 31www.kidscitv.nl: Camping de Molenhof, tel. 0541-66 12 01, www.demolenhof.nl: Natura Docet, tel. 0541-35 13 25, www.naturadocet.nl; Zoo Labyrinth Boekelo, tel. 053-450 06 50, www.boekelozoo.nl; Burg Bentheim Schloss, tel. 0049-59 22 50 11 www.burq-bentheim.de. Vakantiepark Alfsee, tel. 0049-54 64 58 37, www.alfsee.de Nog voordat de wielen de lan dingsbaan raakten zat ik al in de starthouding. Ervaren New York-gangers hadden me voor John F. Kennedy Airport gewaarschuwd, je moest rekenen op humeurige immi gration officers en lange wachttijden, bat laatste zou mij niet gebeuren, had ik me voorgenomen. Ik wilde vooraan in de nj staan om als eerste door de paspoort controle te komen. Je hebt altijd mensen die zich uitgebreid gaan omkleden in het gangpad van het vliegtuig, dus voordringen bij het uit stappen is lastig. De winst zit in het tra ject tussen de slurf en de hokjes van de douane. Bijna iedereen doet het daar rus tig aan, alsof ze een zondagse wandeling maken, het zal toch nog wel even duren voordat de koffers op de bagageband lig gen. Door het inzetten van een flinke wandel- Pas wist ik ze allemaal te passeren. Maar mhet zicht van de finish stuitte ik op een hindernis. Een stevige dame in een loodgrijze uniformjurk hield mij tegen. •Vacht!' blafte ze. Tegen haar oor hield *je een walkietalkie waar ze dingen in zei me niemand kon verstaan. Ongerust tceek ik om mij heen. Eerder ingehaalde Door DIRK MULDER passagiers druppelden binnen. Al snel vormden we een ongeregeld groepje waaraan niet te zien was wie de plek vooraan in de rij verdiende. Toen er zich voldoende mensen hadden verzameld kwam er nog een uniformjurk bij. Sa men met haar collega verdeelde ze ons over de hokjes, ik moest naar nummer zes. Als winnaar over de eindstreep gaan kon ik wel vergeten, maar ik nam nog een gunstige positie in met slechts twee mannen voor mij. Ik schatte ze in als een tweeling. Ze waren niet zo groot van stuk, hadden vrolijke ogen, donkere baarden en droegen gebreide mutsjes. Gebroederlijk presenteerden ze zich aan de balie, dat schoot lekker op. Volgens de badge op zijn borstzakje heet te de jeugdige douanier Juan Lopez, het Zuid-Amerikaanse equivalent van Jan de Jong. Juan nam de strijd tegen het terro risme heel serieus. Hij ging grondig te werk. Na de verplichte foto en het afne men van de vingerafdrukken bestudeer de hij iedere vierkante centimeter van hun paspoorten. Daarna voerde hij tele foongesprekken, haalde er collega's bij, liep weg om met een chef te overleggen, kwam terug, klopte dingen in op zijn toetsenbord en keek met de minuut zor gelijker. De mannen werden er wat lacherig van, misschien waren ze het gewend dat hun uiterlijk argwaan opwekte. Het duurde en het duurde en het duurde. Links en rechts zag ik de rijen slinken, totdat de hal bijna leeg was en er nog maar drie wachtenden waren, mijzelf incluis. Toch kwam het niet tot een arrestatie, einde lijk mochten de mannen door. Nu was ik aan de beurt. 'Excuses,' mompelde Juan Lopez. 'Altijd hetzelfde als het druk is. Problemen met het computersysteem.' New York moest nog beginnen en ik voel de me er al direct thuis. Zoeken naar zwijnen Nationaal Park de Ho ge Veluwe heeft de ko mende week diverse excursies die in het te ken staan van wilde zwijnen (foto). Op 19 juli rijdt de pendelbus naar het natuurthea- ter waar men onder het genot van een hapje en drankje in formatie krijgt over het wild. De excursie is van 20.00-22.00 uur, deelname 15 eu ro, startpunt VW Beekbergen of VW Hoenderloo. Een dag later is er een everzwijnenexpeditie onder leiding van een Velu we Ranger. Van 19.45-22.45 uur, deelname 8 euro, startpunt parkeerplaats Waterberg aan de N304 tus sen Ughelen en Hoenderloo. En tenslotte op 21 juli is er de gezinstocht 'Door de ogen van het zwijn' die kin deren en volwassenen laat ervaren hoe het is om als zwijn in het bos te leven. Van 14.00-16.00 uur, deelna me 9 euro, vertrek camping 't Schinkel aan de Migge- lenbergweg 56 in Hoenderloo. Meer informatie en aanmelden: VW Apeldoorn, tel. 0900-168 16 36. Shakespeare op Batavia Het 'oude' VOC-schop Batavia in Lelystad vormt van 26 tot en met 29 juli een passende locatie voor Shakespeares toneelstuk 'De Storm'. Het wordt een bij zondere voorstelling, beloven de makers. Per avond kunnen 150 bezoekers getuige zijn. De voorstelling begint om 20.30 uur, entree 15 euro. Reserveren en informatie: tel. 0320-26 14 09, www.bataviawerf.nl. Ruim een maand later, op 3 en 4 september, vormt de Batavia het decor voor een groot historisch scheepsspektakel waaraan diverse groepen deelnemen. Middeleeuwse riddertoemooien Ridders te paard gaan elkaar met lansen te lijf tijdens enkele riddertoer- nooien. Van 19 tot en met 29 juli, 1, 2 en 3 augustus, 16 tot en met 21 augus tus, 27 en 28 augustus treden de stoere mannen in harnas tegen elkaar in het strijdperk in themapark Archeon te Alphen aan den Rijn. Er zijn in de zomer maanden nog meer activiteiten. Zo zijn er op 9 en 10 juli middeleeuwse spe len en vermaak, maar ook troubadours, een poppentheater en verhalenver teller. Van 23 tot en met 28 juli is er een groot middeleeuws legertenten kamp. Meer informatie: tel. 0172-44 77 44. www.archeon.nl. Jules Verne in Aviodrome Het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome in Lelystad is 16 en 17 juli de locatie voor het het Jules Veme Weekend. Dit jaar wordt de honderdste sterfdag van de beroemde 'reisboekenschrijver' herdacht, en in Lelystad ge beurt dat middels een expositie. Op zaterdag is er om 14.00 uur bovendien een lezing over Jules Veme. Aviodrome is dageüjks open van 10.00-18.00 uur. Meer informatie: tel. 0900-284 63 76. www.aviodrome.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39