Badwater spoelt het toilet schoon PZC Salade Nigoise krijgt een kritische beoordeling tips W7 Ecoplay care Jeukpleister Rummikub Stapperssite Wodka NOOb PóHPje ovmut? /tuicx"Si, zaterdag 16 juIi 2005 Het toilet doorspoelen met drinkwater. Don Platteel verbaast zich er over. „Schoon water is straks misschien duurder dan benzine." Hij ontwik kelde daarom Ecoplay, een systeem waarbij zuiver wa ter vervangen is door bad en douchewater. Hoe kostbaar drinkwater is? Zeiler Don Platteel kwam erachter toen hij van de Caraï ben naar St. Tropez zeilde en op open zee drinkwater tekort kwam. Alle denkbare flesjes en pannetjes vulde hij met helder water zodat de overtocht alsnog met goed gevolg kon worden af gesloten. Maar het opende hem ook de ogen. „Ik ben me gaan verdiepen in drinkwater. Wat mij zo heeft verbaasd is dat over al ter wereld het toilet ermee wordt doorgespoeld." Sindsdien is Platteel een man met een missie. Hij ontwikkelde een systeem dat bad- en douche water opvangt, waarna het op nieuw te gebruiken is voor het doorspoelen van het toilet. Zo'n tien jaar is hij bezig geweest met de ontwikkeling. In het voorjaar presenteerde hij het product onder de naam Eco- play. Sindsdien zijn de verwachtin gen hooggespannen. Ecoplay komt in vijftig nieuwbouwwo ningen in Rosmalen. Daarna mo gelijk in nog eens vierduizend woningen. Een aantal andere ge meenten heeft interesse ge toond. Zuivering Wie de jaarlijkse nota erop na slaat, ziet zelf dat de prijs van drinkwater de laatste jaren be hoorlijk gestegen is. Dat heeft overigens weinig te maken met schaarste. In Nederland voeren rivieren en neerslag jaarlijks ne gentig miljard kubieke fheter water aan. De prijs van het wa ter hangt samen met de zuive ring. Doordat het oppervlakte water en het grondwater steeds meer vervuild raken, is het las tig en bovenal duurder om goed drinkwater te maken. Daar komt nog eens bij dat het verbruik zienderogen stijgt. Ge middeld verbruikt de Nederlan der 134 liter water per dag, met name voor douche en toilet. Daaruit stromen volgens mi lieuorganisatie Milieu Centraal dagelijks respectievelijk maar liefst 38 en 39 liter per persoon per dag. Over de grens is de situatie schrijnender. Platteel maakt het rekensommetje. Zeventig pro cent van het aardoppervlak be staat uit water. Van dit water is 97 procent zout. Van de resteren de 3 procent is volgens hem slecht 0,33 procent geschikt om drinkwater te maken. „Straks is drinkwater misschien duurder dan benzine. Maar de prijs is dan geen issue meer, want als mensen het al kunnen betalen, dan is het er eenvoudigweg niet." Besparing is dus het steek- Schematische tekening van Ecoplay, een systeem waarbij bad- en douchewater wordt opgevangen, waarna het opnieuw te gebruiken is voor het doorspoelen van het toilet. illustraties en foto's GPD woord. Daarin schuilt de belang rijkste eigenschap van Ecoplay. Het systeem werkt eigenlijk sim pel. Het bestaat uit een hoofd module en een opslagreservoir. Beide worden ingebouwd achter het inbouwtoilet, waardoor Eco play nauwelijks meer ruimte in neemt dan een standaard in bouwtoilet. De hoofdmodule vangt het douche- en badwater op, waar na het wordt gefilterd. Door een speciaal systeem zijn geen losse filters nodig. Nadat het water gezuiverd is, wordt het opgesla gen in het opslagreservoir met een capaciteit van honderd liter. Doordat warm water door de lei ding stroomt kan het bovendien ook energie opleveren. Een ingebouwde computer houdt de kwaliteit van het wa ter in het reservoir in de gaten. De computer slaat ook het ge- bruiksgedrag van de bewoners op. Staat het water te lang in het reservoir, dan loopt het auto matisch weg. Dat om vieze lucht jes te voorkomen. Hetzelfde ge beurt bij eventuele andere sto ringen. Het voordeel ten opzichte van andere recyclesystemen is vol gens Don Platteel dat Ecoplay 'individueel' is. Iedere woning heeft een eigen installatie. Het gebruikte water is bovendien al in huis. De consument kan dan ook zelf zien hoeveel hij be spaart op zijn waterrekening. Volgens berekeningen zou hij on geveer een derde besparen. Voorlopig kan Ecoplay alleen worden geïnstalleerd in nieuw bouwwoningen en bij renovatie projecten. Door het vrijwel kant-en-klaar te leveren is het volgens Platteel mogelijk om het systeem in een uur tijd te in stalleren. Dat bespaart tijd en kosten op de bouwplaats. Volgend jaar wil Platteel een systeem op de markt brengen dat ook geschikt is voor plaat sing in bestaande woningen. Paul Geerts Meer informatie: www.ecoplay.nl. Omdat we het afgelopen jaar thuis genoeg hebben gekookt, trakteren we ons in de vakantie op een eten tje buiten de deur. Geen op geprikte toestanden, we be zoeken betaalbare restau rants met meerdere vesti gingen. Deze week: De 3 Vrienden in Apeldoorn. De 'waar-voor-je-vakantie- geld meter' blijft steken op 61/2. Leuke ambiance, maar relatief hoge prijzen. De drank schroeft de reke ning op. Zeven euro voor alle gerech ten. Dat klinkt ons, van de vakantiegeld-patrouille, als mu ziek in de oren. Wat een vrien denprijs lijkt, hoeft het nog niet altijd te zijn. We schuiven aan tafel bij restaurant De 3 Vrien den op het Caterplein, midden in het uitgaanscentrum van Apeldoorn. De bediening is vriendelijk en alert, de ambiance wat ons be treft helemaal OK. We houden wel van die informele, warme sfeer. Veel hout, mediterrane en koloniale elementen en een alle gaartje aan meubilair, dat toch op een unieke manier een een heid vormt. Is dit een ketenres taurant, waarvan er nog een stuk of tien zijn? Je zou het niet zeggen. Terwijl we de kaart gretig bestu deren, bestellen we een witbier- tje. De serveerster, in spijker broek en zwart T-shirt met be drijfsnaam, weet niet of ze dat wel hebben. Ze blijken Witte Trappist (€2,50) van de tap te verkopen. Heerlijk, doet u maar twee! Van de kaart bestel ik 'De échte salade Nigoise'. Wie pre tendeert dat te serveren, kan re kenen op een kritische beoorde ling. Voor De 3 Vrienden valt die gunstig uit. Knapperige sla met een bittertje, beetgare hari cots verts, mooie sappige moot jes verse tonijn, eitje en lekkere zoute ansjovisjes. 'Te weinig' mag hier worden opgevat als kritiek én als compliment. Ook de zomerse salade van spinazie met Emmentaler en Pastrami mag er zijn. Origineel smaakpa- troon, waarbij de Witte Trap pist zich uitstekend laat door drinken. Het volgende gerechtje dat op tafel komt, laat zien dat het niet altijd prijs kan zijn in de gerech ten-loterij. De gekarameliseer- de eendenborst is alles behalve mals en hij smaakt tranig; iets waar de gebakken appelstukjes niets aan kunnen veranderen. Gelukkig, in dit geval, is het maar een kleine portie. De gegratineerde Turkse papri ka met feta en groentelasagne is gelukkig weer een schot in de roos. Evenals de uitstekende Vlaamse frieten, die we bestel len als bijgerecht en apart moe ten afrekenen (€2,75). Een ka raf je rosé, inhoud halve liter, kost €12,50. Lekker, maar be hoorlijk aan de prijs voor een huiswijn, vinden wij. Als dessert kiezen we de Canno- lo Siciliano, een oubliehoorntje met een chocolade-ricottacreme met pistachenootjes die lekker der klinkt dan hij smaakt. De crème is massief en de nootjes zijn slap. Wel heel smakelijk ge presenteerd op een ronde spie gel, en een forse portie deze keer voor €7,-. We knabbelen er samen van, maar hij gaat niet helemaal op. Nee, dan de koffie van De 3 Vrienden. Een echte aanrader en honderd procent ck Kerkhove waar voor je geld (€1,90). Lek ker heet en sterk, glaasje water, een likeurtje, heerlijke koekjes en snoepjes. De 3 Vrienden, herkenbaar aan het ovalen logo en een bamboe tuintje voor de deur, zit in Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Breda, Bussum, Hil versum, Maarssen, Utrecht, Zaandam en Zeist en binnen kort ook in Nijmegen. Salade Nigoise van De 3 Vrien den (voor- of lunchgerecht voor 4 personen): Ingrediënten: 200 gram frisé sa lade en loflo rosso gemengd; 150 gram haricots verts; 2 klei ne tonijnsteaks (ca. 350 gram); 2 eieren; 8 ansjovisfilets (blik); 12 zwarte olijven; 2 tomaten; 1 eetlepel; citroensap; 4 eetlepels dressing; zeezout en versgema len peper. Bereiding: Spoel tonijnsteaks af en dep droog met keukenpa pier. Wrijf in met citroensap, pe per en zout en laat 15 minuten intrekken. Ontdoe haricots verts van steeltjes en puntjes, was ze, dompel de boontjes in kokend water en kook in ca. 10 minuten beetgaar. Spoel af met koud water. Kook eieren in ca. 8 minuten hard, laat schrikken, pel ze en snijd in kwarten. Klop een dressing van citroensap, wijnazijn, olie, honing, tijm, pe per en zout. Was sla en slinger droog. Rooster tonijn in hete (grill)pan heel snel (ca. 11/2 mi nuut) aan beide kanten bruin. Binnenste mag sappig roze blij ven. Laat even rusten en snijd in 12 gelijke mootjes. Vermeng sla met haricots verts en dres sing en schik in het midden van de borden. Gameer met olijven, partjes tomaat, ei, ansjovisfilets en 3 stukjes tonijn per persoon. Heerlijk met knapperig stok brood en glas koele, fruitige Pro- vengaalse rosé. Tip: Liever geen vis? Vervang ansjovis door uitgebakken spek jes en tonijn door gegrilde entre- cote. Maar noem het dan geen Salade Nigoise meer! ■PLUS Muggen, het blijven irritante schepsels. Als het verjagen van de mug niet lukt en hij zijn bloeddorstige werk gedaan heeft, zitten we met de gebak ken peren. Jeuk! En wat dan? Tropenzorg heeft het antwoord: de Care Plus Bite-Patch After Insect, oftewel kortweg een jeuk pleister. Krabben is niet meer nodig, claimt Tropenzorg. Want: 'Actieve stoffen als bisa- bolol, menthol en aloë barbaden- sis worden via een gepatenteer de transdermale werking (dus via de huid) overgebracht. De jeuk vermindert en de beetplek wordt verkoeld.' Zo'n pleister werkt 24 uur. Ze worden ver kocht in pakken van veertien stuks voor €5,95. Meer informa tie: www.tropenzorg.nl. Het heeft 25 jaar geduurd voor dat Rummikub bedacht dat een kinderversie ook wel leuk zou zijn. Middels de speciale editie kunnen kinderen vertrouwd ra ken met cijfers, kleuren en se ries. Als beloning krijgen ze ster retjes uitgedeeld. My First Rum mikub is bestemd voor kinderen van vier tot tien jaar. Het leer zaam spelletje kan met twee tot vier kinderen gespeeld worden. Een potje duurt ongeveer twin tig minuten. De prijs: €16,99. De site www.specialnite.com is bedoeld voor buitenlanders die Amsterdam bezoeken, maar ook Nederlanders die een dagje uit zijn in de hoofdstad kunnen er hun voordeel mee doen. De En gelstalige site geeft inzicht in de hoofdstedelijke uitgaanswereld. Cafés, nachtclubs, homobars, smartlap kroegen, alle soorten horeca zijn er te vinden, inclu sief een 'recensie' door een team van Mokumse stappers. Doel groep is de categorie tussen de 20 en 30 jaar, die op weg wordt geholpen met een keuzelijst met sleutelwoorden als single, groups, gay, typisch Amster dams, lounge en nog zowat. Keus genoeg, hoewel special- nite.nl zegt alleen de meest bij zondere gelegenheden te vermel den. Restaurant De 3 Vrienden. Eigenlijk kan het natuurlijk niet, wodka met een smaakje. Natuurlijk, het bestaat al lang, maar staat juist wodka er niet om bekend dat die zo püür is? En smaakjes meng je er zelf wel door. Hoe dan ook: Absolut wod ka is er nu ook met een frambo- zensmaak. Het Zweedse merk voegt daarmee een nieuwe smaakvariant toe aan een reeks die in 1988 begon met citroen. De Absolut Raspberri die nu op de markt komt, is absoluut puur, bezweert de producent. Dus gemaakt van natuurlijke in grediënten, en zonder zoetstof fen. De Zweden proberen met een de framboos van zijn zoete imago af te helpen. Die heet nu 'een wilde, intense bosvrucht'. Meer informatie: www.absolut.com. VAV S*J> bOVLHC fciAAK. WC JJCVEXJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33