Huizen met het karakter van een Zeeuwse boerderij Persoonlijk op maat Ik heb wat met oud hout en oude spullen Hofje III, Westkapelle Het ideale hypotheckadres Scgcersstraat 70 Middelburg, tel. 0118 674 187 Hofje Hl wordt gebouwd aan de rand van Westkapelle. foto Lex de Meester foto's Mechteld Jansen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl F.mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-: 7peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 16 juli 2005 DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een ki jkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. II ij kocht het huisje zo'n acht jaar geleden van een -*■ vriend die 'grote plannen had en de wijde wereld wilde intrekken'. Die grootse plannen liepen op niets uit, maar Jan van der Ven zit nog wel in het huisje aan de Lombardstraat in Zierikzee. Tegenover de voormali ge LTS, waar hij vroeger naar school ging. „Ik zat hier vroeger altijd in de vensterbank een sigaretje te ro ken", herinnert Jan zich glimlachend. „Nooit gedacht dat ik hier zou gaan wonen." De garagedeur naast de woning staat open. Op de gara ge staat Lotte's party place geschilderd. Dochter Lotte is nu nog vier maar ooit kan ze een feestje geven in de garage, die dan ook een echte doorgang naar de woon kamer heeft gekregen. „Ik heb nu al een gat in de muur gemaakt. Daar kun je net doorheen. Maar dat gat moet straks groter worden, met glas erin. Dan heb je ook een betere lichtinval in de woonkamer", denkt Jan vooruit. Zo heeft hij nog veel meer plannen met het huis. Er is al veel gedaan. „De douche was zo'n ouderwets schim- melhok achter, die heb ik al opgeknapt. Ik heb ook een houten vloer gelegd. Dat hout komt uit de sloop van een warenhuis in Amerika. Het is in een container naar Australië verscheept en vervolgens naar IJmui- den. Daar heb ik het opgehaald. Ik kreeg die tip van een vriend. Via, via kom ik altijd aan mijn spullen. Ik vind het prettig om op die manier een beetje aan te keu telen. Ik heb wat met oud hout, met oude spullen. Ik duik liever een container in, dan dat ik het nieuw koop. Ik kom alleen in een bouwmarkt voor gereed schap, niet voor materiaal. Mijn hout ligt overal, bij mijn vader, hier in de garage, bij m'n broer. Laat het maar gewoon liggen, het komt altijd wel van pas." Laatst heeft hij op de begane grond alle gipsplaten van de wanden afgehaald. „Ik zat al een tijdje vast. Ik kon niet verder. Het hield op bij die gipsplaten. Nu die eraf zijn, heb ik weer ideeën. Ik had gewoon wat ruimte in m'n hoofd nodig. En ik vind het eigenlijk wel mooi zo, die kale steen. Ik weet nog niet wat ik er mee ga doen. Misschien laat ik het wel zo." Vriendin Annet vind het allemaal best. Ze laat Jan zijn gang gaan. Achter het huis ligt een klein plaatsje. Tussen de klim op langs de tuinmuur verschijnt de kop van een zwart-witte kat. Hij blikt nieuwsgierig naar de bezoe kers. „Dat is Appel." Even later piept nog een kopje door het groen, maar dat verdwijnt vrijwel direct. „En dat is zijn zoon, maar die is wat schichtiger." „Ik zou alleen wel een wat grotere tuin willen, je zit hier heel lekker, maar het is vrij klein. Daarom zitten we ook vaak gewoon op straat, aan de voorkant. In de koelte van het gebladerte. Daar staat een schitterende boom. Mensen vragen wel eens 'waarom laat je die niet weghalen, hij neemt toch veel licht weg?' Ik denk er niet aan. Het is een geweldige boom. Die blijft daar lek ker staan. Twee keer per jaar ga ik het dak op om de bladeren uit de goot te halen. Dat is trouwens ook een heel mooi plekje, zo op het dak." Annemarie Zevenbergen Gelegen aan de Noord zee en de Westerschel- de, moet Westkapelle haar uitbreiding landinwaarts zoeken. In het noordoosten van het dorp verrezen de af gelopen tien jaar de nieuw- bouwplannen Hofje I en II. In augustus wordt begon nen met de bouw van Hofje III, het laatste hofje. Een plan met een typisch Zeeuws karakter. Het was misschien wel een beetje voorspelbaar aan welke kant Westkapelle zou gaan groeien, maar toch nam A. W. Roose uit Zoutelande een risico toen hij negen jaar gele den 1,8 hectare grond aankocht aan de oostkant van Westkapel le. De projectontwikkelaar hield zijn adem in toen minister Pronk de suggestie deed om rond ieder dorp een rode lijn te trekken waarbuiten niet ge bouwd mocht worden. Gelukkig voor Roose en voor Westkapelle gingen de plannen van Pronk niet door. Inmiddels is de land bouwgrond omgezet in bouw grond, rijp om bebouwd te wor den. Twee types woningen van Hofje ni ontwierp Roose - van huis uit bouwkundige - zelf, de rest liet hij over aan architectenbureau De Koeijer Laban uit Kapel- Ie. De verkoop komt voor reke ning van zijn zoon, makelaar R. Roose uit Zoutelande. Bouw bedrijf Flipse uit Koudekerke zal de woningen gaan bouwen. Het gaat om 25 woningen; één vrije kavel gaat naar de vroege re grondeigenaar. Aan de buitenste rand van het bouwplan komen twaalf vrij staande woningen, uitgevoei'd in drie verschillende types. In het midden van de wijk moet een rijtje met vier starterswonin- gen verrijzen, plus acht twee-on- der-eenkapwoningen met een garage. Ondanks de verschillen de uitvoeringen, krijgt de wijk een eenduidig uiterlijk. „Omdat de huizen aan de rand van het dorp komen te liggen, hebben we gekozen voor een landelijke uitstraling", vertelt de project ontwikkelaar. Boerderijtjes Als hij vertelt over de vrijstaan de woningen, spreekt hij van boerderijtjes. Gelet op de groot te van de percelen, komt die be nadering aardig in de buurt. Het kleinste perceel is 478 vier kante meter, maar er zijn ook ka vels van 800 vierkante meter en meer. Rust gegarandeei'd in de wijk, maar ook met de ruimte zit het wel goed. Het rijtjeshuis heeft een inhoud van 527 m3 en pers ten minste een jaar in een huurwoning wonen, een jaar in wonend zijn of minder dan een jaar zelfstandig wonen. Inmiddels heeft de gemeente de gegevens van twee belangstellen den in behandeling genomen. „Wij vinden het belangrijk dat starters een kans krijgen binnen onze gemeente", vertelt wethou der van Ruimtelijke Ordening J. Bostelaar. „We vinden het ei genlijk jammer dat er niet meer starterswoningen in de wijk ko men, maar de makelaar heeft ons ervan overtuigd dat er veel vraag is naar vrijstaande wonin gen in Westkapelle." Dat is op zich wel te verklaren, want in het oudere deel van het dorp zijn niet veel vrijstaande woningen. Bovendien zal de ko mende jaren verloop plaatsvin den in Westkapelle, mede door de bouw van een woonzorgcom plex aan de Westkappelse Kreek. Aan een duurder seg ment is gebrek in Westkapelle. De wethouder benadrukt overi gens dat Westkapelle voorlopig nog niet is uitgegroeid. „De noodzaak van uitbreiding blijft. In de toekomst steken we wel licht de Kerkeweg over. Ook bij de Parkweg zijn nog mogelijkhe den, maar zover zijn we nog niet. Voorlopig hechten we veel belang aan inbreiding van het dorp en Westkapelle heeft nog wel wat open gebieden." Anita Janse Twee van de vijf verschillende typen woningen in Hofje III. het grootste vrijstaande type heeft 665 m3 ter beschikking. Afgezien van de ruime opzet, doet ook de stijl van de wonin gen sterk denken aan de traditio nele Zeeuwse boerderij. In het veiieden bouwde Roose in Zee land verschillende boerderijwo ningen. Vanuit zijn ervaring weet hij dan ook dat het een ge wilde stijl is onder huizenko pers. Een stijl die ook de voor keur kreeg van de Welstands commissie van de gemeente Veere. Een eis waar niet aan te tornen viel, was het rode pan nendak. Die kleur is bepalend voor het karakteristieke uit zicht vanaf de Westkappelse dijk. De pannen van Hofje III worden niet alleen rood, maar ook traditioneel handgebakken. Zo zorgen ze, samen met de handgevormde baksteen, voor een nostalgische uitstraling. Het meest zichtbepalend voor de wijk worden de zwartgeteer- de gevelplanken. Alle woningen (zelfs de rijtjeshuizen) krijgen, voor een deel, houten, gepotdek- selde muren. Verschillende po tentiële kopers hebben al ge vraagd of die houten delen ook vervangen mogen worden door een kunststof variant, maar daar wilden de ontwerpers niet van weten. De gevelplanken zijn van redcider; een oersterke hout soort die tegen de Westkappelse weersinvloeden is opgewassen. Ook de kozijnen zijn van hout, uitgevoerd in de kleuren groen met wit. Dat zijn kleuren die in Westkapelle de toon zetten. De houten boeiboorden en windve ren maken het plaatje compleet. Er is wel gekozen voor hang- en sluitwerk van roestvrijstaal waar het zout geen vat op kan krijgen. En waarschijnlijk wor den er knotwilgen in de wijk ge plant, die zijn goed bestand te gen de zeewind. Inmiddels is voor ongeveer zes tig procent van de woningen een vooral te maken met de keuze voor duurdere bouwmaterialen. Een huis van 180.000 euro is niet voor veel starters wegge legd. Inmiddels heeft de make laar de gemeente Veere bereid gevonden om de toekomstige be woners tegemoet te komen met een starterslening. Onlangs heeft de gemeente die lening op gesteld om starters op de wo ningmarkt een handje te helpen bij de aanschaf van een huis. koper gevonden. Tot nu toe ko men negen kopers uit Westkapel le, verder zijn het buitenstaan ders die op de nieuwbouwplan- nen hebben gereageerd. Tot drie maanden na de start van de ver koop (1 april 2005) kregen inwo ners van Westkapelle overigens voorrang, daarna werd de wijk vrijgegeven voor mensen van buitenaf. Doorstromers Het zijn veelal doorstromers die een huis (kunnen) kopen in Hof je III, met uitzondering van de rijtjeswoningen. Het was een eis van de gemeente om die huizen betaalbaar te houden voor star ters op de woningmarkt. Bij na der inzien werden de prijzen toch aan de hoge kant. Dat heeft Veerse jongeren tussen de 18 en 30 jaar kunnen een lening krij gen van de gemeente van maxi maal 30.000 euro. De eerste drie jaar hoeven ze die niet af te los sen en hoeven ze er ook geen ren te over te betalen. Voorwaarde voor deze lening is dat de kale koopsom van de woning (reke ning houdend met acht procent kosten) niet meer dan 167.000 euro mag bedragen. De kopers moeten wel voldoen aan de voor waarden. Dat betekent dat po tentiële kopers op basis van hun eigen inkomen een hypotheek van 150.000 euro af moeten kun nen sluiten. Het verschil tussen de maximaal te krijgen hypo theek en de koopsom wordt over brugd door de gemeente. Ande re voorwaarden zijn dat de ko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27