We leven tussen twee werelden PZC Frau Antje is een vrolijke en enthousiaste jonge vrouw Polen willen zoveel mogelijk werken zaterdag 16 juli 2005 Schone natte onderbroeken liggen in de mand, klaar om aan de lijn droog te wappe ren. Een baklucht waaiert vluchtig over het terras, waar een jonge vrouw ontwaakt uit haar boek als het gerammel van bestek klinkt. De kerkklok van Wolphaartsdijk luidt met zes slagen de vroege avond in. Het is etenstijd in hotel Royal. Na een dag fysieke arbeid lusten de Poolse gasten het vlees wel Ook in Zeeland duiken steeds meer Poolse nummerborden op. foto Koen Suyk/ANP Even is er verwarring. Met han den en voeten maakt een man duidelijk dat hij iemand gaat halen. Op de bar 'speelt een kleine kleuren televisie. Een satelliettuner stuurt het sneeuwerige signaal en krakeri ge geluid van de Poolse omroep door. Gebiologeerd staart een kalen de veertiger onderuit gezakt in een stoel naar het scherm. Hij geeft een vriendelijk knikje. Maar hij be spaart zich de moeite iets te zeggen. Van zijn gezicht valt af te lezen dat het vandaag vroeg dag was en dat zijn lijf het even heeft gehad. Aleksandra Jaloszynska (22) daaren tegen stapt vief de 'huiskamer' bin nen. Ze is de enige die een woordje Engels spreekt en wel wil praten. De anderen twijfelen en spreken haar in het Pools toe. Ze glimlacht, wuift een enkel bezwaar weg, sust wat en gaat er rustig bij zitten. In het hotel verblijven afwisselend tussen de veertig en vijftig Polen, die naar Zeeland zijn gekomen om er aan het werk te gaan. Eigenaar van het hotel is uitzendbureau Euro contract Zeeland van Robin Kaspers en Jack Goense. „Een gespeciali seerd selectie- en wervingsbureau werft de Polen en zorgt voor vervoer naar Nederland. Wij verzorgen de huisvesting, het vervoer in Zeeland, de verzekeringen en zo nodig een werkvergunning. Ook kunnen men sen bij ons terecht als ze vragen of problemen hebben. Het selectiebu reau is belangrijk, omdat we geen problemen willen met mensen die hier illegaal zijn. Dat is ons dus ook nog nooit gebeurd." Eurocontract Zeeland heeft 200 plaatsen in Zeeland beschikbaar: be halve het hotel in Wolphaartsdijk, beschikt het bureau ook over een pension in Ovezande, vakantiehuis jes en woningen in andere dorpen. „Meer contractanten kunnen we niet aan, omdat we niet meer huis vesting hebben." Op de parkeerplaats verklappen de kentekenplaten van een stuk of tien Aleksandra Jaloszynska: „Sommige mannen missen hun vrouw en kinderen zo erg dat ze aan de drank gaan." foto Dirk-Jan Gjeltema. Hotel Royal in Wolphaartsdijk; een lik verf zou geen kwaad kunnen. foto Willem Mieras auto's de nationaliteit van de hotel gasten. De auto's zien er een beetje uit zoals het "hotel: wat vervallen, hier en daar een kreuk en een deuk. Een lik verf zou het hotel in elk ge val geen kwaad kunnen. Maar de Polen zijn er blij mee, zegt Jaloszynska. Ze geeft toe: het is mis schien niet de meest ideale slaap plaats, maar wel gratis. „Mits de gas ten niet meer dan een euro of vijf per uur aan loon in hun zak steken. Maar de mensen vieren hier geen va kantie", vertelt ze in redelijk vloeiend Engels. „Sorry hoor, maar hier hoort een si garet bij." Ze haalt een pakje uit haar achterzak, grist er een saffie uit en jaagt er de brand in. „De mensen zijn hier om geld te ver dienen", steekt ze van wal. „De meeste komen uit het zuiden van Po len, hebben geen cent te makken en zoeken hun heil in Nederland. Niet dat ze het zo leuk vinden om maan den van huis te zijn. Ze zien het als enige mogelijkheid om nog iets te verdienen." Ze reizen niet op de bonnefooi naar Nederland. „In Polen zoeken de meesten contact met uitzendbu reaus. Soms gaat het contact via par ticuliere bemiddelaars en moet er wel 100 euro voor worden betaald." Meestal verblijven de Polen tijdelijk in Nederland, „Degenen die ook een Duits paspoort hebben, hoeven geen werkvergunning aan te vragen. Die komen meestal voor een maand of drie werken, gaan een maand terug naar Polen om vrouw en kinderen te zien. Sommigen hebben in Polen ook nog werk, anderen gebruiken de tijd daar om de kranten te lezen en weer een beetje bij te komen. Daar na gaan ze weer naar Nederland om geld te verdienen." Eenvoudig De uitzendbureaus zorgen voor werk en onderdak, vertelt Jaloszyns ka. „Zij bepalen waar we werken. Dat kan overal zijn. Meestal in de agrarische sector, maar soms ook sorteerwerk of het schoonmaken bij mensen thuis. Eenvoudig werk dus." Volgens Joloszynska krijgen ze van het uitzendbureau tussen de vijf en zes euro per uur betaald. Directeur Kaspers spreekt dat tegen. „De Po len krijgen gewoon het cao-loon." Jaloszynska zegt dat het een 'leven is tussen twee landen'. „Tussen twee werelden eigenlijk. Om zoveel moge lijk voor thuis over te houden, leven de mensen zo zuinig mogelijk. Ik weet dat er van zestig euro per week rondkomen. Vergeet daarbij niet dat mensen met hun mobieltje nogal eens naar huis willen bellen en ook gewoon boodschappen doen." Met de dorpsbewoners zoeken de Po len zo min mogelijk contact. „Goed kope werkers gedragen zich niet als een koning", geeft ze als verklaring. „De dorpsbewoners zijn buitenge woon aardig. De Nederlanders op het werk ook. Maar toch merk je een verschil. Sommige mensen zien ons toch als goedkope werkers en kijken ons met scheve ogen aan." Starend naar de grond. „We zijn hier om geld te verdienen. Na een dag werken ben je het zat. Je eet, doucht, kijkt televisie, praat met el kaar en gaat naar bed. Het is de vol gende ochtend weer vroeg op. Boven dien is de taal een probleem. Nie mand spreekt Nederlands, dus con tact leggen met anderen gaat nauwe lijks." Maar al zouden ze willen en kunnen, dan hebben ze er ook weinig tijd voor, weet de Poolse die zelf in de glastuinbouw werkt. „Veel tijd heb ben de mensen ook niet. Het ligt er aan wat voor werk iemand doet, maar de een begint om zes uur, de ander om zeven of acht uur. Werkda gen duren gemiddeld tussen de ne gen en twaalf uur. Veel werken er ook nog eens zes dagen in de week om maar zoveel mogelijk geld te ver dienen." In de'anderhalve dag die overblijft, maken de Polen uitjes, gaan ze eens naar een feestje, naar het strand of naar de kerk. De Polen gaan niet naar de dorpskerk, maar reizen naar Goes of Vlissingen. Om de twee we ken komt een Poolse priester vanuit Rotterdam over naar Zeeland. „Hij is voor ons een steun en toeverlaat. Niet alleen voor het beleven van ons katholieke geloof. Maar ook voor het leren van de Nederlandse taal. We kunnen bij hem terecht met pro blemen of gewoon, als we het even moeilijk hebben." Ze slikt, drukt haar peuk uit en blaast diep uit. „Sommige mannen missen hun vrouw en kinderen zo erg dat ze aan de drank gaan. Niet omdat ze het willen. Ze hebben het nodig om hun verdriet te weg te drin ken." Problemen met de buurt zijn er niet, melden de gemeente Goes, maar bo venal ook de bewoners zelf. „Soms staat de muziek wel eens wat te hard, maar dat lossen we dan ook op." De directe buurman van het hotel, M. Phernambuq is blij met zijn bu ren. „Ze groeten allemaal even net jes en ik heb nooit problemen met ze. Er wordt altijd zo negatief over Polen gedaan. Maar ik zie dat ze hard werken, voor naar onze begrip pen weinig geld. Maar zij zijn er blij mee." Jeffrey Kutterink Oost-Europeanen dringen meer en meer door tot de Zeeuwse arbeids markt. Aanvankelijk alleen nog in de agrarische sector, maar steeds vaker ook in de bouw. In het hele land werken naar schatting tussen 35.000 en 50.000 Oost-Europeanen. Hoeveel in Zeeland is niet bekend; duidelijk is wel dat het er minstens enkele honderden zijn. De meesten werken in de landr en tuin bouw. Weinig Oost-Europeanen zijn di rect in dienst bij werkgevers. Detache- rings- en uitzendbureaus zijn doorgaans de weg om een plek op de Nederlandse ar beidsmarkt te verwerven. Een klein deel laat zich als zelfstandige zonder perso neel bij de Kamer van Koophandel in schrijven. Ze geven op dat ze een loon- of klussenbedrijf beginnen en gaan vervol gens aan de slag in de (land)bouw door zich te verhuren. Een maas in de wet. Zo omzeilen ze de procedures waarlangs een werkvergunning moet worden aange vraagd. Bij de Kamer van Koophandel Zeeland hebben zich dit jaar tot dusver 26 Oost- Europeanen ingeschreven als zelfstandi ge zonder personeel. „De hausse verwach ten we weer tegen september", zegt woordvoerder Mark Volleman. De Kamer van Koophandel trok eind sep tember vorig jaar aan de bel. Massaal meldden zich Polen, luidde het bericht. Was het toen nog de agrarische sector, steeds meer is er een verschuiving zicht baar naar de bouw en in iets mindere ma te de horeca. FNV Bouw weet dat ook en houdt de ont wikkelingen daarom nauwlettend in de gaten. Vakbondsbestuurder Bert Roes: „Er moet onderscheid worden gemaakt tussen Polen met en zonder een Duits pas poort. Polen met een dubbele nationali teit mogen zich vrij door Europa bewe gen en hebben geen werkvergunning no dig. Polen met enkel een Pools paspoort hebben dat wel." Arbeidsvoorwaarden Hoeveel mensen de wet omzeilen door zich als zelfstandige zonder personeel te verhuren is niet duidelijk. „We gaan als vakbond niet over de vraag wie in Neder land wel of niet mogen verblijven. Die dis cussie gaan we dus ook niet aan. Waar het ons wel om gaat is dat voor deze men sen dezelfde arbeidsvoorwaarden gelden als voor alle andere werknemers in de bouw. We hebben in de bouw-cao afspra ken gemaakt. Die moeten ook gelden voor mensen die niet direct onder de cao vallen. Daar hebben we het met het uit- zendwezen over gehad. Verder vinden we het noodzakelijk dat ook de Oost-Europe anen de veiligheidsvoorschriften begrij pen en toepassen, dat de huisvesting gere geld is en dat er goed met de mensen kan worden gecommuniceerd." De lonen vormen een probleem, aldus Roes. „Nederlandse bouwvakkers verdie nen 33 tot 34 euro per uur. Buitenlandse werknemers krijgen tussen de 22 en 25 eu ro per uur. Met concurrentie op lonen zijn we niet blij: ze doen allemaal hetzelf de werk, dus moeten ze ook gelijk be taald krijgen. Toch zie je de druk op de lonen groter worden, waardoor Neder landse bouwvakkers niet aan de slag kun nen. Ook de werktijden staan onder druk. „Po len willen zoveel mogelijk werken in de tijd dat ze in Nederland zijn. Je merkt dat werkgevers daar gevoelig voor zijn." Er valt voor werkgevers geld te verdie nen, stelt Roes vast. „Ze gaan er verschil lend mee om. Er is een grote groep die geen gedonder wil en alles keurig regelt. Er zijn ook werkgevers die niet willen we ten waar iemand vandaan komt en hoe de zaken zijn georganiseerd. Als iemand te gen een relatief laag loon lang wil wer ken is dat geen probleem. Dat speelt met name in de wereld van de onderaanne mers. Dan moet je denken aan metsel werk, steigerbouw, schilders en de parti culiere markt met kleine verbouwingen en dergelijke." Een werkgever die geen lid is van een werkgeversvereniging, hoeft zich niet aan de cao te houden. Maar als cao-bepa lingen 'algemeen verbindend' verklaard zijn voor de hele bedrijfstak, dan moeten ongeorganiseerde werkgevers zich daar aan houden. „Doordat de bouw-cao niet algemeen verbindend is verklaard, ont staat er ruimte om te rotzooien. Dat is een van de zaken waarop we ons als vak bond voor inzetten om bij de politiek ge daan te krijgen." Het enige echte kaasmeisje van Nederland: Madeleen Driessen. foto Michael Abels/GPD Unilever heeft het Zeeuws Meisje, de kaasindustrie koestert haar eigen am bassadrice: Frau Antje. Ze heeft een eigen magazine, een eigen website (www.antje.de) en duizenden fans in Duits land. Maar wie is de vrouw achter Frau Antje? Madeleen Driessen, het enige echte kaasmeisje van Nederland- Nee, ze is niet in kostuum en loopt ook niet op klompen. Op deze zomerse, maar enigs zins bewolkte dag zet ze haar tanden in een broodje kaassalade. „Ik ben gek op kaas. Kaas verveelt gewoon nooit, maar er zijn ook zoveel verschillende soorten", vertelt de blondine. Ze heeft het druk, was net nog in gesprek met een televisieverslaggever van een Duit se televisiezender en straks heeft ze een af spraak op boerderij Zeilzicht in Zuidscher mer voor een programma van de KRO. Als Frau Antje is ze met enige regelmaat te zien op de Duitse televisiezender. In Nederland is ze bekender als presentatrice van het life- styleprogramma Mijn platteland op RTL5, waarin ze elke week een bekende Nederlan der bezoekt die op het platteland woont. Ze is net terug uit New York. „Daar was ik gewoon als mezelf", lacht ze, terwijl ze ver telt ietwat last te hebben van een jetlag. Hoewel dat niet aan haar is te zien, want haar ogen stralen en lachrimpeltjes verra den dat ze een vrolijk karakter heeft. „Madeleen is Antje en Antje is Madeleen. Madeleen is een vrouw van net 33 jaar die natuurkunde heeft gestudeerd in Utrecht, als voorlichter op de universiteit heeft ge werkt en als tekstschrijver voor Ook dat nog en Onderweg naar morgen. Ik begon met presenteren bij de regionale televisie zender Noordwest TV." Een behoorlijk cur riculum vitae, waar haar loopbaan als Frau Antje nog aan moet worden toegevoegd. Ze is inmiddels haar zesde jaar ingegaan als kaasambassadrice. „Ik ben uitgekozen via een castingbureau. Ze zochten een Hol lands gezicht en meer wist ik niet. Toen be kend werd dat ze een nieuwe Frau Antje zochten, werd ik alleen maar enthousiaster, want dan gaat het tenminste echt om iets." Duitse markt Frau Antje is bedacht voor de Duitse markt. „Ik ben gewend om in het Duits over Antje te praten en moet nu dus even omschakelen naar het Nederlands. In Ne derland heb ik weinig bezigheden als Frau Antje en ben ik ook lang niet zo bekend. In Duitsland heb ik een Antje-magazine, een website en bestaat er ook een Frau Antje-gala. Ik krijg ook altijd heel veel fan mail. Ik kreeg zelfs eens een enthousiaste mail van een vrouw die haar dochter naar mij vernoemde, Antje dus." Wie denkt dat Frau Antje alleen maar voor de camera hoeft te lachen, heeft het mis. „Frau Antje is een vrolijk, enthousiast, sym pathiek, jong en fris meisje. Het is geen ster die ver boven de mensen staat, maar eerder een vriendin. Ze is toegankelijk voor ieder een. Ze gaat ook met haar tijd mee, want ze is een moderne, jonge vrouw. Ze is wel tra ditioneel, maar niet ouderwets." Madeleen Driessen kan zich erg vinden in Frau Antje. „We lijken op elkaar, maar dat komt ook doordat ik zelf veel over haar heb te zeggen. Laat ik zeggen dat de ideeën Ma deleen zijn en die zijn goed toe te passen op Antje. Zo heb ik Antje al op stelten laten lo pen, op een hoovercraft laten zitten en la ten skaten. Toen astronaut André Kuipers vorig jaar op Kazachstan landde, heb ik zelf geregeld dat ik hem daar als Frau Antje zou opwachten, Dat was een kans® ik niet zomaar voorbij kon laten gaan en ook zelf leuk vond om te doen. Ik vind hel wel prettig dat ik op eigen initiatief zulke dingen mag regelen. Dat maakt de hele Frau Antje ook leuk." Antje slokt niet zoveel tijd op d geen tijd meer heeft voor andere dingen „Antje is er altijd tussendoor en het iseen baan die ik goed kan combineren met W platteland. Het is soms wel eens jammer dat ik niets op mijn vakgebied doe, maai door vrienden en vriendinnen van de uni versiteit blijf ik toch aan wetenschap ver bonden." Nanska van de L» foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24