Het gaat erom je eigen weg te vinden James Brown en Tina Turner doen het toch ook nog 23 Mahima Sinke, emotioneel lichaamswerker Boney M. is weer terug op tv zaterdag 16 juli 2005 Ze draait haar hand niet om voor het verven van de bui tenboel van haar oude dijkwo ning, is erg begaan met de cliën ten in haar praktijk voor emo tioneel lichaamswerk, voelt zich zeer aangetrokken tot de meditaties van Osho (voorheen: Bhagwan) en zit deze dagen aan de buis gekluisterd om vooral niets van de Tour de France te missen. Het is duide lijk: Mahima Sinke (geboren Paulien) laat zich niet zo ge makkelijk in een hokje stop pen. Gelukkig niet. De kunst van het leven schuilt volgens haar juist in het volgen van je innerlijke kompas. Je moet zorgen dat je op je eigen be nen staat", vindt Sinke. „Anders ben je veel te makkelijk te beïnvloe den." Ze gaat voor naar haar praktijk ruimte, de vroegere dorsvloer van het boerderijtje aan de 's Heer Hendrik- skinderendijk, waar ze sinds 1994 met haar man en twee kinderen woont. Ma hima Sinke en haar kinderen zijn de derde en vierde generatie Sinkes die langs het.dijkje wortel schoten. „Mijn grootvader was veehandelaar en mijn vader veehouder en -hande laar", vertelt ze. „Aan de overkant van de dijk, waar nu bedrijventerrein Klein Frankrijk en de Goese Polder liggen, keek je vroeger zo de weilan den in. Daar graasden de koeien naast de grasdrogerij van Timmerman." Sinke is - na jaren van omzwervingen - helemaal op haar plek onderaan de stille dijk. Op haar achttiende begon ze te reizen naar Israël, Egypte en Griekenland. „Tussendoor kwam ik dan steeds even thuis om wat geld te verdienen. Dan werkte ik in het tuin centrum of in de mossels. Eigenlijk overal waar ze me nodig hadden." Later trok ze op.de fiets door Spanje en Zuid-Frankrijk, hielp er mee met de druivenpluk en werd er verliefd. Samen met haar nieuwe partner ves tigde Sinke zich in de Montagne Noir. Ze werkte er eerst in loondienst op een bedrijf met 240 melkgeiten en 400 vleesschapen. „Later zijn we voor ons zelf begonnen met een kudde van der tig Zeeuwse melkschapen op een pachtboerderij in St. Chinian. De melk verkaasden we zelf. Die kaas ver kochten we vervolgens op markten in de buurt." Tegelijkertijd werkten Sin ke en haar vriend ook nog als landar beiders in de druivencultuur. Overleven „Het waren intense jaren. We hebben daar zóveel meegemaakt; noodweer waarbij er binnen 24 uur 200 millime ter regen viel, de rivier die buiten haar oevers trad, een stal die plotse ling instortte. Het was soms echt over leven." Toch had ze het er goed. „We zaten middenin de natuur. Prachtig. De dichtstbijzijnde winkel was twintig kilometer verderop." Sinke kreeg kort op elkaar twee kinde ren en was niet van plan om zich ooit nog in Nederland te vestigen, totdat haar dochter ernstig ziek werd. „Mijn toenmalige partner en ik bleken sa men niet sterk genoeg om die zorg te dragen", constateert ze nuchter. „Het lief ging heel goed; het leed kon onze relatie niet aan." Sinke keerde alleen terug naar Zeeland en vestigde zich met de kinderen (dan 2 en 1 jaar oud) in Driewegen, vlakbij één van haar oudere zussen. Haar dochter knapte aardig op, maar zelf viel Sinke in een diep gat. „Ik moest mijn idealen, mijn schapen, mijn kippen, mijn hond en mijn katten achterlaten en zien hoe ik mijn leven weer opbouwde." En dat viel niet mee als alleenstaande moe der met twee kleine kinderen. „Het was zo'n gigantische overgang: van het ruige Franse platteland naar het gecultiveerde Nederland. Ik wist ge woon niet waar ik moest beginnen." Net als na de dood van haar moeder, die aan kanker overleed toen Sinke zestien was, stond ze opnieuw voor de keuze. „11? had altijd twee liefdes: de zorg voor mensen en mijn interesse in kleinvee."Op haar zestiende koos ze voor de verpleging om vervolgens tot de ontdekking te komen dat ze op een zaal met zes bedden, patiënten niet de liefde en aandacht kon geven die ze in haar ogen verdienden. Nu trok op nieuw het kleinvee, maar Sinke zag in Zeeland weinig mogelijkheden voor kleinschalige veeteelt. Even zag het er naar uit dat ze de schaapskudde in de Zak van Zuid-Beveland zou gaan hoe den, maar dat kreeg Sinke niet gecom bineerd met de zorg voor twee kleine kinderen. Ze heeft uiteindelijk veel Naam;.. -- Mahima Sinke Geboren: 8 mei 1960 in Goes Woonplaats: Goes Burgelijke staat: Getrouwd met. Mark Iioekstein, twee kinderen Annabel (17) en Arjaen (16) Opleiding: Mavo, opleiding tot verpleegkundige, opleiding tot neo-reichiaans therapeute, opleiding tot neurolinguïstisch programmeur Werk: Eigen praktijk voor lichaamsgerichte psychotherapie en medewerkster bij de thuiszorg. baat bij een lichaamsgerichte thera pie, waarbij Sinke ontdekt dat ze aller lei gevoelens feitelijk al jaren weg drukte. „Het was letterlijk een verade ming toen ik leerde hoe ik mijn emo ties de ruimte kon geven", vertelt ze. In die tijd besluit Sinke om zelf een op leiding tot neo-reichiaans therapeute te gaan volgen. Die therapie stoelt op de gedachte dat alles wat mensen meemaken in hun lijf wordt opgeslagen. Sinke: „Zolang je dat een plek kunt geven, is dat geen probleem. Maar ga je zaken ontken nen, dan kunnen moeilijke gevoelens of negatieve ervaringen zich vastzet ten en klachten opleveren. Mensen krijgen bijvoorbeeld rugpijn of een maagzweer of ze krijgen last van hy perventilatie." Het was ook in die tijd dat Sinke be sloot Sannyas, ofwel leerling van Bhagwan (tegenwoordig Osho) te wor den. „Ik las veel van zijn boeken en voelde me zeer tot zijn denkbeelden aangetrokken. Bhagwan is als leer meester niet eens zo nieuw, maar hij verstaat de kunst om denkbeelden van oude meesters, zoals bijvoorbeeld Boeddha, te vertalen naar deze tijd." Matje Ook de meditaties van Bhagwan spra ken Sinke aan. „Oosterse meditaties, waarbij je doodstil op een matje moet zitten, zijn helemaal niet geschikt voor ons Westerse mensen. Wij kun nen dat helemaal niet. Bhagwan ont wikkelde een heel actieve manier van mediteren die echt geweldig is." Het feit dat ze haar voornaam Paulien veranderde in Mahima (ofwel great ness) wekte thuis weinig beroering. „Ik kom uit een nest van zoekers op het gebied van geloof. Mijn vader was atheïst, terwijl mijn moeder zeer reli gieus was. Bij ons thuis leefden we naar het credo: 'Ga op zoek en behoud het goede'. Zelf ging ik vroeger naar zondagsschool bij de pinkstergemeen te, maar ik tekende bij het Leger de Heils. En dan ben ik ook nog lid ge weest van de gereformeerde meisjes club." Over de excessen in de jaren tachtig in de Bhagwancommunes, haalt ze haar schouders op. „Mensen die niet stevig in hun schoenen staan, zijn makkelijk te hersenspoelen.Het gaat erom om je eigen weg te vinden; niet om jezelf te verhezen in een collec tief." Dat is ook precies wat Mahima Sinke de mensen duidelijk wil maken die bij haar in therapie gaan. „Het is prachtig mensen bewust te maken van hun eigen mogelijkheden en hun eigen kracht", zegt ze. Om dat doel te bereiken, combineert Sinke twee heel verschillende thera piemethodes. In de allereerste plaats lichaamsgerichte psychotherapie, waarbij het belangrijk is om te erva ren waar in het lichaam spanningen worden vastgehouden, op welke plek het lijf verkrampt is of juist te slap. Aan de andere kant kan Sinke met haar opleiding tot neurolinguïstisch programmeur cliënten ook met ge sprekken behandelen. „Dat is een heel mentale ingang. Die is voor sommige mensen beter geschikt", vertelt ze. „Ook is het soms een goede start voor die cliënten voor wie de lichaamsge richte benadering nog te heftig is." Behalve voor individuele sessies, ont vangt Sinke ook cliënten in groepsver band. „Ik geef bijvoorbeeld communi catiecursussen aan mensen die dit pri vé en voor hun werk kunnen gebrui ken", zegt ze. „Dat is ontzettend leuk. Ik werk onder meer met rollenspellen die mensen bewust maken van hun ei gen en andermans taaipatronen. Zo leren ze hun eigen communicatie be ter te sturen." Om niet fulltime met de problemen van anderen bezig te hoeven zijn, steekt Sinke in en om het huis graag de handen uit de mouwen. Ze heeft een grote moestuin, waarin ze biologi sche groente kweekt, verft op gezette tijden de buitenboel van het huis en vindt ook nog tijd om naar sport te kij ken. Deze weken is Sinke in de ban van de Tour de France. Vooral de bergetappes vindt ze prachtig. Maar ondanks al die activiteit kan de weegschaal van Sinke nog wel een ge wichtje gebruiken aan de wat meer aardse kant van het bestaan. Daarom werkt ze nog altijd één dag in de week voor de thuiszorg. Ze bezoekt vooral ouderen. „Oudere mensen boeien me. Ik luister graag naar hun verhalen over vroeger." Ze doet de boodschap jes, maakt de boel schoon en drinkt een kopje koffie met de mensen. „Dat is mooi en dankbaar werk en het geeft mij het gevoel dat ik met twee benen in de maatschappij blijf staan. En als ik dan naar huis fiets en ik word tot het eind van de straat uitgezwaaid, voel ik me rijk." Ingrid Huibers foto Mechteld Jansen Jij is weer op tv, zij het dan in een recla- Ilmespotje - dat ook nog een beetje de j ?otdrijft met zijn levensloop. Maar Bobby isrrell (Boney M.) kan relativeren. „Mozart &ook arm gestorven." ^jk, met Michael Jackson en Mohammed I jJikon je praten over het artiestenbestaan. ™rge Harrison, Donna Summer, die be- Pfpen het tenminste ook. Bobby Farrell ft alias Daddy Cool, haalt herinneringen paan een vorig leven - een paar levens te- ergens in de jaren zeventig. Hij sloft op ff ^tars d°01' zijn appartement in Am- Mam-Zuidoost naar de keuken om wa- «roptezetten. „Echte artiesten", mompelt h ■Donna Summer deed niet moeilijk, hoor, ^met haar een kleedkamer moest de- i Maar een tijdje terug moest hij met Nederlandse zanger in één ruimte en ^tdenk je: die smeet zijn glitterkostuum 'jdegang op. „Waarom? Weet ik veel. Om- "'nijgeen zin had zijn kleedkamer te de- 'Mj'zo. Ik heb me toen op het toilet omge- Nee, hij gaat niet vertellen wie het Mat doe je niet. die goeie ouwe tijd. Tegenwoordig -°« Farrell een ijzex-en incasseringsvermo- s® hebben. Laatst stond hij in Bob' s Sa- '1® Uitgeest. Drie meisjes kwamen het o ium op, begonnen aan zijn broek te trek- ^envoorhij het besefte scheurde het tex- zijn lijf. Naakt in Bob's Saloon. Ge- nDaarna heb ik in de kleedkamer zit- lilen." Om er zonder spoor van cynis- aan toe te voegen: „Het is altijd leuk om "Jarop te treden." L 't- Gilze moet eruit voor het volgende optre den: een recreatiepark in Leidschendam. Het is een klassiek verhaal: manager en pro ducer Frank Farian is er met een geschatte driehonderd miljoen gulden (136 miljoen euro) vandoor, en de rest, een schamele twee miljoen, ging grotendeels naar de be lasting. Van wat Farrell overhield, een gou den armband en ketting met een waarde van zo'n zeventienduizend euro, werd hij een jaar geleden op straat beroofd. Hij haalt zijn schonkige schouders op. „Mozart is ook arm gestorven." Dat Farrell zijn eigen misère kan relative ren, blijkt wel uit zijn optreden in de spot van verzekeraar Ohra, waarin zijn carrière steeds verder afzakt tot het niveau van de bejaardentehuizen. Ondertussen blijft zijn manager roepen dat het geld eraan komt. „Een jood zei tegen mij: 'De beste grappen gaan over jezelf.' Slimme mensen hoor, die joden." Hij is er niet slechter van geworden. Je kunt als artiest beter een cultfiguur zijn dan domweg vergeten. En Ohra betaalt wél uit. Een momeht van zelfreflectie. „Ik eet niet goed en ik ga altijd laat slapen." De dag be gint rond een uurtje of één, twee. Dan gaat hij een rondje joggen, of hij kijkt tv. In het weekend trekt hij met zijn achtergrondzan geressen van braderie naar plattelandsdis co en dorpsfeest - zevenduizend euro voor dertig minuten. Zijn vocabulaire is door spekt met stopwoordjes als 'man' en 'jon gen' en Duitse termen, ingesleten in de tijd dat hij in Duitsland werkte. En dat dan ge mixt met onnavolgbare beweringen. „Dan sen is innerlijke boosheid." Of, zonder con text: „Ik geloof in de praktijk, in theorie ge loof ik niet." En, over vakgenoten, terwijl hij aan zijn Braziliaanse froezelmouwen frunnikt: „Artiesten die ook hun feminiene kanten laten zien, zijn de beste." Na zijn laatste scheiding, zeven jaar gele den, moest hij weg uit Lelystad. Nu woont hij in Amsterdam met zoon Zanin (20) en dochter Zanillya (22). Hoe je dat spelt? Te gen zijn dochter, die in de keuken staat: „Zanillya, kom eens even." Dan heb je nog de zoon Tino (31), even over uit Aruba, Jes sica (34) en Vanessa (33), vijf kinderen van drié vrouwen. Nooit, nooit begint hij aan een vierde. Want weet je wat het is met die vrouwen: ze kunnen er niet tegen met ie mand te leven die in de spotlights staat. En ze beginnen te piepen als je na een optre den bekaf op de bank uitrust. „Ik heb nu een vriendin in Libanon. Ze acteert, ze te kent en ze zeurt niet aan mijn hoofd. Per fect man." Dat Farrells liefdesleven nogal wat dalen kent, bleek in 1992, toen hij een maand voorwaardelijk kreeg omdat hij ge dreigd zou hebben zijn vrouw in brand te steken. Iets wat hij altijd he.eft ontkend. Zij ook trouwens. Farrell verruilde op zijn vijftiende Aruba voor een leven als zeeman, maar kwam in Rotterdam terecht waar hij in een club de go-go-boy ging uithangen. Hij ging er plaat jes bij draaien en toerde als dansende dee jay door Duitsland, waar hij werd ontdekt en aan Marcia Barrett, Maizie Williams en Liz Mitchell gekoppeld: Boney M. Paranoïde In de hoogtijdagen kwamen de drank, de co ke en de joints. „Ik voelde me alleen en dacht dat niemand van me hield. Ik werd paranoïde. En na het succes werd ik als shit behandeld. Mensen die ik geld had gege ven, zag ik opeens niet meer. Dat doet pijn man." Vijf jaar geleden is hij overal mee ge stopt, nou ja, behalve met de drank. „Ik ge bruikte om een kick te krijgen, maar de kick is nooit gekomen." Een maagzweer wel. Hij drinkt nu minder, maar in zijn boe- kingsvoorwaarden staat een fles cognac. Voor de act neemt hij altijd een paar glaas jes tegen de zenuwen. Want daar heeft hij nog steeds last van. Ook in Gilze en Uit hoorn, ja. „Ik denk nog steeds: ik ben niet goed genoeg." Ma,ar godsamme, wat een mooi vak. Laatst nog, op het aidsbenefiet- concert. „Zat daar... hoe heet-ie nou? Wou ter nog wat, van de PvdA. Ik dacht: ik ken dat gezicht ergens van. Heb ik hem het po dium opgetrokken. Hij dansen, jongen. Wat een lief mens." Stoppen is geen optie. „Het werk is mijn beste vriend. Het geeft me te eten en te drinken." Bovendien: „James Brown en Tina Turner doen het toch ook nog. Nou dan. Daddy Cool ook." Malika Sevil Bobby Farrell: „Ik denk nog steeds: 'Ik ben niet goed genoeg."' foto Klaas Fopma/GPD Hier staat de grote Daddy Cool. Klein van stuk, het voormalig smoel van Boney M., de band die tussen 1975 en 1981 de ene na de andere megahit scoorde. Nummers als 'Ma Baker', 'Sunny', 'Do You Wanna Bump', 'Rasputin', 'Rivers of Babyion', 150 miljoen platen. Fairell begint te glimmen bij de herinne ring aan zijn Duitse villa met dertien ka mers, de ritjes met limousines en de over nachtingen in tophotels. Maar nu hangt op het balkon van zijn flatje het witte paillettenkostuum te luchten. Het zweet en de rooklucht uit Jack's Casino in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23