PZC Geen belastingen, geen verkiezingen, geen stakingen - heerlijk! draaierig RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE In Dubai is alles mogelijk zaterdag 16 juli 2005 22 Het is een droomland voor 'Fortuynis- ten'. In Dubai betaal je geen belasting en werkloze of criminele migranten worden direct het land uitgegooid. Het woord gedo gen kennen ze in het Arabische Emiraat niet. Evenmin als verkiezingen en persvrij heid. Bij Nederlanders wordt het woestijn staatje steeds populairder. „Heerlijk, geen verkiezingen." Ochtend in Dubai. Buiten is het 45 graden, binnen zorgt de airconditioning voor een aangename koelte. De cappuccino staat klaar. De Filipijnse serveerster komt aanlo pen met een taartje. De lokale krant, Thé Khaleej Times, ligt op een tafel. Bestaat er een beter begin van de dag? De koffie smaakt en het taartje evenzeer, Maar wat is er vandaag mis met de krant? De hele voorpagina is één grote advertentie voor een bedrijf dat appartementen ver koopt. 'Dubai Pearl verkoopt NU apparte menten', staat er in blokletters. Noem me ouderwets, maar hoort een krant geen nieuws te brengen, zeker op de voorpa gina? Dubai, een van de zeven piepkleine woestijnstaatjes die gezamenlijk de Arabi sche Emiraten vormen, is geen gewoon land. Je kunt het publiek bier geen groter plezier doen dan 'wereldnieuws' vervangen door advertenties over investeringsmoge lijkheden. Want geen van de vier miljoen inwoners hier is bezig met 'de wereld' of an dere 'futiliteiten'. Iedereen in Dubai is geob sedeerd door handel en investeringen. Plat gezegd: Hoe word ik zo snel mogelijk rijk? „In Dubai is alles mogelijk"," zegt een en thousiaste Italiaanse zakenman. „De beurs is hier de laatste drie jaar met 700 procent gestegen, als je nu een paar huizen koopt f kan je ze over twee jaar voor het dubbele verkopen. En ie kennen hier geen belas ting.., Geweldig!" Tien keer zo klein als Nederland, heeft Du bai zo'n aantrekkingskracht op de rest van de wereld dat inmiddels maar liefst 90 pro cent van de bevolking buitenlander is. Slechts tien procent van de miljoen mensen die hier wonen zijn inheemse Arabieren. Per jaar wordt er vanuit het buitenland 20 miljard dollar geïnvesteerd. Het aantal Ne derlanders dat Dubai als nieuwe woon plaats beschouwt, steeg het afgelopen jaar van 1500 naar 3500 zielen. Het bekende ge klaag over de totale afwezigheid van veran dering in de Arabische wereld, gaat vol strekt niet op voor Dubai. Binnen dertig jaar omgetoverd van - letterlijk - een dorp met modderhutten en een paar vissers tot de grootste 'hub' in de Arabische wereld. De stad Dubai is zo nieuw dat het oudste hotel dateert uit 1974. Overal waar je nu kijkt zie je enorme glazen torenflats, kanto- zwart goud. Dubai's emir zag begin jaren negentig de klap al aankomen. Want zon der olie is er in Dubai alleen zand (slechts twee procent van het emiraat is geschikt voor landbouw, 98 procent is zand). En zo besloot de emir dat het roer om moest. Internationale handel, belastingpa radijs, investeringen en toerisme waren de toverwoorden. Belasting werd afgeschaft, alcohol toegestaan en prostitutie getole- rencomplexen die inderdaad de wolken lij ken te raken en winkelcentra, zo groot dat zelfs een Amerikaan hier z'n ogen zou uit kijken. Dubai's fabelachtige succes valt sa men te vatten in één woord: No-nonsense. Toen hier ongeveer veertig jaar geleden olie werd ontdekt, was het plotseling en makke lijk rijk worden voor de bevolking. Maar Dubai heeft, in tegenstelling tot het iets ver derop gelegen Abu Dhabi, relatief weinig reerd. En het werkt. Dubai's inkomsten zijn nog maar voor 10 procent afkomstig uit olie terwijl de bevolking gemiddeld evenveel verdient als die in Nederland. Niet slecht voor een land in het Mid den-Oosten waar oorlogen en economische misère meer regel dan uitzondering lijken. Er heerst hier nauwelijks corruptie - de ge vangenisstraffen zijn zeer hoog. De crimina liteit is uiterst laag omdat iedere migrant die een misdaad pleegt eerst z'n straf moet uitzitten en vervolgens onmiddellijk wordt uitgewezen. Zeventig procent van alle mi granten komt uit India en Pakistan en werkt in de bouw en als schoonmaker. Zij verdienen ongeveer 200 dollar per maand. Een schijntje vergeleken met de salarissen van de Arabische- en westerse zakenmen sen, maar toch nog altijd het dubbele van thuis. Als je onder de 1500 dollar per maand verdient, mag je geen familie meene men naar Dubai. Raak je je baan kwijt, dan dien je te vertrekken. Een taxichauffeur die z'n auto niet iedere dag wast, krijgt een boe te van 150 dollar. Op geen stropdas dragen staat een zelfde boete. Het internet wordt zwaar gecensureerd. Veel boeken zijn verboden. Journalisten mo gen geen artikelen schrijven die 'tegen het belang van Dubai indruisen'. En het is zo goed als onmogelijk om de lokale nationali teit te krijgen. Arabieren hebben pas na 25 jaar recht op een paspoort, niet-Arabieren moeten 30 jaar wachten. Dit is allemaal bedoeld om de daadwerke lijke macht in het land in handen te houden van de inheemse Arabieren. Of liever ge- zegd: de emir. Want alle regels kunnen van het ene op het andere moment worden ver- anderd door de emir, die in de volksmond wordt aangeduid als de HeerserVerkiezin gen kent Dubai niet. „Je kunt zo'n land natuurlijk direct venver- pen en afdoen als een dictatuur," meent een! Franse zakenman. „Maar de mensen hier hebben tenminste wel een goed leven, ar- moede bestaat niet." Al die regels klinken nogal hard", vindt een Indiase taxi-chauf feur, „Maar dat weet je nou eenmaal als je hier naar toe gaat. Plet is heel duidelijk En niemand discrimineert me hier omdat ik een bruine huidskleur heb. In Europa is dat, wel even anders." Maar een Pakistaanse bouwvakker zegt: „Ik ben hier alleen voor het geld. Dit is een zeer slechte plek voor ar beiders. Je mag hier niet staken, je hebt geen rechten." En dat is juist wat veelwes- terlingen zo aantrekt. „Heerlijk, geen ver- j kiezingen, geen stakingen," zegt een Duit- ser, „Eindelijk een plek waar werk wordt j beloond." Harald Dooi»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22