PZC Een geheel verzorgde reis naar Meingarten Je gaat met twee pubers niet in een hutje op de hei zitten 22! 99 24 i Poolse arbeiders in Zeeland Vakantie in de eigen achtertuin Zeeland scoort nog altijd hoog Redactie bijlagen0113-315680 ..wv.pzc.nl M,il:redactie®pzc nl éa,bus 31,1460 AA Goes lavertentie-exploitatie: 5,„ Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500- zaterdag 16 juli 2005 In Dubai is alles mogelijk Boney M. laat weer van zich horen VSx&k-m Tegenwoordig gaan kinderen veel langer met hun ouders op vakantie illustratie Piet Verberne/GPD het huis elk jaar voor een andere loca tie. 'Maar dat ik daar nou het hele jaar naar uitkijk, nee. Thuis lekker uitslapen, gezellig ontbijten, een beet je aankeutelen, lekker koken en wat spelen op de computer is ook mooi. Zalm komt aan het woord in het on langs verschenen Nooit meer op va kantie? van Adjiedj Bakas (trend- watcher) en Roland Kip (specialist personeelsbeleid). In het boek staat de keerzijde van de jaarlijkse zomer se uittocht centraal: files, huwelijks problemen, heimwee, kakkerlakken, terreurdreiging, psychische nood, ont beringen, ziektes; de lijst met vakan tieleed is eindeloos. Bakas en Kip sommen maar liefst 25 redenen op om nooit meer weg te gaan. Behalve Gerrit Zalm doen ook Rita Verdonk, Heieen van Rooyen en Lode- wijk de Waal een boekje open over hun vakantie-invulling. Hoewel de zomervakantie voor veel mensen nog steeds het hoogtepunt van het jaar is, neemt de groep die be sluit gewoon thuis in de eigen achter tuin te blijven gestaag toe: eén op de acht Nederlanders zegt niet van va kantie te houden. Er zijn daarnaast ook steeds meer mensen die bij voor gens gaan ze niet en blijven ze lekker thuis met de luxaflex naar beneden, lezen we in Nooit meer op vakantie? 'Sommigen brengen nog wel even de huisdieren naar vrienden of de ken nel en vangen veel vliegen in één klap; lekker thuis nietsdoen, jaloerse vrienden en familieleden, het gewens te avonturiersimago en het lekkere 'waar doen ze het van?' Het probleem van de verhalen achteraf kan eenvou dig worden opgelost met reisboeken en verhalenbundels. En foto's nodig als bewijsmateriaal? Gewoon een uur tje fotoshoppen achter de computer, et voila.' Bakas en Kip hebben er een woord voor; de jokvakantie. Het feno meen schijnt steeds vaker voor te ko men, evenals het aantal mensen dat het verblijf in den vreemde net iets leuker voorstelt dan het in werkelijk heid geweest is: de opleuktrip. Want de druk om een leuke vakantie te heb ben is groot, net als het verwachtings patroon bij de achterblijvers. Je móet dus op vakantie, steeds vaker en steeds verder weg, en dan móet je het dus leuk hebben. Maar vaak beleven mensen meer ple zier aan het plannen en voorbereiden van een vakantie, de voorpret dus, Steedsmeer Nederlanders ontzien het om mannetje aan mannetje op het strand te gaan liggen. Jongeren brengen het liefst hun va kantie door in verre, zonnige oor den: Frankrijk, Turkije, Spanje. Maar die vakanties zijn soms nogal prijzig en dus haken ze toch maar weer aan bij pa en ma. Best gezellig, en lekker goedkoop. „Heerlijk om 's avonds met z'n allen een potje Kolo nisten te spelen." Mirjam Hamer (22) gaat al sinds haar zestiende op reis met vriendin nen zonder haar ouders, Toch pikt ze ook zo nu en dan ook een vakantie met haar ouders mee. Zo ging ze de afgelopen jaren elke winter mee ski ën in Oostenrijk. „Ik ben ook maar een arme student." Jongeren van nu blijven steeds lan ger thuis wonen, bij moeders pappot. Deze trend is nu ook te zien bij het vakantie vieren. Steeds meer jonge ren kiezen er voor om weer met. hun ouders op vakantie te gaan. Zelfs twintigers brengen steeds vaker hun vakantie door met hun vader en moe der, of met een van beiden. „Die eerste jaren vond ik die boerde rij in dat kleine Oostenrijkse dorp maar niets", zegt Mirjam Hamer. „Van mijn vriendinnen hoorde ik ver halen over luxe hotels met zwemba den, fitnessruimtes en discotheken. Dat wilde ik ook graag: après-skiën! Nu vind ik het heerlijk, die gezellige boerderij in dat schattige dorpje, 's Avonds ben je toch hartstikke moe omdat je de hele dag in de weer bent geweest op de piste. Dan is het heer lijk om lekker te eten en 's avonds met zijn allen een potje Kolonisten (gezelschapsspel") te spelen en daar na lekker naar bed te gaan. Mijn broer die twee jaar ouder is dan ik, gaat trouwens ook nog ieder jaar mee op wintersport. Het is gewoon gezellig en goedkoop." Daan Bake(16) gaat deze zomer met zijn ouders Herman en Marinka en zijn broertje Gijs (12) twee weken naar Spanje Hij vindt dit allesbehal ve vervelend. Ouders en kids zoeken voor de vakantie een compromis: cul tuur voor de ouders, sport en uit gaan voor de kinderen. Moeder Ma rinka: „Dit jaar gaan we op vakantie met vrienden die kinderen van de zelfde leeftijden hebben als die van ons. Daar kunnen we het goed mee vinden. De kinderen kunnen samen uitgaan en voetballen en wij hebben 's avonds wat aan elkaar; wij kun nen gezellig samen borrelen." Ze reizen af naar de Spaanse kust, vlakbij Barcelona. „Voor de jongens is daar op uitgaansgebied genoeg te Voor veel mensen is de zo mervakantie het hoogte punt van het jaar. Maar de groep die besluit gewoon thuis te blijven neemt gestaag toe. Eén op de acht Nederlanders geeft de voorkeur aan een ver blijf in de eigen achtertuin. Want is het wel zo leuk om uren in een hete file te staan, mannetje aan mannetje op het strand te liggen of je behoefte te doen op een Frans hurktoi- let? Gerrit Zalm houdt niet van vakan ties. De minister van Financiën heeft daarvoor domweg een te leuke baan. Na een paar dagen aan het strand denkt hij steevast: 'Laat de tas met stukken maar weer doorkomen.' Hij heeft boyendien een vakantie niet echt nodig om bij te tanken. 'Hoewel ik erg hard werk, heb ik aan een dag of drie vrij en een paar keer uitslapen meer dan genoeg om de accu op te la den.' Natuurlijk komt hij er niet on deruit en verruilt hij met zijn gezin dan aan de reis zélf, is ook de erva ring van Gerrit Zalm. 'Terwijl op de plaats van bestemming blijkt dat het fraaie hotel uit de folder wel degelijk uit golfplaten is opgetrokken en het enige avontuur het overleven van res taurantmaaltijden is. De safari blijkt in colonne achter elkaar hobbelen op prachtige wegen waarvoor je die du re four wheel drive helemaal niet had hoeven huren, terwijl je kijkt naar verzadigd en bijgevoerd wild omdat dat nu eenmaal zo lekker stil blijft liggen voor de foto's', vertelt hij in Nooit meer op vakantieDe minister van Financiën heeft daarom vool al deze mensen de volgende tip: blijf thuis en geniet alleen van de voor pret. 'Zak dus weg in een diepe stoel, ver zin voor jezelf de mooiste verhalen en avonturen en droom weg bij al het moois dat je kunt bedenken. Dan kün je altijd op vakantie, dan hóef je nooit meer op vakantie.' Corine van Zuthem Adjiedj Bakas en Roland Kip: Nooit meer op vakantie?; uitgeverij het Spectrum; €13,50 foto Robin Utrecht/ANP keur gewoon doorwerken in de zo mermaanden. De druk is dan een beetje van de ketel en geen collega die je van je werk houdt. In de toekomst hoeven we bovendien voor het opladen van de accu niet per se op reis, voorspellen Bakas en Kip. 'De prikkels, ontspanning en adrena line van een vakantie kun je tegen woordig steeds beter integreren in je leefstijl zonder echt een strikte schei ding tussen je dagelijkse bestaan en vakantiegevoel alweer vergeten. En 10 procent eerlijke mensen geeft toe dat de laatste vakantie gewoon niet leuk was. Dat mag ook wel, want ie dere vakantieperiode weer maakt der tig procent van de Nederlanders iets vervelends mee.' Toch blijkt het bewust thuisblijven nog lang geen maatschappelijk aan vaard fenomeen. De thuisblijvers zelf maken zich er ook liever met een grapje van af en verzinnen fraaie be de vakantie te maken.' Musea bezoe ken en kunst opsnuiven? Veel musea laten hun topstukken tegenwoordig de wereld rondreizen. Bakas en Kip voorspellen dan ook dat de scheiding tussen werk en vakantie steeds meer zal vervagen en we steeds meer va- kantie-achtige impulsen in ons dage lijks leven zullen integreren. Zeg eens eerlijk: wat heb je nou aan een vakantie?', vragen Bakas en Kip de lezer. 'Meer dan de helft van de va kantiegangers is na een weekje het namingen voor de thuisbasis. Zeggen dat ze naar Rundumhausen, Tuinesië, Bad Meingarten, Thushavn, Balkonia of Sint Hiero geweest zijn, terwijl ze al die tijd gewoon in hun eigen achtertuin zaten. Er zijn ook mensen die net doen alsof ze op va kantie geweest zijn. Volgens de Engelse krant The Obser ver zeggen elk jaar rond de drie mil joen Italianen tegen vrienden en ken nissen dat ze fijn afreizen naar een veraf gelegen exotisch oord. Vervol Zo'n 75 procent van de Nederlanders wil deze zomer een week of langer op vakantie. Daar van blijven er zo'n 3 miljoen in eigen land en 7,8 miljoen Nederlanders kiezen voor het buitenland. Frankrijk is zoals gebruikelijk het populairst met 1,6 miljoen beoogde Nederlandse vakantiegangers, gevolgd door Spanje en Duitsland die rekenen op 800.000 respectievelijk 600.000 toeristen uit ons land. Sterkste groeier is net als voorgaande jaren Turkije: het aantal Nederlanders dat deze zomer naar Turkije wil is ten opzichte van 2004 gestegen met 150.000 naar in totaal 600.000 personen. Tur kije neemt daarbij de vierde plaats over van Italië, waarvoor het aantal vakantieplannen lager ligt dan vorig jaar. Het aantal Nederlanders dat de zomervakantie in eigen land wil doorbrengen is met 9 procent ge daald ten opzichte van vorig jaar. Zeeland en Gel derland zijn wat binnenlandse vakanties betreft nog altijd favoriet. Uit recente cijfers van het CBS is echter wel duide lijk geworden, dat Zeeland langzaam aan populari teit inboet. Belangrijkste verklaring voor de dalen de belangstelling voor eigen land lijkt de natte zo mer van 2004 en de lage prijzen voor buitenlandse vliegvakanties. doen en voor ons op cultureel gebied ook. Je gaat met twee pubers niet in een hutje op de hei zitten. Je sluit een compromis. Wij kamperen om dat de jongens dat leuk vinden. Op een camping is 's avonds gewoon veel meer te doen, Zelf ben ik geen kampeerder. Maar we huren een heel luxe tent met aparte slaapcabines met vaste bedden erin." Ze hoort het ouders van pubers vaak zeggen: 'Dit is misschien wel de laat ste keer dat onze kinderen meegaan op vakantie, dus we moeten er extra van genieten.' Marinka: „Voor de laatste keer met je ouders op vakan tie vind ik eigenlijk onzin. Het is heel afhankelijk van wat de ouders doen. Als je iemand van veertien jaar verplicht twee weken mee te gaan wandelen in de bergen, vind ik dat niet gezond. Op die leeftijd hoor je meer met sociale contacten bezig te zijn. Als je elkaar een beetje de vrijheid geeft om te doen wat je wilt, dan kan het ook héél gezellig zijn met je ouders." Onderzoek Uit onderzoeken blijkt dat van alle tieners tot vijftien jaar driekwart met hun ouders op vakantie gaat. Tien procent gaat op zomerkamp en een op cle tien trekt er met vrienden of vriendinnen op uit. Daan Bakel: „Het lijkt mij ook wel leuk om met zes vrienden naar Salou te gaan. Maar dat is wel hartstikke duur en ik wil niet een heel jaar werken om een keer op vakantie te gaan. Ik mag tijdens de vakantie met mijn ouders zo vaak uit en ook zo laat als ik wil. Dat mag ik thuis ook." Organisaties als Eurocamp en Vacansoleil spelen handig in op de trend dat jongeren langer met hun ouders op vakantie gaan. Jongeren brengen het tijd het liefst door aan het zwembad, op het strand en in de disco, en dus worden in de vakantiegidsen speciale com- pings aangeprezen voor gezinnen met jongeren. De campings hebben spectaculaire zwembaden, er wor den beachparty's gehouden en aller lei sportieve activiteiten georgani seerd. Natuurlijk zijn er discotheken op de campings. „Op deze campings ontmoeten jongeren leeftijdgenoten en vermaken ze zich de hele dag. En de ouders kunnen toch nog een oogje in het zeil houden", zegt Peter Wij nen, pr-man Van Eurocamp. Orthopedagoog Gezineke Verschoor vindt dat veel ouders van nu zich wel erg nadrukkelijk in allerlei boch ten wringen om het hun kinderen naar de zin te maken op vakantie. „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat de kinderen uitsluitend bepalen waar het gezin naar toe gaat. Het is een kwestie van onderhandelen. Het moet voor alle gezinsleden een leuke vakantie zijn." Eigen land Lang niet alle jongeren gaan op va kantie naar het buitenland. Van alle tieners brengt een kwart de vakantie door in eigen land. Voor de achttien jarige Marjon Hof is Ameland de ide ale vakanti epiek. Ze komt er al sinds haar prille jeugd met haar ouders. „Onze stacaravan staat vlakbij de jongerencamping. Dat is ideaal. Ik tref elk jaar veel vrienden en vrien dinnen die net als ik iedere vakantie naar het eiland gaan. Mijn ouders la ten mij lekker vrij. Wat ik doe? Uit slapen, op het strand luieren en na tuurlijk elke avond naar de disco theek." Marjon brengt niet alleen de zomer vakantie door op het eiland, maar komt er ook vaak in de meivakantie. Vorig jaar is ze er in haar eentje naar toe gegaan om vakantiewerk te doen. Volgend jaar gaat ze alleen op vakantie. Met een vriendin. Waar schijnlijk wordt het Spanje. „Maar als ik nog tijd over heb, ga ik zeker bij mijn ouders langs op Ameland." Nicole Olde Kater en Anne Velthausz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21