Alle ogen gericht op Rasmussen Bijltjesdag komt er aan in de Tour PZC Tour staat stil bij dood van Fabio Casartelli Alleen Deen kan Armstrong nog bedreigen in de bergen 20 flybrazil.nl De Fransen zijn helemaal niet zo gek van de Tour zaterdag 16 juli 2005 door Ad Pertijs MONTPELLIER - Het was een drukte van belang gisteren bij de bus van Rabobank in de snik hete startplaats Miramas. De he le wereld wilde horen of Mi chael Rasmussen de komende twee zware Pyreneeënritten op nieuw ten aanval trekt. Eigenlijk wil de hele wereld ho ren dat de Deense klimmer dit weekeinde leider Lance Arm strong onder vuur neemt. Zodat na zeven jaar van wachten moge lijk nog het moment aanbreekt dat de Amerikaan in de bergen uit de gele trui wordt gereden. „Hij zou stom zijn als hij niet zou aanvallen", gaf even verder op Discovery Channel-ploeglei- der Dirk Demol een eerste voor zet. Rabo's teammanager Theo de Rooij legde in het Frans uit dat dat dit weekeinde geen sine cure is. „Bij Armstrong blijven is al heel wat. Als Armstrong een slechte dag heeft, is alles mogelijk. Mi chael voelt zich goed, maar hij zal - zeker in het begin - weinig ruimte krijgen van de ploeg van Discovery Channel." De Nederlandse ploeg voelt er daarnaast weinig voor om met een risicovolle actie de bolletjes trui en de tweede plaats in ge vaar te brengen. Maar tóch: Ra bobank droeg in tien jaar Tour slechts één keer één dag de gele trui, Marc Wauters in 2002. Erik Breukink laat weten dat het veroveren van het leiderstri cot zeker nagejaagd moet wor den. „Al is het maar voor een dag. Zijn achterstand op Lance is niet zo groot (38 seconden) dus als hij zich goed voelt, mag hij van mij proberen om bijvoor beeld zaterdag op de laatste klim het geel te pakken." De grote vraag is of Michael Rasmussen gele-truidrager Lance Armstrong nog kan bedreigen. cfbcfbcft^ W P ir deTOUR op de PZC-sit Ook al omdat al het andere dan ook mooi meegenomen is: de rit- zege mogelijk, het verstevigen van de leiding in het bergklasse- ment en het vergroten van de voorsprong ten opzichte van mannen achter hem die beter kunnen tijdrijden. Wat belang rijk is voor het vasthouden van de tweede plaats. „We gaan hem dan ook zeker niet beteugelen", aldus Breukink. Rijden voor de eindzege is ech ter weer een heel ander verhaal, vindt de ploegleider. „We zijn nog niet absoluut zeker dat hij het aan kan om zich komende week staande te houden als klas sementsrenner." Rasmussens ploeggenoot Erik Dekker heeft er alle vertrouwen in. „In de Vuelta heeft hij al eens weken lang een plek in de toptien ver dedigd. Daarnaast mag je niet vergeten dat hij als oud-wereld kampioen mountainbiken weet hoe hij moet omgaan met de druk die er nu gekomen is. Motiverend Voor de ploeg is de omschake ling van vrijbuiterscollectief naar klassementsteam veel gro ter. Dekker: „Het is heel motive rend, maar voor mij is het de eer ste keer dat ik zo moet rijden en denken. Het is moeilijk je eigen gedachten uit te schakelen en al leen met hem bezig te zijn. Bij Discovery Channel weet ieder een wat dat is." Op de vraag of zijn maatje de ko mende dagen in de bergen ook de Tour kan winnen, antwoordt Dekker: „Dat ligt aan Arm strong. Het is een gegeven dat Michael straks in de tijdrit drie minuten moet toegeven op hem. Als Lance er niet doorzakt, is dat een heel eind om bij hem vandaan te rijden." De Amerikaan zelf ziet zich voor het eerst in zeven jaar ge plaatst tegenover een nummer twee die een echte klimmer is. „Het verschil tussen ons is in tijd uitgedrukt niet groot, maar mijn grote voordeel is dat er nog een lange tijdrit wacht", aldus Armstrong. „Dat geldt ook voor de mensen die achter hem staan. Ik zal beginnen met veilig en conservatief te koersen. Zijn ex plosieve acceleratie zal ik nor maal gesproken pas op het ein de van de rit kunnen beantwoor den." Dan krijgt Breukink voor de zo- foto Wouter Borre/GPD veelste keer die ene vraag voor gelegd: gaat Rasmussen aanval len? „Vandaag niet", antwoordt de man die in 1990 als derde ein digde achter Lemond en Chiap- pucci gevat. „Wie Rasmussen wil zien aanvallen, moet wach ten tot zaterdag en zondag. Dan is het te doen." Als vlak voor de start Rasmussen uit de bus komt en naar het tekenpodium rijdt, krijgt de Deen een staande ovatie van het massaal toege stroomde publiek. Vandaag en morgen is hij ook hun hoop op het alsnog openbreken van deze Tour. GPD door Peter van Leeuwen MONTPELLIER - Het liefst gaat Hennie Kuiper er even al leen kijken. Zonder veel heisa, zonder gasten, gewoon even stil staan bij het monument van Fa bio Casartelli. De Italiaan veron gelukte tien jaar geleden in de afdaling van de Col du Portet d'Aspet. Kuiper, tegenwoordig gastenbegeleider van Rabo bank, was zijn ploegleider. Hij heeft veel meegemaakt in zijn wielerleven. Maar die fatale dag in de Tour van 1995 staat voor altijd in zijn geheugen ge grift. „Het is goed hoe de Tour ermee omgaat. Zeker de eerste keer dat het peloton langs het monument kwam en een minuut stilte in acht nam, was indruk wekkend. Het is ook een vorm van verwerking. De dood van Tommy Simpson is de eerste ja ren erna gewoon verzwegen. Dat is niet zoals hét hoort." Casartelli maakte deel uit van de Motorola-ploeg van Lance Armstrong. Hij was in 1992 olympisch kampioen geworden voor Erik Dekker en gold als een talent. In de afdaling van de Col du Portet d'Aspet kwam hij hard ten val. De beelden staan nog bij vele wielervolgers op het netvlies. Bewegingloos lag hij op het asfalt. In het ziekenhuis van Tarbes overleed hij niet veel later aan de gevolgen van een drievoudige schedelbreuk. Hij werd 24 jaar. De rit erna werd een eerbetoon aan de overleden renner. Zijn ploeggenoten kwamen in Pau op de voorste rij van het peloton over de finish. Het waren be klemmende beelden. Twee da gen later deed Armstrong het nog eens dunnetjes over met een vlammende solo naar Limoges. Het vreugdegebaar was gericht aan de hemel, de zege was voor Fabio. Er is altijd veel steun geweest uit de wielerwereld voor wedu we Annalisa en zoontje Marco, twee maanden oud op het mo ment dat zijn vader overleed. Er werden twee stichtingen in het leven geroepen: één speciaal om geld in te zamelen voor de latere studie van Marco, een andere om evenementen te organiseren ter nagedachtenis aan de ren- ner. „Jim Ochowicz, toen de baas van de Motorola-pW heeft daar veel werk voorgefc! verd", vertelt Kuiper. Komend weekeinde, tien jaarna de crash, keert Annelisa mei Marco weer terug in de Tot, Morgenavond is er een diner te nagedachtenis aan Casartelli. Onder anderen Tourbaas Jean-Marie Leblanc en Kuiper zijn daarbij aanwezig. Maandag worden er 's ochtends bloemen gelegd bij het monument. ANP Armstrong is aanwezig bij ceremonie MONTPELLIER - Lance Armstrong is maandag aan wezig bij een kleine herden kingsceremonie bij het mo nument van Fabio Casartel li op de Portet d'Aspet. Armstrong: „Het is niet al leen de tiende verjaardag van zijn dood; het feit dat ik aan mijn laatste Tour be zig ben, maakt het ook heel bijzonder. Dit voorjaar, tij dens de training, passeerde ik het monument en de plek weer. Het voelde of het gisteren gebeurd was. Ik zag hem daar weer lig gen. Het is altijd een zwaar moment als ik op die plek passeer. Ook zondag, als de race er voorbijkomt, zal ik er bij stilstaan." „Ik houd regelmatig con tact met zijn familie in Ita lië", aldus Armstrong. „El ke keer als ik zijn graf be zoek, wil ik dat echter niet aan de grote klok hangen. Het is een privé-ding. Fa bio was een geweldige vent en als ik zijn zoontje nu zie, zie ik hem." GPD Blessure van Boonen valt mee BRUSSEL - De knieblessure van Tom Boonen valt mee. De Belgische sprinter moest don derdag opgeven in de Ronde van Frankrijk, omdat hij het ge wricht amper kon strekken. De drager van de groene trui liet zich gisteren onderzoeken door de Belgische dokter Gert van den Bogaert. Daaruit werd dui delijk dat zijn rechterknie niet ernstig is beschadigd. Volgens de arts is Boonen ge veld door een interne bloeding in de knieschijf. De coureur moet drie dagen rust nemen en mag daarna alweer beginnen aan de revalidatie. Tien dagen later mag hij alweer aan koer sen deelnemen. Zijn wedstrijd programma blijft daarom onge wijzigd. Boonen richt zich op de wereldtitelstrijd. ANP Advertentie Super hoogseizoen Stunts ««v naar Natal Bruzilie 16 dgn v.o. 699,- 'ESFly Brazil) SURF SNEL NAAR Kwakkelend peloton zal dit weekeinde fiks worden uitgedund door Edward Swier MONTPELLIER - Het zou ver standig zijn als de Tourorganisa tie voor vandaag en morgen en kele bezemwagens extra rich ting de Pyreneeën stuurt. De kans is groot dat, in de plots ver zengende hitte, veel coureurs moeten worden 'opgeveegd'. Een behoorlijk peloton rijdt op zijn laatste benen, de krachtsin spanningen in de ioergen zouden wel eens te veel kunnen zijn. „Het wordt nog lachen", keek Erik Dekker sarcastisch voor uit. Tourdokter Gerard Porte zou het niets verbazen als het pe loton met enkele tientallen cou reurs wordt uitgedund. Frans Maassen schat hetzelfde. „Ik kijk niet vreemd op als er zon dag 35 renners het einde niet ha len." Knieklachten Het tempo ligt deze Ronde van Frankrijk waanzinnig hoog. De 2204 kilometer werden verreden met een gemiddelde van 43,885 per uur. Daarbij komt dat de hit te nu heeft toegeslagen, nadat het in de Vogezen een dag vrese lijk regende. De combinatie van vocht en de zware fysieke tol die het hoge tempo eist, zou het fik- OOKTIJDENS DETOUR DE FRANCEWEKEN EXTRA AANTREKKELIJKE LENINGEN! BEL: 0229 576161 OF KIJK OP WWW.FRISIA.COM se aantal knieklachten kunnen verklaren. Alejandro Valverde was een van de coureurs met ten dinitis. De drager van de witte trui had gisterochtend al getwij feld of hij moest starten. De Spanjaard hield het, met han gen en wurgen, vol tot de bevoor rading, waarna hij de Tour als nog de rug toekeerde. Volgens insiders doen de airco's dit jaar meer kwaad dan goed. Heel veel renners hebben last van hun luchtwegen. Zowel Tourarts Porte als Quick Step-dokter Toon Cruyt geeft de kunstmatige verkoelers een deel van de schuld. Dat de ren ners dit jaar, vanwege het grote aantal verplaatsingen, relatief lang in de bus en auto zitten, maakt dat ze veelvuldig van de hitte in de kou en andersom ko men. „Met een blazende airco is een kout je snel gevat", aldus Cruyt, die dit weekeinde een slachting verwacht. Cruyts grootste patiënt. Bram Tankink, stapte gisteren andermaal op. Echter niet nadat hij 's morgens in het ziekenhuis van Aix-en- Provence door de scanner was gehaald. „Er blijkt geen vocht achter mijn longen te zitten. Ik heb geen longontsteking. Maar het onderste deel van mijn Ion- Een groot deel van het peloton rijdt op zijn laatste benen. foto Gero Breloer/EPA gen zit wel dicht. Met de medicij nen die ik in het ziekenhuis heb gekregen, kan ik weer wat beter ademhalen." Aan de streep kuchte Tankink nog wel, maar hij had zowaar nieuwe moed geput uit de rit door de Zuid-Franse hitte. De luchttoevoer bleek niet langer afgesneden. „Het was een we reld van verschil. Maar ik zal eerlijk zijn, als we vandaag een bergrit voor de kiezen hadden gekregen, was ik er niet aan be gonnen." Dit weekeinde moet Tankink bergop alsnog met de billen bloot. De etappe van vandaag is al lastig, die van morgen is met zes beklimmingen extreem zwaar. Zeker voor kwakkelende coureurs. Erik Dekker vindt het logisch dat na twee weken ieder een wat ongemakjes heeft. „En heb je ze niet, dan krijg je het spontaan benauwd als je kijkt naar het etappeschema van de komende dagen." Zitvlak „Daar komt bij dat het warm, heel warm zal zijn. En dat er minder zuurstof in de lucht zal zitten", weet Rabo-manager Theo de Rooij. Binnen eigen kring vreest hij vooral voor Ger- ben Löwik. Het zitvlak van de Tukker ligt open, hij heeft al ve le malen karakter getoond door te volharden. Maar Löwik zal een heldendaad moeten verrich ten om op de tweede rustdag, maandag, nog van Parijs te kun nen dromen. Volgens Frans Maassen zullen velen het knap lastig krijgen om de tijdslimiet te halen. „Ik zie al zo veel renners bij het eerste klimmetje van de dag lossen. Die gaan zondag in problemen komen. Als ze, zoals meestal de stelregel is, per kilometer berg op een minuut verliezen op de besten, is er voor veel coureurs weinig hoop." Het peloton vreest zelf vooral de hitte. Die put uit. En dat terwijl het lichaam al leeg is. „Die hitte gaat zeker een grote tegenstan der worden de komende dagen", aldus Servais Knaven. Zelfs Lance Armstrong heeft voor zorgsmaatregelen genomen. „Ik ben al begonnen met extra vocht tot me te nemen. Ik heb geen idee hoe mijn lichaam in de bergen zal reageren op de warmte. Dat weet geen enkele renner na twee weken Tour." GPD Rinus Verboom foto Willem Miert! De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 13: Rinus Verboom uit Goes. door Jan Dagevos GOES - Hij verblijft dezer da gen in het land waar het me- gaspektakel zich afspeelt. Toch krijgt Rinus Verboom maar wei nig mee van de Tour de France. „In Nederland leeft het tien keer meer dan in Frankrijk", zegt de wielerploegleider uit Goes. Verboom doet sinds woensdag met zijn formatie Therme Skin- care mee aan de Tour de Bretag- ne, een etappekoers voor vrou wen. De wedstrijd vindt plaats in een regio waar ze doorgaans gek zijn van het wielrennen. Nu de Tour echter naar het zuiden is getrokken, is de belangstel ling verflauwd. „Van de week wist ik pas om half acht 's avonds wie de etap pe had gewonnen", vertelt Ver boom. „Het leeft hier helemaal niet zo. Op weg hier naartoe heb ik naar de Franse radio zit ten luisteren. Eerst was er wat gelul met oud-renners en daar na werd even de etappe-uitslag gemeld. Dat was die dag dat Valverde nota bene die zware bergrit won. Ik heb het al eer der gemerkt dat de interesse in Frankrijk helemaal niet zo groot is. Een paar jaar geleden ging het op de radio meer over paardenrennen dan over mei- rennen." Het is dus behelpen voor Rinus Verboom, die te boek staat als een Tourfanaat. „Ik heb zelf vijf jaar lang de Tourziekte gehad. Ik heb als ploegleider vijf keer de Tour voor vrouwen meegemaakt. was in een tijd dat de vrouwen in de Tour samen met de man nen optrokken. De etappes wa ren voor de vrouwen alleen ws' korter, maar ze finishten wek dezelfde plaats als de mannen Ik heb het circus destijds van dichtbij gezien en ik vond he! prachtig. Er was veel publici teit en ik heb het met onze ploeg als bij de beroeprenners beleefd. Als je als renner of ploegleider de Torn- nooit hek meegemaakt, is je carrièrenie' volmaakt." Hij is deze week en ook de week een volger op afstand Verboom keert maandag even terug naar huis, om vervolge» weer naar Frankrijk af te reu zen. Dan is hij met eengecc neerde vrouwenploeg actie de Ronde van Limousin. „C zal ik het ook weer van de kran ten bij het ontbijt moeten heb ben", verzucht Verboom. De Goese ploegleider venvacht dat Lance Armstrong ook vol gende week zijn leidende posi tie zal weten te consolideren. „Voor de Tour had ik mijn W fels. Hij had wel heel ergw®1.' gekoerst. Maar hij blijkt men- taal zo sterk te zijn. &jk.)e kunt nog zo'n goede motorh ben, als je geestelijk nietster' bent, kun je nooit deToun®' nen. De Tour is geestelijk"""' der dan lichamelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20