Onduidelijkheid over schade PZC PZC Er is zo veel meer dan Suske en Wiske Begraafplaatsen in Veerse dorpen worden uitgebreid ,13 Omwonenden bouwput ongerust na brief Plan voor parkeerterrein aan Kanaalweg in Veere Expositie en boekje over 450 jaar markizaat Veere zaterdag 16 juli 2005 MIDDELBURG - De belangen- lercniging van gedupeerden 0het bouwputdrama in Mid delburg vindt dat de gemeente duidelijker moet zijn over de [ergoeding van de schade aan omwonenden. .^.naand beloofde wethou- 0. van 't Westeinde dat de «meente de schade aan de hui- ja zal vergoeden als de verzeke ren van de gemeente of de Forse werkstraf voor wietteelt en bezit xtc MIDDELBURG - De Goese hen nepkwekerij draaide koud drie dagen of de politie stond al voor je deur voor inspectie. Niet neeind, want een vriendin van je 25-jarige Goese beheerder bad de politie getipt. De agenten troffen op zijn zol der een professionele kwekerij 3an met 1759 stekjes. Daarnaast vonden ze tijdens de huiszoe king tachtig xtc-pillen. Die pillen, die waren voor eigen gebruik, bezwoer de man giste ren, Politierechter J. Gaakeer keek verbaasd toen hij dat zei. hem ging de man gere- ar feestjes en wilde hij geen troep slikken. Om die re den hij had in keer een fikse voorraad 'goed spul' voor de ko mende jaren gekocht. En de hennepkwekerij, daar wil de hij niet veel over kwijt. Vol gens hem was het niet de bedoe ling daar echt drugs te oogsten naar om hennepplantjes op te weken voor de verkoop, icier van justitie M. Over- neer eiste een maximale werk- trafvan 240 uur en drie maan- voorwaardelijke celstraf. De politierechter veroordeelde je man conform de eisen van de icier. Ze hield hem voor dat je straf laag is omdat er geen be- voor daadwerkelijke han- leiin drugs is geleverd. Sjezen terug in Oud-Sabbinge OUD-SABBINGE - Op de Dag van 't Ouwe land keren de sje- zen terug naar Oud-Sabbinge. Na dertien jaar vertonen de Zeeuwse ringrijders zaterdag 6 augustus weer hun kunsten op de oude kerkring. de Dag van 't Ouwe land «orden heden en verleden sa- lengebracht. De smid stookt rijn vuur nog één keer op en de •odedienst van Goes wordt in Ire hersteld. Verder zijn er histo rische tractoren te zien, zijn er inderspelen en is er de Oud- iabbinger Markt, een rommel markt. 's Middags rond 14.30 lur start de competitie Kwalle- alien, Deze sport lijkt op rug- r, maar is een stuk zwaarder, mdat de 'bal' een zware zand- akis. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie i walcheren Tklitenruststraat 18 I Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG [Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tet (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Wwv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aannemer dat niet doen. Tenmin ste één van de omwonenden kreeg vorige week een brief waarin werd gemeld dat de ge-* meente niet aansprakelijk is en dat zijn schadeclaim is doorge stuurd naar de aannemer. Volgens Van 't Westeinde staat die mededeling los van de eer der gedane belofte. „Wij staan nog steeds achter het standpunt dat de aannemer'verantwoorde lijk en aansprakelijk is voor de schade. In september willen we de gemeenteraad een voorstel voorleggen dat we als gemeente garant zullen staan voor de scha de. We kunnen dat nog niet in die brieven zetten, omdat de ge meenteraad me dan kan verwij ten dat ik geld heb uitgegeven zonder haar toestemming." Volgens L. Clarijs van Belangen vereniging Van A tot Z is er een makkelijke oplossing om gedu peerden niet ongerust te maken. „Er had in die brief moeten staan dat de gemeente plannen maakt om het te regelen. Ik vind het kwalijk dat omwonenden een brief krijgen waarin staat dat de gemeente niet aansprake lijk is. Daar wordt nog steeds over onderhandeld." De belangenvereniging en de ge meente hebben gisteren beide besloten om bij de Raad van Sta te in hoger beroep te gaan tegen het oordeel van de rechtbank dat de sloopvergunning voor de Generaal Berghuijskazerne te recht is verleend. De gemeente stelt beroep in om zich beter te kunnen verdedigen, aldus Van 't Westeinde. „Als de belangen vereniging beroep aantekent, kunnen wij alleen maar reage ren. Als we zelf beroep aanteke nen kunnen we ook onze eigen argumenten gebruiken." In reac tie op de stap van de gemeente besloot de belangenvereniging gisteren ook in beroep te gaan. Van 't Westeinde ontkent overi gens dat hij informatie over een goedkoper alternatief om de bouwput te herstellen heeft ach tergehouden. WD-fractievoor- zitter J. van Dijk-Sturm beschul digde hem daar afgelopen week van. Volgens de wethouder heeft de informatie voor raadsle den ter inzage gelegen. „Van Dijk heeft het niet goed begre pen. Of ze heeft de specificaties niet gezien. Voor het herstel van de bouwput is een lager bedrag nodig dan het totaalbedrag dat nu wordt genoemd. Het totale bedrag (6,7 miljoen extra, red.) is hoger omdat er nog andere kosten bijkomen, zoals voor de vergoeding van de schade en voor de risico-analyse die we hebben laten uitvoeren." Hans Stoel: „Strips zijn allemaal kleine schilderijen. Er staat alleen tekst in." door Maurits Sep MIDDELBURG - Suske en Wiske blijft de meest verkochte strip. Tot treurnis van Hans Stoel van stripspeciaalzaak Het Perron in Middelburg. Natuurlijk, hij verkoopt ze ook, en toen Willy Van- dersteen ze nog maakte, waren het ju weeltjes. „Maar er is tegenwoordig zo veel meer en mooiers dan Suske en Wis ke, Asterix en Obelix, Lucky Luke en Kuifje." Het Perron is vandaag voor het laatst open. De stripspeciaalzaak in de Heren straat sluit na twintig jaar de deuren. Maar wanhoop niet: Stoel verhuist met zijn winkel naar De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Daar wordt een speciale striphoek ingericht, die vanaf 28 juli open is. Stoel komt te werken op de afdeling kantoorartikelen, maar blijft verantwoordelijk voor de inkoop van stripboeken. „En als je wat wilt we ten, kom je gewoon weer bij mij terecht. Het blijft mijn kind." Dus er hoeft niet zo veel te veranderen, beaamt Stoel. Dat hoopt Marco Dierkx dan maar. De Oostburger komt eens in de twee, drie weken naar Het Perron om zijn verzameling te vergroten. Hij heeft net weer een pakketje opgehaald, onder meer met een deel van Hunter kil ler. „Een vrij nieuwe serie, maar erg goed gelukt. Mooi geschreven en vooral mooi getekend. Daar let ik altijd erg op, op het tekenwerk. Het moet realistisch zijn. Dus niet alsof een kind van drie iets getekend heeft." Dierkx is begonnen met Amerikaanse comics. Eerst een, twee series, later tien tegelijk. Nu verzamelt hij iets van vier, vijf series. Hij weet soms zelf niet meer wat hij nu wel heeft en wat nog niet. Maar dan is daar altijd Hans Stoel. Die lacht, met gepaste trots. „Ik weet soms beter dan mijn vaste klanten zelf wat ze sparen. Als ze twijfelen of ze deel één al hebben, weet ik het wel. Ja, zeg ik dan, in een harde kaft." Stoel zorgt goed voor zijn verzame laars. Daarom hoopt Dierkx dat er niet te veel verandert als De Drukkerij de functie van stripspeciaalzaak over neemt. „Als je ziet hoeveel mensen strips verzamelen, hoop ik dat het daar Slagen Dat hebben ze zelf in de hand, reageert Stoel nuchter. „Wat Marco zegt, zo re dereneren ze allemaal: jammer dat ik stop, maar fijn voor mij en gelukkig, voor hun dan, blijft er een winkel waar ze terecht kunnen. Of het zal slagen, tja, elke winkel leeft van zijn klanten. Dus als ze blijven komen, komt het wel goed." Stoel heeft zelf De Drukkerij benaderd. De kleinschaligheid is de charme van Het Perron maar tegelijk de kwetsbaar heid. De omzet blijft stabiel, terwijl de kosten stijgen. „Een eigen winkel blijft het leukste, maar ik moet reëel zijn. En zo veel mensen als De drukkerij in een week trekt, daar doe ik bij wijze van spreken een jaar over." Het gaat nog best goed met Het Perron, maar de stripwereld heeft het moeilijk. Er komen ook zo veel nieuwe titels uit; elk jaar wel 1000 tot 1500. Eigenlijk te veel, vindt Stoel. Niet omdat hij pro beert alles te lezen dat uitkomt, maar omdat het te duur wordt. Kinderen van nu besteden hun geld (en tijd) liever aan computerspelletjes. Die massa nieuwe strips werkt ook ver warrend. Zelfs voor de stripfanaten. „Al die nieuwe fantasy strips. Zestig, zeventig nieuwe reeksen, van Opaal tot Lanfeust van Troy; zelfs ik hou de perso nen en de verhalen niet meer uit el kaar", bekent Stoel. „Terwijl het toch mijn grote liefde is." Eep liefde die begon toen hij elf was en zijn broer, die strips verzamelde, ermee stopte. Hij mocht ze hebben en is fana tiek doorgegaan. Een favoriete top-vijf heeft hij niet. Althans, er is te veel moois om te kiezen. „Ik hou van zeker tachtig procent dat er is. Soms van de foto Ruben Oreel kleur, soms van de tekeningen, soms van de verhalen. De dorpsgek van Schoonvergeten van Gomès hoort er in elk geval bij. Zo verschrikkelijk mooi gemaakt. De tekeningen en de verhalen. De eerste vijftien van Michel Vaillant zijn ook juweeltjes, net als de Suske en Wiskes van Vandersteen. De Tuftufclub blijf je lezen." Grootheden Met Kuifje heeft hij dan weer niks. To taal vercommercialiseerd. Zeker, hij er kent en waardeert de ommezwaai die Hergé heeft bewerkstelligd in de strip wereld. Maar dan vergeten mensen an dere grootheden uit dezelfde periode als Paul Cuvelier. Wat hij dan weer wel waardeert aan Hergé is dat die heeft bepaald dat de se rie moest stoppen na zijn dood. Bij ande re series gaat het daar juist mis, vindt Stoel. Tekenaar Uderzo is doorgegaan met Asterix na de dood van schrijver Goscinny, maar beschikt in zijn ogen niet over dezelfde verhaalkunst als Gos cinny. En Rik Ringers is nu aanbeland in deel 70. „Op een gegeven moment heb je alle avonturen wel beleefd hoor." Stoel hoopt met zijn overgang naar De Drukkerij bij te dragen aan het behoud van de strip. „Het is wel geaccepteerd om in een museum naar schilderijen van Van Gogh te kijken, maar niet om een strip te lezen. Terwijl een strip ei genlijk bestaat uit allemaal kleine schil derijtjes. Er staat alleen tekst in." Kamperland viert zomerfeest KAMPERLAND - Bij de oude landbouwhaven van Kamper land is het donderdag 21 en vrij dag 22 juli een drukke boel. Daar worden de midzomerfees ten gehouden. Donderdag kunnen belangstel lenden van 14,00 tot 22.00 uur snuffelen op de middag/ avond- markt of een rondje lopen over de kermis. Ook is er een feest tent, waar om 20.30 uur de Lam- maketta's een concert geven. Om 22.00 uur is het de beurt aan Old Firm, die Iers/Schotse folk rock spelen. De middag/ avondmarkt is er ook vrijdag. Daarnaast kan het publiek een rondvaart maken over het Veerse Meer of waterskieën. Vanaf 21.00 uur staat de Loco Loco Disco Show in de feesttent. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - De be graafplaatsen in Vrouwenpol der en Serooskerke worden uit gebreid. In Vrouwenpolder ko men er ongeveer vierhonderd be graafplaatsen bij en in Seroos kerke negenhonderd. Het zal nog ten minste vier jaar duren voordat de eerste begrafenissen daar zullen plaatsvinden. De voorbereidingen beginnen binnenkort al. Het bureau Groen en Spelen ontwerpt de terreinen en maakt ze besteks- kiaar. Begin volgend jaar begin nen de werkzaamheden in Vrou wenpolder. Het nieuwe gedeelte van de begraafplaats komt daar op de plaats van het volkstuinen complex. Het contract met de huurders van de tuintjes loopt eind dit jaar af. Volgens F. Wis se van de gemeente Veere duurt het vier jaar voordat de eerste mensen begraven kunnen wor den. „Na vier jaar groeit en bloeit al les goed en ziet de begraafplaats er goed uit. Dat is prettiger dan wanneer je iemand in de kale klei begraaft." De begraafplaats in Seroosker ke wordt pas in 2007 uitgebreid. Omdat deze begraafplaats opge hoogd moet worden en de ge meente soms bij andere werk zaamheden grond overhoudt, wordt er al regelmatig zand aan gevoerd. De gemeente Veere staat aan de vooravond van de uitbreiding van een groot aantal begraaf plaatsen. In Westkapelle is de procedure al begonnen, maar die is vertraagd door ingediende bezwaren van omwonenden. In 2006 moeten de begraafplaatsen van Vrouwenpolder en Biggeker- ke worden uitgebreid. In 2007 komt Serooskerke aan de beurt en in 2008 Domburg. Koudeker- ke staat voor 2009 op de agenda, Veere voor 2010, Zoutelande komt in 2014 aan bod en Oostka- Man gepakt voor wildplassen RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse is in de nacht van donderdag op vrijdag een negentienjarige inwoner van Burgh-Haamstede aangehouden. Hij maakte zich schuldig aa^i wildplassen en toen de politie de man wilde bekeuren nam hij de benen. Even later werd hij staande gehouden, maar weigerde zijn identiteitspapieren te laten zien. De man werd daarop aangehouden en kreeg een pro ces-verbaal mee naar huis. Aanhouding in Bruinisse BRUINISSE - In de late nacht van donderdag op vrijdag is een 18-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Dui- veland aangehouden. Hij maakte deel uit van een groepje personen dat zich luidruchtig ophield voor een huis in de Oudestraat. Nadat de bewoner had gevraagd of het wat rustiger kon, werd er met een balk van een marktkraam tegen de gevel, ramen en het rolluik geslagen, daarna liep de groep richting Kerkstraat en één van hen werd later aangehouden. De eigenaar van de kraam waarvan de balk werd weggenomen heeft aangifte gedaan van vernieling. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op de fiets over de snelweg KAPELLE - Een 41-jarige fietser uit Polen is gistermid dag rond kwart voor vier door de politie van de A58 bij Kapelle gehaald. De man reed op de vluchtstrook van de zuidbaan. Uit ademanalyse bleek dat de man ruim 3,4 maal zoveel had gedronken als toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van negen uur. VVD wil wel samenwerken KRUININGEN - De WD in Reimerswaal vindt dat de ge meente een kans laat liggen door niet deel te nemen aan het Bevelands/Thoolse samenwerkingsverband op het ge bied van de gemeentelijke belastingen. Goes, Borsele, Tho- len en Kapelle beginnen daar binnenkort wel mee. Alles wat te maken heeft met het innen van gemeentelijke belas tingen wordt straks door een nieuwe organisatie gedaan. Het college van Reimerswaal zegt te twijfelen of dat wel financieel voordeel oplevert en staat liever geen ambtena ren af aan de nieuwe organisatie, omdat de eigen afdeling financiën dan te klein en dus te kwetsbaar zou worden. De WD vraagt zich af of dat wel de echte redenen zijn. De partij heeft schriftelijke vragen aan het college gesteld en wil weten of de ondernemingsraad of de betrokken per soneelsleden misschien tegen waren. Het stelt de libera len verder teleur dat het college namens de raad spreekt door min of meer te stellen dat die ook tegen zal zijn, ter wijl het onderwerp nooit in een raadsvergadering is be handeld. De WD is voor deelname en hoopt dat B en W hun standpunt willen heroverwegen. Mobiele telefoon gestolen TERNEUZEN - Een achttienjarige man uit de gemeenfe Sluis is donderdagochtend tussen elf en twaalf uur in een fastfoodrestaurant in Terneuzen bestolen van zijn mobie le telefoon. De man had zijn jas, met in de jaszak de tele foon, over zijn stoel gehangen. Toen hij zijn jas weer aan trok ontdekte hij dat de telefoon, met een waarde-van en kele honderden euro's, was weggenomen. door Miriam van den Broek VEERE - De gemeente Veere heeft een plan gemaakt voor extra parkeerplaatsen aan de Kanaalweg Westzijde. In het ontwerp is plaats voor vijf bus sen en en 61 auto's. Het plan bevindt zich nog in een pril stadium. De definitieve keu ze van het te gebruiken materi aal is nog niet gemaakt en het bestemmingsplan moet nog wor den gewijzigd. Omwonenden kunnen tot en met 3 augustus schriftelijk reageren op het plan. De reacties worden, waar mogelijk, verwerkt in het plan. Ook in het planologische traject dat daarop volgt, krijgen bewo ners nog de kans hun zienswij zen in te dienen. Hagen en bomen Het parkeerterrein is gepland in dat gedeelte van de Kanaalweg Westzijde dat haaks op de Veer- seweg staat. Rond het parkeer terrein komen hagen en bomen zodat de auto's en vrachtwagens meer uit het zicht staan. Het ter rein wordt niet helemaal aan het zicht onttrokken omdat de gemeente vindt dat de histori sche stadswallen vanuit de Veer- seweg zichtbaar moeten blijven. Verder wordt er een voetpad aangelegd van het parkeerter rein naar de Veerseweg. De middenstandsvereniging en enkele inwoners van Veere heb ben vorig jaar herhaaldelijk ge vraagd om extra parkeerplaat sen aan de rand van Veere. In de periode dat de gemeenteraad be sloot dat het in Veere vergun ning- en betaald parkeren werd, wezen zij op het geringe aantal parkeerplaatsen aan de rand van het stadje. De midden standsvereniging liet foto's zien van tientallen auto's die op drukke dagen op de ongelukkig ste plaatsen in de berm stonden. Volgens de vereniging moesten er niet alleen extra parkeerter reinen komen omdat er weinig parkeervakken zijn, maar ook omdat het parkeren bij een auto maat zo duur is dat meer men sen dan voorheen de gratis par keerterreinen aan de rand van het stadje opzoeken. pelle in 2016. Daarna kunnen de begraafplaatsen weer tientallen jaren mee. Wisse noemt als voor beeld Vrouwenpolder. Na de uit breiding is die begraafplaats groot genoeg om de komende veertig jaar aan de vraag te vol doen. De gemeenteraad heeft zich vo rig jaar uitgesproken voor uit breiding van de begraafplaat sen. De andere optie was over gaan tot ruimen. Dat is goedko per dan uitbreiden, maar de ge meenteraad wil dat de inwoners ook in de toekomst in hun eigen dorp begraven kunnen worden en heeft daarom toch gekozen voor uitbreiden. Veere. Het geeft niet alleen in zicht in de ontwikkeling van het markizaat, het frist tevens het geheugen op als het gaat om na men zoals Mary Stuart, Louise de Coligny en Anna van Borsele. Ook aardige weetjes zijn in het boekje opgenomen. Zo blijkt Veere de geboortestad te zijn van de Nederlandse marine. En toen Willem I in 1575 in Den Briel trouwde, kreeg hij een paar weken later in de Campveerse Toren een diner waarbij pauwen, 'reygers', quackels', 'zuyr ende zoete oraeng appels', 'groene waré', 'erwete', 'roomkaesen', 'wit en- de bruyn broot' en bier op tafel werd gezet. Na de dood van Willem van Oranje werd Maurits de wettige erfheer van Veere. Voor zijn in huldiging is de pui van het stad huis vernieuwd en werd de oude dakruiter vervangen door de hui dige toren. De expositie Bourgondië en Oranje, 450 jaar markizaat Veere is tot eind oktober te zien. Het gelijknamige boekje is voor vijf euro te koop bij het museum en de VVV. door Miriam van den Broek VEERE - Wie waren de markie zen van Veere en welke Oranjes hadden een sterke band met het stadje? In de expositie 'Bourgon dië en Oranje, 450 jaar marki zaat Veere' dat tot eind oktober te zien is in stadhuismuseum de Vierschaar worden deze vragen beantwoord. „In het stadhuis hangen twee schilderijen van Willem III, maar juist hij had het minste met Veere te maken. Het waren niet altijd de bekendste mensen die een sterke band met Veere hadden. Daarom laten wij de Oranjes in de juiste proporties zien", vertelt Tiny Polderman. Archivaris Peter Blom en kun stenaar Ramon de Nennie heb ben de tentoonstelling gemaakt. Over de expositie hebben Polder man en Blom ook een 32 pagi na's tellende brochure gemaakt. In chronologische volgorde wordt daarin helder verteld wie de erflaters van het markizaat waren, met wie ze getrouwd zijn, wie hun kinderen waren en wat ze gedaan hebben voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13