PZC Garages mogelijk op zondag open Het strand van Curasao kan niet lippen aan het eerste Weststrand Halve N57 benadert alternatief plan GroenLinks Veere MMMffiliiaiWi ZELF VLIEGEN GEWOON DOEN Opa NS herdenken aanslagen Londen Run op broedhuisjes in Middelburgse Vest De trots van de strandwachten factie: 0113-315649 u#V-Pzc,n' i email redactiepzc.nI prlstbus 31 4460 AA Goes Muprtentie-exploitatie: u H en Midden-Zeeland: 0113-315520; f^Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vriidag 15 juli 2005 editie Walcheren Firma Clarijs Opent 16 juli 2005 een winkel in kam peerartikelen Minder stuifzand bij lager strand OOSTBURG - Het strand langs de Panoramaweg bij Bres- kens is bij de recente zandopspuitingen minder opge hoogd dan Rijkswaterstaat aanvankelijk van plan was. Er is geen drie meter zand opgebracht, maar 2,2 meter. Dat zei projectleider A. Jumelet gistermorgen tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Oostburg, waar het karwei werd geëvalueerd. Het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren had verzocht het strand bij de Panoramaweg min der op te hogen dan gepland, omdat het vreesde dat de Pa noramaweg te vaak door stuifzand van het strand zou worden bedolven. Nu de ophoging beperkt is gebleven tot 2,2 meter, stroomt het strand bij springtij helemaal onder water en wordt het goed nat. Daardoor verstuift het niet. „Ik kan alleen geen garantie geven dat dat nooit gebeurt. Als het dagen achtereen mooi droog weer is bij oosten wind, kan het zand aardig droog worden", aldus Jumelet. Brommer gestolen uit tuin VLISSINGEN - Aan de Kanariesprenk in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag een brommer gesto len. Hij werd meegenomen uit de tuin van een woning. Het gaat om een blauwe Aprillia. Zakkenroller actief op camping SCHARENDIJKE - Op een camping aan de Kuijerdamse- weg in Scharendijke is een zakkenroller actief. Eén van de gasten zat in de recreatieruimte en merkte op een gege ven moment dat zijn portemonnee uit zijn zak was gesto len. Behalve enkele tientallen euro's raakte de eigenaar ook persoonlijke papieren kwijt. Minister steunt kennisakkoord DEN HAAG - Extra geld vanuit Den Haag is er niet voor het Zeeuwse kennisakkoord. De initiatieven die echter uit dit akkoord voortkomen, kunnen wel op een warm ont haal in Den Haag rekenen. Als er geld voor nodig is, moet een beroep worden gedaan op bestaande subsidiestromen en geldpotjes. Die boodschap kreeg een brede Zeeuwse de legatie van onderwijsminister M. van der Hoeven mee bij de aanbieding van het Akkoord Zeeuwse kennisecono mie. In haar reactie had de minister het over een unieke aanpak. Ze riep gedeputeerde G. van Heukelom op om al le deelnemers aan het akkoord (verenigd in de drie O's: on derwijs, overheid en ondernemers) binnen de boot te hou den. Overigens wilde de minister ook Wel weten wat de provincie Zeeland in het akkoord denkt te steken. Verder benadrukte ze dat duidelijk moet worden wat het de Zeeuwen oplevert. Het gaat er niet om wat het voor scho len of instituten betekent, maar voor de mensen, aldus de minister, want daar doen we het voor. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als de Raad van State het Veerse bestem mingsplan voor de N57 afkeurt, wil Middelburg vast beginnen met de aanleg van de weg bin nen de eigen gemeentegrenzen. In het uiterste geval komt er dan (tijdelijk) een weg die bo ven Sint-Laurens ophoudt. In dat geval is de uitkomst ge lijk aan het voorstel dat de PvdA/GroenLinks fractie vorig jaar deed in de gemeenteraad van Veere. Raadslid P. Louwer- se vat de uitlatingen van wet houder L. Luitwieler en gedepu teerde H. van Waveren anders op. „Ik denk dat ze in Middel burg gewoon willen beginnen en later met het Veerse deel willen vervolgen conform de plannen van Rijkswaterstaat. Maar het zou kunnen dat we staks met een halve weg zitten als de be zwaren de volgende keer bij de Raad van State wel gehoor vin den." Van Waveren noemde het aanleggen van een halve weg 'een noodverband'. Volgens Luit wieler kan Middelburg alvast be ginnen met de weg, omdat in de bouw van de tunnel onder het Kanaal door Walcheren het meeste werk zit. Tegen de tijd dat die klaar is, kan het werk in Veere beginnen. De PvdA/GroenLinks fractie stelde vorig jaar voor om de weg tot aan de gemeentegrens aan te leggen en hem vervolgens voor een groot deel over het bestaan de tracé te laten lopen. „Door meer rotondes aan te leggen zou je volgens ons het vrachtverkeer kunnen ontmoedigen", aldus Louwerse. Het voorstel werd verworpen. De tegenstanders van de weg krijgen een herkansing bij de Raad van State als de bezwaren tegen het bestemmingsplan wor den behandeld. In de uitleg bij het oordeel zijn aanwijzingen te vinden om beter voorbereid naar Den Plaag te gaan, heeft ook L. Dalebout van het Plat form N57 geconstateerd. In ie der geval zal de luchtkwaliteit de volgende keer wel aan de or de komen. Verder vindt de Raad van State dat de gegevens die het platform over het vrachtver keer heeft verzameld niet over tuigend. Rijkswaterstaat beslist binnenkort wanneer de aanbe stedingsprocedure begint. (Advertentie) iedere dag geopend vanaf 10.00 uur 's (Advertentie) Start nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Tel. 0165 - 31 81 67 www.seppe.nl Zes iveken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. zeeuwse almanak Die Zeeuws-Vlaamse foto graaf van deze krant kan het niet genoeg benadrukken: hij is ondanks zijn grijze bakke baarden en een schat aan er varing nog altijd fris en jong van geest. Wellicht is het daar om dat hij lange tijd een ge heim met zich mee torste. Daar maakte zijn vrouw deze week nietsvermoedend een einde aan. „Weet je al dat jij opa wordt?", klonk het aan de keukentafel. Waarop hij haar venijnig toebeet: „Ja, en jij oma!" VLISSINGEN - Het is rustig op het NS-station in Vlissingen. Een paar ouderen, een gezin met jonge kindjes en wat studenten wachten op de trein. Kort voor één uur wordt omgeroepen dat de treinen twee minuten stil staan om de slachtoffers van de terreuraanslagen in Londen te herdenken. „Ik wist niet dat er in Neder land vandaag twee minuten stil te was", zegt Martijn Ubels uit Serooskerke die met vier vrien den op de trein wacht. „Als an dere mensen het op prijs stellen, willen we best even stil zijn, maar ik vind dat je er zo weinig mee opschiet", zegt hij. Een van zijn vrienden formuleert het stel liger: „Ik vind het onzin. Het is natuurlijk erg voor de mensen in Londen, maar de trein hier heeft er niks mee te maken. Bo vendien vind ik dat deze herden kingen inmiddels aan kracht hebben verloren. De afgelopen jaren hebben we al voor zoveel dingen stilgestaan", zegt Harm Buisman uit Gorinchem. De twintigjarige Janneke Joosse uit Breda is het daar volstrekt mee oneens. „Ik vind het echt heel belangrijk. Ik ben hier nu weliswaar alleen, maar anders had ik ook even stilgestaan. Res pect voor anderen is tegenwoor dig ver te zoeken. Dan is twee minuten stilstaan, wel het min ste wat je kan doen." De materiaalverzorgers Ger Bee- mink en Ted Looij vinden de her denking ook belangrijk. Ze hou den stil naast de trein. „Het is verschrikkelijk wat daar ge beurd is", zegt Beeminlt. „Zo veel mensen- die dood gegaan zijn. Ik vind alle herdenkingen belangrijk. Zo ben ik opge voed." Na twee minuten klinkt door de luidsprekers dat de stil te afgelopen is en dat het trein verkeer hervat wordt. foto Lex de Meester Middelburg onderzoekt kosten jnnr Nladia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg onderzoekt of het rendabel is om de parkeergara ges in de stad tijdens koopzonda gen en evenementen open te stel- Itn. Vorige maand gaf de gemeente raad het college van B en W op dracht om de kelders vaker open te doen. Verkeerswethou der L. Luitwieler (Christen unie) wil die opdracht echter met zonder meer uitvoeren. Hij Kgteerst te willen onderzoeken of er wel behoefte is aan open stelling van de garages op zon dag. Daarnaast wil hij de finan- tiêle gevolgen van de zondag openstelling op een rijtje zetten. Volgens Luitwieler is al eerder onderzocht of het nodig is om de kelders op zondag open te doen. $e noodzaak is toen niet aange toond en die is er ook nu niet. Bet voorstel in de raad was inge geven door de drukte tijdens Middelburg Vol-Koren. Toen las de stad ineens veel voller fen normaal. Met koopzonda- genis er normaal gesproken par keerruimte genoeg in de stad." 5e Verening Ondernemers Mid- Jelburg (VOM) pleit al jaren mor ruimere openingstijden (oor de parkeergarages. De ge- neente heeft al eens geëxperi- tenteerd met openstelling tij- ■■■Ml dens uitgaansavonden. Dat ex periment werd toen vanwege ge brek aan belangstelling geen succes. Volgens de VOM lag dat aan het feit dat de gemeente er te weinig ruchtbaarheid aan had gegeven. CDA-raadslid P. Castenmiller, die het initiatief tot het voorstel nam, denkt dat er wel degelijk behoefte aan parkeren in de ga rages op zondag is. „Je ziet de rijen op koopzondagen voor de garage staan. Soms staan er wel drie of vier auto's achter elkaar te wachten voor een dichte deur. Ik vind dat zeer ongastvrij overkomen." Castenmiller be strijdt bovendien dat het de ge meente er financieel bij in zou schieten als de garages op zon dag opengaan. Om te voorkomen dat de gara ges niet gebruikt worden omdat parkeren op straat op zondag gratis is, vindt Castenmiller dat de gemeente moet overwegen om ook op zondag betaald par keren in te voeren. Met de op brengst van het parkeergeld kan dan het personeel betaald wor den dat de garages moet beman nen. In de garage aan de Kou- steensedijk moeten als de gara ge open is minimaal twee perso neelsleden aanwezig zijn. Zij houden ook de Geeregarage in de gaten. Luitwieler wil de resul taten van het onderzoek in het najaar voorleggen aan de raad. Een aalscholver rust uit op een broedhuisje foto Ruben Oreel Alle elf houten drijvende huisjes in de Middelburgse Vest zijn geliefd bij eenden en waterhoentjes. Ze zijn er spe ciaal neergezet om de dieren een rustige broedplek te gun nen. „Maar het is tegelijk ook erg leuk om er naar te kijken", zegt Benny van de Voorde van de af deling groenbeheer van de ge meente Middelburg. Zij aan zij kunnen er zes eenden in een huisje tegelijk broeden. De broedhuisjes waren een idee van loodgietersbedrijf Jobse, dat aan de Veersesingel zat. „Jobse heeft eens zo'n broed huisje aan de gemeente geschon ken en gevraagd of het in de sin gel voor zijn deur gezet mocht worden. "Het bleek zo'n succes te zijn, dat de gemeente er zelf tien bij heeft gemaakt. „Ik word zelfs door Middelbur gers opgebeld, die ook zo'n huis je bij hun in de buurt willen heb ben", zegt Van de Voorde. „Als we het dubbele aantal aan huis jes zouden hebben, zouden we ze ook gemakkelijk kwijt kun nen. Middelburg krijgt ook steeds meer water." Volgens hem is het een Middel burgse uitvinding. „Ik geloof niet dat ik ze al eens ergens an ders gezien heb." Maar het is niet zo dat de Middelburgse een den niet zouden broeden, als ze geen eigen broedhuisjes meer zouden hebben. „Nee, dan zou den ze gewoon in het riet een nestje bouwen. Het is gewoon heel erg leuk om naar te kij ken." Elk voorjaar worden de elf huis jes in het water gezet en elk na jaar worden ze weer wegge haald. Van de Voorde maakt ze in die tussentijd schoon en knapt ze op. Edith Ramakers Strandwachten, die houden natuurlijk van de zee en die bnen ongetwijfeld precies uit leggen wat er zo bijzonder is lande zee. Maar toch, dat Wijkt niet mee te vallen. „Want lezee is er altijd al geweest", Rggen ze. Goed dan Wat zou er gebeuren is ze zouden moeten verhuizen saareen land, dat niet aan zee ligt? De drie strandwachten van ie eerste post Weststrand bij Zoutelande, hebben niet direct j® antwoord klaar. Eveline Houterman (23, Middel burg), Marieke de Rooij (22, Mid- delbui-g) en Wouter de Bruijn (16, Vlissingen) zijn wel bereid om eens serieus over de zee na Menken*. Jsja, dan zal ik zoeken naar de Pttgen", zegt Marieke. „Berg- ptig gebied is voor mij een «etje vergelijkbaar met de zee. tiaar heb je ook een vrij gevoel, Waar ruikt het lekker en het is er Mig." Wouter en Eveline knik- M instemmend. Waar wat doet de zee dan pre ses met hen? Ze zeggen: Het is ton gevoelhet is een, een... Ze somen èr niet een, twee, drie in. jkwgnaar de Walcherse kust, «strand bij Zoutelande, hun %Üjks uitzicht vanuit de «randpost. Marieke: „Dit is het Moiste strand van Walcheren, «combineer hier mijn vakantie ndmijn hobby." En dat vindt fcoog niet genoeg. „Want als ik Mten, wandel ik hier met ®i]n hond en een strand verder ga ik zonnen", zegt ze. wouter gaat meestal naar het oadstrand in Vlissingen, omdat daar veel mensen kent. „De Vflhij, „is het beste hulp- adel om leuke mensen te ont moeten." Marieke kan zich in die opmer- rtj vinden. patrouilles van brandwacht met de boot du ren langer als er leuke mannen in zee zijn. „De zee maakt mij vrolijk", vat ze samen. „Zorgen, als ik die zou hebben, waaien weg." Hebben ze ooit vrienden gehad, die niet van de zee houden? „Nee, iedereen houdt ervan, dus zullen veel mensen zich wel in ons verhaal herkennen." Soms mopperen mensen dat het water te koud is of dat ze een hekel hebben aan het zand, dat overal tussenkruipt. „Maar in het alge meen is de zee er om van te hou den", vindt Eveline. Marieke is onderwijzeres en staat voor groep drie van een ba sisschool in Rilland. Tijdens haar opleiding liep ze stage óp een school in Curagao. „Curagao was geweldig. De tem peratuur van het water is rond de 28 graden celsius. Hier mag je blij zijn als het 22 graden is. De kleur daar van de zee is azuurblauw, hier groenig, soms blauwig. In Curagao wordt zwemles in de zee gegeven. Het hele leven draait daar om de zee." Vlak voor de kust van Zoutelan de varen imposante schepen voorbij. Op Curagao zie je klei ne stippen in de verte, de lucht is vaak strakblauw en dicht aan de kust zijn vissers bezig in klei ne vissersboten. „Op Curagao heb je De Hooks Hut. Een geweldige strandtent waar je met je voeten in 't zand lekker kunt eten, vlakbij de wa terlijn. Overal staan fakkels in het zand." De opsomming maakt de andere strandwachten stil. Steekt Zou telande karig af tegenover Cura gao? „Nee, zeker niet. Ik ben er Eveline Houterman, Wouter de Bruijn en Marieke de Rooij (vlnr) juist trots op. Het zou vreemd zijn als we hier ineens een azuur blauwe zee zouden hebben. Dat zou misstaan. En als ik zou moe ten verhuizen naar het buiten land, dan zou ik vlakbij de zee willen wonen." Marieke heeft zes weken vakan tie en haar vrije tijd vult ze hele maal in met het baantje als strandwacht op het eerste. West-, strand van Zoutelande. Sinds Strandexploitatie Walcheren verantwoordelijk is voor de stranden, levert de vakantie- baan geld op. „Maar daarvóór deden we het voor niets. We waren vrijwillige strandwachten." Is dat geen overtuigend argument dat deze zee het van andere zeeën wint, zeggen ze. Edith Ramakers foto Ruben Oreel A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9