Roemenië zucht onder regenval Venetiaan wil derde ambtstermijn als president Suriname Rusiund vraagt vs Fischer verwerpt aanvallen op Nmlin uit te leveren landbouwbeleid Europese Unie Robot als kamelenjockey 5 A1 Qaeda: aanslag Irak op kinderen niet ons werk legering vraagt internationale hulp bij bestrijden watersnood bin uit vrijdag 15 juli 2005 België krijgt zilveren postzegel BRUSSEL - De Belgische Post introduceert een echt zilve ren postzegel. liet overheidsbedrijf viert daarmee het 175-jarig bestaan van België. De zegel is vooral bedoeld voor verzamelaars. De zelfkle vende zegel van bladzilver in een luxe mapje kost tien eu ro. Het verschijnt over anderhalve week in een oplage van 110.000 stuks. Opmerkelijk is dat de zegel geheel in Nederland is be dacht en gemaakt, hoewel het juist bedoeld is om de af scheiding van ons land te vieren. ANP/Belga Politie stopt razendsnelle Duitser INZELL - De Duitse politie heeft in Inzeil een motorrij der aangehouden die uitgerekend voor de ogen van agen ten een wheelie maakte, terwijl hij met ruim 200 kilome ter per uur werd geflitst op een plek waar 70 is toege staan. De 25-jarige bestuurder verklaarde dat hij zijn gloednieu we machine wilde testen. Hij moet rekening houden met een boete van enkele honderden euro's en een rijverbod voor drie maanden. ANP/DP A Zuid-Korea verliest straaljagers SEOUL - Twee Zuid-Koreaanse straaljagers zijn gisteren binnen acht minuten duizenden kilometers van elkaar ver ongelukt. Zuid-Koreaanse schepen en helikopters zoch ten gisteren naar de wrakstukken en de vier bemannings leden, meldde de Zuid-Koreaanse luchtmacht. Een F-4E-gevechtsvliegtuig verdween van het radar scherm in de zee ten zuiden van Zuid-Korea. Even later gebeurde hetzelfde met een F-5F-straaljager ten westen van het schiereiland. AFP/RTR Geschenken Mandela op tournee JOHANNESBURG - Geschenken voor de voormalige Zuid-Afrikaanse president Mandela gaan in Zuid-Afrika op tournee. Tot de topstukken behoren een gouden beeld van de Da lai Lama en een souvenir uit Bethlehem van de geboorte van Christus, geschonken door de Palestijnse leider Ara fat. Ook de Nobelprijs voor de Vrede die Mandela in 1993 ont ving, gaat mee op rondreis. Mandela hoopt volgende week zijn 87e verjaardag te vieren. ANP/AFP Britse oma's tegen jeugdig tuig LONDEN - Een groep Britse grootmoeders is de strijd aangegaan met jongeren die winkelcentra onveilig ma ken. Uitgaande van het idee dat de jongeren niets moeten hebben van wat mode is onder volwassenen, zijn de oma's capuchons en honkbalpetten gaan dragen. Ze noemen de nieuwe oma-mode Gangsta granny, die ze tonen als ze bij het postkantoor hun pensioen ophalen. Winkelcentra in Groot-Brittannië verbieden massaal jon geren de toegang die capuchons of petjes dragen. De kle dingstukken zijn synoniem geworden met asociaal gedrag en misdaad. Mari Savage wil de capuchons en petten 'oncool' maken. „Als wij die dingen dragen, willen zij ze niet meer op. Dan verliezen ze hun geloofwaardigheid op straat." ANP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Ronald Veneti aan gaat voor een derde ambts termijn als president van Suriname. Hij wordt waar schijnlijk morgen officieel kandidaat gesteld door de coali tie rond het regerende Nieuw Front bij de griffie van het parle ment. Ramdien Sardjoe wordt de kan didaat voor het vice-president- schap. Volgende week dinsdag is de eerste verkiezingsronde in het parlement. „Een derde ambtstermijn be tekent voortborduren op een rijke ervaring", aldus Veneti aan. Hij houdt er, evenals Sardjoe, rekening mee dat bij de verkiezing in het parlement in de eerste ronde niet de vereiste tweederde meerderheid van 34 stemmen gehaald zal worden. Ook in de tweede ronde, volgen de week donderdag, wordt geen tweederde meerderheid ver wacht, Sardjoe heeft gezegd dat het Nieuw Front en zijn nieuwe partners A Combinatie en DA91 nu al voorbereidingen treffen voor de gang naar de verenigde volksvergadering, die wordt ge vormd door het parlement en de districts- en ressortraden. De verenigde volksvergadering met haar 893 leden kan met een ge wone meerderheid bepalen wie president en vice-president wor den. Nieuw Front en partners hebben een comfortabele meerderheid in de verenigde volksvergadering. Het 'spook van omkoping' is volgens de Vooruitstrevende Hervor mingspartij VHP, ook deel van de coalitie, echter al opgedoken. De Nationale Democratische Partij NDP van Desi Bouterse zou bezig zijn districts- en res sortraadsleden van het Nieuw Front ertoe te bewegen niet op Venetian en Sardjoe te stem men. Bouterse Het is te verwachten dat de NDP vandaag haar kandidaten bekend maakt. Bouterse heeft gezegd dat er behalve hem nog twee presidentskandidaten in zijn gelederen zijn. Plij wacht het eindverslag af van de twee weken geleden door hemzelf aangewezen informateurs om te beslissen wie als kandidaat voor het presidentschap wordt voorgedragen. In de verkiezings campagne is Rabin Parmessar al genoemd als NDP-kandidaat voor het vice-presidentschap. ANP (Advertentie) (auonze redactie buitenland fASHINGTON - De Russische autoriteiten hebben de Ver- ffligde Staten gevraagd om de Bllevering van Yukos-groot- landeelhouder Leonid Nevzlin. i de Russen is hij Bedeschuldig aan moord en an te misdrijven. Dat zei een oordvoerder van de Russische ambassade in Washington giste- fevzlin is in de VS wegens een fyeenkomst over veiligheid en ^menwerking in Europa. De in Sraël woonachtige Nevzlin is fwtaandeelhouder van de Rus- ®ehe houdstermaatschappij J, de belangrijkste aan deelhouder van de oliemaat- chappij Yukos. kvoormalige topman van Yuk- fc, Michail Chodorkovski, werd -mei tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld voor onder per belastingontduiking en feude. "e Russen zeiden eerder deze aaan<l dat Nevzlin een van zijn telewerkers opdracht heeft ?geven tot de moord op een Wgemeester van een plaats in westen van Siberië. „Hij is crimineel en we willen hem 11 Rusland", aldus de woord eerder van de ambassade. Amerikaanse autoriteiten «"ben het verzoek tot uitleve- Yukos verkeert op de rand van faillissement nadat het concern een aanslag voor achterstallige belasting kreeg van ongeveer 27 miljard dollar. Het Kremlin dwong het bedrijf tevens tot de verkoop van de belangrijkste productie-eenheid, Yugansknef- tegaz. ANP/RTR/AFP door Famke van Loon BRUSSEL - Het Europese landbouwbeleid wordt her vormd en die vernieuwing moet een kans krijgen. De roep van lidstaten van de Europese Unie om een verdere hervorming van dat zogenoemde Gemeenschap pelijk Landbouwbeleid (GLB) is 'misplaatst'. Dat vindt eurocom missaris Fischer Boel (Land bouw). „Het blijft spijtig dat sommigen nog steeds terugvallen op het versleten cliché van het GLB als een economische dinosaurus", aldus de eurocommissaris giste ren in een ingezonden stuk in het Agrarisch Dagblad. Hierin betoogt zij dat de Europese land bouw drastisch aan het vernieu wen is en dat Europa via de landbouwuitgaven eigenlijk een 'zeer lage prijs' betaalt voor vei lig voedsel van goede kwaliteit en een goed verzorgd landschap. Het argument voor verdere her vorming is dat nu 40 procent maar wijzen op tót dat Rusland en de VS jSKn uitleveringsverdrag heb- verzoek werd dinsdag maar is pas giste- wzlin liet in een reactie aan Rii m ^ussisc^e persbureau ■U-Novosti woensdag weten ue autoriteiten tot dusver ^voldoende bewijs hadden poduceerd om Israël tot uit ing te bewegen. Over het ,5R°ck aan de VS zei hij niets. DOHA - Kamelen gereden door robot-jockeys in actie tijdens een wedstrijd op de Al Shahaniyya- kamelenrenbaan bij Doha. De autoritei ten van Qatar verboden in december vorig jaar dat kinderen op de kamelen rijden tijdens de lange en gevaarlijke wedstrijden. Het jockey- werk is overgenoemen door robots die op afstand worden bestuurd. foto EPA van de EU-begroting naar de boeren gaat. Volgens Fischer Boel is dat een 'misleidend' argu ment, omdat 0,43 procent van het bruto binnenlands product (bbp) van de EU voor de land bouw is. Door de vernieuwingen zal dat aandeel tegen 2013 tot 0,33 procent afnemen. Onder aanvoering van de Britse premier Blair, huidig voorzitter van de EU, wordt de roep om een snellere hervorming van het landbouwbeleid en verlaging van de EU-landbouwuitgaven steeds luider. Ook Nederland staat onder voorwaarden open voor verdere verandering, bleek vorige week uit de brief die mi nister Veerman (Landbouw) na mens het kabinet aan de Twee de Kamer stuurde. Nu heiwormen en het landbouw budget inkrimpen is voor de eu rocommissaris echter 'totaal on aanvaardbaar'. Onder de huidi ge afspraken en hervormingen leveren boeren van de vijftien 'oude' lidstaten van de EU wat de steun uit Brussel betreft onge veer 10 procent in. Als land bouwsubsidies aan toekomstige lidstaten als Roemenië en Bulga rije uit hetzelfde budget betaald moeten worden, zoals Neder land voorstelt, komt dat neer op een 'extra verlaging met bijna 10 procent', aldus Fischer Boel. Zij stelt daarom voor volgens de gemaakte afspraken nieuwe her vormingen voor de landbouw na 2013 door te voeren. Ijskast Landbouwminister Beckett van het Verenigd Koninkrijk zette gisteren overigens in een ge sprek met financieel persbureau Bloomberg de Britse hervor mingsplannen voor de Europese landbouw in de ijskast. In tegen stelling tot premier Blair ver wacht Beckett dat de EU-land bouwuitgaven niet vóór 2014 op de schop gaan. ANP ri. «factie buitenland «AI - "e Al Qacda-bcwe- Lin bak wijst de verant- «idflijkkeitl voor de zelf- .„rdoanslag in Bagdad van waarbij 27 mensen, („,«21 kinderen, omkwa- De slachtoffers vielen toen de bestuurder van een met explosie ven geladen auto zijn voertuig in de buurt van een groepje Ame rikaanse militairen dat snoep en speelgoed uitdeelde aan kinde ren, opblies. Dat gebeurde in de wijk Bagdad al Jadida (Nieuw Bagdad), een arme volkswijk waar voornamelijk sjiieten wo nen. Volgens een verklaring van Al Qaeda op het internet doet hun leider Abu Musab al Zarqawi 'zijn best om te vermijden dat burgers het doelwit worden''. „Onze stijl is bekend. Het be vechten van de vijanden van God, de kruisvaarders en hun volgelingen in de politie en het leger", aldus de verklaring. Al Zarqawi heelt echter eerder aangegeven dat het doden van (onschuldige) moslims geoor loofd is in de strijd tegen de vij and. De verklaring is volgens sommige deskundigen een be wijs dat er de laatste tijd een dis cussie woedt binnen islamiti sche terreurbewegingen in Irak over de vraag of geweld ge bruikt mag worden tegen Iraak- se burgers. GPD/RTR Fjorden worden werelderfgoed pSLO - De VN-organisatie voor Icuiiuui', Unesco, heeft gisteren k fjorden Geiranger en Naeroy |p de lijst van werelderfgoede- pn gezet. Het is de eerste keer pt Noorse natuurfenomenen op K lijst komen. ANP/DP A Een vrouw wordt opgevangen door familieleden nadat ze is gered uit haar ondergelopen woning in Ivesti, op ruim 300 kilometer ten noordoosten van de Roemeense hoofdstad Boekarest. foto Bogda Christel/RTR frWfrel Goseling BOEKAREST - Roemenië heeft jileroationale hulp gevraagd tiktbestrijden van de watero- Ktlast in het land en het opvan- r(D van de getroffenen. Drie- [jart van het land kampt met Lrstromingen door de hevig- !,1f regenval in meer dan 100 jsr. En het einde is nog niet in L vrouw dood, vier vermisten, pergelopen woningen, ge- wegen, duizenden geëvacueerd, 256 dor- U in nood. Het effect van een L regen in Roemenië. Drie- Êrtvan het land - het westen btgezonderd - wordt door het Bweer geteisterd. In de par getroffen regio Vrancea, p kilometer ten noorden van hoofdstad Boekarest, worden Lr mensen vermist nadat het hen meesleurde. In de re- Lis de noodtoestand afgekon- villa's zit een aantal toe- vast. De plek kan niet be- worden, over het water door de lucht. Zestig jlkinderen zitten met zes ichten opgesloten in een camp, omgeven door wa- Een evacuatie door de lucht kin voorbereiding. In het ge- Bed staan 1300 woningen onder tater, 3500 mensen zijn geëva lueerd. Helikopters te verder naar het noorden, in jee streek rond Bacau, is even- pa de noodtoestand afgekon digd. Helikopters zijn ingezet pjde reddingsoperaties Ai§60 mensen zijn naar veiliger eerden gebracht. Meer dan 100 toningen zijn totaal vernield, achthonderd hectare bouwland is ondergelopen. Op een cam ping bij Bacau zitten 170 men sen vast. Omdat ook een elektri citeitsstation in het water is ko men te staan, zit een deel van de regio zonder stroom. De schade in heel Roemenië is groot. Sinds het noodweer be gon zijn 3000 woningen en 8000 zomerhuisjes door het water ver zwolgen. Honderden bruggen zijn vernield of zwaar bescha digd, tientallen wegen onbruik baar geraakt. Alom is de stroom- en telefoonvoorziening uitgevallen. De regenval was zelfs zo hevig dat een waterkrachtcentrale bij Alba, in de bergen ten noord-westen van Boekarest, het dreigt te begeven. In de Jiu-vallei ten westen van de hoofdstad staan vijf passagierst- reinen vast omclat aardverschui vingen de rails hebben ver plaatst. Hoog peil De directeur van het nationale hydrologische instituut, Petre Stanciu, waarschuwde dat het water in een negental rivieren een gevaarlijk hoog peil heeft be reikt. Zo verwerkt de Siret nu 6000 kubieke meter water per se conde, tegen normaal 200 kubie ke meter. Op de ministeries van Milieu en Water worden inmiddels plan nen gemaakt om in de getroffen streken dammen op te werpen tegen het water. Ook wordt bestudeerd of bepaal de onbewoonde gebieden ge bruikt kunnen worden als water bekkens zodat het overtollige water daarheen geleid kan wor den. Zo zou de schade elders be perkt kunnen worden. De hoeveelheid regen die het af gelopen half jaar gevallen is, is meer dan het jaarlijkse gemid delde over de laatste 50 jaar, zo heeft de directeur van het natio nale meteorologische instituut, Ion Sandu, bekendgemaakt. Vol gens hem zal het de komende maand nog blijven regenen in Roemenië. GPD - H9H U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5