Killers doen politieagenten beven PZC „ewc.Kijicr'ie AL'He&nt Leider Hofstadnetwerk zit volgens familie in gevangenis PZC Costa del Sol blijkt Costa del Crimen Gewone diender is niet voorbereid op gewapende confrontaties Lint van kunstriffen kan kust beschermen Syrische veiligheidsdienst pakt Al I. op vrijdag 15 juli 2005 Agenten die rillend van de angst op de bodem van een politiebus- je liggen, een laatste schietge bedje prevelen, terwijl een koel bloedige killer hen onder vuur neemt. Maanden later zijn ze er nog kapot van. Mohammed B. lijkt na zijn moord op Theo van Gogh te zijn gestuit op een soort 'mietjespolitie'. door Ferdi Schrooten Ontredderd en huilend vielen de agenten elkaar aan het einde van het proces tegen Mo hammed B. om de nek. Troos tend aaiden ze elkaar over de bol. Niet omdat de aanklager zo juist levenslang had geëist te gen de man die op hen had ge schoten, maar om B.'s keiharde verklaring. Hij had geenszins ge probeerd de politiemensen te ontzien. „Ik schoot om te doden en gedood te worden." Het maakte de klap van het vuurgevecht bij het Amsterdam se Oosterpark, waar B. na de moord op Theo van Gogh naar toe was gelopen, nóg groter. Al le elf betrokken politiemensen weten dat hun werk gevaarlijk kan zijn. Ze lopen niet weg voor de risico's van het vak, verklaar den ze voor de rechter. Maar dat een opponent doelbewust agen ten in een hinderlaag lokt om zijn eigen martelaarsdood uit. te lokken, daar komen de dienders maar niet klaar mee. „Als agent word je wel vaker ge vraagd om assistentie te vexie- nen bij een schietpartij. Gewoon lijk is de verdachte al weg als we ter plaatse komen. Wij ko men dan om de plaats van het delict met linten af te zetten. Maar in dit geval wachtte de ver dachte ons willens en wetens op", zei een inspecteur, slik kend. Een van de agenten die op B. heeft geschoten, zegt: „Hij poog de ons te misbruiken door ons als zijn beul te gebruiken." Voor de af en toe grijnzende Moham med B. leken de ontboezemin gen een victorie. Verveeld sloot hij zijn ogen en liet de kin rus ten op zijn gevouwen knuisten toen agente A., die het vuurge vecht vanuit een onopvallende politiewagen zag, haar verhaal deed. „Ik deed een schietgebed je en dacht, ik ga dood. Mijn le ven trok in een flits voorbij. Mijn 24 jaar geleden overleden vader verscheen weer aan me." Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politie Bond, was verbaasd over de verklarin gen van de dienders, die daar mee hun eis om smartengeld van elk 3000 a 3500 euro onder bouwden. „Ik snap dat zoiets mensen aangrijpt, ook politie mensen. Maar ik denk dat deze verklaringen ook binnen de poli tie verbazing oproepen. Ik vraag me af of dit handig is voor het imago van de politie." Het is zeker geen toneel, om zo de aanklacht 'poging tot moord op agenten' nog wat aan te zet ten, meent politiesocioloog Jaap Timmer. Hij is expert op het ge bied van gebruik van geweld door en tegen de politie. „We hebben geen mietjespolitie. Dit zijn mensen die zich er niet voor schamen te laten zien wat het met je doet als je geconfron teerd wordt met een uitzonder lijk figuur als Mohammed B.." Wel is volgens Timmer duidelijk dat de gewone politieman niet op zo'n confrontatie is geselec teerd en getraind. „Daar hebben we de arrestatieteams voor en speciale antiterreureenheden. De leden krijgen een strenge psy chische keuring. Ze trainen in si tuaties van extreme stress en groot gevaar." Dat geldt niet voor de wijk- of verkeersagen ten die als eerste ter plekke wa ren bij het Oosterpai'k. Overbelast Dat moet veranderen, vinden ook de politiebonden. Er is nu eenmaal niet altijd een arresta tieteam (AT) paraat als een ex tremist toeslaat. „De AT's zijn zwaar overbelast. De kans dat er een team binnen enkele minu ten ter plekke is, is even groot als de kans dat je de Staatslote rij wint", zegt Van Duijn. Boven dien is de standaard geweldstrai- ning van gewone dienders al ja ren een ondergeschoven kindje. „En dat terwijl we nu met ande re risico's te maken hebben", al dus voorzitter Gerrit van de Kamp van politiebond ACP. „Stel er zit iemand met een ver dacht pakketje in de bus of me tro. Dan wordt daar omwille van de tijd toch vaak eerst een gewone patrouille-auto op afge stuurd. Bereid agenten dan voor op een confrontatie met zelf moordterroristen." Dat gebeurt nu in de basisopleiding niet, al dus Timmer. De doorsnee wijka gent moet zeker niet 'triggerhap- py' worden, meent Timmer. Naar Amerikaans devies eerst schieten en dan praten leidt slechts tot meer gewonden, ook aan politiezijde, blijkt uit onder zoek. En van een betere training is ook niet alle heil te vernach ten. ACP-voorzitter Van de Kamp: „Op uitzonderlijke gek ken ben je nooit helemaal toege rust." Bij de politie is jaarlijks sprake van tussen de 100 en 200 schietincidenten. Zo hebben agenten in 2000 90 keer een waarschuwingsschot gelost en 64 keer gericht geschoten. De kans dat een agent met een schietincident wordt geconfron- teerd, is kleiner dan één pro cent. Van de ruim 50.000 politie mensen vervullen er 20.000 dage lijks hun functie gewapend op straat. In de periode 1978-2002 vielen door politieschoten 69 do den en 357 gewonden. Elf dode lijke slachtoffers en 35 gewon den vallen door een ongewild schot, per ongeluk dus. Naast Mohammed B. zijn er ze ker nog vier mensen die sinds 1978 hoopten te sneuvelen door politiekogels. De terrorismever dachten Jason W. en Ismail A., kort na de moord op Van Gogh geaxTesteerd in het Haagse Laak kwartier, wax-en mogelijk ook uit op een 'suicide by cop'. GPD door Frits Bloemendaal Een lint van kunstriffen in zee kan de Noordzeekust beschermen tegen afslag door hoge golven. Dat zegt in genieursbureau Royal Hasko- ning, dat een plan voor de aanleg van kunstriffen aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft aangebo den. Het ministerie reageert belangstellend, maar wil dat eerst verder laten onderzoe- ken. Het plan omvat drie varian ten die een half tot vier mil jard euro kosten. Bij deze be rekeningen gaat Haskoning uit van kunstriffen tussen Hoek van Holland en Den Helder. Uitbreiding tot de Maasvlakte en Zeeland is ech ter zeer goed mogelijk, zegt Jan Bout, voorzitter van de raad van bestuur. De goedkoopste variant van een half miljard euro bestaat uit een ki-alenketting van rif fen evenwijdig aan de kust met kleinere en grotere ope ningen. Het kan op een halve tot één kilometer uit de kust worden aangelegd. Bij deze variant zal het af en toe no dig blijven om zand op te spuiten. In de tweede variant ligt het rif ongeveer vijf kilometer uit de kust. In de beschutte zone kan land worden opgespoten, bijvoorbeeld om huizen te bouwen. De derde vaxiant komt ongeveer 15 kilometer uit de kust. Deze creëert een grote binnenzee, waarin de golven nog altijd zo'n 3,5 me ter hoog (de helft van de maximale golfslag nu) kun nen worden. Deze variant is weliswaar verreweg de duur ste (4 miljax-d euro), maar vergt nauwelijks onderhoud. Baken Volgens Haskoning kunnen de riffen worden gebruikt als basis voor windmolens (die te vens als baken voor de scheepvaart kunnen dienen). „En in de luwte kun je eilan den aanleggen", aldus Bout. Het idee komt voort uit een project in Dubai, waar met Nederlandse hulp enorme kunstmatige eilanden wor den aangelegd. Voor de verde diging van de eilanden ont wierp Haskoning een kunst- matig rif van 25 kilometer lang. Dit rif steekt twee me ter boven water uit, omdat het alle golfslag moet tegen- houden. „Voor de Nederland se kust gaan we uit van vijf tig procent golfreductie, Daardoor komt het rif niet hoger dan twee meter onder de zeespiegel", zegt Bout. Het rif is 30 meter breed, i Voor de scheepvaart levert j' het volgens hem geen gevaar op. „De kustvaart vaart in vaste corridors, en die liggen buiten de riffen. De havens hebben er ook geen last van." Plankton Uit verkennende studies blijkt, volgens Bout, dat de gevolgen voor het milieu eer der gunstig dan nadelig zijn, „Rond de riffen krijg je waar schijnlijk meer vis en plankton. De stroming blijft, in stand, dus ontstaat er geen wadvorming. De Waddenzee zelf zal er waarschijnlijk wei- j-j nig van merken." Bout zegt dat het plan een impuls kan betekenen voor Nederlandse lj baggerbedrijven. „Ik weet dat Van Oord beslist belang-, j stelling heeft." Technisch ij kan het in enkele jaren wor- [i den uitgevoerd. Volgens Bout zijn combina- I? ties mogelijk. „Je kunt begin- nen met kunstriffen bij de zwakke schakels in de kust- 1 verdèdiging om ervaring op i te doen." Het kabinet heeft i 743 miljoen euro gereser- f veerd om de zwakke acht 8 schakels aan te pakken. Dat geld is vanaf 2007 begroot, maar staatssecretaris Schulz van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer be loofd te proberen het eerder beschikbaar te krijgen. Het ministei'ie, dat de plan nen gisteren heeft gekregen, reageert voorzichtig positief. GPD door Clemens Ingwersen De Spaanse Costa del Sol trekt niet alleen toeristen. Talrijke buiteixlanders wonen er en velen van hen zijn niet met pensioen maar uitermate ac tief vooral in de misdaad. De badplaats Marbella is een smelt kroes van maffiosi. Nergens in Europa hebben zich zoveel verschillende misdadi gers op één plek verzameld. Een voorbeeld zijn volgens een poli- tie-officier uit Malaga de talrij ke Britten. In Spanje wonen ze ker circa 8000 Britten met een strafblad. Plaatselijke autoritei ten opperen vaak geruststellend dat de deugnieten er voorname lijk komen uitrusten en genie ten van de zon met de inkom sten die ze in andere landen heb ben vergaard. Zo lijkt de mis daad iets volslagen exotisch. De geruststellingen lijken te klop pen op basis van het niet buiten gewoon hoge aantal gebxixïkelij- ke en officieel geregistreerde misdaden. Maar achter de zonni ge fagade schuilt een grote kolo nie maffiosi die voor het groot ste deel verborgen blijft voor de onderbemande en ontoereikend uitgeruste politie. De agenten stuitten vorig jaar op zeker vijftig ontvoexüngen en afrekeningen in het criminele milieu. De slachtoffers of hun nabestaanden doen doorgaans geen aangifte bij de politie. De politie erkent dat het echte aan tal moorden en ontvoeringen gi gantisch moet zijn en dat de meeste zaken helemaal niet aan het licht komen. Maar ze stuit wel geregeld op stoffelijke res ten van onbekende slachtoffers van nimmer op te lossen misda den. Zoals die van een man wiens botten waren gebroken, die een tiental malen met een mes was bewerkt en in wiens lichaam 'op een berekende wij ze' vijftien kogels waren gescho ten. Alleen het laatste schot was dodelijk, volgens de ge schokte lijkschouwer. Volgens sceptici kan de toe stroom van misdadigers uit alle windstreken naar Marbella niet alleen worden verklaard door het mooie weer, de dirte jachtha vens en de meer dan veertien golfbanen. De politie aan de Costa del Sol heeft volgens Spaanse media vijf hoofdbu reaus, waarvan er slechts één is aangesloten op het internet. De politie heeft zelfs in Marbella door geldgebrek geen vaste ver talers in dienst, ofschoon er mis dadigers rondlopen uit naar schatting zeker tachtig landen. Een politieagent in Marbella klaagde dat hij een verklaring van een buitenlander moet opne men op een bandje. Dat gaat met een agent mee naar het bu- i'eau in Malaga, waar het moet worden veitaald. Soms is dat binnen 24 uur gebeurd, maar vaak moet de agent op zijn beurt wachten en verstrijkt meer tijd. Het wordt moeilijker te negeren dat de misdaad aan de Costa del Sol zelf welig tiert. Die is bijvoorbeeld goed voor 70 procent van alle inbeslagna mes van hasj in Europa. Het x'ol- lende drugsgeld trekt voorts al lerlei criminelen aan. Er is zelfs een bende die zich heeft gespe cialiseerd in het beroven van di'ugscximinelen. Veel crimineel geld wordt in Marbella witgewassen in de ex plosief groeiende onroerend- goedsector. Dat begon, nadat de populistische burgemeester wijlen Jesüs Gil y Gil er in 1996 een urbanisatieplan door had gedrukt. Natuurgebieden moes ten wijken voor bebouwing en golfbanen. Bergen werden weg gehakt om hotels neer te zetten. Het aantal bouwbedrijven steeg snel van 3000 naar 8000. Mar bella breidde zich uit als een olievlek. Volgens sommige schattingen is het bebouwde op pervlak al met 1600 procent ge stegen. Wie er allemaal kwa men wonen, is niet duidelijk. Volgens Spaanse media is er bij de autoriteiten verrassend wei nig inzicht in de bevolking van Max-bella. Officieel wonen er 116.000 mensen, onder wie 16.000 buitenlanders. Maar vol gens waarnemers is het werkelij ke aantal inwoners inmiddels hoger dan 250.000. Recente politieacties, zoals de al anderhalf jaar durende opera tie 'Witte Walvis', hebben tot dusverre achthonderd arresta ties opgeleverd en grote interna tionale witwaspraktijken aan het licht gebracht. Maar het is volgens politiemensen een topje van de ijsberg. De huidige bur gemeester van Marbella, Mari- sol Yagüe Reyes vindt dat het al lemaal wel meevalt. Marbella is volgens Yagüe de internationa le toeristische hoofdstad en heeft niets met maffiapraktij ken te maken. ANP door Harald Doornbos De geestelijk leider van het terroris tische Hofstadnetwerk, Radwan al I., is eiixd mei van dit jaar in de Syrische plaats Shaam opgepakt en zit nu vast in de 'Fereh Palestine' gevangenis in de hoofdstad Damascus. De arrestatie, door troepen van de Syrische veiligheids dienst, vond plaats juist op het moment dat de 46-jarige Al I. in het huwelijk zou treden met een meisje uit Shaam. „Radwan is gearresteerd toen hij het huis van zijn bi-uid wilde binnengaan", aldus Al I.'s 35-jarige zus Iman, die als onder wijzeres werkt op een basisschool in de Syrische stad Hama. „De px*ecieze datum weet ik niet meer", vexvolgt ze. „Maar het was tijdens het ein de van het schooljaar, aan het einde van de maand mei." Ook dxie anderen, Radwans broer, een zwager en diens 18-jarige zoon werden tij dens deze gelegenheid opgepakt, maar na twee uur weer vrijgelaten. De leider van de Hofstadgroep vluchtte uit Nederland op de dag van de moord op Theo van Gogh, op 2 november 2004. Jus titie in Nedei'land heeft een internatio naal opsporingsbevel tegen hem uitge vaardigd. Onder zijn invloed zouden Mo hammed B., de moordenaar van Van Gogh, en andere kopstukken van het Hof- stadnetwerk zijn geradicaliseerd. Ook wox'dt Al I. gezocht door Marokko in ver band met de aanslagen in Casablanca. Isolement In het gevangenencomplex waar Al I. na zijn arrestatie naar toe is gebracht, wor den met name politieke gevangenen in vol ledig isolement maandenlang verhoord. Daarna worden ze vrijgelaten of overge bracht naar een meer reguliere gevange nis. Ook Walid Tayfor, een van Al I.'s zwa gers, bevestigt zijn arrestatie. „Sinds eind mei hebben we niets meer van hem ge hoord, we weten alleen dat hij in 'Fereh Palestine' zit." De familie van Al Ju heeft uit angst voor de autoriteiten afgezien van het inschakelen van een advocaat. Ook weten ze niet waar Radwan van wox-dt beschuldigd. Uit de interviews met de familieleden blijkt verder dat Radwan Al I. sinds het moment dat hij in Hama arriveerde, in no vember vorig jaar, werkloos is geweest. Hij verbleef bij of zijn moeder of bij een van z'n vier zussen. Radwans vader is vo rig jaar overleden. Volgens Iman was haar broer geen extre mistische moslim. „Hij was gelovig, dat De voortvluchtige leider van het terroristische Hofstadnetwerk, de Syriër Radwan al I. zou al in de Syrische gevangenis zitten. „Radwan is gearresteerd toen hij het huis van zijn bruid wilde binnengaan", aldus Al I.'s 35-jarige zus Iman. archieffoto GPD/Spiegel TV zeker, maar niet gewelddadig of fana tiek." Zelf heeft ze nog nooit gehoord van de moord op Van Gogh, laat staan van mo gelijke betrokkenheid van haar broer bij de zaak. „Radwan is een erg stille man. Hij leeft heel geïsoleerd." Familieleden van Al I. weten ook niets van Al I.'s vrouw en kind in Den Haag. Ze maken zich grote zorgen over zijn lot. Zwager Tayfor: „Fereh Palestine staat in Syrië bekend als een 'vijf-sterren gevange nis' - als je begrijpt wat ik bedoel." Voortvluchtig Het Syrische ministerie van Informatie weigert de informatie van de familie te be vestigen. De Nederlandse autoriteiten zeg gen niet op de hoogte te zijn van de arres tatie van Al I. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket, de instantie die in Nederland belast is met de vervolging van terrorisme-verdachten, is Al I. nog voortvluchtig. „Als hij in Syrië gepakt zou zijn, dan zou den wij dat hoogstwaarschijnlijk wel we ten." Uitleveringsverdag Een woordvoerder van het Nedei'landse ministerie van Justitie wil niet zeggen of zijn arrestatie in Syrië bij het ministerie bekend is. Ook wil hij niet zeggen of er wordt onderhandeld over zijn uitlevering met de Syriërs. „We doen geen uitspraken over individuele gevallen." Er bestaat geen uitleveringsverdi'ag tus sen Nederland en Syrië, dat bovendien geen onderdanen uitlevert. Dit zou for meel alleen kunnen als hij statenloos wordt verklaard en Nederland en Syrië speciaal voor deze zaak tot een overeen komst komen. Dat ligt extreem gevoelig. Normaal gesproken doet Nederland op dit gebied nooit zaken met Syrië: het land heeft een slechte reputatie op het gebied van justitie en mensenrechten. GPD 15 juli 1955 CHARLY GAUL - De Luxem burger Charly Gaul heeft de zware Alpenetappe in de Tour de France gewonnen. Hij kwam als eerste over de stx-eep in Brian?on. De renners moes ten onder meer de Télegraphe en de Galibier bedwingen. Wim van Est moest na de etap pe zijn gele trui afstaan aan Antonnin Roland. Wout Wagt- mans wist de groene tx-ui te be houden. BRAND - Door een uitslaande brand in de Nieuwstraat in Vlissingen zijn elf mensen dak loos geworden. Oorzaak van de brand was het omvallen van een petroleumstel. In hel pand aan de Nieuwstraat: woonden drie gezinnen. Nie mand raakte bij de brand ge wond. TREINBOTSING - Twee goe derentreinen zijn in de mist bij de Moerdijkbrug tegen elkaar gebotst. Een van de machinis ten had kennelijk het sein 'o veilig' over het hoofd gezien. Pogingen van een seinwachter om met een rode lantaarn dei treinen te waarschuwen haal den niets uit. Een machinist brak zijn arm bij het ong de machinist van de andere trein bleef ongedeerd. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 ,nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17,00 uur Uitgeven] Pro- Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag I'm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro i, per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 jl per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorhel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens j de Regelen voor het Advertenliewezeir, i Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes); Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren ieel van het Wegen er-concern. Os ten bestand dat wordt gebruikt vooi'o- enladministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten* ducten van de titels en de werkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig 91"5',,! L de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. z'ersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Ie Zeeuwse Courant BV is Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4