Voorstel om kosten treintaxi te drukken Jeugdige bommenmaker blijft langer in voorarrest Gewonde door ontploffing in lab Groningse universiteit pot ProRail wil aantal zelfdodingen op spoor terugdringen V olkskredietbanken gaan schuldprobleem anders aanpakken 0 en provincies voor koppeling aan andere diensten Blindeninstituut gaat NS-station beheren vrijdag 15 juli 2005 g, Marcel Proos UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen en de provincies nerkcn aan een opvolger voor je Ie dure treintaxi. Ze willen Levenslang voor dubbele moord Sittard J BOSCH - Een 32-jarige is gisteren door het ge rechtshof in Den Bosch veroor deeld lot een levenslange gevan- traf voor de moord op Jo en Ine Zwakhalen en het neer schieten van hun 9-jarige klein dochter Audrey in Sittard. ■Het hof acht bewezen dat de ■,m op 12 juli 2003 Jo en Ine 'Zwakhalen (beiden 59) dood schoot en poogde hun toen 9-ja- nge kleindochter als getuige uit te schakelen met een schot door loofd. Direct technisch be wijs is er niet, maar het oordeel ran het hof rust op vier pijlers: de verklaring van twee vrienden e verdachte, die hem de avond voor de moorden met een 1 hebben zien zwaaien; de verklaring van de verdachte zelf dat hij op het moment van de schietpartij aanwezig was in het kantoor van de Zwakhalens om een auto te kopen; de verklaring Audrey dat zij in het kan toor van haar opa een stukje ran een pistool zag in de rechter broekzak van de verdachte en de verklaringen van drie getui- die hem zagen vluchten vlak nadat de schoten waren ge vallen. Het hof vindt dat het precieze motief niet duidelijk is gewor den, maar sluit niet uit dat dat financiële aard was. De kon geen 11.250 euro beta len voor een BMW waar hij zijn 'ophad laten vallen. GPD Man in woning overvallen door internetkennis BERGEN OP ZOOM - Een 60-ja- man uit Bergen op Zoom is deze week op klaarlichte dag in zijn woning op brute wijze afge perst en mishandeld. Volgens de t politie kende het slachtoffer zijn belager via een chatbox op internet. Hel slachtoffer had rond negen uur 's ochtends de voordeur ge opend en de man binnengelaten. ral in huis eiste de bezoe ker geld. Na ongeveer anderhalf uur moest het slachtoffer onder Mreiging met een wapen de gang naar een pinautomaat in ;jietcentrum maken. Of er daad werkelijk geld is gepind, was de politiewoordvoeder gisteren faiet duidelijk. J in de woning is de man geschopt en beschoten, ver moedelijk met een balletjes pistool of luchtdrukwapen. Daarna is de overvaller er van- iloor gegaan met een playstation aieteen aantal spellen, een gou den sieraad, een mobiele tele foon en een paar honderd euro. andere deeltaxi's, waarmee bij voorbeeld gehandicapten wor den vervoerd, ook het vervoer van en naar het station voor hun rekening laten nemen. Deze opzet scheelt in de kosten zei een woordvoerder van NS gisteren. De verliesgevende treintaxi staat onder druk. En kele jaren geleden konden reizi gers op 110 stations goedkoop een ritje krijgen. Nu zijn dat er nog maar 59. Inmiddels hebben de NS de financiële bijdrage te ruggeschroefd en draaien de pro vincies op voor de verliezen. Een voorbeeld voor de opvolger van de treintaxi rijdt sinds kort in Noord-Holland. Reizigers kunnen daar in tien gemeenten gebruikmaken van de OV-taxi. Deze kan niet op het station worden besteld, maar moet een halfuur van tevoren telefonisch woi'den gereserveerd. Een rit van twee zones kost 2,40 euro. Een rit met de treintaxi kost, on geacht de afstand, 4,10 euro. Op de kortere afstanden is de reizi ger goedkoper uit, maar voor langere ritten juist duurder. De NS wil reclame maken voor de opvolger van de treintaxi en zorgen voor schuilzuilen op sta tions tegen de regen. Ook regelt het bedrijf een landelijk num mer dat reizigers kunnen bellen. Zeeland In Zeeland rijden er treintaxi's van en naar de NS-stations in Goes, Middelburg en Vlissingen. De provincie Zeeland tekende in maart van dit jaar nog een overeenkomst met de Nederland se Spoorwegen om de treintaxi voorlopig te behouden. Daartoe betaalde de provincie toen 30.000 euro om het tekort weg te werken. ANP van onze redactie binnenland ERMELO - Het landelijk ken nis- en dienstencentrum voor slechtzienden en blinden Sonne- heerdt gaat het NS-station in Er- nielo beheren. Dat heeft het cen trum gisteren bekengemaakt. De NS sloten eerder het enige lo ket op het treinstation, maar blinden en slechtzienden kun nen niet met de kaartjesautoma ten overweg. Het station staat verder leeg. De unieke constructie waarbij het instituut uit Ermelo het sta tionsgebouw voor twee jaar gaat beheren gaat in op 1 sep tember, aldus een woordvoer ster gisteren. „Het station is een essentiële voorziening voor onze cliënten." Volgens het instituut maken juist blinden en slechtzienden veel gebruik van het openbaar vervoer. „Toen het loket vorig jaar dichtging, leidde dat tot veel protest." De sluiting bleek echter niet tegen te houden. In eerste instantie zouden ook an dere instellingen in Ermelo par- ticipex-en in het project, maar die vielen om uiteenlopende re denen af. Het loket zal tijdens werkdagen bezet zijn. De medewerkers mo gen van de NS geen kaartjes ver kopen, maar bieden ondei'steu- ning aan mensen die niet met de kaax-tautomaten overweg kun nen. Ook wordt er reisinforma tie verstrekt. Verder overweegt de instelling om broodjes en kof fie te gaan verkopen. „We willen met andere pax-tijen het stationsgebouw gaan delen. Er zou bijvoorbeeld een fietsen- werlcplaats in kunnen. Cliënten van ons en van de sociale werk plaats gaan op het station wer ken. Als het project een succes wordt, blijven we het station be heren." ANP GRONINGEN - Hulpverleners in beschermende kleding en met mondkapjes op aan het werk na een ongeval bij de Rijksuniversiteit Groningen (RuG). Bij een explosie van een zuurkast in een scheikundig laboratorium raakte daar gistermiddag een vrouw zwaargewond. Ze was bezig met het samenstellen van een chemische stof toen er zich in de glazen zuurkast een ontploffing voordeed. Het slachtoffer kreeg daar door een bijtende stof over zich heen. Ook werd ze geraakt door rondvliegend glas. Studenten en hulpverleners die als eersten bij de vrouw waren, kregen last van adem halingsproblemen en prikkelende ogen,'en moesten zich in het ziekenhuis laten be handelen. Op het moment van het ongeluk waren er in het gebouw honderden studen ten. foto Harm Meter/ANP IB-groep toetst inburgering GRONINGEN - De Informatie Beheer Groep (IB-Groep) in Gro ningen gaat inburgeringexa- mens afnemen. De IB-Groep, bekend als ver strekker van studiefinanciering en de OV-studentenkaart, opent centra waar de examens worden afgenomen. De organisatie sloot hierover gistex-en een overeen komst met het ministerie van Justitie. De IB-groep zal de examens re gelen. Ook is de organisatie be last met het beheer van een cen trale registratie met de gegevens van de inburgeraars. ANP Moet Tocll ooh tEMs" /.opeM van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 17-jarige jongen die maandag door de na tionale recherche is gearres teerd, blijft langer vastzitten. Dat heeft de kinderrechter in Amsterdam gisteren bepaald, meldde een woordvoerster van de rechtbank. Het Openbaar Mi nisterie had om verlenging van het voorarrest gevraagd. De jongen bleek in de ouderlijke woning in Amsterdam-Osdorp een zelfgemaakte bom verbor gen te hebben. Justitie en politie hebben hem in het vizier gekre gen tijdens het onderzoek naar de Hofstadgroep, het terreurnet werk waarvan onder anderen Mohammed B. deel zou uitma ken. Uit voorlopig onderzoek is geble ken dat de bom 'potentieel ge vaarlijk' was, zei een woordvoer der van het landelijk parket eer der. Het explosief bestond uit een kartonnen koker gevuld met kruit, kleine kogeltjes en een ontstekingsmechanisme De jongen, van Nederlandse komaf, viel op door zijn gedrag op internet, waar hij zich onder pseudoniem manifesteerde als een liefhebber van moslimextre mistische ideeën. Hij zou op zijn veeiriiende zijn bekeerd tot de is lam, en radicaliseei'de daaxma. Justitie onderzoekt in hoeverre hij contacten onderhield met le den van de Hofstadgroep en wel ke plannen hij met de bom had. Mohammed B. Minister Donner (Justitie) onder zoekt of extra beperkingen kun nen gaan gelden voor bepaalde gevangenen. Het openbaar mi nisterie vindt dat de minister moet kunnen verbieden dat Mo hammed B. zijn islamitische strijd vanuit de gevangenis voortzet. De moordenaar van cineast Theo van Gogh heeft tijdens zijn proces verklaard na zijn veroordeling onverminderd door te gaan met het versprei den van opruiende teksten. Don ner erkent het risico van gedeti neerden die doorgaan met het re- cruteren voor de jihad binnen (Advertentie) ^kamerstoel Linda van Bontempl ]n.«w,-nu 299,- VAN 20% TOT 50% KORTING Ruime keus uit onze toonaan- Duizenden euro's korting, gevende meubelcollectïe tijdens uitsluitend bij Pot Interieur, de opruiming. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Agressieve struisvogel gevangen TILBURG - Twee trimmers in Tilburg zijn woensdag ge ruime tijd achtervolgd door een agressieve struisvogel. De politie ging naar aanleiding van hun meldingen op on derzoek uit, zo maakte ze gisteren bekend. De struisvogel, clie al een week los bleek te lopen in de omgeving, is gister avond door de politie gevangen. De politie greep in toen bleek dat het dier rondschai'relde bij de A58. Een team van tien agenten, onder leiding van een dierenai'ts, wist het dier uiteindelijk te vangen. ANP Treinen later door storing Schiphol UTRECHT - Door een omvangrijke sein- en wisselstoring was gistei'middag slechts beperkt treinverkeer mogelijk van en naar Schiphol. De vertragingen liepen op tot meer dan een uur. Om streeks half twee was de storing vex-holpen. ANP Gemeente wil af van campers KORNWERDERZAND - De gemeente Wonseradeel en Rijkswaterstaat willen zo snel mogelijk een einde maken aan illegale overnachtingen op de Afsluitdijk bij Korn- werderzand. Op topdagen staan bij het Friese dorpje soms vijftig cam pers want 'het is een prachtig plekje met uitzicht over de Waddenzee', aldus een zegsman van de gemeente giste ren. „Maar het mag nu eenmaal niet." Kornwerderzand ligt ongeveer drie kilometer uit de Firie- se kust aan de Afsluitdijk. Het dorpje heeft een kleine be- drijfshaven. Bij die haven is een tex-rein waar toeristen graag de nacht doorbrengen. „Op camperintex-xxetsites is de plek algemeen bekend als overnachtingslocatie", aldus de woordvoerder. ANP Politie zoekt hulp voor Vierdaagse NIJMEGEN - De ï'egiopolitie Gelderland-Zuid deelt de komende week gratis ansichtkaai*ten uit in de hoop nieu we vrijwilligers voor het korps te vinden. Het aantal vrij willigers zou binnen enkele jaren moeten verdubbelen van ruim 45 naar ongeveer honderd, aldus een woordvoer der. Tijdens de Vierdaagse en de bijbehorende feestweek ge bruikt de politie alle beschikbare vrijwilligers. Zij treden onder andere op als verkeersregelaai- en toezichthouder. In totaal vergt de Vierdaagseweek ruim 8000 manuren van de politie. ANP Romeinse sporen in Groningen GRONINGEN - In de binnenstad van Groningen zijn de ze week tijdens archeologische opgravingen sporen, uit de Romeinse tijd gevonden. Ze lagen ruim een meter onder de eeuwenoude kaatsbaan die al eind mei werd opgegra ven, aldus een woordvoerder van de gemeente. Volgens de zegsman gaat het om ploegsporen, sloten, gi'ep- pels en paalkuilen uit de eerste eeuwen na Christus. Ook is er een scherf gevonden van zogenoemd Terra Sigillata kom. Deze scherf is afkomstig uit Gallië en dateert onge veer uit de tweede eeuw na Christus. Volgens de gemeen te komt het zelden voor dat een dei-gelijk stuk aardewerk boven de toenmalige Romeinse gi-ens, die ruwweg langs de Rijn liep, wordt gevonden. ANP Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Interieur Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl AXEL de gevangenismuren en via ge schriften en contacten ook erbui ten. Een Kamermeex-dex-heid van Pv dA, WD, LPF en de groep-Wil- ders dringt er bij de minister op aan B. te isoleren. Na een veroor deling bepaalt de gevangenisdi recteur of de gevangene beper kingen opgelegd krijgt. Minister Donner is hiervoor eindverant woordelijk.De gedetineerde kan tegen zijn behandeling in be- roep gaan bij de Raad voor de Strafrechttoepassing. Donner kan een besluit van de gevangenisdirecteur temg- draaien. Dat gebeurde bij Vol- kert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn. De minister bepaalde dat in Van der G.'s cel bewakingscamei-a's kwamen te hangen. In de praktijk komt het zelden voor dat de minister in grijpt. Alert Pvd A-Kamerlid Wolf sen vindt het verstandig B. te isoleren en meent dat Justitie altijd alert be hoort te zijn op het ronselen in de gevangenis van jongeren voor de islamitische strijd. „Het is onacceptabel dat sommige jongens binnen de gevange nismuren i-adicaliseren." Als B. op een gegeven moment gaat in zien dat hij fout bezig is ge weest, kunnen de beperkingen volgens Wolfsen worden opgehe ven. Ook WD-Kamerlid Weekers vindt dat Mohammed B. moet worden geïsoleerd. „Hij mag zelfs geen toegang tot internet hebben." ANP/GPD pagina 4 Killers doen politieagenten beven Leider Hofstadnetwerk zit volgens familie gevangen van onze redactie binnenland UTRECHT - Jaarlijks plegen 180 mensen zelfmoord door voor een trein te springen. Pro- Rail wil dat aantal terugdrin gen. Samen met de Nedex-landse Spoorwegen en een stichting die zich bezig houdt met suïcidepre ventie studeert de spoornetbe heerder op maatregelen. Op een aantal trajecten wox'den daar mee tot het tweede kwartaal 2006 proeven genomeïi. ProRail wil niet zeggen om wel ke baanvakken het gaat en ook over de aard van de maatrege len woi'den geen mededelingen gedaan. Dit om een eventuele aanzuigende werking te voorko men van mensen die met zelf moordplannen rondlopen, aldus een woordvoerder. De geselecteerde trajecten lig gen verspreid over het hele spoorwegnet. De locaties zijn ge kozen omdat daar sprake is van relatief veel zelfdodingen. Volgens de Ivonne van de Ven stichting, die zich bezighoudt met suïcidepreventie, gaat het om maatregelen als het plaatsen van hekken en permanent came ratoezicht. Bovendien woi'den psychiatrische instellingen in de buurt van spoorlijnen benaderd met het verzoek om meer bege leid verlof in te stellen. Nederland heeft, vergeleken met omringende landen, een van de hoogste percentages zelfdo dingen op het spoor. Dat komt onder andere door het dichte spoorwegnet in ons land. Boven dien is het in het buitenland door de afscherming van de rails doorgaans moeilijker om op het spoor te komen. GPD door Marijn van der Pas ROTTERDAM - De gemeentelij ke volkskredietbanken maken zich grote zorgen over het groeiende aantal mensen dat ten onder gaat door hoge schulden. De banken willen daarom meer gaan samenwerken. Dat heeft de Nederlandse Vere niging voor Volkski'ediet (NWK) gisteren laten weten. Onder de naam Sociale Banken Nederland (SBN) willen zeven gemeentelijke kx'edietbanken de handen ineenslaan om te voorko men dat mensen bezwijken on der hun schulden. Met een 'ver- antwooi'de lening' willen zij 'een herkenbaar en goed alterna tief bieden voor de kx-edieten van comiherciële aanbieders'. De NWK heeft het liefst dat mensen met een laag inkomen niet meer bij commerciële kre dietverstrekkers kunnen aan kloppen, zodat zij geen onver antwoord hoge leningen meer kunnen afsluiten. Voorzitter G. Jaarsma denkt echter dat de politiek geen groepen wil uitslui ten van leningen van commer ciële instellingen. In 2004 klopten 39.000 mensen aan bij een gemeentelijke kre dietbank om een schuldenrege ling te treffen, ruim 13 procent meer dan in 2003. Ook in de ja ren daarvoor steeg het aantal stei-k. De NWK vindt dat de volkskre dietbanken momenteel te veel de rol van schuldhulpverlener op zich moeten nemen van men sen die door onverantwoorde le ningen van commex-ciële instel lingen diep in het rood staan. De samenwerking beti-eft de Stadsbank Midden Nederland, Volkskredietbank Noord-Oost Groningen, Stadsbank Oost Nederland, Kredietbank Noord- West. en de volkskx-edietbanken Amsterdam, Friesland en Dren the. De banken blijven zelfstan dig. Volgens Jaarsma is het de bedoeling dat uiteindelijk alle 38 gemeentelijke kredietbanken meedoen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3