Dagopvang blinde kinderen dicht Tristan zorgt goed voor Tamar Strandwacht geeft eerste hulp bij hartritmestoornis Route 55 populair Binnen handbereik weekenddiensten Voorziening komt terug als er weer behoefte aan is Jeugdzorg wil meer geld en mensen Tropisch feest uitgesteld vrijdag 15 juli 2005 s|^ door Miriam van den Broek DOMBURG - De badposten op de Veerse hoofdstranden zijn vanaf dit jaar allemaal uitgerust met een Automatische External Defibrillator. Dit apparaat kan door stroomstoten het hart weer op gang brengen. Mensen die op het strand een hartstilstand krij gen, kunnen nu snel hulp krij gen. In 2003 kreeg de Stichting Strandexploitatie Walcheren de eerste defibrillatoren. Sinds de ze zomer beschikken alle hoofd posten over het apparaat. „We kunnen nu direct adequate hulp verlenen", zegt hoofd-strand- wacht Hans van Zetten die dit werk al bijna twintig jaar doet. „In de ambulance is ook een de fibrillator, maar voordat die in de zomer op het strand is, zijn er cruciale minuten verstreken. Onze AED's zitten in waterdich te koffers zodat ze ook met de boot naar andere strandvakken gebracht kunnen worden. Dat is sneller dan wanneer we daar met de auto naar toe gaan. Ver der hebben we afgesproken met de meldkamer van de hulpdien sten dat wij ook inzetbaar zijn aan de landzijde." Twee weken geleden heeft Van Zetten de defibrillator voor het eerst echt moeten gebruiken in Domburg. „Persoonlijk (,J ik me veel zekerder j AED", vertelt hij. „Het apparaat doet meerdanak leen stroomstoten geven, h maakt een analyse van de harp stoornis en geeft aan de haj daarvan pratend aamvim Als de elektroden zijn a bracht op het lichaam, zeg. apparaat bijvoorbeeld: 'Nu« ik analyseren' of 'Je moet do® gaan met hartmassage' De dei brillator geeft ook stroomstoiu als uit de analyse blijkt dat dal nodig is." Als de ambulance gearrivegj is, wordt niet alleen de pat; meegenomen. Ook de gebrul, defibrillator gaat mee zoda ambulancepersoneel de vens kan uitlezen. Achten) krijgen wij een evaluatie, Laatj kregen we te horen dat we alia goed hadden gedaan. Datmaab cle emotionele verwerking mafe keiijker. Anders blijf je jezd! nog een hele tijd afvragen oU wel goed gehandeld hebt." i De man in Domburg is ovai- gens wel overleden. Hij had a gesprongen aorta. Om de defibrillator te mogengü bruiken, moeten de SjrandtvacJ ten een EHBO-diploma hebba en moeten ze een cursus hebba gevolgd. En elk jaar worde hun kennis en vaardigheden^ nieuw getest. zaterdag 16 en zondag 17 juli 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 1E. (0111412906, geopend za O9.O0-I2J uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-US uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen SchouwenDu land voor spoedgevallen bereikbar telefoon 412180. Spoedgevallenspts uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstrasttl Zierikzee. door Claudia Sondervan GOES - Wegens succes gesloten: het speciale opvangcentrum voor blinde kinderen met bijzon dere problemen De Brygge in Goes gaat dicht. Reden: de vijf kinderen van vier en vijf jaar zijn zo ver gekomen dat ze naar het basisonderwijs kunnen. Daarmee komt er een voorlopig einde aan de voorschoolse revali- datiedagopvang voor meervou dig gehandicapte kinderen in Goes, het eerste in Nederland. Er zijn weinig blinde kinderen in Zeeland. „Als er weer een groepje is, starten we zo weer op," zegt Ria Waelen van Visio, instelling voor mensen met visu ele en auditieve handicaps. „We hebben ons doel bereikt: de kinderen zo lang mogelijk in Zeeland houden en hun ontwik kelingsachterstand wegwerken zodat ze doorkunnen in het on derwijs." Zo gaat Adinda (5) naar het blin deninstituut Spermali in Brug- Verhalen rond de vuurkorf BURGH - Een avond 'Verhalen rond de vuurkorf' in de pastorie- tuin aan de Kerkstraat 20 in Burgh behoort inmiddels tot de traditionele zomerevenemcnten in de Westhoek. Deze activiteit wordt dit keer gehouden op dins dagavond 19 juli. Het thema is dit keer 'Traditie en Folklore'. Passend in dit the ma zullen diverse verhalen wor den verteld over gebeurtenissen en ervaringen in Burgh en omge ving. Daarvoor zijn onder meer leden van streekdrachtvereni- ging De Arke uitgenodigd. Zij zullen zich in verschillende kle derdrachten presenteren. Be langstellenden dienen hun eigen stoel mee te brengen. De formule van deze vertel avond is vijf jaar geleden be dacht. Het programma begint om 19.30 uur, de pastorietuin is vanaf 19.00 uur geopend. ge, dat is voor haar het dichtste bij huis. Stijn en Daan, allebei vijf jaar, gaan naar het speciale onderwijs van Sensis in Breda. Nog een pupil gaat naar de school voor speciaal onderwijs De Sprienke in Goes. Alleen de laatste van het groepje van De Brugge gaat ver weg: het doven- onderwijs in Sint Michelsgestel. Adinda, Stijn en Daan kwamen als driejarigen van gewone kin derdagverblijven, maar redden het daar niet. Stijn leek erg slecht te horen en sprak niet. Adinda had het zo druk met luis teren naar haar omgeving dat ze niet van haar stoel kwam. Stijns gehoor is inmiddels voor uitgegaan en hij praat. Adinda is veranderd in een welbespraak te, levendige jongedame. Van de week vierden de kinderen het af scheidsfeest van De Brugge bij De Hollandse Hoeve. „En ieder een wilde van de glijbaan," lacht Walen tevreden. Hulpverleners Het recept van De Brugge was eenvoudig: biedt de blinde kin deren en een veilige, rustige om geving en breng ze niet steeds rond naar alle hulpverleners, maar laat die naar hén toeko men. Zo bezochten de fysiotherapeut, de logopedist, de muziekthera- peut, de ontwikkelingsdeskundi- ge en de onderwijsdeskundige het dagverblijf aan de Montgo- merylaan in Goes. Daartoe werkten Visio Goes, Re validatie Geneeskunde Zeeland, school voor kinderen met ge hoor- en communicatiemoeilijk heden De Kring in Goes en kin deropvang De Bevelanden sa men. De speciale inrichting van het dagverblijf, die de provincie Zee land subsidieerde met 60.000 eu ro, blijft in gebruik. Per septem ber spelen er elke woensdagoch tend zes blinde en slechtziende kinderen van vier tot zes jaar mee bij Het Kinderplein in Ter- neuzen. Waelen: „Die kinderen gaan naar gewone basisscholen. Maar op het Kinderplein kun nen zij ook eens de beste zijn met gym. Nancy en Tristan de Visser dragen, net als hun ouders bij speciale gelegenheden, zoals de gisteren Folkloristische Dag in Middelburg, kle derdracht. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Tamar is een lief paard. Vindt Tristan. En hij kan het weten want hij moet voor haar zorgen. Vandaag dan, op de eerste Folkloristische Dag van Middelburg in het jaar 2005. Tristan is zes en komt uit Oost- kapelle. Hij heeft zich voor de gelegenheid gekleed. Hij gaat op z'n boers. En dat zwarte pak staat hem niet alleen goed, het zit nog lekkér ook, vertelt hij. Al is het wel wat warm. Gelukkig heeft hij een plekje in de scha duw, in een hoekje van het Ab dij plein. Dat pak is trouwens niet ge leend hoor. „Het hangt thuis in de kast." Trekt hij het wel vaker aan? „Nee, alleen vandaag. En vorig jaar ook." Het is geen geleend pak, wel ge kregen, verklapt moeder Yvon ne de Visser. „Daar zijn we toe vallig aangekomen." Ze heeft thuis drie van die pakken voor Tristan. „Dit is de kleinste maat. Hij kan-tot zijn twaalfde vooruit." Het hele gezin draagt nog graag traditionele klederdracht bij speciale gelegenheden zoals de Folkloristische Dag. De kleding van moeder en dochter Nancy (3) behoort wel tot het fami lie-erfgoed. Maar dat pakje van Tristan is wel een origineel oud kostuum hoor, benadrukt moe der. De eerste Folkloristische Dag van Middelburg vond gisteren plaats. Boeren en boerinnen in klederdracht stuurden versierde sjezen door de straten rond de Abdij. De tweede Folkloris tische dag is op 18 augustus. Dan strijden tweehonderd ring lijders tegen elkaar. KOEWACHT - Waren er vorig jaar nog achthonderd deelnemers aan vier tochten, gisteren trok alleen de eerste tocht van Route 55 in Zeeuws-Vlaanderen al vijfhonderd fietsers. Elk jaar zijn er vier fietstochten voor ouderen door het Zeeuws-VIaamse land; samen dragen zij de naam Route 55, met een knipoog naar de fameuze Route 66 in de Verenigde Staten. De deelnemers gisteren peddelden van Koewacht via Stekene en Heikant dertig kilometer door de pol der. foto Peter Nicolai Minister steunt Zeeuws akkoord kenniseconomie door René Schrier DEN HAAG - Extra geld vanuit Den Haag is er niet voor het Zeeuwse kennisakkoord. De ini tiatieven die echter uit dit ak koord voortkomen kunnen wel op een warm onthaal in Den Haag rekenen. Als er geld voor nodig is, moet een beroep wor den gedaan op bestaande subsi diestromen en geldpotjes. Die boodschap kreeg een brede Zeeuwse delegatie van onder wijsminister M. van der Hoeven mee bij de aanbieding van het Akkoord Zeeuwse kennisecono mie. In haar reactie had de minister het over een unieke aanpak. Ze riep gedeputeerde G. van Heuke- lom op, alle deelnemers aan het akkoord, verenigd in de drie O's; onderwijs, overheid en on dernemers, binnen de boot te houden. Suggesties Overigens wilde de minister ook wel weten wat de provincie Zee land in het akkoord denkt te gaan steken. Verder benadrukte ze dat duidelijk moet worden wat het de Zeeuwen oplevert. Het gaat er niet om wat het voor scholen of instituten betekent, maar voor de mensen, aldus de minister, want daar doen we het voor. Verder deed ze de suggestie om voor de financiering eens rich ting Euregio of Europees So ciaal Fonds te kijken. Gisteren is zowel in Den Haag als in Middelburg meteen een ambtenaar aangewezen die op zal treden als contactpersoon voor het project. Zeer tevreden Gedeputeerde Van Heukelom toonde zich na afloop zeer tevre den. Hij constateerde dat de mi nister goede nota van het Zeeuws kennisakkoord heeft ge nomen en dat ze erg enthousiast reageerde. Dat betekent volgens hem dat projecten en voorstellen die voortkomen uit deze samenwer king tussen ondernemers, onder wijs en overheid in goede aarde zullen vallen in Den Haag en niet in een bureaulade zullen verdwijnen. Alleen al het feit dat de minister zelf met concrete voorstellen en suggesties kwam om het kennis akkoord vorm te geven, is daar volgens hem een blijk van. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland heeft versterking nodig met mensen en geld. An ders kan het bureau niet vol doen aan de verwachtingen van de cliënten, de provincie Zee land en de Wet op de Jeugdzorg. Dat stelt voorzitter van de Raad van Bestuur H. van den Ende naar aanleiding van zijn jaarver slag 2004. Vanaf 2007 wordt jeugdzorg af gerekend voor een bepaalde prijs per geleverde zorgtaak. De wees is dat de overheid een maximum stelt aan de jaarlijkse afrekening. De vraag naar jeugd zorg groeit echter hard: doordat zorgaanbieders kinderen onvol doende snel aari de juiste zorg kunnen helpen, stapelen de dos siers zich op. Het aantal nieuwe aanmeldingen stijgt al jaren zo'n twintig procent per jaar. Het aantal crisisinterventies ver drievoudigde vorig jaar naar ruim 93. Een gevolg van de zaak Savannah, denkt Van den Ende. „Door zo'n zaak gaan scholen en instellingen eerder doorver wijzen." Daarbij krijgt BJZ extra taken toegewezen, zoals de indicering voor de jeugd-gees- telijke gezondheidszorg (ggz) en voor de toewijzing van persoon lijke budgetten voor vervoer. Onderzoeksbureau BMC stelt in zijn rapport over BJZ dat het twee tot drie formatieplaatsen kan vrijmaken. Onderzoeker P. Doodkorte stelde tijdens zijn presentatie aan de Statencom missie Sociale Zaken gisteren zelfs dat hij de indruk had dat de negen extra plaatsen die Van den Ende zegt nodig te hebben in de eigen gelederen van BJZ konden worden opgelost. Niks daarvan, stelt Van de En de, met de nieuwe taken die het BJZ verder belasten. Als het Ad- vies- en Meldpunt Kindermis handeling voor Zeeland per 2006 zich bij het BJZ voegt, brengt het grote achterstanden bij de meldingen en rapportages mee. Die waren vorig jaar goed deels opgelost door inzet van extra geld, maar de wachttijd stijgt alweer door vacatures van wege de verhuizing van Rotter dam naar Zeeland. Staatssecre taris Ross (welzijn) wil de ach terstand repareren met extra geld, maar de provincie en BJZ proberen haar dat geld in Zee land te laten besteden. ZIERIKZEE - Organisatiebu reau Schaapslab heeft besloten het tropisch feest, dat zaterdaga vond in Poppodium Brogum in Zierikzee zou worden gehou den, te verschuiven naar een la tere datum. „We hopen het feest nu ergens in september te laten plaatsvin den en dan gaat het zeker knal len", zegt Guusje Poot van het Schaapslab. INFORMATIEBLAD VOOR Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.coni Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klantén? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36