Kans op regionaal archeoloog PZC Het is een hard maar mooi leven Punten afvangen is de kick Café Storm verliest geding om muziek Zonnige start voor Bruse visserijdagen gemeenten rond Oosterschelde werken samen bij bescherming erfgoed agenda vrijdag 15 juli 2005 si 1 joorF^k Balkenende ZIERIKZEE - De gemeenten «cbouwen-Duiveland, Tholen a de vijf gemeenten op de Beve len stellen eind dit jaar waarschijnlijk samen een regio nal archeoloog aan. Die moet Aim voordat bouwplannen be zanen archeologische waarden bepalen en bodemonderzoeken verrichten. Gemeenten bereiden zich mo menteel voor op de Wet op Ar cheologische Monumentenzorg, lüe i januari 2006 van kracht CTrdt. De wet vloeit voort uit het in 1992 gesloten Verdrag van Malta, waaronder Neder land zijn handtekening heeft ge- at De nieuwe wet moet een and maken aan de verdere ver eng van archeologische res- 'Gemeenten worden ver pot een archeologiebeleid op Ie zetten, Bij bouwplannen, we- ienbouw of natuurontwikkeling moeten ze voortaan rekening houden met erfgoed dat onder en en straatstenen ligt te sluimeren. Samenwerking De gemeenten rond de Ooster schelde hebben besloten inten sief samen te werken. Er komt waarschijnlijk één regionaal ar cheoloog voor het gebied. Aan vankelijk wilde Schouwen-Dui- Rland samen Tholen een archeo loog aanstellen, maar die zou dan te weinig omhanden heb ben. Een deskundige voor de he le Oosterschelderegio is ook Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; stot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl I Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 I F«: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I ^w.pzc.nl i E-mail; web@pzc.nl potscherf of skelet in de grond. Projectontwikkelaars kunnen volgens Linssen huiverig wor den van bouwplannen in monu- mentengebieden, „Als je bouwlo catie klein is en archeologisch onderzoek een vermogen kost, stapt daar geen projectontwik kelaar meer in. Dat zóu kunnen leiden tot verpaupering van je binnenstad." Van der Wekken onderkent het gevaar, vooral omdat 'vooraf niet te bepalen is waar wat ligt'. Schouwen-Duiveland zal daar om een flexibel beleid voeren, dat inmiddels al een flink eind in de steigers staat. „Je kunt bij voorbeeld een bepaalde periode uit de geschiedenis, bijvoor beeld de 17e eeuw, uitsluiten als je als gemeente daar al genoeg van hebt bewaard. We kunnen niet om de wet heen, maar zul len wel politieke keuzes moeten maken." Van der Wekken ziet ook voordelen aan het verplich te archeologiebeleid. „Door breder en beter vooron derzoek kun je voorkomen dat werk door de provincie stil wordt gelegd. Je staat minder snel voor verrassingen, ook om dat er tussentijds wordt geëvalu eerd. Als we dit archeologiebe leid hadden gehad ten tijde van Nobelgate, was het nooit tot een affaire gekomen." Ondanks de beperkingen onder schrijft Goes de geest van de nieuwe wet. Wethouder Linssen vindt het geen slechte zaak als bij elk bouwplan in een gebied waar het vermoeden bestaat dat er erfgoed ligt, een archeolo gisch dossier ligt, al was het maar om een volwassen tegen speler van de provincie te zijn. Die bewaakt in de persoon van de provinciale archeoloog het be houd van verborgen erfgoed. Soms leidt dat tot afkeuring van ruimtelijke procedures en ver plichting tot bodemonderzoek., met een hoop oponthoud en kos ten als gevolg. Bovendien vindt Linssen dat er oog moet zijn voor bodemschat ten. Goes stelde eerder al archeo logisch onderzoek verplicht bij onder meer de bouw van appar tementen op de kavel van de ge sloopte schouwburg Prins van Oranje en bij de bouw van thea ter De Mythe. de Schouwse wethou- derR. van der Wekken is de pap nog niet gestort. „We nemen daar eind dit jaar een besluit over en kunnen dan ook tot de conclusie komen dat we een bu- itauinhuren." Zijn Goese colle ga-wethouder C. Linssen voor- de Bevelanden, Tholen ai Schouwen-Duiveland samen ra archeoloog aan het werk zet- nieuwe wet heeft verstrek kende gevolgen voor gemeenten met historische binnensteden. Daar ligt altijd wel ergens een STREEKACTIVITEITEN ■HAAMSTEDE Ned. Hervorm de kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Peter van den Heuvel; Folklore Festival Walcheren OOST-SOUBURG - Op de Karo- lingenburcht in Oost-Souburg Édt zaterdag 3 september het zesde Folklore Festival Walche- plaats. Tijdens het festivel treden folk- loregroepen uit binnen- en bui tenland op. Oit Zeeland zijn onder meer het Scheldeloodsenkoor en de Waschappelse heiploeg aanwe- festival wordt georgani seerd door de folkloristische dansgroep Medioburgum. Leven in een circus is nét iets anders: welke andere kinderen maken 's middags 'even' een ritje op een olifantenslurf? door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Ze kan zich niet voorstel len hoe het is om jarenlang op een vaste plaats te wonen en elke week in dezelf de supermarkt haar boodschappen te doen. En met haar denken ruim dertig familieleden er hetzelfde over, want als je opgroeit bij het circus weet je niet be ter. „Het is een zwaar leven, maar ook een heel mooi leven", zegt Mandy Renz. Een doorsnee middag bij Circus Renz Berlin verloopt zonder al te veel stress. Iedereen maakt zich langzaam op voor de avondvoostelling. Dat er wegwerk zaamheden plaatsvinden op de kruising naast het circusterrein maakt het voor de olifanten alleen maar leuker. Voor dat ze gewassen moeten worden, mogen ze zich nog even ontspannen op de zand bergen naast het terrein. De dieren, die zijn opgegroeid bij Renz Berlin, hebben niet meer dan een klein touwtje als om heining nodig en trekken veel bekijks. Opa Bernard Renz, met zijn 85 jaar de oudste circusdirecteur van Europa, zit in zijn woonwagen de krant door te ne men. Zijn kleinkinderen, acht in getal, spelen in het zwembadje dat naast de grote circustent is neergezet. Circusschool „Mama, kijk eens", roept de kleine Ber nardo naar Mandy en neemt een duik in het water. De wat oudere kinderen doen de salto, wat duidelijk laat zien dat ze niet ongetraind zijn. „Ze zitten allemaal op de circusschool", légt Renz uit. „We leren ze acrobatiek, jongleren, noem maar op. Als ze hun talent gevon den hebben, mogen ze vanaf hun zeven tiende jaar in het circus optreden." Haar tienjarige dochter Scarlet mag af en toe al een showtje voor publiek ge ven. Haar talent? „Jockeyrijden en ring-acrobatiek", zegt ze stellig. En het circusleven is het leukste wat er is, want ze heeft door heel Nederland en Duitsland vriendjes. Renz: „We komen al zestien jaar in Nederland en vaak ook op dezelfde plaatsen. Dus elk jaar komen de kinderen elkaar weer tegen." Natuurlijk is het niet altijd feest voor circuskinderen, want met 'het bedrijf' reist ook een leraar mee, die het hele jaar door drie dagen per week lesgeeft. Iets verderop zijn wat familieleden be zig een nieuwe olifantenwagen te ma ken, want Herman Renz groeit elke dag een beetje meer. Twee jonge aapjes rei zen mee om over een half jaar training foto Marijke Folkertsma te krijgen en ook de twee weken oude witte kameel Zulaika wordt over ander half jaar klaargestoomd voor optre dens. Omdat dit circus bestaat uit lou ter familieleden (en elk jaar een aantal andere Russische acrobaten) is iedereen multifunctioneel. Frisse lucht Oma Theresia zit op haar 74e nog steeds achter de kassa terwijl Mandy in de restauratiewagen staat. „Vroeger heb ik de trapeze en het koord gedaan, maar dat doe ik nu alleen nog als er ie mand anders ziek is." Buiten de voor stellingen om gaat het leven van alledag gewoon door. De vrouwen doen de was, de mannen verzorgen de (meer dan vijf tig) dieren en de kinderen spelen in het zwembadje. „We zijn hetzelfde als ande re families hoor. Alles wat de moderne mens heeft hebben wij ook. Alleen wij zijn geboren in een woonwagen en zit ten altijd in de frisse lucht", lacht Renz. Orgelconcert in St-Nicolaaskerk BROUWERSHAVEN - Organis- te Margreet C. de Jong uit Mid delburg geeft woensdag 20 juli een concert in de Sint-Nicolaas- kerk in Brouwershaven. De Jong brengt een afwisselend programma met orgelwerken uit de barok, rococo en roman tiek. Daartoe behoren een prelu de, largo en fuga in C en het ko raal Nun danket alle Gott van Bach, de Bijbelse sonate over het gevecht tussen David en Go liath van Kuhnau en vijf stuk ken voor een Flötenuhr van Haydn. Verder speelt zij samen met haar echtgenoot, de musicoloog Albert Clement, enkele werken vierhandig. Dat zijn een kwar tet voor twee personen van Kell- ner, een aantal delen uit Tien stukken a Quatre Mains van Graaf en tenslotte een Fantasie in c van Hesse. De Jong studeerde aan het Rot terdams Conservatorium en volgde daarna lessen van Guy Bovet, Jean Langlais en Marie Louise Jacquet. Zij behaalde in Parijs de Prix de Virtuosité. Zij is nu kerkmusicus van de Nieu we of Abdijkerk in Middelburg en is een veelgevraagd concertor- ganiste in Europa. De Jong maakt regelmatig opnamen voor radio, tv en cd. Van haar hand verschenen velschillende composities voor orgel en koor. Het concert in Brouwershaven begint om 20.00 uur. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De grootste kick van bowls? „Ie mand wegspelen. Je tegenstan der punten afvangen", zeggen penningmeester Wieb Coehoorn en vieevoorzitter Jan Lauwers van Bowlsvereniging Schouwen in koor. Bij het gisteren in Sport centrum Westerschouwen gehou den toernooi bleek team 1 hierin het beste te zijn. Vijf keer per jaar komt een deel van de rond de dertig leden tel lende club voor een dagvullend toernooi bij elkaar. Naast de gewone clubavonden en het jaarlijkse meerdaagse toernooi met een Engelse zuster vereniging zijn deze vijf wed strijden hét moment om onder ling de krachten te meten. En dan niet spierkracht, benadruk ken de twee bestuurders van de Schouwse club. Zwarte bal Bowls, ofwel lawnbowlen, draait om een a-symmetrische zwarte bal (de bowl) die met een curve zo dicht mogelijk naar een klein wit balletje (de jack) toegerold moet worden. Daar komt speltactiek bij kijken; maar in principe kan iedereen le ren rollen, benadrukt het twee tal. Sekse en leeftijd doen niet ter zake. In de praktijk echter zijn het veelal senioren die bij Een speler beziet het speelveld voordat hij de bowl zal rollen in Sportcentrum Westerschouwen. foto Marijke Folkertsma de Schouwse club spelen. Een gevolg van het feit dat er (op dinsdag en donderdag) overdag gespeeld wordt, steevast in de sportzaal van Sportcentrum Westerschouwen. Bowls biedt wat dat betreft ook voordelen, blijkt uit de omschrijving van de bestuurders. De tweeëntwintig personen die gisteren aan het toernooi meede den, namen tezamen achttien spelplaatsen in. Daardoor kan er ook door mensen die niet zo goed ter been zijn worden mee gedaan. Het winnende team 1 bestond uit Peet Praet, Ria Hol laar en Addie Dagelinckx. Tractor rijdt snorfietsers omver VLISSINGEN - Twee personen zijn woensdagavond rond acht uur gewond geraakt bij een ongeluk op de Noord- beekseweg in Vlissingen. De twee, een 28-jarige man en een 29-jarige vrouw uit Middelburg, werden op een snorfiets aangereden door een tractor. De 26-jaidge bestuurder van de tractor hield volgens de politie niet genoeg rechts. De slachtoffers zijn met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Ja en nee tegen vestiging Voorstad GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders staat de vestiging van een zaak in tweedehands kle ding aan de Voorstad toe. Momenteel zit er een antiekhan del in het pand. Volgens het college past handel in ge bruikte kleding prima aan die straat, die net buiten de vesten ligt. Naast de hal waar het bedrijf tweedehands kleding wil inzamelen, repareren en verkopen, staat een pand waarop een natuurvoedingswinkel haar oog heeft la ten vallen. Die zit nu in de binnenstad en wil graag ver kassen. Het college geeft daar echter geen toestemming voor. Zo'n winkel hoort in het centrum thuis, oordelen B en W. Fietser gewond bij aanrijding MIDDELBURG - Een 43-jarige fietser uit Arnemuiden is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding even na half vijf op de Kanaalweg in Middelburg. De fietser reed over het fietspad en stak ter hoogte van de benzinepomp plotseling de weg over. Hij maakte geen gebruik van de fietsersoversteekplaats die tien meter verderop ligt. De> 81-jarige Middelburgse bestuurder van een personen auto, die over de Kanaalweg, probeerde nog te remmen en uit te wijken om een aanrijding te voorkomen maar kon de fietser niet meer ontwijken. De fietser is met diver se kneuzingen per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. Vernielingen bij kinderboerderij GOES - Vandalen hebben tussen woensdagmiddag vier uur en woensdagavond negen uur vernielingen gepleegd aan een hek bij een kinderboerderij in Goes. Er werd een gat in het gaas van de omheining rond een weiland ge knipt. Hierdoor zijn de geiten die op het weiland liepen ont snapt en op de Populierenstraat terechtgekomen. Mede-- werkers van de kinderboerderij hebben alle geiten kun nen vangen. Het totale schadebedrag is nog onbekend. Goese broodjeszaak mag verhuizen GOES - De exploitant van Patrick's Broodjes Express, aan de Oostsingel in Goes mag zijn zaak verplaatsen naari de Frans den Hollanderlaan. De broodjes winkel komt in het huis annex praktijkruim te van de vroegere arts Kleinepier, op de hoek van de Van der Spiegelstraat en Frans den Hollanderlaari. De eigenaar van de broodjeszaak mag er ook een lunchroom/bistro in vestigen. Het Goese college van bur gemeester en wethouders is bereid daarvoor de bestem ming van het pand te veranderen. door Andrea Bolle BRUINISSE - De Bruse horeca ondernemer S. van den Berg heeft het kort geding om een ge weigerde muziekvergunning te gen de gemeente Schouwen-Dui veland verloren. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren besloten dat de ge meente geen vergunning hoeft te verlenen aan Van den Berg. Daardoor mag de exploitant tij dens de Visserijdagen, die giste ren zijn begonnen, geen bands laten spelen in een tent achter zijn café. Volgens wethouder A. Croné van de gemeente is het 'jammer voor het evenement' maar zul len de mensen die geklaagd heb ben blij zijn met de uitspraak. „Zij hebben namelijk met jaren lange ergernis en overlast te stel len gehad." Bovendien is de ho- reca-ondernemer de afgelopen twee jaar gewaarschuwd we gens overschrijding van de deci belnorm en moest de gemeente wel harde maatregelen nemen. „Anders verlies je als bestuur ook je geloofwaardigheid", al dus Croné. Van den Berg reageert teleurge,-' steld op de uitspraak. „Enorm jammer. Ik ben een groot stuk omzet kwijt en de jeugd zal nu oók wel in de war zijn. Het zal niet zijn zoals andere jaren." Annuleringskosten De ondernemer heeft al de ge contracteerde bands inmiddels afgezegd, maar moet de annule ringskosten wel betalen. „Dus ik weet waar ik dit weekend voor werk. Dat de klachten niet van de di rect omwonenden komen weet Van den Berg. Uit navraag bleek dat zij geen last hebben van een paar dagen feest, maar dat het beklag van een paar stra ten verderop komt. Hoewel dit jaar een fiasco voor de ondernemer zal worden, laat hij het er niet bij zitten. Na het weekend ga ik mijn vergun ning voor volgend jaar al aan vragen en zorg dat die ruim op tijd binnen is." door Piet Kleemans BRUINISSE - Als schoonheids specialiste heeft zij diverse Mis sen Visserij in haar salon gehad, maar nu waren de rollen omge keerd. Marleen Klink uit Brui- nisse is Miss Visserij 2005. Sa men met oud-Bruënaar Cees van Liere tekende ze voor de opening van de 44ste editie van de Bruse visserijdagen. Miss Visserij ben je niet slechts voor een paar dagen, betoogde Miss Visserij 2004 Judith Bout. Het afgelopen jaar fungeerde zij als ambassadrice van Bruinisse én de mossel. Wat Miss Visserij 2005 Marleen Klink allemaal te wachten staat, is nu nog niet be kend. De komende twee dagen staan in het teken van de vieren veertigste Visserijdagen. Dagen die de kersverse Stich ting Vrienden van de Mossel wil aangrijpen om zoveel mogelijk vrienden te werven, kondigde stichtingsvoorzitter Van Liere gisteren aan. Dat is nodig, want de bedrijfstak zit in zwaar weer.Van Liere was speciaal naar Bruinisse gekomen voor de opening van de Bruse visserijda gen. De start van de visserijdagen gis teren betekende ook het begin van een braderie en kennis. Van- j daag is het havenplateau het to neel van palingrookwedstrijden •en speelt Oud Sparta tegen de veteranen van Bruse Boys. In de cafés Storm, 't Oekje en 't Cen trum is live muziek. Morgen wordt op het Havenplateau de Maritieme bedrijvenpresentatie gehouden. Wie het van bovenaf wil bekijken kan zich met een hoogwerker naar een hoogte van 40 meter tillen. Door het dorp trekken diverse dweilorkes ten en omstreeks 13.30 volgt het hoogtepunt; de vlootschouw. In schepen kan vanaf 13.30 uur. De afvaart volgt om 14.00 uur.In de Bruse cafés is zater dagavond wederom live muziek. De Bruse Visserijdagen worden zaterdag omstreeks 22.30 uur af gesloten met vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35